H. D. VERTELLINGEN 4 wjma Mavrides' cent FEUILLETON. HetMysterie van Heath Hover "AARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 OCT. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Gezelschapsspel door JEEP DE GROOT. De Marphersons hadden een „avondje" Ze hadden dat tweemalen in de week. "Want de Marphersons behoorden tot de elite van het stadje. Hij was directeur van een bank. zij was een elegant, pi kant vrouwtje. Sinds drie jaren leefden ze in het plaatsje. Sinds drie jaren kweekten ze zorgvuldig den kennissen kring, dien hij noodig had. Jack Marpherson was een man. die er niet onaardig zou hebben uitgezien, als hij niet altijd z'n best had gedaan, voor- el niet te jong te lijken. Om dit te be reiken droeg hij een ullenbril en een Irons tusschen z'n wenkbrauwen, ter wijl hij alles vermeed wat andere jonge mannen aardig vinden. Hij genoot dan ook algemeen vertrouwen en achting, hoewel de jeunesse dorée van het stadje zich afvroeg, wat de mooie Lily eigen lijk had aan zoo'n droogstoppel. Lily zag er uit of ze duizend duivel tjes in zich had. met haar krullende, zwarte kopje en glinsterende, mooie ©ogen. Maar ze was een ingetogen huis vrouwtje, dat geduldig de vervelende vrouwen der belangrijke relaties zoet hield en haar best deed, te passen bij den vroeg-ouden, plcchtigcn echtgenoot. Op dien avond keek Jack weer met welgevallen naar haar. Toen ze trouw den waren zijn ouders ongerust geweest. Ze paste niet in het stijf, dor milieu, waar echte jeugd als iets bijna zondigs, in elk geval schadelijks-voor-zaken, werd aangezien. Men had getracht er hem van af te brengen, maar voor het eerst had zich de jeugd doen gelden in het •brave jongetje, dat zoo goed .plaoht te leeren en z'n ouders nooit last -be zorgde. Iets als een bruisende levens vreugde was door hem heengegaan. Hij herinnerde zich, dat hii in een zorge loosheid, die hem geheel vreemd was, gedacht had: er moge van komen wat wil, ik laat haar niét. En hij had haar met ongekende onstuimigheid omhelsd, haar zijn lieve zigeunerkind genoemd, gelachen om zijn moeder's sombere voorspellingen, dat ze hem -tot een bede laar en zwerver zou maken. Er waren zelfs visioenen in hem verrezen van zwerftochten door de wereld, als twee vrije vagebonden. Van dat alles was niets gekomen. Lily had zich erg goed ge schikt, en zelfs zijn ouders waren vol lof als ze soms kwamen logeeren. Wer kelijk een uitstekend huisvrouwtje en zoo ingetogen, zoo bedaard.... men zou het nooit hebben verwacht Jack dacht daaraan terwijl hij naar haar keek. En had iemand in zijn hart kunnen lezen, dan zou hij misschien met verwondering diep onder zijn tevreden heid een vage, vreemde teleurstelling hebben ontdekt, Lily onderwijl presenteerde versnape ringen en babbelde ingetogen. Nu en dan wierp ze een blik op haar man. Wat zag hij er weer uit! Een grootvader in zakformaat! Waarom had ze liem eigenlijk ge trouwd? Was hij toen' anders geweest? Uiterlijk niet.... hij had altijd getrocht ouder en bezadigd te lijken, had nooit aan sport gedaan, nooit de frissche vroolijkheid van de jeugd bezeten. Maar iets anders was cr toch geweest, iets dat ze veelde in zijn blikken, in de wijze waarop hij haar omhelsde. Iets dat haar dikwijls deed denken: hij is een stil water. Neen, hij was aprés tout geen stil water geblekenhij was een brave echtgenoot, die algemeen geacht werd. Lily smoorde een zucht en stelde een gezelschapsspelletje voor. Ieder zou op een stukje papier iets schrijven, dat alles zou ergens in een vaas geworpen worden en dan zou men een voor een een papiertje er uit halen en voor lezen. .Die vaas is er net goed voor", zei een van de gasten en wees op een greote, Japansche vaas. die op een piéde-stal stond. Men begon te schrijven onder alge meen gegichel en gefluister. Een