BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. „PRUISEN EN RIJK." OVER DE HERVORMING DES DUITSCHEN RIJKS. GEMENGD NIEUWS DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS IN VINCENNES. PUROL er op! HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 OCT. 1928 DE Belangrijke uitspraak. Hervormingen Duitschland. KARLSRUHE. 26 Oct. CW.B.) De vertegenwoordiger van een dagblad alhier had met den Badenschcn staats president dr. Remmele, na dien terug keer uit Berlijn een onderhoud nopens de resultaten der voorbereidende landen- confercntie, die naar de opvatting van Remmele ln vergelijking met die van verloden jaar een aanzienlijken vooruit- pang toonde en veel heeft bijgedragen tot verheldering der opvattingen. Gedurende de driedaagsche bespre kingen is volgens Remmele steeds ster- fleer de noodzakelijkheid gebleken om het probleem „Pruisen en het Rük" niet af zonderlijk maar met alle andere vraag stukken inzake de hervorming des rijks te zanten te behandelen. De vraag, of er ten aanzien van de tijkahervorming een Zuid-Duitsch een- Ihoidsfront bestaat, wordt door Remmele ontkennend beantwoord. Wel bestaat er een eenheidsfront der Centrumparty in de Zuici-Duitschlanden. Overeenstem ming kan niet worden verkregen, zoo lang er geen .•cherp-omlijnde voorstellen bestaan om over te discussieeren. Remmele achtte een van Beleren uit gaand al te krachtig verzet tegen de hervorming des rijks gevaarlek. Hij sprak ten slotte de opvatting uit. dat er ongetwijfeld een toenadering zou plaats hebben tusschen de aan hangers van een federatieve» staat en dc unlta risten Fransch conflict in Miinchen? In Juli 1020 werd een Fransche ge zant naar München gezonden. In den preambuul van het vredesverdrag was bepaald, naar de Fransche eezant den rijksminister Simons verklaarde, dat hij het van kracht worden van het verdrag cc officieelc betrekkingen van de geal, lieerde mogendheden met Duitsohland cn met den een of anderen der- Duit- sche staten hervat zouden worden. Mi. nistcr Simons protesteerde krachtig, terwijl dc Bciersche vertegenwoordiger te Berlijn, v. Preger. den Franschen ge zant verzekerde, dat men ook te Miin chen dc zending van een Fransch ge zant ongewenscht achtte Niettemin verscheen de gezant te München. Thans verneemt de Pariische corres pondent van de „Frankf. Zt.", dat de Fransche regeer in g van plan Is haar diplomatieke vertegenwoordiging te München in tc trekken en daarmee ook aan den schijn een einde te maken, alsof z]J met den vrijstaat Beieren rechtstreeks betrekkingen onderhoudt De tegenwoordige Fransche zaakgelas, tig'dc een gezant bevindt zich sinds lang niet meer te München zal wor den teruggeroepen; voortaan zal de be hartiging der Fransche belangen te München door een consul worden waar. genomen evenals dit het geval is in an dere grootc steden van Duitschland. Daar in werkelijkheid sinds geruimer. UJd dc Fransche regeering slechts met de rijksregeling diplomatieke betrek - kingen onderhoudt, heeft de Fransche zaakgelastigde te Miinchen reeds lang niets meer te doen. De stap van de Fransche regceving, zoo constateert de correspondent, zou echter een groote princlpieele betcekenls hebben, daa: officieel erdoor zou wonden bevestigd, dat Frankrijk er volkomen van heeft af gezien cvcntueelc separatistische er. cntiiCcnhcldsneigingen voor zijn doel einden uit te buiten. Frankrijk zou er door verklaren, dat de verzwakking van Duitschland fr verdeeling niet meer tot dc doe', van Frankrijk':, na-oorlogschc poli*.... Ivüioort zooals dit het geval was tot '2J De Chineesche regeering. In de Donderdag beëedigde nieuwe xegeering hebben onder anderen de vol gende bekende personen uit de geschie denis van China der laatste jaren zit ting: minister van financiën is Soeng. buitenlandsche zaken Wang. oorlog Feng Joe Hslang (de