CAMEL HAARLEM'S DAGBLAD WEENSCHE BRIEF BINNENLAND ZATERDAG 27 OCT. 1928 DERDE BLAD De President van Oostenrijk verschijnt niet bij de opening van een tentoonstelling van naaktfiguren. Zal de waardigheid van Bondspresident afgeschaft worden (Van onzen correspondent). Weenen, 21 October. Vlak by de Weensche opera bevindt zich de Sezesslon, een permanent ten toonstellingsgebouw, dat pas zijn dertig jarig bestaan heeft gevierd. In de Sezes- sion worden steeds tentoonstellingen van Oostenrüksche schilders en beeldhouwers gehouden en ook vinden hier vaak inter nationale exposities plaats. Telkenmale, wanneer een nieuwe tentoonstelling wordt geopend, verzamelen zich in dit gebouw tal van vooraanstaande perso nen uit de society, uit de geleerden- en kunstenaarswereld en in de laatste jaren was het gebruikeiyk, dat de president van de republiek, dr. Michael Hainisch ce plechtigheid steeds met zün aanwe zigheid opluisterde en hy de officieele openingsrede hield. Gistermorgen werd een nieuwe tentoonstelling geopend, doch tot groote verwondering van alle aan wezigen is de president ditmaal niet ko men opdagen, niettegenstaande de ge- óTUkte invitatiekaarten, die slechts en kele dagen tevoren werden rond gezon den. vermeldden, dat hy wederom de expositie zou openen. En ook de minis ter van onderwys was niet verschenen. Wat was er gebeurd, waarom waren de beide grootwaarüigheidsbekleeders, die anders steeds op het appel waren, ditmaal afwezig? De tentoonstelling, die thans ter bezichtiging van het publiek werd gesteld, was een expositie van lou ter naaktfiguren. Twee jaar geleden had men te Boedapest een dergelyke tentoon stelling gehouden, welke door tweehon derdduizend betalende personen werd bezocht en ook te Weenen had men reeds lang het plan gehad zulk een ex positie op touw te zetten. Werken van een uitgelezen schare kunstenaars uit Oostenrijk, Duitschland, Frankryk, Italiè Zwitserland, Zweden, Hongarye en Tsje- chcslowakije werden by elkaar gebracht en de tentoonstelling werd een der in teressantste, welke Weenen ooit heeft gezien. In elke schilderijententoonstelling treft men afbeeldingen van naakte menschen aan. De grootste meesters van het palet hebben het menschelyke lichaam in a! zyn schoonheid op het doek gebracht.... men behoeft slechts aan Rembrandt, Van Dijck, Rubens. Raffael, Michel, An gela. Velasquez, Titiaan, Dürer, Tinto retto, Corregio en zoo ontelbaar veel an deren te denken.... wie zou dus kunnen vermoeden, dat een tentoonstelling, bij welke op ieder doek een naakt men- schenkind te zien is, aanstoot zou kun nen geven Edoch, de Oostenryksche bondspresi dent heeft afgezegd en ook de minister van. onderwijs heeft laten blijken, dat hy bij de opening van een dergelijke ex positie niet wilde verschijnen. Verschil lende buitenlandsche gezanten dachten er anders over en hebben wel door hun persoonlijke aanwezigheid blijk van hun belangstelling gegeven. Wij leven in een tüd van lichaamscultuur, van sport, van rythmische gymnastiek, van zonnebaden en van zwemmen. Het zal niet lang meer duren, of pre sident Hainisch moet aftreden. Vóór het jaar ten einde is, is ook president Hai nisch' periode afgeloopen. Hij is dan twee maal vier jaren achter elkaar het Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDFRAATJE Bij de behandeling in 1927 van de ge- meentebegrooting voor 1928 was door den Raad van Haarlem besloten, om de verordening regelende den rang en de bezoldiging van het politiepersoneel aan te vullen met een inspectrice van poli tie. Wie dat indertyd gel 3zen heeft, zal gedacht hebben, dat deze zaak nu in orde was en dat wy weldra onze inspectri ce parmantig door Haarlems straten zouden zien wandelen. Hy zal nu met teleurstelling gelezen hebben, dat deze ambtenaarster, of ambtenares of amb- tenarin in werkelijkheid nog niet be staat, want in een bericht in Haar lem's Dagblad van Maandag 22 Octo ber heeft hy kunnen lezen: „tot aan stelling