Zeep FLITSEN Het Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 OCT. 1928 ONZE BUITENLANDSCHE HANDEL IN SEPTEMBER 1928. De maandstatistiek van den In-, uit en doorvoer over September 1928 is ver schenen. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt, dat de invoer in September 1928 grooter was dan die ln Augustus van dit jaar. Het verschil bedraagt circa 16 ihillioen gul- -den. Ook het uilvoercyfer over Septem ber 1928 is hooger dan in dienzslfden maand in het vorige jaar. Het verschil is hier echter veel geringer en bedraagt ruim 2 mil li oen gulden. Over de negen «erste maanden van dit Jaar valt het op. ■dat de invoer in Maart 1928 het hoogst was (ruim 247 millioen gulden) en dat daarop September volgt met bijna 240 millioen. Een geleidelijke opklimming vertoonen de maand-invoercijfers over dit jaar niet. Dan kan wel gezegd wor den wanneer men de September-invoer- -cijfers neemt over de jaren 1925 tot en met 1928. Dan ziet men een stijging van 194 naar 239, bijna 240 millioen gulden. Hetzelfde beeld vertoonen de September- luitivoercJjfers over die jaren. Ook daarin is een voortdurende stijging vast te stellen, welke evenwel veel minder groot is dan voor de invoercijfers. Deze stij ging loopt voor de September-uitvoer- cijfers over die vier jaren van ruim 177 tot bijna 190 millioen gulden. De bovengenoemde vermeerderingen brengen als het ware van zelf mede, dat de totaalcijfers over de negen maan den dezelfde beelden moeten vertoonen. Groobendeels is dat ook zoo. behalve voor het jaar 1926 voor zoover betreft de uibvoercijfers. Invoer (in guldens): Totaal Jan./Sept.: 1925: 1.79G.535.066, 1923: 1.831.018.853, 1927: 1.875.475,842, 1928: 2.018.450.651. Uitvoer (In guldens): Totaal Jan..'Sept.: 1925: 1.354,967.035, 1926: 1,270.805.642, 1927: 1.403,421,667, 1928: 1.471.812.152. Beschouwt men de maandcijfers van September 1928 nader, aan de hand van de bekende groepenindeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dan blijkt o.a. dat de waarde van den uitvoer m September 1927 f 184.020.198 bedroeg en die in September van dit jaar f 190.568.332. Vergeleken bij verïeden jaar Is de uitvoer van groep IV Fabri katen zeer sterk toegenomen (van f 63,141.826 op f 69..777.960). Daartegen over staat dat cok de Invoer van artike len behoorende tot deze groep IV in Sep tember 1928 belangrijk hooger was dan in den overeenfcomstigen maand in 1927 rin September 1928 f 97.903.391, en ln September 1927 f 82.324.428). Van gToot belang is het na te kunnen gaan hoe het handelsverkeer zich met de verschillende landen heeft ontwikkeld. Uitgaande van de cijfers over de negen m a-anden, welke in 1928 zijn verstreken blijkt voor den invoer da t deze over die pe riode grooter was uit alle voorname lan den waar ons land 'n handelsverkeer mede heeft t.w. Duitschland, België. Groot Brittannië, Frankrijk. de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Ned. Oost-Indië. Uit de cijferreeks wil ik de twee meest in het oog loopendc bedragen liohten: Invoer Jan,/Sept. België: f 184.594.450 (1927); f 227.526.297 (1928). Ned. Oost-Indië: f 83.724.478 (1927); f 108.825.948 (1928), Met de uitvoercijfers over deze perio den is het geheel anders gesteld cn al hoewel Duitschland, België, de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika en Ned. Oost-Indië in de eerste negen maanden van 1928 meer* hebben afgenomen dan in de overeenkomstige maanden ln 1927, is dat niet het geval met Groot-Brit- tannië en Frankrijk, Laatstgenoemde landen namen ln deze maanden van 1928 minder af dan in 1927 Een en ander kan blijken uit de navolgende cijfers: Uitvoer Jan.,'Sept. Groot Brittannië: f 327,945,531 (1928), f 341,657.942 (1927). Frankrijk