BUITENLANDSCH OVERZICHT jiwgfl&élM TROEBEL WATER IN JOEGO-SLAVIë. FELLE REDE VAN PRIBITSJEWITSJ. LETTEREN EN KUNST. GEMENGD NIEUWS EEN VREESELIJKE MISDAAD TE HONOLOELOE. PER PAK HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 26 OCT. 1928 VIERDE BLAD Het mysterie Hristoff. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Allesbehalve verheffende berichten kan men den laatsten tijd lezen over de ac tie der Kroatische democraten. Pribitsje- witsj, hun leider, die verleden week Dinsdag een zeer scherpe rede heeft uit gesproken, heeft zich zelf thans nog verre overtroffen in een rede, Zondag in Sissek gehouden. Pribitsjewitsj verwierp met nadruk een actie door middel van memoranda, (die volgens hem uit de middeleeuwen zijn) en spoorde het volk aan direct tot de revolutionnaire daad over te gaan, daar revolutie het grond wettelijk recht van de majesteit Volk is. Voorts pleitte de leider der Kroaten voor een verbond of althans een accoord tusschen de Sovjet-Unie en Yoego-Sla- vië. Natuurlijk werd de uitgifte van de bladen waarin de verslagen dezer rede voorkwamen onmiddellijk verboden; de oplagen werden in beslag genomen. Doch verdere maatregelen heeft men tegen Pribitsjewitsj en de zijnen, die toch staatsgevaarlijk zijn, nog niet ge nomen. Dat het inmiddels een verwarde toe stand is in het rijk der Yoego-Slaven, mocht gisteren reeds blijken uit het door ons reeds gepubliceerde bericht be treffende het lijk van Hristoff dat weder opgegraven werd. Zooals men weet werd Kyrill Hristoff vermoord gevonden. Bel grado gaf plotseling last het stoffelijk overschot van den vermoorde op te gra ven. Uit een onderzoek dat daarna plaats vond zou gebleken zijn, dat de voering van de jas, die de vermoorde droeg, documenten bevatte die het be wijs leverden, dat moordplannen ge koesterd werden tegen koning Alexander, Pribitsjewitsj en vele anderen. Men moet natuurlijk met het aanne men van dergelijke berichten zeer voor zichtig zijn. De waarheid is hier in ieder geval zoek. Had Hristoff inderdaad deze documenten bi) zich, of zijn het ver- valschte stukken die door de oppositie te bestemder plaats zijn gedeponeerd, om de sfeer rijper te maken voor ver zet? Hoe het ook zij: De Yoego-Slavische politici, en in het bijzonder de oppositie, schijnen verslaafd te zijn aan de dolste romantiek. Denk u eens eventjes in Nederland zoo'n toestand in, lezer. Het lijk van een Nederlandsch fascist in het Haagsche bosch; in de jas van het lijk, papier dat niet ritselt, voorzien van een opdracht aan den vermoorde om onze vooraanstaande communisten te ver- moordenDaarna een artikel in „de Bezem" die de „Tribune" beschuldigt deze heele sinistere comedie op touw te hebben gezet! Wat een copy, om van te watertan den! F. A- Na de ramp in Yincennes. VINCENNES. 25 Oct. (B. T. A.) He- den had de teraardebestelling plaats van. de negentien slachtoffers van de cata strofe te Vincennes. Een geweldige be wogen menschenmenigte was getuige van de begrafenis. Aanwezig waren de pre fect van het departement van de Seine, de voorzitter van den gemeenteraad van Pary's en de consul-generaal van Italië. De teraardebestelling had in de grootste orde plaats, in weerwil van de dreige menten der communisten. Een N. T. A.-bericht uit Parijs meldt nog, dat de communisten een manifest hadden verspreid,' waarin zij aanspoor den om van de begrafenisplechtigheden gebruik te maken om tegen de aanne mers te ageeren. De politie was in groo- ten getale op de been om de orde te handhaven. Een groot aantal communis ten werd in den omtrek van Vincennes en te Vincennes gearresteerd. Het triumviraat. BERLIJN, 25 Oct. (W. B.) Omtrent de verkiezing van Hugenberg tot voorzitter der D.