14 cent HAARLEM'S DAGBLAD AALSMEER'S GLORIE TE TURIJN, PER PAK FEUILLETON. De Geschiedenis van Lois Reddle BINNENLAND EDELWEISS ZEEPPOEDER ï»vcrMini na VRIJDAG 2 NOV. 1928VIERDE BLAD Een voorbeeld voor Italiaansche bloemenkweekers PERSCONFERENTIE BIJ DEN NED. TUINBOUW RAAD. Aalsmeer, het rozendorp, het in geheel Europa en ook in Amerika bekende cen trum van bloementeelt heeft een daad van nationaal belang verricht, door col lectief eenige duizenden rozen en chry santen, en vele andere bloemen en plan ten in te zenden op de nationale nij verheids-tentoonstelling die van Mei tot 4 November in Italië's machtige indus trieplaats Turijn gehouden wordt. Zaterdag 28 October opende de hertog van Aosta deze nevèntentoonstelling, die als de best geslaagde buitenlandsche de monstratie van de Aalsmeersche produc ten beschouwd wordt. Veel, zeer veel belangstelling is door publiek en pers voor de „Missione Olan- dese" betoond, en de heer E. H. Kre- lage, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouw-Raad heeft in een gisteren gehouden persconferentie er een en an der van verteld. „Aanleiding tot het deelnemen aan deze tentoonstelling was, aldus de heer Krelage, het feit, dat Aalsmeer zich ko lossaal uitbreidt. Zoo werd dit jaar een oppervlakte van vijf hectare voor de teelt van rozen onder glas bij de reeds be staande 45 H.A. gevoegd, hetgeen be tee kent, dat de jaarproductie 5.000.000 rozen grooter is geworden. Het is dus noodig nieuwe afzetgebieden te zoeken en de. Nationale Nijverheidstentoonstelling te Turijn, waarop enkele inzendingen uit het buitenland werden toegelaten, bood de welkome gelegenheid Aalsmeer's kleu rige en geurende bloemen in den vreem de te laten bewonderen en zoo propagan da voor dit Hollandsche product te ma ken. J£n Aalsmeer is in de stad der Fiat's voor den dag gekomen met Chrysanten, 2000 stuks ongeveer, het beste wat ooit gepresteerd werd. Voorts waren er 6000 rozen, begonia's, cyclamen, heesters en vormboomen en andere bloeiende plan ten die in bonte afwisseling den ongeveer 300 vierkante meter grooten zijvleugel van het hoofdgebouw vulden. De toestand waarin de bloemen na de lange treinreis aankwamen overtrof alle verwachtingen, begonia's die toch zoo moeilijk te vervoeren zyn, bleken niets of zoo goed als niets geleden te hebben. Vijftien Aalsmeersche kweekers stelden onder leiding van den heer J. C. M. Mensing, „de' manager van Aalsmeer" de duizenden 'bloemen op in de zaal, waarvan de muren bespannen waren met paarse stof waartegen vooral de kleuren der chrysanten heel mooi uitkwamen. Zelden of nooit was 't officieele cere- moniëel rondom een Nederlandsche in zending zoo uigebreid als thans. Dooi den heer Krelage en den Consul der Nederlanden te Turijn, Dr. Holtz, werd 'vooraf acte de presence gegeven bij den Hertog van Aosta, de overige in Turijn wonende leden der Italiaansche konink- lijke familie, bij den Gouverneur des Ko- nings en de andere autoriteiten, terwijl een gouden medaille, waarop gegraveerd 't Aalsmeersche gemeente-wapen en een inscriptie, werd aangeboden aan de 'stad Turijn, op een daarvoor speciaal gere gelde receptie. By de opening der afdeeling bood me vrouw Holtz, de vrouw van den Neder landschen consul de Hertogin van Pis- toia en Prinses Bona, die evenals de Her tog van Genua, den Hei-tog van Aosta INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 52) 2 Te acht uur vonden zij het postkan toor gesloten. Moron begaf zich naar het naastbijzijnde bijkantoor en vroeg of er een telegram aangekomen was, doch dit was niet het geval; en zij konden zich op geen andere wijze met