is het evenwel tot heden niet gekomen. Er waren namelijk geen gel den voor uitgetrokken bij de begroo ting." Dit is in deftige Stadhuistaal gezegd, maar in de nuchtere praktyk van het dagalijksch leven komt het hierop neer dat moeder Jantje uitstuurt om een pond stroop, maar het jochie geen centen meegeeft om te betalen of, als wy de vergelijking van een inspectrice van police met een pond stroop niet ■bshoorlijk vinden, dat men de gie rigaard in „de Vrek" van Molière tot zijn koetsier-huisknecht-kok hoort zeggen „een lekkeren maaltijd klaar maken voor veel geld kan iedereen, maar een goed diner bereiden zonder geld, dat is de ware kunst!" Geen geld, geen Zwitsers. Haarlem heeft het jaar 1928 alweer zonder in spectrice van politie doorgebracht- Maar voor 1929 zullen de noodige gel den wel op de begrooting gebracht wor den. Nu zyn er in den Raad vóór- en tegenstanders van een politie-ïnspectrice en da3r iedere post van de begrooting goedgekeurd moet worden, zou het wel eens kunr.en gebeuren, dat de Raad met een kleine meerderheid van stem men, bijvoorbeeld 22 tegen 17 of erger nog, 20 tegen 19 de gelden weigerde, en als dat gebeurt hangt de inspectrice. bij ■wyze van spreken, weer in de lucht. Er zijn toch weinig ondernemende menschen in de wereld. Reken er maar op, dat zoodra de gelden zijn toegestaan, de sollicitanten voor de nieuwe functie zullen toestroomen. Honderden liefheb bers zullen zich aanmelden en toch is er het vorige jaar niemand geweest, die het geavontuurd heeft om te sollici- teeren zonder salaris. Er zyn zooveel vakken in de wereld, waar je c-erst een poosje volontair moet. wezen zou dat dan zoo vreemd wezen by de politie? Ik staatshoofd van Oostenryk geweest. Nu werden reeds sedert eenigen tijd enkele namen van mannen genoemd, die even tueel als zy'n opvolger in aanmerking zouden komen, maar het schijnt, dat geen dezer heeren. onder welke zich een paar beroemde geleerden bevinden, er veel trek in hebben deze betrekking te aanvaarden. De Oostenryksche grondwet verbiedt het. dat een persoon na acht jaren voor de derde maal tot president van de republiek wordt gekozen. Daad- werkeiyke macht bezit de president niet, hy behoeft, alleen maar den staat op re presentatieve wyze te vertegenwoordigen. Thans nu schynt men van plan te wil len zyn de grondwet te veranderen, en wel in dien zin. dat het staatshoofd wel eenigen invloed op de staatszaken krijgt, dat hy byvoorbeela het recht verkrijgt het parlement te ontbinden, wanneer zulks noodig is, dat hy uit eigen bewe ging decoraties mag uitdeelen, zonder dat hem eerst een lyst door de mi nisters wordt voorgelegd, dat hij nieuwe verkiezingen mag uitschryven enzoo- voorts. Naar het heet, wil men het ambt van bondspresident en bondskanselier in één en dezelfden persoon vereenigen, zoo dat de afzonderlijke waardigheid van staatshoofd ophoudt te bestaan en het hoofd van de regeering tegelykertyd het hoofd van den staat is. Doch ook overweegt men den voorzit ter van den nationalen raad wellicht de representatieve waardigheid van het staatshoofd te geven. Zoowel de eerste als de tweede en derde voorzitter zou den dan by feestelijke gelegenheden de republiek kunnen vertegenwoordigen. Mocht de grondwet vóór het aftreden van dr. Hainisch nog niet veranderd zyn, dan bestaat de mogelykheid. dat. laatstgenoemde voorloopig nog zyn waar digheid behoudt tot de nieuwe regeling kan worden doorgevoerd. W. M. BEKAAR. DE POSTVLUCHTEN. EEN ENGELSCH OORDEEL. De K.L.M. deelt mede: De te Lahore verschynende „Civil and Military Ga- zette" heeft haar nummer van 5 Octo ber voor een groot deel gewijd aan de Nederlandsch-Indische luchtpost. Op de voorpagina drukte zy den bovenkant van een evenloppe af. die haar via Neder land uit Londen is toegezonden. Op deze enveloppe pryken twee postzegels met de beeltenis van Van der Hoop. De brief werd 25 September te Londen gepost en bereikte de courant te Lahore op 3 Oc tober. De