9 D HAARLEM'S DAGBLAD INTERNATIONALE ZANGWEDSTRIJD „INTER NOS". De P.E.G.E.M. THERMOGÈNE BOODSCHAPPEN AAN DE DEUR De Hanze FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle MAANDAG 29 OCT. 1928 TWEEDE BLAD Zaterdag:, 27 October. Nu de beurt, kwam aan de eerste afd. dubbel mannenkwartetten, en dus naar alle waarschijnlijkheid t gehalte van den zang zou stijgen, klom bij de hoor ders ook de belangstelling. Zij toonden dit, behalve door een betere opkomst, ook door ondubbelzinnige blijken van bij val, die soms den vorm aannamen eener ovatie. Ook nu weer opende een prima vista-afdeeling den wedstrijd. Maar dit maal waren er verrassingen van geheel uiteenloopend gehalte. Daar werd soms enorm virtuoos gezongen en gelezen, daar werd ook éénmaal zóó fataal misgegre- pen, dat de hoorders in stomme verba zing elkaar aankeken. Wie de partituur („Cantate" van Jos. de Klerk, een een voudig gehouden stukje) op den voet volgde, merkte dat de le tenoren van het kwartet uit Elberfeld angstwekkend derailleerden; soms liep de wagen een terts uit het spoor, soms schoot hij weer in de rails, voor kort slechts. Met be wonderenswaardige hardnekkigheid ging dan weer het vehikel een parallel-lijn van een seconde-interval maken naast de spoorlijn, totdat tenslotte wagen en inzittenden met een vervaarlijken - knal tegen het stootblok botsten. Prac htpres- tatie op 't terrein der poly-tonaliteit! Natuurlijk was het notenlezen hoofd zaak. Maar wanneer dit door den beu gel kon, doch aan uitspraak, opvatting of dynamiek te veel fouten kleefden, kende de jury geen prijs toe. Haar voor zitter was de heer Jac. Bonset, de com ponist van het koor dat straks in den hoofdwedstrijd als opgaaf zou dienen. Naast hem hadden zitting de heeren Karei Candael, Antwerpen. Hermann Heuken, Muhlheim am Ruhr, Corn. A. Galesloot, Utrecht, Nic. Hoogerwerf, Haarlem, Henri van Nieuwenhoven, Breda en A. Roussel, Arnhem. Als volgt deed zij in dezen voorwedstrijd uit spraak: le prijs (4—3 st.) Ars Musica, Am sterdam. 2e prijs (4—3) Cercle Fidelio, Brussel. 3e pry's (61) Grundschöttel, Duitsch- land. 4e pr. (61) Arti, Amsterdam. Zooals men ziet ging hier de uitspraak al niet meer van een leien dakje. Het zou straks nog erger worden, in den hoofdwedstrijd die onmiddellijk volgde. Laat ons vooraf den componist Jac. Bonset gelukwenschen, nu hij zoo bui tengewoon goed slaagde in het schrij ven van de verplichte opgaaf, Psalm 42. Al bewandelt hij hier geen nieuwe ba nen, hij heeft een koorwerk geschreven dat zeer zeker nog veel gezongen zal worden. Vooral voor uitvoering door een groot mannenkoor zal het uitnemend ge schikt blijken. De structuur is kern ge zond; van het zielloos gedoe om elk woord te „belichten" houdt dit werk zich vreemd. En het is blijkbaar met bijzon der genoegen aangehoord, want al was er bij 't luisteren naar de eerste vier koren nog geen reden tot bewondering, zij kwam toen het kwartet „Harmonie", Amsterdam (L. C. Keereweer) een prach- tig-massieve weergave schonk van Psalm 42. De spontane bijvalsbetuigingen gin gen uit naar den leider en zijn kwartet niet alleen, maar ook naar den compo nist, die nu zijn werk voor 't eerst hoor de zooals het moest zijn. Van de voor gaande ensembles was dat van Jacob Hamel (Ars musica) verreweg het beste. Hij liet een mooi pianissimo zingen, be- rfeikte ook doorgaans den absoluut reinen koorklank maakte meermalen indruk met zijn vrij werk (de Ruïne), maar hield het verplicht koor te week van opvatting. Daar was bij het „sicut cervus desiderat" geen verlangen; geen ongebroken stroom van zich zelf voortstuwende innerlijkheid die b.v. het zingen van Aletrimo's koor „Adama v. Scheltema" maakte tot een intens muzikaal genieten. Al kon de di recteur wegens ziekte niet de leiding nemen, daar was een bekwame hand die had geïnstrueerd. De samenzang was wondervol, het mooie stemmenmateriaal gaf blijde verrassingen en het geheel werd in groote, gespannen aandacht aan gehoord. Maar