TWEEDE KAMER. Ï1U1TENLANDSCH OVERZICHT NOG GEEN PERSPECTIEVEN. EEN RELLETJE. SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 9 NOV. 192S 8 November. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegroo- ting voortgezet. Na den heer Albarda de kleine partijen aan het woord. De coalitie, het platteland en het kapitalisme. De algemeene beschouwingen over dc staatsbcgrooting werden vandaag voort gezet. Na de beëindiging van de rede Van den heer Albarda, die gisteren be gonnen, vandaag werd vervolgd, was de spanning gebroken, omdat, voor vandaag althans, wat nog komen kon, geen groote perspectieven kon openen. Immers, na de breed-opgevatte, groote lynen trekken de rede van den heer Albarda zouden de kleine groepen aan het woord komen, door de heeren Llngbeek, Braat en de Visser vertegenwoordigd en op het twee de plan de heer Lovink, voor de details van wat Dr. de Visser voor de c. h. groep gisteren heel in den breede bespTak. We willen niet zeggen, dat de besohouwin- gen der kleine groepen geen beteekenis hebben zij vertegenwoordigen even als de groote fracties een deel van ons volk maar voor de politieke vooruitzichten zijn zij niet richtinggevend. De heer Albarda zette zijn rede voort. Hij sprak er om te beginnen zijn afkeuring over uit, dat de overschotten op de staatsrekeningen van vorige Jaren zoo maar door de jegeering worden aan. gewend om de vlottende schuld te ver minderen. De s. d. partij wilde voor het gebruik van die bedragen aan de volks vertegenwoordiging om toestemming ge vraagd zien. Dit werd gevraagd, omdat met de bedragen der afgeloopen jaren, vele sociale maatregelen hadden kunnen bekostigd worden. Dat dit niet geschied is, vond de heer Albarda een heel ern stige fout. De heer Albarda sprak natuurlijk ook over de komende stembus en wat daarna gebeuren moest. De coalitie kan de s. d. fractievoorzitter niet waardeeren: het ontbrak haar aan bezieling. En aan wat voor het politieke leven van het grootste belang is: het willen werken voor de arbeiders. De heer Albarda beeft de rechtsche groepen als zijn meening voorgehouden, dat er noch van de R.K., noch van de A. R., noch van de C. H. meer winkracht zal kunnen uitgaan. Daarentegen zag hij de S. D. A. P. groeien en in kracht toenemen. De coali tie geloofde hij niet meer te kunnen le ven. Dc toekomst is aan het socialisme en daarom ook wenschte hij samen werking met de R.-K. Samenwerking met de R.K. omdat niet- geestelijk-zede. lyke vraagstukken enzen tijd beheer- schcn. maar sociale vraagstukken. Waar om zoo vroeg hij niet een tijdelijk samengaan? Maar dan, niet wanneer de heer Nolens dep tijd gekomen acht van do uiterste noodzaak, maar wanneer er een program kan gevormd worden, dat de noodige waarborgen biedt voor een doorvoering van S. D. wenschen. En hij verweet het de R.K. dat deze fractie zoo aarzelt tussohen democratie en conser vatisme. Dc heer Albarda wees voorts op de noodzakelijkheid van eenzijdige ontwa pening. Om flnancieele redenen, ten ein de met het vrijkomende geld (wat de heer Albarda ook zonder ontwapening mogelijk acht, wijl er geen crisistoe stand meer ls) het sociaal werk en het onderwijs uit te bouwen, maar bovenal om de ontwapeningsgedachte zelf, om het voorbeeld voor andere landen. Twee desiderata die hij zeer scherp onderstreepte twee desiderata legde do heer Albarda het kabinet voor: al lereerst wenschte hij niet alleen een oor. logsverklaring te onderwerpen aan het votum der volksvertegenwoordiging, maar ook de mobilisatiebesluiten en In dc tweede plaats, wilde hij den vrij willigen landstorm niet doen opkomen zonder daartoe door de regeering en de Kamers geroepen te zijn. De Vrijw. Landstorm de heer Albarda zag hem aanleiding ge ven tot allerlei spanningen tusschen ver schillende bevolkingsgroepen, wat in het eind tot burgeroorlog voeren moet. De heer