-nat. party, meldt de Kreuzzei- tung het volgende: Het denkbeeld van een z.g. triumvi raat, geopperd in de onder voorzitter schap van Hugenberg in Juli gehouden vergadering der afaeelingen, was reeds sedert geruimen tijd aan graaf Westarp ter goedkeuring voorgelegd. Hugenberg had een dergelijke oplossing in beginsel goedgekeurd en was bereid met Westarp in dit triumviraat zitting te nemen. De aanhangers van dit denkbeeld namen voortdurend in aantal toe en men drong er herhaaldelijk bij bij Westarp op aan er zijn goedkeuring aan te hechten en zich in het triumviraat te laten kiezen. Hij bestreed evenwel het denkbeeld eener driehoofdige leiding. Toen de weigering van Westarp vast stond, namen ook andere voorname le den der rijksdagfractie, tot wie men zich gewend had, hetzelfde standpunt in. Het denkbeeld eener leiding door drie ge lijkgerechtigde voorzitter is dus afgestuit op het verzet van Westarp. Lloyd George's critiek Van de critiek van Lloyd George op de Pransch-Engelsche vlootovereenkomst hebben wij reeds met een enkel woord melding gemaakt. Wij citeeren alsnog uit het Hbld. dat hij de overeenkomst in zake de geoefende reserves een volko men verraad van de zaak van den vre de noemde. Frankrijk kan aldus liet hij zich uit, op grond van deze overeenkomst met onzen steun een leger van vyf mil- lioen in stand houden. Polen een leger van twee millioen, Tsjechoslowakije een leger van anderhalf millioen en Italië en andere Europeesche landen legers van vyf millioen. Het pact van Kellogg is onder deze (Omstandigheden niet de kosten van de spoorreis naar Parijs van lord Cushen- dun om het te onderteekenen waard. Als deze reusachtige legers in stand worden gehouden is een botsing vroeg of laat onvermijdelijk; de Engeisch- Fransche overeenkomst bindt ons Frank rijk te steunen in zijn standpunt dat deze legers niet alleen zullen verminderd worden maar zelfs niet zuilen worden besproken. Churchill's opinie. De kanselier van de Schatkist, Win ston Churchill, heeft in een rede over de ontwapening een gelijkenis gebe zigd, aan het dierenrijk ontleend, om niemand aanstoot te geven, zooals hij er bijvoegde. Wij ontleenen daarvan aan het Hbld.: Op een dag beslisten alle dieren in den Dierentuin, dat zy wilden ontwa penen en zij besloten er een conferentie over te houden. De rhinoceros opende de bijeenkomst en zeide, dat het gebruik maken van de tanden barbaarsch en afschuwelijk was en bij algemeen goed vinden streng moest worden verboden. Horens, die in hoofdzaak defensieve wa pens waren, zouden natuurlijk worden toegestaan. De buffel, het hert, het stekelvarken en zelfs de kleine egel zeiden allen, dat zy met den rhinoceros mee zouden stemmen, maar de leeuw en de tijger namen een ander standpunt in. Zij verdedigden tanden en zelfs klauwen die zij omschreven als aloude eervolle wapens. De panter, de luipaard, de poema en alle kleine katachtige dieren steunden allen den leeuw en den tyger. Toen sprak de beer. Hij stelde voor, dat zoowel tanden als horens in den ban zouden worden gedaan en nooit meer door eenig dier om te vech ten zouden worden gebezigd. Het zou volkomen voldoende zijn als den dieren werd toegestaan elkaar eens flink tegen zich aan te drukken als zij ruzie had den. Daartegen kon niemand bezwaar hebben. Het was zoo broederlijk en zou een groote stap in de richting van den vrede zijn. Alle andere dieren waren echter zeer gebelgd over den beer, en de kalkoen raakte in een volslagen pa niek. De discussie werd zoo verhit en boos en al die dieren begonnen zoozeer te denken aan horens en tanden en tegen zich aandrukken, toen zij redeneerden over vreedzame doeleinden, die hen hadden samengebracht, dat zij elkaar heel leelijk begonnen aan te kijken. Gelukkig waren de oppassers in staat hen te kalmeeren en hen te overreden rustig naar hun kooien terug te gaan, en toen begonnen, ze zich tegenover elkaar weer heel vriendschappelijk te gevoelen. ZOEBKOF'S NIEUWE BAANTJE. Zoebkof, de Russische avonturier, dien de Parysche bladen altijd graag met heel veel nadruk als den zwager van Wilhelm, den gewezen Duitschen keizer aanduiden, heeft zich, volgens Paris- Midi, als schoolrijder verbonden aan het circus Rancy, dat dit voorjaar voor stellingen te Parys zal komen geven. Zoebkof meent, dat. hij in dit nieuwe beroep het