f 89.664.508 (1928), f 96.801.760 (1927). Een sterke tegenstelling daarmede vormen de uibvoercijfers naar Ned. Oost- Indië. Bi de eerste negen maanden van 1928 bedroeg de invoer niet minder dan pl.m. 36 millioen gulden meer dan in de over eenkomstige periode van 1927. Over het algemeen ontwikkelt zich onze buitenlandsche handel gunstig. De uitvoer naar enkele landen, hierboven genoemd, blijft nog achter bij het vorige jaar. doch de totaalcijfers wijzen een voortdurenden vooruitgang aan. MOLLERU S. STADSNIEUWS. VOOR DEN POLITIE RECHTER. l'lt stakingsdagen. J. F. M. v. O,, thans te Vlissingen, had in den tijd van de looiigletersstaking, in Augustus, op den hoek van den Harmen, janswég en de Vcerpolderstraat erge ru zie gemaakt met een 1 ere werkwilligen. Vooral C. A. O. had hot moeten ontgal; clon; hij werd door v. O. gevoelig gesla gen cn geschopt, v. O. beweerde nu dat hH dien dag wel in de buurt van de vechtpartij was ge weest, maar hf] had niet geslagen en geschopt. Hij had opdracht van de staking6lei- tiing ontvangen om naar Zandvoort te gaan. Maar de Officier las een fragment voor uit een brief van een stakingslei; der. die verklaarde dat de leiding van do loodgletersstaking de door verdachte genoemde opdracht niet gegeven had. dat zy met den man niets te maken had en hem liever zag gaan dan komen. liet O. Mverdachte's leugenaohtlge uitvluchten als laf veroordee-lcnd. elschte 3 maanden gevangenisstraf en de Poli tierechter maakte er 2 maanden van. Glasverzekering. J. Palhier, stond terecht wegens het feit dat hij. met het oogmerk zich wc. der: echtelijk te bevoordeelen. G. J. K., winkelier alhier, had bewegen tot af gifte van een glasruit, waarop hij geen recht had. K. werd als getuige gehoord: hy was de hersteller voor de Vereenigde Glas- verzekering Mij. te 's-Gravenhage cn bleek do gewoonte te hebben de ruit af te geven, als men bil hem kwam met een Bchadebon. die hij dan meestal voor de belanghebbenden invulde zondeT verder onderzoek. Daan-oor had hi! geen tijd, zeide hi), zóóveel verdiende hij toch aan die ruiten niet. Verdachte had voor den rechtercom missaris verklaard dat hii zelf de scha. debon had ingevuld; nu zeide hij dat hij alleen zyn naam er onder had gezet. Uit een en ander zag hot O M. geen kans het wettig en overtuigend bewijs van vcrdachtes schuld te constmeeren en vroeg dus vrijspraak. De Politierech ter was hot hiermede eens en d'e verde diger, Mr. P. Tideman. sloot er zioh gaarne bij as- Mishandeling. De heer J. M, te Heemstede, is voor zitter van de Bouwvereeniging „Haem, stede" en had, op verzoek van het get meentebestuuv van Heemstede. T. A. v E. uit een woning dier vereeniglng gezet, wegens 93 huurschuld Uit wraak viel v .E. hem op 2 Septem ber te Heemstede onverhoeds aan en diende hem eenige gevoelige vuistslagen' toe. De heer M. vluchtte binnen bij den hoofdonderwijzer D. K. aan den Voor weg. v. E. was niet verschenen, maar uit het procesverbaal bleek, dat hij gezegd had: ,,'t Is wel mogelijk dat ik den heer M. geslagen heb". Het Ü.M. requircerde bii verstek tegen v. E. 25 boete of 15 dagen en de Po litierechter hield zioh hieraan. VERKOOP POSTZEGELS. Met ingang van 1 November wordt een Rijksdepót voor den verkoop van frankeerzegels enz. gevestigd ten huize van den heer W. C. G. Kosters, sigaren magazijn „de Industrie", Spaarnwou- derstraat 110. CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. Op Donderdag 8 November geeft de C. O. V. een concert in de Gemeente lijke Concertzaal. Uitgevoerd zal worden „Die Jalires- zaiten" van Jos, Haydn. Het is meer dan 6 jaar geleden, dat dit werk voor het laatst op het program ma der C. O. V. voorkwam en daar om zal het zeker zeer