DAMMEN. EEN REIS NAAR INDIë. UIT DE OMSTREKEN 0M HET WERELDKAMPIOENSCHAP, PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 OCT. 1928 Port Said's verrassingen. EEN BONT TAFEREEL. Ternauwernood is onze boot het standbeeld van de Lessens voorbij ge varen en nadert de landingsplaats, of tallooze bootjes, beladen met allerlei koopwaren, roeien haastig naar 't schip. Het schijnt of alle naties hier te samen gestroomd zün, donkere gezichten met scherpe gebogen neuzen, fonkelende zwarte oogen, kroesharige negers, In diërs en Europeanen krioelen er door heen. Vanaf het water reeds orijzen de kooplieden hun waren aan en tern au wernood is de groote trap naai- beneden gelaten of een stroom van Oosterlingen verspreidt zich over de dekken. AUe banken, stoelen en tafeltjes worden ais kraampjes gebruikt en worden gebezigd om er kleurige doeken en sjaals over uit te spreiden, die luidkeels aangeprezen worden. Allo kooplustige dames worden aange sproken met „Madame Marie", terwijl de heeren beurtelings kapitein, genei-aal. Prins Hendrik of Prins van Wales en Excellentie worden betiteld al naarma; te des koopmans kansen stijgen of da len- Het dok van het schip Hikt 6én groote markt vol leven en bedrijvigheid, waar de passagiers doorheen drentelen. Met listig fonkelende oogen overvragen zij 4 of 5 maal om ten slotte onder 't aan roepen van allerlei heiligen hun waar 2 maal te duur te verkoopen Alles is te krijgen. Waaiers en struis vogels bestaande uit kunstig aan eL kaar geplakte stukjes miniatuur veer. die als authentiek worden aangeprezen en nog gretig koopers vinden. Bedrukte papieren tasschen worden verkocht als echte leeren. En tusschen dat alles door bewegen zich de geldwisselaars, die u honderd Indische guldens bereidwillig voor even veel Hollandsche leveren en on koersver» schil gewezen verbaasde oogen zetten. „Honderd Nederlandsch Indische gul dens zijn toch honderd Nederlandsche". Luid schreeuwend en gevolgd dootr stroomen kinderen komt de goochelaar en laat wonderlijke staaltjes van han digheid zien. Levende kuikens toovert hij u uit de zakken, maar vooral is hij zeer handig om de guldens uit uw zak in den zijne te doen. verdwijnen. In 't water rondom de boot zwem men de duikers. Intusschen kunnen vele passagiers de verleiding niet weerstaan eens even een kijkje in Port Said te nemen, waar alle straatventers en bedelaars u direct in 't Hollandsch aanspreken. Port Saïd zelf is een weinig interessante stad en 't bezoek van de meeste reizigers ken. merkt zich dan ook door het gaan naai de toko van Simon Artz. waar allerlei sigaretten geprobeerd worden en velen mot volle armen en leege beurs weer vandaan komen. HET GEHEIM DER GEBAARDE MANNEN. Do Aimeriikaanscihe ethnograaf Hyatt Vemll, die, in opdrcht van het „Mu seum of American Indian", een studie reis van vier jaar heeft gemaakt door het Imdlanengcbied van Peru en Bolivia, is met een rijke verzameling van ar- chacologisohe en ethnogTafisch mate riaal teruggekeerd. Belangwekkend zijn vooral zijn mededeelingen over het ge heimzinnige volk van de gebaarde In dianen, die in een moeilijk toegan kelijk gebied van Bolivia wonen en die zioh tot dusver wisten te onttrekken aan het wetenschappelijk onderzoek. De Amerikaansche ethnograaf is de eerste geleerde, die met dezen gdheim- zimitgen stam in nauwere aanraking is gekomen. „Van wetenschappelijk standpunt be schouwd". zoo schrijft Hyatt Verrill in een Amcrikaansch tijdschrift, „verdienen de gebaarde Indianen reeds de bijzon dere belangstelling, omdat zij een vin gerwijzing kunnen zijn voor da oplossing van de