reis duurde dus acht dagen, d.w.z. negen dagen korter dan langs den gebrujkelyken weg. Ook wydde het blad een hoofdartikel aan de Amsterdam— Batavia-vluchten onder het opschrift: „Waarom moet Nederland aan Brittan- një een lesje geven?" Het blad laat zich zeer bitter uit over het lange wachten op de Britsche lucht mail en vindt, dat Britsch-Indië door Londen te veel met beloften gepaaid wordt. kan ray het tooneeltje zoo levendig voor stellen. Het is Maandag- of Dinsdag- of weet ik welke andere morgen, in ieder geval is het morgen. Want 's morgens komen kloeke plannen tot uitvoering. Op een morgen dan stapt een kordate juf frouw binnen in de eigenaardige ge mengde atmosfeer van tabak en natte kleeren, die aan een bureau van politie onafscheidelijk verbonden schynt te wezen en vraagt aan den dienstdoen- den agent: „Mag ik den Commisaris even spre ken?" „Hos is uw naam?" „Johanna Jansen." „Gaat u even zitten, ik zal u aandie nen." Na een kwartiertje wachten (de com missaris heeft altyd vele menschen op bezoek) komt het bericht: „Laat juffrouw Jansen 'boven komen." „Weet u den weg, juffrouw?" vraagt de agent, welwillend, zooals een Haar- lemsohe politieman altyd is. „Nog niet", zegt de juffrouw veelbe- teekenend. De agent evenwel let daar niet op,, daar hy in den dienst geleerd heeft zich niet te bemoeien met dingen die hem niet rechtstreeks aangaan; hy gaat de juffrouw voor op de hooge trap die naar de kamer van den commis saris leidt en klopt aan: „Gaat u bin nen." ..Wat is er van uw verlangen, juf frouw Jansen", vraagt de commissaris en wijst haar een stoel. „Mynheer de commissaris, ik kom solliciteeren als inspectrice van politie." De heer Tenckinck kykt verwonderd. „Maar juffrouw, die functie bestaat niet „Jawel, de Raad heeft besloten die op de verordening te brengen." „Zeker, maar er is op de begrooting geen geld voor uitgetrokken. Ik kan dus geen inspectrice aanstelien." „Ik vraag niet naar geld", zegt juf frouw Jansen. „Ik solliciteer als in spectrice." „Dus zonder salaris?" „Juist." Een commissaris van politie beleeft in zyn loopbaan merkwaardige din gen. Dus ook de heer Tenckinck. Maar dit is hem nog nooit overkomen. Een politieman, neen, een politievrouw die geen salaris begeert Getrouw aan zyn gewoonte om van alles het naadje van de kous te weten, vraag hy verder: .Dus politie-inspectrice ui: roeping?" „Noem het zccals u wilt. Ik solliciteer als inspectrice van politie zonder sala ris". „Juffrouw", zegt de ccipmissaris, „ik meet uw verzoek eens overwegen en be spreken. Geef mij uw adres op, dan zal ik u nader berichten". Juffrouw Jansen groet en daalt weer TEKORT VAN 3 TON. In de mijnwerkers- ziekenkassen. DE MIJNDIRECTIES AANSPRAKELIJK GESTELD. De vier leden van den Alg. Ned. Mijn- werkersbond, die deel uitmaken van het bestuur van het Alg. Mynwerkersfonds. hebben schriftelijk een voorstel gedaan aan het Alg. Mynwerkersfonds tot dek king van de groote tekorten, in de ziekenkassen ontstaan, meldt ae Tel. In de toelichting wordt gezegd, dat het steeds stygend aantal zieken onder de mijnwerkers en de daarmede gepaard gaande uitkeeringen veel zorg baren. Zooals wy reeds meldden, bedroeg eenige jaren geleden het actief der ziekenkas sen ruim f 700.000, terwijl het tekort thans f 300.000 bedraagt. De oorzaak hiervan, aldus de arbeidersvertegen woordigers, is gelegen in de de laatste jaren ingevoerde gewijzigde werkmetho den en de wyze, waarop deze worden toegepast. In 1924, zoo voeren zU als bewijs hiervoor aan, bedroeg het- aan tal ziekendagen per 100 man onder- grondsche arbeiders 1042, terwijl dat in 1927 1695 bedroeg. Op de myn waar de werkmethoden het meest zijn geratio- neerd, n.L op de „Emma", waren deze cijfers resp. 1161, en 2117, een toeneming dus met 90%. Ook daalt de leeftijd, waarop mynwerkers als invalide worden afgekeurd steeds; deze is reeds tot ge middeld 40 jaar teruggeloopen. De vertegenwoordigers stellen daarom de