BUITENLANDSCH OVERZICHT EINDELIJK DAN MANIU! DE VOORGESCHIEDENIS. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS 's Morgens en 's Avonds BERLIJNSCHE BRIEVEN. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 5 NOV. 1928 DERDE BLAD Bratianu en de zijnen treden af. Jorga en Maniu aan het ivoord. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wat het georganiseerde verzet niet is mogen gelukken, daar is de zich langs de lijnen van geleidelijkheid ontwikke lende politiek eindelijk in geslaagd. Dit voorval bewijst weer eens te meer dat vooraf aangekondigde revoluties veel minder gevaarlijk voor een régee- ring zijn dan hardnekkige en onophoude lijke goed georganiseerde oppositie. Zooals men weet is Boekarest reeds geruimen tijd getuige van den verwoe den strijd tusschen de regeering Vin tilla Bratianu, en de oppositie be- Vintilla Bratianu_ lichaamd door den boerenleider Maniu en Prof. Jorga. Joanel Bratianu die de regeering door den dood ontviel toen zijn krachtige arm nog lang niet gemist kon worden was een veel sterker figuur dan zijn broeder Vintilla die hem op volgde. Joanel was altijd in staat geweest het land met onverwrikbaren wil te be sturen, zooals het bestuurd moest wor den, en onder zijn eerste ministerschap kwam machtig veel goeds tot stand. Reeds eenige dagen na zijn dood, toen „ondershands" een regeering gevormd werd waarvan Vintilla de premier was, eischte de oppositie het ontslag van het ministerie, op grond van den eisch dat een kabinet der- nationale eenheid ge vormd moest worden. Deze eisch werd tallooze malen onder den grootsten en dikwijls oproerigen aandrang herhaald. Tot nu toe was de regeering er echter in geslaagd, den vijand de baas te blij ven, eenvoudig door het innemen van een volmaakt passieve houding. Dat deze zaak vroeg of laat spaak zou loopen was te voorzien. Manui, de boe renleider, die betrekkelijk nog maar kort geleden den mislukten boeren op- marsch organiseerde wachtte met Jorga, den leider van de nationalistische intel- lectueelen zijn dag af. Dezer dagen had zich de situatie uitermate verscherpt, daar de premier aan den regentschapsraad den eisch had gesteld, dat hem een termijn zon worden toegestaan, om de buitenland- sche leening te verzekeren en de sta bilisatie van de lire door te voeren. Aangezien men daarbij echter met een ongelimiteerden termijn had te doen, werd Bratianu's eisch door den regent schapsraad klaarblijkelijk van de hand gewezen. Daarop bood Bratianu de de missie van het kabinet aan. Alvorens zijn ontslag aan te bieden heeft het kabinet Bratianu echter doen gevoelen, dat het er zich geenszins mee zou kunnen vereenigen als de liberale partij (die thans aan het bewind zal komen) geen enkele partij kan steunen die de ontbinding van het parlement op haar programma heeft staan, daar de huidige Kamer het werk van den eco- nomischen wederopbouw des lands be hoort voort te zetten. Dit is natuurlijk een steek aan het adres van de rebellische boerenpartij die ondanks Bratianu in den persoon van Maniu (als eerste minister) toch aan het bewind zal komen. Eindelijk dan! Klaarblijkelijk heeft de regentschaps raad ingezien, dat dit de beste en vreedzaamste oplossing was. voor het vraagstuk dat al vele malen dreigde in opstand en bloedvergieten uit te loopen. De Geschiedenis van Lois Reddle Naar het Engelsch van EDGAR WALLACE. 