voor een gooiden de gasten hun papiertje in de vaas. Toen alleh hun offer gebracht had den. begon men in de vaas te visschen. Het spelletje bleek werkelijk amusant. De dikke dokter haalde er een briefje uit, waarop stend: Ga zoo door! De lange notaris, die de gepersonifieerde droogte was, las de poëtische ontboeze ming: GU zijt als een bloem, zoo lief lijk en schoon» Er werd hartelijk gelachen eri Lily zegende haar inval. Eindelijk eens even losbreken uit de verveling. O, eens vol op Jong zijn, dwaas doen, plezier heb benmaar het bleef altijd bij wat Ingetogen genoegenalsof ze al oud was. Soms overviel haar het wanhopige gevoel dat ze oud werd, met iedere mi nuut hier jaren ouder. Ze grabbelde in de vaas. opende het briefje en las: „Morgen om vier, als mijn vrouw uit is". Ze had het niet hardop gelezen en met de snelle intuïtie van de vrouw speurde ze cnraad, verklaarde lachend dat dit een leeg briefje was en grab belde opnieuw, waarna ze luid een mal rijmpje voorlas. Niemand had eigenlijk gelet op het voorval, behalve Jack, die zich vaag verwonderde. Er was iets aan haar geweest, dat hem vreemd voor kwam. Ook hij grabbelde nu, opende een briefje en las: „Zoodra je man naar kantoor is morgenochtend". „Wel, wat is het?" werd er gevraagd. .Jk ehhier staat niets op", zei Jack haastig en grabbelde opnieuw. Dien avond zit Lily in haar bed over eind, in de stilte van haar slaapkamer en staarde op het briefje. Was het iets ofMorgen om vier, als je vrouw uit isIn gedachten ging ze den kring van haar gasten rond. Neen, geen van die menschen zou een dergelijk grapje uithalen. Dat briefje meest al in de vaas hebben gezeten. LUy dacht ingespannen na. Dus iemand gebruikte die vaas voor corres pondentievoor een ongeoorloofde correspondentieAls je vrouw uit is... Zij ging gewoonlijk om vier uur uit- in ieder geval was ze het morgen van plan geweestLily beet op haar lip. Ze zag Jack's gezicht, voor zich, dat ge sloten gezicht met den frons tusschen de ocgen. Een stil waterwas hij het toch geweest? Woede welde in haar op. Want zij sloofde zich uit. verloochen de haar jeugd, verdorde hier naast hem en hij Ze nam zich voor. dat het meteen uit zou zijn. Morgen aan den dag her nam ze haar rechten van jonge, vroolijke vrouw. Naar den duivel met hun uitge streken kennissen en hun deftigheid- ze wilde genieten van het leven, wilde plezier hebben, jong zijn met de jeugd! Intusschen zat Jack overeind in bed en staarde op het briefje. En allerlei gevoelens wisselden in hem af, van woede tot twijfel, van verbazing tot Ja, tot een vage, vreemde vreugde. Was het mogelijk, dat LUy niét het stijve, nette vrouwtje was geworden dat zijn ouders zoo prezen? Dat de kleine, vroolijke duivel gebleven was, diep onder het huisvrouwtje? Hij dacht aan vroeger, hij voelde weer iets van dat wilde, bruisende in zich herleven, van de roekelooze onver schilligheid, waarmee hij toen gezegd had: er kome van wat komen wil Den vojgenden dag observeerde hij haar en verbaasde er zich over, dat hij niet eerder gemerkt had, hoe oppervlak kig het vernlsjc was van haar stijve net heid. Wel, ze was eigenlijk nog altijd zijn zigeunerkind met de tintelende oogen. En naarmate de dagen verliepen, werd hij steeds verbaasder en cok steeds Jaloerscher. Want Lily begon haar oudere kennissen te verwaarlcozen. om te ten nissen, te dansen, met jonge menschen. Lily begc-n haar ingetogen kleeding te verwisselen voor de vlotte, vroolijke en elegante japonnetjes van vroeger. Kort om, Lily was als gemetamorphoseerd en geen wonder dat Jack dit aanzag voor' het werk van dien onbekenden andere die eens zijn briefje in die vaas gestoken had. Hij zag in, dat er maar twee wegen waren, of met Lily sprekenen dan was er kans, dat er een breuk kwam voor altijdof wel. trachten haar