BEURSKRONIEK STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON. HetMysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 OCT. 1928 Over Russische renten. Flauwe hoop. Bemoe digende berichten uit de Engelsche industrie. Emissies. De beurs. Amsterdam, 25 October. .Nog steeds is by de zoozeer gedupeer de houders van Russische fondsen een flauwe hoop aanwezig, dat er ten slotte nog een zij het wellicht ook klein deel van hun vorderingen op den Russi- schen staat terecht zal komen. Geheel ongegrond is een dergelijke hoop niet, al zal men waarschijnlijk geduld moeten oefenen. Immers alles wijst er op. dat de volledige ineenstorting van het reeds zeer verwaterde communistische regime in Rusland een kwestie van tijd is. De nieuwe oppositie die zich in de commu nistische partij ontwikkelt, krachtiger dan te voren, is scherp gekant tegen de diverse coöperaties, staatsmonopolies enz. die alle zware verliezen opleveren en alles bijeen een onhoudbaren toestand in 't leven riepen. De terugkeer tot nor male begrippen omtrent productie en handel, en de rol die het particulier ini tiatief en het particulier kapitaal daar bij spelen, moet voor de deur staan. En wanneer eenmaal de ommekeer komt, en er aan de economische saneering van Rusland begonnen wordt, is het duide lijk. dat dit nooit volvoerd zal kunnen worden zonder buitenlandsche hulp. En liet ligt voor de hand. dat deze niet eer der geboden wordt, dan nadat een bevre digende regeling, ten aanzien van de ge annuleerde oude Russische schulden, zal zijn getroffen. Daarom is het juist ge zien. dat de afzonderlijke organisaties in de diverse Europeesche landen tot samenwerking zijn gekomen en een in ternationalc commissie gevormd hebben voor de bescherming van houders van Russische fondsen. Ook de Amsterdam schc vereeniging is daarbij aangesloten. Heeft men tot nu toe vrij sombere ge luiden vernomen ten aanzien van den ■toestand in den Engelsclien handel en de industrie, thans zijn er symptomen, die op een opmerkelijke verbetering in de naaste toekomst schijnen te duiden. In een merkwaardige rede vestigde Sir Alfred Herbert, president van de Machi. ne-gereedschap-industrieën-federatle. e de aandacht op. dat in de industrie, die hij vertegenwoordigde, een opmerkelijke golf van bloei merkbaar is. Deze indus trie nu kan beschouwd worden als een barometer van den handel, aangezien machine-gereedschappen een eerste be hoefte uitmaken van elke fabriek of werkplaats. Verhoogde vraag voor ge reedschappen wijst dus onvoorwaardelijk op een verwachting der fabrikanten van uitbreiding der zaken. Het aantal onuit gevoerde orders was grooter dan ooit sedert 1920 en vele gereedschapfabri kanten waren niet in staat aan de greote vraag te voldoen, niettegenstaan de het feit. dat overwerk in deze spe ciale tak van nijverheid aan de orde van den dag is, en in vele fabrieken met nachtploegen gewerkt wordt. Deze „boom" in de branche der machinerieën, is wel kenmerkend voor een verwachte opbloei in allerlei branches. Dat onze geldmarkt ruim is. bleek wel uit het feit, dat er bij de Jongste in schrijving op scliatkistpapier voor meer dan 103 millioen werd ingeschreven. Toegewezen werd 65.000.000. Van de nieuwe emissies noemen wij: 1 mil lioen gew, aandeelen Wfjers 'Ind. en Hand. Ouderneming a 112 pet., 350 a and. van 1000 (20 pet. te storten) der N.V. Nationaal Grondbezit tegen 350 pet. voor aandeelhouders en 425 pet. voor vrije in schrijvers. f 1/4 millioen 6 1/2 pet. wö. obl. Brasserie de la chasse Royale (Brus sel) a 97 1/2 pet. Ter