velen verheugen, dat de keuze weer eens op dit oratorium is gevallen, „Die Jahreszeiten" immers is een werk, dat nog niets van zijn fleur en frischheid heeft verloren en dat, on danks het feit, dat het meer dan 125 jaftr oud is en wellicht vaker is uitge voerd dan eenig ander oratorium, den toehoorder boeit van het begin tot het einde. De generale repetitie zal op Woensdag 7 November worden gehouden en als ge woonlijk tegen een matigen prijs toe gankelijk zijn. DE ONDANKBARE VRIEND. HIJ LOONDE VRIENDSCHAP MET SLAGEN. Het kleine, minne, 19»jarige stoffeer, dertje was vriend aan huis bil het oude echtpaar, waarvan de thans 78-jarige man vroeger metselaar was en nu met zijn 73-jarige vrouw samen in manu. facturen handelt. Het stoffeerdertje dan at dikwijls mee aan de tafel dezer be: jaarde manufacturenhandelaars. war.i hij was zeer bevriend met hun kleinzoon. Deze idylle duurde vier iaar. Toen kocht ach. hoe kan soms ccn kleinigheid een ommekeer brengen iemands leven! toen kocht de klein zoon een Schotsch costuum Let wel het was niet een costuum, al* de steer; gestalten der Schotsche Hooglanders pleegt te omhullen, het zal een costuum geweest zijn, welks eentonigheid gebro. ken werd door een zoogenaamde „Schot sche ruit". En toen kwam bii den kleinzoon de begeerte op naar óók een Schotsch cos, tuum. „Ik zou", zoo sprak hii tot de bejaarde grootmoeder, zijns vriends. „ook een Schotsch costuum willen koopen". „Kind, dat kan", antwoordde d( grootmoeder, in wie op datzelfde oogen- blik de kleerenhandelaarster ontwaakt*.. „Ik heb een pakje, dat u zal passen, hebt maat 42". Edoch: het pakje paste wel in de breedte maar niet in de lenete. Maar dit was geen bezwaar. „Mag ik 2 in de week afbetalen air, ik het pakje koop?" vroeg het stoffeer dert.le. .Zeker kind, dat m&g", zoo antwoord de da vriendelijke grootmoeder. Voor 2615 kreeg het stoffeerdertje het pak en hij completeerde deze uitrus, ting met een wollen pullover, een paa: zijden sokken, een ziiden das en een zij den zakdoek, ook wel op frivole wijze een „lokkertje" genoemd. Dat alles kostte tezamen 32-30 en het werd op afbetaling gekocht Het stoffeerdertje: liet de broek ver korten, betaalde drie keer. droeg in dien tijd het costuum met biibehoorende ar tikelen des Zondags en leende het cok wel aan zijn broer. Hy betaalde drie keer. zeiden wij. Niet langer, want toen moest zijn moe. der naar het ziekenhuis en kon hij nL: meer batalen. Hij zeide dit aan de oude juffrouw, toen zij voor den vierden keer om haar 2 kwam. „Kind, dai is niets", zei ze „Geef jij je kleeren terug, dan krijg jU je geld terug". Aldus zou geschieden. Den volgenden dag begaf 'net stoffeer dertje zich naar de woning dor ouden met een bloedend hart en het pakje or.; der zijn arm. Maar toen de oude vrouw, die niet van Isteren is, zag dat de pullover nog al ;edragen en de pantalon van het Schot sche pakje verkort was. vestigde zij daarop de aandacht van den vriend haars kleinzoons, zeggende: „Kind, dat gaat niet. Die breek is kleiner gewor den. En die pelauwer moot ik laten uit- stoomen. U kunt dus niet &1 uws gold te; rugkrijgen!" Maar dit strookte niet met de bedoe lingen van liet stoffeerdertje. Hij begon vreesoliJk te vloeken, eisohte dl zijn geld, wilde zijn mooie Schotsohe ruitje weer meenemen, roepende: „Nou krijg je.liee, J-aniaal geen centen!" en eindigde "met (al was hij dan nóg zoo'n klein, onaan zienlijk kereltje) de oude vrouw een tand uit den mond en den 78-jarigen ouden man, die zich ook met het geval bemoei- op het hoofd te slaan, zoodab hij bloedde, den geheelen dag. Het waren" deze slagen, die hem Maandag vcor den Politierechter brach ten. Hij beweerde nu wel. dat de oude man hem naar de