te heroveren, want eens was het hem toch gelukt, haar te winnen, tusschen zoo veel knappere, aantrekkelijker jonge lui. Jack begon zijn vrouw het hof te maken. Hij schafte ziln ullenbril af en begen zich keurig te klceden. Wat hem een deel van de algemesne achting kostte, maar aantrekkelijk in uiterlijk deed vooruit gaan. Hij begon, om haar niet uren kwijt te zijn. mee te gaan tennissen. mee te gaan dansen. IHet duurde een half jaar. Toen waren ze dol op elkander. Jack's ouders zucht ten zwaar en de diverse deftige relaties ;chudden het hoofd en zeiden afkeurend, dat je we! zien kon. dat hij toch nog wel erg jeng was. Maar het raadsel van de vaas werd opgelost, teen op een dag Jack bij zijn moeder kwam, die hem destijds de vaas had cadeau gedaan. Stel je voor, zei ze, wat een tijden! Gisteren komt het jonge mevrouwtje M. bty me en vraagt me, na veel om haal, waar toch de groote Japansche aas is gebleven. En toen ik vertelde, dat ik die aan jullie had gegeven, riep ze uil: O. maar er moeten twee brief jes !n zittenHet schijnt, dat ze die vaas van ons zoo'n beetje als briefbox gebruikte. Schandelijk, niet? Jack biechtte dien avond zijn vrouw z'n kwade vermoedens op. En wat haar betrofZij zweeg. Ze vond het niet noodig hem te ver tellen, dat ze jaloersch op hem was geweest. Mannen zijn al ijdel genoeg van nature. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 175. HET TOONEEL. DE JUBILEUM-VOOR. STELLING VAN MEVR. ESTHER DE BOER-VAN RIJK. „EEN MOEDER". „Er zijn menschen, die meenen zich te moeten beklagen, wanneer zij op hun 75-jarigen leeftijd nog moeten werken Gij niet aldus! Uw werken is uw lust en uw leven, gij voelt u niet oud, gij zoudt niet anders wenschen!" zei Carel van Hees in zijn van groote hartelijkheid ge tuigende toespraak Zaterdag tot me vrouw de Boer—van Rijk. Wij zagen het hoofdje van mevrouw de Boer met de neepjesmuts ontkennend heen en weer schudden, toen Van Hees zeide. dat z;l nog niet rusten wilde en zij knikte hem toe bij de woorden, dat werken haar lust en haar leven is. Wü hebben er dankbaar voor te zijn, dut deze vijf en zeventigjarige er zoo over denkt,t want hoe veel zou ons ont vallen, wanneer wij niet meer van haar groote kunst zouden kunnen genieten. Hoe heeft zij ons weer in de rol van da moeder in het tooneelspel van Cor Her mus overtuigd van haar pure, innige kunst, vooral in dat derde bedrijf, toen dat kleine figuurtje, onbeweeglijk daar staande met den rug tegen de schrijl- tafel heel het rumoerige tooneel met haar stille spel beheerschte. Zij sprak geen woord, wij zagen enkel maar het fijne profiel van dat strakke, expres sieve, bleeke gezichtje onder de neepjes muts en hadden nergens anders aan dacht voor dan voor die zwijgende en toch zoo veel zeggende moeder. Het was subliem! En welk een innigheid in dat toon cel tje met den pastoor! Hoe teer en zacht klonk die stem, maar toch weLk een expressie, welk een voortreffelijke dictieZelfs toen zij fluisterde ging er geen woord tot in den versten hoek van da zaal verloren. Een voorbeeld geeft deze 75-jarige, zoo scherp en zuiver.ar- tlculeerende kunstenares aan de jongere artisten, die langzamerhand zoo non chalant gaan spreken, dat men hen soms Op de derde rij stalles al niet meer ver staat. Hoe geeft deze vertegenwoordig ster van de oude school nog steeds tref fend het bewijs van een machtig kun nen alleen reeds in haar dictie, zonder dat zij ooit als de jongeren les in spraakkunst en ademhalingstechniek heeft gehad 1 Het is alleen den werkelijk grootere gegeven om met schijnbaar zoo weinig middelen zoo veel te bereiken. Dit spek zoo wars van alle uiterlijke effecten, zoo zuiver en eerlijk, zoo krachtig van uit drukking, het is het geheim van de zeer bijzondere kunst van mevrouw de Boer van Rijk. Het stuk van Cor