BU1TENLANDSCH OVERZICHT H. D. VERTELLINGEN DAMMEN. OVER CHINEESCHE LEGERS. DE MAANDELIJKSCHE LIMIET GEMENGD NIEUWS SPORT EN SPEL. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP, Aspirin- PA*PT.F.M'S OAC.RLAD DINSDAG 30 OCT. 1920 en Chineesche legeruitgaven Van anderhalf millioen dollar. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zoo omgemeifet is een soort van con solidatie tot stand gekomen in China, die rich voltrokken heeft na de beslis sende overwinning van de Nationalisten, op het Noordelijke kamp van den in middels (gewelddadig?) gestorven Tsjang Tso Lin. Rooskleurig is de toestand nu Ibepaald niet. De groote slachtpartijen zfjn voorbij. De -kléinere roof- en moord partijen echter nog niet, en dan is er nog de hongersnood, die schrikbarend veel slachtoffers in zekere gebieden Qieeft geëisdht. De nationalistische regee ring heeft zich meteen na haar vestiging hot air van een waarachtige regeerin; gegeven, door het verspreiden van tal van manifesten en ordei-s betreffende de reorganisatie. Uit den aard van de zaak kan het niet anders of het moest voorloopig bij manifestaties blijven. China is te ont wricht. dan dat een nieuwbakken, en uit moderne oorlogsroovers samengestelde regeering er één. twee, drie een goed ge- ordenden staat van zou kunnen maken, hoewel hot volk reeds z(jn ontevreden heid heeft getoond, over al die beloften op papier, die niet door daden konden woraen gevolgd. Dit schijnt een feit te lijn: De nationalistische regeering heeft haar kamp van communistische instruc teurs en -ambtenaren gezuiverd. Men kan niet ontkennen dat China altijd een gevaarlijke plek op de aarde blijft, omdat zij wel eens zeer vruchtba re aarde voor het communistische zaad kan blijken te bevatten. Voorloopig schijnt dit gevaar echter bezworen, en dat is te begrijpen: het land is te afge mat door tic eeuwige roof-oorlogen, dan dat het zich ten overvloede nog eens communistische rampen op den hals zou willen doen schuiven. Het laatste manifest van de nationa listische regeering doelt op een te ver wachten bezuiniging van de legeruitga ven „want onze ervaringen zegt men hebben ons geleerd dat het militai risme schuld is aan ons nationaal bankroet". Welnu als men deze phrase niet al te letterlijk opvat (was militairis me in dit geval niet altijd roofzucht?) dan kan men het wel eens zijn met het manifest. Maar men schrikt als men verderop verneemt, dat er binnenkort een conferentie zal worden gehouden in Nanking om de limiet voor de ma an ti el ij ksche militaire legeruitgaven te bepalen op twee millioen, twee honderd Vijf en veertig duizend gulden! Alstublieft! Geen kleinigheidje! Dit lieve getal 'geeft ons alweer het bewijs, dat de waarachtige vrede China nog niet deelachtig is geworden. Immers, Ohineesche legers zijn tot alles in staat. F. A. Sir Lewis Michell f LONDEN, 29 Oct. (V. D.) Gemeld wordt dat te Kaapstad is overleden Sir Lewis Michell. een vaft de vroegere voor aanstaande figuren in Zuid-Afrika, die indertijd financieel adviseur is geweest van Cecil Rhodes. Sir Lewis, die 86 jaar oud is geworden,, was directeur aan de „British South Africa Company" en lei der van de „Standard Bank of South Africa". Hfj begon zyn loopbaan als jongste bediende bij een bank bij Ply mouth. Hij had zitting in het Jameson- kabinet en was tevens lid van de natio nale conventie, welke leidde tot de stich ting van de Unie van Zuid-Afrika. De verkiezingen in Zwitserland. BAZEL. 