mijnheer Wills in verbinding stellen. Onderweg naar huis telefoneerde Selwyn naar de Bluelight garage, over eenkomstig de aanwijzingen die hij had ontvangen en zij tuften weg over de breede uitgestrektheid van den groo ten weg naar het Westen, toen zij inge haald en voorbijgereden werden door een snelleren wagen dan den hunnen en Salwyn onwillekeurig ineen dook, ten ennde niet herkend te worden. „Wie was het?" vroeg Lizzy, die den inzittende niet herkend had. Lord Moron legde een vinger op zijn lippen, ofschoon de kans om afge luisterd te worden volkomen uitgeslo ten was. Niet dan nadat de voorbij gereden auto een in een opdwarrelde stofwolk flauwe stip in de verte was. vergezelden, bouquetten aan van Aals meersche rozen. De Turijnsche bladen publiceerden telkens artikelen over de Hollandsche inzending en de heer Kre lage werd onder andere geïnterviewd over.de drooglegging der Zuiderzee. Zoowel vakman als liefhebber betoon den veel belangstelling en het heeft den heer Krelage, zooals hij zeide, getroffen, dat de mentaliteit der Italianen zoo bui tengewoon vriendelijk was. Van na-yver op de Hollandsche kweekers was niets te bespeuren, het is dan ook niet waar schijnlijk dat Italië invoer der Aalsmeer sche producten zal bemoeilijken of ver bieden om de eigen teelt te beschermen, Want men ziet in de Aalsmeersche kwee kers zijn meesters, en zoo beschouwde men de inzending wel als een goed voor beeld voor de Italiaansche bloemenkwee kers. De bewondering was zoo groot, dat reeds op de tentoonstelling werd onder handeld dat alle daar geëxposeerde plan ten verkocht werden. En ongetwijfeld is daardoor in Italië een afzetgebied voor de producten der Aalsmeersche tuinders gevonden. Maandag was de geheele Aalsmeersche delegatie uitgenoodigd op een noenmaal, aangeboden door de stad Turyn, waar de hoogste autoriteiten ter eere van Neder land mede aanzaten. Gesproken werd door het hoofd der gemeente, welke toe spraak beantwoord werd door den heer Krelage, en verder door ZJE. den Gou verneur des Konings, door den Neder landschen Consul, en door Baron Basilé, inspecteur der Nationale Militie en Re gent van de Nationale Fascistische fede ratie voor de Provincie Turijn en No- varra. Hiermede is de hoogst mogelijke eer bewezen aan de Aalsmeersche in zending en tevens bleek er uit, zoo be sloot de heer Krelage zijn uiteenzetting na enkele bijzonderheden over Turijn, hoe groot het nut van samenwerken is. Deze collectieve inzending had en heeft neg veel belangstelling, een aantal bloe men en planten door een enkelen kwee- ker geëxposeerd zou dit zeker in veel mindere mate gedaan hebben. De collectieve inzendingen rozen en chrysanten, verwierven beide een gouden medaille en een eere-prys. De heer D. Baardse Dzn. kwam uit met zijn bekende begonia's en cyclamen, alle in prachtige hoedanigheid. Door de jury werd aan de begonia's een gouden medaille toegekend, benevens een eere- prijs. Een zelfde bekroning verwierven de cyclamen. De firma wed. P. Eveleens Zonen exposeerde begonia's, cyclamen en primu la's Voor de begonia's verkreeg deze fir ma een gouden medaille, benevens een eere-prijs, én voor de cyclamen en pri mula's te zamen. .eveneens een 'gouden medaille en een eere-prijs. De Kon. kweekerij „Terra Nova", W. Keessen Jr. Zonen, behaalde met een collectie groenblijvende en besdragende heesters benevens drie Taxus-vormboo men een gouden medaille. TREKKING DER NENIJTO-LOTERIJ. Zoo is dan eindelijk de lang verwachte trekking der Nenyto-lotery gekomen, schrijft de Msb Zij werd gisteren gehouden in een der achterzalen van het café-restaurant Ti- voli