geheimenomtrent den oorsprong van de eerste bewoners van Zuid-Anne- rika. Ik ben reeds geruimen tijd van meerling, geweest, dat de Indianen in het Westen van Zutd-Amerika, meer van Ausbrallsohen dan Aziatische afkomst zijn en ik ben overtuigd, dat een nauw keurig onderzoek van dezen stam, mijn meening zal bevestigen. Het feit op zich zelf, dat de mannen een baard dragen, is volstrekt niet het voornaamste ken merk, ofschoon het dadelijk de attentie van hen, die deze Indianen ontmoeten, •txekt. Bijna alle Indianen hebben het begin van een baardgroei, doch hebben de gewoonte de haren van den baard uit te trekken of ze weg te scheren en ■wanneer een hunner een poging doet om zijn baard te laten staan, dan bestaat die baard uit wat enkele spaarzame haren, dde duu en stekelig zijn. De baarden van de .gebaarde Indianen" daarentegen zijn' weelderig, ruig en de haren glan zen als zijde en zijn licht gekruld als het hoofdhaar der wilden. In lengte overtreffen zij, gemiddeld, de bosohindiamen van Zuid-Amerika. Ze zijn donkerder gekleurd, de tint van het gelaat is meer bruinachtig en okerklou- rtg dan rood. Ze vormen een op een zeer primitieve trap van beschaving staand mensohen- ras. gaan spinternaafct, weten niets van spinnen en van weven en kennen zelfs niet de uit boomstam vervaardigde schortendoek, die wel bij andere stam men wordt gebruikt. Hun hutten zijn niet veel meer dan een uit struikgewas en stroo ruw samengevoegde schuil plaats, waarin de leden eener familie onder het hoofd der familie huizen. Er zijn geen dorpen, noch opperhoofden. Zoo ver ik heb kunnen vaststellen, zoo sohrljft Hyatt Verrill, zijn godsdienst en huwelijk onbekende dingen voor hen. Hun reUgieuse voorstellingen beperken zich tot het geloof, (jat ieder levend en levenloos voorwerp een goeden en een kwaden geest herbergt. Eigenaardig zijn hun begrafenisgebruflken. De doo lden worden in ruw getimmerde kisten uit boombast in de aarde begraven. Na hot beëindigen van het ontbindingspro ces wordt het gebeente opgegraven en gereinigd. Het skelet wordt dan tn een uit bast on twijgen gevlochten net aan een boom opgehangen. De taal vwn deze Op 't laatste moment trachten d' kooplui nog zooveel mogelijk van de hand te doen. Doeken die een half uur geleden nog 50 gulden moesten doen worden voor 10 aangeprezen, gevlochten armbanden dalen van 6 gulden tot een kwartje. Als eindelijk alles van boord af is en de boot het Kanaal in stoomt keert de rust terug en nog slechts korten afstand zwemmen de luid schreeuwende duikers mee. Langs beide kanten van het schip breidt zien thans de trooste- looze zandwoestijn uit, waar de zon alles doodgebrand heeft en waar de wind groote wolken zand doet opdwarrelen. Vlak, kaal, dor en eenzaam is alles. Hier en daar in 't Kanaal zijn de bag germolens bezig met 't steeds uitdiepen van 't Kanaal. Hollandsche baggermo lens! Slechts langzaam gaat het vooruit, telkens moet gestopt worden op breedere plaatsen om de van den anderen kant opstoomende schepen te laten pas- seeren. Vlak bij 't Bittermeer wordt de oude Karavaanweg gepasseerd en nu kunnen wy getuige zijn van 't aloude vervoer- schip de Kameel die met onverwoestbare regelmaat zwaar de lange pooten in het zand ploffend, voortstapt. Door de zorgen van de Kanaalmaat schappij. waarvan het fraaie hoofdge bouw bij Port Said aan den ingang van het Kanaal is gebouwd, is langs de ge- heele lengte van 't Kanaal aan de Zuid zijde een beplanting aangebracht.Knoes- tige, weinig schaduw gevende palmboo- men. hier en daar afgewisseld door eucalyptus. Zij zijn het eerüge groen in