54:1 HOOFDSTUK XXXIV. Zij zag hem aan. volkomen verbijsterd, als was de beteekenis van zijn woorden niet door haar begrepen. ,Dat ik met u trouw?" herhaalde zij. „Dat gij u morgen met mij laat trou wen. Ik heb de voorzorg genomen daartoe vanmiddag een bijzondere ver gunning te laten opmaken, zoodat ik morgen met u in het huwelijk verbon den kan worden. Het viel mij niet zoo gemakkelijk haar te krijgen, doch hier is zij...." en hij klopte op zijn borstzak. .Alvorens Londen te verlaten, zond ik den vicaris te Leitworth een telegram, en verzocht hem de plechtigheid mor genochtend te tien uur te doen plaats hebben." Zijn aangezicht was wit; oogenschijn- hjk verkeerde hü onder den invloed van een diepe innerlijke aandoening. Weldra ging hg op langzameren. toon voort: De aanleiding door den regentschaps raad aangegrepen is dan de quaestie der buïtenlandsche leening. Toch had niemand reeds zoo spoedig deze oplossing verwacht. Jorga en Maniu werden reeds door den regentschaps raad ontvangen! F. A. Beslissende wending? Naar allen schijn is in het metaal conflict een beslissende wending te wachten, aldus meldt de Courant, De rijksminister van Arbeid en die van Economische Zaken overwegen het on dernemen van bemiddelingspogingen op basis van een nieuwe regeling. Men zal n.l. trachten, beide partijen ertoe te brengen, vervroegde onderhandelingen omtrent den arbeidstijd te voeren voor de totstandbrenging van een nieuw contract voor den duur van een jaar. In geval een vrijwillig accoord tusschen beide partijen niet kan worden bereikt, zal een arbitrale uitspraak geveld wor den, waaraan beide partijen zich bij voorbaat onderwerpen. De in deze uit spraak te vervatten regeling zou den werkgevers zeker equivalent voor een zwaarderen loondruk kunnen bieden. In ieder geval zal de regeering probeeren. vóór de beslissing van het arbeidsgerecht over de vraag van de geldigheid der eerste arbitrale uitspraak een compro misactie te beginnen. De deskundigen commissie In verband met de verschillende be sprekingen, welke Poincaré met den Duitschen gezant en met Parker Gil bert, den agent der schade ver goedings- betalingen, heeft gehad, deelt Havas mede dat Poincaré de diplomatieke ver tegenwoordiger der overige bij de schade- vergoedingsquaestie betrokken mogend heden heeft ontvangen en dezen in ken nis heeft gesteld van zijn besprekingen. Het schijnt, zoo voegt Havas er aan., toe, dat op grond dezer gedachten wisse ling de quaestie van het in het leven roepen eener deskundigencommissie in een beslissende fase is getreden. Het B.T.A. zegt dat de Belgische regeering haar standpunt tegenover de Duitsehe regeering inzake de deskundi gencommissie nog niet kenbaar heeft gemaakt. België heeft ook nog geen des kundigen benoemd aldus het Hbld., het is echter waarschijnlijk dat de voor malige minister van financiën Francqui als zoodanig zal worden aangewezen. Congres der radicalen. In tegenwoordigheid van ongeveer 800 gedelegeerden is het congres der radicale partij, door Daladier. den voorzitter dezer partij, geopend. De radicale minister Herriot, Sarraut, Queuille en Perrier. alsmede Caillaux woonden de bespre kingen bij, aldus het Hbld. In zijn openingsrede verklaarde Da ladier: „Ik blijf trouw aan de eensgezindheid der linksche partijen, die het werk der bevrijding, hetwelke de Republiek tot eer heeft gestrekt, alleen hebben vol bracht. Indien onze partij zich op een bondgenootschap met de conservatieven zou oriënteeren, zou zij haar waardig heid en haar recht van bestaan verlie zen". Herriot, die over Art. 71 inzake de wedertoelating der congregatie sprak, zeide o.a., dat de quaestie der missies te berde werd gebracht door een groot aantal mannen der wetenschap, dié zich ongerust maken over een mogelijke vermindering van den Franschen in vloed in het buitenland. Hij vroeg het congres de aangelegenheid in alle kalmte te onderzoeken; daarna oefende hij critiek op den oorspronkelijken tekst der in het geding zijnde artikelen. „Ik zal u tot een rijke vrouw maken. Ik zal het u en uw moeder aan niets laten ontbreken. Ik zal u een zoodanige positie in de maatschappij geven, als waarvan gij nooit hebt kunnen droomen. En ik zal nog iets méér doen'. Hij kwam dichter bij haar staan, en