te Rotterdam ten overstaan van no taris mr. G. Vlug. Er waren twee trommels die bediend werden door twee jonge dames. De eene haalde er een briefje uit. Notaris Vlug las het getal dat op het papiertje stond, voor het was het nummer dat was uit geloot, .terwijl de andere jonge dame uit den tweeden trommel eveneens een brief je haalde. Ook dit nummer werd door den no taris voorgelezen. En dit getal bepaalde het nummer van den pry's. Zoo is het den geheelen dag doorge gaan tot 's avonds kwart over zessen, toen waren alle 1500 prijzen uitgeloot, die gisteren gevallen zijn, maar wij heb ben mede te deelen dat de hoofdprijs, de Cadillic-auto, viel op no. 499.250. De eerste prijs, een Peerless-auto, viel op no. 302.852. De tweede prijs, een Hup- mobile Roadster viel op no. 162.458. Voor de andere prijzen zie men de trekkings- lïjsten. keerde hij zich dramatisch tot haar en fluisterde: „Chesney Ohesney Praye. Hij gaat daar ook heen! Ik wist dat hij er de hand in had. Een klaplooper, zooals hij heeft de hand in alle verdachte zaak jes!" „Zou hij ons gezien hebben?" Selwyn schudde ontkennend het hoofd. „Neen. Hij chauffeerde zelf; doch hij zat te grijnzen als een aap. Dat is het bewijs!" Te Maidenhead passeerden zy een voor een hotel staanden auto. „Hij is bezig zijn maag te vullen", merkte Selwyn op, écn en al opgewon denheid. „Het is raadzaam voor ons goed op te passen, wanneer hij ons voor de tweede maal inhaalt." Doch zij behoefden geen voorzorgen te nemen en aan het vernuftige denk beeld dat hij en zijn gezellin geheel achter een uitgevouwen courant zou den wegschuilen, zoodra de andere auto hen naderde, behoefde geen uitvoering gegeven te worden, want toen de claxon van Chesney hen waarschuwde dat hij hen vootbij zou rijden, was het reeds geheel donker en hy stoof hen voorbij. Op een afstand van ongeveer tien mijlen van de boerderij aangekomen, moesten zij telkens naar den weg vra gen. De juiste ligging van de boerderij scheen moeilijk aan te geven te zijn, en DE „VEENDAMMER" IN HOOGER BEROEP. Het Hof beveelt een nader on derzoek naar de waarden van de aandeelen der Bank op 25 Juni 1927. Bij de gisteren voor het Gerechtshof te Amsterdam voortgezette behandeling van de strafzaak tegen de bankdirec teuren J. J. en J. P. H. W., en den ac countant A. C. M. begon president Mr. Jolles naar wij in het Handelsblad lezen eenige vragen te stellen aan W. Sr. en M. Uit de antwoorden er op bleek o.a.. dat W. Sr. en M. elkander pas op 10 Junil927 hebben leeren kennen en dat M. 'n akte boekhoudenMObehaalde en zich daarna, zonder examen, als accountant vestigde. De president deelde vervolgens mede, dat het Hof besloten heeft, vandaag het onderzoek niet te sluiten, doch een na der onderzoek beveelt. Het Hof acht het noodzakelijk door curatoren een nader onderzoek te doen plaats hebben naar de.waarde, die toegekend moet worden aan de aandeelen en de overige activi teiten der Veendammer op 25 Juni 1927. Het onderzoek ter terechtzitting zal worden hen-at op Vrijdag 16 November a.s. 's voorm. 10 uur. Vervolgens werd aan de verdediging gelegenheid gegeven tot dupliek Mrs. Muller Massis, Goseling en Ko- kosky bleven by hun conclusies. Mr. Massis deed aan het slot zijner dupliek uitkomen, dat mr. Goseling Woensdag gewezen heeft op de afgodi sche vereering, die de zoon W, ten op zichte vaji zijn vader koesterde. Niet minder groot was echter de vereering van den vader voor den zoon. Juist hierom is het niet aan te nemen, dat de vader nog wel tijdens de afwezigheid van den zoon dingen zou hebben bekok stoofd, waardoor niet alleen hij-zelf, maar ook