Herraus, wij hebben het Zaterdag aanvaard om de rol van de moeder en daarom alleen. Want als wij na jaren dit ouderwetsch-realistt- schc tooneelspel met melo-dramatische inslag o, o, die idooot, al werd .hij door de Haas dan ook voortreffelijk ge speeld! reeds lang weer vergeten zul len zijn, dan zal het kleine figuurtje van Josien, het oude moedertje niet deneep- jes-muts, zooals mevrouw de Eoer liet ons gaf, in onze herinnering voortleven. Om haar was het publiek in zoo groo- ten getale Zaterdag naar den schouw burg gekomen, over haar willen wij du- maal alleen schrijven. Toen mevrouw de Boer na het laatste bedrijf tusschen haar confraters en confrateressen op het tooneel stond, sprak de heer Tjebbo Franken namens de feestcommissie in hartelijke bewoordingen haar toe. K5J zeide terecht, dat 75 jaar geen ouderdom was voor een vrouw als deze jubilaresse. die in het maatschappelijke en in haar kunst nog een voorbeeld was van jeugd. Dr. Franken weuschte haar driedubbel geluk, met haar 75-jarig feest, haar 55- jarig tooneel jubileum en de haar toege kende zco zeer verdiende konink lijke onderscheiding en hij herinnerde aan het onnoemelijk vele, dat mevrouw de Boer het Hollandsch publiek in haar rijk leven heeft geschonken. Een fraaie, groote bloemenmand was slechts een bescheiden getuigenis van den eerbied en de liefde der Haarlemmers voor de groote kunstenares. Daarna was het Carel van Hees, die als directeur van den schouwburg me vrouw de Boer zijn hulde bracht en o.a. woorden sprak, door mij in het begin van dit verslag reeds aangehaald. Ook hij bood namens den schouwburg bloemen aan en sprak als zijn wenscb uit, dat mevrouw de Boer nog zeer dik wijls en in de volle kracht van haar kun nen op het Wilsonsplein zou mogen op treden. Toen was het woord aan het publiek, dat met een donderend applaus dezen wensch van den heer Van Hees beze gelde. Bescheiden trokken de artisten en de sprekers zich terug en alleen nog het kleine figuurtje met de neepjesmuts stond midden op het tooneel. Het pu bliek juichte, het kleine figuurtje boog en boog, het doek daalde en rees omhoog en wij gingen daarna heen. dankbaar dat mevrouw de Boer ondanks haar 75- jarigen leeftijd nog steeds zooals ae heer Tjebbo Franken had gezegd als kunstenares zoo jeugdig Is gebleven. J. B. SCHUIL. NED. VEREENIGING. HET 25-JARIG BESTAAN. Het bestuur der Ned. Vereeniging van Spoor- enTramwegpersoneel heeft thans, bijgestaan door een daartoe benoemde commissie; het programma vastgesteld voor de viering van het 25-jarig be staan der afdeeling Haarlem. Voor de kinderen der leden zullen on der leiding van de Vrouwenclub een tweetal kinderfeestaniddagen georgani seerd worden en wel op 22 November voor de kinderen van 6 tot 10 jaar, op 29 November voer de kinderen van 10 tot 14 jaar. Beide voorstellingen zul len worden gegeven in de Cinema. De kinderen van 6 tot 10 jaar zullen te zien krijgen een sprookjesfilm. een komische teekenfilm en nog een komi sche film welke geschikt zijn voor kin deren van dien leeftijd. De kinderen van ouderen leeftijd krijgen de film Pe ter Pan naar het bekende kinderboek te zien en nog een komische film, waar- sohijnlijk een kinderfilm met Charlie Chaplin in de hoofdrol. Voor de leden en hunne huisgenooten wordt op 17 en 24 November in de Ge meentelijke Concertzaal een tweetal uit voeringen gegeven, waaraan zullen me dewerken ..Inter Nos", Willem van Ca- pellen en de onder afdeeling van de or ganisatie „Excelsior". Als feestredenaar wordt aangekondigd de heer P. Molt- maker, Bondsvoorzitter der organisatie. Op de feestavonden zal worden op gevoerd een symbolisch tableau, ont worpen door den kunstschilder Huib de Ru, waarbij onder anderen „Inter Nos" het Bondslied der organisatie zal zingen in een nieuwe door den heer Nico