SPLENDICOL HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 OCT. 1928 LETTEREN EN KUNST. MUZIEK. LF. QÜATUOR DES HARF .ES Van links naar rechts Marie Thérèse Jacquot, Marguerite Couée, Simone Trivier en Marie Louise Casadesus. De samenwerking tusschen de Haar- lemsche afdeeling der Alliance franqaise en den Haarlemschen Kunstkring heels aan de leden van beide vereemgingen de voorzeker interessante kennismaking met het kwartet van chromatische harpen Marie Louise Casadesus" ger schonken Aan de leidster ontleent het ensemble zijn naam, een naam uie ons de Société des Instruments anciens in herinnering roept; die ook nauw aan het Capet-kwartet in zijn vroegere sa- I mensteUing verbonden was. De harp is een der oudste en he: grootste der snaarinstrumenten die de hand, dus niet met een stryk.^ok be speeld worden. De oude T^yptf-naren kenden haar reeds; in Qude lesta^ ment wordt zij genoer^j. Doch sinds de tijden van David Rebben evolutie en emancipatie huft invloed doen gelden: het diatonis^ne, onverstembare instru ment \verd_ voornamelijk door de uitvin ding va^;t Brard, door middel van peda len i>> alle toonsoorten bruikbaar, de sla jóke vrouwenarm, die zich zoo sier- lijk bij de lijtien van de harp aanpast, verdrong dc grove mannenhand nage noeg geheel. Als orkest-instrument is ae pedaalharp nog wel de eenige gebruikte, die ook niet zelden solistisch (men den- ke b.v. aan de medewerking van mevr. Rosa Spier Op een onzer gemeentelijke orgelconcerten) op het podium prijkt 'Doch voor chromatische figuren is dit instrument zoo goed als onbruikbaar en het behoeft geen verwondering te wek ken, dat men in latere jaren door de constructie van een chxcmatiscnc harp, waarop dus alle tonen in chromatische 'volgorde voorkomen, en ae pedalen ont breken, getracht heeft aan dat gebrek te gemoet te komen. Het kwartet der dames Casadesus, Jacquot, Couée en Trivier nu maakt wan vier chromatische harpen gebruik. De ..vcordeelen daarvan kwamen in het Divertissement van Mozart neg met voor den dag; het simpele suitetje. waarvan alleen de aardige finale met haar afwisseling van p.p. en f. mijn be langstelling kon gaande houden, nvst <elk spoor van chromatische aspiraties. Maar de aardige Scherzi van Van Overeem en van Larmanjat, waarvan het laatste sterke Saint-Saëns-ailures vertoont zijn voor pedaalharpen wel onuitvoerbaar. Dit waren voor mij de •aardigste liarpnummers van het pro gramma; de Menuet van Vuillemin en de knop-kna.pperer.de Chansons van R. Charpentier kon ik evenmin bewon deren als dc Blues van Konegger of de triviale Oiseaux van Auric, wiens „Ros- signol", de eenige met name genoemde vriend, bedenkelijk veel gelijkenis toon de met onze gewone huis- of straat- musch, die zoölogisch wel is waar tot dc zangvogels gerekend wordt, maar zoo min in vocaal als ander opzicht erg kieskeurig is. Vraagt men mij nu naar den totaal indruk van dit harpenensemble, dan moet ik zeggen dat ik bewondering ge voel voor het uitnemende samenspel, rhythmisch en dynamisch, der vier da mes, maar dat de droge klank op den duur weinig bekoorlijks of boeiends had. Timbre en uitdrukkingsvermogen hiel den in Mozarts werk zoowat het midden tysschen die van een clavecimbe! er vaa een mechanisch z.g. piano-orgel: de nuanceeringsmogelUkheden gaan na tuurlijk daarboven uit. Ook in de an dere werken bl6ef in zekere mate een mechanisch idee overheerschend. Of dit resultaat met dejj ingespannen arbeid var. vier artisten evenredig is, moet ik be twijfelen. ook de volkomen gelijke om- vanj* en toonkleur der 4 instrumenten •vjen de vraag rijzen: waarom vier, waar die niet steeds noodzakelijk sche nen? In de richting van hooger kunst uiting zie ik voor het harp-kwartet