zijn zoon in gevaar zou wor den gebracht. Mr. Kokosky voerde naar aanleiding van het verwijt van den advocaat-ge neraal, dat hy zoo laat met de door hem overgelegde brieven van Sedeyn en Schim van der Loeff is gekomen, aan. dat hij de bewuste brieven pas sedert eenige dagen in zijn bezit heeft. President mi-. Jolles: Hebt u zich over tuigd van de juistheid dier brieven? Mr. Kokosky: Bedoelt u of ze echt zy'n? Mr. J.: Of u weet, dat zij inderdaad op dien datum zijn geschreven? Mr. K.: Daarover bestaat by my niet den minsten twijfel! Mr. J.: U legt de brieven over, maar kan de herkomst niet aantoonen? Mr. K.: Ik ben volkomen overtuigd dat de brieven geschreven zijn op de data die zij vermelden. Mr. J.: Maar Sedeyn houdt zich schuil en Liebermann houdt zich ook schuil. Mr. K.: Ik heb de brieven niet van Sedeyn. Het Hof schorste hierop de verdere behandeling der zaak tot Vrijdag 16 November a,s. VOOR MILITAIREN VERBODEN. VERBROEDERINGS CONFERENTIE TE MAASTRICHT. De heer Albarda heeft den minister van Defensie de volgende vragen ge steld: Is het waar, dat de garnizoenscom mandant te Maastricht aan militairen heeft verboden, de Vlaamsch-Waalsch- Nederlandsche Verbroederingsconferentie by te wonen, die op Zaterdag 27 October 1.1. aldaar door de Nooit-meer-oorloa- federatie was belegd? Kan de minister mededeelen, op welke overwegingen dat verbod berustte, en wil hy mededeelen, of hij dat verbod goedkeurt? Indien het verbod zijn goedkeuring niet wegdraagt, wil de minister dan maatregelen nemen om te voorkomen, dat militairen in hun vrijheid van bewe ging onnoodig worden belemmerd? HET PASSEEREN VAN OVERWEGEN. In Staatsblad 365 is opgenomen het kon. besluit, waarbij wordt bepaald, dat artikel 11, tweede lid van het Algemeen Reglement Dienst der Spoorwegen, voor taan luiden zal als volgt: „Het is verboden overwegen met voer tuigen motorrijtuigen als bedoeld in artikel 1, punt 1, der Motor- en Rijwiel- wet daaronder begrepen te naderen met een grootere snelheid dan van tien kilometer per uur tusschen het aan de zijde van den overweg, vanwaar men nadert, geplaatste waarschuwingsbord of merkpaal en het begin van den over weg". Dit woord naderen houdt in, dat men een overweg mag passeeren met elke gewenschte snelheid. eerst toen zij het dorp Whitcomb bin nengereden waren, konden zij den goe den weg inslaan Toen kregen zij met nog andere moeilijkheden te kampen. „Het zou onzin zijn brutaalweg het erf van die oude „Galg" op te rijden en te vragen: „Waar is zij?" merkte zijn Lordschap zeer terecht op. „Wanneer wij op het spoor zijn van iets waaraan een luchtje zit, en ik weet zeker dat er aan alles waarin Ohesney de hand heeft, een luchtje zit, zou het antwoord dat men ons zou geven, niet beleefd zijn. Zit er daarentegen geen luohtje aan het zaakje, dan zouden we ons bespottelijk maken indien wij zoo maar binnen vie len en er is niets hm „Geen luchtje", hielp Lizzy hem hulp vaardig uit zijn woorden. Twee mijlen van Whitcomb belegden zij krijgsraad en besloten den auto naar den hoofdweg terug te zenden en den verderen weg te voet af te leggen. Het was Selwyn, die dit voorstel opperde. „Die toestand vereischt een soort van omzichtigheid, en ken je iemand, die omzichtiger is dan ik, zeg het aan maar." Zij zwoegden langs den stoffigen weg, naar den auto van Chesney uitkijkende. Het was thans volkomen duister en zij bezaten volstrekt geen licht met uit zondering van de lucifers, waarvan Lord Moron er nu en dan een aanstak en toen zij in het gezicht van de boerderij A.V.R.O. EN V.A.R.A. DE VARA KRIJGT NIET MEER ZENDTIJD. Naar het Volk verneemt, heeft de mi nister van Waterstaat aan het bestuur van de V.A.R.A. medegedeeld, het door die organisatie tot hem gerichte verzoek om uitbreiding van zendtijd, niet te kun nen inwilligen en wel op formeele gron den. De minister is van meening. dat in afwachting van het advies van den Ra dio-Raad alle uren, die op Hilversum niet zijn afgestaan aan de V.A.R.A, en den V.P.R.O.. aan den A.VH.O. behooren en heeft het V.A.R.A.