directies aansprakelijk voor den toe stand in het mynwerkersfonds en zyn slechts bereid andermaal tot verhooging van bijdragen van werknemers over te gaan. indien de directies f 400.000 in het fonds storten, ten einde het tekort te dekken en tevens voor eenige reserve zorg te dragen. OPIUM-RAZZIA TE ROTTERDAM. OPIUM IN BESLAG GENOMEN Gisterenavond heeft de Rotterdamsche rivierpolitie een razzia gehouden in het gebouw Kraton, de verblijfplaats van de Chineesche opvarenden van den Rot- Rotterdamschen Lloyd. Er zyn eenige hoeveelheden opium en ingrediënten voor opiumbereiding in beslag genomen. Er hebben echter geen arrestaties plaats gehad, meldt de NJR.C. f 7.000.000.— NOODIG. VOOR AFWATERING TE SOERABAJA. Het Soer. Hibld. meldt, dat hoofd ingenieur Levert van den Dienst van de assaineering Woensdagavond de com missievergadering te Soerabaja heeft bijgewoond, waarby een plan voor af watering werd besproken. Verzocht werd uiterlijk Maart van het volgend jaar een rapport in te dienen, opdat zoo mogelijk reeds op de begrooting voor 1930 rekening kon worden gehouden met de voor dit werk benoodigde subsidie. De raming der totale kosten van dit werk bedraagt zeven millioen, waarvan de helft door het Gouvernement als sub sidie verstrekt zou worden. De vol tooiing van het werk eischt vyftien jaar. van de hooge trappen naar beneden. Wat de heer Tenckinck denkt of doet nadat zy vertrokken is, kan ik niet zeggen omdat dit heele tooneeltje in werkelijkheid niet voor gevallen is. 't Is maar fantasie. Maar ik denk toch zoo, dat wanneer de juf frouw geschikt was tn alle opzichten, zy veel kans zou hebben gehad om te wor den benoemd als inspectrice-volontrice (is dat wel een goed woord?) en na een jaar of zoo zou zyn benoemd als inspec trice op een salaris van laat ons zeggen 2500 of 3000 gulden. Maar juffrouw Jansen is zoo onderne mend niet geweest en zal dus straks, wanneer de noodige gelden zyn uitge trokken en sollicitanten officieel worden opgeroepen, één van den drom zyn. die zich voor de nieuwe functie aan melden. Dan zal zy moeten concur- reeren met de nichtjes van Raadsleden die zoo buitengewoon geschikt zyn, met de weduwen van jong gestorven offi cieren en onder-officieren, die zoo graag een vaste betrekking zouden hebben en juist op het ambt van inspectrice van politie aanspraak meenen te mogen maken, omdat wijlen haar betreurde echtgenoot ook zoo'n groot voorstander was van orde en gezag kortom juf frouw Jar.sen zal zich moeten meten met al die honderden andere dames, die de gemeente Haarlem als inspectrice van politie willen dienen en al of niet de overwinning behalen, terwijl zy de be trekking zoo gemakkelijk had kunnen krijgen, wanneer zy een jaar vroeger zich dapper als volontrice had aange meld. Maar goed laat ons aannemen, dat juffrouw Jansen dcor haar schitterende capaciteiten zoodanig boven al haar mededingsters uitsteekt, dat zy door den burgemeester benoemd wordt. Nu komt de eerste moeilijkheid. Het uniform. Want zy zal een uniform moeten heb ben. Zy zal er ook een willen hebben. Zij is niet zoo onverschillig voor haar uiterlijk optreden, als haar mannelijke collega's van de politie, die (wil u dat wel gelomen?) met genoegen de heele week in politiek zouden loopen. wanneer de verordening het maar toestond. Dus een uniform. Natuurlijk mag zij dat zelf niet kiezen. In het ambtelijke kan niets goed wezen, wanneer het niet door een College of minstens een Com missie is vastgesteld en goedgekeurd. Het verschil tusschen een college en een commissie is in 't algemeen, dat het eerste bestaat uit omstreeks 30 personen en de tweede uit vijf of zeven. Als ik een advies mag geven, zou het dit zijn. da: een commissie in dit geval voldoende is. Natuurlijk zijn de vrouwelijke leden van den Raad. hce moet ik zeggen de ledinnen, de ledessen (wat is onze taal toch arm aan vrouwelijke titels!) de aangewezen personen. Gewichtige er. langdurige beraadslagingen zijn