beurze werden ge ïntroduceerd aandeelen A der Ass. Gas Electric Co tegen 50 7/8 doll. Wanneer men een enkele flauwe dag buiten beschouwing laat, heeft de beurs in de achter ons liggende overzichtspe riode over het geheel genomen een vaste houding, met goede omzetten vertoond. Er ontwikkelde zich in verschillende hoeken goede vraag, met het gevolg, dat de koersen bijna over de heele linie een verbetering te zien gaven per saldo. De gunstige stemming wordt wel op de meest betrouwbare wijze geïllustreerd door de stijging (met enkele punten) in de bankafdeeling. zoowel voor binnen- landsche banken als cultuurinstellingen, In de industrieele afdeelingen traden kunstzijdewaarden weer op den voor grond door een levendige tendenz. die resulteerde in een aardige koers verhef fing. Philips kwam voorbijgaand weer boven de 800 uit, doch boette per saldo ruim 10 punten weer in. op de teleurstel ling, dat er op de vergadering, waar de verhooging werd gevoteerd, niets naders omtrent de nieuwe emissie werd mede gedeeld. Toch sloot dit fonds bijna 21 punten boven vorig peil. Margarine-waarden vaster, ondanks de soms minder goede stemming van Wall- street. met goede belangstelling. De nieuwe aand. A. Ass. Gas Elec tric. ondervonden goede vraag en wer den verhandeld op 51 3/8 pet. Van de ni(jn\vaarden treed Boeton den laatsten tijd sterk op den voorgrond, met ievendigen handel. Oliewaarden, vooral aanvankelijk vast en levendig, op de voortdurende gunstige berichten uit deze industrie, die op sa menwerking wijzen, waardoor de dure concurrentie vermeden wordt, wat de resultaten ongetwijfeld ten goede moet beïnvloeden. Later werd de stemming wat onregelmatiger doch Koninklijke boekte ten slotte weer 10 punten koers winst, vergeleken met verleden keer. Steaurs sterk gevraagd, op gerucht omtrent officieele noteering. In rubbers ging weliswaar weinig om, doch de grondtoon was niet kwaad, zoo dat ten slotte de meesten eenige pun ten konden noteeren. Scheepvaarten onderscheidden zich door een -voortdurende vaste stemming, bij toenemende vraag. Over de heele li nie trad een verbetering in, en vcoral H. A. L. profiteerde daarvan, door een stijging van niet minder dan per saldo 8 punten tot 69. De reden ligt in de betere vrachtprijzen der laatste dagen. Suikers aanvankelijk vast en met goe den handel. Daar langzamerhand de contramine gedekt is, neemt de vraag af, zoodat de tendenz later wat flahwer werd. Niettemin kwam men algemeen eenige punten boven vorig peil af, In tabakken ging zeer weinig om. Het verloop was cenigszins onregelmatig, doch tenslotte kwam het slot niet ver van het vorig niveau. Eenige speciale tendenz viel hier niet waar te nemen. BEURSMAN. BRAZÏLIAANSCHE REVUE In den Schouwburg Jansweg. Op 4. 5 en 6 November a.s. zal in den Schouwburg aan den Jansweg een zeer bijzondere revue opgevoerd worden. Het is een Braziliaansche revue, die al gedu rende eenige jaren met groot succes In tal van plaatsen in het buitenland is gegaan en overal een buitengewoon goede pers heeft gehad Op 't oogenblik wordt de revue te Dortmund opgevoerd, daarna gaat zij te Barmen en vervolgens is Haarlem aan de beurt. Een van de voornaamste figuren in de revue is de Indlaansche prinses Sascha Morgowa, die vergeleken wordt met- Josephine Baker. Zij voert o.a. een slangendans uit. De revue is rijk aan exotische tafe- reelen en exotische dansen en van een groot raffinement. Twintig Dowlay-girls treden er in op: ook eenige Indianen en een neger en niet. minder dan vijftig eigen décors worden