het geheele landschap, waar zij door hun grillige vormen een prachtig relief aan geven. De zandvlakte en de uitgestrekte stuk ken die met zout bedekt zijn, kaatsen het 1-ichb hinderlijk schel terug en de temperatuur stijgt zoodanig dat ieder een in de luie stoel zit te puffen. De witte pakken zijn thans welkom, boven dien wordt veelvuldig gebruik gemaakt van de badkamer. Nederlandsche schepen die wy veel vuldig tegenkomen worden luide toege juicht. Het aardigste wat men te zien krijgt, zijn wel de zeilbooten met hun hooge sierlijkgebogen masten, die een enorme hoevelheid zeil dragen. Men treft ze overal aan. Zoowel te Port Said waar zij als visschersschepen gebruikt worden als wel in 't Kanaal en op de meren. Te Suez aangekomen worden de pas sagiers die ondertusschen een uitstapje naar de pyramiden maakten, weer aan boord genomen en wordt alles gereed gemaakt voor de Roode Zee. Dr. E. A. KRETKEN. „gebaarde Indianen" onderscheidt zich in ieder opzicht van die der naburige stammen. Ze vertoont in de woordvor ming een opvallende gelijkenis met de dialecten van de bevolking der eilanden groepen in de Zuidzee, Zelfs enkele woorden komen volkomen overeen en hebben de zelfde beteekenis. Dat geldt overigens niet uitsluitend voor den stam der „gebaarde" Indianen, want in vele Indianendialecten in het. Westelyk deel van Zuid-Amerika vindt men de zelfde overeenkomst, zoodat dit tot be- wys kan strekken, dat alie deze India nenstammen nakomelingen zyn van im migranten uit Oceanis, die, zich zeker meer of minder sterk met de stammen der oorspronkelyke bewoners hebben ver mengd. 700 HUIZEN VERBRAND. Bij een brand in de havenstad Wak- kanai. in het Noorden van het eiland Hokkaido zijn vier personen om het leven gekomen. Zevenhonderd huizen brandden geheel af. Men gelooft, dat de ramp het werk is van een brandstichter. TREINBOTSING. De nachtsneltrein LondenAberdeen is te Lockervie in Schotland in botsing gekomen met een goederentrein. Vier personen werden gedood, n.l. de stokers en machinisten van beide treinen. BLOEMENDAAL. FEESTAVOND VEREENTGING VOOR JEUGDWERK. Het 10-jarig bestaan der Vereeniging voor Jeugwerk werd Vrydagavond fees telijk herdacht in den schouwburg aan den Jansweg te Haarlem. Dat de vereeniging niet alleen de harten der kinderen, maar ook die der ouders heeft gestolen, bleek uit den uitverkochten schouwburg. Alleen was het niet eenvoudig om binnen te komen, want door een mis verstand duurde het tot half 9 voor de voorstelling kon beginnen. Op verzoek van den heer Dankbaar werd de avond geopend met het zingen van „'t Is plicht dat iedere jongen", waarna de vooratter Ds. J. C. van Dyk de aanwezigen welkom heette. Spreker herinnerde aan de herden king van het 10-jarig bestaan dit voor jaar in de Ned. Hevr. Kerk en bood verder zyn excuses aan voor het opont houd aan den ingang. Uit volle borst werd nu gezongen „Alle man van Neerlands stam" en nauwelijks was dit gedaan, of een fleurige ry jongens en meisjes vroeg onze aandacht voor de volksdansen. Evenals op Koninginnedag was het ook nu weer een genoegen om het rythmisch bewegen ie volgen. De heer v. d. Wateren voerde de dansen, met zyn leerlingen onberispelijk uit. Een zestal dansen volgde elkaar op. waar van vooral de zevensprong een groot succes had. Prof. William was nu aan het woord en wel drie-voudig. want zyn beide pop pen, echte deugnieten met lichtenden neus en neigingen om te spuwen praat ten mee. Het. succes was groot en de grappen van de kostelijke kleuters sloe gen geweldig in. Na de pauze was professor Williams goochelaar en met succes. De