nog geen toekomst, en blijf vooralsnc- aan Beethoven's z.g. Harfenquartett (op. 74) de voorkeur geven. Driemalen betrad het harpen-ensemble het podium van den goed bezetten Stadsschouwburg, driemaal kwam de zangeres Joy Mac Anden ten tooneeie. Zij zeng een twaalftal Fransche liede ren. van Rameau af tot Ravel, Pouleilc en Honegger toe. zeer erdi." nstelijk, dooh met niet voldoende veelzijdigheid in de vertolking van al deze stijlen en karakters, enkele betergeslaagde, als dc- Romance de Nina" van Dalayrac en „A-min te" en voorts „Mandoline" van Dsbussy, uitgezonderd. Voor het „Air du Rossignol" van Rameau waren haar stem niet joyeus, haar coloratuur niet gemakkelijk, haar voordracht niet aar dig genoeg; zoodat. de nachtegalen er gisteravond bijzonder slecht afkwamen. En andere dieren dan? De vraag lijkt ongemotiveerder da.n zij is: een geheel Bestiarium, op muziek van Francis Poulenc, passeerde later op den avond de revue. Deze muzikale zoölogie bleek helaas (spreekt men de h in het Fran- sche ,;hélas" op zijn Holla,ndsch uit, zoo als de zangeres in „Nina" deed?) even ongeestig en onvermakelijk als de cata- logiseeren.de bloemisterij va.n Darius Milhaud, die we indertijd van Mia Pel- tenburg hoorden. En vanzelf dringt, zich de vergelijking op met de zoölogische en niet, minder met de aviatisch'e- of vcgel- aria, beide uit „die Schöpfiang", die we vóór enkele dagen hoorden, de eene om den inhoud, de andere bovendien om de vertolking door Jo van IJzer. En dan vallen die vergelijkingen niet ten voor- deele van het gisteravond gehoorde uit- Het bevreemdde eenogszins op een pro gramma der Alliance Franqaise, die ge woonlijk rasechte Fransche kunstenaars dcet optreden, den Schotschen nom d'artiste van een Hollandsche zangeres be vinden. Haar programma en wijze van zingen waren wel Fransch; de toonaanzet van onder af vindt men bij Fransche zangeressen vaak, doch is geen voordeel voor Hollandsche ooren. De be geleidster kwam onder een gced-Hol- landschen naam op 't programma voor; het dcet mij genoegen te kunnen consta- teeren dat zij haar taak nauwgezet en op zeer muzikale wijze, bovendien met fijne kleurgevrng vervulde. Evenals de zangeres ontving zij bloemen, niet geca talogiseerd, maar in fraaie tuilen. KABEL DE JONG. HET TOONEEL De Cabaret-avond van Haarlem's Tooneel. Het groote geheim van het cabaret- dat is om contact te krijgen tusschen het tooneel en de zaal!" zei gisteren de heer J. van Eden in zijn gemoedelijk praatje, waarmee hij den cabaretavond van H. T. opende en omdat hij dit zoo goed wist, zorgde hij er voor, dat dit contact er al was, voordat de gordijnen voor het eigenlijke programma opengin gen. Ten spijt van de zure opmerkingen van den „bekenden Haarlemschen crlti cus" zou ik en zeer velen met mij deze hors d'oeuvres niet graag hebben willen missen, want zij behoorden vol komen bij dezen gezelligen cabaret avond. De heer Van Eden had het ge zeischap Pisuisse op de prettigste v, ijze ingeleid. De voorzitter van H. T. heeft natuur lijk ook herinnerd aan het laatste op treden in dit milieu van den man, wiens naam dit gezelschap draagt. Velen zul len zijn gemis gisteren hebben gevoeld, want de groote kunstenaar in de klein kunst, die Pisuisse was. is nu eenmaal niet te vervangen. Maar Marijken van Tooren, Henk Stuurop en Paul Collin, die wij zoo dikwijls op een Pisuisse- avond mochten zien medewerken, ver dienen het meest zijn naam te blijven voeren. Zij zijn alle drie uit zijn school en hebben zyn geest het best begrepen. Het programma, dat dit drietal aan gevuld door de Spaanschen dansen van Sofia Guliirue ons bracht, was van een prettige afwisseling en had een cachet van distinctie. Paul Collin is thans ae „woordvoer der" en hij doet dat op een beschaafde, al is het nu en dan nog wat onzekere manier. Marijken van Tooren is ae graag geziene en gehoorde chansonnière en Henk Stuurop het meest kunstenaar yan de drie zorgt voor de zeer muzi- 1 kale begeleiding en geeft het fond aan den samenzang. David Tomkins, van wien ook Pisuisse op zijn laatsten avond in H. T. heeft gezongen, was eveneens favoriet bij Marijken van Tooren. Vooral het aar dig voorgedragen „Aanzoek" had veel succes. Paul Collin zong eenige Holland sche liedjes, maar was toch eigenlijk pas in zijn volle kracht op den Parijsehen boulevard, waar de Fransche geest en le. vendigheid hem eerst goed te pakken kregen. Stuurop gaf eenige van zijn be kende nummers, zooals De Ode aan de Natuur en Het is zoo prettig als je piano spelen kan, wrvirmeer bij hij altijd de zaal voor zich won. Marijken van Tooren en Paul Coilin zijn in hun „Sur le Pont d'Avignon" wel het meest in de sfeer van de ouderwet- sche Pisuisse-avonden. Wij zouden dat nummer dan ook niet graag op het pro gramma hebben willen missen. En ver geten wy vooral ook niet de negTO-songs zoo knap en stemmingsvol in een wel zeer suggestieve belichting door het vier tal gezongen. Het was een gezellige avond van be schaafde vroolijke kunst, zooals wij reeds verscheidene bij H. T. hebben meege maakt. Het „Van Eden-Strijkje" zorgde voor de entre-acte muziek. Het is een opoffe ring en een bewijs van waren clubgeest van deze dames cm „in den bak" af te dalen en te musiceeren onder het gezel lig gebabbel in de pauze. Zelfs den Bo hemers zou het niet gelukken, als zij eenmaal „In den bak" zaten, om een roe zemoezige zaal tot stilte te brengen. Trouwens het Van Eden-strijkje vil dat ook niet. het vil alleen met zyn muziek de gezelligheid verhoogen! Dat Is een deugd bijna even groot als hun buiten gewone muzikaliteit, waarvoor hun min stens het eerelidmaatschap van II. T. toekomt! Van mij alvast bij wijze van voorschot dit voord van lof en hulde! B. SCHUIL. „NOU, WAT ZEG JE DAARVAN?" Dc revue van Ons Ge noegen. Het moet voor den secretaris van een vereeniging, die voor het amusement van 350 leden heeft te zorgen wel een heelo toer zijn om tijd vrij te maken voor het in elkaar zetten van een groote revue. Tooh heeft de heer Mart. van Delden. secretaris van de Ontspanningsvereeni- ging „Ons Genoegen" dat. aangedurfd en er zijn vrijen tyd aangegeven een half jaar terug. Geen wonder, dat hij de uit voering met spannnig verbeidde. Zater dagavond werd dan in den schouwburg Jansweg de O. O. G. Revue „Nou, wat zeg je daarvan?" opgevoerd, onder lei ding van den auteur. Er werkten onge veer 60 leden van „Ons Genoegen" aan mede. voornamelijk als revue-girls. die in groote verscheidenheid ten tooneeie kwamen, als de 0---.0. G.-gidsen in keu rige piccolopakjes, als bloemengirls, spie- geldames of Pierrettes. Zy brachten de revue-sfeer, die er in bleef, en vooral verhoogd werd toen de onmisbare ko miek met zijn tegenspeler zijn confé rence kwam houden, die dienden ter inleiding van elk tafereel De revue telde er 28, die de bonte afwisseling boden, welke nu eenmaal der revue is. Het zat goed in elkaar, de humoristen, waarvan er ettelijke optraden, vulden de ruim ten tusschen de tooneelen uitstekend, met moppen of cabaretliedjes. De rijk dom aan décors van den schouwburg, en de vlotte wijze van verwisselen kwam de opvoering zeer ten goede, alles kon vlug afgewerkt worden. De refreinen door den heer Van Delden zelf gedicht, die van te voren in het tekstboekje een beetje nuchter leken, klonken gezongen en met aardige muziek van een uitge breid revue-orkest onder leiding van den heer Jo Krab heel goed. en de prachtige costumes maakten vooral de finales bui. tengewoon schitterend. In de afzonderlijke tafereelen was een climax te bekennen. De scène op het meer. de gevangenis-scène, met heel goe- cen zang en voordracht van den heer W. Out, de jordaandans van Bet van den Dijk, dcor mej. B. Goezinnen zoo amusant vertolkt, het tooneeltje van de moderne vrouw vóór en in het huwelijk, „Ouderv.