voor zij besef te wat hij deed, had hij haar bij de schouders gegrepen. „Ik zal den naam van uw moeder in eere herstellen de jaren, die zij in de gevangenis door bracht, heb ik niet in mijn macht haar terug te geven...." Zij wrong zich vrij van zijn greep. „Neen!" zeide zij. „Het spijt mij. doch ik kan niet. Zij mogen waar zijn alle dingen die gij zegt doch ik kan niet met u trouwen, mijnheer Praye, en ik ik geloof u niet. Mijn moeder be vindt zich in de gevangenis." Hij liep naar de deur en haar ope nende riep hy den doctor bij den naam. ..Breng mevrouw Pinder beneden", zeide hij. Het meisje stond aan het andere ein de van het vertrek, de handen samen- gestrengeld, wachtende, hopende, en toch niet durven hopen. Zij vernam een lichten tred op de trap. de deur werd opnieuw geopend, en de vrouw trad binnen. Eén blik op dat berustende gelaat was voldoende. Nog één seconde en zij lagen in elkanders armen, en het meisje snikte het uit aan den boezem van haar moe- De Hongaarsche effecten-affaire. PARIJS. 3 Nov. (N.T.A.) De cor- rectioneele rechtbank heeft in het pro ces inzake de vervalsching der afgestem pelde Hongaarsche effecten op voorstel der verdedigers besloten de vijf zich in hechtenis bevindende beklaagden. Josef Blumenstein, de gebroeders de Failiois. de voormalige consul Lacace en Simon Torbini voorloopig in vrijheid te stel len. Havas vermeldt onder alle voorbe houd het gerucht, dat er onderhande lingen zijn geopend om te bewerkstel ligen, dat de beklaagden de onrechtmatig verworven winsten terugbetalen. PARIJS, 3 Nov. (B.T.A.) Op verzoek der verdedigers heeft de recht bank besloten de eerste zitting der zaak over veertien dagen te houden. WAT WIL BYRD AAN DE ZUIDPOOL? De expeditie van den Noordpool en Oceaanvlieger Bvrd heeft New-York ver laten. Met den walvischvanger „Calar- sen" is hij van Los Angeles naar Nieuw- Zeeland gezeild, van waar hij met de „Elianor Bolling" en „City of New- York" de groote reis naar het Zuide lijke vasteland begint. Een zoo goed als onbekend gebied strekt zich daar uit in en uitgestrektheiddie gro'oter is dan de Vereenigde Staten en Mexico te zamen. Dit onder sneeuw en ijs liggend land is de laatste uitdaging aan onderzoekers en vliegeniers, want wie weet, welke ge heimen zich nog in dit oneindig gebied verbergen, een gebied, dat nog door geen menschelijk oog werd aanschouwd. Zoo lang het tegendeel niet is bewezen, is het volstrekt niet onmogelijk, dat zich aan de verbaasde blikken der vliegeniers een ijs- en sneeuwvrij met bloemen be dekte weide zal vertoonen, zooals eens Peary ze in 1897 op Groenland vond, waar hij ze niet verwachtte. Wie weet. of de vluchten niet de aanwezigheid van kostbare delfstoffen kan vaststellen, of niet een werkende vulkaan wordt ont dekt, of niet nieuwe diervormen en ver schijnselen ran tot ver onbekenden aard kunnen worden waargenomen. De aan lokkende mogelijkheden zijn vele. Scott en Amundsen hebben slechts een smalle strook van het reusachtige land betreden. Niettegenstaande is het nog absoluut een onbekend land, dat rondom door een hoogen muur van ongeveer 100 Meter is omringd. Dagenlang woeden daar ijsstormen met een snelheid van 80 KM. per uur en ontwikkelen zich tot blizzards, die in een uur soms 200 KM. afleggen. Daarbij is er een temperatuur van meerdere dozijn graden onder nul en vier maanden van het jaar volkomen nacht, dan vier maanden schemering, en vier maanden dag. Op het ijs van de Rossbarrière, rond vier duizend KM. zuidelijk van Nieuw-Zeeland, wordt door de bemanning der expeditie een kamp ingericht en zal daar blijven, terwijl de schapen, om te overwinteren, naar het eiland terugkeeren. „En wanneer het ijs afbreekt en drij ven gaat?" „Men meet ook met die mogelijkheid rekening houden", verklaarde Byrd op bovenstaande vraag. „Het