keel was gevlogen en durfde, naar hii verklaarde, zelfs te zweren dat hij den man mst geen hand had aangeraakt, maar noch het O. M„ noch de Politierechter hechtten aan zijn onschuMbetuiglngen geloof en hij hoorde zich tenslotte een vonnis van boete of 10 diagen hechtenis opleg gen. DE FEESTWEEK VAN HAARLEM S TOONEEL. Medewerking van dc Operetteclub. In de serie feestelijkheden, die Haar lem's Toonsel ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseert, is o.a. een matinee voor kinderen opgenomen. De feestcommissie is er in geslaagd, zich de medewerking te verzekeren der Ilaarlemsche Operetteclub, onder lei ding van mevrouw R van Eden—van Eden. Deze vereeniging zal een éénbe- drjjvig zangspel opvoeren en het valt in verband met van het vroeger ondervon den succes niet moeilijk te voorspellen, dat deze opvoering het glanspunt van het programma voor de vele honderden kleuters zal zijn. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1330 DE WERELD OP HAAR ERGST Vader bestudeert de spijskaart terwijl de kellner achter zijn stoel staat om de bestelling op te ne men vader wacht en speelt met den zouts trooier traoht een anderen kellner voor zijn bestelling te interesseeren, welke poging volkomen faalt ongeduldige demonstratie met een horloge heeft evenmin het ge= wenschte succes zucht en besluit om nog twee mi- i nuten te wachten en dan op te I stappen de kellner verschijnt plotseling, maar vader is vergeten wat hij bestellen wou en moet zijn studie van de kaart hervatten. (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stof zuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON N'O. 10756 APEX STOFZUIGERS F 90.- KLEEDING VAN R.K. GEESTELIJKEN „Sint Bavo" bevat een brief van mgr. J. D. J. Aengenent over de kleeding der geestelijkheid in het bisdom Haarlem. Daarbij wordt bepaald, dat de geeste lijkheid, om van de leeken te zijn onder, scheiden, altijd de collare en tonsuur moet dragen. Zoo dikwijls zij een gees telijke bediening uitoefenen in het kerk gebouw of daarbuiten, wanneer zij de superplie aan hebben, moeten zij kleed zijn in toga. Mgr. Aengenent raadt aan. do toga in huis en, waar het mo gelijk is, ook daarbuiten te dragen. Het is echter toegestaan zich buitenshuis te kleeden niet een gekleede jas (geen col bert), lange broek en zwarte schoenen. De kleeding moet geheel zwart zijn., Aan hen, die dit liever willen, is de oude dracht, korte pantalon en statiejas, toe gestaan. ONAFHANKELIJKE TYPOGRAFEN. Blijkbaar als een der gevolgen van het conflict in het drukkersbedryf wordt hier ter stede getracht een afdecling op te richten van den Ned. Onafhankelij ken Typografenbond, die bestaat ui' ongeorganiseerde typografen, die van meening zijn, dat ook zij, die buiten de erkende bonden staan, zich behooren te organiseeren teneinde medezeggingschap te verkrijgen in de bepaling hunner ar beidsvoorwaarden. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren E. Blansjaar, D. Hessels en H. van Bodegraven. De vergadering tot oprichting wordt 6 November in de Centrale gehouden. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ VLUCHTHEUVEL GEVRAAGD. De heer D. B. schrijft ons dat bij de vernieuwing bij de Amsterdamsche Poort, de Kruising Heerensingel-Spaarn- wouderstraat men wel het nieuwste heeft toegepast, maar tevens een levens gevaarlijken toestand heeft laten be staan, doordat nog steeds het geheele plein daar door het snelverkeer in be slag wordt genomen, hetgeen men had kunnen verhinderen door een flinken vluchtheuvel te maken, zoodat niet het geheele plein door het verkeer in be slag kan worden -genomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6(< CU. PER REGEL. ■-% OB HOUT5TR.IOI-IÓS