29 Oct. <V. D.) Volgens de laatste berichten zijn de uitslagen van de verkiezingen voor den Zwitserschen Nationalen Raad als volgt: Radicalen thans 58 zetels (59); Sociaal-democra ten 50 (49)conservatief-Katholieken 46 (42); Boerenpartij 31 (31); Democraten (liberaal) 6 (7); Communisten 2 (3); Sociaal politieke groep 3 (5) en Partij- loozen 2 (2). De ontruiming der bezettingszone. BERLIJN, 29 Oct. (V. D.) Bij de door de Duitsche bladen gepubliceerde berich ten Inzake de ontruiming van de twee de zone van het bezette gebied, gaat het om een oorspronkelijk bericht van een Berlijnsch dagbladcorrespondent, welk bericht vervolgens van officieele Duitsche ziide werd tegengesproken. Het was on- dertussclien reeds naar Parijs doorgete- legrafccrd en vandaar weer als oor spronkelijk „Fransch" bericht gere-ex- pedieercl naar Duitschland. Van bevoegde Duitsche zijde wordt er nogmaals op ge wezen, dat. voor het oogenblik geen en kele verandering in de situatie is inge treden. Sir Austen hersteld. Na een verblijf van een maand aan de kust van den Stillen Oceaan is Sir Austen Chamberlain Zaterdasr met zijn familie naar Seattle en Vancouver ver. trokken op weg naar Londen. Hij zeide in een afscheicfeboodschaD. dat hij een uitmuntende vacantie had aenoten bij de minzaamste en meest gastvrije vriem c?n. dat hil naar huis vertrok met een volkomen herstelde gezondheid en klaar was om zijn werk en groote verantwoor delijkheid. die hem te Londen wachtten, weer te aanvaarden, HU hoopte vurig, dat de volken van Amerika en Groot- Brilt annië in vrede en vriendschap zou. den blijven leven, hoe langer hoè meer sympathie voor en besrrip van elkaar zouden krijgen en dat hun hechte vrieutisclrap den vrede en de welvaart des lands zou bevorderen. De Zwitsersche verkiezingen. De verkiezingen voor den Nationalen Zwitserschen Raad hebben tot resultaat geliod, aldus de Tol., dat de verhoudin gen in die getalsterkte tusschen de par. tijen nog geringer zijn geworden dan men verwacht had Vermoedelijk hebben de socialisten, die eerst od tien zetels winst hadiden gehoopt en daarna hun wenschen reeds tot vijf hadtien teruggC: bracht, geen enkelen zetel gewonnen Zij hebben namelijk een zetel veroverd in Durkau en een verloren in het kan ton Schwyz. De eenige partij die als overwinnares te voorschijn komt, is die katholieke, die zeker vier zetels heeft gewonnen en nog kaïts heeft op een vijfden. Waarschijnlijk zal de partijver houding in den Raad na deze verkiezin. gen zijn: radlioalen 57 (2 verlies), soeia= listen 49 (onveranderd), katholieken 47 (5 winst), boeren 31 (onveranderd), li beralen 6 (1 verlies), communisten 3 en kleine partijen 5 (2 verlies) Wat de verkiezingen voor den Steden- raad betreft, is het merkwaardig dat de twee eenige socialisten, die er een zetel hadden, dezen weer hebben verloren. Zoowel te Genève als te Bazel werd de afgetreden sociaaldemocraat verslagen ticor den gemeenschappenjken candi. daat der burgerlijke partijen, zoodat de Stendenraad slechts uit niet-socialistd- sche leden zal bestaan. Rothermere's gulheid. Dornoch, de hoofdstad van het graaf schap Sutherland, die onlangs het eere burgerschap verleende aan lord Rother. mere, zal zeker geen spijt hebben van deze door haar verleende onderscheiding Want dezer dagen heeft de krantenko ning, blijk gevende van eereburgerzin, een bedrag van 5000 pond sterling aan de stad geschonken om er haar schul den mee te betalen. Die schulden be dragen intusschen niet veel meer dan 2000 pond. Wat er over is mag Domoch besteden voor openbare doeleinden ter beoordeeling van den gemeenteraad. WEER GEARRESTEERD. Uit Carupano in Venezuela wordt ge* meld, dat dr Bougrat, dlie uit het bagno in Guyana was gevlucht, waarheen hij gezonden was wegens moord op een im casseerder te Marseille, door de Vene- zulaansche autoriteiten is aangehouden en in de gevangenis van Carupano is