medegebracht. De verschillen de tafereelen volgen elkaar met groote snelheid op. Van ds scènes noemen wy: New York bij nacht. Charleston Grotesque, Intri gues uit galanten tijd. De brand van Santa Fó, Levend marmer. Cleopatra. Zondagmorgen 4 November komt het geheelc gezelschap hier per trein aan. KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES. Door het Centraal Genootsohap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonles afdeeling Haarlem „Ziekenzorg", wordt bij de stad bleef, b. op Woensdag 31 October de propagan distische film voor de tuberculose-be- stryding „Achter de wolken schijnt de zon" vertoond. Het bestuur heeft voor dien avond de medewerking verkregen van het dubbel mannen kwartet Aurora, de muziek van de Haarlemsche Zeil- vereeniging en verder de gemengde Zangvereeniglng „Haarlem-Noord" van den Protestantenbond. Door deze medewerking zal het bezoek aan de Gemeentelijke Concertzaal naar aller verwachting nog grooter worden, waardoor het mooie doel met een groot saldo gesteund zal kunnen wor den. WAAR MOETEN DE WOONWAGENS HEEN? BEZWAREN TEGEN DEN SLAPERDIJK. In de Raadszitting van Woensdag is besproken het voorstel van B en W. tot verplaatsing van het woonwagen kamp van den Ouden Weg naar den Slaperdijk, aan de Noordelijkste grens der gemeente. Drie in dit deel van de gemeente wo nende raadsleden, de heeren M. Meyers. Ch. G. Wolff en G. Oversteegen had den bezwaar tegen de overplaatsing. Ds heer Meyers, oud-wethouder van Spaarn- dam, zag de noodzakelijkheid van ver plaatsing in, omdat het terrein nu in desolaten toestand verkeert en In bouw- exploitatie moet komen. Maar hij schilderde een tafereel van den terreur, dien de woonwagenbewoners in den omtrek van hun kamp uitoefe nen. dat weinig aanlokkelijk was. Hij noemde het melken van andermans koeien door de woonwagenmenschen, het weiden van paarden op het land der boeren enz. Naar aanleiding daarvan hebben wf) den heer Meyers gevraagd ons iets meer te vertellen van zijn ervaringen met het kermis volkje. Die had hU genoeg, vertelde hij, Zij betroffen voornamelijk zigeuners, die elk jaar Spaarndam de eer van hun visite aandoen. Hun wordt dan een vlak terrein ten Zuiden van den Slaperdijk even ten Westen van Spaarndam aan gewezen, bij den watermolen, waar zy mogen blijven, zoolang als noodlg is voor de rust van hun paarden. Deze zigeuners zijn meest paardenkoopers, die op de markten met hun paarden goed voor den dag moeten komen. Het beste gras van de Hollandsche boeren bewijst daarbij uitstekende diensten, vooral als er niets voor betaald wordt, omdat de kinderen het snijden op het land der boeren, of de paarden het er zelf komen eten. Niettemin heeft het Hollandsche geld voor hen aantrekkingskracht genoeg om hun in een winkel een tientje te doen „wisselen" en weg te gaan met wissel geld en tientje. Dat is een familielid van den heer Meyers eens overkomen. De heer Meyers heeft er zich mee be moeid, is zelf een woonwagen binnen gegaan en heeft zoolang gedreigd tot het wisselgeld uit de rokken van een wagenbewoonster te voorschijn rolde. Bijna had de heer Meyers zelf de teugels genomen om den wagen naar de politie in het dorp te rijden, zooals ook de paarden van de reiniging wel eens heb ben moeten doen, als de kampeerders persé niet weg wilden. Maar voor zoo- iets is moed noodig, want zachtmoedig heid is niet een der zigeuners deugden. Daarom zijn de menschen ten plattelan- de werkelijk bang wanneer aan een stillen weg. zooals de Slaperdijk is, een kamp gevestigd wordt. Voor vrouwen en