Albarda pleitte daarna voor een grondige oplossing naar de gedach ten van de motte-Sannes van het vraag stuk der ouden van dagen. Hi) eischte toezicht op het bankwezen, op de trusts en de kartels, hij elsohte een wettelijke regeling van de vacantle voor loontrek- kenden dit zal de rust in het bedrijfs leven bevorderen, want wordt die eisch niet vervuld, dan zal er staking op sta king uitbreken. De heer Albarda ten slotte pleitte voor het brengen van allen grond ln staatsbezit, in ieder geval en in de eerste plaats de grond van de Zui derzee, die met staatsgeld wordt droog gelegd. Men had gisteren gesproken over de 'meenlnggversohlllen in de SDA.P. De hoer Albarda onbkende die velschil len niet, maar zekle hij wanneer 't gaat om de vraag „kapitalisme of socia lisme" dan wordt door ieder het ant woord zonder omwegen ge-gewen. Ieder wil de onderliggende klasse de heer schappij schenken, bij voorkeur langs den weg van de evolutie Geen stofver- geders zijn wij, S. D. zeide de heer Albarda maar stofveraohters, iedere geloofsovertuiging kan bij ons een on derkomen vinden: wij zijn zeker van de overwinning. bezwoer de minister krachtig op te tre den, wanneer er wetsontwerpen uitgaan of besluiten worden uitgevaardigd, die wel de staatsfinanciën binnen be paalde grenzen houden en de rijks uit gaven beperken, maar op de gemeente lijke financiën een verhoogden invloed oefenen. Wat wordt er dan van den be lastingbetaler, wien te sauveeren toch ook des ministers bedoeling ls. Hulde bracht de heer Lovink voor de versobe ring der regeering. Maar waarom stij gen toch nog de Onderwijs-uitgaven vroeg hij. Maar waarom komt er dan nog niets van een Waterstaats-reorga nisatie? voegde hij daaraan toe. De heer Lovink had een aantal land bouw-desiderata. Met de Troonrede was hij het niet eens. dat de toestand van den landbouw goed is, al is die beter dan in 1927. Om den landbouwtoestand te verbeteren, vroeg hü van de regee ring niet op uitgaven voor den landbouw te beknibbelen. Hij vroeg daarom, om den landbouwtoestand te verbeteren drie maatregelen: lo. instelling van een goed geoutilleerde landbouw-directie, die den export leiding geven zal: 2o. goed landbouw-onderwijs, op dat geleerd kunne worden den voor export zoo gun- stigen en zoo gunstig gelegen Neder- landschen bodem economisch en effi cient te benutten en 3o. door een regee- rmgscontróle in te stellen op den uit voer van vleesch, gelijk dat ook het ge val ls met de boter en de kaas. Daarna kwam aan het woord de heer Llngbeek. Diens eigenaardig-geïsoleerde figuur in de Kamer, zijn manier van spreken, die absoluut niet van geest ontbloot is dikwijls weet hij in de Ka mer een lachsalvo te ontketenen zijn steeds ln-den - aanval -zijn tegen de coalitie, weet altijd weer een groot aan tal Kamerleden rondom het spreekge stoelte te vereenigen, die van het be gin tot het eind geboeid blijven luiste ren. Geboeid of boos. Boos, hevig boos werd gisteren de heer Heemskerk, zóó, dat hij tijdens de Lingbeek-rede de vergaderzaal ostentatief verliet. Wat was toch het geval? De heer Lingbeek onderkent in het coaliseeren der reohtsche groepen alleen de be hoefte naar macht. Dat zette hü gis teren opnieuw uiteen en betoogde dat hü rekende eerst met de A. R. partü af en daarna met de C.H. partij - de Alt. partij niet geofferd had goed en bloed, noch andere dingen, die werkelijk een offer waren, maar geofferd de oor- spronkelüke Groen-van-Prinstersche overtuiging, alleen om de macht te krij gen. Om de macht was die partü met de R. K. medsgegaan, de Alt. party, die gewetensvrüheid niet kent. Hier viel de heer Heemskerk scherp uit tegen den heer Lingbeek: „Dat is niets minder dan laster, laster!" En nog eens herhaalde hü 't. En toen verliet de heer Heemskerk de vergaderzaal, boos, om die aantasting van zün eer als staatsman. De heer Lingbeek betoogde voorts, dat hü niet anti-papistisch was, maar kwam toch weer op tegen de dure kloosterge bouwen, die volgens de L. O.