schijnt zijn twee-en-twin- tigste te zijn een heel goed figuur zal maken, daar hy officier van de Rus sische cavalerie is geweest (NR.C.) DE TURKSCHE SCHRIFT- HERZIENING. In Turkije voltrekt zich op het oogen- blik een verandering van ver-strekken de beteekenis: de Turksche letters zullen door Latijnsche worden vervangen. Het parlement, dat zich dezen zomer met de schriftherziening bezig hield, heeft de invoering van de nieuwe letters princi pieel goedgekeurd. Er werd een com missie benoemd, die tot taak had, de practische basis voor de Latynsche let ters, dat nog het meest overeenkomst vertoont met het Hongaarsche schrift. Daar de Turksche taal een aantal klan ken bevat, die door het Latijnsche alpha bet niet of slechts onvoldoende kunnen worden weergegeven, moesten punten en circomflexen worden ingevoerd. Met het nieuwe alphabet, tot de definitieve in voering waarvan thans is besloten, is het nu .mogelijk, iedere klank door één enkelen letter aan te duiden. De ontwikkelde Turken zijn het er over eens. dat het oude Turksche schrift buitengewoon onpractisch was. De in voering van de nieuwe schrijfmethode, die een groote vereenvoudiging betee- kent, gaat dan ook bijzonder snel. In Mei had de taalcommissie eenige proeven van de nieuwe schrijfwijze als voorbeeld in de pers gepubliceerd. Thans zijn Stamboel reeds de opschriften van de winkels en kantoorgebouwen, de namen der schepen en de routeborden van de tram in het nieuwe schrift veranderd. Tijdens de groote nationale vergadering werd onderricht gegeven in de nieuwe schrijfwijze. Natuurlijk moet nu ook op alle scholen het lees- en schryfonder- richt gewijzigd worden. De groote Gazi heeft gezegd, dat binnen twee jaren iedere Turk moet kunnen lezen en schrij ven. Daaruit valt af te leiden, dat de te genwoordige regeering alle pogingen in het werk stelt, om het land op een hoo- gere trap van cultuur te brengen. Er blijft nog wel veel te wenschen, maar men mag toch erkentelijk zijn voor het geen tot dusver bereikt is. Nog kort ge leden had niemand geloofd, dat in Tur kije afschaffing van het eeuwenoude Arabische schrift mogelijk was. Maar zoo goed als fez en sluier zijn verdwe nen en door Europeesche hoofdbedek king vervangen, zal ook het nieuwe schrift weldra zijn ingeburgerd. MUZIEK. HAARLEM'S GEMENGD KOOR DIE SCHöPFUXG Van Haydns onverwelkbaar frisch mees terwerk gaf H. G. K. gisteren een uit voering die deze eeuwig jeugdige muziek nagenoeg ten volle tot. haar recht bracht. Als een levenwekkende lenteadem kwam deze muziek weer tot ons, en het kost den verslaggever, die zich ook wel eens gaarne zonder meer aan haar bekoring en de heilbrengende kracht zou willen overgeven, werkelijk eenige moeite om den stroom van balsamieke lucht, die di rect uit het paradijs schijnt over to waaien, door een gasfilter en een mug- gengaas te voeren, ten einde eventueele ongerechtigheden er uit te ziften. Mug gen waren er: we hebben het gezoem der insecten in Haydn's naieve toonschilde- ring gisteren weer gehoord, voor de zoo- veelste maal, naast het brullen van den leeuw, het springen van den tyger, het draven van het paard, het herkauwen van het rund, het kirren der duiven, waar de schalksche componist bij de woorden „und Liebe" zoo geestig zijn kij vende eega, vertegenwoordigd door alten en fagotten, om den hoek laat kijken, en nog zooveel meer allemaal goede, trouwe en dierbare bekenden. Doch de muggen, al hooren ze nu eenmaal bij de Schöpfung, dienen gezift te worden, al neemt men de mazen van het net maar wat ruim. Onvolkomenheden waren er natuurlijk wel. In den aanvang van het basrecita- tief no. 3 was het orkest eenige oogen- blikken in de war en ook verderop in dit nummer niet heel mooi; ook bij de bas- aria no. 22 en de tenoraria no. 24 liet het wat te wenschen over. Daarentegen hebben vele orkestleden, speciaal de bla zers in ettelijke solotrekjes zich zeer gun stig onderscheiden. Van de solisten was de tenor Theo de Vries een onbekende. In de eerste beide deelen