zou een toeval zijn, een van de vele op een expeditie". Bij de Poolschemering kunnen dan de voorbereidingen voor de vluchten worden getroffen. De vlucht gaat eerst ongeveer 700 KM. over een zich geleidelijk ver heffend door sneeuw bedekt gletscher- veld, dan over den door Scott. Shackle- ton en Amundsen ontdekten 2000 Meter hoogen bergwand en dan de Pool tege moet, die ongeveer 3600 Meter boven de zeespiegel moet liggen. Maar dan begint het eigenlijke werk: Vluchten naar het Oosten en het Westen, om de vele mil- lioenen vierkante Kilometers te verken nen. Technisch is de expeditie van Byrd, welke 60 man omvat, schitterend uitge rust. Byrd neemt niet alleen een appa raat voor hoogtezon mee, maar ook gra- mophoonplaten, jazzinstrumenten en een bibliotheek. Hij heeft ook een prachtigen korte golfzender bij zich, waarvan de ra dius 20.000 KM. bedraagt en welke rond 60.000 gulden heeft gekost. Dagelijks zal Byrd mededeelingen doen over den stand der expeditie naar de bewoonde wereld en zoo kan het gebeuren, dat, terwijl wc aanstaanden zomer van de hitte puffen, telegrammen ons bereiken, met ongeveer den volgenden inhoud: „Zon verdwenen, hier heerscht volko men duisternis. Temperatuur 70 gr. on der nul. Sneeuwstormen, alles wel. Byrd." Daar de reis over landijs gaat, zullen de onderzoekers zich bedienen van sle den met breede onderstellen, zooals ze ook door Amundsen zijn gebruikt. Op deze sleden worden voor de honden 100 ton robbenvleesch vervoerd. Op de rob ben zal eerst jacht worden gemaakt in de baai nabij het kamp. Twee tract-ors zullen helpen de lading van het schip over de barrière te trekken en dan ver dei' naar de overige hoofddepots, van der. Een minuut heerschte er in de kamer een stilte, slechts door de gemompelde liefkoozende woordjes van de oudste vrouw onderbroken. Toen hield me vrouw Pinder het meisje op armslengte van zich af en keek haar in het met tranen bevlekte aangezicht. „Mijn kleine Lois!" mompelde zij zacht. „Het lykt nauwelijks mogelijk. Lois beproefde te spreken, „En ben je gekomen om mij mede te nemen?" Chesney verloor het meisje niet uit het oog en toen hij haar met het hoofd zag knikken, maakte hij zich met her leefde hoop blij. „Ik ben Ohesney Praye", zeide hij linksch. „een een vriend van juf frouw Reddle." .Reddle? Dan heeft mevrouw Reddle jou haar naam gegeven?" Zij keek naar Chesney. „Wanneer vertrekker, wij?" vroeg zij. „Zoodra er in zekere voorwaarden toe gestemd is. Wilt gij ons thans weer al leen laten mevrouw Pinder?" De -vrouw liet haar oogen naar het meisje dwalen. Haar in de armen ne mende, kuste zij haar teeder In zijn koortsachtige spanning en in zijn drin gende haast, scheurde Chesney hen bijna van elkander. Hij sloot de deur achter mevrouw Pinder en keerde tot Lois te rug, - - waar de honden voor de verdere trans porten zorgen. Bovendien moeten de tractors zorgen voor het vervoer van ae vliegtuigen naar 't geschiktste startter rein. Voor de Poolvlucht is het groote van drie motoren voorziene Ford vlieg tuig Floyd Bennott" bestemd, waarvan de hoofdbestuurder Bernt Balchen zal zijn. Voor de verkenningsvluchten dient een Fairschild vliegtuig en een derde vlieg tuig zal dienen voor nauwkeurig geo grafisch onderzoek. Waarover Byrd ook zal vliegen, automatisch werkende ca mera's zullen het beeld van het overge vlogen gebied op de film vasthouden. De voornaamste zorg van Byrd is. eerst de Eskimo's en de Poolhonaen gelukkig door de heete zóne te brengen. Want. ofschoon zijn medegezellen van het blan ke ras voor de reis zijn voorbereid en toe gerust als geen ander Poolvaarder te voren, ofschoon ook de hem ter beschik king gestelde technische middelen tot ae meest moderne en de meest geperfectio neerde behooren. van de Eskimo's en de honden, die reeds lang het overnachten in