z.g. „christen-generaal"), spoorwegen Som Fo, (de zoon van Socn Jat Sen) en binnen landsche zaken Jen Hst SJan. de model-gouverneur van Sjansi. die echter niet bij dc eedsafleg ging tegenwoordig is. aldus het Hbld. De ministers zijn slechts de ambtena ren van den administratieven raad. waar van Tan Jen Kai voorzitter is. Er zijn nog vier andere raden, die vrijwel op voet van gelijkheid staan niet dien van Tan Jen Kai. maar de vijf raden zelf zijn weer ondergeschikt aan de „drie confe renties". waarvan die van de Koeomin- tang de hoogste is. Het regceringsstel- sel is zoo ontworpen, dat de Koeomin- tang de hoogste macht is. 't Beheer der man- datengebieden. De veertiende zitting van de Man- datencommissie-van den Volkenbond is door markies Theodoli. den voor zitter. geopend. De voorzitter consta- teerde met voldoening, dat het beheer der mandaatgebieden zich in de toene mende belangstelling van de Volken- bondsvergadr-lng mag verheugen, al dus het Hbld. Het Zwitsersche lid der commissie, prof. Rappard, was aangenaam getroffen door de woorden van warme waardeering. door d n DuiUcheri gedelegeerde in de zesde commissie van de Assemblée gesproken over hot bestuur der mandaatsgebieden. D.'t was de eerste keer geweest, dat Duitschland zich in den Volkenbond over het mandatenvraagstuk had uitge laten. De heer D. F. W. van Rees drong er bij het Volkenbondsseretariaat op aan. de processen verba al der Mandaten- commissie nog beter voor liet publiek toegankelijk te maken. Orts. het Bel gische lid der commissie, wees op het nut voor de leden der Mandateneommis- sie van reizen naar koloniale gebieden, speciaal naar jonge koloniën, waar de koloniale vraagstukken zich met groote snelheid ontwikkelen. Zij konden" dan, zooals spr. onlangs tijdens een reis naar Afrika gedaan heeft, hun ervaringen aan de praktijk toetsen. De Fransche. Ja- pansche en Engelsche leden der com missie verklaarden, dat hun regeeringen zeker bereid zouden zijn, den leden der Mandatencommissie, die hun koloniën wilden bezoeken, alle mogelijke mede werking te verleenen. Cook beschuldigd. Ilrt bestuur van de Mijnwerkers federatie heeft ln besloten vergadering de beschuldigingen onderzocht, die tegen Cook, haar secretaris, en den leider Jo nes zijn ingebracht. Deze beschuldigin gen moeten van zeer ernstigen aard zijn. Cook zou namelijk tijdens de onderhan delingen met de regeering vlak vóór het uitbreken van de groote mijnwerkers staking bepaalde concessies, waartoe de regeering zich bereid had verklaard, op zettelijk verzwegen hebben, met het ge volg dat de onderhandelingen misluk ten. Het bestuur besloot, een speciale commissie te benoemen om deze zaak te onderzoeken. De herstelbetalingen PARIJS. 26 Oct. De „Excelsior", welk blad goede betrekkingen met de re geering onderhoudt, meent te kunnen bebevestigen, dat de commissie van- des kundigen, die over de definitieve rege ling van het schadevcrgoedingsvraagstuk zal beslissen, te Parijs, den zetel van de Commissie \-an Herstel, zal bijeenkomen. Daarnaast zullen te Berlijn technische sub-commissies worden ingesteld, die in voortdurende verbinding met de Duit- sche regeering zullen staan. Het blad meldt verder uit goede bron te hebben vernomen, dat de berichten', volgens welke de presidenten van de cir culatiebanken van Duitschland, België, Frankrijk. Engeland en Italië deel zul len uitmaken van de commissie van des kundigen. op zijn minst "voorbarig, zoo niet onjuist zijn. Minister-president Poincaré heeft zijn standpunt in zake de samenstelling van de commissie nog niet kenbaar gemaakt. (V. D.) Men meldde gisteravond uit Berlijn aan de Tel.: Het rijkskabinet heeft hedenmiddag vergaderd. Rijkskanselier Müller Hilferding, rijksminister van financiën brachten in deze bijeenkomst verslag uit over de door hen gevoerde bespre kingen met Parker