MANNEN GEVRAAGD Gostume en Winterjas DIAS, KL Houtstr. 99 Bij Scheren PUROL HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 14 NOV. 1928 STADSNIEUWS Jhr. P. J. Boogaert IJSCLUB VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. HET 60-JARIG BESTAAN. Een onderhoud met den voorzitter. Op 22 Januari 1929 zal het 6Ü jaar geleden zijn dat de IJsclub voor Haarlem en Om streken werd op gericht. Zestig jaar! Het is een eerbiecL waardige ouder dom voor een ver; eeniging en dat de rJsclub dezen hoo- gen leeftijd heeft mogen bereiken is wel een bewijs voor haar populariteit ■en voor de sympathie die het schaatsen rijdend publiek in Haarlem en omstre ken haar toedraagt. Zestig winters is er met uitzonde: ring dan van de kwakkelwinters de banen van de IJsbaan gezwierd! op de gladde ijzers. Zestig winters, want óe zomers tellen in dit geval niet mee. Tenminste niet voor de leden. Wèl voor het bestuur. Wij hebben daarop al eens de aandacht gevestigd. Ook in den zo mer vraagt de ijsbaan de zorgen en de aandacht van het bestuur dat nu een5 maal de taak op zich genomen heeft te zorgen dat de baan des winters „puik in orde" is Wij hadden het genoegen van een kort onderhoud met Jhr. P. J. Boogaert, die sedert verleden jaar November voor zitter van het bestuur der IJsclub is. De heer Boogaert is een groot lief hebber van sport in 't algemeen er speciaal van de wintersport, die hij her haaldelijk in Zwitserland beoefend heeft. „Prachtig is dat", zoo zeide hij ons. „Vroeger* heb ik ook wel eens gelachen om menschen die op een baan al maar door aan 't kunstrijden waren, maar in Zwitserland kom je daar heel gemak: kelijk toe. Je vermaakt je daar bij voorbeeld heel genoegelijk een heelen morgen door om je ijsmuts, als middel: punt op het ijs gelegd, op de schaats allerlei figuren te maken. En dan de bandy-wedstrijden op de Zwitsersche banen! 't Is verwonderlijk te zien, hoe ver bij voorbeeld de Canadeezen het in dezen sport gebracht hebben. Al doen wij Hollanders natuurlijk ook wel eens mee, tegenover de buitengewone handig heid en geoefendheid der Oanadeezen leggen wij het af. Vergeleken met hen zijn wij krukken. Toch loop ik met het plan rond om ter gelegenheid van de feesten, waar mede het jarig bestaan onzer club zal gevierd worden oa. ook bandy-wed: strijden te organiseeren". „Kunt u nog meer van die feesten medsdeelen? informeerden wii „Nog niet! Ik heb wel eenige plannen in mijn hoofd ,maar die ziin neg niet officieel met het bestuur besproken. Dus met het publiceeren daarvan zullen we nog wat geduld moeten hebben". „Hebt u wenschen? Zoudt u willen dat bepaalde verbeteringen bij de club werden ingevoerd of nieuwe maatrege len werden genomen?" „Ik vind dat bij de club alles zeer prettig loopt. Mijn medebestuurders kennen het klappen van de zweep want velen van hen hebben een eerbiedwaar- digen staat van dienst als bestuurslid. Ik behoef u slechts te herinneren aan het enthousiasme van den heer Van Wagtendonk, mijn voorganger als voor zitter; aan tie gcede zorgen die de heer Bijvoet nu al jaren lang aan de baan wijdt, aan den arbeid van den heer Bec: cari. Een bepaalden wensch heb ik wel ge= had. Ik heb n.l. eenigen tijd met het denkbeeld' rondgeloopen .om de geb.ee- le zaak meer rendabel te maken door het aanleggen van tennisbanen op de terreinen -*an de IJsclub. Maar na on derzoek te Rotterdam, waar deze toe stand bestaat, is het bestuur hiervan geheel teruggekomen De tennisbanen op gronden die in den winter „onderge- loopen land" zijn. ziin slecht en zeer onaangenaam om te bespelen. Dat denk; beeld is dus geheel van de baan". „U is dus tevreden