konden noch zijn stem, noch ziju dictie, noch zijn' mimiek mij in de ge- wenschte stemming brengen; het timbre van zijn tenor mist wat weekheid en poëzie en zijn voordracht heeft iets op zettelijks, ik zou haast zeggen didactisch. Na de pauze, in het derde deel was alles aanmerkelijk beter en schonk hij veels zins voldoening. Ik hoorde later dat zijn stem, naar ik meen door verandering van methode, zich in een overgangstoe stand bevindt, en wat dat zeggen wil, daarvan kunnen zelfs de meest begaafde onzer jongere vocale krachten getuigen, In zoo'n tijd komt -de zanger of zange res er licht toe de aandacht hoofdzakelijk op de methodiek te concentreeren, zoo lang tot de moeilijkheden geheel over wonnen zijn en hy of zy zich volkomen vrij bewegen kan. Jac. Caro zong als altijd goed, doch zonder ooit een dichterlijke vlucht te ne men. Zijn opvatting blijft altijd gelijk, correct en met de beenen aan den grond. Eens zelfs kroop hij onder den grond toen hij het „am Bodem krieohende Ge- würm" ons voorstelde, en de lage D maakte dat Gewürm „Gewarm" werd. In meerdere punten dient deze zanger zijn uitspraak beter te verzorgen: zijn s en ch klinken niet onberispelijk. Mevrouw Jo van IJzerVincent gal met haar verrukkelijke sopraansten. weer het mooiste van den avond, al moet ik bekennen dat ik haar coloratuur wel eens mooier gehoord meen te hebben, dan zij in de aria „Nun beut die Flur" klonk; het scheen toen werkelijk of zij met de hooge tonen eenige moeite hac. De kleine altpartij werd door mej. Rie van den- Spoel goed vervuld. De koren zongen over 't geheel voor- treffelijk, een enkele maal met, een nei ging naar ruwheid, doch frisch en zui ver. Frisch en pittig was ook Jan Boo- da's leiding, en zoo hebben de vele aan wezigen de wonder weldadige werking van deze 130 jaren oude muziek van den grijzen Haydn als een verjongingskuur kunnen ondergaan. KAREL DE JONG. DR. ERNEST CLAES „Geloof en Wetenschap". Wel had de Vlaamsche schrijver Dr. Emest Claes, die gisteravond in den schouwburg aan den Jansweg voor de vereeniging „Geloof en Wetenschap" op trad, recht om op het groote verschil tusschen de „deftige, geleerde Neder landers" en de „plesante, vroolijke Vla mingen" te wijzen. Denkt u eens in, op welk een wijze een Hollandsch auteur het onderwerp: „Hoe ik tot schrijven kwam" zou hebben behandeld. Hy zou voor ons zijn verschenen met een ge zicht als een „gestreken hemdsboordeke" de uitdrukking is .van Dr. Claes en hij zou een geleerd betoog hebben ge houden, waarin de invloed van de tach tigers en van Flambeau, Zola of Baude laire zeer wijdloopig zou zijn aangetoond en het zou een plechtige litteraire ver handeling zijn geworden, geschikt om zoo in de deftige Gids of in De Stem te worden opgenomen. Maar hoor r.u eens Vlaamsche schrij vers als Felix Timmermans en Ernest Claes! Die verschijnen om zoo te zeg gen op pantoffels en houden leukweg een gemoedelijke, populaire causerie, waarin alle deftigheid en geleerdheid wel heel ver te zoeken zijn. Integendeel, zij zien er niet tegen op nu en dan o, heel onschuldig een ondeugendheidje te debiteeren dat niet voor 't salon be stemd is. Men kan moeilijk ontkennen, dat vooral Dr. Claes wel wat laag bij den grond blijft, dat het niet veel meer is dan 'n praatje, maar hij houdt zijn publiek toch maar stevig vast. De men- schen luisteren geamuseerd, een harte lijke lach klinkt herhaaldelijk door de zaal, de voordracht is van een Vlaam sche gemoedelijkheid en gulle vrooiyk- heki, die zelfs de deftigste Hollanders moet ontwapenen. Dr. Claes praat over Aver oord, zijn dorpke, waar men zoo schoon vertellen kan en in de kennis zelfs om 2 bor rels wedkampen houdt in het vertel len; van de st-roopers en de visschers, die van zoo prachtige en schrikkelijke din gen konden verhalen van weerwolven, spo ken en heksen, zoodat de kleine Emest het er benauwd van kreeg en zijn om geving iederen nacht wakker schreeuw de. waarom hij zelfs hulp moest zoeken bij Sinte Cornelius, hij vertelde van zijn