DATUMSTUKJES EEN HELSCHE INVASIE. BELANGRIJKE DIEFSTAL TE HAARLEM. 46e Jaargang No. 13923 Verschijnt dagelijks. beKalve op Zon- en Feestdagen Vrüdag 9 November 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27^, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.57V$. Fo. per post door Nederland f 3.87H. Losse nummers f 0.06. GeTliustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57^, fo. per post f 0.65. ADVERTENTIEN 1_5 regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonnés Uitkeeringen: Levenslang» Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur.- ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 9 NOVEMBER. Stadsschouwburg; Mij. tot Bevorde ring der Toonkunst. Kamermuziekavond ,De Bohemers". Schouwburg Jansweg: Ned. Relsver. Lezing met lichtbeelden. E. Stalder „Les Alpes et les Lacs de la Suisse". 8 uur. Gem. Concrtgebouw. 3de Gem. Orgel concert. Adolphe Poth, viool, George Ro bert, orgel. 8 uur. Cabaret Modern. Nieuw programma. Meyer Hamel. Gebouw Protestantenbond. Evangeli sche Maatschappij. Ds. L. D. Poot, 8.15 u. Cinema Palace: „Anna Karenina (Love)" 8 uur. Luxor Theater. „Een Nacht van haar Leven". „De Haan in 't Hok" 8 uur. Rembrandt Theater: „Weenen danst weer". 7—9; 9.1511.15 uur. Standaard Theater. Gezelschap Scha kels. Vervolg Revue: „Hoera, Olympiade" „De Verkenners der Lucht". 8 uur. De Waag: Tentoonstelling van schil derijen N. Bastert en A. L. Koster, 10 4 uur. ZATERDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: Rott. Hofstadtoo- neel: „Meryntje Gijzen's Jeugd (Het Verraad)". 8 uur. Gem. Concertzaal: Tooneelver. „Door Inspanning Uitspanning" Cabaret- en balavond. Gebouw St. Bavo, Smedestraat: Kin deroperette „Roodkapje", 2.30 uur. Nieuwe Kerk: Winterlezing. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. De Waag: Tentoonstelling van schil derijen N. Bastert en A. L. Koster, 10— 4 uur. DE HUISHOUDSCHOOL. BETERE HUISVESTING DRINGEND NOODIG. In het vöorloopig verslag der Tweede Kamer op de begrooting voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen wordt krachtig aangedrongen op betere huis vesting van de Huishoud- en Industrie school te Haarlem, die dringend noodig wordt genoemd. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons om nadere inlichtingen gewend tot de Directrice van genoemde inrichting, die ons mededeelde, dat inderdaad de groei der school een nieuw of althans een ander, grooter, gebouw dringend noodzakelijk maakte Het tegenwoordig gebouw aan de Schneevoogtstraat is ab soluut te klein geworden en voldoet niet meer aan de eischen van den tijd. Het bestuur heeft voorloopig de beschikking gekregen over drie lokalen in de St. Jozef Gezellen Teekenschool maar dit geldt maar tot het volgend jaar. Dan moeten die lok3len weer ontruimd wor den en wat dan? t Liefst zou het bestuur een geheel nieuw gebouw hebben, meer in het Noorden van de stad. zoodat het voor de meisjes uit Noord-Haarlem minder bezwaarlijk wordt de lessen aan de school te volgen. Vroeger was er een internaat aan de school verbonden, maar doordat er ge brek kwam aan leslokalen moest het in ternaat worden opgeheven. Tot zelfs de zolder en de dienstbodenkamer van het gebouw in de Schneevoogtstraat zijn voor de school in gebruik, zoodat er nu niet de minste ruimte meer over is. Het zou inderdaad voor de inrichting een uitkomst zijn, wanneer er een ver andering ten goede kon komen. Maar het geld ontbreekt! Wanneer, zoo heeft het bestuur wel eens gedacht, de gemeente ons eens grond gaf en het Rijk een gebouw. Welnu: de aandacht van de Tweede Kamer is thans op den noodtoestand der Haarlemsehe Huishoud- en Indus trieschool gevestigd. Het is dus niet ge heel uitgesleten