Gilbert. Nader wordt gemeld: De rtjksregeering heeft in de heden gehouden kabinetszitting 'besloten met de betrokken mogendheden besprekingen te beginnen over de samenstelling vtn een onafhankelijke commissie van des kundigen en over de plaats, waar deze commissie zal bijeenkomen. Duitschland neemt dus het initiatief bij de herziening van de Dawes-rege- ling. MOORD. BERLIJN, 25 Oct. In het opvoe dingsgesticht te Rheindahlen bij Mün chen—Gladbach is dc vijftienjarige zoon van den leeraar Hollander vermoord. Hy was door verscheiden bijlslagen ge dood. De dader, een zeventienjarige in woner van het gesticht, is ontkomen. Hij heeft uit de woning van den leeraar een bedrag van 500 M. en een smoking gestolen, dien hU waarschijnlijk voor de vlucht heeft aangetrokken. (Wolff). DE BUIKSPEKER. Maart was het vijftig jaar geleden, dat in de Academie der wetenschappen te Parijs de natuurkundige Du Mourcel aan de gezamenlijke geleerden de p'no- ncgraaf van Edison toonde. Plotseling sprong de Academiën Monsieur Bouil- luud vol edele verontwaardiging over de brutaliteit van den vertegenwoordiger van Edison dezen naar den keel en schreeuwde: „Gij schurk, gelooft ge, wij laten ons door een buikspreker voor den mal houden." Op den dertigsten September van het zelfde jaar 1878, gaf Bouillaud na een nauwkeurflg onderzoek van het toestel de verklaring af, dat hij overtuigd was, dat we hier met een soort buiksprekerij te doen hadden." Kien kan het voor on mogelijk aannemen", zoo verklaarde hij verder, „dat een sjofel stuk metaal in staat zou zijn, den edelen klank van de menschelijike stem weer te geven." AMERIKAANSCHE MILLIOENENSTEDEN. De Amerikaansche statistieken hebben voor I Juli 1928 de volgende bevol kingscijfers vastgesteld. Groot New- York (de stad alleen zonder den staat New-York) heeft 6.017.000 inwoners. Chicago 3.137.000. Dan volgen Philadel phia met 2.064.000, Detroit met 1.578.000 en Cleveland met 1.010.000 inwoners. Optimisten, d.wjs. grondspec ul anten, verwachten, dat aan het einde der twin tigste eeuw New-York met een omgeving van 80 K.M. om het tegenwoordige New- York 50.000.000 inwoners zal bevatten. De grondprijzen zullen dan drie of vier maal zoo hoog zijn als thans. De bevol king van de Vereenlpde Staten zou op 1 Juli 1928 rond 120.000.000 inwoners heb ben bedragen, wat een vermeerdering van 14 pet. beteekent. vergeleken met 1920. - ■*- VEENDAMMER AFFAIRE. Liebermann's rijkdom. DE SFEER VAN VERTROUWEN By het verdere verhoor in de zaak der Veendammer hypotheekbank erkende, volgens hef Alg. Handelsblad, verdachte M. dat hem voor zijn optreden als di recteur der Veendammer 25 mille door Liebermann was toegezegd. Mr. Jolles maakte aen verdachte er opmerkzaam op, dat hij niets anders ge daan heeft dan aktes teekenen en dat hij daardoor de 25.000 ontvangen heeft. Ook wees mr. Jolles er op, da» hij ln plaats van de vordering te incasseeren, aan de Discontobank nog millioenen af gaf. Getuigenverhoor. Het getuigenverhoor werd hierop her vat. Mr. M. I. N. Spaargaren en mr. M. G. Kappeyne van Coppello bevestigden hun verklaringen, voor de Rechtbank af gelegd. M. Spaargaren verklaarde dat Liebermann voornemens was de Veen dammer in te brengen in de Atlashypo theekbank, ales was zeer serieus. Lieber mann die den indruk maakte zeer rijk te zijn, zou voor het geld zorgen. Na de pauze werd getuige W. Hagen gehoord. Deze is commissaris van de Discontobank voor Credietinstellingen geweest, maar bedankte, nadat de hoofd commissaris van politie te 's-Graven- hage tegen Liebermann had gewaar schuwd. Hij heeft Liebermann nooit als een oplichter beschouwd. Prof. Coppens uit Brussel verklaarde Liebermanr.n sinds 1926 te kennen. Vol gens de inlichtingen van een Brusselsch bankier bedroeg het door Liebermann bij die bank gedeponeerde geld 3 1/2 millioen francs (de franc naar den koers van pl.m. 7 cent). Liebermann maakte naar zijn levens wijze den indruk van zeer gefortuneerd te zijn en groote zaken te doen. Verder deelde prof. Coppens mee. dat hij begin 1928 ten huize van Kloppen burg een vergadering bijwoonde, waarop volgens de opgemaakte notulen, Lieber mann 300,000 verstrekte ter betaling van de vervallen coupons der Veendam mer, terwijl J. J. Woltman ter saneering der Bank 100.000 verschafte. Getuige A. Smits, accountant bij de Veendammer in 1926 heeft tegen de hee- ren W. gezegd, dat er bezwaar was voor de aaadeelen éen millioen in activiteiten te betalen. Bezwaren, die getuige had. werden echter door mr. Schürmann niet gedeeld. Getuige liet zich overtuigen door de geheele sfeer van vertrouwen, die geschapen werd. Beide heeren W. bleven volhouden zich niet te kunnen herinneren ooit een waar schuwend woord van getuige Smits ge hoord te hebben. Mr. Th. A. Wagtho, bevestigde even eens zijn verklaringen, die hij voor de Rechtbank aflegde, hij had den indruk gekregen, dat Liebermann een rijk man was. Getuige J. Th. L. Withof Keus, die commissaris van de Discontobank voor Credietinstellingen was, verklaarde op zeer vriendschappelijken voet met Lie bermann gestaan, maar deze nooit als een rijk man beschouwd te hebben. Getuige A. van der Toorn Jr.. reeder te Scheveningen, hield vol te Apeldoorn ln duplo een akte van borgstelling te hebben geteekend, die. naar hij meent, geen verband hield met de Veendam mer, maar met de Atlashypotheekbank. Korten tijd later heeft hij aan Lieber mann bezwaren kenbaar gemaakt, om dat hij de portee van het stuk niet be greep. Liebermann zei daarop, dat hij zich niet ongerust behoefde te maken, aangezien de zaak reeds in andere han den was overgegaan. Het stuk is vervol gens door Liebermann verscheurd. Mr. J. G. Schürmann, advocaat te Rotterdam, verscheen vervolgens als ge tuige. Bij de vroeger afgelegde uitvoerige verklaringen volhardde hij. Gevraagd of hij bij het maken van het contract al leen maar gelet heeft op de belangen der beide heeren W. en niet tevens op het belang van de Veendammer, ant- waardde mr. Schürmann een borgtocht te hebben gezien, waarin alle verplich tingen van de Discontobank tegenover de Veendammer gewaarborgd waren. Verder hield mr. Schürmann vol, dat op 15 Juni 1927 het contract aangaande de overneming van 960 aandeelen Veen dammer door de Discontobank voor Cre dietinstellingen met het aanvullingscon tract geteekend is. De lieer Van der Toorn was daar niet bü tegenwoordig, wel de accountant Smits, die zich er niets van herinnerde. Van het contract-Schim van der Loeff betreffende den doorverkoop der 960 aandeelen Veendammer van de Disconto bank zei getuige Schürmann nimmer vernomen te hebben. Maandag wordt de behandeling voort gezet. SLECHTS VOOR VIJFTIEN JAAR EDELGESTEENTE. Het Engelsche en het Duitsche geolo gisch Instituut zijn. na zorgvuldige on derzoekingen, tot de conclusie gekomen, dat de gezamenlijke voorraad edelge steenten op de wereld in ongeveer 15 jaar uitgeput zijn. Belangwekkend is hierbij de mededeeling. dat beide insti tuten, ieder afzonderlijk, tot dit resul taat van hun onderzoekingen zijn ge komen. Door den stand van de weten schap is het tegenwoordig mogelijk de hoeveelheid a aai schatten in den bodem te schatten. Zoo kon reeds, eenige ja ren geleden worden vastgesteld, dat de gezamenlijke kolenvoorraad van de aarde slechts voor 250 jaar voldoende was, onder voorwaarde natuurlijk dat de ontginning en het verbruik naar den zelfden maatstaf zou geschieden als thans. Wat de edelgesteenten betreft, men is tot de conclusie gekomen, dat de gezamenlijke voorraad hiervan niet meer bedraagt dan 40 ton. Hiervan zijn reeds 30 ton te voorschijn gehaald, ver werkt en cp de markt gebracht, zoodat slechts 10 ton overblijven. De statistiek van de delving van edelgesteenten toont aan, dat, jaarlijks op de wereld on geveer 800 K. G. edelgesteenten wor den gevonden. Naar deze cijfers, zal, in ongeveer 15 jaar, de laatste diamant worden gevonden. Een imposante plechtigheid. POLITIEKE UITBUITERIJ. 