ook onze Haarlemmers (Euterpe) onder leiding van den heer J. Bak hebben uitstekend werk geleverd, vooral in *t verplicht koor. En al bleef hun vrij werk heel mooi op toon. zoo lagen toch hier de feiten die bewerkten dat zij onder de veelal zeer ernstige con currenten niet neg met een hoogeren prijs beloond werden. Volgens mijn aan- teekeningen had ik dit kwartet één trap hooger getaxeerd. Een kwartet zonder opdrijvende baritons, een unicum! Met een allesoverbluffende virtuositeit kwamen nog de Duitschers, uit Volmar- stein. Hier stond prachtmateriaal, hier was uitnemende leiding. Spijtig was het dat de zangers, in bewondering voor hun eigen kunnen, vooral in 't slot van het vrije werk „des Guten zu viel" gaven. De opzet was anders mooi doorzichtig. Na de prijsuitreiking (hun gewerd de eerste) zongen zij nog een extra num mer en toonden dat zij ook heel geschikt wisten te blijven binnen de perken van normale klankgeving, en een fluweelen pianissimo zeer schoon konden uitvoe ren. Zeven prijzen waren beschikbaar ge steld voor de 12 koren. Zoo de concur rentie minder fel was geweest, gewis waren dan ook het Brusselsch kwartet „Cercle Fidelio" en het Leidsche ..Inter Nos" bekroond uit den strijd gekomen. Nu wees de jury de prijzen als volgt toe: le prijs (43 st.), doch met fehc. v. d. componist: kwartet „Grundschöt tel", Volmarstein; 2e (43) —Adama van Scheltema", Amsterdam; 3e (43) „Har monie", Amsterdam; 4e A (52) —Ars musica" Amsterdam; 4e B (52) ..Euter pe", Haarlem, 5e A (52) „Arti". Am sterdam, 5e B (6—1), „Preciosa" Den Haag. Men ziet alweer aan de verdeeldheid der stemmen, welk een hoofdbreken deze uitspraak kostte aan de jury. Lang. al te lang duurde het wachten, zoodat meerdere mededingers nog vóór 't be kend worden der uitspraak moesten trachten, den laatsten trein te halen. Half één middernacht is hoog tijd, rus tig het hoofd op het kussen te kunnen leggen. Om het lange wachten te be korten, sprong Euphonia weer op de bres en zong als altijd met fraaien klank. Zondagavond- Op dezen sluitingsdag had men de koren geplaatst, de kleine mannenkoren. Ook zij hadden eerst te zingen in de prima vista afdeeling. Zoo de verwach tingen ditmaal hoog gespannen waren, zij werden ver en ver overtroffen door wat ditmaal werd geboden. Boven alles uit, stonden „De Zaankanters" Wor- merveer. Overweldigend was in één woord alles wat wij hoorden. „Haec Dies" (Hoogerwerf) werd gezongen met een zóó verbluffend brio, dat nu het goed recht der prima vista-afdeelingen op den wedstrijd op meesterlijke wijze is be pleit. Muzieklezen, schoone klank, voor dracht, opvatting, nuanceering, dit alles was bewonderenswaardig. Maar het spontane zingen van deze stoere kerels, zie, dat verwarmde. Men juichte de Zaan kanters staande toe, en die hulde ginr ook vooral uit naar den dirigent, en niet minder naar den auteur van 't koor werkje. Ook „Cercle Fidelio", de Brusse laar-s die nu met hun geheele koor kwa men, zong zeer goed, en al had „Con Brio" iets minder klankgehalte, het bleef toch een heele prestatie. De jury, waarin naast Nico Hoogerwerf (voorzitter) zit ting hadden Karei Candael, Hermann Heuken, Isr. J. Olman, Piet Versloot, Henri van Nieuwenhoven en Willem Zon derland (Leeuwarden) deed als volgt uitspraak: le prijs (alg. st.) „De Zaan kanters" Wormerveer, 2e prijs (alg. st.) „Cercle Fidelio", Brussel. 3e pry's .toege voegd) „Con Brio", Amsterdam. Voor den hoofdwedstrijd die nu onmid dellijk volgde, had men Hoogerwerf's koor „O Heilgen" gekozen.'Men kent dit werk uit herhaalde besprekingen bij viroe gere gelegenheden. De jonge dirigent Jos. Vranken uit Rotterdam, die op den vo- rigen wedstrijd van „Zanggenot" zoo veel verrassingen gaf, zong het verplich te werk naar de opvatting, de stemming, heel mooi. Zijn koor was niet altijd in de perfectie, het falset der tenoren miste nu veelal den glans, dit was jammer, want Vranken verdient dat zijn zangers de zeer zinrijke intenties van den