geweldige koude gewoon zijn. kan on der zekere omstandigheden de gelukkige terugkeer van de expeditie afhangen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos oï tube Purol aanwezig te zijn. Berlijn, 30 October. In een van de groote provinciale bla den van Duitschland. den „Hannover- schen Courier" las ik dezer dagen in een artikel over de Duitsehe schooljeugd de treffende opmerking, dat de scholieren in dit land tot de groep der „Schwerarbei- ter" behooren. Wie in dit land gezinnen met kinde ren kent, weet hoe juist die klacht is. Ik weet, dat men ook in Nederland reeds jaren lang er over piekert, of men van de scholieren niet wat al te veel verlangt. En stellig is het bij ons al veel beter geworden in vergelijking met de jaren, toen ik nog zelf in de klas zat en eigen lijk nimmer rust. maar wel doorloopend spanning, angst om examens en „proef werk", en meer van die schoolkwellingen kende. Maar het onderwijsideaal is toch ook in Duitschland nog lang niet bereikt. Men is hier andere wegen gegaan en heeft getracht ouders en scholieren meer dan elders in het onderwijs te betrek ken. „Elternbeirate" zijn benoemd, die zoogenaamd een oog in het zeil houden en met de gemeentebesturen, de onder- wijs-instantie's en de onderwijzers zelf beraadslagen. Ja, de scholieren hebben ook hun eigen vereenigingen en cpmmis- sie's. De Pruisische hoogescholen had- den tot voor kort een Bond, die met re- geeringshulp tot stand was gekomen, die een officieus karakter had. en waarvan het lidmaatschap door de autoriteiter. verplichtend gesteld was. Een organisa tie. die na de revolutie in hoofdzaak reactionnair en anti-semitisch gebleken is. en die daarom onlangs na langen strijd door den Pruisischen Minister van Onderwijs ontbonden is. Ze bestaat nog wel in anderen vorm (volgens de grond wet heeft ieder, dus ook de student, het recht van vereeniging en vergadering), maar de republikeinsche elementen zijn er geen lid meer van, en de kracht van den Bond is door de opheffing van het verplichte lidmaatschap natuurlijk met vroeger niet meer te vergelijken. Oppervlakkig beschouwd is intusschen het resultaat van zooveel tolerantie en democratische opvattingen tot nu toe niet bijzonder groot geweest. De Duit sehe jeugd munt niet uit door levens vreugde. Zelfmoorden van scholieren, die de lasten van een overstelpend onder wijsprogramma niet langer dragen kun nen. zijn aan de orde van den dag. Men schrijft daar gewichtige artikelen over. zonder met zulke middeltjes natuurlijk ook maar de minste verbetering te kun nen brengen. De opleiding bij het mid delbaar onderwijs is reeds in vier hoofd groepen gesplitst. En toch klagen ouders en scholieren, dat het onderwijs al te veel van den jeugdigen intellectueel vergt, dat er haast geen tijd overblijft voor andere dingen, die toch zeker niet minder belangrijk zijn dan het instam pen van boekengeleerdheid. Er is een machtig streven in Duitsch land om daar de militaire dienstplicht met alle daaraan verbonden voordeelen voor de volksgezondheid niet meer be- Welnu?" zeide hij. „Heb ik u de waarheid niet gezegd?" Zij gaf met een hoofdknik toe. ,Rn zult ge het nu doen?" „U trouwen?" Zy schudde het hoofd. .Doch tegen uw moeder zeióet gij van wel!" riep hij woedend uit. „Ge weet wat de gevolgen zullen zijn, niet waar. waarneer gij weigert?" „Ik kan niet, ik kan niet! Hoe kan ik met u trouwen, mynheer Praye? Gy zijt immers verloofd met de Gravin van Moron Met een vloek belette hij haar he: voortgaan. „Laat de gravin er buiten! Ge weet wat ik voor u doe, niet waar? Ik red u liet leven, ik geef u uw moeder terug...." Langs hem heen keek zij naar de ge sloten deur. „Ik kan niet!" herhaalde zij machte loos. „Hoe kunt gy op een belissing aan dringen? Ik.... ik ken u niet. umoet mij den tijd geven." „Ik zal u