QÈRZtSCHE ÜAIVI ATEv.thiel ALLE SOORTES VOLKSDANSEN. De Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en -opvoeding (K. en O.), gaf Zaterdag middag in de groote zaal van het ge bouw voor den Dienst van de Lichame lijke Opvoeding aan den Kleinen Hout weg een propagandamiddag voor den volksdans, die uitmuntend geslaagd mag genoemd worden en veel belangstellen den had getrokken Namens het bestuur van K. en O. heette mevrouw De Voogte-de Vogel alle aanwezigen welkom, in 't bijzondei de leidster, mevrouw SansonCatz, uit Rotterdam, die verschillende cursussen ln volksdansen in onze stad en andere plaatsen geeft. Mevrouw De Voogt ves tigde er de aandacht op dat het by de volksdansen niet alleen gaat om de vreugde, maar dat hier ook Sprake is van een nieuwe uitdrukkingskunst, waaraan in Duitschland al meer ge daan wordt dan in ons land. Verschillende dansen en dansspelen werden vervolgens uitgevoerd. Er waren natuurlijk eenige meergevorderden' on der de aanwezigen, die mevrouw Sanson behulpzaam waren bij het „vóórwerken" en dit was noodig, want iedereen die wilde, kon meedansen en zoo waren er eenigeh (er waren veel meer vrouwelijke dan mannelijke denslustigen) die blijk baar voor de eerste maal den volks dans beoefenden. Maar dit was juist het aardige, want nu bleek, hoe gauw men met wat goeden wil de verschillende passen en figuren van de volksdansen te pakken heeft. Na een paar keer oefenen gingen verschillende dansen al veel be ter dan den eersten keer. Na een Polonaise volgde een nieuwe Duitsche polka; daarna de guitige Duit- sche volksdans: „Eins, zwei, drei, an die Bank vorbei". Vervolgens eenige Hollandsche dansen met het sierlijk spel van armen en han den. Vooral de „Gcldersche Peerden- spreng" was heel aardig en de zoo dui delijk beeldende linnenweversdans ont lokte een luid applaus aan de toe schouwers. Het was een aardige middag, wel ge schikt om den volksdans populariteit te doen verkrijgen. Mevrouw Sanson en mevrouw Bran sonGrondel, de directrice van K. en O., kregen bloemen. STADSSCHOUWBURG. „De Tooverfluit" door Ie Co-Operatie. Woensdag geeft de Co-Operatie in den Stadsschouwburg een opvoering van De Tooverfluit, opera in twee bedrijven van A. Mozart. De pers roemt deze voor stelling zeer. zij is een groot succes ge worden voor de Co-Operatie. De voor stelling Zondagavond in Utrecht was uit verkocht en ook Maandagavond was de zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen reeds des morgens bespro ken uitverkocht. De voorstelling alhier zal om kwart voor acht beginnen. VROUWENVEREENIGING „BIDT EN WERKT" Men schrijft ns: Deze Vrouwenvereniging was gerui- men tijd door omstandigheden genood zaakt haar arbeid stil te leggen. Thans heeft zij zich hersteld. Dezer dagen kon haar 13en jaardag feestelijk her dacht worden. Zeer velen hadden aan haar uitnoodiging gehoor gegeven, de zaal van het gebouw Parklaan 21 bood. dan ook een gezelligen aanblik. Nadat ge zongen was Ps. 103:1 ging de feestleider de heer de Jong vcor in gebed om daar na een kort maar hartelijk openings woord te spreken. Hierna volgde een hartelijk welkomstwoord van de presi dente. Een twaalftal meisjes uitte, veelkleurig belicht, in bloementaal, heilwenschen. Niet alleen de ouderen maar ook de kin deren werden aangenaam geboeid door leerzame en geestige voordrachten en samenspraken. Het kleine zangkoor zong op treffende wijze zijn schoone liederen, terwijl- ook de zang van een heeren-trio diepen indruk maakte. Verder bevatte het programma gemeenschappelijk ge zang, getuigenissen, enz. zoodat men. hooggt voldaan en met goeden moed voor de toekomst huiswaarts keerde. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. éeeft een overvloedig roomachtié schuim. Hetéebruik hiervan voor uw toilet en in het bad is een weelderié éenot. Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden FEUILLETON. |(Eeji verhaal van duistere krachten) uit het Engolsch vnn BERTRAM MITFORD 10) N:uhby had er evenmin iets tegen. Een forsche dienaar der wet is. zelf al is hij bezig met een interessant geval, dat hem waarschijnlijk promotie zal brengen niet bestand tegen het knagen van een gezonden eetlust op een helde ren. frisschen, vriezenden morgen. Maar ook terwijl zc bezig waren aan een goe den, geïmproviseerden maaltyd in Mer- vyn's keuken de woonkamer hadden ze st.izwUsend aan den doode gelaten hield Nashby zijn oogen gced open want hij was al bezig een theorie te vormen. De dokter had daar tot nu toe nog niet aan gedacht. Terwijl ze aan het eten waren, merkten zy niet dat de lucht opnieuw betrokken was. Dat drong eerst tot hun door. toen het. weer was gaar. sneeuwen en ce sneeuw kwam nu niet in kleine stippel tjes. maar in groote dichte vlokken, men rou haast kunnen zeggen Sn lappen, naar beneden. Nog zoo'n paar buien en zc zouden r.iet eens meer naar Clancchurst terug kunnen, De inspecteur sprong over eind. Lieve hemel! riep hij uit, terwijl hij naar het raam ging. nu zal alles ondersneeuwen, ook de voetsporen, die we misschien aan den overkant hadden kunnen vinden. Dat zou mij niets verbazen, zei Mervyn. Wel. er is niets aan te doen. HU was er nu heelemaal achter wat voor verdenkingen de politle-mar. koesterde en schepte cr een soort beha gen in, den man een beetje te plagen. Neemt u nog een whisky-soda! Neen, dank je wel. Ik ga gauw naar bulten om het spoor weer op te nemen, w^ar we zUn blijven steken. Als u mijn raad wilt aannemen, dan zou ik dat niet doen, zei Mervym Ziet u liever zoo gauw mogelijk naar Clancehm-st te komen, en komt u hier terug, als de lucht opgeklaard is. U hebt nu zelf gezien in wat voor diepe wallen de sneeuw kan bijeen warren. Als u In deze vreeselijke bul midden Sn het bosch verdwaald raakt, wel. dan zou het mij niets verbazen, als u binnen enkele uren even koud en stijf was. ais onze arme vriend hier. Wat zen u ervan, dokter? —Wat ik er van zeg? Wel. dat. ik me heelemaal niet de luxe kan permitteeren hier voor een paar dagen ingesneeuwd te raken, wat moet er dan van niyn patiënten worden? Dus. pis het u het zelfde is, mUnh:e: Mtrvyn, zcu ik u rillen vragen mijn wagentje te laten inspannen en er dan vandoor gaan, voor het neg erger wordt. Nashby was inmiddels naar buiten ge gaan. om te zien of het werkelijk on mogelijk was, het onderzoek to her vatten. Maar reeds voor hii het eind van het pad. dat naar den dam leidde, had bereikt, dreven verblindende, koude sneeuwvlokken hem achteruit. Neen. dat zou volkomen nutteloos zijn, zei hi,', heelemaal niet in zUn schik. Hier is niets tegen te beginnen. Ge lukkig gaan we er op den terugweg niet recht tegen in. Zoo reden zU terug, de inspecteur on bevredigd cn achterdochtig. Hij onder vroeg den dokter gedurende den heelen rit. ofschoon de sneeuwjacht, waar ze zich doorheen moesten worstelen het ademhalen, laat staan het praten zeer bemoeilijkte, naar Mervyn zijn omstan digheden en zijn antecedenten. Vooral naar zyn antecedenten. Maar op dat punt kon de dokter geen uitsluitsel geven, hij wist er evenmin iets van als zyn ondervrager. En Mervyn bleef alleen met den doode. alleen In het eenzame Heath Hover, waar het. spookte, en toch ook weer niet heelemaal alleen, want de po'.itie-agent was achtergebleven. Mis schien was diens aanwezigheid hem Vel 'nee', welkom. Want de sneeuw bleef in massa's rallen gedurer.de den heelen r.ichi cn versperde den weg naar het huls met hooge banken en de wind gier