talent, vollen kunstenaar ten volle realiseeren, „D. E. V. O.", Amsterdam bleef ten op zichte van de stemming in 't verplichte koor vrijwel aan de oppervlakte, en ook voor Roeske's schoone „Bede" was het materiaal niet toereikend. Daarop volg den de „Zaankanters". Sicking verkreeg de „effecten" zonder uiterlijk effectbe jag. Het klonk rustig, het was uiterst eenvoudig. In Cuypers' „Lente", een pret tige compositie, werd de koorklank meer „opzettelijk" verzorgd, maar het bleef gezond, kern gezond zingen. Hiertegen contrasteerden heel sterk de Brusselaars, allen puike stemmen, maar waarin overvloedige portato's den koorklank sterk afbreuk deden. Wordt door den leider wel voldoende gewezen op deze in 't oog loopende feü? De opzet van 't eerste werk was al dadelijk onvast, en 't veeleischende „Gloria" van Neumann, dat zij overigens met groote agiliteit zongen, had veel gewonnen, zoo de koorklank stabiel was gehouden. Veel indruk maakte het „qui tollis". Daar 't koor uit Eupen (België) bericht had gezonden van verhindering, kwam nu als laatste „Con Br:o", Amsterdam. Het zong zeer zuiver en gaf goeden ge zonden koorklank, al kon het 't toonpeil niet geheel bewaren. Ook hier vond ik Roeske's .Bede" niet zóó dat het mij bevredigde. Zoo de klankgeving niet superieur is, mocht men dit mooje werk liever niet zingen. Men kende de prijzen toe als volgt: le prijs (61 stem) „de Zaankanters" Wormerveer; 2e prijs (alg. st.) „Orpheus" Rotterdam; 3e prijs (5—2 st.) „D.E.V.O." Amsterdam; 4e pr. A (52 st.) „Con Brio". Amsterdam: 4e B (toegevoegd) „Cercle Fidelio", BrusseL Naar mijn gevoelen mag de winnaar van den derden prijs zich rijkelijk be deeld achten. Evenwel, anderer vreugde is alleen dan de onze. als zij niet gaat ten koste van anderen die er naar ons gevoelen meer recht op hebben. Voordat de uitspraak werd bekend ge maakt, was „Inter Nos" met zijn direc teur op 't podium, en bracht daar den penningmeester van 't uitvoerend comité, den heer J. D. Kok. in warme bewoordingen dank voor al wat hij ln deze moeilijke dagen had verricht. Spre ker schetste hem als de stuwende kracht, de spil waarom alles draaide. Door vele en velerlei dingen was hij geworden de vriend der Inter Nos-man- nen. Een fraaie lauwerkrans was het zicht baar bewijs voor die erkentelijkheid. „Inter Nos" zong nu nog een koor werk, en wy bewonderden andermaal de stalen bassen, de prachtvolle baritons, de onwrikbare tweede tenoren en de sublieme klankschoone primo's. Vult bij elke groep de een den ander aan en vormt zich zoo bij elk der vier partijen een schoone twee-eenheid, uit deze ge lukkige combinatie ontstaat onder Hoogerwerf's knappe leiding in den waren ?in een dubbel mannenkwartet. Dit kwartet gaf ons bij zijn jubileum menigen genotvollen avond door 't uit schrijven van dezen uitnemend georga- niseerden wedstrijd. Wij gelooven dat een volgend decennium weer zal worden be kroond door een zangconcours, zoo mo gelijk weer internationaal. Dat het peil van den koorzang wordt verhoogd door den wedstrijd, hebben wij met vreugde kunnen constateeren en ..Inter Nos" heeft aan dit hooger opvoeren van het hem zoo geliefde object niet onbelang rijk medegewerkt. G. J. KALT. DE GEMEENTE- FINANCIëN. RESULTATEN OVER 1927. Allen die belangstellen in de gemeen te-politiek. zien belangstellend uit naar de rekening over 1927. Thans is door B. en W. de tweede suppetoire begrooting over 1927 aan den gemeenteraad aangeboden. Daaruit zijn reeds eenige gegevens te putten over de resultaten van 1927, omdat daaruit blijkt dat verschillende posten zijn mee of te gengevallen. Onder inkomsten is een post gebracht van f 54.525.28 als „aandeel ten laste van den kapitaaldienst komende in de kosten van den dienst van Opennbare Werken". In hun toelichting schrijven B. en W.: „Naar aanleiding van een rapport van den accountant J. W. Lucas en op grond van de motieven daarin vermeld is een deel van de kosten van den dienst van Openbare Werken ten laste van