kinderen die alleen den eenzamen tweg passeeren zou het gevaarlijk wor gden. De veldwachter te Spaarndam kan alleen geen voldoende toezicht houden op een terrein, dat eenige honderden meters van het dorp ligt. Er zou een vaste post van twee man moeten komen een dure geschiedenis voor de gemeente, die toch al voor waterleiding en licht moet zorgen. De bewoners van het kamp bij de gasfabriek zijn meest Nederlanders, stoelenmatters, scharenslijpers enz. geen zigeuners, want die schuwen de stad. De heer Meyers veest, dat die bewoners er voor zullen bedanken in de eenzaam heid van den Slaperdijk te gaan wonen, waar, zooals de heer Oversteegen in den Raad als zijn bezwaar naar voren bracht, het zeer onherbergzaam is. Die zullen dus vaste woningen zoeken in de stad. Voor hen komen echter met graagte de waie zigeuners in de plaats, die in het kamp c-en ideale gelegenheid zien, om voor langer dan ze vroeger mochten, te midden van een plattelandsbevolking waarbij zy bedelen en stelen kunnen, him Vvak op te slaan. Ten slotte is er nog een psychologisch motief om het kamp elders te vesti gen. De bevolking van het geannexeerde platteland voelt het als een odium van minderwaardigheid, dat wat men uit de stadsgemeenschap wil weren haars in ziens goed genoeg wordt gevonden Voor haar gebied. Natuurlijk moet men de zaak niet zoo zien, maar de bevolking doet het wel, en dat bevordert niet de goede verstandhouding tusschen gean nexeerde» en gemeentebestuur'. Om a! die redenen zou de heer Meyers liever zien. dat het kamp dichter op het gemeente- VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1329 BABY'S VOEDING De volgende lepel pap komt en lijkt gunstig te zul!en worden ontvangen. maar te e'-fder ure besluit hij dat hij genoeg gehad heeft en wijd: zich aan zijn olifant, die op den grond ligt moeder vraagt krachtdadig zijn aandacht en biedt hem opnieuw den lepel aan waarop hij zich naar den verster. hoek van zUn stoel begeeft en met zfjn vingers gaat spelen moeder maakt een omtrekkende beweging met den lepel en word: nu dringend hij draait juist zijn hoofd om als moeder toes toot en de lepel raakt zyn oor moeder probeert het met vleien, krijgt zoo den lepel halverwege in zijn mond hy houdt niet van deze methoden, maar het eenige wapen, dat hem nu is overgebleven is: blazen waarna hij beseft dat moeder nu eindelijk begrepen heeft dat hy niet meer wil. (Nadruk verboden.) terrein aan den Ouden Weg achter het nieuwe P.E.G.E.M.-gebouw, waar het ook uit het gezicht ligt van de spoor baan, of desnoods aan den Spaarndam- merweg. Hij vindt het ook beter het kamp niet op een kruispunt te vestigen, omdat het voor de bewoners dan mak kelijker is op verschillende landerijen te komen dan wanneer zij van een zijde op een stuk land kunnen komen en ver der door slooten gestuit worden. Zooals nu voorgesteld wordt ligt het kamp op den viersprong van Vergierdeweg, Sla perdijk en Westlaan, en wordt het vrije uitzicht er op benomen door den dyk. Ook den heer Wolff, oud-wethouder van Schoten vroegen wij ons nog iets naders te vertellen over den last. die wa genbewoners den menschen in hun om geving aandoen. Ook hij had er veel on dervinding van. De politie heeft hij wel eens 20 paarden laten verjagen uit de weilanden van de gemeente Schoten aan den Middenweg, waar de kampeerders ze hadden laten grazen. In de gemeente Schoten waren ze vroeger altijd te vin den. Zyn voornaamste bezwaar tegen de vestiging aan den Slaperdijk geldt dan ook de onveiligheid van de weilanden. Dat de wagenbewoners