hier- DE TJIKANDI EN DE TASMAN. VAARTUIGEN ONDERWEG. Omtrent het aan den grond loopen van de „Tjikandi" van de Java-China- Japan-lyn by het eiland Nain, en het aan den grond loopen van de „Tasman" der Kon. Paketvaart Mij., die ter as sistentie naar Nain vertrokken was. na bij het eiland Nain Eesar, wordt nog nader gemeld dat de ager.t van de Stoomvaart Maatschappy te Menado de heer Harten, en de havenmeester Donderdagmiddag in een motorsloep naar de plaats des onheiis vertrokken, maar nog niet teruggekeerd zyn. De agent van de K.P.M. is eveneens met een motorboot naar de plaats van het gebeurde vertrekken. De „Van Doorn", van de Kon. Marine, die te Menado ter reede ligt. is naar Bain Besar vertrokken om hulp te ver- leenen. Tevens zyn vyf laadprauwen gezonend om de lading van ae „Tji kandi" en de „Tasman" over te nemen. De „Van der WUck" van de Kon. Paketvaart My. is uit Soerabaja ver trokken om asslsentie te verlecnen aan de gestrande schepen. DE POST OP MARKEN. EN DE ZUIDERZEESTEUNWET De heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van Waterstaat de volgen de vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat voor ae vervulling van de vacature van post bode te Marken verschillende sollici tanten waren, die belanghebbenden z{jn in den zin van arc. 1 van de Zuiaer- zeesteunwet en naar de vacante betrek king solliciteerden op grond van art. 6 var. deze wet? Kan de Minister mededeelen, welke overwegingen er toe hebben geleid, dat niet één dezer belanghebbenden in aan merking is gekomen, maar iemand is benoemd, die geen belanghebbende is? Is door de generale commissie, be doeld in art. 3 van de Zuiderzeesteun- wet, een verzoek gedaan, om met de sol licitatie van één der belanghebbenden rekening te houden; zoo ja, waarom is dan aan dit verzoek niet voldaan gewor den? DRONKEN CHAUFFEUR. VADER VAN ACHT KINDEREN TE HEERLEN OVERREDEN. Donderdagavond omstreeks half tien heeft to Heerlen de politie aangehouden een auto. waarvan slechts één der voor lichten brandde, meldt het Hbld. Pe auto bleek aan de linkerzUöc beschadigd te zyn, behalve een verbuiging van de lamp aan de linkerzijde was het kleine voorlicht aan dien kant weggerukt en de voorruit op verschillende plaatsen ge barsten. De politie kon van den bestuur der, een inwoner van Heerlen, evenwel geen inlichtingen bekomen, daar de man sterk onder invloed van sterken drank verkeerde. Hy werd daarom voorloopig in arrest gesteld. Eenige minuten later kwam v'an het politiebureau Heerlerbaan telefonisch het bericht, dat aldaar de 56-jarige Ja gers uit Heerlen door een auto was aan gereden en gedood. Spoedig werd nn de oorzaak van de beschadiging van de auto vastgesteld. De verdachte kon eerst in den nanacht gehoord worden en be de toen onder drankinvloed te hebben verkeerd. Van het ongeluk, dat hy op Heerlerbaan had aangericht en waarvan een vader van acht kinderen het slacht offer werd. wist hy niets. over te verwachten. Het besluit dat staat te vallen geldt immers niet alleen juf frouw Johanna Jansen, maar de ge- heele afdeeling vrouwelijke politie, <iie met haar ons Haariemsche politiebureau zal binnentreden. Meent gy niet, dat een inspectrice alléén op den duur onmoge lijk zal kunnen bestaan? Weldra zal blijken, dat de inspectrice nooit haar taak naar behooren vervullen kan zonder de hulp van een klerk, ik be doel een klerkin of een klerksche of een kierkes (wat moet het eigenlijk wezen?) en zyn er eenmaal twee per sonen in een afdeeling, dan wordt die van zelf afgerond tot drie of vier en zoodra er dus een adjunct-commies is bygekomen, een commies en een hoofd commies (natuurlijk zullen al deze dames ccmmiessche, commiesin of com- miesses heeten) dan is juffrouw Jan sen al lang bevorderd tot hoofdinspec- trice en door een andere dame als inspectrice vervangen. Wie op een der gelijke uitbreiding van de vrouwelijke politie dan nog aanmerking maakt, is een kniesoor en een brombeer. Zal de