den Ka. pitaaldienst gebracht en omgeslagen over de verschillende credieten." De financieele commissie uit den raad die deze suppletoire begrooting onder zocht, deelt mede, dat een harer leden bezwaar tegen bovengenoemden post had. Het tekort op de rekening van het St. Elisabeths Gasthuis was f 8570.27 hooger dan geraamd was, zoodat het f 126.570.27 bedraagt. Bij de eerste suppletoire begrooting was de subsidie voor het Burgerlijk Arm bestuur reeds verhoogd tot f 511 787.13. maar later is gebleken dat dit f 542.857.02 moet zijn, zoodat nog een verhoo ging van f 41.069.89 noodig was. Het nadeelig saldo van de rekeningen van de geannexeerde gemeenten Scho ten bn Spaarndam bedraagt f 638.712.29. Het is de bedoeling, dit tekort over 10 jaar te verdeelen. Voor 1927 kwam nog (omdat de annexatie 1 Mei is ingegaan) 2/3 van 1 10 deel of f 42.580.82. In verband met de opbrengst van het kohier 1927 1928 kon voor sub a van Post 180 namelijk 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting betreffende het in het dienstjaar aanvangende belasting jaar, f 96.650 meer gerekend worden, dus f 1.430.000. Daarentegen moest sub b. de opcenten betreffende het in het dienst jaar eindigende belastingjaar f 76.000 la gen gesteld worden. Ook de post als opbrengst van de be lasting naar het inkomen betreffende het in het dienstjaar eindigende belas tingjaar moest, in verband met de gege vens die thans bekend zijn, f 77.700 ver laagd worden Verder blijkt dat op de begrooting 1927 nog f 80.500 beschikbaar was voor het bouwen van een nieuwe Houtbrug, welk crediet reeds op 6 December 1922 door den raad was toegestaan. ERNSTIG ONGELUK AAN DE MUNTERSLAAN. OUDE MAN DOOR DEN TREIN DOODGEREDEN. Zaterdagmiddag is aan den spoorover weg Munterslaan een ernstig ongeluk gebeurd. De 67-jarige J. H. v. O-, wo nende Leidschevaartweg 120 wandelde 's middags tegen kwart voor drieën in den omtrek van de Munterslaan. Plotse ling hoorden eenige menschen, die op het voctbalterrein langs de Munterslaan aan het voetballen waren een doffen slag. juist toen een goederentrein passeerde. Langs de spoorbaan zagen zij iets voort rollen. dat toen zij naderbij gekomen waren het lichaam bleek te zijn van oen man. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat het Van O. was, die door den goederentrein overreden werd en on middellijk gedood, aangezien de schedel geheel verbrijzeld was. Leden van den Ongevallendienst hebben het lijk overge bracht naar het St. Elisabeths gasthuis. Ongeveer gelijk met den goederentrein passeerde den overweg een electrische trein, die van Haarlem kwam. De goe derentrein ging in de andere richting. Vermoedelijk heeft de bejaarde man al zijn aandacht gewijd aan den electri- schen treifi en daardoor den goederen trein niet opgemerkt. Te voren had hij nog met verschillende menschen een praatje gemaakt. De machinist, de leer ling-machinist noch de hoofdconducteur van den goederentrein hebben iets van het ongeval gemerkt. Het eerste station, waar de trein stopte was Amsterdam, eerst daar heeft de machinist gezien, dat een pet en een pantoffel op zijn machine lagen, die later bleken van net slachtoffer afkomstig te zijn- EEN VREEMD GEVAL. j 16.000 AAN CHèQUES WAS ZOEK. Op October is uit Antwerpen een expressebrief gezonden aan een firma aan de Zuid-Blaak te Rotterdam. Deze brief, waarin twee chèques een van ruim f 6000 en een van ruim f 10.000 waren gesloten, is nimmer bij de geadresserde aangekomen, meldt het Hold. Donderdag heeft een loopjongen van een firma aan de Westerstraat, op de Lerr.eer.brug de enveloppe gevonden. Zij was opengescheurd, maar de inhoud was nog volledig. Er waren geen mod derspatten op den omslag, zoodat de brief onmogelijk lang op straat kan hebben gelegen. Het zegel was onbe schadigd. De politie stelt een onderzoek in. Maatregelen der provincie Er wordt thans door belanghebben den (de Provincie, Amsterdam en Haarlem) overwogen hoe in de toekomst nog kan worden