jeugd leefde geheel mee. Evenals met de volgende dansen: Hopsa Schwaben- liesel, Linnenweversdans, boksersdans en de mooiste van alle: de bloemendans. Met de tooverachtige belichting was dit het mooiste nummer. De heer Dankbaar sprak een woord van dank tot allen, die aan het wel slagen van den avond hadden meege werkt. HALFWEG. EEN SUIKERBIET VAN 1.95 M. Aan de suikerfabriek is afgegeven een suikerbiet van 1.95 M. De biet zelf is van normale grootte en heeft een ge wicht van ongeveer 8 ons. De staart echter is 170 cM. lang. Het is een pro duct van den heer P. Kunis te Noord- Beemster. HAARLEMMERLIEDE GEMEENTERAAD. Dinsdag 30 October as. des voor middags 10 uur zal de Raad dezer Ge meente vergaderen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Advies over het voorstel tot afschaf fing van de kermis. 3. Benoeming van twee leden van het Burgerlyk Armbestuur. 4. Benoeming van een lid van de Schoolcommissie. 5. Advies over het verzoek om verr gunning tot het aanleggen van straten te Zuid-Schalkwijk. 6. Wijziging jaarwedderegeling van de veldwachters. 7. Behandeling van de begrootingen voor het dienstjaar 1929. HAARLEMMERMEER HOOP OP HERSTEL. In den ernstigen toestand van het 7-jarig zoontje van den arbeider P. S. dat op den Sloterweg alhier achter een bietenwagen vandaan liep en door een passerenden auto overreden werd. was Vrydag eenige verandering ten goede gekomen, zoodat er hoop op herstel be staat. HILLEGOM. HERVORMINGSDAG. Van wege de afdeeling Ned. Prot. Bond zal Dr. C. E. Hooykaas uit Rotterdam een lezing met lichtbeelden in de Nuts- zaal houden op Woensdagavond a.s. Het onderwerp is De Helden der Kerkher vorming. Een dameskoor zal liederen zingen. VET SEN. GEZONDHEIDSCOMMISSIE In een vergadering van de Gezond heidscommissie deelde de voorzitter mede, dat in een deel van IJmuiden waar een rattenplaag heerschte. deze rattenplaag met succes was bestreden met behulp van het serum van het Ryksseruminstituut te Rotterdam. Thans zal een ander deel der gemeente onder handen worden genomen. Besloten vvrd, hy Burgemeester en Wethouders aan te dringen op onbe woonbaarverklaring der perceelen Kerk- weg 4, 6 en 8, aangezien de eigenaar, wien een aanschryving was toegezonden om de noodige verbeteringen aan te brengen, daaraan niet had voldaan en deze perceelen desondanks niet voor kwamen op de desbetreffende voor dracht aan den Raad. Een onderzoek van een ingekomen klacht bracht aan het licht, dat door de gemeentereiniging een stortplaats van vuil en faecaliën was opgericht op een terrein naby de Wiistelaan. Aangezien hierdoor een ernstige verontreiniging plaats vond van een weg langs het land goed „Spaarnberg" en ook de langs dien weg loopende beek, werd verontrei nigd, besloot de vergadering, Burge meester en Wethouders te verzoeken het storten van vuil aldaar te doen staken en het aanwezige vuil zoo spoedig mo gelijk te doen verwijderen. BEVERWIJK. JUBILEUM DOKTER LIJNKAMP. Op 28 Januari herdenkt dokter H. F. G. Lijnkamp den dag waarop hij voor 25 jaar zich als arts hier ter stede ves tigde. Op 6 Maart viert het R.K. Zieken fonds z'n 25-jarig bestaan, aan welk ziekenfonds de heer Lynkamp van de oprichting af tot heden, als geneesheer verbonden is. Naar wij vernemen heeft zich uit de burgerij een comité gevormd om den jubilaris te huldigen. (Van onzen medewerker). De elfde ronde. Vrijdagmorgen 10 uur ving de elfde ronde aan. De eerste beslissing in deze ronde viel in de partij Springer-Bizot. Het begin dezer party werd door beide spelers in een, zeer snel tempo gespeeld. Beiden, gebruikten voor hun