Hoo- gerwerf gecomponeerde toonzetting. Na afloop van de feestavonden zal gedanst worden en voorts kan nog werden medegedeeld dat het bestuur maatregelen heeft getroffen om voor zoover mogelijk de oprichters der afdee ling aanwezig te doen zijn. JONGEREN VEEpESACTIE. EEN AFDEELING HAARLEM. Er zal een oprichtingsvergadering ge houden worden van een afdeeling Haar. lem der Jongeren Vredes Actie Dinsdag 30 October S uur in de aula van het Kennemer Lyceum, welke is uitgeschre ven door esn comité van elf jongeren. Op deze vergadering zal spreken de heer Anton Hoytink, internationaal secretaris der J. V. A. over Doel en Wezen dei- Jongeren Vredes Actie. Het comité heeft een oproep gericht aar. de jongeren van Haarlem, waarin het constateert, dat de wereldoorlog de oogen geopend heeft voor de hel van den modernen krijg, het geweten der volkeren heeft wakker geschud, het geweten, dat de jeugd is. De internationale oorlog is het nood zakelijk gevolg van de structuur onzer samenleving, in alles is oorlog, zegt het comité. Daartegenover eischt ons gewe ten den vrede, en daarmee een alge- heele vernieuwing aller waarden, een nieuwe wereld, een nieuwe economie, een nieuwe politiek, een nieuwe moraal. De Jongeren Vredes Actie wil zijn een gemeenschap van jongeren, die, onver schillig van welke richting, samen naar mogelijkheden en oplossingen van deze wereldvraagstukken willen zoeken. Het comité wil om te beginnen door studie de onverschilligheid, die in Haarlem en omgeving nog heerscht, krachtig be strijden. Op de bijeenkomst van Dinsdagavond zal een film vertoond worden, die de zen zomer in het Vredeskamp te Om men is opgenomen. De jeugd van alle richtingen is welkom. „GYSBERT JAPICX". Het Frysk Selskip „Gysbert Japicx" is voornemens op Zaterdag 3 November a.s. in den schouwburg aan den Jans- weg een buitengewone bueenkomst te houden waarin zal worden opgevoerd: „De Koekoek", tooneelspel in drie be drijven van Jan Fabricius. in het Friesch bewerkt door den secretaris, den heer M. Oostenburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6C Cts. PER REGEL. EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. Genève daar voedert hij vredig de duiven. Rookt rustig zijn PRINCE, d'Assemblée is aan 't fuivenl (Wordt vervolgd) NEDERLAND—BELGIë. VOORLICHTING GEVRAAGD. Het Vaderland schrijft: „Merkwaardig is het te zien. hoe grif men in sommige Belgische bladen in* nat op de absoluut onjuiste berichten en de gefantaseerde teekeningen van de Telegraaf over een eventueele nieu we verbinding tusschen Schelde en Rijn. Men stelt het daar eenvoudig voor alsof de Telegraaf de spreekbuis van onze regeering zou zijn! Men teekent de kaartjes na en gaat er dan over spreken alsof de Nederlandsohe regee ring de daarop geschetste plannetjes als voorstellen aan de Belgen zou hebben voorgelegd. Daardoor kan bi) onze Zui delijke buren de grootste verwarring ontstaan. „Wordt het niet tijd. zoo zouden fwü willen vragen, dat cok onze regeering eens ging spreken en aan onze Belgische confraters duidelijk maakte, dat men zich in België door de Telegraaf laat misleiden? Zoo er ooit behoefte was aan een com-, muniquésitje, dan zeker nu wel". KONINGIN EMMA IN DEN HAAG GEHULDIGD. INDRUKWEKKENDE ZANGDEMONSTRATIE. Op waarlijk indrukwekkende wijze heeft de Residentie Zaterdagmiddag uiting gegeven aan haar gevoelens van aanhankelijkheid en sympathie jegens de Koningin-Moeder-. Het majestueuze Lange Voorhout met zijn deftige patri ciërswoningen en zijn statige allées bood een echt feestelijken aanblik door de vele vlaggen, die waren uitgestoken, schrijft de Tel. Reeds lang voor drieën stroomden dui zenden derwaarts om getuige te zijn van de grootsche huldiging door het Haagsch Comité voor Volksfeesten georganiseerd, ter herdenking van den