over den gang van zaken?" „Zéér tevreden. Ik zou zeggen dat de belangstelling der leden voor de club toeneemt. De laatste algemeene verga: dering was veel drukker bezocht dan an ders met dergelijke bijeenkomsten het geval pleegt te zijn. Het doet mü ook genoegen dat wij veel succes hebben met een nieuwen maatregel. Ons regle ment is n.l. in dier - voege gewijzigd dat dames- en kinderkaarten thans vóór: verkocht kunnen worden. Dit is vroeger nooit geweest en met genoegen hebben wij geconstateerd dat er nu reeds voor dit- winterseizoen 500 kinder, en 3C0 da- meskaarten zijn verkocht. Deze verkoop vormt ook een welkome stijving voor ae kas". Tot zoover de heer Boogaert van wien wii öen indruk kregen dat hij in enthou siasme en liefde voor de IJsclub niet behoeft onder te doen voor zijn voor: ganger, wiens hartelijke gevoelens ten opzichte van de club te Haarlem over bekend, ja: haast spreekwoordelijk zijn. Interview met Overste T. L. van Wagtendonk. Cck aan den te- ger.woordigen eere voorzitter van de IJsclub voor Haar lem en Omstre ken. Overste T. L. van Wag tendonk, die al zoo onnoemelijk veel voor de club en voor het schaatsenrijden in Haarlem gedaan heeft, hebben we evraasd, ons hetT' L ««tóndonk een en ander over zijn club (dat mogen we wel zeggen, want hij is immers vele jaren de ziel er van geweest) te vertellen. We herinneren ons nog zijn groot en thousiasme. dat nimmer verflauwde, als het op een goeden dag voor het eerst eens een paar graden gevroren had. Dan stapte hij vroeg zijn woning uit om zich van den toestand op het terrein aan de Eeverlaan te vergewissen; of Jan van Galen, de bekende terreinman, de verschillende werkzaamheden onder leiding van den heer L. H. Bijvoet we: goed geregeld had. Als het maar even kon, can werden de fraaie banen voor de leden opengesteld. En als wij eens inlichtingen over de baan of over wed strijden wilden hebben, dan konden wij er zeker van zijn, hem in de bestuurs kamer te vinden, totdat ae dooi een einde aan de pret maakte. Ook Dinsdagmiddag, toen we hem even in zijn woning aan den Raamsin- gel opzochten, was hij weer dadelijk één en al geestdrift voor het aanstaande jubileum. .Met zeer groote waardeering liet hij zich uit over de heeren. die geholpen hadden, de club tot bloei te brengen en die dit nu nog doen, zooals de tegen woordige voorzitter, Jhr. P. J. Boogaert en over de drie baancommissarissen Th. Beccari, L. H. Bijvoet en H. J. Eldermg. De overste vergat hierbij ook niet de namen te noemen van den controleur Jansen en den terreinman Jar. van Ga len. Eenmaal over de ijssport aan het pra ten, kwamen Item weer verschillende voorvallen in de herinnering. .Zoo ver telde hij, dat de eerste hardrijderij van de IJsclub plaats had op Dinsdag 15 Februari 1870 op haar banen aan den Kloppersingel. Deze banen waren door een ijzerdraad van het voor het publiek bestemde gedeelte afgescheiden. .Dit ging op den duur niet goed", zei de heer Van Wagtendonk. „In 1886 maakte het publiek er gewoon een eind aan en eisch- te dat het overal mocht rijden. Het toenmalige bestuur stond dus voor een moeilijk probleem, want het was niet gemakkelijk, een ander terrein te vin den. De keus viel tenslotte op de ter reinen achter de herberg „Het Haantje' aan den ZijQweg u zult het zich nog wel herinneren. Welnu, daar heeft het bestuur met de leden veel lief en leed gedeeld. Maar helaas kwam ook hier te gauw een einde aan. want de IJsclub moest ook daar verdwijnen, omdat die gronden voor het bouwen van huizen bestemd werden. Het bestuur wijlen de heer Just Zeewoldt was toen voor zitter meest toen weer aan het zoe