26 October. Met begrootingsrecès. De universitaire studie van de leerlingen der litt. econ. H. B. S.-afdeeding. Af» scbrijving op de stichtingskosten der Woningwet woningen. Onze Parljsche correspondent schrijft ons uit Vincennes: De Parijsche bevolking en die van Vincennes heeft plechtige uitgeleide ge daan aan de negentien slachtoffers van de catastrophe van Vincennes. Iedereen die deze „massa-begrafenis" voorbij zag trekken moet wel zeer onder den druk zijn gekomen. De gedachte dat al die jonge menschen zoo'n afgrijselij ken dood hebben gevonden, bedolven onder steen en puin, dat sommige uren nog hebben geleefd en geleden kan men moeilijk van zich afzetten en het is dan ook volkomen begrijpelijk dat de dui zenden die tegenwoordig waren bü, deze plechtige uitvaart, niet trachtten om hun ontroering te verbengen. De voorgevel van het stadhuis van Vincennes was geheel met rouwdoek be hangen. Daar, op het bordes onder zwar te k'.eeden de negentien kisten bedol ven onder bloemstukken. Het groote plein en al de fijstraben welke naar het stadhuis lelden zyn afgezet door militai ren en politietroepen. versterkt met de gendarmerie. Want de Communistische PartU heeft in haar lijforgaan aange kondigd te zullen demonstreeren als de „slachtoffers van het Kapitalisme", naar hun laatste rustplaats zullen worden ge leid. Vreest men niet eerder dat het groote publiek de eventueele demon stranten te lijf zullen gaan nu ze zelfs een zoo treurige gebeurtenis willen uit buiten voor hun politieke doeleinden? Bij alle halten van trams en metros wachten dan ook politietroepen om de reizigers te controleeren en niet zoodra krijgt men een belhamel in het gezicht of hü wordt zonder vorm van proces op gebracht en vastgehouden tot de droeve plechtigheid geheel zal zijn sfgeloopen. Twaalf honderd bekende communis ten heeft men zoo opgepikt, verschei dene voor goed vastgehouden wegens het dragen van revolvers cn de vreemdelin gen onder hen zullen over de grenzen worden gezet. Dat is tenslotte dc eenige manier om rust te bewaren. Hoe pijnlek doet zoo'n politieke'de monstratie aan wanneer men de alge- meene ontroering ziet van de menigte die eerbiedig he; hoofd ontblootend een laatste maal defileert voor de negentien slachtoffers. Aangrijpende tooneelen spelen zich af. Achter elke kist staat de familie van den ongelukkige en telkens moet men vrouwen en kinderen, wedu wen en weezen wegleiden als de emotie te groot is. Van alle kanten worden bloemstukken aangedragen. De straat lantarens met rouwfloers omhangen, branden. Links van de catafalque een muziekcorps van de politie dat treurmu ziek speelt. De burgemeester van Vincen nes, de heer Huguin ontvangt alle offi- cteele personen die een laatslen groet komen brengen aan de slachtoffers van de catastrophe. De ïtaliaansohe regee ring de meeste slachtoffers waren Italianen heeft zich laten vertegen woordigen door het hooge personeel van het gezantschap en dc consul-generaal legt een krans neer met de Itaüaansche kleuren. Er zijn de twee prefecten, die van politie en van het departement van de Seine, een vertegenwoordiger van Poincaré, talrijke députés en senatoren, de burgemeesters van diverse gemeen ten waai- de slachtoffers woonden, di gemeenteraden, een delegatie van het garnizoen van Vincennes. Precies half tien, terwijl de troepen het geweer presenteeren en alle klok ken beginnen te luiden, neemt de heer Fleurot. president van den Conceil général de la Seine (Provinciale Sta ten) het woord. Hij dankt hier allen, bqrgers en militairen die dadelijk toen de