zeventigsten ver jaardag van de Koningin-Moeder. Voor het Paleis was een groote ruim te afgezet, waar zich de Kon. Militaire Kapel, de leden der 32 zangverenigin gen en die der deelnemende verenigin gen aan het défilé posteerden, waar achter zich het publiek bevond, dat in onafzienbare rüen zich over de geheels lengte van het Lange Voorhout had op gesteld tot nabij den Kneuterdijk en aan de andere zijde tot nabij het Tournooi- veld. Op tal van punten waren loud speakers geplaatst, aangeboden door Phi lips en de Bell Telephone, zoodat, hoe ver men ook wegstond, de muziek en zang duidelijk kon hooren. Tegen half vier weerklonk oorverdoo- vend gejuich. Koningin Emma verscheen op het balkon van haar Paleis, verge zeld door verschillende leden van Haar gevolg en eenige autoriteiten. De dirigent van de zang- en muziek uitvoering luit. Boer gaf direct daarop het teeken voor den inzet en plechtig klonk over het plein Gezang 4. met mu ziek volgens Valerius: „De Heer is God, en niemand meer". Vervolgens werd ten gehoore gebracht „Wilt heden nu treden", dat gezongen door het koor van 1000 zangers en zan geressen niet minder indruk maakte. Een ontroerend moment was het toen het machtige koor „Mein Waldeck" in zette, dat niet was aangekondigd, om al dus een verrassing te brengen. Het Vlaggelied, Wij willen Holland houen, een speciaal feestlied en het Wil helmus werden vervolgens gezongen, waarna een défilé gehouden werd. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft den Centraler. Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk Philanthrcpische Inrichtingen met een belangrijke gift voor zijn arbeid verrast. Prinses Juliana heeft het eerelidmaat schap aanvaard van het Pilgrimfathers- genootschan te Leiden. DE TOL TE MUIDEN. GEEN MAATREGELEN VAN GED. STATEN. Het lid der Provinciale sta/ten van Noords Holland, de heer C. Thomassen heeft Gedeputeerde Staten de volgende vragen gesteld: Welke is de rechtsgrond', waarop het heffen van tol op d!e brug te Muiden steunt? Kunnen door Ged Staten, zoo noodig na daartoe gemachtigd te zijn door Pro vinciale Staten, middelen worden toege past. welke een eind zouden maken aan het voortbestaan van dien tol? Hst antwoord van Gedeputeerde sta ten hierop luidt: Het recht tot het heffen van tolgelden op de brug over de Vecht te Muiden be« rust op verschillende octrooien der Sta; ten van Holland en West-Friesland, waarvan de rechtsgeldigheid, blijkens een in het Rijksarchief ingesteld onder zoek ook thans nog vaststaat. Aangezien hun bekend is. dat om trent den afkoop van den tol tusschen het Rük en de tolgerechtigden, zijnde Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Zeedijk beoosten Muiden. onderhaalde» lingen gaande ziin. achten Gedeputeer* de staten geen termen aanwezig hunner, zijds maatregelen tot opheffing van den tol te overwegen. VECHTPARTIJ TE ROTTERDAM. MET EEN ALARMPISTOOL' GESCHOTEN. Vrijdagnacht hoorden 2 agenten, die in de Lange Lijnstraafc te Rotterdam surveilleerden, plotseling enkele schoten, welke bleken te zijn gelost in een loge ment aan den Nieuwen Vogelenzang, meldt de N. R. Crt Zij gingen dadelijk op onderzoek uit eri vonden in dit pandl 3 mannen, die zoo juist ernstig met eh kaar hadden gevochten. De 36-jarige zeeman J. R was aan het voorhoofd en bij het linker oog ver wond, de 35-jarige losse werkman C. H. had een ernstige kaak wond en was en* keie tanden kwijt geraakt en de 26- jarige koopman in galanterieën F. T. had een ernstige wond aan het achter, hoofd. T. zei, dat hii in het logement was gekomen, cm er te overnachten en er toen ruzie heeft gekregen met de beide anderen. Uit de ruzie was een ernstige vechtpartij ontstaan, waarbij T. uit zelfverdediging eemge schoten heeft gelost met een z.g.n alarmpistool. Of de wonden inderdaad door