dat de idealen van het bestuur eerlang in vervulling zullen gaan. BLOEMBOLLENVEILING BEVERWIJK. DE OMZET EEN HALF MILLIOEN GULDEN OVERSCHREDEN. Tijdens de Donderdagmorgen gehou den bloembollenveiling „Beverwijk" deelde de voorzitter de heer J. P. Nys- sen mede, dat met deze veiling de om zet dit jaar de f 500.000 heeft bereikt, in de laatste jaren bedroegen deze cijfers resp. f 94.000; f 218.000; f 118.000 en f 213.000. Ter herinnering aan dit heuglijke feit werd den kooper, den heer W. Dek ker te Hillegom en de verkoopster de N.V. Gebroeders Koster te Wijk aan Duin, een kistje sigaren aangeboden. De heer Nijssen bracht dank aan de directie, veilingmeesters en personeel en deelde tevens mede dat aan een archi tect opdracht is gegeven, plannen voor een nieuw veilinglokaal te ontwerpen. Haarlem9 November Crisis Nog steeds worden wy verbouwd. En hoe! Na een periode van betrekkelijke kalmte, veroorzaakt door het zoekraken van een wagon natuursteen, die ergens uit Frankrijk moest komen, is de crisis met volle kracht hervat. Terwijl ik deze zin beëindig zetten een boor, een zaag en een sloopershamer boven mijn hoofd een Trio in, een Darius Milhaud waardig Drie andere hamers, alle met een ver schillenden klop en blijkbaar ook ver schillende bedoelingen, sluiten er zich bij aan, en het wordt een Sextet. P. Gasus, die uit zijn hol is gevlucht omdat hij er geen rust kan vinden, en nu in een hoek van het mijne zijn rijm tracht te scheppen, kijkt mij toornig aan. Alsof ik het helpen kan! Pas had hij een gansche strofe bedacht, zegt hij toen de zaag haar in tweeën scheurde en de sloopershamer er het achtereind van verpletterde, terwijl de drilboor dwars door zijn sterk-ontwikkelden rythmi- schen hexsenkronkel joeg. Het is jam mer. Maar het wordingsproces we/kt nu zeer snel. Er is een hall, en er is zeïfs een nieuw trappenhuis ontstaan. De nieuwe voorgevel nadert haar voltooiing, over een dag of tien zal de schutting, die het trottoir in de Groote Houtstraat verspert, verdwij nen. Af en toe kruipt er eens een van ons tusschen schutting en bouwwerk in, blikt met ontzag langs den nieuwen voorgevel omhoog. Maar dit duurt nooit lang, want een kalk- en aschregen daalt weldra op het opgeheven gelaat des roekeloozen neer, en hij vlucht. Op den aschregen volgt gewoonlijk een exploisie, net- als bij de Krakatau, den Etna, den Vesuvius en huns gelijken. „Jan", zei de aannemer gisteren tot een zijner handlangers, „ga jij 'es even op het dak kijken. Het gaat daar zoo niet. D'r is daar een metselaar aan het sloepen." Zulke dingen klinken verontrustend. Hoe komen wij er ooit, als de opbou wers zich aan de zijde der afbrekers gaan scharen? Maar wij worden wel gehard. Er zijn vele dingen die je niet meer merkt. Als het eindelijk klaar is zullen wij last krij gen van de stilte, zooals ik vroeger eens ondervonden heb op een redactiekamer, die vlak aan de machinezetterij grensde. Als je er 's avonds eens kwam, wanneer de machines in rust waren, dreef de sui zende stilte je er eenvoudig weg. En op je jonggezellen kamer schiep je je stuk voor de krant, begeleid door Mendels sohn's verwerpelijke Frühlingslied, dat de dochter van de hospita sinds een jaar op de piano instudeerde en dat zij nimmer in haar macht zou krijgen Mijn telefoon was gisteren voor de vijfentwintigste maal in twee maanden tljds gestoord Een soort van jubileum. Het gerucht loopt dat de man van de Huistelefoonmaatschappij, die zoo on geveer een lid van ons personeel is ge worden, „Haarlem's Dagblad" op zijn kaartje heeft laten zetten. De electricien heeft boven de schrijf tafel van den oudsten redacteur een nieuwe electrische lamp gehangen, die bij vergissing wat te sterk