ken gaan. Dank zij de medewerking van de heeren Beccari, Bertling en Tuyme- lar (bestuursleden van de Binnenland- sche Exploitatie-Maatschappij voor On roerende Goederen) kon het IJsclubbeT stuur een terrein tot een oppervlakte van vier HA. aan de Kleverlaan huren. Maar het batig saldo, dat van de ex ploitatie van het terrein aan den Zijl- weg was overgehouden, ging hiermee verloren, want er was natuurlijk veel geld noodig voor het verhuizen en het in orde maken van de terreinen en van de Ververschingstent aan de Kleverlaan. Dat ging een heel poosje goed. maar toen kwam het bestuur zoowaar alwéér voor een nieuwe moeilijkheid, want het werd de huur van de terreinen aan de Kleverlaan opgezegd. Het bestuur werd dus wel genoodzaakt om den boel te koopen. En alweer dank zij de mede werking van de drie heeren, wier na men ik u zooeven genoemd heb, kon het bestuur de terreinen voor de som van 60.000 in eigendom ontvangen. Wat doe je als je geen geld hebt! Geen geld, geen Zwitsers! Men wist niet zco gauw, wat te doen. Het bestuur hield de eene conferentie na de andere en kwam ein delijk tot de conclusie, te probeeren het geld op te nemen en voor de rente ga rant te zijn. Tot den koop werd dus be sloten. Intusschen was ik reeds lang voorzitter geworden, omdat die heer Zee woldt naar Den Haag vertrokken was. En het werd ook hier: hoe hoog er de nood, hoe 'beter de uitkomst, want de dertien kleine huisjes, die vóór het ter rein aan de Kleverlaan stonden en die er toch al zoo onooglijk uitzagen, kon den we voor 35.000 ver koopen. Nu waren we uit den brar.d! Met een klein leeninkje en met behulp van de Haar- lemsche Bank werd het mooie terrein aan de Kleverlaan het eigendom van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken en kon elk lid zeggen: „wij rijden nu op onze eigen baan!" Er. het is altijd mijn illusie geweest, om onze leden aan een eigen baan te helpen. En zooals u elk jaar wel gezien hebt. wordt de baan steeds goed onderhouden. Als er ijs in het land komt. dan is het bestuur ook altijd gereed. Dan komen de mensehen bij drommen naar de Kleverlaan en moeten daar dan wel eens op hun beurt wachten. Dat is echter hun eigen schuld en niet die van het bestuur, want de meeste menschen namen niet te voren hun lidmaatschapskaart in ontvangst. Het bestuur hoopt nu gunstige resulta ten te zien van een nieuwe proefne ming. waardoor het mogelijk is. ae kaarten vroeger in ontvangst te nemen. Het bestuur stond trouwens meer dan eens voor financieele moeilijkheden, om dat de dames- en kinderkaarten meestal gekocht werden als er ijs was. Maar het bestuur moest toch een basis heb ben om op te werken!" Kunt u zich nog eenige aardige voor vallen herinneren?", vroegen we „Die zijn er natuurlijk in overvloed geweest", antwoordde overste Van Wag tendonk. „Zoo herinner ik me. dat eens de vloer van het Ververschingsgebouw inzakte. Ja. dat moet ik u eens vertel len! De leden hadden eerst volop ge noten van het schaatsenrijden, toen plotseling de dooi kwam. Het ging re genen, zoodat de banen te riat werden, We hebben toen de muziek naar binnen gehaald en zijn daar aan het feestvie ren gegaan. Nou. en u begrijpt wat 'n schik we daar hadden! Er werd zóó ge danst, dat de vloer inzakte!" „Dat was dus weer een leeïijk schade- postje?" „O. daar dachten we dien avond niet aan! Er waren veel menschen en dat vonden we prettig. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd!" Overste Van Wagtendonk blijkt een groot bewonderaar van schoon- en kunstryden te zijn. Nog meer van het eerste, dan van het laatste. „Er wordt tegenwoordig gelukkig veel meer aan het schoonrjjden gedaan, dan vroeger", zei hij- .Kis er maar lange winters ko men. Dan komen de echte liefhebbers al 's morgens vroeg op de baan. En het is een lieve lust te zien. hoe prachtig daar dan gezwierd wordt. Neen, niets vind ik mooier, dan schoonrüden. Het is al élègar.ce wat men aan ziet. En door de veelkleurige truien, die de meisjes en jongens tegenwoor dig dragen, wordt de aar/olik steeds mooier. Men kan dan aan de tintelen de oogen en aan de hoogrood gekleurde 1 wangen zien, hoezeer de jongelui genie ten. Ik vind schaatsenrijden de mooiste sport. Laat vliegen en autorijden inte ressant zijn, bij het schaatsenrijden moet je je zelf voortbewegen en dat is toch je ware! En nu ik toch over het re- eorveeren van baangeöeelten spreek, her inner ik er aan, dat er ook een kinder- baan is. Maar die wordt en daar strijdt het bestuur met alle macht te gen ook raak door jongelui gébruikt, om zoogenaamd de kleine zusjes en broertjes te helpen. Dat wordt natuur lijk dikwijls het .heipen" van ander mans zusjes en broertjes! Doch dat kan niet worden toegestaan. Ook de klein tjes moeten rustig en zonder gevaar kunnen rijden". ,.En wanneer", vroegen we. „wordt het zestigjarig bestaan van de IJsclub ge vierd?" „Als er ijs Is", antwoordde de eere voorzitter zonder eenige bedenking. „Dinsdag 22 Januari is Let de dag, maar als er eventueel met Kerstmis al ijs is, dan zal het bestuur de viering niet uit stellen. Dus dit jubileum wordt gevierd ijs en weder dienende. Dat is natuurlijk het aardigste!" Tenslotte noemde Overste Van Wag tendonk ons de namen van de voorzit ters, die van ie oprichting af hun func tie vervuld hebben. Dit waren T. Muiier (die in 1S82 aftrad en zich toen tot eere voorzitter benoemd zag), H. Enschedé, Jhr. Teding van Berkhout, Jhr. Ch. F. van de Poll, J. J. Zeewoldt, T. L. van Wagtendonk en thans Jhr. P. J. Boo gaert. HET NAS. BESTAAT 35 JAAR. Herdenkingsavond van het P.A.S. Het Plaatselijk Arbeidssecretariaat te Haarlem had Dinsdagavond in gebouw Bloemhof een groote herdenkingsverga- dering georganiseerd ter gelegenheid van het 35-jarLg bestaan van het Neder- lar.dsch Arbeias Syndicaat. In de zaal •«•aren de roode banieren opgehangen van de aangesloten organi saties. De voorzitter, de heer K. de Graaf, uitte zijn voldoening over de groote op komst. Hij verzocht alle aanwezigen door opstaan het N.A.S. te huldigen voor zijn medewerking met het P-A.S. De „Internationale", gespeeld door het Arbeidersanuziekkorps „Voorwaarts" on der leiding van den heer W. J. van Thie- nen werd door allen daarna geestdriftig gezongen. Nadat „Voorwaarts" op brii- lantc wijze een marsch en een Mosaïque sur 1' opéra Martha gespeeld had was het een leuk gezicht al de kinderen van het geheel-onthouders kinderkoor „Jong Excelsior" op het tooneel te zien staan en ook hun zang was aardig om te hooren. De heer Jan Overhuys heeft er goed de orde in. Al pianospelend weet hij opperbest leiding te geven. De kin deren zongen „Kinder-vacantiefeest" en Perette, en kregen luid applaus. Het woord werd geveerd door een vertegenwoordiger der Duitse he Republi- keinsche Arbeidersbeweging den heer Weler uit Berlijn. Hij sprak zijn verwon dering uit over de uitgebreidheid van de vakbeweging in het kleine Nederland. Zoo'n beweging kan niet meer te gron de gaan, vooral niet waar de jeugd zoo enthousiast is, Hij bracht de gelukwen- schen over van de Duitsche geestver wanten en sprak den wensch uit, dat van de producten der schepping in de toekomst iedereen zal kunnen genieten. Hij wees er voorts op, dat Duitschland de groote theoretische socialistische voorgangers heeft