-eelde". gezongen door mej. B. Korselius, het een was al beter dan het andere. Mooi waren de dansen van vroe ger en nu. de Volendammer-dansen en beslist uitmuntend van voordracht het paljas-nummer van den heer S. Boeke- laar. In het derde bedrijf kregen alle af- öeelingen van de vereeniging, vooral da tconeelclub gelegenheid om te toonen. wat zij presleeren. Want de groote slot apotheose was van propagandistische strekking, de tooneel- en de dansclub, ae fiets- biljart- en voetbalclub demon streerden, wat zij al voor genoegen kun nen bieden. Era als al die medewerken den dan vragen: „Nou wat zeg je daar van, is ze niet prachtig, de O. O. G.- revue?" kunnen wij volmondig antwoor den: Ja. ze is prachtig meteen zoo veel zijdig tooneelwerk als een revue bereik ten deze dilettanten een ongekend suc ces. Dc heer Van Delden werd dan ook gehuldigd met een krans, mevrouw Van Delden kreeg een acte-tasch, evenzoo de heer Krab. en mevrouw Veis. voorzitster van de costuumcommlssie werd een palm vereerd. Na twaalven was er een gezellig bal. GENOOTSCHAP LOUIS COUPERUS. Naar hst Hb'.d. verneemt, is op initia tief van den letterkundige Henri van Booven, van wiens hand eerlang een studie .Leven en werken van Louis Couperus" verschijnt, een voorloopig comité samengesteld, hetwelk tot de stichting van een „Genootschap Louis Couperus" is overgegaan. Dit genootschap, dat naar het voor beeld van de Dickensclub in Engeland en „Les amis de Flaubert" of „Les amis de Zola' in Frankrijk is gevormd, stelt zich ten doel de nagedachtenis aan Louis Couperus levendig te houden door de verbtc.ding zynev werken, het houden van voordrachten en lezingen in binnen- en buitenland en het doen vertalen van de voornaamste zijner boeken voor zoo ver dit nog niet is geschied. Verschillende letterkundigen van naam en eenige financiers hebben in dit comité zitting genomen, dat eerst daags een circulaire met nadere mede- deelingen zal verspreiden. STADSNIEUWS DE WETHOUDERS VACATURE. INTREKKING VAN DE CANDIDATUUR-WOLZAK? De Nieuwe Haarlemsche Courant (Roomsch Katholiek) schrijft over de wethcudersverkiezing o.a.: „De vraag mag echter door ons, or gaan der publieke meening, worden ge steld: is het verstandig van de anti revolutionaire partij, afdeeling Haarlem, ja, kan zij het verantwoorden, om haar canóidaat (nog wel tegen diens eigen verlangen in!) te handhaven, wanneer zij de zekerheid heeft, dat daardoor een rechtsche zetel verloren zal gaan? Het bestuur der A.-R.-afdeeling zal ons vragen: kunt gij die zekerheid geven? Ons antwoord is: menschelijker- wijze gesproken: ja! Immers, uit de voor besprekingen is komen vast te staan: lste. dat ce scciaai-democraten met eer. eigen canöidaat zullen komen; 2de dat noch vryzinnig-democraten. noch libe ralen, noch christelijk-hlstorischen be reid zijn om op den heer Wolzak hun stem uit te brengen. De stemmen van deze laatsten zullen noodig zyn om een christelij&en candidaat bij herstemming althans een kans te geven. Maar de Christelijs-Historïschen zyn verbolgen. In het sollege van Gedeputeerden gaat hur. partijgenoot. Jhr. van Lennep. heen om plaats te maken voor den an;ï-revo- lutionnair mr. Bruch. Zij hadden ver wacht, dat zij daarom uitgenoodigd zou den zijn tot de besprekingen der recht sche raadsfractie over de vacature-Bruch om daar als standpunt te verdedigen het geven van een