catastrophe bekend werd zün toege stroomd om te trachten de ongelukki- gen tc redden. Helaas mocht het niet baten. Er heerscht een massa-rouw in het departement. Werkzame gezinnen verloren hun kostwinners in één slag. Maar wij zullen er voor zorgen dat de getroffen gezinnen van dezen kant ten minste niet zullen hoeven lijden want daar zullen wy tegemoet komen. En moge de oprechte deelneming van ons allen, van de toegestroomde menigte, aan den anderen kant een lichte troost zijn voor hen die weenen. Maar dit alles is nog niet voldoende. Overal, aan alle kanten wordt gebouwd om zoo den woningnood te bestrijden. Doch er moeten krachtige maatregelen worden genomen. De catastrophe welke ons de droeve plicht oplegde om hier lesamen te komen moet een les voor ons zyn. Het moet uit zijn dat geweten- loozen en onkundigen 't leven van an deren in gevaar brengen. Det wet be schermt ons niet tegen hen, maar dan moet er een wet worden gemaakt. Een wet die 'een einde maakt aan de ijdel- lieid van hen die zich architect en in genieur noemen zonder dat zij de be voegdheid daartoe hebben. Laat men ons niet aankomen met hot praatje van een aanslag op de vrijheid wanneer we maatregelen nemen dat dit in den ver volge wordt voorkomen. Niemand res pecteert meer dan ik de vrüheid maar die vrijheid moet niet een bedreiging vormen voor de menschheid. De vrij heid welke tot catestrophen leidt moet verewynen. Ook tegenover de nage dachtenis van de negentien dooden hier zijn we dat verplicht. De prefect van de Seine, de heer Bouju sprak daarna nog enkele woor den van deelneming en toen vormde zich de enorme stoet welke éénmaal het plein rondtrok. Achter eiken wagen volgden te voet de familieleden van den betreurde en dan de autoriteiten. En negentien maal moesten de vaandels een laatsten groet brengen. Dan splitst de stoet zich in verschillende deelen. volgt men den weg naar de verschillende kerken waar rouwdiensten werden ge houden alvorens tusschen een eerbiedig zwijgende menigte naar de 'begraafplaats te gaan. Vincennes, 25 October. De Kamer is gistermiddag met een kort recès gegaan. Dit is niet een recès, om de Kamerle den wat beweging in de frissche lucht te geven, ten einde de nadeelen van een zittend leven tegen te gaan of ae huis- kleurtjes weg te nemen. Neen het recès. dat, gisteren aan gevangen, cp Wc -dag 7 November zal eindigen, doelt de Kamer gelegenheid te geven haar voorbereidende studies te maken voor de behandeling van de Staatsbegrooting voor 1929. die haar tot Kerstmis, met de gebruikelijke avond vergaderingen zal bezig houden. Op Woensdag 7 Nov." vangt de Staats- begrootings-dicussie aan. De spreektijd is verdeeld, gelijk verle den Jaar. De R.-K. fractie en de S.D. A. P. mogen 3 uur spreken, de C.-H A.-R. fracties ieder 2 uur, de Liberale fractie 1 3/4 uur, de V. D.-fractie 1 1/2 uur en de kleine fracties ieder 1 uur. Bij deze spreektijdverdeeling waren wij zeer belangstellend naar de behan deling door den voorzitter van den heer Stenhuis. Deze wordt nl. door de s.d.- fractie niet meer al haar medelid be schouwd, waarvan aan den voorzitter is mededeeling gedaan. Blijkbaar heeft de voorzitter ook den heer Stenhuis be doeld, toen hij, na de tijdsruimte ge steld, voor de meer dan twee man groo te fracties te hebben verdeeld, zeide: „en elk der nog niet genoemde fracties ieder 1 uur". Tot dusver is de heer Sten huis in de Kamer nog niet verschenen. De Tweede Kamer" heeft gisteren een beduidende hoeveelheid „kleingoed" af gedaan, een groot aantal beslissüigen genomen. Echter: van niet buitengewone waarde in het algemeen. Zooals te verwachten was, viel de mo tie-Drop die een enquête naar de toestanden in de mijnen wilde instellen met 5721 stemmen. De beide wetsontwerpen, die in het begin der week behandeld werden, be treffende het mijnrecht en de raden