voortgebracht, zooals Marx, Engels, Lasalle, en Liebkneoht, maar -meende, dat er nu geen vooruit gang meer is, wat hij aan de sociaal-de mocraten weet. Brengt de tweede Internationale en zelfs ook de derde geen bevrijding, dan zal toch steeds de strijd van het prole tariaat blijven bestaan, al moet opnieuw begonnen worden. Ook de heer Rihil, vertegenwoordiger van de Saksische revolutionaire vakbe weging bracht zijn gelufcwenschen over. Ook vestigde hij er de aandacht op. dat de Duitsche arbeidersbeweging be- 'heerscht wordt door de z.g. reformisten, en <jn andere banen geleid moet worden, daar de reformisten z.i. met de kapitalis ten samenwerken ter onderdrukking der ar'oeidersbe weging. Hy zag met vreugde de komst van Sneevliet naar Duitschland en daarin een teeken van internationale samen werking. De heer Boersma vertaalde beide red-es. Na de pauze zong eerst het kinderkoor een „Sproeiliedje" en op sublieme wijze een bewerking van ,.An der schonen blauen Dor.au", wat een daverend suc ces had. Daarna was het woord aan den heer H. Sneevliet, voorzitter van het NA.S. Deze spreker schonk vooral aandacht aan drie belangrijke momenten in de internationale arbeidersbeweging, die het proletariaat tot in verre toekomst- een moedgevende herinnering zullen zijn. Ten eerste 7 November 1917, de lichtende dag der Russische revolutie. Ten tweede 9 November 1918, de dag der Duitsche revolutie. Ten derde 12 November 1926, de dag die den opstand van het Indonesische proletariaat zag. Hieraan kan de N. A. S. het geloof ontleenen in zijn toekomst. Het is als organisatie nog jong, maar za! doelbe wust verder werken. Op de daden en het woord van Do mei a Nieuwenhuis is het N. A. S. inder tijd gebouwd en bü alle daden van re volutionaire beteekenis voor de arbeiders verscheen liet N. A S. sindsdien in de vuurlinie. Als de historie van de op komst der arbeidersklasse eens geschre ven wordt zal het N.A-S. een rol van beteekenis toegekend worden, al was 'het klein in getal. Door alle tijden heen is de weg van nieuwe ideeën een kruis gang geweest, maar alleen kleingeloovi- gen raken daardoor den koers kwijt. Uit dat laatste voorziet spr. een coalitie iusschen sociaal-democraten en Katho lieken. Een organisatie als het N. A S„ die aan eigen kracht haar daden dankt, te bezitten is een mooi bezit. Bij het ir. stand houden daarvan is het de taak van de vrouw den man te steunen, vooral wat betreft het kinderwerk. Nadat „Voorwaarts" nog gemusi- seerd had sloot de voorzitter de verga dering te half twaalf. Wegens het late uur kon een red? van den heer Boersma over „Jeugdwerk" niet meer gehouden «•orden. - LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. „J. J. CREMER". EEN ZOMERZOTHEID. Blijspel in 8 tafereelen naar *het boek van Cissy van Marxveldt, door Dom de Gruyter. Toen ik aan een bakvisch. die Cissy ran Marxvelat's Zomerzotheid drie maal had gelezen, na afloop der voorstelling van Cremer vroeg, hoe zij het gevonden had, klonk haar antwoord: „CSeni zoo overtuigend, dat ik er niet meer aan behoefde te twijfelen of zij genoten had. Men zou de zaal gisteravond vol bak- visschen gewenscht hebben, •want het naar Cissy van Marxveldt-'s boek door Dom de Gruyter bewerkte blijspel is wel in de voornaamste plaats voor de jeugd geschreven. Waarmee ik aller minst wil zeggen, dat ook de ouderen niet vol op pleizier van deze onschul dige zotheid hebben gehad. Met het vroolijke tiental op het tooneel wer den allen weer jong en de zaal heef! onbedaarlijk gelachen om Gerrit Jan Loots, den minnaar -tegen wil en dank. Zoo is de opvering van Een Zomerzot heid dus een groot succes