-wet aan de orden worden gegeven. Wü betwü- felen sterk of de L. O.-wet dit zou moge lük maken, zou mogelük kunnen maken Evenmin als de A. R. party, hecht de heer Lingbeek aan de C. H. partü ln haar coalitie-verband. Wel ziet hy het C. H. program als meer principieel, maar toch ook de C. H. is niet gaat en ongerept gebleven in de coalitie. Ooi; zü heeft door de coalitie nationale in stellingen als de Chr. school aan het ongeloof overgelaten. Ook zy heeft het kleed van het Protestantsche beginsel uitgetrokken. De Staat moet christelijk zün en de Staat heeft de Kerk te hoe den aldus de heer Lingbeek wan neer de Staat dat niet doet, moet alleen het beginsel hooggehouden worden, ge- loovende in de uiteindelijke overwinning. Morgen wordt 't weer een zeer be- langrüke dag. vergeleken by die van heden. Dan hoor en we de heeren Nolens en Marchant. Maar dan is 't ook uit tot de minister komt. Buitengewoon belangryk zün de alge meene beschouwingen dit jaar niet. De politieke malaise, die zich uitsprak in het zich vormen van een extra-parle mentair kabinet, werkt ook nu bü de discussies door: er is geen centraal punt van aangrijpen. INTIMUS. Dr. LOVINK. Daarna een spreker van het tweede plan. Dr. Lovink, die detailpunten bo- har.deldc naast de algemeene beschou wingen van dr. de Visser, die de groote lünen trok voor zün fractie. Dr. Lovink erkende, dat de regec- ying oen sobere financieel© politiek had jpvcerd hulde had hü voor den heer De Geer in dit opzicht maar hü, bur gemeester van een plattelandsgemeente, Dc heer BRAAT De heer Braat houdt elk jaar dezelfde litanü. Het huidig kabinet breekt hü niet af: liever een coalitie-kabinet, dan een samengaan van R-K. en SD.A.P. maar nog liever een extra-parlementalr- kablnet-, staande boven de partüen. Daarom huldigde hij het kabinet-Do Geer. En opnieuw tornde de heer Braat op tegen de ambtenarü. die alle gelden van den Staat opeischt en niets doet over hebben voor de ouden van dagen, die alle gelden van den Staat opeischt. en leidt tot een schromelüke verwaarloo- zing van het platteland, waarvoor al heel weinig wordt gedaan. Hü wees op post en telefoon ten plattelandc, op de achterstelling der ambtenaren ten plat- telande. op den zomertijd, die er alleen ls om het platteland achter te stellen. De heer de Visser, de communist, richtte zich in den breede tegen de S. D. A. P., die hü verweet te hinken op twee gedachten op dat „vervloekte" dualisme, dat eenerzüds burgerlijk re formistisch wil zün, verlangend naar de minister-zetels, anderzüds den soclalisti. schen schijn wil hooghouden. Hy begreep niet, hoe de heer Albarda het bewind- de Geer beter kon noemen, dan het be- wind-Colün: zü waren beiden kapltalis- tiscli-antt-proletarisch. Dit de hoofd zaak. Geen verwatering! riep hy uit, een verwatering, die dc heer de Visser ook zag in de invitatie des heeren Al barda tot de R.K. om samen te werken, HET TOONEEL. De Grond, spul van boe renleven in drat bedi'leven deux Geert Tels. Wel geteld was het gisteren de zesde voorstelling van De Grond, die wü bü woonden, maar het was de eerste maal, dat wy dat spel van het boeren leven in de oorspronkelüke taal het Groningsch hoorden. En het leek ons toe, dat de Groningers den geest van het stuk ook het meest benaderden, al hebben wü enkele rollen individueel dan ook we', eens sterker bezet gezien. Opmerkelyk was evenals Zaterdag de Frlesche opvoering van De Koe koek ook nu weer bij deze provin cialen de groote natuurlijkheid van het spel en de zuivere weergave van het boerenmilieu door hen, die Groningsch spraken. Maar wat deze Groningers bü <3e Friezen voor hadden, dat was het vlotte tempo, waarin al door gespeeld werd. Zoo stonden wij gisteren reeds om