compensatie voor 't verlies van den Gedeputeerden-zetel, aan de Christelijk-Historischen in den vorm var. een wethouderszetel in het dagelijksch bestuur der gemeente Haar lem. Omdat dit niet is gebeurd zullen de christelijk-hislorischen bij eerste stem ming met een eigen candidaat, den heer Roodenburg uitkomen en by herstem ming niet op den heer Wolzak stemmen. Dit zijn feiten, die vast staan. Vervol gens weten de christelijk-historischen dat hun candidaat zoo goed als zeker wèl een meerderheid in den Raad zou kunnen krijgen, terwyi de heer Wolzak op de veertien stemmen van A.R. en R.K. blijft aangewezen en het dus niet halen zal. WU willen in een beoordeeiing van deze feiten en gezindheden niet treden. Wij stellen ze alleen naast eikaar. in het publieke licht, om. nu het nog tyd is. te vragen: moet de zaak aldus op het doode punt blijven, met de zekerheid, dat er een rechtsche wethouderszetel verloren gaat; of moet nog getracht worden, dat by deze broedertwist een sociaal-democraat de lachende derde wordt: dat dus het college van B. er. W. met nog een socialist bezet wordt? Wie hier te beslissen hebben, dragen groote verantwoordelijkheid. As. Don derdagavond vergaderen de fracties en wordt het pleit definitief beslist. Vóór dien meest er iets gebeuren. Naar onze meening is in dit stadium allereerst het woord aan de afdeeling Haarlem der anti-revolutionnaire party!" Tot zoover de N.H.Crt- Wij kunnen hieraan toevoegen, dat dit geen officieele verklaring van de R.K.. maar alleen een beschouwing van de redactie is. De R.K. raadsfractie is hierin nie: gekend. DE GROOTSCHE PLANNEN VOOR ZANDVOORT. Meerderheid van den raad wil medewerken. OVER DE UITVOERBAARHEID In ons nummer van Vrijdag hebben wy uitvoerige bijzonderheden msdegr- deeld over de grootse he plannen die voor Zandvoort aanhangig zijn ge maakt. Het heeft in raaöskringen te Zar.c- voort zoo vernamen wy eenige verwondering gewekt, dat de burge meester in gesprekken met verslaggevers van eenige andere bladen verklaard zou hebben, dat hy niet geloofde, dat daarvan iets verwezenlijkt zou wor den. Hier most, zoo zei men ons misverstand bestaan, want by de be spreking die de burgemeester met de raadsleden had, is gebleken dat hij sympathiek tegenover de plannen stond. De raad heeft de voorioopige concessie aanvraag heel serieus behandeld. Trou wens men laat toch geen teekeningen maken en vraagt geen voorioopige con cessie aan, als er geen kans is op tot standkeming. Bovendien is door den be doelden Engelschman verklaard, dat hij handelde als directeur van een inter nationale maatsdhappy en dat het b" ncodigds geld beschikbaar was. De meerderheid van den raad heeft zich toen uitgesproken voor het verlee- nen van de gevraagde medewerking. I-Iet zal o.a. noodig zijn, dat het rijk toe staat, dat het strand voor langer dan 5 jaar aan bedoelde maatschappy ver pacht wordt. Onze zegsman had nu vernomen, dat het. niet vaststaat, dat het geld al be schikbaar is. Bedoelde Engelschman zou namelijk in financieele kringen in Ne derland om medewerking gevraagd heb ben. In ons nummer van Vrijdag schreven wy al. dat niet alle Zandvoortsohe raadsleden overtuigd waren van de uit voerbaarheid van de ingediende plan nen. De heer Termus. een der Zandvoon- sche raadsleden die als expert op het gebied van de kennis der zee wordt ge noemd, verklaarde ons: „Het is een plan, waaronder géén en kel ingenieur zyn handteekenlng zal durven plaatsen. Het. bassin is gedacht in een hal ven cirkel, -met een middel- lyn van 200 meter en een straal van 100 meter. De beide punten van den halven cirkel liggen op het strand, ter hoogle ongeveer van de vloedlyn. De straal van 100 Meter zal dus de top iets over de eblyn