van beroep zyn zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Voorts zijn er een dikke twintig wets ontwerpen, zonder eenige discussie door- gehamerd naturalisaties, onteigenin gen, onderhandsche verkoopen en sup- pletoire begrootingen. Afzonderlijk vermelden wij het wets ontwerp tot wering van de kersenvlieg by in- en doorvoer van kersen en het onteigeningsontwerp voor de verbete ring van den Rijksweg van de Haagsche Schouw naar de Noord-Hollandsche grens ter weerszijden van de brug over de Hillegommerbeek te Hillegom. Zooals onze lezers weten, bestaat er aan verschillende H.B.S.'en een littera- risch-economische afdeeling. Het scheen dubieus of degenen, die tot nu het eind examen H.B.S. in de litt. econ. afdeeling hadden gedaan en degenen, die thans in de 5de klasse van die afdeeling gezeten .zijnde eindexamen zullen doen, gerech tigd waren tot de Indplogische studie. Er schijnen, in dit'opzicht-toezeggingen gedaan te zijn door koloniën. Om nu voor degenen, die reeds eindexamen de den in de litt. economische afdeeling en zij, die thans reeds het voornemen daar toe hebben, en in de litt. econ. 5de klasse zijn komen te zitten, die toezegging ge stand te doen, en bepaald bij bijzonder wetsontwerp, dat degenen, die een litt. econ. eindexamen verwierven of verwer ven zullen vóór 1930, de Indologische studie zullen kunnen volgen. Hetzelfde recht hebben zy, die by eerste herhaling van het eindexamen na afwijzing, voor 1931 het diploma hebben behaald. De Kamer hield zich vrij om te dezer zake zonder herinneringen aan het ver leden, een beslissing te nemen, wanneer eenmaal de wet op het voorb. H. O. en het Midd. Onderwijs in behandeling zal zijn. Maar dat kan nog heel lag duren. de gemeenten dus aanmerkelijk moeten toeleggen. Dat gpeft aan de woningbouw- vereenigingen een onaangename band en veel moeilijkheden, benevens een scherpe controle van het Rijk. De heer Vliegen wilde nu. nu de bouwkosten zich hebben gestabiliseerd, de woningen de waarde geven, die ze thans werkelijk hebben door taxatie en de rest afschrijven. Dit zal een belang rijke uitgave van het Rük en van de gemeenten vragen, de heer Vliegen becijferde 't op resp. 180 millioen en 60 mülioen maar Rijk en gemeenten zijn dan ook af van de jaarlijksche crisis- büdragen, die thans voor het Rijk op ruim 11 millioen gesteld zijn. De heer Vliegen berekende, dat deze jaarlijksche uitgave, gekapitaliseerd on geveer zou overeenkomen met wat aan afschrijving zou worden gevraagd, zoo dat een extra-offer van de schatkist niet zou noodig zün. De minister van Financiën stemde dit niet toe, maar ont kende 't evenmin. Hier is nog veel, dat dubieus is, alles hangt af van de uit komst der taxaties en de ingewikkelde rekeningen. Met den heer Vliegen was de minis ter 't eens, dat door de woningbouwver- eenigingen af te helpen van den huren- chaos hun verantwoordelijkheidsbesef en standing stijgen zou. Hier ligt een alge meen belang, want stemde de heer de Geer met den heer van Gijn in het wegnemen van wat ter zake de hee ren aan de crisis herinnert zal doen terugkeeren tot een met: normale wo- ningpolitiek. Direct angrypen zelf dat doet de minister niet. Maar hij wilde wel, naar ae woorden der motie, de kwestie „ter hand nemen". Hy zal een commissie benoemen Juffr. Katz opperde die gedachte, tot ont stemming van de heeren Veraart, Oud en Vliegen, die daarvan niet genoeg- zamen voortgang verwachtten de mi nister-president zal een commissie be noemen, die moet onderzoeken wat voor de financiën van den Staat de gevolgen zijn. van de door den heer Vliegen be doelde afschrijving. Daarna zal de mi nister overwegen, of er iets gebeuren kan. Al was de heer Vliegen dan niet geheel voldaan: hij kon tevreden zijn. En trok dan ook zijn motie in. INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* per regel. De heer W. II. VLIEGEN. Een merkwaardige eenstemmigheid lieersclite er in de Kamer over de mo tie-Vliegen, waarvan de bedoeling was de heeren van de woningen der woning- bouwvereenigingen te saneeren en te normallseeren door af- en büschryving op de stichtingskosten van regeerings- wege op den grondslag der werkelyke marktwaarde! De heer Vliegen wilde niet reeds r.u en dadelyk maatregelen der regeering, maar een ter handneming van deze kwestie. En heel de Kamer sloot zich bij den heer Vliegen aan: de heer Kamp- schöer (r.