school, waai- een oud sergeant aan het hoofd stond, die zijn leerlingen „met de lat" opvoedde en hoe hU, de kleine „Nest" via de lat en een punt van den schoen van meester den weg vond naar Hendrik Conscience. Als men dit alles zou probeeren In een verslag te brengen, zou het waarschijnlijk onbelangrijk schij nen, maar het is de manier van verrel len van dezen Vlaming, die het alles kleur en leven geeft en daarom onder houdend en amusant is. En wat ons. Hollanders, steeds weer treft, dat is de liefde voor Vlaanderen en het Vlaam sche volk. welke altijd weer in zulk een causerie door klinkt. Na de pauze droeg de heer Claes een zijner novellen voor. de geschiedenis van Wannus Straps, den armen sukke laar. die na een leven van wel „drups- kes" en weinig kerkgang in den Kerst nacht ter biecht wilde gaan naar pater Bernard us en even voor de kerk ineen stortte om daar den hemel te verwer ven. voordat hij zijn biecht had gedaan. Dr. Claes las dit alles heel eenvoudig, zelfs wat eentonig voor. maar de novelle is van zulk een gezonden humor en zoo fijn gevoeld, dat de Vlaamsche gast de harten van zijn publiek er mee verover de. De stampvolle zaal toonde Dr. Claes op ondubbelzinnige wijze, hoe zeer zij van dezen Vlaamscheri humor had ge noten. Voor „Geloof en Wetenschap" was het een succesvolle avond. J. B. SCHUIL. KON. LETTERL. VER. .,J. J. CREMER* hi Zomerzotheid. De première van ..Een Zomerzotheid", het naar het veelgelezen boek van Cissy van Marxveldt door Dom de Gruyter bewerkte blijspel, waarvan de Kon. Letter!. Ver. J. J. Cremer het al- leenopvoeringsrecht heeft verkregen, zal niet zooals oorspronkelijk bepaald was, plaats vinden op 7 November doch op Dinsdag 13 November. De belangstelling onder de leden van Cremer naar dit tooneelwerk is bijzon der groot. Dom de Gruyter, die reeds eerde zijn capaciteiten op literair gebied bewezen heeft, door een zeer vakkundige bewerking van „Joop ter Heul" en „Joop en haar jongen", eveneens van Cissy van Marxveldt en van „De Kat jangs" van J. B. Schuil, heeft dit boek op een charmante boeiende en tooneel- kundige wijze tot een blijspel in 8 tafereelen herschapen en vele lezers en lezeressen van dit „schattige" veel ge lezen boek zullen van verlangen pope len om de helden uit deze zomerzotheid zooals Pit, Dot, Ella, Lenie, Mia, Rob bert Padt van Heyendaal, Gerrit. Jan. Jef, Reep en Poul in levende lyve te aanschouwen. De tafereelen zijn als volgt ingedeeld. I. De picnic in het bosch en de eerste kennismaking met de pseudo chauffeur van jonkheer Padt van Heyendaal. Het 2de tafereel speelt onder de hoede van tante Melie, op huize .Zonnewende", waar de vijf meisjes door een onweer overvallen, binnenvluchten en Gerrit Jan (G. J.) zich voorstelt als Jonkheer Padt van Heyendaal, In 3 is men getuige van een telefoon gesprek tusschen G. J. en Lenie, Mia en Ella, waarbij de pseudo Jonker hen uitnoodigt op „Sonnewende" te komen musiceeren, aan welke uitnoodiging in 4 gevolg wordt gegeven, doch welk ..onder-onsje" snoodelijk verstoord wordt door de dikke Jef, die, gestrand met zijn versleten Fordje. zijn onverwachtsch entree op „Sonnewende" maakt. 5de tafereel. In de open „Fiat". Pit ontvangt haar eerste rijlessen van „Lucas Bols". In het 6de tafereel maakt men den dollen tenniswedstrijd mede, waar de pseudo chauffeur de held is, G. J. de pseudo jonker het in de liefde zoekt, een blauwtje loopt by' Pit, om ten slotte tegen zijn zin „De Lorelei" om zijn hals te zien bengelen. 7e tafereel: De morgen na de verloving van G. J. tegen wil en dank. Zijn vrien den betoonen hem de hartelijkste deelne ming met het overkomen ongeluk en vinden een gevaarlijk ziekte voor hem uit om hem voor verdere liefdesontboe zemingen van Ella van Heuveling te vrijwaren. 