samengewerkt op het gebied der electriciceitevoorziening. Het staat wel vast, dat de PB.GB.M. in haar nu bes taanden vorm uit eltkaar zal vallen. Het PB.N. en de centrales van Amsterdam en Haarlem zullen op den duur weer zelfstandig voor hun stroom opwekking zorgen, maar niet onmoge lijk is, dat nog wordt samengewerkt wat betreft de kabels en netten die de P.E.GB.M in de provincie heeft liggen. Haarlem gaat zijn centrale uitbreiden, De raad heeft daarvoor een crediet toe- Ook het PB.N. neemt thans maatre gelen. Het is de bedoeling, dat de Hoog oven-centrale, die eerst voor rekening der P.E.G.EM. te IJ muiden gebouwd zou worden, nu door -het P.E.N. daar ge zet wordt. Maar het zal natuurlijk eeni ge jaren duren voor die in gebruik ge nomen kan worden. Sedert eenigen tijd wordt met tus- schenpoozen in de Centrale van het P.E.N. te IJmuiöen proefgedraaid. Dit heeft blijkbaar bü velen de verwachtte: opgewekt, dat deze Centrale, die reeds gedurende eenige jaren buiten bedrijf is, weer gaat „draaien". Bij informatie te bevoegder plaatse werd ons echter mede gedeeld, dat dit nog geheel onzeker is. Alleen bij uiterste noodzaak zal men overgaan tot het inwerkingstéllen dezer centrale. Zooveel mogelijk zal getracht worden, het voorloopig met de beschik bare energie te redden, met het oog op de kosten, aan het inwerkingstellen der IJmuidensche Centrale verbonden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regeL bestrijdt met socces Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Bij Apotheken en Drogisten heele dooi f0.75. haloe dooi f O 45 JAARVERGADERING VRIJZ.-DEM. BOND. HET STRAFSTELSEL. De Vrijzinnig Democratische Bond hield Zaterdag te Utrecht zijn jaarver gadering. De voorzitter prof. mr. R. Krancnburg. opende haar met ecu rede. waarin hjj de verliezen herdacht die de partij in het afgeloopcn Jaar heeft geleden, met name door het sterven van prof. H. A. Lorentz en notaris Wertheim, meldt het Hbld. Vervolgens wijdde spr. eenige be schouwingen aan het Kellogg-pact, dat een nieuw geluid is in de staatkunde van dezen tijd. Hierna werden eenige huishoudelijke kwesties afgedaan. De heeren mr. A. van der Eist, ambte naar van het O.M. bij het kantonge recht te Leiden, mr. W. Francken. ad vocaat te 's Gravenhage. mr. P. A. Rut gers van der Loeff. raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en P. B. Westerhuis, zenuwarts te Leeuwarden, hebben prae-advies uitgebracht over „het strafstelsel". Mr. Van der Eist bepleitte naast uit breiding der voorwaardelijke veroordee ling en der voorwaardelijke invrijheid stelling: een langdurige verbanning uit de maatschappij van de niet te reclas- seeren recidivisten en van de „hope- locze typen". Dan zal het blijken dat de langdurige celstraf zichzelve over bodig heeft gemaakt. Mr. Francken zeide. dat de geheele wijziging van het strafstelsel in onge veer denzelfden zin noodig is. Voor alle straffen moet z.L in het oog worden gehouden, dat vernedering een slecht opvoedingsmiddel is en zooveel mogelijk vermeden behoort te worden. Spr. meende, dat verdere uitbreiding van het gevangenenwerk tot arbeid in de openlucht en zoo mogelijk land arbeid Z.L heilzaam zou werken. Mr. Rutgers van der Loeff gaf als zijn meening te kennen, dat er tegen eenzame opsluiting op zichzelf weinig steekhoudende argumenten kunnen worden aangevoerd. Het wil hem voor komen, dat de aanvankelijk uit een oog punt van humaniteit ingevoerde cel straf haar meer menschlievend karakter hoe langer hoe meer buiten haar schuld verloren heeft. Er moet z.i. naar mid delen worden gezocht om de gevange nen, ook de celiulairen. in de gelegen heid te stellen hun lichaam meer fit te houden voor den lateren arbeid Cellen, waar. door een of andere oorzaak nimmer de zon kan binnensehijnen, zijn voor iederen gevangene (behalve voor zeer korten tijd de disciplinair gestraf ten) uit den booze. De heer Westerhuis zeide, dat de grootste meerderheid der gevangenen niet in staat blijkt