was 400 kaars en de oudste redacteur heeft het niet gemerkt tot een week later, toen ze bij hem thuis zeiden dat hij er zoo overdreven gezond begon uit te zien. Hij is heelemaal gebruind door zijr. hoogtezon. En dat in November! Dit ge val bewijze voor u de intense concen tratie waarmee aan dit dagblad gear beid wordt. Wat de waarschuwings-systemen be treft van de macht, die thans in onze veste heerscht: zij worden steeds een voudiger. Dat de oude trap buiten dienst was gesteld en de nieuwe beklommen konden worden, heb ik 's morgens vroeg bemerkt doordat een stuk kalk mij trof toen ik de oude wou benaderen. Het is nog korter en duidelijker dan „Van onderen!", „Onderuit!" en de overige vak-yells van het bouwbedrijf. De architect houdt zich weer wijselijk schuil. De opzichter schijnt te denken dat ik het grappig vindt, en begroet mij dage lijks met een verheugden glimlach. De aannemer voorziet dat hij over vier weken zoo ver zal zijn. dat aan de in richting van de vele nieuwe kamers begonnen zal kunnen worden. Maar hij heeft z'n stalen ramen nog niet, zegt hij. Vermoedelijk is er nu een wagon in Polen zoek. Het materiaal voor zco'n nieuw gebouw schijnt uit alle hoeken van Europa te komen. Meer zal ik er maar niet van zeg gen, want de zaag begint nu aan een aria in C groote Knars van Strawinsky. begeleid door een vijl die, te oordeeler. naar het afgrijselijk geluid, de steer.en „consoles" van den nieuwen hoofdin gang bijwerkt.. Iemand treedt binnen, en. beklaagt zich dat hij het Archief slechts bereiken kan via drie kalkkuipen Ik kan er niets aan doen. Wat hebben wij hier nog te vertellen? Knarsend, snerpend hamerend, dreu nend. explodeerend wcedt het Bouw bedrijf voort R. P. De lava kruipt verder DUIZENDEN VLUCHTELINGEN. HET LOT VAN CARRABBA BEZEGELD. WEER EEN STAD ONTRUIMD. ROME, 8 November (V.D.) Na gedurende vijf dagen schrik en ver woesting te hebben verspreid over de bebouwde streken en dorpen aan zijn hellingen, wordt de razernij van de Etna nog steeds hcoger, zoodai; de meest er varen vulcanoloog het niet meer waagt voorspellingen te doen omtrent duur en afloop van de uitbarsting. Men heeft geen houvast meer aan vroegere uit barstingen, omdat de meeste welker ver loop thans bekend zijn binnen vier tot vijf dagen uitgewerkt waren, terwijl de huidige uitbarsting van een hevigheid en gevaarlijkheid is, grooter nog dan de vreeselijke aardbeving van Messina in 1908, toen duizenden levens verloren gingen. Dank zij de buitengewone voor zorgen zijn bij de huidige uitbarsting tot nog toe zeer weinig dooden te be treuren, daar ondanks de hardnekkige verlangens van de bevolkir om bij hun aardsche bezittingen te blijven de autoriteiten de plaatsen hebben ont ruimd. Verscheidene duizenden perso nen zijn reeds gedwongen te vluchten voor de naderende lava, die thans met een snelheid van 100 Meter per uur zee waarts stroomt. Onder deze vluchtelin gen zyn o.a. meer dan 10.000 inwoners van de stad Mascali, die aan de spoor dijk Mess'naCatania ligt-, welke thans geheel vernield is. S nds gisternacht- is Mascali een massa vlammende ruïnes, waronöer de schilderachtige middel- eeuwsche kathedraal, die ten slotte ook bezweek voor deze helsche invasie. Toen de toren in de vurige lavastroomen stortte, weerklonk nog voor de laatste maal de torenklok in een luiden weer- klinkenden slag. Door het geheele ver woeste Mascali werd ten slotte de stroom in tweeën gesplitst, waardoor de beide dorpen Nunziata en Carabba thans n! zoo'r groot gevaar loopen als eerst werd gevreesd. Men hoopt zelfs, dat deze stadje, nog zullen kunnen ge red worden, hoewel de inwoners reeds vluchten, daarin bijgestaan door groote autobussen uit Palermo en