bevolking van Haarlem in dien tusschen- tyd niet zyn uitgebreid en loopen wij geen gevaar, dat ook hier zooals in het buitenland vrouwelijke bandieten zyn opgestaan, ja vrouwelijke bendehoofden, die zooals ieder wel weet in de innigste roerselen van haar ziel veel beter door vrouwelijke, dan door mannelijke politie ambtenaren kunnen worden begrepen!! Niet door toedoen van commissaris Tenckinck zal de uitbreiding hebben plaats gehad, want als ik my niet zeer vergis, is hy geen voorstander van de aanstelling van een inspectrice. Dat uniform wil ik maar zeggen voor de aanstaande vrouwelijke polttie-af- aeeling is dus een zaak van het aller hoogste gewicht. Maar 't komt In orde. Het zou toch wel treurig wezen, wan neer onze Raadsllddinnen samen met juffrouw Jar.sen niet in staat waren, een uniform Ie ontwerpen, dat vrouwe lijke zachtheid paarde aan manne'.yke energie. Want dat is immers ook de bedoeling van de aanstelling der in spectrice. Haar woord in den omgang met boosdoensters (doeneressen, doene- rinnen) of met haar. die het geweest zyn of dreigen het te worden, moet van hart tot hart gaan en tegelijk kloek zijn en energiek, niet slap of sentimenteel, krachtig maar niet zwak. Vele symbolen moeten in het uniform dus worden uit gedrukt. Een sierlijk getailleerd jacquet- als teeken der vrouwelijke bevalligheid, een paar hooge laarzen als bewijs van kracht en energie, (maar van peau de suèae) een rokje naar de mode. Zoo ongeveer stel ik my het nieuwe uniform voor. Maar het kan misschien wel heel anders worden, want op het stuk van sleeding ben ik dom. onwetend en on bevoegd als een man. Een gewichtig vraagstuk zal de bewapening zyn Moet EEN D.AG VERLOF. Op den Nat. Landstormdag. De heer Kleerekoper heeft aan den minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vra gen gesteld: Wil de minister mededeelen. of het juist is, dat door het dag. bestuur van de Gen. Commissie voor den Nationalen Landstormdag 1928 aan de regeering is verzocht, om om. aan de rijksambtena ren en rykswerklieden. die by den Bijz. VrUw. Landstorm zUn aangesloten, de gelegenheid ;e schenken, deel te kunnen nemen aan den op 27 Sept. gehouden Nationalen Landstormdag? Heeft de regeering. of hebben althans enkele van haar leden, naar aanleiding van dat verzoek een rondschryven ge richt tot de autoriteiten, ressorteerenöe onder de onderscheidene departementen, waarin werd medegedeeld, dat de regee ring er geen bezwaar tegen had. dat aar. de rijksambtenaren en rijkswerklieden. voor zoover bij den vrijwilliger, land storm aangesloten, verlof tot deelneming aan den Landstormdag werd verleend, voor zoover dit met de eisehen var. den dienst vereenigbaar was te achten? Was daaraan toegevoegd, dat dit ver lof dan uiteraard niet ir. n -tering zou kernen op de gewone jaarlys. he vacan- tie. en wat beteekende in dit verband dat „uiteraard"? Zoo ja. is de regeering van zins. deze zelfde gedragslijn toe te passen op alle betoogingen van politieken aard. welke door andere organisaties dan de boven genoemde worden georganiseerd? MET EEN EZEL TER MARKT. GRAUWTJE WILDE NIET. 't Gebeurde gistermorge aldus ct „Zw. Crt.". op den weg van Kampsn naar Zwolle. Reeds lang voor het aan breken van den dageraad was het knechtje den tocht begonnen naar het Kampereiland, om vandaar een exem plaar van dit diersoort, welks domheid spreekwoordelijk is geworden, naar de markt te Zwolle te geleiden. Zoolang nog het aardrijk in duisternis was ge huld, ging de tocht voorspoedig en scheen grauwtje zich wel met het hem toebedeelde lot te kunnen vereenigen. Niet zoodra echter was de nieuwe dag verrezen, of langoor toonde daadwer- kelyk niet naar de paardemarkt.. die toch eigenlijk ook geen ezelsmarkt Is. te willen. En waar het van algemeene be kendheid mag worden geacht, dat met ezels geen overleg is te plegen, werd kort en bondig voor ons grauwtje een paard gespannen en alzoo de onwillige markter langs 's Heeren wegen