-bestuur naar de A.V.R.O. verwezen. Hy heeft medege deeld, zich te zullen vereenigen met een door deze beide organisaties onderling overeeneengekomen wijziging in de zend uren. Zooals men weet, schrijft het blad. is het de wensch van de V.AHA, om voorloopig alhans op de nog niet in ge bruik zynde uren, in het bijzonder dus op de middagen, den luisteraars iets vah waarde te bieden. De V.A.R.A.. hoewel het standpunt van den minister niet deelende, heeft zich in het belang van de zaak thans toch tot de A.V.R.O. gewend met het verzoek, over deze uren de beschikking te krygen. MONUMENT VOOR JAN TOOROP. KOMT IN DEN HAAG. In aansluiting met de reeds vroeger medegedeelde plannen tot oprichting van een monument ter nagedachtenis en ter eering van Jan Toorop meldt men aan de N.R.C.. dat, na het initia tief van Pulchri Studio te 's Gravenhage terstond spontane medewerking is ge vonden van alle vooraanstaande ver- eenigingen van kunstenaars in den lande. Er heeft zich een werkcomité gevormd waarin met den heer Willy Sluiter als yoorzitter. zitting hebben de heeren H. C. Verkruysen, Albert Vogel, L. Bolle. Georg Rueter, H. van der Kloot Mey- burg, mr. J, F. van Royen, L. Verhoeven. S. Moulijn en Ed. Gerders. Als algemeen secretaris is de heer Th. B. van Lely- veld aangewezen. Men stelt zich voor, het monument te schenken aan de gemeente 's Graven hage, de plaats waar de kunstenaar bij afwisseling vele jaren van zijn leven heeft gewoond en gearbeid en waar hij na een langdurig lijden is gestorven. DE DOORGANG VAN MAASTRICHT. VOORTGANG MET HET WERK Het Hbld. verneemt, dat, nu ook over het financieele gedeelte van de plannen voor het behoud van de oude Maasbrug te Maastricht, voor het bouwen voor een nieuwe brug aldaar en voor het verbe teren van den doorgang van Maastricht, volledige overeenstemming is bereikt tusschen het Rijk en de gemeente Maas tricht, de nadere uitwerking van het ontwerp-Van Konijnenburg-Klink ter hand is genomen. Zij berust bij den nieuwen hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Lim burg. oud-minister ir. A. A. H. W. König. De bedoeling is, dat voortgang wordt gemaakt met het werk. in verband ook met de belangen, die België bij de ver betering van den doorgang van Maas tricht heeft. DEUTSCHER KLUB Lichtbeeldenavond over het vaderland. De oorspronkelijk door de Deutsche Klub te Haarlem op 3 November vastge stelde cabaretavond is uitgesteld tot 17 November. In plaats daarvan komt een lezing met lichtbeelden op Zaterdag 3 November 's avonds half negen in het vereenigingslokaal bij Brinkmann, door den heer M. K. W. Gerisch, vertegen woordiger der Reichszentrale für Deut sche Verkehrswerbung, getiteld „Deut- sches Land". Dat de artistieke foto's van de Rijks centrale de bezoekers zal voeren door de schoonheid van het eigen vaderland moet wel de bijzondere belangstelling wekken van leden en vrienden der ver- eeniging. En daar na afloop allen gezel lig bijeen zullen blijven, verwacht het bestuur een zeer groote opkomst van le den en hun vrienden en kennissen. PERSONALIA. Mej. P. C. Kenselaar te Haarlem slaagde voor het examen voor diploma Ziekenverpleging in het Wilhelmina- g as thuis te Amsterdam, gekomen