Messina. Ooggetuigen van de verwoesting van Mascali verhalen roerende tooneelen van velen, die door de soldaten uit hun hui zen moesten worden verdreven, waar zij, onder het uitvoeren van de wanhopig ste en onmogelijkste pogingen tot het bittere einde wilden blijven. Het schynt bovendien, dat de vloeibare lavastroom een fascineerende uitwerking heeft, niet alleen op de bewoners, doch ook op de huisdieren en zelfs op vogels. Oogge tuigen verhalen, dat zij verscheidene malen katten zoozeer bevangen hebben gezien in het hypnotiseerende schouw spel, dat zy door den gloeienden stroom gegrepen werden en groteske en ver- geefsche pogingen deden zich uit den greep van de lava te bevrijden. De op grooten afstand voelbare warmte heeft ook vele vogels aangetrokken, waarvan vërschelaenen na eenigen tijd boven den vuurgloed te hebben gefladderd hulpe loos in den heeten hel tuimelden. 100 M. per uur. De minister van publieke werken is dc laatste twee dagen ter plaatse geweest en heeft de hoofdleiding van het ont- ruimingswerk in handen. Tezamen met de plaatselijke autoriteiten doet hy zijn best de door ontzetting geslagen bewo ners zoo veel slechts doenlijk is moed in te spreken en te verzekeren, dat er voor hen gezorgd zal worden. Wat nog de meeste ongerustheid schept, is dat waar de vorige uitbarstingen na vier of vijf dagen in hevigheid begonnen af te ne men. ditmaal de golven vurige lava nog toenemen. Bovendien had de lava bij vorige uitbarstingen nooit een grootere snelheid dan twintig nieter per uur, ter wijl thans de gemiddelde snelheid hon derd meter per uur bedraagt. De lokale autoriteiten hebben de regeering Rome verzocht een eskader vliegtuigen te willen zenden om nauwkeurige ob servaties te doen boven de krater om dat de intense werking iederen anderen vorm van waarneming onmogelijk maakt, terwijl het vulcanisch observa torium sinds lang al niet meer bruik baar is. ROME, 8 November (V.D.) Nader vernemen wij omtrent de uitbarsting van de Etna, dat- thans het lot van Car- rabba, bezegc-'d is. De plaats is geheel ontruimd. Men begint thans ook onge rust te worden te Giarre, een plaats van ongeveer vijf en twintigduizend inwo ners. in welks richting een lavastroom uit het Noorden en een uit het Zuiden trekken. Duizenden soldaten en andere wer kers waren vandaag heldhaftig bezig te pogen de lavastroom om te leiden en aldus Giarre te redden. Duizenden mij nen werden tot ontploffing gebracht op de Noordwpstzyde van de stad ten einde een kunstmatig kanaal te schep pen waardoor de lavastroom een uitweg vinden kan r.3ar zee. Duizenden ar.de- ren richten reusachtige aarden wailen op rondom Giaxre om de lavastroomen als zü mochten komen af te weren. De lava is nog vloeibaarder geworden. VulcanoDgen verklaren, dat de uit barsting nog lang kan aanhouden. Drie slachtoffers. ROME, 8 November (VD.) Naar verluidt zijn vandaag de eerste slacht offers gevallen van de uitbarsting van de Etna. Drie boeren, die tegen beter weten in bleven hopen, dat hun huis zou wor den gespaard, weigerden de autoriteiten te gehoorzamen en de plaats te ontrui men. Zy worden met geweld wegge bracht, doch keerden vannacht heime lijk terug naar hun won'ng. Eenige uren later bemerkten zij, doch thans te laat dat het huis reeds omringd was door de stil voortvloeiende lava. Hun geschreeuw om hulp klonk vreeselyk door den nacht, doch niets kon gedaan worden om ze te redden, daar de vuurstroom hen van iedere menschelyke hulp af scheidde. Men moest in machcelooze ontzetting toezien. Langzaam sloot de lava hen in, vernielde eerst hun huls. zoodat zij naar buiten gedreven werden. Gelukkig raakten zij spoedig door de giftige dampen bewusteloos, zoodat hun een