te zijn, het vijf Jaar in de cel uit te houden. Waarschijnlijk zijn niet meer dan 20% de rgevangenen in staat de eenzame opsluiting geduren de vijf jaar te verdragen. Gevolgtrek king: Voor lang durende straffen ls de eenzame opsluiting ongeschikt. Naar sprekers oordeel zou strenge eenzame opsluiting niet langer dan twee Jaren mogen duren. Doelmatige overheidsbemoeiing. Aan de orde kwam voorts de behan deling van het rapport der door het H. B. benoemde commissie over het vraagstuk der doelmatige overheidsbe moeiïng. Dit rapport werd destijds ook in ons blad gepubliceerd. Na eenige discussie werd dit rapport aangenomen. Stemplicht. Bü de behandeling van verschillende voorstellen was er een van de afdeeling Amsterdam en dat luidde: Vrijzinnig- Democratische bond strüdt voor af schaffing van den stemplicht. Hoewel het H. B. Ln zün prae-advies erkende, dat er tegen den stemplicht bezwaren bestaan, meende het toch dat het de voorkeur verdiende de werking van deze instelling eenigen tyd aan te zien. alvorens een positieve uitspraak te doen. Het voorstel werd met vrüwel al- gemeene stemmen verworpen. Voorstel Haarlem. Ook kwam aan de orde een voorstel der afd. Haarlem „Het H. B. overwege de mogelijkheid en de middelen om de tostandkoming eener munteenheid voor West-Europa te bevorderen". In züh prae-advies geeft het H. B. te kennen dat het onderwerp hoe be langrijk ook, niet valt binnen het ter rein der practische politiek voor dc VD. party. Het voorstel werd verworpen. INBRAAK. In den nacht van 7iaterdac op Zon dag heeft iemand zich vermoedelyk door de buitendeur toegang versclvtft tot het huis aan den Oudenweg 8. Hij heeft hef verlaten een gouden horloge met ket ting en een zilveren insigne rifker. De voorwerpen waren uit een kast afkom stig. De politie heeft de zaak in onder zoek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN b 60 Ct«. per regeL Dat spaart zeker veel onge mak, maar ge moet Uzel* wel in acht nemen! Als ge van de warme kamer aan de tochtige buitendeur komt, kunt ge licht koude vatten. Prepareert U daarom tegen die koude met LakeroL Lükerol behoedt U voor verkoudheidt En de telefoontarieven Dezer dagen vergaderde het hoofdbe*> stuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem. In verband met de a.s. behandeling van het onderwerp in den Midden- standraad werd een uitvoerige bespre king gewüd aan de nieuwe ontwerp- tarieven voor den localen en intcr'.ocaiea Rijkstelefoondienst, meldt dc Msb. Het hoofdbestuur is van mecning. dat het voorgestelde tarief voor den localen telefoondienst neerkomt op een aanzien lijke verzwaring van lasten vcor die takken van handel en bedrijf, die veel telefoongesprekken hebben aa nte vra gen. Voor de bevordering van de toe passing der telefonie onder de weinig sprekers heeft het tarief bovendien slechts geringe beteekenis. Wel zullen onder de voorgestelde regeling velen er eerder toe overgaan, een telefoontoestel aan te schaffen om opgebeld te kunnen worden. Maar de kosten van het aan vragen van gesprekken zijn. zoowel voor weinig- als voor veel-sprckers veel te hoog gesteld. Besloten werd van deze bezwaren ken nis te geven aan de vertegenwoordiging van den katholieken middenstand in den Midder.standsraad. Besloten werd o.a. nog de agenda voor de binnenkort te houden vergade ring van dagelijkschc besturen der af- deellngen (voorzittersvergadering). De verdeeling van de functies in het hoofdbestuur vond plaats op dezelfde wijze als vorige Jaren, Ook in dc samen stelling der commissie van toezicht voor het Centraal Bureau cn van dc verdere afvaardigingen en delegaties werd voor zien als jn 1927. Leveringen door een Raadslid De kwestie-Zwager te Beverwijk Naar wij vernemen zal in den heden (Maandag)-avond te houden vergade ring van den gemeenteraad van Bever wijk, van de zijde der sociaal-democra ten een voorstel worden Ingediend om den heer C. A. Zwager als raadslid te schorsen. PERSONALIA De nagenoemde gediplomeerden