8e Tafereel. De laatste avond op „Sonnewende". Maneschijn en zoete walsmuziek. Ontmaskering van den waren toestand. Ook Amor's werk is voltooid. Cupido zegeviertDe maan blikt neer op vele verliefde paartjes en de eenzame Jef zingt: ,Jch weiss nicht, was soil es bedeuten Onder de vakkundige Tegie van Willem Hunsche wordt met ernst gerepeteerd om van dit charmante stuk een uitste kende vertolking te geven. CHRISTELIJKE DRANKBESTRIJDING Jaarvergadering N. C. G. O.V. Gisterenavond hield de afdeeling Haarlem van de Nationale Christen-Ge- heelonthoudecsvereeniging haar 41ste jaarvergadering in ..Het Blauwe Kruis". De opkomst der leden en belangstellen den was groot, zoodat de groote zaal zoo zoo goed als gevuld was. Na gemeen schappelijk gezang van Psalm 89 vers 7 en 8 werd de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze geopend en sprak de voorzit ter de heer W. P. J. Overmeer een inlei dend woord, waarbij hy het doel van den stryd uiteen zette en wees op de taak der Christelijke gemeente in deze. Vervolgens brachten de heeren E. Boven en G. de Bruin hun verslagen uit als se cretaris en penningmeester. Hieruii bleek, dat de afdeeling zich in een goe den toestand mag verheugen en dat er vooral in de laatste tijden een opleving is te constateeren. Als feetsredenaar trad op Ds. L. J. van Leeuwen, Predikant der Nederd. Herv gemeente alhier, die in een gloedvol en bezielend betoog allen opwekte om deel te nemen aan den drankstryd en ernstig wees op de verplichtingen, welke ook de Christelijke gemeente heeft te vervullen. In aansluiting met deze rede zong de vergadering staande Gezang 50 vers 4. Het Christelijk gemengd zangkoor „Haarlem", directeur de heer Elskamp. gaf verschillende nummers ten beste en wist het publiek te boeien door den schoonen zang. De heer G. Siliakus speelde eenige piano-soli. De muzikale talenten van dezen jongen pianist wer den hoogelijk gewaardeerd en evenals het genoemd zangkoor had de heer Siliakus een hartelijk gemeend applaus in ontvangst te nemen. Tenslotte woer den eenige kinderen van „De Hoop der Toekomst", onder leiding van de heeren G. Prent en Cousynse eenige tableaux uit, voorstellende „Gered om gered te Een geheel eiland in opwinding. PRIMITIEVE MENSCHELIJKE HARTSTOCHTEN. Een vriendelijke lezer gaf ons inzage van een door hem ontvangen brief van een familielid te Honoloeloe, die een even levendige als uitvoerige beschrij ving bevat van een drama dat dit kleine Zuidzee-eilandje met zijn ideaal klimaat dagenlang in rep en roer hield. Op Dinsdag 18 September ontving de directrice van een der lagere scholen op het- eiland de telefonische mededeeling dat de moeder van een harer leerlingen een automobiel-ongeluk had gehad en dat iemand op weg naar de school was. om haar tien-jarig zoontje te halen. Vijf minuten later hield een gesloten auto voor de school stil. Een Japansche jonge man. gekleed in een wit costuum stapte uit en zei. dat hij het jongetje kwam halen. De directrice, meenenae dat zij met een beambte van het zieken huis te doen had. aarzelde niet en liet het ventje meegaan. Dit gebeurde des ochtends te 10 uur. Om half twee in den namiddag van denzelfden dag bezorgde een loopjongen op het kantoor waar de vader van het knaapje werkzaam was een brief, waar in medegedeeld werd dat het jongetje ontvoerd was en dat de vader hem kon terugkrijgen op voorwaarde dat hij 25000 gulden betaalde, die hij des avonds op een aangeduide plaats moest bren gen. De brief bevatte verder de waar schuwing, dat de vader bespionneerd werd en dat zijn zoontje onmiddellijk zou vermoord worden, wanneer de po litie in de zaak gemengd werd. De brief was geteekend K.K.K., de Drie Koningen en onder deze hanöteekenin gen waren drie kroontjes geteekend. Men kan zich de ontzetting van den vader begrijpen. Hij telefoneerde on middellijk naar zyn huis. ma3r zijn vrouw zei. dat ze niet beter wist of het kind was op school Hij telefoneerde daarheen en men vertelde hem van den Japanner, die het kind 's ochtends had gehaald onder het voorwendsel van het automobiel-ongeluk, dat natuurlijk ge fingeerd was. Zoo omzichtig mogelijk riep de vader thans de hulp van detec tives in en wachtte den avond af. Tegen negen uur werd hij aan de telefoon ge roepen. waar