zooveel tijd geven als noodig is om dit papier te onderteekenen." Hij nam een vel folio-papier uit zijn zak en legde het op de tafel. „Wat is dat?" vroeg zy. ..Het is een overeenkomst. Ge be hoeft niet de moeite te doen het te lezen. Plaats eenvoudig uw handteke ning hier en ik zal den doctor roepen om getuige te zijn." „Doch wat is da' voor een document?" EEN HOTEL UIT HET TIJDPERK DER ROMEINSCHE KEIZERS. Bij de opgravingen ju Hercul&num is kort geleden een gebouw blootgelegd, dat voor een oud-Romeinsch hotel wordt gehouden, te oordeelen naar het aantal kamers. Het is althans het eenige tot nu toe blootgelegde gebouw, dat een dergelijke opvatting rechtvaardigt. H-: bestaat uil een rij van op de benedenverdieping gelegen vertrekken met gewelfde zol dering, waarvan de wanden met geo metrische figuren en kleine land schappen zijn versierd. De vloer is met een mozaïk bedekt., welke zich nog in een goeden staat bevindt. Ten Oosten van den hoofdingang voert een trap naar een langen smallen corridor, waar aan tal van kleine, onversierde vertrek ken uitkomen. De hoofdingang van het hotel, welke aan den kant van de zee is gelegen, moet nog worden blootge legd. Aan de zijde van het hotel, het verst van de zee gelegen, lag een ruime tuin, welke een vlakte van 800 vierkante KM. bedekte. De westzijde van dezen tuin is door een lagen muur. waarboven zich een zuilengalerij verheft. afge sloten. Tien witte marmeren zuilen, waarvan de mees ten gebroken zijn, wer den hier gevonden en zullen weer op hun oorspronkelijke plaats worden opge richt. staat, althans door sport en gymnastiek op grooten schaal de schade eenigszlns goed te maken. Tal van Duitsehe steden hebben de laatste jaren prachtige sta dions gebouwd en millioenen voor wed strijden, zweminrichtingen en gymnas tiekzalen overgehad. Maar voor een be hoorlijk „weekend" volgens Engelsch voor beeld zijn de meeste Duitschers toch nog niet te vinden. Wie zal ontkennen, dat desondanks sport en gymnastiek oneindig veel voor de volksgezondheid gedaan hebben en nog dagelijks doen De resultaten van de Duitsehe mededingers aan de jongste Olympische Spelen in Amsterdam heb ben duidelijk genoeg aangetoond, op welk een verrassend-hoog peil de lichamelijke geoefendheid van een door wereldoorlog en inflatie ongelooflijk-geteisterd volk al weer gestegen is. Maar beziet men de Duitsehe jeugd van een ander stand punt, dan is het resultaat toch allesbe halve verheugend. Het schijnt dan toch. dat oorlog en re volutie een uitwerking gehad hebben, die een waarschuwing moge zijn voor de ook in Duitschland nog talrijke elementen, die met zulk een „Stahlbad" dweepen en de bijbladen der monarchistische dag bladen. die als ae „Kreuzzeitung" nog wekelijks met een „militair bijblad" ver schijnen. waarin de modernste machts middelen der andere staten getoond wor den en over het ontbreken van -zulke vernietigingsmiddelen binnen de Duit sehe grenzen gejammerd wordt, met graagte plegen te verslinden! Deze groepen, die inderdaad .niets ge leerd en niets vergeten" hebben, zien blijkbaar ook nog niet in, dat de tegen woordige jeugd wat al te liberaal opge voed wordt- En waar ze het wèl inzien, maken ze er zich wat al te gemakkelijk van af door te beweren, datde re publiek daar schuld ran is en dat zooiets onder een monarchie onmogelijk zou ge weest zijn. Tot op zekere hoogte hebben ze na tuurlijk gelijk. De revolutie van 1918. die zoo bitter weinig ten goede veranderd heeft, zag tenminste kans. het Duitsehe volk zoo genaamde „vrijheden" te bezorgen, waar van de critieklooze jeugd in de eerste plaats misbruik maakt-Behalve misschien in het Italië van tegenwoordig is stellig in geen enkel ander land ter wereld de schooljeugd zoo politiek-geïnteresseerc als juist in Duitschland. Deze jeugd is als gewoonlijk