opgesloten. DUBBELE MOORD. Voor de magistraat van Stockton-om Tees heeft zich op het. oogenblik de tweeden-twintigjarige arbeider Charles Ooulin te verantwoorden, aldus het Hbl., wegens de beschuldiging van moord in den nacht van 21 Sept. op zijn vier en zestigjarige grootmoeder Emily Kirby en haar tweeden echtgenoot, den twee en zestigjarigen Thomas Kirby. gepleegd Ooulin zou de beide oude menschen dien een na den ander uit het huis. waarin hij met hen samenwoonde, hebben ge= lokt en ze daarna met een schop heb ben neergeslagen. Ver-volgens groef hij in den grond achter het huis een kuil. waarin hij de beide verslagenen begroef. De moord werd ontdekt doordat de oude lui hun staanplaats op de markt, waar zy gewoonlijk verschenen, niet inna men. Toen zij werden opgegraven bleken him lichamen nog warm. Als doodsoor: zaak werd in beide gevallen vermeld ver; stikking, terwijl als bijkomstige omstan digheden vermeld voor den man slagen op het hoofd, voor de vrouw worging. Collin ontkende dat hii den moord hac. gepleegd, doch men had hem in den nacht van den moord met een schop hét veld op zlon gaan, had bloedsporen in een van de pijpen van ziin péntalon gevonden en was in het bezit van Tho mas Kirby's knapzak gevonden. DE GROOTSTE TER WERELD. In tegenwoordigheid van de leden van de commissiC;Simon is te Bhatgar, in het presidentschap Bombay een nieuwe dam ingewijd', waarachter het water voor uitgebreide be sproe iï ngs werken wordt opgestuwd, Hot is de grootste dei- wereld. Het metsedwerk ervoor heeft een in houd van 21 lA millioen kubieke voet en heeft 952.500 pond sterling gekost. De lengte van den nieuwen dam bedraagt ongeveer 1SO0 M„ de oppervlakte van het meer is 14Zz vierkante Engelsche mijlen (1 Eng, myl is 1619 M.) en het neerslaggebied waaruit hot ziin water krijgt, beslaat 128 vierkante mijlen, al- d)us de N. R. Crt. De Gouverneur van Bombay herinner, de er in zijn toespraak aan dat de vree» selijke hongersnood in het president schap Bombay vaar 1899 tot 1902 aan dit presidentschap 2 1/4 millioen pond sterling had gekost, ongerekend de vree- selijke offers aan mensohen en dieren. Wanneer het geheele besproeiïngs; stelsel gereed is, schat men dat de waar; de van den oogst tot 4 1/2 millioen per jaar zal stijgen. Hier tegenover bedraagt de geheele kapitaalsuitgave maar 4 mil lioen pond sterling. De nieuwe werken van het besproeiïngsstelsél van Deccan zullen groote uitgestrektheden landen, die vroeger telkens door hongersnood geteisterd werden. voorgoed tegen sc-haarschte en gebrek beveiligen. TENTOONSTELLING VAN BIJBELS. .m het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem zijn Maandagmiddag de Bij beltentoonstelling en de hieraan verbon den conferentie om drie uur geopend met een tweetal redevoeringen. Onder de vele aanwezigen was o.a. de Commis saris der Koningin, Jhr. mr. dr. A. Röell, De eerste spreker Dr. M. F. van Len- nep, voorzitter afdeeling Haarlem, Ned. Bijbelgenootschap herinnerde aan de tentoonstelling van het N. B. te Am sterdam in 1914 en al zijn deze tentoon stelling en deze conferentie niet zoo uit gebreid opgezet, toch zijn er veel bespre kingen en is er veel tijd noodig geweest, voor alles tot stand was gekomen. Dank bracht spreker aan allen, die medege werkt en ingezonden hadden zooals Ds. Boeke, de Stedelijke bibliotheek, de firma Enschedé en Zonen. Verschillende inzen dingen besprak Dr. van Lennep. Uitvoe rig hebben wij hierover reeds een en ander medegedeeld in ons blad van Za terdag jl. Terwijl er zoo'n verdeeldheid is in de Hervormde kerk, verblijdde het spreker, dat allen toch te zamen komen in het Bijbelgenootschap, omdat voor allen de Bijbel