eerste 25 zetten nog geen kwartier in het middenspel kwam de Fi-anco-Hollander geweldig opzetten en het liet zich aanzien, dat Springer de beide punten zou veroveren. Bizot echter, die bekend staat als een der steikste eindspelspelers der wereld, kreeg thans gelegenheid zyn groote kennis te toonen en deed dit ook op ver bluffende wijze. Het einde bracht dan ook een verdeeling der punten. De tweede beslissing viel in de party Weiss-Polman. Weiss speelde ook in deze party keu rig positiespel. In het middenspel kreeg de Hollander wel voordeel, doch het eindspel werd door Weiss uitstekend be handeld, zoodat ook hier remise het resultaat werd. De partij Rustenburg—Fabre is een der mooiste geworden van deze ochtend ronde. Aanvankelijk gingen beide par tyen gelyk op, tot dat een stand ont stond waarin de Hollander een tempo voordeel verkreeg. De titelhouder moest toen alle zeilen bijspannen om- nog een puntje uit het vuur te sleepen. Na een belangwekkend eindspel werd de party remise gegeven. De leider dei' Fransclie ploeg Marcel Bonnaard, speelde tegen Henman de Jongh een fraaie positieparty waarin hU aanvankelijk eenig voordeel had. Door uitstekend spel van den Hollander ging echter dfit voordeel langzamer hand te niet en in het eindspel moest de Fransohman zelfs zijn sterkste spel spelen om nog remise te forceeren, wat ook gebeurde. Dr. Alfred Molimard speelde tegen Vos een klassieke Hollandsche party. In het vergevorderd middenspel faal de Vos even en dit was voor den dokter voldoende om een krachtigen aanval in te zetten, dien hij tenslotte bekroond zag door de winst van niet minder dan drie schijven. Beide spelers hadden toen vryen doorgang naar dam, doch Vos' stand was absoluut verloren.... indien de Fransohman niet juist de twee slechtste zetten koos, die er te vinden waren. Toen was de eindstand gefor ceerd remise. De Hollander had dus dit winstpuntje uit het vuur gesleept. Kuijer had tegen Belard de handen vol. De politie-rnspecteur speelde deze party met een ongekend élan en de Hollander had dan ook alle moeite om den Fransohman van 't lyf te houden. In 't eindspel had Belard belangrijk i-oordeel, doch door een minder sterke voortzetting keerden de kansen. De Hollander kwam toen geducht opzet ten en ten koste van twee stukken kon Belard nog juist de damlyn bereiken. Het- hierna volgend eindspel was voor Kuijer gewonnen, toch duurde het nog twee uren eer de Franschman opgaf. De stand na de twaalfde ronde luidt: Nr. Spelers 1. W. Rustenburg 2. B. Springer Jr. 3. Marcel Bonnard 4. Dr. Alfred Molimard 5. Marlus Fabre 6. Herman de Jongh 7. J. F. Kuijer 8. Stanislas Bizot. 9. W. C. J. Polman 10. J. H. Vos 11. André Belaid 12. Isidore Weiss De twaalfde ronde. Het tweede gedeelte van den wed strijd is Vrydagavond aangevangen. De meeste belangstelling concen treert zich ook nu weder op de partijen Springer-de Jongh en Rustenburg-Vos. Voor Rustenburg is de partij tegen Vos een zeer zware. De eerste beslissing viel in de party Springer de Jongh. In deze partij is ge durende het geheele verloop geen sprake geweest van eenig voordeel voor een dei- spelers. Onze indruk was dat Springer tegen de Jongh in deze party niets heeft ge waagd en geduldig heeft afgewacht of zijn tegenstander een minder sterke voortzetting zou kiezen. Dit gebeurde echter niet, zoodat remise het resultaat werd. Weiss speelde tegen Bizot een origi- neele positieparty, doch Weiss liet zich verleiden, op een slagzet te spelen en daarvoor een sterken positiezet te verzui men. Bizot profiteerde hiervan handig en toen Weiss geen gelegenheid