waren, was het tweetal doo- delijk vermoeid. „Geen erg vroolijk buitenverblijf, wel?" zeide Selwyn, wiens ijver een wei nig afkoelde. „Allemachtig eenzaam gat. Het zou mij niet verwonderen wanneer hier ergens een eohte galg stond. Wij hebben verkeerd gedaan, geloof ik, den auto weg te zenden." „Het is nu te laat om er over te pra ten of wy verkeerd gedaan hebben", meiikte Lizzy ter zake op, en liep voor hem uit. „Wy hebben de plek gevonden dat is ten minste iets. Niet dat zij er uit ziet als was het de moeite waard haar te vinden." Eindelijk kwamen zij aan de groote zwarte poort en den ontoegankeiyken muur. „Zullen wij aanschellen of kloppen?" vroeg zijn Lordschap ..Daar binnen staat een auto hoor je het?" Lizzy ging tot de daad over door een schop tegen de deur te geven. Toen' zij daartoe voor de tweede maal den voet opgeheven had, weerklonk uit het huis den gil van een vrouwzulk een angst kreet, dat het bloed van Selwyn tot ijs scheen te bevriezen en zijn knieën on der hem knikten. Het zelfde oogenblik werd de poort met geweld opengeworpen, waardoor zij bijna tegen den grond geslagen werden, en het voorstuk van een auto werd zichtbaar. LIEFDADIGHEID. EEN WAARSCHUWING EN EEN OPWEKKING. Het bestuur van den Armenraad te Haarlem, Mr. Dr. W. P. Vis. voorzitter en Mr. P. E. Barbas, secretaris, wenscht by den aanvang van het winterseizoen, het publiek nog eens te waarschuwen voor de schadelijke gevolgen van het geven aan hulpbehoevenden, zonder vooraf ingesteld onderzoek en voor het geven van gelden aan collectanten voor liefdadige instellingen. die men niet kent. Omtrent hulpzoekende personen of in stellingen van weldadigheid kan steeds worden geïnformeerd aan het Bureau van den Armenraad. Jansweg 39. telefoon no. 12700. De Armenraad maakt van deze ge legenheid gebruik, er de aandacht van het publiek op te vestigen, dat het in den regel de voorkeur verdient, hulp zoekenden. na onderzoek, te steunen door middel van de bestaande instellingen van weldadigheid, omdat deze instellin gen naast den financleelen steun, welke zij verleenen. de hulpzoekenden ook met raad en daad ter zijde staan, en trach ten hen weder zoo spoedig mogelijk zelf standig te maken. Tenslotte wil de Armenraad zijner zijds nog eens wijzen op de groote nood zakelijkheid, dat door het publiek fi nancieele offers worden gebracht voor liefdadige doeleinden, door het steunen van betrouwbare instellingen, die niet tzelden slechts met groote moeite hun arbeid kunnen voortzetten. Alleen op deze wijze wordt de mogelijkheid ge opend, op afdoende wijze in de vele nooden te voorzien. CREMATIE MR. J. H. W. B. tlSSER. Donderdagmiddag is op Westerveld verascht het stoffelijk overschot van wylen Mr J. H. W. B. Visser, oud-lid van den Raad van Justitie te Batavia, die de laatste jaren te Haarlem woonde. Do plechtigheid, die in alleen eenvoud geschiedde, werd behalve door een aan tal familieleden o.a. bijgewoond door de heeren Jhr. Mr, H. J. van Vierssen Trip. oud-president van den Raad van Justitie te Batavia, Mr. Martens, oud-raadsheer van het Hoog Gerechtshof te Ned. Indië, Mr. de Laat Kanter, oud-plaatsvervan ger lid van den Raad van Justitie te Batavia e.a. Op verzoek van den overledene werd niet gesproken. Nadat de met eenige kransen gedekte baar onder de tonen van het „Ave Maria", van Gounod, was neergelaten dankte een zoon van den overledene de aanwezigen voor de laat ste eer, zyn vader bewezen. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE HERVORMDEN.. Ds. A. Trouw zal hedenavond te begin nen. een twee-wekelijkschen cursus houden over .De geestelijke stroomingen der laatste eeuw". Achtereenvolgens zullen worden behandeld: Het oud-libe ralisme. Het Réveil, De Gronische rich ting, Het- Radernisme, Theosofie. Spiri tisme, Christian Sciënce, Sceptisisme, Atheïsme en Historisch materialisme. Deze cursus die gehouden wordt in het gebouw van den Protestantenbond is voor elk belangstellende toeganke lijk. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 2 November. Sabbath: Vrijdagavonddienst by den ingang te 4 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.14 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zon dagavond te 7 uur. De avonddiensten op de werkdagen alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeen te gebouw Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Be- gynestraat 11. HET CONFLICT IN HET DRUKKERS- BEDRIJF. In een Woensdagavond gehouden ver gadering van het district Amsterdam van de Federatie van Boekdrukkerspa troons, heeft het bestuur zijn mandaat neergelegd, nadat een deel van de ver gadering had geëischt, dat de heer Van den Berg, rayonbestuurder, die door het bestuur was uitgenoodigd om het tarief toe te lichten, de zaal zou verlaten. De vergadering, waarop de tariefsquaestie zou worden besproken, is daarop geslo ten. Vóór de Federatie-vergadering op 6 November te Utrecht zal het districts- bestuur geen vergadering meer bijeen roepen meldt het Hbld. „Er is een vrouw in dien wagen", schreeuwde Lizzy, doch haar stem ging in het geraas van den motor verloren. HOOFDSTUK XXXIII. Mynheer Ohesney Praye was een wel kom bezoeker. Hy had zijn machine op het voorerf geparkeerd, en voor een klein houtvuur gezeten, warmde hü thans zijn verkleumde handen, want de nacht was buitengewoon koud gewor den en hij was in volle vaart over de winderige heuvels gereden „Brrrr!" zeide hij. zijn handen bij den gloed houdende. „En dat noemt men nu een Engelschen zomer! Ik zal blij zijn weer in Indië te zyn." „Denkt gij dan- daarheen te gaan?" „Best mogelijk. Alles hangt er van af...." „Ge moogt van geluk spreken mij thuis getroffen te hebben", zeide de doctor, terwijl hij glazen op de tafel plaatste. „Waarom?" vroeg de ander verrast. „Ik meende dat ge dit fraaie verblijf niet zou verlaten, althans nu niet." De doctor deelde hem in het kort de beweegredenen voor zijn korte afwe zigheid mede, en Ohesney keek ernstig. „Acht je het ©enigszins waarschijnlijk dat Dorn terugkeeren zal?" vroeg hij. De vroolijkheïd van Tappatt stelde hem geru^. HARINGDRUKTE TE IJMUIDEN. ALS DE KOPPELS KOMEN. Als in IJmuiden groepjes vlsscherllc- den. gehuld ln dikke rulgwollige grijze truien, de beenen tot ver over ae knieën gestoken in rubber laarzen en met een Virgiuia-slgaret in den mond door de straten slenteren, beteekent d:t. dat er haring aan den kan: is. Hoe meer van die gToepjes men ziet hoe meer ha ring is er aangevoerd. De visschers zijn welkome gasten van caféhouders, siga renwinkeliers enz., de haring wordt met blijdschap begroet door do factoo.'s, kooplieden en havenarbeiders. IJmui den staat ln zulke dagen ondanks Clia- rivarlus in het teeken van de haring: meer dan dat. Je ruikt ze op de pleinen en in de straten, in de café's en in de winkels en uit vele woningen komt de niet bepaald aangename geur van in de kokende olie en eigen vet zwemmende haring je tegemoet. Donderdag was het eindelijk weer eens een ouderwetsche haringdag. Men vreesde al. dat het dit jaar niets zou worden, maar eindelijk schijnt de Noori- zeeharing tot de ontdekking te zijn ge komen. dat het daar in de buurt van de Hollandsche kust nog zoo kwaad niet is. Met het gevolg dat een aantal Engel- sche