dit pistool zijn veroorzaakt kon niet «worden vast gesteld. De 3 mannen ziin in de ver- bandkamer van den geneeskundigen dienst verbonden. R. en T. ziin vervol* gens opgesloten. II. is naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar zou worden onderzocht cf de tanden hem uit den mond zijn geschoten of geslagen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. AMSTERDAM UTRECHT Nieuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 ,(Kcn verhaal van duistere krachten) uit het Engalsch van BERTRAM MITFORD 9) En nu mijnheer Mervyn. zou ik graag uw verklaring hooren Zeker, laten we in de andsre ka- mor gaan. d;a zal ik u een napier ge. ven cm ann'.rekeningen te maken. Dat zal uw notitieboekje sparen! Mcrvyr. d. r-i z;Jn verslag, eenvoudig. duidelijk er. be'inept. Er was maar een enkel detail dat h'O oversloeg het vinden van het metalen plaatje. Maar bil het gedeelte cl.it bctiYkkhr; had op het verschijnsel cf zinsb:roccheliikg van de opengaan de duur, koken ziin beide toehoorders fumdrehtig op. Want van de vreemde legenden, ölc omtrent Heath Hover de rond?, deden, hadden ze wel gehoord. Zco zeker als ik hier zit. ging do verteller voort, die manifestatie, die inbeelding, als u dat liever wilt was de aanleiding dat ik ziln leven redde, want als ik dat niet gezien had. wel. dm had hü kunnen roepen, zonder dat ik hem gehoord zou hebben. Per slot van rekening zou het op het zelfde neer zyn gekomen, aooals de za ken nu staan. De inspecteur logde zijn vulpen neer. --- Mijnheer Mervyn als u het toestaat, zullen we die deur eens onderzoeken en meteen eens kijken wat er achter ligt. Zeker! zei Mervyn en hii sloot ri:- ade van zijn schrijftafel open. waaruit hij een langen, bruinen, zwaren sleutel 3 voorschijn haalde. Kijkt u maar! zei hii. Die lag onder een stapsl papieren, daar bewaar ik hem altijd. Toch ging die deur van. zelf open! U hebt sterke zenuwen. Mijnheer Mervyn, zei de inspecteur, ietwat kortaf misschien, terwijl hii den sleutel aan nam, die de ander hem toestak. Hoewel het slot een beetje stroef was. draaide het toch gemakkelijk open. Een zwarte ruimte gaapte hen tegen en een muffe en toch kille schimmelige lucht t'.ceg hen in het gezicht Wacht even tot ik een paar kaar sen gehaald heb! zei Mervyn Het vol gende oogenblik waren ze alle drie ge. wapend met een kaars. Ik moest maar liever voorgaan! voegde hü eraan toe. bil intuïtie de ge dachte radend, die den inspecteur door het hoofd flitste. Het zou anders ge makkelijk zijn geweest voor hem, cm terug te springen en de deur achter hen in hei slot te gooien. Dat zou hem en kele uren voorsprong bezorgd hebben. Zulke dingen gebeuren! Ze voelden alle drie een hevige rilling toen ze de bedompte mufheid van den kelder ingingen. De muren glinsterden van vocht evenals de sternen vloer. Maar er was nergens, een onderbreking in het zware metselwerk, behalve een opening van nauwelijks een decimeter breed die lucht, maar geen licht toe liet. De inspecteur stelde een nauwkeurig onderzoek in naar vloer en muren, maar er was geen teeken dat er sedert eeuwen iets veranderd was Myn overtuiging is. dat dit hol niets meer den een eenvoudige wijnkel der is, zei Mervyn. toen zii de stscnem trap weer opklommen zonder dat een enkele ontdekking hun moeite beloond had. Alleen al het feit dat er een on- gebruikt gewelf zooals dit. ender het huis is, is al voldoende om allerlei grie zelige verhalen te doen ontstaan. Maar toch, als die dcuremgeschiedenis van gisterenavond een gezichtsbedrog ge weest is, dan zal ik nooit meer mijn eigen oogen vertrouwen En nu. ver volgde hij. toen ze weer in het dag licht stonden voor we naar het gat in het ijs gaan kijken, hoe zou het zijn a'-s we eens een kleine hartversterking na* men? De dokter had daar wel ocren naar, maar