voorbijgangers overlast zouden aandoen gelooft hij niet. wel zullen hun kinderen lastig zijn, en is weinig medewerking van de voerlui te vreezen. De wegen in dit polderland zijn smal, een woonwagenvoerman kan ze, met zyn wagen totaal versperren, en men kent hem genoeg om te weten, dat hy dat doen zal ook, en niet uit den weg zal gaan op verzoek van een melkrijder. Dat zou een hoogst onaangename ver houding scheppen, want melkrijders heb ben altijd haast om naar de stad te kó men, en kunnen geen kwartier of meer achter een woonwagen aan blijven stap pen. De heer Wolff voelde het ook als een bezwaar, dat door het kamp groo- tere gastvrijheid geboden wordt aan zi geuners. Hij hoopt in de volgende raads zitting met een voorstel te kunnen ko men om het kamp elders te vestigen, dat algemeene bevrediging zal schenken. PADDESTOELEN. In de bijeenkomst van de afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging welke Donderdagavond in L-ion d'Or gehouden werd heeft Mr. van dei- Plaats, de voorzitter mejuffrouw Cath. Cool herdacht. Mevr. M. Boetje van Ruyven uit Den Haag die vervolgens een lezing over Paddestoelen hield, heeft ook nog eeni ge woorden aan haar vriendin To Cool gewijd, waarin zil zeide. dat mejuffrouw Cool voor ieder belangstelling betoonde, die behalve een knap mycologe een goed mensch was. In het begin van haar lezing deelde mevrouw Boetje een aantal interessan te bijzonderheden over zwammen en hun plaats in de natuur mede. Na de duide lijke inleiding heeft ze vele lichtbeelden laten projecteeron en op nrettige wijze werd ons daarbij verteld over het won dere leven van de kleurige paddestoe» len. over vliegenzwammen. champignons, stuifbslien. bovisten. melkzwammen. boleten en nog vele andere soorten meer. Hoe mooi was niet de reeks van de ontwikkeling en het afsterven van Inktzwanunen. waarbij de kleuren wel zeer juist getroffen waren, hoe interes sant was het niet te zien het uitgroeien van „duivelsei" tot stinkzwam Het was een prettige causerie en een belangwekkende inleiding tot de tem toonstelling van paddestoelen die Zater dag in het Pannekoekenhuis.ie bij Thys- se's hof geopend zal worden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. „DA COSTA- KWEEKSCHOOL." EEN KOPEREN JUBILé. Men schrijft ons: De ,Da Costa-Kweekschool" viert dit jaar haar 121/2-jarig bestaan. Begon de school natuurlijk heel klein, ze mag zich nu verheugen in een flink leerlin genaantal en goed gevulde klassen en ook op een goed succes bij de examens. De eerste candidaten voor het onderwij zersexamen slaagden in 1919 en wel 5. Dit jaar, 1928, slaagden van deze school 28 candidaten voor eind- of staatsexa men. Deze gestadige groei blijkt ook uit de verhuizingen die de school meemaakte, als de lokaliteiten te klein bleken. Be gon men op den Zijlweg, al spoedig werd verhuisd naar. de Ged. Oude Gracht, nu sinds eenige jaren is de school gevestigd perceel Nieuwe Gracht 98. AI deze ver anderingen werden meegemaakt door den heer O. A. Houwen, die van het be gin af de directie voerde. Vooral op aandrang van oud-leerlin gen werd dit jaar met een B-cursus, op leidende voor de Hoofd-akte, begonnen. Deze cursus vormde een eerste klas met 17 leerlingen. Natuurlijk vond men dat dit feit niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. In sa menwerking van leeraren, leerlingen en den bond van oud-leerlingen werd een commissie samengesteld, die voor 3 No vember a.s eer, feestelijke herdenkings avond organiseerde in het Brongebouw. Men hoopt op dien avond veel oud-leer