haringkoppels, „alert" als steeds, de zilverwitte vtschjes bij millloenen ln hun drUfwant verschalkten, om ze zoo gauw mogelijk naar de dichtstbijzijnde haven te vervoeren en aan den man te brengen, om dan weer gauw nieuwo scholen op te zoeken. Een paar dagen ach tereen kwam er deze week reeds een tiental binnen. IJmuiden voelde bij intuïtie, dat dit slechts de voorboden waren. En inder daad, Donderdagmorgen puften ze achter elkaar de haven in. die typische rappe bootjes, met hun netten-schat en hun kostbare collectie groote voetbal len, de Schotsche blazen, op het dek. met hun eigenaardige namen, namen die alleen Engelsche haringkoppels kun nen voeren. „Herring-Ho" heette er een. In totaal kwamen er ruim 30. elk met gemiddeld ongeveer 500 manden aan boord. We zullen ons niet wagen aan een schatting van het aantal gevangen exemplaren, maar het waren er zeker ettelijke millloenen. Want behalve de 30 Engelschen kwamen er ook nog eenige Hollandsche loggers, die midden in de scholen terecht gekomen schenen te zyn. De IJmuidcrische logger Marten Ber- nardus IJ M 406 ving in een paar etma len 32 last (544 kantjes) die de beman ning in die weinige dagen kans gezien had te steuren d w. z. ongekaakt in tonnen pakken). Van rust weet men op zulke dagen aan boord van een haring schip niet veel. Maar ook hier past Let spreekwoord: „Geld verzoet den ar beid". Tot laat in den avond heerscht© er bedrijvigheid in en om den Rijksvischul- slag. Want in tegenstelling met de ge wone zeevisch, die alléén des voornud- dogs wordt afgeslagen, vindt de afslag van haring tot laat in den namiddag plaats, omdat haring spoedig haar frischheid verliest, waardoor ook het groote prijsverschil tusschen de haring van den laatsten trek en de „overnacht- sche" („overdays" zeggen de Engel schen) ontstaat. Het is voor IJmuiden te wenschen, dat de „Union Jack" nog eenigen tUd in do Visschershaven gezien mag worden. De min of meer aangeschoten visschers en liet haringluchtje nemen we dan maar Op den koop toe S. B. NAZORG BAZAR. Het batig saldo van den Nazorg Bazar welke einde September In de Concert zaal gehouden werd, bedraagt f 3816.90. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per rcgcL AMSTERDAM UTRECHT NIeuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 „HU is reeds terug! Ja, eigenlijk ge zegd, vertoeft hU onder dit dak!" Ohesney was opgesprongen. ..Wat voor den duivel wil je daarmee zeggen?" vroeg hU norsch. „Ga weer zitten. Er is niets om je be angst over te maken. Hy zit achter oen twee-duims deur, met handboeien rond zUn polsen en met een pijn in zijn hoofd, die hij niet zoo spoedig zal kwyt rnken. Ik had willen telefoneeren, doch ik ver trouwde de Intercommunale lUn niet," En toen gaf hU zUn bezoeker verslag van zUn ontmoeting met Dorn. „Het is een kwestie van elkander voor te zUn, en ik zag het best vooruit", zeide hU. „Het smaakt even goed als een flesch schuimenden wUn. om zijn her sens te meten met een man, zooals hU, om vooruit te raden en af te wachten wat hU in gegeven omstandigheden deen za] en daarna zUn voornemens te begunstigen of tegen te werken. Eón van ons beiden moest het onderspit delven hU of ik. HU verzuimde een aanvan- kelUke voorzorg tet nemen de opper vlakkigste amateur zou het begre;>en hebben, wanneer zijn aandacht voor een oogenblik afgeleid werd. Ik zou natuur- lyk iets in zUn drinken gemengd hebben; het was zoo'n doodeenvoudige zaak, c-ii feitelUk kwam zij nog niet eens bU mij op. Hy gaf zich zoo volkomen aan mij bloot" .(Wordt vervolgd.); HET CADEAU

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13