kwart over elf op straat, waar ik mü een op voering van dit zelfde stuk herinner, welke eerst tegen half één ten einde liep. Trouwens heel deze opvoering van De Grond getuigde van een consciëntieus© voorbereiding. Men bemerkte dat niet alleen aan de uitstekende rolkennis, doch ook aan verschillende details van de regie. Er was sfeer in deze opvoering, dank zü het goed afgestemde samen spel dei- boerenfamilie en het medeleven van allen in de algemeene handeling. Zelden heb ik bü dilettanten een zoo goed volgehouden stil spel van de ver schillende personen meegemaakt als bü deze Gronngers en wanneer een rol steviger bezet ware, dan zou ik Gruno een zeker succes durven voorspellen op Zaterdag, wanneer deze vereeniging te Utrecht met De Grond aan een wed- strüd deelneemt. Ook nu nog lyken mü de kansen voor Gruno lang niet slecht, al ls het jammer, dat juist de eenigg Holiandsche rol niet in sterker han den is. Want hoe uitstekend is niet heel de boerenfamilie vertegenwoordigd! Jobk Dos: lykt my wel de krachtigste en best getypeerde Groningsche boer, dien ik tot nu toe in De Grond heb gezien al wer den de groote scènes door Van Hemert by Van Lennep dan ook sterker ge speeld. Deze Dost die tenslotte niet ouder dan vyftig jaar is was geen afgeleefde boer, maar een man, die nog voor zün werk stond. De prachtige, scherp geteekende kop met de leven dige, wilskrachtige oogen bracht mij nu en dan Louis Bouwmeester in herinne ring. Ook zyn spel trof my door een prettige natuurlijkheid en zuiver begrip. Wanneer deze dilettant er nog toe mocht komen enkele handbewegingen niet te veel te herhalen en in de hoofdmomen ten welke telkens liggen tegen het einde van de bedrüven uit z'jn stem het larmoyante te bannen en meer in een verbeten verontwaardigden toon te spreken, dan belooft hij '-en voortref- felyke Dost te zullen worden. Ook zou ik hem in overweging willen geven het laatste gedeelte van I niet tegen den muur geleund te spelen al schryft Tels dit dan ook voor doch den dominé zittend op den kruiwagen of gewoon recht staande aan te hooren. Nu leek mü zijn houding to veel „pose", om natuurlyk aan te doen. Martje en Douwe waren kortweg uitstekend. Het was werkelyk een genoegen het goede, stille spel van deze boerenvrouw te vol gen. Haar gezicht was voortdurend een. reflex van de algemeene handeling en het was altijd precies, wat het zün moest. En hoe raak en zuiver weet zy ook telkens haar kleine zinnetjes te plaatsen. Een Groningsche boerenvrouw ln uiterlijk en spel en dat volkomen! En geheel en al de zoon van deze boeren vrouw was Douwe met dat glundere, bolle zon-verbrande boerengezicht en het voortreffelijk volgehouden accem van boersche leutigheid in zün stem. Deze rol kan ik mij moeilyk beter voor stellen. Stiene moest het tegen haar familie leden wel afleggen, al was ock zij lang niet slecht. In haar actie herhaalde zij zich wat te veel büvoorbeeld het tel kens terugkomend manuaal met den zakdoek en de stereotiepe manier, waarop zü troost zocht bü haar vader maar daartegenover- stonden ook zulke aardige spelmomenten ik denk aan de natuurlüke blydschap met de bloed koralen ketting in II en haai- verdriet in III dat zy toch een goeden alge- meenen indruk achter liet. Hinne, de „gemaante-ontvanger", was zeer voldoende bezet en wist in zün wanhoop met gewone middelen te over tuigen. De rol van Kasper Dokmac za gen wü voor het eerst werkelijk door een jongen spelen. Men zag in zün spel wel, dat het alles wat aangeleerd was. maar den regisseur komt lof toe voor wat hü met dezen jongen heeft bereikt. Er was in dezen Kasper het balsturige, opstan dige en onhandige van 'n jongen cr in zyn samespel met Jobk in III na het terugbrengen van het geldkistje wel ke scène overigens wat meer aangezet- tempo en sterker sluitend samenspel kan verdragen was hy bepaald goed! Het is