voort getrokken. Dat deze expeditie veel be- kyks trok, laat zich denken. By „de Kroon" te 's Heerenbroek werd even halt gehouden en daar was het dat een edelachtbare bakker en kruidenier op het denkbeeld kwam den weerspannige in een aldaar gestationneerden veewagen te plaatsen en het paard er voor te spannen. Alzoo geschiedde, met het voor grauwtje zoodanig gunstig resultaat, dat het al rydende aan ae paardemarkt te Zwolle kwam. VAN ONS HOF. De Koningin-Moeder is met gevolg per trein van 10 u. 41 van Apeldoorn naar Den Haag vertrokken. De Koningin deed haar Moeder uitgeleide tot het eerste perron. De Prins zal morgen, onmiddeliyk na de sluiting van de Internationale Roode Kruisconfercntie, naar het Loo terug- keeren. de politie-inspectrice wapens dragen? En zoo ja, welke? De gummistok schynt het geschiktste, maar zoolang de slanke iyn in het damescostuum de eerste eisch is, zal zy zoo'n dikken gummistok in haar kleeding niet kunnen bergen en ik geloof nooit, dat er één inspectrice ter wereld te vinden is, die zoo'n gum mistok om het middel wil dragen bij wyze van sabel, noch veel minder die om haar hals hangen wil. Een revolver dan. zoo'n heel aardig, klein revolvertje, met zilver ingelegd en geborgen in een keurig bruin leeren taschje dat zij natuurlijk in de hand draagt, is die misschien het aangewezen wapen? Misschien heeft de wapenhan delaar er wel een, dat een heel kleir. knalletje geeft, niet harder bijvoorbeeld dan het geluid van een kurk. die Je van een fleseh trekt Wy weten immers, dat de meeste vrouwen zware en luide knal len niet kunnen verdragen. Zou het niet een verkeerden indruk maken, wanneer onze nieuwe inspectrice in ernstige cogenblikken haar revolvertje afschie tende. meteen haar oogen dicht deed en haar hoofd omdraaide? Met de bewapening moeten wy dus voorzichtig zyn. Ik ben benieuwd naar de oplossing van dit vraagstuk. Of is het de breeding niet dat de inspectrice optreedt by relletjes of ingeval van ver zet. of wanneer een dronken jongen, ge holpen door zyn vrienden. da3dwerkelyk bezwaar maakt om naar de Smedestraat gebracht te worden? Zal haar taak zich uitsluitend tot de overtredingen en mis- drijven van vrouwen bepaler.? Dan zal zy met dronkenschap weinig te maken hebben, want helaas overtreffen wy mannen op alcoholisch terrein de vrou wen verre Toch zullen zich moeiiyke ge vallen voordoen. Gesteld een inspecteur heeft moeite met een arrestant en juist komt de inspectrice lar.gs, die gaat kof- fiearinken. Zal zij het dan over haar hart kunr.en verkrijgen, den collega al leen te laten tobben of hem te hulp snellen? Ziedaar een van de vraagstuk ken. die ra de indiensttreding van in spectrice Jansen met zorg zullen moe ten worden opgelost. Met nog tal van andere, die ik hier niet ter sprake breng, omdat de autoriteiten er eenmaal niet van houden, dat men hun het gras voor de voeten wegmaait. Eén gevaar mag ik evenwel niet nala ten aan te wijzen. Laat mij dat schetsen in veronderstellenden vorm. De inspec trice heeft dienst. Zij zit in haar ka mer (natuurlijk heeft ze een afzonóer- iyk vertrek) en maak: haar rapport op van den dag. Haar klerkin (daar zij al drie maanden in dienst is, is natuurlijk de klerkin aangesteld) komt binnen cn brengt een jonge vrouw mee, die zoo- even op zakkenrollen is betrapt. De inspectrice kUkt haar aan, met een wereld van afkeuring in haar blik. De zakkenrolster krimpt zichtbaar in «1- tNGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent* psr regel. uilzoogenaamdeliamsch- par tijen, die in een of ander naburig land ver legen en oud zijn opge kocht. Laat U geen enkel pakje met een nummer of letters in de hand stoppen, doch eischt voor ECHTE VERSCHE CAMEL onzen naam op de bande- rolle. ALVANA - DEN HAAG Al!eeB-V(rl((envooriL(C(a voor N*r8erlaad POES BRENGT ARNHEM'S POLITIE OP DE BEEN. KANTOOR OMSINGELD. Har.s is een mooie groote poes die geheel alleen in een groot kantoor n het centrum van