de voorzichtige inspecteur bedank te. Mervyn, die ook deze weigering door* zag. haalde een nieuwe flesoh te voor schijn met nog onverbroken capsule en trok daar de kurk uit. Ook zette hij min of meer opvallend een onaangebroken syphon op tafel. Terwijl hii zoo bezig was kwam het ponykarretje met den ouden Jee aansnellen. Dezen wilde de inspecteur nu ook on, dervragen. Misschien doordat hij niet tegenstaande ziins meesters verbod zich toch een weinig verkwikt had door het consumeeren van een paar stevige bon reis op zijn terugweg een paar mijlen voor huis. was hii in staat deze vragen rechtuit en tamelijk helder te beant woorden. hoewel hij meer dan eens, a!s zijn kalmte hem in den steek liet, terug kwam op zijn hoofdverklaring: Ik hob hier gisterenavond geen vreemde:! meneer gezien. U weet wel dat ik dat dadelijk gezegd heb, meneer Mervyn. Ik heb hem niet gezien. Niemand beweert dat. Joe. suste de inspecteur. Je zag hem vanmorgen voor het eerst, toen hii al dood was. Dat is de waarheid, meneer Nashby. Nog een ding. meneer Mervyn, als u het goed vindt, zei inspeoteur Nashby. Ik zou neg graag wel even in deze k?.: xr.er rondneuzen. Hü keek op den grond, onder den divan, in kasten en laden, terwijl hij de grappige oude vazen op den sclicorsteenmantel niet oversloeg De eigenaar, die er voor het uiterlijk on bewogen bijstond, had zoo zijn eigen gedachten. Maar dat had de inspecteur ook. Wie ook de oorzaak van des vreemde, lings dood geweest mccht zün. hij was niet van buitenaf gekomen! Tosn begaven ze zich naar de plaat- van de redding. Langs het bosebpad wees Mervyn de half door latere sneeuw uitgewischte voetstappen van hemzelf en den geredden vreemdeling aan, ook de nog heelemaal versche spo ren, die hy en de oude Jca dien morgen gemaakt hadden, bii de tochten, die ze onafhankelijk van elkaar naar die plek hadden gemaakt. Van deze scoren nam Nashby zorgvuldige opmetingen. Zie zoo. zei Mervyn. toen ze op de bewuste plaats aangekomen waren nu zult u zien. dat er een nieuw vüesje Us over het gat gekomen is. maar de lad der zit nog, waar ik haar heb laten steken. H:t water is meer dan twintig voet diep hier, maar het grootste raad sel voor mij is hos ter wereld die stak ker op hat ijs gekomen is. Naar mijn meening staan we voor een buitenge woon mysterie. Dat zcu mii inderdaad niet verba, :sn, mijnheer Mervyn, beaamde de in specteur crcogjes. Zouden we zün voetstappen nies kunnen zien aankomen? opperde de dokter, Dan konden we er eenig idee van krijgen van welken kant hij kwam. En aan kenden we in die richting na vraag doen. antwoordde deze. Maar dat plan, heswei goed bedeeld, was moeilijk uit te voeren. Ds voetstap pen waren vrijwel uitgewischt door de sneeuw, die later go vallen was Op scm* mige plekken zelfs heelemaal. En zij schenen uit geen enkele directs richting te komen Het spoor zigzagde en draai de, alsof hij, die het gemaakt had. op goed geluk in het rond had gezworven, en ze verloren zich eindelijk Ln een soort dalletje. Maar juist de onregehra* tigheid van het spoor verklaarde hoe kot kwam, dat de vreemdeling zoo regel recht het gevaar tegemoet gestapt was. Hü was blijkbaar verdwaald geraakt in ie dichte bosschcn en blii geweest dat hij bij deze lange, breed e oven ijsstrook kwam die er zoo sterk uitzag Nu zou ik u villen voorstellen, om eerst te gaan koffiedrinken, zei Mervyn. Daarna kunnen we het spoor weer op vatten. waar we het verlaten h-bben. Dat is nog zoo'n kwaad idee niet, stemde de dokter van ganscher harte in. Dat is heel vriendelijk van u. mün- heer Mercyn. Ik ben al een heel tijdje bezig geweest, voor ik hierheen kwam eu na het ritje in de opwekkende lucht, lukt mür. ontbijt al heel ver achter me te liggen. .(Wordt vervolgd.).'

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6