radicaal. Radicaal in elke richting, maar vooral geneigd, zich bij vleugel groepen met een zeer markt- schreeuwerig programma aan te sluiten Jonge Duitschers zijn communisten of sociaal-democraten of rechtsradicale dweepers. voor zoover ze niet door de katholieke kerk in andere directie ge dwongen worden. Tegen dat jeugdig radicalisme is op zichzelf niet veel te zeggen. Het slijt met de jaren wel af. en het is eigenlijk ge zond. dat het bestaat. Geen enkele be weging is zonder den heftigen stimulans dezer jongeren denkbaar. Maar beden kelijk is, dat het Duitsehe radicalisme vroeg zij en trachtte te lezen wat er op de eerste bladzijde stond, doch hij voor kwam haar. Haar wantrouwen groeide, en de re actie van de overstelpende ontmoeting van zooeven had haar koud en wezen loos gemaakt. Een onrustbarende twijfel dat hij niet in staat zou zijn, zijn gedane beloften na te komen was haar hart binnengeslopen. Haar ge- heele gemoed kwam er tegen in opstand aan de woorden van dezen man waarde te hechten. „Ik kan niets doen alvorens mijnheer Dorn te hebben gesproken." Waarom zij van allo andere den naam van den detective noemde, zou zij niet hebben kunnen zeggen. Wat zij verlang de was uitstel. Zij noemde den eersten naam die haar in de gedachten kwam. en zou evengoed dien van mijnheer Shaddles genoemd kunnen hebben. ,Dom! Ha. is het er zoo mede gesteld. Michael Dorn is de bevoorrechte? Wel nu Dorn en geen Dorn. morgenochtend te tien uur zult ge met mij trouwen. Ik ben thans te ver gegaan om terug te tre den. En, in ieder geval, Dorn is dood." „Dood?" riep zij vol ontzetting uit. .Hij kwam vanmorgen hier aan om naar u te zoeken, en De deur werd langzaam geopend. „Ik moet je niet hebben, Tappatt. Doe de deur dicht, verd Doch langzaam, zeer Jengaaam, werd geen grenzen kent, dat het, om een Duitsehe uitdrukking te gebru.'en. .hemmangslos" (remloos) is. De groote politieke bonden met een half-mllltair karakter hebben in dat opzicht heel wat op hun geweten Zij trekken de jeugd meer aan dan een politieke party, en worden daarom door ce groote partijen der volwassenen terecht als een onmis bare aanvulling op prijs gesteld. Het ..Reichsbanr.er". de „Rotfront- kampferbund". de „Jungdeutscher Or den". de „Stahlhelm". „Wehrwolff en soortgeiyke bonden zijn kweekplaatsen van een jeugdig romantisch gedoe, dat met „veemgerichten" en dergelijke m'i- deleeuwsche tradltle's pleegt te werken en een menschenleven vooral in vorige jaren niet al te hoog meer schatte. Een uiterste, dat natuurlijk alleen door de oorlogszeden mogelijk was geworden. In deze bonden met hun uniformen, rangverschillen, vaandels, muziek, mee tings met allerlei tra ra en antieke onder- scheidingsteekencn voelt de Duitsehe jeugd die niet meer heusch-soldaatje kan spelen, zich meer dan thuis. Maar de Bonden hebben steeds meer een zuiver-politiek karakter. En dus wor den de jonge Duitschers op een leeftijd, die nog geen gezond oordeel mogelijk maakt, reeds in de politiek verwikkeld. Zy lezen dus de partybladen, die helaas in Duitschland een toon plegen aan te slaan, die ook ouderen reeds bedorven heeft. Deze pers kent geen tolerantie, geen eerbied voor den tegenstander, geen eigen ongel Uk. maar slechts strijd in den meest onsmakelijken vorm, dien men zich denken kan. De heeren journalisten kennen geen grooter genot dan elkaar dagelijks uit schelden in termen, die vischwijven nog als al te onbehoorlijk versmaden zouden. Het helpt niet dat de beste journalistieke elementen daartegen sinds jaar en dag ten strijde trekken. De lezers slikken dit alles, en de uitgevers zien er blijkbaar voordeel in Er wordt verder gescholden: en de jeugd, die deze bladen leest krijgt den indruk, dat deze soort van polemiek de juiste is, en aapt ze maar al te graag na. Onder zulke omstandigheden groeit