voor Cremer geworden, dat wel het meest tot uiting kwam bij de meer dan hartelijke hul diging van Cissy van Marxveldt, Dom de Gruyter en Willem Hunsche aan het slot. Het is waarlijk geen wonder, dat Dom de Gruyter voor zijn tooneeibewerkingen telkens weer tot de boeken van Cissy van Marxveldt terugkeert. Heeie hoofd stukken uit haar boeken zijn tooneel en de vlotte, dikwijls geestige dialoog is als voor de planken geschreven. De uitbundigheid van deze schrijfster brengt een vrooiijkheid op het tooneel die aanstekelijk werkt op de zaal, Vandaar het groote succes van Joop Ter Heul en nu weer van Een Zomer zotheid. Toch is Een Zomerzotheid van veel minder kwaliteit dan de twee Joopen. Het mist de charme van de ongedwongen natuurlijkheid van deze twee andere blijspelen, het is van een te opzettelijke kluchtigheid, terwijl ook de teekening van sommige figuren al ie geforceerd is. Dat Jhr. Robben 6 weken lang de komedie van het chauffeur schap zou spelen, enkei om de meisjes een lesje te geven en er zelfs nog mee door zal gaan, wanneer de liefde hem al aardig te pakken heeft, is toch al te onaannemelijk! Ei hij wordt met zijn wijs lesje aan het slot zelfs even onuitstaanbaar! Wij blijven met die „komedie" ook aldoor te veel op het zelfde niveau. Er komt geen verande ring in de situatie vóór het slot en verrassingen brengt deze persoonsver wisseling als wij haar eenmaal heb ben meegemaakt in hét geheel niet meer mee. Een blijspelschrijver die los van het boek ware geweest, zou er zeker meer gang en meer wezenlijke handeling ln hebben gebracht. Het blijft voor 8 tafereelen aldoor te vee; hetzelfde. En personen als Ella Heuve ling en Gerrit Jan dragen ook wel al te zichtbaar de merkteekenen van het meisjesboek met zich mede. O, zeker, er zijn heel aardige fragmenten in he: stuk het tafereeltje in de auto een echte, heusche auto! tusschen Ella en Robbert bijvoorbeeld is koste lijk tooneel maar als geheel lijkt mij deze wat langademige klucht toch meer voor diletanten dan voor het groote tooneel geschikt. Dat het op het liefhebberij-tooneel veel vrienden zal vinden, is wel zeker. En de jeugd, die Cissy van Marxvelat's Zomerzotheid verslonden heeft, zal al die kennissen uit het beek zeker met, vreugde op de planken terugzien en er hartelijk van genieten. Cremer heeft dit blijspel met blijk baar pleizier gespeeld. Er was ook op het tooneel vooral bij de heeren herhaaldiolijk uitbundige, luide vrooiijk heid, die bewees, hoe 'de spelers zelf schik hadden in het geval. Het tempo had nu en dan aangezet kunnen wor den, maar er was -toch in het spel de dolle uitgelatenheid van deze vacantie- zotheid. Gemakkelijk heeft de regisseur het met dit stuk zeker niet gelrad, om dat ongedwongen jeugd zelfs door de jeugd zelf het moeilijkst is uit te beelden. En wanneer je dan te werken krijgt met jonge krachten, die voor het eerst op de planken staan, wordt het er voor de regie allerminst eenvoudiger op. Het was wel te zien, dat de heeren meer routine hadden dan de dames, maar Erica, alias Pit en haar vriendin nen sloegen zich lang niet onverdienste lijk door al deze zotheden heen. Van de nieuwe krachten lijkt mij mej. Jeanne de Groot wel de grootste aanwinst. Zij speelde los en natuurlijk en bracht de frischheid der ongedwongen jeugd op het tooneel. Het -tafereeltje in de auto speelde zij. daarbij gesecondeerd door den heer Van Rossem. die hierin zich zelf overtrof werkelijk alleraardigst. De rol van het onaangename nest EÜ3 Houveling eischt markanter spel dan de jonge dilettante, aan wie ae rol was opgedragen, vermocht te geven. De drie andere vriendinnen konden