toch het boek der boeken God's woord, is. Dr van Lennep vertelde een en ander over het doel en de werkwijze van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, dat niet alleen Bijbels doet drukken en verspreidt doch ook taalgeleerden uitstuurt zooals Dr. Kreijmer, die enkele dialecten in onze Oost bestudeert om den Bijbel in dialecten te vertalen evenals wijlen Dr. Adriani het op Celebes gedaan heeft. Het doel van het Bijbelgenootschap is den Bijbel te brengen in alle gezinnen, in aller harten en dit is een niet te ver vullen ideaal. Spreker wekte een ieder op. het genootschap te steunen. Vervolgens hield Ds. C. J. van Paas- sen, als oudste predikant van Haarlem een korte rede, „een gewoon inleidend woord" zooals hy het noemde. Al mochten de aanwezigen dan ver schillende meeningen over de vragen van den dag toegedaan zijn, al mochten zij verschillende levensbeschouwingen hebben, toch hebben zy allen den Bij bel lief. De Bybel is het klassieke boek van de schoonheid, van de Godsvrucht, van de zedeleer. De bijbel is zoo sober, zonder superlatieven en daarom zoo mooi. Spreker hoopte dat deze tentoonstel ling en deze conferentie mochten slagen, dat zij tot een zege mochten zijn voor- het werk van het Nederlandsch Bijbel genootschap. Mejuffrouw Cor Vis zong verdienstelijk eenige liederen waarna de talrijke aan wezigen een kijkje namen op de tentoon stelling die wel de moeite van het be zichtigen waard is en waartoe men voor een dubbeltje toegang krijgt. De Conferentie. Des avonds spraken Ds. J. W. Siertse- ma en Ds. J. C. van Dijk uit Bloemen- daal. Hedenmiddag om 3 uur zouden spre ken: Ds. W. van Limburgh uit Amster dam en Ds. K. H. Wallien uit Weesp, respectievelijk voorzitter en secretaris der Prov. Commissie van Noord-Hol land. terwijl om 5 uur in de Gerefor meerde Kerk, Ged. Oude Gracht Ds. D. E. Boeke, secr. Binnenl. N. B. en Ds. A. M. Boeyinga Woensdag om 8 uur. Morgen om 8 uur zullen de heer L. J. van Wijk. alg. secr. N. B. en Dr. J. H. Bavinck uit Heemstede, spreken. Om half zes wegens Hervormingsdien sten in de Groote Kerk Dr. L. J. van Leeuwen en Ds. G. J. Waardenburg en in de Luthersche Kerk Ds. D. Drijver. KINDERVOEDING Even als vorige jaren gaat de veree-. niging Kindervoeding begin November haar wintertaak weder beginnen. Dit zal dit jaar Maandag 5 Nov. zijn. 3 November hoopt de vereeniging eerst nog een jubilee te herdenken. Het is dan 40 jaar geleden, dat mejuffrouw v Berg, Rijpstraat 7, bii deze vereem ging in dienst trad. Gedurende al die jaren heeft zil haar werk met lust en ijver gegaan. Dat zij een goede gezond heid geniet wordt wel bewezen door het feit dat zij gedurende al die winter.- nooit één dag heeft verzuimd Zij is dan ook de eenig overgeblevene van het per soneel dat van de oprichting van Kin dervoeding af daaraan werkzaam is ge weest. Het vorig jaar ziin ons twee die nu ook hun 40;jarig jubilé zouden ge vierd hebben door den dood ontvallen Dat mej. v. d. Berg nog lang haar taak zal mogen blijven vervullen is de harte lijke wensch van het bestuur van Kin- dervoetiingi VRIJZ. CHR. JONGENSVERG. „VRIENDENKRING" Donderdagavond 1 November wordt een ouderavond in het gebouw van den Ned. Protestantenbond gehouden voor de groephuizen „de Arend" (Haarlem midden) en „de Zwaluw" (Haarlem- West) alwaar de hoofdleider het een en ander over het jongenswerk hoopt vertellen. Voor muzikale medewerking wordt door enkele leiders gezorgd. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De grens (Van onzen medewerker). De zestiende ronde. Maandagavond te 5.30 uur ving de zestiende ronde van den wedstrijd aan; de laatste ronde .waarin de Hollanders en Franschen hun eigen landgenooten zouden ontmoeten. De eerste beslissing viel in de partij tusschen den titelhouder Fabre en den ex-wereldkampioen Weiss. In deze par tij wist Weiss zoowaar een schijf voor te komen, doch door uitstekend spel van Fabre won deze later het stuk weder terug. Toen iedereen dacht dat remise het resultaat zou zyn van deze vlug ge speelde partij, vergiste Weiss zich jam merlijk en gaf onnoodig een schijf weg. Fabre had toen geen moeite meer om de partij "te winnen. Natuurlijk trok de door Springer ge speelde partij tegen Polman weder de meeste 'belangstelling. Springer speelde subliem en bracht Polman in hoe lan ger hoe hachelijker stand. Hoewel Pol man zich kranig verdedigde, maakte Springer niet de kleinste positiefout en won dan ook onweerstaanbaar. Door Rustenburg's remise tegen Kuyer bedraagt dus thans Springer's voorsprong drie punten. Tegen Dr. Molimard speelde Bizot weder een schitterende partij en na een verrassende spelvoortzetting won Bizot een schijf. Dit voordeel was voor hem voldoende om de party te winnen. Bizot blijkt nog geweldig in conditie te zijn; hij heeft misschien wel van alle deelnemers den minsten last van vermoeidheid. Zijn score uit de laatste 5 partijen 9 van de 10 punten bewijst dat men met hem nog terdege rekening zal moeten houden, omdat hij in staat is voor verrassingen te zorgen. Rustenburg speelde tegen Kuijer en had de handen vol om tegen den vurig spelenden Hagenaar nog juist remise uit het vuur te sleepen. Wij zeiden het reeds in onze vorige verslagen, dat Rustenburg's rol vrijwel uitgespeeld zou zijn en dit wordt met elke partij duide lijker. De reactie na zijn mooie spel in de eerste helft van het toumooi vol tooit zich steeds meer en meer. Herman de Jongh speelde tegen Vos een fraaie positiepaTtij,waarin De Jongh door fijn 'berekend spel voordeel behaalde. Dit voordeel werd steeds meer uitgebuit en bracht tenslotte Vos in hopeloozen stand. De Jongh faalde ook in 't eindspel niet en won, zich hierdoor onder de leiders scharende. Door dit resultaat hebben thans dus drie Hol landers en een Franschman de leiding. Marcel Bonnard, de leider der Fran schen. legde Belard een listig valletje, waarin de politie-inspecteur, ondanks zyn speurzin, zich vangen liet. Bonnard won na een zeer lang eindspel. Voor Dr. Molimard was het «geen beste dag! Slechts een punt uit 2 par tijen is een mager resultaat; dit heeft zyn kansen op een der eerste plaatsen geducht verminderd, temeer nu zyn concurrenten Bizot en De Jong zoo komen opzetten. Men moet echter bedenken dat Dr. Molimard de laatste jaren weinig serieuze partyen tegen sterke meesters heeft kunnen spelen en zoo uit zyn drukke praktijk te Ambert midden in dit toumooi werd geplaatst. Zyn groot ste handicap is het speltempo van 25 zetten per uur. De overige deelnemers kunnen zich hierbij aardig aanpassen, doch de dokter heeft steeds ruzie met zyn wedstrijdklok en juist in zeer moei lijke standen speelt dit hem parten. Dan gaat zijn voordeel meestal door tijdnood verloren. 1 Bizot blijkt een heel goed toumooi- strijder te zyn. Hoewel hij in de eerste helft van het tournooi slechts een zeer bescheiden rol vervulde, komt hij thans met een onweerstaanbaar élan naar voren. Van de laatste vijf partijen won hij er vier en speelde er één remise. Wij verwachten dan ook van hem nog een flinken eindspurt, evenals van den Hollandschen meester Herman de Jongh Deze heeft (met uitzondering van Springer, die nog ongeslagen is) van alle deelnemers de minste partyen ver loren. Hij verloor 6lechts één partij tegen Dr. Molimard, doch speelde niet minder dan elf partijen remise. Eigenaardig is het, dat De Jongh den meesten