brengen. De ontwerper heeft zich op den rand van het bassin een spring- toren gedacht, terwyi in een afgesloten gedeelte van het bassin gelegenheid za'. zyn het edele polospel te beoefenen. Overigens zal deze rand gelegenheid bieden een heerlijke wandeling door zee te maken. Op het strand heeft de ont werper zich verder gedacht, draaimolen, restaurant, tribunes, enz. Een voortreffelijk, een fantastiscn plan, maar niet uitvoerbaar. De En gelschman heeft zioli in den halven cir kel, bovenaan in het midden, een sluisje of poertje gedacht om het water in te laten loopen by vloed. Dit bewyst dat hy niet van het wezen der zee op de hoogte is, want een dergelijk poortje of sluisje is geheel overbodig daar het wa ter zich niet aan banden laat leggen en met eb en vloed zakken en rijzen zal, al naar het gety. Voor een springtoren is een diepte voorgeschreven van 4 meter. Waar de ebiyn zich bevindt is het water 2, 2.30 Meter diep. Dit alleen dus by vloed. By eb èn vloed kan er dus al niet gespron gen worden. Maar het ergste komt nog. Wanneer een zware storm het water tot aan den reep brengt en weder terug zal vloeien zal het bassin zol zand loo pen waardoor het natuurlijk niveau ver loren gaat en zich in het bassin een zandplaat vormt waardoor het prac- tisch niet meer te gebruiken is. Overigens zal een dergelijk bassin ze ker niet bevorderlyk zyn voor het veilig baden, waavoor Zand voort bekend is.". Tot zoover de heer Termus. Daaruit blijkt wel dat de Engelsch man nog we! veel aan zijn plannen zal moeten wijzigen om, volgens den heer Termus, tot uitvoering te kunnen over- Een ander Zandvoorisch raadslid ver klaarde ons: Het zou inderdaad voor Zand voort van beteekenis zijn, ais zoo'n groote vermaak-rnrichting werd opgerioht. Zandvoort wordt steeds meer de bad plaats van Haarlem en vooral van Am sterdam. Daarvoor biedt het gewor.e strandleven geen voldoende aantrekke lijkheid. zoodat het toe te juichen zou zyn, als Zandvoort meer amusement kreeg. ZANG EN VRIENDSCHAP. FRED. ROESKE ZAL TIJDELIJK DE REPETITIES LEIDEN. Daar de heer Lieven Duvosel door ziekte nog nie: in staat is de repetities der Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" te leiden, heeft de heer Fred. Roeske. directeur van „Apollo" te Am sterdam. aan het bestuur der liederta fel aangeboden gedurende de ziekte periode van zyn collega de directie der liedertafel op zich te nemen. He: bestuur van Z. en V. heeft dit aanbod dankbaar aanvaard. BEGRAFENIS MEJ. A. GERBEHY. Maandagmiddag werd on de Algemee ns Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mei A Gerbehv. u leven klerk bii de administratie van et Openbaar Slachthuis alhier. De be langstelling was zeer croot. Zoo goed als het geheeie personeel van het Slacht, huis was opgekomen om de overleden" de laatste eer te bewijzen terwyi eer. groot. aantal kransen en bloemstukken de lükbaar dekte. In gevoelvolle woorden herdacht de Directeur van het Openbaar Slachthuis. Dr. Keyser. by de geopende eroeve d' overledene, er od wijzende hoe zy steeds onder alle omstand gheden haar opge wektheid en geïd humeur behield, ook toen zij lichamelijk reeds veel meest »ü- r.en. Om haar heen wist zii steeds een sfeer van blijheid te scheppen. Haar optimisme was spreek woordriiik. Spre ker bracht haar dank voor he: vele. dat zy gedurende eer. tiental laren voor he* bedryf had gedaan en richtte -a-oorden van troost tot haar diepbedroefde moe, der en zuster. Het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren, waarvan de overledene lid was. was vertegenwoor digd door den voorzitter van dc afdee ling Haarlem, den heer van de Haar. Een zwager dankte namens de faml- •ie voor de eer aan de overledene b?we, zen. Diep