van de Middelbare Technische School te Haarlem zün geplaatst in de volgende betrekkingen: Afd. Weg- en Waterbouwkunde: J. D. van Wavercn als opzichter bij den Pro vincialen Waterstaat van Zuid-Holland. Afd. Werktuigbouwkunde: K. Brands als bedrüfsassistent bij de Machinefa briek Gcbrs. Stork Co. (Hengelo (O); A. J. M. I. de Bont als constructeur op de afdeeling Stoomketels der Machine fabriek Gebrs. Stork Co; H. J. van Wavcren als assistent van den hedrüfs- ingenieur bü de Gazelle Rijwielfabrielc te Dieren. KIND TE WATER Om 4 uur Zatemagmiddog is de 6- jarige Christina S.. Leliestraat 18. spe lenderwijze in liet water van het Don» kerc Spaarne geraakt. De bloemen- koopman A. Eerhart, Kerichofstraat 1. begaf zich gekleed te water en haalde het kind er uit. Bü den brugwachter van de Graves teenenbrug werd het bin. nengebracht om vandaar naar huls ver voerd te worden Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 48) „Niemand schynt ooit vrij te zyn re gen my te mogen spreken", zeide de iman wrevelig. „Doch wat is de bedoe ling van dien brief? Iemand heeft haar ontvoerd naar die plek met dien afschu- welyken naam!" Hij sloeg zich op de knie. „Tappatt de wijnproever! Je kent dien man dien in ieder opzicht weerzinwekkend en doctor! Ik wed dat hy de bandiet in het stuk is! Hij heeft zich dagenlang niet bij ons thuis laten zien, en den laatsten tyd op zeer ver dachte wyze om het huis geslenterd. En hy gaf rich wee? een klap op de knie „en er werd vannacht van ergens in tercommunaal getelefoneerd! Ik stond ln de hal toen de oproep kwam, en weet nu zeker dat die vent de aansluiting gevraagd heeft. Hij vroeg naar mevrouw de gravin. De boerderij „De Galg"! We1, daar woont hij!" Eensklaps sprong hij op, zijn cogen glirr- Btenden "van opwinding. „Daar is zij ik wil er een miliioen pond tegen een portie vruchtenijs om verwedden! De boerderij „De Galg", in Somerset." Hy tikte tegen zyn voor hoofd. „Ik heb een stuk moeten teeke nen, waarin het om die boerderij ging, daar kan ik een eed op doen! Het ls een van die vervallen plaatsen, die me vrouw de gravin de laatste twee of drie jaren gekocht heeft, of door een van haar rentmeesters heeft laten koopen. Zy koopt altijd vervallen bezittingen op en verkoopt ze weer met winst. En ik weet dat zy dien ouden bemoeial ik bedoel Tappatt een van deze ter be woning heeft gegeven, omdat zij dreigde •mij daarheen te zullen zenden indien ik niet oppaste. Die hond met zün kar- bonkelneus houdt juffrouw Reddle daar vast!" Zij zagen elkander zwijgend aan. „Je verdiende de tec tire te wezen, Selwvn!" fluisterde Lizzy in vervoering, waarop hij aan zyn knevel trok. ,Jn sommige dingen ben ik glad wat zou je deuken van een bevrydings- expeditie?" vroeg zijn Lordschap plot seling. .Ben wat?" Het hart van Lizzy begon sneller te kloppen. .Ben bevrijüings-expedicie", herhaal de hy. „Indien wy eens naar Somerset tuften, den ouden bemoeial opzochten cn hem zelden: .Boor eens, oude pimpelaar dergelijke handelingen zyn ontoelaat baar in de beschaafde maatschappij. Le ver ons juffrouw Reddle uit of je zult in moeilijkheden komen." De Ijver van Lizzy verkoelde. ,.Ik geloof niet dat hy zich daaraan veel storen zou", zeide zy. ,Bn het zou ook overbodig zün ook, Selwvn; wan neer Michael Dom daar is, zal zü van middag bevrijd worden." Selwyn was teleurgesteld. ..En dan," ging Lizzv voort, „wat zou haar Ladyschap zeggen indien Je den geheelen dag van huis was?" „Haar Ladyschap kan ophoepelen!" Hy knipte met zyn vingers. .Jk heb ge- r.oeg van haar Ladyschap ja, dat heb ik. waarachtig. Het staat by my vast, dat ik met Chester Square afgehan deld heb, en ik heb het oog laten vallen op een aardigen flat in Knightsbridge", sprak hü snel. ,Jk voel dat het tyd wordt mij onafhankelijk te vestigen. Ik ben van plan incognito te gaan leven. Ik ga mü voortaan mijnheer Smith noe men „Zóó?" merkte Lizzy koeltjes op. ■Het is een' héél geschikte naam. Doch Brown zou ook goed kunnen." Hü