Gelre's hoofdstad het toezicht over de muizen heeft, schryft de Tel. Dezer dagen had hU 's nachts met eenige hunner zeer lang gestoeld. Na afloop van het spel dacht Hans aan zyn rust en onze „wyze kater" koos zich ir. het kantoor een voorwerp uit, waarop hy meende zeer zacht te kunnen liggen. Op 't oogenblik dat Hans naar droomenland reisde, ontwaakte een ander, geen kat, doch een heer uit zijn zoete rust; die heer was zeer ontsteld, want hy hoorde het geluid van een clcc- trische schel, dat hem onzacht had ge wekt. De politie en de directeur van het kantoor werden gewaarschuwd. Het ge bouw werd omsingeld; niemand kon het verlaten zonder te worden gezien. De patroon opende de hoofddeur en de stormtroep rukte voorwaarts, gevolgd door den heer van hel alarm cn den directeur. My zocht, en zocht in hoeken en gaten, in kasten cn kisten, maar er was niets te bespeuren; alles was op z'n p'.aats. geen menschelijk wezen to ontdekken. Men stond perplex, totdat Hans w:rd gevonden. Thans werd Hans gewekt en spinnend ga." hy kopjes, aan den patroon, den buurman en de agen ten. Intusschen heeft Hans een andere slaapplaats gekregen om te voorkomen, dat hy weer ondeugende streken uit haalt. kaar. Voordat zij tot de helft van hanr natuuriyke grootte is ingekrompen, acht de inspectrice het toch geraden, haar te gelasten om te gaan zitten. Daarmee houdt het krimpen op. Nu ziet de in spectrice haar aan met een wereld van medelUden ln haar blik. zy spreekt haar toe, onderzoekt naar afkomst, familie, levensloop, welke dingen een vrouw tien maal beter kan informeeren dan een man cn teckent alles op wat zy hoort. Dan komt zy tot den tegenwoordigen toestand van de zakkenrolster zakken rollerij. zakkenro'.'.eres) waarby haar stem van aandoening beeft, cn slaat ten slotte strengere toren aan. ..Bedenk zegt zij. „dat d'.t leven op den duur tot je tote'en ondergang moet leiden" en leg: cc:i wereld van weemoed in deze gew'chUge woorden, die een man onmo- gelUk zoo zou kunnen uitspreken. De zakkenrolster klikt met haar rech teroog naar de inspectrice. maar houdt haar linkeroog op de deur gevestigd, in de hoop dat zij zou kunnen ontsnappen. Maar streng gaat de inspectrice voort en vraagt: „Griet van Wimmclcn. bij genaamd Handjegauw, antwoord my bij je geweten en op je woord van eer: zul je voortaan een ander en een beter le ven Plotseling zwijgt zy. Een lijkkleur gaat over haar gelaat. Haar oogen vestigen zich op een bepaalde plek op den vloer. Haar klerkin. de richting van de oogen harer cheffin volgende, verbleekt even zoo. Als het ware door één veer bewo gen springen beiden op haar stoel en terwyi de klerksche uil respect voor haar meerdere nog zwygt. fluistert de inspec trice met een wereld van angst 'u haar stem: „Een muis. een muis Inderdaad wandelt een allerliefst klein muisje, met rose oortjes, eer. zilverblank lUfje en een geestig staart j?. over den vloer van de kamer. Griet Handjegauw. geen oogenblik haar vak verlcochentr.de. grUpt met ongelcofeiyke behendigheid met de rechterhand naar het trippelen de muisje en stopt dat in haar zak. Dan vat zy met de linkerhand de deurknop en Is in een ommezien in de gang ver dwenen. terwyi de inspectrice en de kierkes tevergeefs tegen den panischen schrik stryden. die haar bevangen heeft. Wie zal over haar den staf breken? Weten wy niet uit de oude geschiedenis, dat reeds de vrouwen van de Batavie ren, als zy" een muls zagen, bovenop den hollen boomstam klommen, die haar woning uitmaakte! Griet is gelukkig niet ver gekomen. Een pootige agent heeft hanr toen zU het bureau wilde uitvluchten, in zijn armen opgevangen en sleept haar, ter wijl zy worstelt en bye, naar de kamer van de inspectrice terug. De beterschap is voorloopig afgezwaaid. De brute kracht des mans heeft de mis dadigster voor de justitie behouden. FIDELIO. Wij kunnen niet genoeg tcaarschuicen tegen het koop en van

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9