onder den indruk van dec-: eenvoudige doch treffende plechtigheid verlieten de aanwezigen den doodenak- ker. NED. PROFESSOREN IN BEI.Gïë. Prof. Burger hield een le zing in een bewaakt kasteel. De Nederlandsche hoogleeraar prof. Burger zou Zondag te Antwerpen een wetenschappelyke lezing houden. Het Hbld. schrijft hierover, dat Vrijdag cie initiatiefnemers van de lezingen van Nederlandsche geleerden, het Vlaamsch wetenschappelyk fonds, telefonisch be richt hadden gekregen van den Antwerp- schen burgemeester, dat het plan bestond by een groep fascisten, om deze lezing te verstoren en dat het dus weneheiyk was, dat zy niet zou doorgaan. Daar het hoofd der politie aldus zyn onmacht er kende om prof. Burger in bescherming te nemen by het uitspreken van een louter wetenschappelijke rede „De neeskunde en het publiek", hebben de inrichters dan ook de lezing afgelast. De eigenaar van de zaal. waar de le zing moest plaats hebben, was overigens ook reeds gezwicht onder de hetze van verscheidene Antwerpsche bladen, die het niet zoozeer hadden tegen prof Burger dan wel tegen de professoren Geyl en Gerretson, die later in dezelfde reeks lezingen hier moesten optreden. De zaal werd dan ook geweigerd. Prof. Burger hield Zondagavond zijn lezing in besloten kring op het kasteel Cantecroy bij Antwerpen en wel voor 'n talrijk ge hoor van vooraanstaande personalitei ten uit de Vlaamsch-wetenschappelijke en kunstkringen, doch het schynt. dat het kasteel sedert Zaterdag door maró- chaussécs omringd was. Te Gent. waar Zaterdag eveneens prof. Heringa uit Amsterdam met een weten- schappeiyke lezing moest optreden, werd op bevel van den beheerder-opziener dei- rijksuniversiteit het universiteitslokaal ontzegd en meest de lezing doorgaan in een private club, onder de auspiciën van prof. Daels. Beide feiten bewijzen, aldus besluit het blad. dat hier werkeiyk een aanslag ge pleegd werd tegen een hoogstverdlenste- lyke poging tot cultureele verheffing van Vlaanderen, en het is teckenend. dat het hoofd der Antwerpsche politie voor die fascistische pressie heeft meenen te moeten zwichten. HIJ HAD 100.000. EN ROLDE EEN KWARTJE. Onlangs stond voor den landrechter te Belawan een Batakker terecht, die uit ae jas van een kawan een kwartje had gerold. U moet niet denken dat ik dat deed om ;e stelen, -verklaarde hy, want ik heb pas de f 100.000 getrokkenEn ik ben agent in auto's Panhard! Bulck of Lancia? vroeg de griffier droogjes. Als u toch de f 100.000 hebt 9trokken. meende de landrechter, dan zal ik u maar een week opsluiting geven. Om het geld na te tellen! ZET UW AUTO OP SLOT. MAAR HAAL ER DAN OOK HET SLEUTELTJE UIT! Een automobiliste moest Maandag morgen half elf even een boodschap in een winkel aan de Groote Houtstraat doen. Zy zette haar wagen op de Grooto Markt neer en deed dien op slot. want een ander moest er eens een ritje mee willen maken! Dat heeft immers al zoo dikwijls in de krant gestaan! Zij vergat evenwelhet contactsleu teltje er uit te halen! Voor een passee- renden jongen was de verleiding biykbaar ce sterk. Hy draaide het sleuteltje om. stapte in en zette den auto in beweging. De rakker zou eens een fijn ritje gaan maken! Het sturen was hij echter niet meester, met het gevolg dat hy recht tegen de Vleeschha! aan reed en ver moedelijk met een flink vaartje, want de wagen werd aan de voorzyde zóó ernstig beschadigd, dat hy moest worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De jongen wachtte de gevolgen van zyn roekelooze daad niet af, maar koos het hazenpad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cta. por regel. Laat je met men 0P DE INDÜSTRIEELE TENTOONSTELLING in de Aula van dc H.B.S. A. aan dc Raaks, van 31 Oct. l.m. 3 