jammer, dat de rol van „doomnef niet sterker bezet is. Men voelde bü dezen speler, dat de goede wil er wel was, maar hy" was onmachtig om dien wil in daarmee overeenstemmende actie om te zetten. Wü wenschen de vereeniging Gruno Zaterdag te Utrecht by het publiek en de jury een zelfde succes toe, als gis teren te Haarlem werd behaald. En in den schouwburg op het Vreeburg een even frisch en aardig décor als zü hier in den schouwburg aan den Jansweg voor dit boevenstuk vond. J. B. SCHUIL. HET NASPEL VAN DEN MOORD TE CULEMBORG. VIER MEINEED-ZAKEN. Gisteren gaven wij reeds eenige me- dedeelingen over den in 1923 gepleeg. den moord te Culemborg en het naspel daarvan, namelyk het verdacht worden van meineed van vier personen die by deze zaak betrokken waren Eerst stond Donderdag volgens de Telegraaf voor de rechtbank te Tiel on der groote belangstelling van het pu= bliek terecht A. C. Jr Verdachte bleef bü zün verklaring dat hü voor het Arnhemsche gerechtshof niet valschelük heeft verklaard dat hü nooiit anonieme brieven heeft geschreven. Twee getuigen verklaarden aan verd. en zün broeder J A. C. anonieme blie ven te hebben getoond, die zii verklaar den niet geschreven te hebben Getuige wed H., die ook verdachte is. deelde mee, dat zü de broeders heeft zien schrüven, zij wilden de zaak in een andere richting sturen. De tweede verdachte J. A. C bleef bü zyn verklaring, in tegenstelling me: zijn broeder, dat hy valscheliik voor het Hof te Arnhem heeft verklaard, geen anoniemen brief te hebben geschreven. Dezen heeft hy wèl geschreven Zü wa ren den bewusten avond nogal onder invloed van sterkedrank. Het was mo; iielük dat zijn broer, verdachte A. C. Jr., ook een brief had geschreven, hü wist dat niet meer. De getuigen verkla ren hetzelfde als in de zaak tegen A. C. Jr. De weduwe H. zeide niet te weten of haar man (de rechercheur die zelf moord pleegde) aan de gebroeders C. gevraagd zou hebben om de brieven te schrijven. Dr. W. F. Hessélink. uit Arnhem, als deskundige-schriftkurudfige gehoord, zegt overtuigd te zyn, dat het handschrif. van één der anonieme brieven van A. C Jr. afkomstig was en ook één van J. A C. Eén jaar geëlscht. Het woord was daarna aan het O. M., mr Van Everdingen, wien uit de ver klaringen volkomen gebleken was, dat de anonieme brieven door verdachten geschreven zijn. Daar men nu reeds vüf jaar te Culemborg vol is van de moord-, zaak, is het volkomen onaannemelyk, dat zü beiden voor het Hof niet geweten zouden hebben, de brieven geschreven te hebben. Wel degelijk is het keer op keer aan hen gevraagd voor het Hof en telkens ontkenden zü. Het géldit hier een hoogst ernstige zaak en od strenge wüze zal deze gestraft moeten worden. Tegen oeide verdachten vraagt het O.M. we gens meineed oplegging van een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar. (Beweging). Het pleidooi. Daarna hield mi-. J P. Sieburgh uit Utrecht voor beide verdachten zijn ver dediging. Hy schetste de moellyke ge. volgen voor verdachten, die gebukt gin gen onder de lasterpraatjes, die in Cu lemborg rondgingen en die door het weekblad „Het Leven" verspreid zün waarvoor het blad civierecthelük voor schadevergoeding zal worden aangespro ken Pleiter kan zich indenken, dat ver, dachten onder angst voor deze zaak voo: het Hof de verklaring aflegden, van geen anonieme brieven te weten. Pleiter wees er op. dat verdachte J. A. C. erkende één brief geschreven te hebben. Hü had de overtuiging, dat de verdachten zelf de brieven niet gepost hebben; Is er dus opzet geweest? Wie is er door de vervolging tegen ver dachten gebaat? Niemand, zei pleiter. Een vervolging had achterwege kunnen blijven. Het openbaar belang wordt niet gekwetst. Het giaat. z.i. over de vraag, niet, of zy de beide brieven geschreven lobben, maar of er opzet in het spel is. Pleiter drong aan op vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. De straf van één jaar vond hii zeer zwaar. Mocht de rechtbank toch willen veroordeelen. dan pleit hü voor uiterste dementie en dan met een geringe geldboete af te doen. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. De zaak tegen wed. H. Daarna kwam de zaak voor tegen Wed. H, geboren J S.. verdacht van meineed driemaal gepleegd. In deze zaak zün niet minder dan 22 getuigen gedag vaard. Verdachte erkende voor den rechter, commissaris te Tiel op 1 April 1926 val- sche verklaringen te hebben afgelegd D.a. dlat in den zomer van 1923 haar man, Sw. en Vr. besprekingen bü haar thuis zouden hebben gehouden om in te breken bü v. d. Wiggen te Culemborg en voorts op 13 Mei 1927 ter terecht zitting te Tiel voor de rechtbank hetzelf de te hebben verklaard en daarna even eens op 29 September 1927 te Arnhem voor het Hof Verdachte wist niet. waarom zü dit gedaan heeft, Pres.Hadt u dan geen medelijden met deze mensohen? Verdachte: Ja mühheer. Verdediger: Men moet zich reken schap geven van wait er in haar is om gegaan. Verdachte zeide op een vraag van den verdediger reeds voor de beihandeling voor het Hof verklaard te hebben, dat er onwaarheid in deze zaak was. (Zie ook elders in dit nummer). KINDERBEWAARPLAATS ASTERSTRAAT. Naar aanleiding van de geïllustreerde pagina betreffende de Kinderbewaar- plaats in de Asterstraat, gepubliceerd in ..de Zaterdagavond" van drie November ontvingen wij een brief van Jonkvr. H. v. S. waarin zij haar geheele instem ming met het geschrevene betuigt en waarin zü onder anderen zegt: Ik ben slechts eenige weken in de Kinderbe waarplaats werkzaam en met zeer veel genoegen. Ik zou zoo graag zien dat nog meer jonge dames zich voor dit doel beschikbaar stelden en ik spreek den wensch uit dat dit in de toekomst zoo zal mogen zyn. Ik zie de Kinderbe waarplaats als een prachtige en nuttige instelling. Wy hebben aan het verzoek van de inzendster hiermede voldaan cn slui ten er ons gaarne bij aan. De Fransche Kabinetscrisis. Dat de stemming niet verbetert. 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Kabinetscrisis in Frankrijk biedt sedert gisteren hetzelfde aspect en voor uitzichten die zouden kunnen doen ver moeden, dat er spoedig een oplossing zal komen, zy'n nog niet voorhanden. Dou- mergue heeft weer den geheelen dag geconfereerd, onder anderen met den direoteur van de Banque de France, Moreau. Resultaten werden naar het schünt echter niet bereikt. De algemee ne publieke opinie wil Poincaré nog steeds als kabinetsformateur zien, doch uit niets is op te maken dat Poincaré er iets voor voelt om nogmaals als zoo danig op te treden. Overtuigde aanhan gers van Poincaré zün er zelfs van over tuigd dat zijn stilzwijgen een bewüs is van zün onwrikbaar besluit om te blü- ven weigeren nog eens zJjn eigen opvol ger te zyn. En Briand? Deze is ziek en zal hoogst- waarschyniy'k niet in staat zyn om zich de beslommeringen van een premier schap op den hals te halen. Voorts wor den nog veel min of meer schitterende namen van min of meer bekwame poli tici genoemd. Eenige lijn die de toekomst doet ver moeden valt echter niet te onderken nen. Inmiddels is er een relletje gaande geraakt tusschen de republikeinsch de mocratische Unie en de Radicaal socia listen welke laatste door hun ongezegge- lüke houding geïnspireerd door CaJUaux, op het congres te Angers de crisis ver oorzaakt hebben. Zy zün daarom scherp door de Re- publikeinsch-democratische Unie aan gevallen. En het wederwoord was al even scherp. Dit ruzietje zal ongetwy'feld als zoo vele stormen in glazen water, de stem ming verbitteren, en de mogelykheid op een oplossing naar een verderen datum verschuiven. F. A. Titulescu niet geslaagd? BOEKAREST, 8 Nov. (V. D.) Nadat Titulescu opdracht gekregen had een regeering te vormen heeft hy een on derhoud