tegenstand ondervindt van de overige deelnemers en zijn tegenstan ders juist tegen hem hun beste spel ontplooien. De stand na de zestiende ronde luidt: D. "2 c c. B. Springer Jr. 16 7 9 0 23 W. Rustenburg 16 7 6 3 20 Marcel Bonnard 16 7 5 4 19 Herman de Jongh 16 4 11 1 19 Stanisla Bizot 16 4 10 2 18 Marius Fabre 16 4 10 2 18 Dr. Alfred Molimard 16 5 8 3 18 J. H. Vos 16 3 9 4 15 W. C. J. Polman 16 2 8 6 12 André Belard 16 3 4 9 10 Isidore Weiss 16 1 7 8 9 SCHAKEN. HAARL. SCHAAKGEZELSCHAP Ter gelegenheid van het jaarfeest zal het Haarlemsch Schaakgezelschap in gebouw „De Nijverheid" aan de Jans straat Dinsdagavond 6 November een bliksemwedstvijd houden in groepen van vier spelers, toegankelijk voor alle scha kers (ook onder 18 jaar). Voor elke groep zijn twee prijsjes beschikbaar. Er zal geen inleggeld geheven worden. Wegens de groote belangstelling voor dezen wedstrijd, zal de inschrijving nog uiterlijk tot Dinsdagavond 30 October openstaan. Deze maand heeft het Haarl. Schaak gezelschap een adspiranten-afdeeling opgericht, die eveneens haar speelavond op Dinsdagavond in de Jansstraat 85 heeft van 7.3010 uur. Secretaris is P. Appelboom, Zwaardstraat 1. De leef tijdsgrens van deze mannelijke of vrou welijke leden zal zyn van 15—18 jaar. DAMES-HOCKEY. ROOD WIT n—H. B. S. (8—0). Zondag werd op een glad veld in een aanhoudenden regen de wedstrijd Rood witH. B. S. gespeeld. H. B. S. miste drie speelsters. Rood-Wit vier. Toch was de laatste verreweg in de meerderheid. Reeds in de eerste vijf minuten bracht mej. Lunnenberg den stand op 30 voor Rood-Wit. Enkele malen brak H. B. S. door de Rood-Wit-achterhoede heen. maar stuitte dan op het keurig spel van mej. Vreede. Rood-Wit maakte nog vyf doelpunten. Zoo eindigde de wedstrijd met 80 in het voordeel van Rood-Wit. Ie klasse. Rood-Wit I—Haagsch Lyceum S2 Op den asphaltweg. glimmend grijs blauw, aan de kanten even afloopend. tot links en rechts de trottoirs van grij ze vierkante steenen. had de herfst zijn sporen al achtergelaten. Tegen de stoepranden lagen de opééngehoopte herfstblaren, de meeste tot modder ver gaan. Alleen op de trottoirs, hier en daar, dwarrelde een pasgevallen blad, als een roodbruin vlekje op den grijzen ondergrond. En achter die trottoirs rezen de hul zen. Breed en voomaam-degelijk zagen zij er uit met de keurig gepoetste bellen en donkerbruin gebeitste deuren. Als stugge vakken praalden de ramen in de voorgevels. Zij schenen het fat soen uit te spreken van deze huizen. De gordijnen er achter werden gesloten ge houden, alsof zij bang waren voor een aanraking tusschen diegenen daarbin nen en de buitenwereld. Hier en daar stonden er boomen, op precies gelijke afstanden, en alleen hun toppen konden den hemel bereiken. Zij stonden te wuiven in de oneindigheid. En over dit viel de avond. Al dit men- schenwerk werd overtrokken met een stille donkere mist. De lantaarns hielden hun lampjes als lichtkransen boven de straat, en er on der snelde de menigte voort, snorden auto's en ringelden fietsen. Verblindende lichten kwamen aan schieten van uit de verte. Ze schenen je op te nemen, maar dan schoven ze al langs je heen, en werden vergeten. Flikkerende lichtjes, twee aan twee, zochten hun weg door de menigte, dicht naar elkaar komend en soms weer 'os- ser van elkaar wordend. En boven dat alles stond de hemel en keek neer op die straat. Ik trok in gedachten een grens over de boomen, over de toppen der boomen, en zoo verdeelde ik dien avond in „he mel" en „aarde". Daar hoog in den hemel scheen er ook licht. Daar scheen de maan, die de wolken verlichtte en de lucht rondom^ en de boomen, en alles wat natuur was. Toch waren er ook