Nov. lette men op door ons ingezonden producten der Ned. Stsatsnti|nta N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandcl, Leidsche Plein Te!e(oon 10773 en 14226. DE AANKOMST DER H-NAEN. SMIRNOFF OVER DE REIS. By aankomst van het vyfde postvlieg tuig te Tjiiilitan was zoowel een Euro- pecsche ais van Inlandsche zijde gront« belangstelling. Diverse autoriteiten, o.a. de chef van de Marinestaf, namens de™ admiraal, verder het Comité van de Luchtvaartvereeniging. de chef van het personeel van de Koninklijke Neder- landsch-Indische Luchtvaartvereeniging en de burgemeester van Meester Cor nells waren aanwezig, seinde Ar.eta. De aviateurs werden in het stationsgebouw verwelkomd, waar zy o.a. werden toe gesproken door den heer Nieuwenhuls, vertegenwoordiger van de Kon. Ned..- Ind'.sche Luchtvaartvereeniging. d>e zijn spU'. uitdrukte over he: feit. dat de vliegers slechts too'n korten tyd in Indie kunnen verblijven, aangezien zy reeds 3 November weder naar Nederland terugkceren. De eerste bestuurder van hef post vliegtuig. de heer Smirnoff, verklaarde dat met uitzondering van dc machine pech naby Bagdad, enkele flinke regen buien alsmede vry ernstige zandstormen boven Perzlë. zy een vry voorspoerigo reis hadden gehad. Hy vertelde verder, dat het vierde postvliegtuig, dat by Cawnpore licht beschadigd werd. bijna gereed is cn binnen enkele dagen de reis kan ver volgen. terwyi het 3e postvliegtuig be reids naar Java verscheept is. Het vyfde postvliegluSg is Zondag om 9 uur naar Bandoeng vertrokken, waar het een uur la'.cr de hangar in Andir inreed. TREKT STENHUIS 7.ICH GEHEEL TERUG? OPENBAARHEID GEVRAAGD In verband met de geruchten, die er locpen omtrent Stenhuis' plannen merkt de Tribune op, df»t in zulke zaken van publiek belang openbaarheid gewenscht is en het blad stelt de volgende vra gen: Is het waar. dat Stenhuis' tydschrift de „Vlam", niet meer zal vcrschynen? Is het juist, dat Stenhuis opnieuw besloten heeft zich voor onafzienbaren tUd van alle politieke werkzaamheden te onthouden? Waarbij hy als grond opgeeft, dat zyn gezondheidstoestand hem daartoe noopt? BEVERWIJK. HET GENIESLU1SJE Opruimen kost f 100.000. Door het Beverwliksche raadslid Vis ser was aan B. en W. dier comeente een vraag gesteld inzake de belemmering van de welvaart der Remcente door het Geniesluisje in dc wykerplip In antwoord hierop deelde dc voor# zitter in de Maandagavond gehouden raadsvergadering mede. dat B. en W. hierover reeds lang doende ziin. Uit de correspondentie met de reseering biykt dat het opruimen van het sluisje 100-000 zou kosten, waarbii nog ette. lyke tonnen komen voor de werken ten behoeve van den Rijkswaterstaat. B. en W. zuilen echter trachten deze kwestie tot een oplossing te brengen. VELSEN. EXPLOITATIE VAN EEN GROOT. BOUWTERREIN. Naar wy vernemen is het terrein, ge legen achter het Antonlus Ziekenhuis dat oorspronkelijk eigendom was van de familie Van Tuyll van Serooskerken, later van de fa. Alberts en Kluft dezer dagen aangekocht door de N.V. Bin- nenlandsche Exploitatie Maatschappij te Bloemdaal. door welke maatschappij het ais bouwterrein zal worden ge ëxploiteerd. Hierdoor zal de Tuinders- straat worden doorgetrokken tot den Velserduinweg. IJMUIDEN. HET CONTRACT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Naar wy vernemen heeft de IJmuider- fadi-atie tegen heden. Dlnsdagborgen 11 uur een huishoudelijke vergadering van haar leden belegd in welke verga dering zal worden besproken het al of niet hernieuwen van het met de reeders gesloten collectieve contract, dat 3i December a.s. afloopt. In verband met deze vergadering zyn de trawlers heden niet uitgevaren.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11