vreeselijke verbrandingsdoodstrijd gespaard is gebleven. De houding var. deze drie boeren die hun koppigheid met het leven moesten boeten is typisch voor alle bewoners van de streek. Zij zijn der mate gehecht aan hun woningen, dat deze hun belangrijker zijn dan het leven zelf. De politie moet voortdurend me: geweld personen wegvoeren, daar zi) practisch zelfmoord plegen. Slechts stap voor stap trekken de boeren terug voor het naderen van de lava. Velen zijn ge heel versuft door het leed. Nieuwe over stroomingen. ROME, 8 Nov. (VJD.) Uit Florence en Pisa worden nieuwe overstroomingen ge meld. In een aantal wyken van 1 lorence moest het tramverkeer worden stopgezet, terwijl in Pisa de laag gelegen stads- deelen overstroomden. De spoorwegver binding Pisa-Rome werd op 2 plaatsen onderbroken tengevolge der overstroo ming. Ook in de provincies Umbrië Is een dijk van een zijrivier van den Tibe: doorgebroken, waardoor een groot op pervlak vruchtbaar land overstroomde NEDERLAND—BELGIë. VERKLARINGEN VAN MINISTER BEELAERTS. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begrooting voor 1929. mc-rk: de minister van Buiten- landsche Zaken met betrekking tot de verhouding tot België, het volgende op. Gelijk bekend zyn met de Belgische regeering besprekingen aangeknoopt, die tot dusver een voorloopig karakter had den en welker doel was, na te gaan, of een grondslag kon worden gevonden voor nieuwe onderhandelingen. De Belgische regeering heeft haar standpunt nog niet kenbaar gemaakt ten aanzien van de bevindingen der des kundigen, die te 's-Gravenhage bespre' kingen hebben gevoerd, en van het geen de Nederlandsche regeering haar heeft medegedeeld, als wat deze eener- zijós gewensclt en anderzijds mogelijk acht. Het zal gereedelijk worden begre pen, dat een en ander het niet mogelijk maakt, in dit stadium der zaak in nadere uiteenzettingen te treden. Wat mede, gelet op de inzichten der Belgi sche regeering, kon worden medegedeeld, is in onderling overleg door de pers be kend gemaakt. Dat dit betrekkelijk weinig was, is het gevolg van de omstandigheden, waar van hierboven sprake was. De regeering zal blijven doen wat mogelijk is, om on ware en tendentieuze inlichtingen van het publiek tegen te gaan. Een afdoend middel daartegen staat echter niet te harer beschikking. Het is welbekend dat :e regeering ernstig wenscht met België tot een goe de oplossing te komen. Voor zoodanige oplossing is noodig, dat de te treffen re geling zooveel mogelijk op den vcet van wederkeerigheid geschoeid zy, zoodat beide landen daardoor worden gediend. Tegenover de regeering te Brussel heeft de Nederlandsche regeering laten blij ken, dat haar zorg voor de Nederland sche belangen niet in den weg behoeft te staan een regeling welke aan vele Belgische desiderata in ruime mate te gemoet komt. Ook de minister zal het toejuichen wanneer ook met dezen na> burigen staat t.z.t. een regeling van den aard als in het voorloopig verslag be doeld. nopens vreedzame oplossing van geschillen, zal kunnen worden getroffen. Daarbij zal dan overwogen kunnen wor den welke re-gein f tusschen cle beide iar.den na de reeds tusschen hen gel dende competentie van het Permanente Hof van internationale Justitie, het best past. HERBERT HOOVER. Na maandenlang drukke reclame, Na eindloos geschrijf en gepraat. Heeft weder het land van den dollar Voor vier jaar een nieuw hoofd van staat; De teerling is weder geworpen. Het laatste gejuich is bedaard. Het volk heeft gesproken en Hoover. Wordt machtig als geen op de aard'; Wat kan deze man niet verrichten. Als hoofd van dat machtigste land. Wat zegen voor heel onze wereld, Brengt hij. als hij wil, niet tot stand; Het oude Europa