een stem hem beval, on middellijk met het geld naar de af gesproken plaats te gaan, waar hij een bepaald teeken moest geven met zijn autolampen. De vader durfde niet an ders doen dan het bevel op te volgen en toen hij op de bewuste plaats kwam. stapte spoedig een gemaskerde man uit het struikgewas en beval hem naar een zeer eenzamen donkeren weg te rijden Daar moest hij stoppen, uit de auto gaan en het geld uittellen. Toen de on gelukkige vader 10.000 gulden had uit geteld. hield hy op en eischte dat nu eerst zijn zoontje gehaald zou worden. Goed zei de gemaskerde en ver dween in de boschjes. De vader wachtte en wachtte, maar er kwam niets, het bleef doodstil, zoodat hij tenslotte in wanhoop maar weer naar huis reed. De ouders brachten een vreeselijken nacht door, maar het kind kwam niet terug. Den volgenden morgen was de geschie denis bekend en de bladen verschenen met speciale edities. De geheele bevol king van het eiland Welp bij het zoeken en daar er weinig politie op het eiland is, werden de soldaten er op uitgestuurd de leden van het vrijwilligerscorps en de padvinders. Men vond niets, 's Middags verscheen een oude Japanner op liet politiebureau met de mededeeling, dat hij de bestuurder was van de taxi, die den Japanner en het kind gereden had. Hij had moeten rijden naar het strand van Waikiki, waar de inzittenden waren uitgestapt, om te verdwijnen in de gronden van het Royal Hawaiian Hotel. Men kwam met deze mededeeling niet veel verder. De nasporingen werden voortgezet, alle auto's werden aange houden, alle hotels werden systematisch doorzocht geen spoor was te vinden. Het eiland was nu in een staat van groote opwinding geraakt, men sprak over Wets anders meer. de handel en be drijven stonden vrijwel stil. Plotseling op den derden dag publiceerde de „Star Bulletin" een door haar ontvangen brief, waarin de ..drie koningen" bekend maak ten. dat zij het arme ventje hadden vermoord en dat zy zich een week ia- ter zelf by de politie zouden aangeven, als zy voordien niet gevangen waren. Een paar uur later werd 't vreeslijk ver minkt lijkje ran het kind gevonden ln struikgewas achter een der hotels, waar den geheelen dag een stroom van men schen en au tos passeert. He: knaapje was gewurgd en uit de talrUke blauwe plekken op het lichaampje kon worden opgemaakt, dat het zich wanhopig ver dedigd had. Het ly'kje was verborgen onder oude couranten en palmbladeren en op het hoofdje lag een stuk carton, waarop allerlei sarcastische en walge lijke dingen waren geschreven. Naast het lykje lagen drie koningen uit een spel kaarten. De bekendmaking van d«re vreeseüj- ke ontdekking bracht de opwinding op het hoogtepunt, met woede werd de jacht op de moordenaars hervat. Ouders van kleine kinderen kregen de waar schuwing, dat de politie een brief had ontvangen, waarin de moodenaars dreig den. dat zy voor ae zich overgaven, nog drie andere kinderen zouden vermoor den. Er ontstond nu een algcmeene pa niek. De menschen sloten him huizen geheel en alle kinderen werden natuur lijk binnen gehouden. Er was zelfs spra ke van. Honoloeloe in staat van beleg te verklaren. Vrijwilligers patrouilleer den in de straten, alle verloven voor de soldaten waren ingetrokken, overal lie pen matrozen rond. Te vyf uur 's middags ontstond plotse ling een geweldige volksoploop Sn het centrum der stad. In minder dan geen tUd waren duizenden menschen te sa men en het nieuws verspreidde zich. dat de moordenaar gevat was. Hy had reeds bekend, dat hy den moord alleen ge pleegd had. En om de verwarring nog te vergrooten. begon de alarm-slreno plotseling heftig te loeien, het vreeseiyko geluid van onheil en catastrofe, dat het bloed in de aderen doet stollen. Het was het sein voor de soldaten om den moor denaar, of liever de wet. te beschermen tegen den wraaklust van het woedende volk, dat dreigde den onverlaat te lyn chen. In eindeloozen stroom kwamen Ja panners en Chineezen, Koreancn, Por- tugeezen, Hawaianen en blanken aanren nen met van vilden