ln Duitschland een nieuw geslacht op. waar van we na tien of twintig jaren als de omstandigheden andere geworden zijn en Duitschland weer een actieve rol van beteekenis zal kunnen spelen nog het noodige verwachten kunnen! Er zyn genoeg Duitschers van een ge heel ander kaliber, die dit alles inzien en die ook reeds hun waarschuwende stem doen hooren. Maar Ik krijg niét den in druk dat naar die stem mén geluisterd wordt De jeugd zelf luistert er zeker niet naar en men kan haar dat niet eens kwalijk nemen. Haar natuurlijk radica lisme trekt veel meer naar de uitersten en wil de gematigden niet als betere ele menten erkennen. Waar het niet om een bolsjewistisch ideaal gaat. begrijpt men in scholierenrijen ook het andere uiter ste: een herstel van een „glorieriik Duitschland". geiyk men het uit de ge. schiedenisboeken kent Een herstel van al de heerlijkheden van wereldmacht, van koloniaal bezit, van sterke regimen ten en aloude traditie. De onderwijswereld, in de eerste plaats di der hoogescholen. is voor 85 pet. reac tionnair en voedt de studenten op tot strijders voor nationalistische einddoe len. Op zichzelf waarlijk bewonderenswaar dige prestaties als de oostwest-Amerika- vliegreis van Koehl en Hünefeldt en de Zeppelin toch ten van Eckener worden in het klasse-onderwUs tot overmatige hel. denvereering opgeblazen. Het onderwijs ondermijnt ook de eerbied voor den te- genwoordigen staatsvorm, ofschoon die toch door de meerderheid der bevolking nog altijd gewenscht wordt. De scholie ren krijgen in radicale bladen zelfs te le zen. dat een vereerenswaardlge persoon, lijkheid als de rijkspresident von Hin denburg een „mislukking" is. Werkelijke heerschers over de Duitsehe jeugd zijn .rücksichtslose" leiders als de Moskou- sche bolsjewikl, de krantenkoning Hu- genberg. de fanatieke leiders der bonden als Seldte en Dllsterberg. Mahraun en Thalmann. die als nationale of interna tionale helden vereerd worden. En intusschen geeft de democratische republiek gelegenheid, zich „uit te leven', geschriften in handen te krijgen, die ten slotte tot excessen als scholiemioorden cn zelfmoorden leiden, processen te volgen, die de laagste menschelijke hartstochten blootleggen. Ik kan het niet helpen, my schUnt de Duitsehe jeugd op te groeien tot een ge slacht. dat ons nog te denken, en mis schien helaas ook nog te handelen zal geven. Maar er biyft één hoop: dat ik de dingen ten slctte toch te donker heb in gezien! H. v. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 cent» per regel. de deur verder opengeduwd. Toen werd door de gemaakte opening de zwarte tromp van een revolver zichtbaar, en. eindelijk, het lachende gezicht van Michael Dorn! .Handen omhoog. Praye!" riep hy. Jk moet jou hebben!" Toen de deur nog verder geopend werd en de geheele hand naar binnen stak. grepen de vingers van Chesney Praye een ebbenhouten liniaal, en by den ha- telijken aanblik van het gelaat van Michael, sloeg nU de op tafel staan de petroleumlamp stuk. Een gerinkel, het neervallen van verbrijzeld gl3s en een gil van Lois Praye snelde haar voorby; zy hoorde het mot geweld dichtslaan van de deur, en het gekerm van tomand. De volgende seconde waren de beide mannen hand gemeen geraakt en zy drong zich hoo langer hoe verder r.aax het uiteinde van de kamer terug, toen tafels en stoo len by de worsteling betrokken werden Zy hoorde Ohesney luidkeels om den doctor schreeuwen. .Doctor help! Neem dat zwijn voor je rekening!" Toen weerklonk het ver schrikte meisje het geluid van 'n deur die opengerukt wordt in de oorgen. het wegsnellen van voeten en de stem van Ohesney zweeg. ,31ijf staan waar gy zijt!" (Wordt vervojgdjj De Duitsehe jeugd EN HUN MOEILIJK BESTAAN. ROMANTISCH GEDOE. (Van onzen correspondent.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9