oude daakjes, ver vallen geveltjes en kerktorens boven mijn grens, waar de maan zyn licht op liet vallen, en zij waren door menschen- gemaakt, geen natuur. Maar ze hinder den niet. Ze hoorden in den hemel. Ze stonden zwijgend en bescheiden daar boven en voelden zich een met de na tuur. Want er zijn toch ook veel goede dingen die door menschen zijn gedaan! Om de maan heen zwierven de wol ken. Ze staken licht, zacht-zilvergrys tegen de donker wordende nachtlucht af. En weer verder weg, ver in het ver schiet stonden de wolken als saamge- schoolde massa's en schoven langzaam voor elkaar heen naar haar onbereik bare, onbekende bestemming. De hemel er achter toonde zich lich ter, alsof ze van een last ontheven was. En daar heelemaal beneden op straat reed ik met mijn flikkerende lichtje. Hoog over de boomtoppen dacht ik mijn grens, er ik glimlachte in mijn eentje. HET ASFALTFEEST IN DE SPAARNWOÜDERSTRAAT. Prijsuitreiking étalage-wedstryd. Het asfaltfeest van de Spaarnwouder- straat is Maandagavond besloten met een gezellige bijeenkomst van de Spaarn- wouderstraatvereeniging, in een der zaaltjes van Brinkmann, waarby de prijzen werden uitgereikt. De voorzitter, de heer J. F. van Keimpema uitte zyn voldoening over de drukte op de eerste dagen, Vrijdag, Zaterdag en Zondag die een grooten om zet ten gevolge had. Dat is ook het doel van een etalageweek, naast het opvoeren van het peil waarop het etaleeren staat Van de 36 deelnemers, kregen er 10 een prijs, laten de anderen bedenken, dat het voornaamste doel was het ver- hoogen van het aanzien der straat. Spr. wil eerst nu dc namen der jury leden noemen, dat zy geheim bleven achtte hij een voordeel. De jury bestond uit de heeren Stoelinga, J. v. d. Pigge en Streng. Eerstgenoemde ging over tot uitreiking van de prijzen. Daarbij motiveerde hij de keuze van de jury, die weloverwogen is. Ieder jurylid had 30 punten toe te kermen, 10 voor de etalagewaarde, 10 voor dc verkoopswaarde, en 10 voor het geheel. Achtereenvolgens complimenteerde de heer Stoelinga de prijswinnaars, bij ieder afzonderlijk prijzend wat hij tot stand bracht en aantoonend wat er een volgenden keer kan verbeterd worden. Hij reikte acht prijzen en twee diploma's uit. De namen der prijswinnaars zyn op genomen in ons nummer van Zaterdag. De heer Stoelinga beantwoordde voorts tal van vragen omtrent het etaleeren, de fouten, die vermeden hadden moeten worden, en de redenen, die de jury noopten geen prijs toe te kennen. De avond werd verder in gezelligheid met dansen doorgebracht. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAME LIJKE OPVOEDING. In het tijdvak 15 Mei1 October 1928 zijn in de gemeentelijke zweminrichtin gen genomen 257314 baden, verdeeld als volgt:- Houtvaart Mannen Vrouwen Abonnementen 10253 9737 35 cts baden 921 740 10 cts baden 3590 2728 Schoolbaden 6601 3507 Kostelooze baden 78656 68681 100021 83593 Delft Mannen Vrouwen Abonnementen 21072 22155 35 cts. baden 2330 2172 10 cts. baden 8758 8059 Schoolbladen 4930 4224 37090 36610 Aantal uitgereikte diploma's .als ge oefend zwemmer: 430 verdeeld als volgt: Houtvaart: 114 mannen, 116 vrouwen, Delft: 134 mannen, 66 vrouwen. Gemiddeld aantal baden per dag 1851. Hoogste aantal baden op een dag is ge nomen op 14 Juli nl. 6701. DE INT. ROODE KRUIS CONFE RENTIE. In de Zaterdagmorgen gehouden slot zitting van de Internationale Roode Kruis-conferentie heeft de voorzitter, luit.