blijft tobben. Met wantrouwen, afgunst en twist. Men praat over groote problemen. Maar nooit wordt een enkel beslist; En wordt wel met woorden gehuicheld Maar tot resultaat komt men niet, Men vreest slechts één macht op de wereld En dat ishet dollarcrediet; Zal Hoover ons eindelijk helpen. Door t machtige geldargument? Als Hoover dat weet te bewerken, Dan is hij een groot president, Als Hoover ons helpt bij de schoonmaak Wie is daarvan niet overtuigd. Dan zal oud Europa weer schoor zijn Hy klopt en hij veegt en hy zuigt. P. GASUS. HET PROVINCIALE WEGENPLAN. REMMEND OPTREDEN VAN RIJK EN SPOORWEGEN. De rekening over 1927 en de begroo- ting over 1929 van het Wegenfonds Noord-Holland is in de afaeelingen dei Provinciale Staten behandeld. Aan het verslag ontleenen wij: Vele leden hadden met waardeering kennis genomen van het verslag inzake den aanleg van de provinciale wegen voor doorgaand verkeer. Enkelen wezen op de wenschelijkheid om het tempo van aanleg zooveel mogelijk te versnellen. In dit verband werd leedwezen geuit over het feit. dat, waar Provincie. Gemeenten en particulieren medewerken om dc nieuwe wegen met voortvarendheid aar. te leggen, het Rijk en de Spoorwegen remmend en belemmerend optreden, zooals bij den weg ZaandamAlkmaar, ten opzichte van het terrein bij de Hembrug en den spoorwegovergang. Zal daar nu hot gevolg van zijn, dat dez* weggedeelten voorloopig onuitgevoerd blijven? zoo werd gevraagd. Ook de toestand bij de pont bij de Hembrug, die thans levensgevaarlijk is, eischt onver wijlde voorziening, desnoods bij no>i- maatregel. Gaarne zou men vernemen of Gedeputeerde Staten sedert de afsluiting van het verslag nog iets van meerderen ijver van den Rijkswaterstaat hebben bespeurd. DE NED. POSTVLIEG TUIGEN. TERUG NAAR AMSTERDAM. RANGOON. 9 Nov. (Reuter). Het \yfdc Nederlandsche postvliegtuig, dat dc retourvlucht naar Amsterdam maakt, is hedenmorgen om 10 uur uit Bangkok hier aangekomen en om elf uur naar Akyab vertrokken. AMSTERDAMSCHE FIRMA'S BENADEELD. DIAMANT-FAILLISSEMENT IN AMERIKA. Naar het Hbld. verneemt, is dc Ame- rikaansche diamantfirma H. H. Rubin en Sons te Columbus in Ohio in beta lingsmoeilijkheden geraakt. Do firmant is spoorloos verdwenen en gebleken is, dat het passief c.a. 200.000 dollar zal be dragen. Eenige Amerikaansche en Antwerp- sche firma's zijn er bij betrokken, ter wijl ook eenige Amsterdamsche firma's belar.gryke vorderingen op de firma Rubin hebben. DE RIJPERE JEUGD. EEN CURSUS OVER OPVOEDING Men schrijft ons: Wij maken nog eens attent op een cursus over ..Moeilijkhe den Ln de opvoeding van de rijpende jeugd in onzen tijd", die vanwege de Volksuniversiteit op 16 November be ginnen zal. In zes Vrijdagavonden zal Ds. W. Mackenzie, Remonstrantsch pre dikant te Amsterdam, dit belangrijke onderwerp behandelen. Is er urgenter in den tegenwoordigen tijd? Zoo urgent bijna dat men van oordeel kan zijn, dat er misschien te veel over geschreven wordt in brochures en tijdschriften. Maai toch niet: te veel over gesproken door een ernstig en diepzinnig man. De onderwerpen, die de heer Macken zie behandelen zal. zijn o.a.: Aard ea ontwikkeling vim den jongen en het meisje van plm. 1418 jaar; jeugdver. eenlgingen; spanning tusschen ouders en kinderen; de sexueele opvoeding; be roepskeuze, ontspanningen, coëducatie en religieuze opvoeding. Sedert het begin van den kaartenver- koop voor de Volksuniversiteit is het aantal cursisten voor dezen belangrij ken cursus reeds beduidend opgeloopcn. wy verwachten echter, dat vóór den 16en nog menigeen zich zal aansluiten. Veel papier-, goud- en zilvergeld gestolen. GEEN SPOOR VAN DE DADERS. Donderdagavond tusschen kwart vóór en kwart over