-k.), de heer van Gijn (lib.), mej. Katz (c.-h.), Prof. Veraart (r.-k.) en de heer Oud (v.d.) En nóg opmer kelijker, de regeering was het met de Kamer volmaakt eens. Zy gevoelde (by monde van den heer de Geer) de nood zakelijkheid van een ter hand nemen van dit vraagstuk scherp. Er zijn op het oogenblik men weet, dat het Rük en dc gemeenten bij wo ningbouw door woningbouw vereenig in - gen groote voorschotten geeft er zyn op het oogenblik woningen, die een huur kunnen opbrengen, in verband met wat thans het huurniveau is, veel hooger, dan overeenkomt met de bouwkosten. Er zijn echter ook de veel talrijker wonin gen in crisistüd gebouwd, die een huur moeten opbrengen, willen zij niet leeg DE BIJBELTENTOON. :>Mit STELLING. WAT ER TE ZIEN IS. Men schrijft ons; In staat gesteld om te voren kennis te nemen van de inzendingen, willen wij van bovengenoemde tentoonstelling (in het Gem. Concertgebouw op 2931 Oo- tober) iets meer meedeelen. Het merkwaardige is wel, dat al de zeldzaamheden (op een paar curiosa na) uit Haarlem zelf bijeengebracht zijn, hoewel het toch, voor zoover wij kun nen nagaan, wel de grootste tentoonstel ling van dien aard is, sinds die van 1914 te Amsterdam (bij het Eeuwfeest van het Ned. Bijbelgenootschap!. Trouwens, Haarlem is boekenstad im mers niet minder dan bloemenstad? en is niet het boek de bloem (evenzeer als de vrucht) des geestes? Er is uit de Stedelijke Bibliotheek wel een ruime keuze ingezonden, maar ook is het een gelukkige omstandigheid, dat de firma Enschedé, Prof. A. A. v. Schel ven, de heer A. J. Luitingh (koster der Groote Kerk) en andere verzamelaars uit hun schatten inzendingen toezegden. Zoo vindt men daarby niet alleen kostbare oude uitgaven van Plantijn en Elsevier, reusachtige polyglotten en mooie plaatbijbels, maar ook merkwaar dige dingen, die den leek treffen. Verder de „kleinste met de hand gezette letter" („non plus ultra") op de wereldtentoon stelling e Parijs uitgekomen in 1900, en de microscopisch-kleine uitgave (echter door photografie verkregen) van het En gelsche Nieuwe Testament. Hier is de prachtige Rembrandtbijbel, evenzeer als de schitterende herdruk van den origineelen Gutenbergbijbel, de oude Delftsche van 1477 (die alleen al eenige duizenden guldens waard is) en de „ge schreven bijbel" van Wells, waarvan de waarde niet te bepalen is in geld. Er zün twee kleine Biestkens-testa- mentjes ingezonden „met den brief aan de Laodicenzen", maar uit die dubbele inzending blijkt al, dat dezo uitgave niet zoo' zeldzaam is, als de eigenaars waar schijnlijk steeds hebben gedacht. Er is een half-verbrande bijbel, later in kostelük Engelsch borduurwerk in gebonden, waaraan oude familieherin neringen gehecht zijn, maar er is ook een „Murkus Testament", zooals men het heden in Londen voor weinige shil- lingen kan koopen. Kortom, er is een schat van merk waardigheden bijeen gebracht, naast al de huidige uitgaven van het Nederl. Bybelgenootschap (niet alleen in onze taal, maar ook ae 28 of 29 Indische ta len) welke een bezoek aan de tentoon stelling overwaard maken. INGEZGNDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. staan, veel lager dan overeenkomt met HENRY A, TH. LESTURGEQJL de bouwkosten. En waaop het Rijk in Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12