kreeg den slagzet uit te voeren was zijn posi tie zóó slecht dat Bizot weinig moeite had om zyn eerste winstpanty te boeken. De titelhouder Fabre had tegen Belard geen gemakkelyke partij. De Fransche „benjamin" verdedigde zich op kranige wijze, zoodat de stryd in remise eindig de. Dr. Molimard speelde tegen Marcel Bonnard een mooie positiepartij. De dokter kon echter ondanks zijn fraai spel van zijn leermeester niet winnen. Remise was het resultaat. Polman speelde tegen zyn stadge noot Kuijer een mooie centrumpartij, waarin eenig voordeel voor Kuijer ont stond. Dit voordeel bleek echter in het eind spel niet voldoende om te winnen, zoo dat de punten eerlijk gedeeld werden. Het is Rustenburg in deze ronde gelukt zyn clubgenoot Vos in een mooi ge speelde party te kloppen. Rustenburg speelde wederom zyn zelfde gewaagde spel, waarmede hij ree l; zoovele succes sen boekte. Het begon met een zeer on regelmatige, opening, waarin hij Vos naar de flanken drong. Vos beging toen de fout om achter een schijf te loopen, waardoor Rustenburg een sen ij f won. Deze schijf scheen oogenscliijnlijk niet te houden en Vos meende door eenvou dig achterloopen de schyf imet een betere stelling te kunnen terug winnen. Zeer toevallig zat hier echter een damslag achter, zoodat Vos zyn schyfverlies niet. kon terugwinnen. Door uitstekend spel van Rustenburg werd Vos' positie hoe langer hoe hachelijker. Rustenburg was merkbaar nerveus, zóó zelfs, dat hij twee maal achtereen de winst liet loopen. Het zeer talrijk opgekomen ..publiek begon reeds te vreezen dat de zenuwen Rus tenburg den baas zouden worden, toen hij plotseling na een mooie zettenreeks Vos tot overgave dwong. Toen Vos de partij opgaf brak een geweldig applaus los: Rustenburg had een ware ovatie in ontvangst te nemen. gesp. gew. rem. verl. pt. ZONDAG 28 OCTOBER EGLISE WALLONNE (Egltse réformée evangéllque de« Pays Bas). 9 heures: Service pour la jeunesse. 101/2 heures: Culte et sermon. Pasteur Mr. F. Ch. Krafft. 12 heures: Ecole du dimanche, 8 heures du soir: Culte et sermon. Pasteur Mr. F. Ch. Krafft. Vendredi 2 Nov. 8 heures du soir: Service de prépa- ration. CHURCH OF ENGLAND Westerkapel, Leidschestraat 20. No Service. DEUTSCH EVANG. KIRCHE Sonntag 28 Okt. Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland. Reformationslost-Gottesdienst. Chorge- sang. STADSEVANGELISATIE Nam. 8 uur: Evangelisatiesamenkomst Sprekers de heeren W. Aksen van Be- verwyk en J. Reuzen van Amsterdam. Medewerking Maranatha-Zangkoor van Santpoort. Maandagavond 7.30 uur: Lichtbeelden avond. Medewerking muziek en zang. Donderdag 1 Nov. nam. 8.15 uur: Ds. Beker, Bybellezing. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK V.m. 10 uur: Ds. A. M. Boeyinga. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. WILHELMINAKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. Nam. 5 uur: de heer M. den Boer, hulpprediker. Hulpkerk Jacob Geelstraat 9 V.m. 10 uur: de heer M. den Eoer. Nam. 5 uur: Ds. A. M. Boeyinga. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Byleveld. H. Avondmaal. Nam. 5.30 uur: Ds. Byleveld. Dankzegging. Donderdag 1 Nov. v.m. 10 en nam. 8 uur: Ds. Byleveld. Dankdag. GEREFORMEERDE KERK Zuiderstraat ,Vm. 10 uur: Ds. P. A. E. Sillevis Smitt Namiddag 5 uur: dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13 V.m. 10 uur: H. Dienst. Donderdag 1 Nov. Allerheiligen. V.m. 9.30 uur: H. Dienst. Nam. 7 uur: Vesper. Vrydag 2 November Allerzielen V.m. 9 uur: H. Dienst. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. W. D. M. Baar, Hen'. Pred. te Alkmaar. 