-gen. jhr. Röell, deelneming betuigd met Roemenië, dat blijkens de dagbladen door een ramp getroffen is. Voorts is op voorstel van den Britschen Regeerinigs-vertegenwoordiger een tele gram van hulde gezonden aan de Ko ningin. Prof. Nolf noodigde namens het Bel gische Roode Kruis de conferentie uit, in 1930 te Brussel te vergaderen. Het Belgische Roode Kruis zou de model- organisatie van de Haagsche conferentie wel niet kunnen benaderen, maar het zou naar de mate van zijn krachten en van zijn organisatie trachten, voort te zetten wat men te Den Haag gevonden heeft. De voorz. dankte den Belgischen af gevaardigde voor de uitnoodiging, die werd aangenomen. De Prins verklaarde de conferentie ge sloten. DE PRINS NAAR MECKLENBURG. De Prins gaat Dinsdagavond voor eeni_ weken naar Mecklenburg. Zijn adju dant, luitenant ter zee le kl. Termij te len. zal hem vergezellen. De Prins zal den 6en November in het Berlynsche hotel Esplanade een bal van de Nederlandsch-Duitsche hulpver- eenïging bijwoner DE GOEDE RAADGEVER. Men schrijft ons: Verschenen is „De Goede Raadgever", de almanak der Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran. ken. Stellig zal dit boekje, evenals vo rige jaren, weder tienduizenden lezers vinden: de gegevens toch, die in bijna alle almanakken worden aangetroffen als: Kalenderwerk, feestdagen, tarief der posterijen, weekmarkten, doen het een vraagbaak zijn, die veelvuldig ge raadpleegd zal worden, .terwyl het bo vendien een schat van wetenswaardig heden bevat, die voor leden van drank- bestrijdersvereenigingen van belang zijn. De helft ongeveer van het boekje wordt gevuld met mengelwerk en het is voor al dit gedeelte, dat er het zijne toe bij draagt, dat velen zich genoopt zullen gevoelen het te lezen, daar de groote verscheidenheid van de in deze rubriek behandelde onderwerpen in belangrijke mate de aantrekkelijkheid van dit werk_ je verkoopt, O.a. staan er de volgende stukjes in: „De alcohol en ons tijdperk", door Prof. Dr. H. T. de Graaf; „Lentevei- langen", door Herman Stekelenburg; „Twijfel", door A. C. C. de Vetter; „Vonkje", door Hermien van der Helde; „Drankbestrijding en Reclasseering" door S. L, Veenstra; „Het sterrenwon- der",-door Dr. T. wan LohiüzenrT,Feest", door Gon de Haan; „Goede Raad", door door Klaas Toomstra; „Drankbestrij ding en Arbeidersbeweging", door B. J. J. Weijkamp; het propagandamiddel „Zang", door K. G. Knupker; „Kwak zalverij". door R. E. Wieringa; „Een er varing van de kinderpolitie", door C. H.; „Dorpshuis" te Dronrijp, door Ds. J. J. Bleeker. De portetten van de schrijvers en van de leden van het hoofdbestuur der N. V. zijn in dit boekje opgenomen. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: Visser. Ein» denhoutstraat 4, broche; Rooij, Ged. Oude Gracht 9, Fransch boek; Roosc. Papentorenvest 8 B rood, broche met portretten; Bierre, Allanstrnat 84. das meshandschoen; Kennel Fauna, Park» laan: zwarte hond. gebracht door Muts saers, Timorstraat 1S4; zwarte kat, gc» bracht door Reusik, Schotersingel 145» Wijts, G. v. Bouillonstr., portemonnaie met sleutel; v. Waard, Dahliastraat 34. portemonnaie; Bureau van politie Sme» destraat, looden pijp; Mulder, Pijn» boomstraat 72. pakje, ing. mes en sleu» tels; Mathot Anjelierstraat 21, regen» jas; De Geus, Middenweg 14. rijwiel» belastingmerk; v. d. Meulen, Klever» parkweg 236, rijwielbelastingmcrk in kokertje. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Algeheele afgematheid zich onwel gevoelen en hoofdpijn beteekenen meestal het begin eener verkoudheid. Dan dient onmiddellijk Ingegrepen en ergere ziekten voorkomen te worden door eenige tabletten in te nemen. Alleen de origineels verpakking "Sojfst", kenbaar aan den oranje band.beschermtU tegen na maak. Men weigere dus andere ver pakkingen en lette erop, - dat op elke tablet het 3 woord "BAYER" staat/ A Prijs 75 ct«.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12