de droevig om de erkers van de woning, waar de levenden sliepen in het gezel schap van den man, die er heen ge reisd was. zijn raadselachtigen dood lc- gcmcct. HOOFDSTUK VI. Het Gat van de Deur.. Voor de derde en laatste maal vraag ik u, wilt u my dien brief geven of niet? Neen, dat wil ik niet! En de lip pen van de spreekster sloten zich vaster terwijl haar blauwe oogen recht en kalm in de booze, roodbruine tegenover haar keken en de gouden kroon van haar haren straalde boven een wel zeer trotsch opgericht hoofd. De beide twistende partijen waren een meisje en een vrouw, de laatste van middelbaren, om niet te zeggen verge vorderden leeftijd. Zy had een krom men, heerschzuchtigen neus en een har den mond met neergetrokken hoeken. Op dit oogenblik waren ze inderdaad zeer ver neergetrokken. Luistert u nu eens goed, juffrouw Seward, ging de eerste spreekster voort. Ik zal u nog een kansje geven, maar ook maar een enkel. U geeft mU den brief, of u verlaat mijn huis. En be grijp goed. zonder referenties en vandaag nog. Nu hebt u maar te kïe- De oudere vrouw had eenige veront schuldigingen voor haar ergernis in het feit, dat zij do andere betrapt had by het lezen van een brief, en daarbij nog wel een zeer dicht, beschreven brief, in het handschrift van haar eenigen zoon, een jong officier, die pas naar Indië gegaan was. Zij had tusschen die beiden al eerder iets vermoed, voor zUn ver trek.* En dit meisje was enkel maar een betaalde onderwijzeres in Fransch en muziek bij haar twee dochters, die alle bei nog in het bakvlsch-stadium waren. Er was inderdaad iets geweest, maar al leen van de zijde van den jongen man. Er staat heusch niets bijzonders in. was het antwoord. Ik was cr heelemaal niet op gesteld dat hU mij schreef en heb hem dat moer dan eens duidelijk gemaakt. Maar nu hij het toch gedaan heeft, wel nu kan ik vertrouwelijke correspondentie toch niet aan een ander laten lezen, al bent u ook honderd maal zijn moeder! Eigenlijk was de spreekster half ge neigd toe te geven, meer nog om der lieven vrede wille, dan om iets anders. Maar er waren twee dingen, die haar beletten, dien gemakkelijken en veili- gen weg te kiezen: ten eerste haar eigen trots, waarvan ze een aardige portie bezat, ondanks haar onder geschikte betrekking. Niet dat zij die als iets vernederends beschouwde, zoolang ze waarde in ruil voor geld gaf, en wie zal zeggen dat ze heelemaal ongelijk had? En mevrouw Garstairs had een toon aangeslagen, die ruw-gebiedend en beleedizend was. Het tweede obstakel lag hierin, dat de schryver nadrukkelijk gevraagd had, dat zij vooral niet. aan zijn moeder zou laten merken dat zij een brief van hem ontvangen had. En heusch .zcoals ze al gezegd had, er stond niets van belang in. Het was een zeer onschuldige ontboezeming. Er stonden heel vurige liefdesverklaringen in, maar van een zeer kinderlijken aard. Toen hy thuis was. was de jongen op haar verliefd geraakt, maar hoewel ze vrien delijk voor hsm was. had ze zijn liefde niet beantwoord en ze had hem dat meer dan eens duidelijk onder het oog ge bracht. Daarom was het werkelijk wel heel hard. dat zyn rncecer nu by haar was komen binnenvallen en deed alsof zij een soort gelukszoekster was. inplaats van een meisje van een vrij wat aan zienlijker afkomst da., deze familie van rljkgeworden fabrikanten, waar ze ge noodzaakt was. haar brood te verdienen, en misschien was he, juist het bewust zijn van die tegenstelling, die haar h?t blonde, mooie edele hcofd rechtop deel heffen gedurende den steeds heftiger wordenden storm van dit onderhoud. Dc anders altijd blozende wangen van de oudste vrouw waren doodsbleek van woede (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6