12 uur: Zondagsschool. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. A. H. Haentjens. V.m. 9.30 uur: Zondagsschool. N O ORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. G. Posthumus Meyjes, Em. Pred. te Ellecom, Collecte Spreekbeurtenfonds. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Dr. C. B. Hylkema. De opbrengst der collecte is bestemd voor de Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging. VRIJE EVANG. GEMEENTE' Jacobijnestraat 20 V.m. 10 en nam. 5.30 uw1: de heer F. W. Buys, 12 uur- Zondagsschool. Woensdagavond 8 uur: Samenkomst. Donderdagavond 8 uur: Naaikrans. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Tmmanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomst. Nam. 6 uur: Openbare Samenkomst. Donderdagavond 8 uur: Openbare sa menkomst. BAPTISTEN-GEMEENTE Lokaal Parklaan 21 V.m. 10.15 uur: De heer A. de Jong. Nam. 5 uur: Dezelfde. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „De Wonderbare". Jes. 40:11. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „Het paradijs eener onherboren menschheid". Gen. 4:1626. Dinsdagavond 8 uur: Ds. J. v. d. Schors, Bybellezing over de Openb. van Johannes. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheimpark V.m. 10.30 uur: Gezongen Mis. Woensdag 31 Oct. V.m. 7.30 uur: Stille Mis. Nam. 8 uur: Vespers en Lof. Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Nov. V.m. 7.30 uur: Stille Mis. LEGER DES HEILS Schagchelstraat 26 V.m. 7 uur: Bidstond. V.m. 10 uur: Heiligingsmeeting. Nam. 3.30 uur: Openluchtmeeting in den Hout. Nam. 7.30 uur: Heilsmeeting. Maandag nam. 2.15 uur: Gezinsbond meeting. Leidster Mevrouw Taylor. Dinsdag nam. 8 uur: Soldatenmeeting. Woensdag nam. 7.30 uur: Openlucht- meeting Botermarkt. Woensdag nam. 8 uur: Heilsmeeting. Leider Lt.-Kolonel Schuurman. Nam. 8 uur: Straatzang. 8.30 uur: Bidstond. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN NEDERL. PROTESTANTENBOND (In het Gebouw van den Protestanten bond) Jacobstraat V.m. 10.30 uur: Ds. A. Trouw. Onder werp: „De mensch en het Licht". (Luc. 11:35). Woensdag 31 dfetober (Hervormings dag), nam. 8.15 uur: Ds. N. Padt, te Zandvoort. Collecte voor de Gustaaf Adolf-ver- eeniging. VER. „WIE DENKT OVERWINT" Geb. „de Nijverheid", Jansstraat 85. V.m. 10.30 uur: Onderwerp: „De Pries teres van Isis". BIJEENKOMSTEN TOT GEESTELIJKEN OPBOUW die lederen Woensdagavond om 8 uur gehouden worden in het Wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 79. KERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderingen worden gehouden Gra- rlnnesteeg 8rood. Eiken Zondagavond om 6 uur. Geen aollecte. Toegang vrij. Gebouw Parklaan 8 Zondag v.m. 10 uur: Samenkomst voor geloovigen. (Broodbreken) Donderdag nam. 8 uur: Bidstond 1 SCHOTEN NED. HERV KERK Juilanakerk (telefoon voor hard- hoorenden) V.m. 10 uur: Prof. Dr. D. Plooi, te Leiden. Nam. 6 uur: Ds. Blauw. Collecte voor de Uitw. Zending. Nam. 12.30—1.30 uur: Zondagsschool in de Catechisatïekamer (Klooster straat), de Fröbelschool (Colensostraat) de Openb. School in de Overtonstraat en aan den Rijksstraatweg (oud-Schoten), CHR. GEREF. KERK Floresstraat Vm. 10 uur: Ds. K. G. v Smeden. H. Avondmaal. Nam. 5.30 uur: Ds. K. G. v. Smeden. Dankzegging. BLOEMEND AAL NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. J. D. J. Idenburg, Em, pred. te Heemstede. Nam. 5 uur: Ds. J. C. van Dyk. JEUGDDIENST IN MARANATHA V.m. 10 uur: de heer Mr. F. J. D. Theyse. te Bloemendaal. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. J. C. Brus- saard. OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. lOuur: de heer K. Koopman. Donderdag 1 Nov. Nam. 8 uur: de heer K. Koopman, Bij bellezing. AERDENHOTJT RELIGIEUZE KRING V.m. 10.30 uur: Mej. D. GroeneveM, Doopsgezind predikante te Rotterdam, SPAARNDAM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. Donderdagnamiddag 8 uur: de heer Sevensma. van Amsterdam met het zang koor „Jeruel". EVANGELISATIE Vm. 10 uur: de heer R. van Tuinen, van Amsterdam. Dinsdagavond 8 uur. Woensdagavond 8 uur en Donderdagmidd. 3 uur: de heer Sevensma, van Amsterdam met het zang koor „Jeruel". HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Dr. Korff. Kerkhervor ming. Zang van het Kerkkoor. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbarneveldslaan V.m. 10.30 uur: Ds. Briët, Beide diensten collecte voor het Ned, Bijbelgenootschap. GEREFORMEERDE KERK Heemstede (Koediefslaan) V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H. Ba- vinck. Collecte voor de Diaconie. NED. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBennebroek. V.m. 10.30 uur: Ds. H. H. Dorgelo, uit Naarden. HALFWEG NED. HERV. KERK Vm. 10 uur: Ds. B. Baljon. SANTPOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A van den Bergh van Eysinga. Dezelfde zal op 31 October nam. 8 uur een'diénst leiden ter herdenking van den Kerkhervorming. Medewerking van het Vrouwenzangkoor der Vrijzinnig Her- 'vorrpden. CollecteGustaaf Adolf-Vereeniging en Evang. Maatschappij. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. M. G. Blauw, Haar lem-Noord. Bediening H. Avondmaal Nam. 5 uur: de heer J. W. van Voorst, Amsterdam. GEREFORMEERDE KERK V.m. 9.45 uur: Ds. J. L. Jaspers, em. predikant. Nam. 5.30 uur: Dezelfde. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds Lekkerkerker. Voobereiding t. h. H. Avondmaal. HILLEGOM NED. HERV KERK V.m. 10 uur: Ds. J. H. Mulder. Nam. 5 uur: Dezelfde. Woensdagavond 31 October 8 uur: Herdenking Kerkhervorming. Onderwerp: Christus of Paus. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Ds. J. van Herksen. B. Avondmaal. Nam. 5 uur: Dezelfde. Nabetrachting. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Leesdienst, Nam. 5 uur: Leesdienst. Dinsdagavond 7.30 uur: Ds. Byleveld, van Haarlem. Rede voor J. V. NED. PROT. BOND Woensdagavond 8 uur: Dr. C. E. Hooy. kaas. (Kerkhervorming). ZANDVOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. K. Straatsma, GEREFORMEERDE KERK Jnlianaweg Geen opeave ontvangen. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN Afdeeling v. cL Ned. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt. Zang van Credo Cento. 12 uur: Kinderdienst (9 jaar en ouder) In school D (Heerenstraat). Vm. 10.30 uur: Jeugddienst (14—18 J.) Mevrouw G. M. Padtde Voogd. 12 uur: Kinderdienst (58 jaar). GEREFORMEERDE KERK Brederodestraat V.m. 10.15 en nam. 7 uur: Ds. J. C. Aalders, van Amsterdam. BEVERWIJK DOOPSGEZINDE GEMEENTE Geen opgave ontvangen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Geen opgave ontvangen. IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND Geen opgave ontvangen. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK Hoofddorp: V.m. 10 uur: Ds. Dijkstra, van Umui- den. Lijnden: V.m. 9.30 uur: de heer P. v. d. Berg Aalsmeerderweg V.m. 9.30 uur: de heer J. Kroon. Vyfhuizen: V.m. 9.30 uur: de heer A. O. Brörens Nam. 0.30 uur: de heer Brörens. Woensdag 31 Oct, nam. 7.30 uur: Ds, T. J. v. Reeuwyk, van Amsterdam (voor de Hexv. Meisjesver een.). Nieuw-Vennep: V.m. 9.30 uur: de heer Scheffers, van 's-Gravenhage. Abbenes: Van. 9.30 uur: de heer N. v. d. Meer,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10