negen is bij den heer C. Klomp, winkelier aan de Amsterdam sche Vaart 84. alhier, een belangryke diefstal gepleegd. De heer Klomp, die in bovengenoemd tijdsverloop zyn woning even verlaten had, bemerkte by zyn terugkomst, dat er ongewenschte bezoekers in zUn woning geweest waren, zy hadden zich vermoe- deiyk met een valschen sleutel toegang verschaft. Van een spoor van Inbraak werd althans niets ontdekt. Ontvreemd werd een blikken effecten trommel van 40 c.M. lang, 30 c.M. breed en 20 c.M. hoog. Deze trommel had een zelfde eenvoudig slot als een broodtrom mel. Van buiten was die bronsgroen en van binnen rood geschilderd. Aan den buitenkant afgezet met gele blesjes en de hoeken met figuurtjes beslagen. Deze trommel bevatte de volgende be dragen aan geld: een busje met veertig rijksdaalders; een busje met f 140 aan bankpapier; een gestreept boterhammenzakje met f 1600, bestaande uit gouden tientjes en bankpapier, rUksdaalders en guldens; een sigarettendoosje met 45 gouden tientjes; een oud-lederen portefeuille met f 100 aan bankpapier; een blikken busje met f 8 aan zilver geld; een busje met veertig halve-gulden- s tukken; een doosje met 85 gulden; een doosje met vreemd gouden geld (10 Mark-stukken, Zwitsersche goud marken, Noorsche gouden munten, gou den dollarstukjes, gouden 20-francstuk- ken, een Engelsen pond, een Deensche gouden kroon, een gouden 20 Lire-stuk, een zilveren kwartgulden uit West-Indiëj in dat zelfde doosje nog verschillende gouden tientjes, gouden vyfjes en oude ryksdaalders; een polis van de Rotterdamsche Ver- zekerings Socletelt; een obligatie van f 1000; vier spaarbankboekjes; twee testamenten; nog vele andere waardevolle papleren. De dieven hebben by het verlaten van de woning de deur weer gewoon dicht getrokken. Van de daders is nog geen spoor ont lokt. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. Tot zoover de byzonderheden die we uit het politierapport ontvingen. We hebben getracht, bij don heer Klomp nog nadere inlichtingen te ver klagen, maar dit mocht ons niet geluk ken. Hy wenschte aan geen enkelen ver tegenwoordiger van de pers ook maar een enkele inlichting te verstrekken. Wel deelde hy ons mede, dat er tus schen kwart vóór en kwart over negen niemand thuis geweest is. „En had ik nu myn hond maur thuis gelaten." aldus de heer Klomp, „dan zou ik nu myn geld misschien nog hebben. Ik heb een mooicn Belgischen herder, die het de dieven niet gemakkeiyk ge maakt zou hebben." Ook wilde de heer Klomp niet zeggen, welk bedrag er op de vier spaarbank boekjes 6tond. Hy gaf eveneens geen ant woord op onze vraag, waarom hy al dit geld thuis gehouden en niet veilig aan een bank ln bewaring gegeven had. Al onze vragen werden door hem beant woord met de woorden: ,.ik bemoei me niet meer met de zaak, de politie moet het maar uitmaken!" De heer Klomp, die ook al Jaren lang met een wagen met koopwaren over do straat loopt, woont ln een klein winkel tje op den hoek van dc Amsterdamsche Vaart en het Oosterolein. Het winkeltje staat zóó volgestapeld met goederen, dat hoogstens zes klanten tegeiyk toegelaten kunnen worden. Van de politie vernemen we nog nader, dat de heer Klomp niet tegen Inbraak verzekerd was. Ons wordt nog plaatsing verzocht van volgende: .►De Commissaris van Politie te Haar lem verzoekt aan de personen, die iemand omstreeks dien tyd uit gemeld perceel hebben zien komen (hetzy met of zonder trommel onder zyn arm of Jas) of op dit tydstlp of een der avonden daarvóór omstreeks dien tyd aldaar ver dacht heen en weer z.en loopen zich zoo spoedig mogeiyk te melden aan zijn bu reau van politie, Afdeeling Juctltleele Dienst,"

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1