lingen bijeen te zien. De herdenking draagt geen officieel karakter, alleen is bedoeld een intiemen ontmoetingsavond te geven; leerlingen en oud-leerlingen zullen op dien avond door hun bijdragen trachten de gezelligheid te verhoogen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug tc bekomen bij: Verloop. Tuk penstraat 23 rood, boorijzer: Van Zijl. ïs'w. Gcldeloozepad 26. gouden broche: Koops, Rollandstraat 89. geldstuk; Van Zanen. Linschotenstraat 65. zilveren horloge; Kennel Fauna. Parklaan: grij* ze kat. gebracht door Koedijk. Nach» tcpaalstraat 66; grijze kat. gebracht door Hartogh. Parklaan 47; Geldorp, Soendaplein 28. oorbelletje met steens tjes; v. d. Putten. Gen. Cronjéstraat 111. damesportemonnaie met inhoud: v. d- Berg, Pijnboomstraat 86. paar grijs ze schoenen: Stalling Zomerluststraat 10. wandelstok. FILMAVOND „OOST EN WEST". Over Rubber- en Olic- palmcultures. De vereeniging „Oost en West", afdee ling Haarlem en Omstreken geeft in den schouwburg Jansweg Dinsdag 30 Octo ber 1928 een Indischen Filmavond. Ver toond zullen worden de rubber-film, een wetenschappelijk filmwerk in 5 deelen, opgenomen door Willy Mullens, en de oliepalm-fïlm, een film in 2 deelen, even eens opgenomen door Willy Mullens. Voor beide films zullen enkele beelden dezelfden zijn, zoo b.v. aan het slot het inlandsch feest ter inwijding van het nieuwe hoofdkantoor. Dit bleek noodig om van iedere film een geheel te maken. De films werden welwillend ter vertoo ning afgestaan door het bestuur van de Internationale vereeniging voor de rub ber- en andere cultures in New-Indië. Deze vereeniging is opgericht door een 70-tal met Nederlandsch of buiten- landsch kapitaal in Ned.-Indië in de rubbercultuur werkende maatschappijen, waai-van een der grootste is de Rubber Cultuur-Maatschappij Amsterdam, die met bijna 16 millioen gulden kapitaal werkt, en op Sumatra 14, op Java 3 on dernemingen bezit. De ondernemingen zijn nog niet alle in volle productie, maar voor 1927 werd de productie op 13 mil lioen halve kilo's rubber, 3.300 tons palm olie. 6500 picols koffie en 140.000 halve kilo's thee geraamd. In het programma is opgenomen een verklarende beschrijving van de film. Voorloopig wordt aangekondigd een lezing van Raden Mas Noto Soeroto, den bekenden Javaanschen dichter en redac teur van het tijdschrift Oedaya over het onderwerp ..Van overheersching naar zelfregeering" op Dinsdag 11 December. „DE AUTO" 25 JAAR. In het jongste nummer van De Auto, wyst de redactie erop, dat dit blad op 1 November a.s. zijn zilveren feest zal vieren. Op dien dag zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer J. A Boom, het initiatief nam tot de oprichting van een blad, geheel ge wijd aan het automobilisme. In onze dagen van intens autoverkeer zou dat een besluit zijn van weinig belang, in die jonge levensdagen van de automobiel welker toekomst men nog geenszins kon doorgronden en eerder sceptisch bezag, was het een daad, die getuigde van grooten durf en ondernemingsgeest. De heer Boom zal op 1 November, terugdenkende aan die eerste dagen, geen spijt gevoelen over het wagen van een stap. dier. hij toch met eenige aarzeling meet genomen hebben. Het orgaan, waarin de officieele mededeelingen van de Kon. Ned. Automobiel Club ver schijnen, is gegroeid tot een der fraaist uitgevoerde weekbladen die in Nederland verschijnen. Wij wenschen den uitgever eigenaar een voortdurenden groei cn bloei van zyn geesteskind in de toe komst toe. (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engclsch van BERTRAM