haat vertrokken ge zichten, met een geschreeuw en gekrysch dat hooren en zien verging. Boven dit alles uit klonk de sirene en ook de si renes van de brandspuiten die kwamen aanrukken om de woedende bevolking met waterstralen uiteen te jagen. Na een uur was de kalmte eonlgszina weergekeerd en had de gewapende macht met de bajonet op het geweer do omtrek van het politiebureau afgezet. Intusschen deed de moordenaar cynisch verslag van zyn vreeseiyke daad, vertelde hoe het slachtoffer een uur lang had ge vochten Aldus het verhaal in den brief, met aan het slot dc feiteiyke mededeeling, dat de moordenaar over oen paar dagen zyn misdaad aan de galg zou boelen. Maar hoe groot de opwinding wel was, moge biyken uit het feit. dat de dame die dezen brief kort na de gebeurtenis schreef, verklaart dat Ieder, ook zy, deze straf eigenlUk veel te licht vond. Ziedaar een gebeurtenis die het idyl lische eilandje Honoloeloe van de Sand wich eilandengroep, het lustoord by uit nemendheid van Amerlkaanschc mil- lionairs eenige dagen lang tot een hek senketel van primitieve mcnscheiyko hartstochten maakte. worden" en „Middernacht". Dat oogstte een buitengewonen bijval. Na een woord van hartelijken dank van den voorzitter waarby deze in het byzonder prees de aanwezigheid van Ds. DUkman, den nes tor der Christeiyke drankbestryding, werd deze zoo goed geslaagde avond ge sloten met dankgebed door Ds. van Leeu wen en het zingen van het Avondlied Gezang 180 vers 1. SYNAGOGEDIENSTEN Ned. Israël. gemeente- Van 26 October af. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den ingang te 4.30 uur. Ochtenddienst te S uur. Middagdicnst tc 1 uur. Avonds dienst tc 5-26 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten tc 7 uur. Zondag tc 7.30 uur. Avonddicn» sten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath tc 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7-15 uur. Zon» dagavond tc 7 uur. Dc avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah. worden ver richt in het Gemeentegebouw L. Wijn» gaardstraat 14. Dc overige diensten vinden plaats ter Synagoge L. Begijnc» straat 11. VOETBAL EN T. B. C.-BESTRIJDING. Collecte bij E. D. O. Het bestuur van ED.O. heeft reeds meermalen getoond warm ie voelen voor de vereenigingen, die werkzaam zyn op het terrein van „leniging van nood". Ook nu weder heeft het bestuur toe stemming verleend aan het bestuur van den Bakkersgezellenbond om as Zondag by den wedstrijd van E.D.O. tegen V. S. V., bloempjes ie verkoopen waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het t. b. c.- en ondersteuningsfonds van de bakkersgezellen. Met het koopen van een bloempje wordt dus een mooi doel gesteund. PERM. HOF VAN INT. JUSTITIE. Het Permanent Hof van Internatio nale Justitie is tegen 12 Nov. as. bU- eengeroepen. Het stuk van behandeling betreft de betalingen der Servische voor- oorlogsche leeningen. Het is een kwestie tusschen Frankryk en het Koninkri'k der Kroaten, Serven en Slovenea. SPOORWEGCANTINE. EEN PROEFNEMING. Op Zaterdag 27 October zal in dc stadsrietlanden ïe Amsterdam de eerste spoorwegcanttne in Nederland geopend worden. Dit beteekent een proefneming, en is een navolging van spoorwegcanti- nes in Zwitserland, meldt de Tel. De bedoeling is voorloopig niet, dat warme ma&ltyden verstrekt zullen wor den. Wel zal men daar kunnen krygen koffie, thee. melk. enz. Ook Is reeds eer» rookvergunning verkregen. Er wordt wij ders gezorgd voor goede lectuur en ge- zelschapspeien, voor een waschgelegen- heid en voor een inrichting om mede gebracht eten te verwarmen. De direc tie van de Ned. Spoorwegen heeft een houten gebouwtje gTatis ter beschikking gesteld en ingericht met een buffet cn verderen inventaris. De kosten van gas, electriciteit en kolen zullen eveneens door de maatschappij gedragen worden. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cta. per regel. na° 0 N-V- ZEEPFABRIEKEN -v/h DE HAAS VAM Eb R ER O APELDOORN

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13