gehad van ongeveer een half uur met Bratianu, waarbü het hem echter niet mocht gelukken hem tot een ooncentratieregeering te beweg.n. daar Bratianu op zijn standpunt blüft staan en van plan is een nationale re geering met het huidige parlement te vormen of een kabinet Maniu. Even eens zonder resultaat was een onder houd dat 2 uur duurde dat Titulescu had met Maniu. Maniu is tegen een samenwerken met het tegenwoordig par lement. Verdere besprekingen van Ti tulescu op Vrijdagavond zullen nauwe- lüks aan de onmogelükheid van een concentratieregeering iets kunnen ver anderen. Tïtulesou zal daarom naar alle waarschynlajkheïd zün opdracht neer leggen. Na ruggespraak met de partij - leiders zal heit regentschap dan de op dracht aan Maniu geven. In politieke kringen verluidt echter dat ook een com binatie zondier de nationale boerenpartij met prof. Jorga als minister-president mogelük zou zün. Pruisen en Waldeck samengevoegd. BERLIJN, 8 Nov. (VB.) De Rijksmi nister van binnenlandsche zaken heeft heden bij den Rijksdag ingediend een wetsontwerp, inhoudende de samenvoe ging van Pruisen met Waldeck, met in gang van 1 April 1929. Beide staten had den daaromtrent reeds overeenstemming bereikt en thans is nog slechts de goed keuring van genoemd wetsontwerp door den Rijksdag noodig. Het aantal Duit- sche staten vermindert daardoor van 18 tot 17. Door deze samenvoeging wordt het Pruisische gebied met 1055 vierkante K.M. vergroot en stijgt het aantal In woners met 56.000. Door deze samen voeging krijgen de beide geheel door Waldecksch grondgebied omgeven Prui sische exclaven Eimelrod en Höringhau- sen hun territoriale verbinding met Pruisen. Communistische activiteit. ESSEN, 8 Nov. (VD. De commu nisten in het Roergebied worden ten opzichte van het groote loonconfüct in de metaal-industrie met den dag actiever. In een aantal steden, o.a. in Dusseldorf en Bochum werden groote vergaderingen en betoogingen georga niseerd, die eenige malen tot inciden ten leidden. Tot steun aan de uitge stotenen worden overal afdeelingen van de Internationale Arbeidershulp opge richt. die gesteund worden door den Rooden Frontstrydersbond. Deze bond heeft steunlijsten uitgezet, en heeft pogingen in het werk gesteld om levens middelen te verschaffen, keukens in te richten en levensmiddelen te distri- bueeren. Ook op het platteland zullen gelden worden ingezameld. Naar a leiding van deze communistische propa ganda heeft de hoofd-commissaris van politie te Essen zich genoodzaakt ge zien, een centraal bureau voor het ge heele Roergebied op te richten, ten einde de werkzaamheden der commu nisten nauwkeurig te kunnen gadeslaan. 't Fonds voor de werkloozen. In de Engelsche troonrede werd me degedeeld, aldus het Hbld., dat in ver band met de groote drainage, waaraan het werkloosheidsfonds het hoofd te bieden had als gevolg van de groote werkloosheid onder de mijnwerkers, de regeering het parlement machtiging zou vragen tot het sluiten van een nieuwe Leening ten behoeve van het fonds. De „Daily Mail" verneemt thans, dat het fonds zün debet biina heeft vergroot tot de som van dertig millioen pond sterling, het bedrag door het parlement toegestaan. De regeering heeft intus» schen het in de troonrede aangekondig de wetsontwerp ingediend, waarbü wordt toegestaan, de grens van het debet tot veertig millioen te verhoogen. Den laat- sten tijd vermeerderde het debet met een som van 800.000 pond sterling per maand. Werk voor Ned. geneeskundigen. De permanente marrda tencommissie an den Volkenbond gaat voort de ver. schillende jaarrapporten over de man daatgebieden met cte grootste nauwkeu righeid te bespreken, aldus de N. R. Ort. Aan het Belgische mandaatgebied Ruam da Urundi zijn evenals aan Britsch Togoland en Zuidwest-Afrika wederom twee geheele bijeenkomsten gewijld ge weest, De besprekingen werden