MITFORD S» Toon deed hij niets wonderlijks. Hij ging de kamer uit en kwam oogonblik- kelijk weer terug met een paar dikke, met bont gevoerde handschoenen aan zijn handen. Hij pokte hot voorwerpje op. zelfs mot de handschoenen aan nog zoo voorzichtig mogelijk. HU keek rond naar iets om het erin te pakken, maar bedacht zich toon op eens. Hy droeg het ding naar buiten, terwijl hij het aohter zich hield. Zoo ging hij het pad naar don dam op. Er was een klein gat in hot ils. Dat zou juist geschikt zijn! Neon. dat was het niet! Juist bijtijds had hij bedacht dat hij bijna een noodlottige fout had' ge maakt. I-Iij keek rond, niet tersluiks, ook niet opvallend, maai- zoo heel gewoon. Er was niemand in geen volden of we gen te zien, maar een monsoli kan heel best gezien worden, ook al ziet hij zelf goon sterveling. Mervyn liep naar het buis terug. Het zwarte katje. zUn pluim» staartje in dc lucht, kwam hot pad op springen hom tegemoet, maar hij tilde het niet op, toen het hem kopjes begon t>e geven tegen zijn been en hem spin nend begroette. Halfweg de treden van de trap lag een groote steen, half in de aarde begraven. Mervyn bukte zaoh om zUn schoenveter vast tc binden. Toen hij zich weer verhief, was de steen de begraafplaats geworden van een geheim zinnig iets, hij was de grafsteen van dat kleine, vreemde vfjfpuntige schijfje. Mervyn ging terug naar de keuken, waar zijn ontbijt klaar stood en daar deed hU weer iets vreemds. Hii trok de groote bonthandschoenen uit en stopte zo goed ver achter in het keukenvuur., dat roodgloeiend en loeiend brandde. In een oogenblik waren ze in een hoog» oven-ach tigen gloed vergaan Toen ging hij zitten ontbijten en hii kon tot op ze kere hoogte de gewa arwordingen van een misdadiger begrijpen, die zooals hij zich verbeeldt, alle sporen heeft uitge- wischt die tot ontdekking kunnen lei» den. HOOFDSTUK V Het Onderzoek. Tegen koffietijd kwam een mooie dogcart over den met sneeuw bedekten weg gereden en daaruit stapten de dok ter en dc inspecteur van politie, die ver gezeld waren van een agent. De cudo Joc met zyn ponywagentje had men achterna laten komen. Dr. Sandys was een gemoedelijk en hartelijk geneesheer, die zich had aangewend om zich nev gens over te verbazen, wat er ook in zijn praktijk mocht voorkomen. De in specteur was een gunstig exemplaar van zifn soort, rijzig, vief en met iets mili tairs in uiterlijk en houding. Wel, mijnheer Mervyn. begon dc eerste dat is een vreemde geschiede nis. nietwaar? Maar we moeten dadelijk aan het werk gaan. Wilt u eerst naare.... naar het lichaam of naar de plek? vroeg Mer vyn. De plek? Ja, ik bedoel waar ik hem oorspren» kelfjk gevonden heb! Ik veronderstel dat de oude Joe u er wel alles van verteld zal hebben. Ja, hy heeft er ons alles van ver teld, op zyn manier, zei de inspecteur glimlachend. Maar ik hoef u niet te zeggen, wat dat alles ervan vertellen om het lUf heeft bü een man van Joe's type. Het eerste wat u dus doen moet is. ons een geregeld verslag geven. De hand van den politieman greep werktuigelijk naar zijn notitieboek. Ik voor mü vind dat ik eerst maar eens het sujet moest onderzoeken, Nashby! zei de dokter Natuurlijk. Dezen kant uit. Mervyn liet zc in de kamer en trok de gordijnen op. die hij weer had laten zakken. De agent werd ter bewaking van den dogcart achtergelaten. De dokter boog zich over den dood'e heen en be gon aan zijn eerste onderzoek Het kon den toeschouwer onmogelijk .ontgaan dait hij niet weinig verbaasd was We zullen hem moeten uitkleeden, zei hij