wij zigde zijn voornemens eenigsztns vlug. „En als wij nu eens ergens gingen lun chen?" Een uur later betrad Lizzy, terwijl al les in haar hoofd draaide, de groote eetzaal van het Ritz-Oarlton. en Lady Moron, die met een gast ergens aan een hoektafeltje plaats genomen had, nam haar door haar face a min onderzoekend op en trok haar vleerigee schouders omhoog. Selwyn begint vry laat in zyn leven zyn wilde haren te vertoonen", merkte zy op tot Chesn^v Praye, die dien morgen uit Parijs teruggekomen was en zich duchtig vermaakte. HOOFDSTUK XXX. Hoewel Lois Reddle de herinnering aan een of twee onprettige dagen in haar leren bewaard had, kon Lois rich er geen te binnen brengen, die de ver gelijking doorstaan kon met de vier en twintig uren, die op haar wegbrengen uit de boerderij ,Be Galg" volgden. Op een onbekend uur in den nacht door de vrouw uit den slaap gewekt, was haar bevolen zich aan te kleeden en zich naar beneden te begeven. Het was haar ge makkelijk aan het eerste bevel te vol doen, want zy had zich niet ontkleed. In de gang gekomen, vond zü den doc tor op haar wachten. Hü croeg zün dik ste overjas en hield een dikken stok ln de hand. Toen zy zich bü hem voegde, was hij bezig een electrische zaklantaren te probeerer. „Waarheen brengt bij mij?" vroeg zy, teer. hij het erf met haar overstak, door h.et woedende geblaf v3n de honden begeleid. .Bat zult ge be zijner tijd gewaar worden", klonk het weinig belovende antwoord. „Ik wil niet dat ge vragen stelt of spreekt tot ik u vergunning geef. Na dit huis verlaten te hebben, rijt ge aan stilzwijgendheid gehouden hebt ge dat begrepen?" Zy bestegen de flauwe helling van de heuvels en daalden aan de andere zijde naar het dal af. Hoewél de maan om floerst was, scheen er voldoende licht opdat zü kon opmerken, waar zü op den hobbellgen weg liep. zoodat zü de hulp van den arm dien hü haar bood, kon afwijzen. Eens maakten zü een grooten omweg teneinde een moerassig gedeelte te vermijden, en eens moest hü haar helpen by het doorworstelen van een heg van hagedoom. Recht voor hen strekte zich een donkere rij boomen uit. die nog tot de bezitting behoorden. Hü deelde haar mode. dat er twaalf hon derd morgens land bij de boerderij be hoorden. waarvan slechts een klein ge deelte onderverpacht was, en niet be bouwd werd. „Het ls onvruchtbaar land, in ieder geval zooals het meeste van dit zan derige heuvelland. Daar ligt het „Gal- gen-bosch'"," zeide hü. naar de boomen voor hen wijzende. ,Be boerderü heeft haar nsam ontleend aan het bosch. Vele jaren geleden was or op den top van den heuvel een galg opgericht. Jaagt u dat geen vrees aan?" HIJ giebelde toen zü antwoordde; „Neen". Na eenigen tijd sloegen zü een moei lijk begaanbaar voetpad in dat midden in het kreupelhout uitkwam, en thans maakte hü voor hot eerst gebruik van zün lantaren; een noodzakelijke voor zorg. want het pad was begroeid en moeiiyk te volgen. Hoewel haar stem rustig klonk cn haar houding van be rustend vertrouwen getuigde, beefde Lois inwendig van angst In deze ver plaatsing lag Iets zoor onheilspellends! En toch hield niet de angst over iets dat in 't bosch gebeuren kon haar omklemd. Zü vermoedde dat de doctor haar van de boerderij wegbracht, omdat hij den terugkeer van Michael Dorn verwachtte. Zü vreesde slechts dit; dat Michael het huis doorzoeken zou en rich er bü neer leggen indien zü daar niet was. Zou do doctor de grijsharige vrouw ook wegge voerd hebben, vroeg zü zich af? Na tien minuten geloopen te hebben stond hü stil, en zü dacht dat hü verdwaald was, tot het licht van zün lantaren een klein steenen huisje bescheen, terzijde van het pad en bijna geheel achter boo men en struikgewas verborgen. Dit was dus haar nieuwe kerker, dacht zü. „Houd deze lantaren vast", beval hü, cn zü gehoorzaamde, terwül hü met den ce-nca s'.uutel na ckn anderen het slot van do deur beproefde te openen. .(Wordt vervolglg

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5