gehou» den in tegenwoordigheid van den heer Halewyck de Heutsch, die door de Bel gische regeering voor dit doel naar Ge- nève was afgevaardigd. Ook RuandkUrundi maakt een perio de van economischen bloei door. Dit uit zich door een toeneming der inkomsten, hetgeen ten gevolge heeft gehad een be langrijke verbetering van de wegen. Als teeken dat de inboorlingen ook reeds met vele uitvindingen der Europeesche beschaving vertrouwd zyn moge de me, dedeeling dienen, dat in 1927 een groot aantal wegen voor het rüwielverkeer konden geopend worden. Met betrekking tot de opvoeding der inboorlingen kon de heer Halewyck aan de mandatencommissie de mede- deeling doen dat de Belgische regeering jaarlijks voor 500.000 Belgische francs subsidies uitkeert aan de zendelingen, voor de instandhouding hunner scho- n. Wanneer Nederlandsohe geneeskundi gen wellicht lust hebben naar Ruanda* Urundi te gaan, dan zullen zii daar aan de Belgische regeering zeer welkom zün en nuttig werk kunnen verrichten! De heer Halewyck deelde n.l. mede. dat on danks de ontwikkeling van het man* daatgebied helaas nog steeds behoefte bestaat aan goede medische krachten. De Belgische regeering zal met vreugde buitenlandsche geneeskundigen ontvan gen en wel onder dezelfde materieels voorwaarden, die Belgische geneeskundi gen bü hun vestiging te Ruanda Urundi krügen. De geneeskundigen moeten zich voor een duur van drie jaren verbinden. Het salaris dat zü ontvangen, styg't dik- wyls tot 90.000 Belgische francs jaar* lijks. Schotsche verkiezingen. De Schotsche gemeenteraadsverkie zingen zijn uitgeloopen op een misluk king van den aanval der Arbeiderspar tij, die bijna evenveel verloren als ge wonnen zetels boekte. De verkiezingen werd gekenmerkt door een vernietiging der communisten, die zelfs in Glasgow nauwelijks 1 pCt. der uitgebrachte stemmen od hun can didatcn ver e enigden. LAWNTENNIS. DE SCHORSING VAN TILDEN. Het hoofdbestuur van den Interna tionalen Lawntennisbond, waarbü de bonden van 35 Staten aangesloten zün, heeft gisteren besloten de door den Ame rikaanschen bond uitgesproken schor sing van Tilden over te nemen zoodat Tilden volgend jaar niet in amateur touraooïen als te Wimbledon, Parijs. Eastbourne enz. zal kunnen uitkomen. (N. R. Ct.) HOCKEY. NOORD-HOLL. HOCKEY-BOND. OVERZICHT. Zaterdag staat de Haarlemsche derby (in 't klein dan natuurlijk maar even fel als de groote) H.B.S. II—M.H.C. m op het programma; een overwinning voor M.H.C. Hl is lang niet uitgestoten, hoewel H.B.S. alle mogelüke moeite zal doen om een puntje te bemachtigen. VOETBAL. H. F C.—SPARTA Voor den belangrüken strijd tegen Sparta komt H. F. C. a.s. Zondag aan de Spanjaardslaan met een gewyzigd elftal. Het ziet er als volgt uit: Van der Meulen, Van Renesse, Van Haerery Jongeneel, Van der Lee. Lamp. De Ruiter, Miezérus, Wunder, Daniëls, Van Beem. DE NATRIS LID VAN AJAX Naar het Hbld. verneemt, is Jan de Natris weer als lid van Ajax aangeno men. Eventueel zou De Natris reeds den 15en dezer kunnen uitkomen, maar het is nog niet zeker of dit zal gebeuren. R. C. H A. D. O. Collecte voor II. Gcurts Men schryft ons: Door de welwillende medewerking van het R. C. H.-bestuur, is de V. V. „Scho ten" in staat gesteld om tijdens den wed strijd R. C. H.A. D. O. te collecteeren voor den Schoten—speler H. Geurts, die in den wedstrü'd Alphen—Schoten het ongeluk had zyn rechter onderbeen te breken. Genoemde speler komt door dit on geval in groote moeilükheden; hü heeft geen bron van Inkomsten en ook zün verplegingskosten moeten betaald wor den. Wü vragen den toeschouwers dan ook vriendelijk een klein offertje te bren gen voor dezen sympathieken voetballer. Eenige vrouwen en verloofden van Scho. ten-leden hebben zich beschikbaar ge steld, om tydens de-rust met de busjes rond te gaan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10