opkijkend. Dat gebeurde met be hulp \*an den inspecteur. Mervyn stond erbij te kijken Het lichaam was dat van een flink gebouwd man van goede pro» porties, waarschynlijk van om en by de veertig. Geen spoor van letsel, absoluut niet. was de uitspraak van den dokter. En zyn hart is lieelmaal in orde. Hier vind ik iets, maar ik geloof niet. dat het van groot belang ls. Te eeniger tijd in zyn leven is hy verslaafd geweest aan ver- doovende middelen, hierbij wees hij op den linkerarm, die hy had opgelicht maar den laatsten tiid niet meer. Den laatsten tijd niet meer. her haalde de inspecteur, die druk in de weer was met zyn notitieboek. Kunt u niet nauwkeurig zeggen hoelang dat geleden is? - Dat is onmogelijk, was het ant woord, als u daar tenminste mee be, doelt, dat ik moet zeggen, hoe lang ge, leden hij met die gewoonte ophield en als alle teekenen juist zijn, is het heel waarschijnlijk, dat hii er ook toen niet eens heel erg aan verslaafd was. Zeker niet korter dan zes. zeven jaar geleden, misschien nog wel meer. Dc inspecteur knikte, en zijn vulpen was gedurende een paar minuten ijveiig in de weer. De frons van verbazing op het gezicht van den dokter werd voort durend dieper en daar was alle reden toe. Hier lag een sterke, goed gebouwde, gezonde man, die zoomaar in zyn slaap stierf zonder dat er ergens een aanwij zing was om de wetenschap op het spoor van de doodsoorzaak te brengen. We zullen een nauwkeurig lyk-onrier, zeek moeten instellen! zei de dokter ein» delijk, terwijl hij den doode weer toe dekte. en daarvoor moet het lyk naar Glancehurst werden vervoerd, want ik stel me voor. er een eerste klas specia list bit te halen. Uitstekend dokter, gaf de ander op» gewekt toe, want hy was blii. dat hy nu aan de beurt kwam. en tegelijkertijd werd al zijn beroepsscherpzinnigheid op gewekt door liet vooruitzicht, dat een dergelijke buitengewone zaak aan hem zou worden opgedragen En nu, als mijnheer Mervyn het goed vindt, zou ik graag een volledig verslag hebben van wat er in den afgeloopen nacht heeft plaats gehad. U zult het zoo uitvoerig mogelijk hebben! was het antwoord» Maai- aller» eerst moest u de kleeren van den stakker maar eens onderzoeken, die hangen nog in de keuken, waar ik ze te drogen heb gehangen. Die hy nu aan heeft zyn van my, want bagage of zooiets had hii niet bij zich. Ik heef niet te vertellen dat ik, in afwachting van uw kost. niets heb aan geraakt, misschien vindt U d-azr een of andere aanwijzing ran ztin identiteit. Dat zullen we dan maar dadelijk eens gaan onderzoeken, zei de politie man en daarmee ver-huisden ze naar de keuken. De kleeren hingen neg waar ze den avond te voren waren opgehangen en ze waren nu heelemaal droog. Maar hier scheen wel een aaneenschakeling van geheimzinnigheden in het spel te zijn. Behalve een bedrag in goud en wat zil» veren wisselgeld, ongeveer vijf pond by elkaar, waren de zakken absoluut leeg. Geen stukje papier, geen zakboekje of portefeuille, zelfs geen beurs. Be halve het geld was een oud Waterbury horloge aan een lederen riem het eenige wat ze bevatten. Verder gaven de kleeren zelf geen en» kele aanwijzing. De knoopen waren van glad been zonder eenig kleermakers- merk erop en de ondergoederen droegen geen van alle een winkelmerk en nu raakte de inspecteur eerst recht in vuur, daar hy begreep dat al dergeQyke merk- teékenen zorgvuldig en met voorbedacht, ten rade verwijderd waren. Maar door wien en met welk doel? Dat was, wat hy meest trachten te ontdekken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6