met be scheidener middelen volstaan en deden dit naar wensch. Mevrouw Lucas toonde als tante Melie weer eens voor den zooveelst-en keer, welke een betrouwbare kracht zij voor Cremer is. Het lachsucces van den avond was voor Henk Bakker, die in Gerrit Jar. Loots een kolfje naar zijn hand vond. Bakker speelde hen en naar de e'gen verklaring van Cissy van Marx veldt geheel volgens de intenties van de schrijfster als een driedubbel over- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. welke goed en goed koop gekleed willen gaan te zamen voor f 40.- - gehaalde nïais en als zoodanig -ras hij kostelijk. Dat Gerrit Jan een rijke boe renzoon was, moesten wij maar op ge zag ran de schrijfster gelooven en liet was mij ook ntet erg duidelijk hoe deze „half gare" Gerrit Jan een clubgenoot van do 4 andore absoluut normale studenten was geworden. Daarvan zal liet boek misschien de oplossing geren maar het toonoelsUik bracht ons die niet. In het kader van deze zomerzotheid was het spel van Bakker heel verma kelijk en heeft het veel tot het dave rend lachsucces bijgedragen. De heer Van Rossem du Chattel had een zeer gelukkigen avond. Bij de lief desverklaring aan het slot toor.ee hij ons waarschijnlijk onopzettelijk - dat verliefde jongelui rot de onhandig ste menschen t-er wereld behooren, maar overigens was zijn spel heel den avond fijn en van prettige distinctie. Hij bleef ook als chauffeur steeds de „Jonkheer". De heer Th. Bos bleek een even groo te aanwinst voor Cremer als mej. de Groot. Hij speelde met een benijdens waardige gemakkelijkheid en is een prettige tooneel verschijning. De heeren Theo van Haaren en Crombouw vulden het vriendenstel op levendige en pret tige wjjze aan. De regie van Hunsche valt te prijzen. Alleen leek mij de oplossing van de twee telefoonhokjes wel wat onbehol pen: Waarom dit tafereel niet in het donker te laten spelen met verlichting enkel van de twee telefoonhokjes. Maar als geheel heeft Cremer onder Hunsche's regie deze zomerzotheid alle recht doen wedervaren en aan hot stuk een succes bezorgd, dat wij den twee auteurs van harte gunnen. J. B. SCHUIL. MUZIEK. B-TRIO Niet velen waren naar de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw ge komen om het B-Trio te hooren. Daar door klonk het zaaltje, welks slechte acoustiek ik reeds meermalen opmerkte, nog holler en harder dan wanneer het goed gevuld is. Een juiste beoordeeling van de klankhoedanigheden van het en semble der Heeren Van Boven. Van Born en Van der Beek is in deze omstandig heden zeer moeilijk. Over 't algemeen klonk nu alles veel te hard en te dik en bovendien kwam de Heer Van Boven op den grooten Bliithnervieugel steeds bo ven zijn partner uit. Een werkelijk pp. heb ik geen enkele maal gehoord, maar zooals gezegd: ik wil het den vertolkers niet wijlen, zoolang ik ze niet in andere omgeving gehoord heb. De B-musici speelden trio's van Beethoven, Mendels sohn Bartholdy en. daartusschen in, van Brahms? Mis! was 't maar van Brahma geweest Maar 't was een Trio van Villa- Logos. modern-Fransch-Spaansch, mo dem vooral in zijn dissoneerende sa menklanken. doch zeer onmodern in zijn dimensies. De meeste „moderne" werken zijn prijzenswaardig kort; een Sympho nic duurt 8 tot 10 minuten. Maar dat Trio was lang, zeer lang, wel een drie kwartier duurde de uitvoering, maar 't was allerminst, „himmlische Lange". De spiritus malignus culmineerde in het derde deel, het Allegro spiritoso. Overi gens hadden de spelers de gelegenheid in dit werk hun virtuose vaardigheid te toonen in arpeggio's, flageoletten enz., en die vaardigheid bleek niet gering. Van Beethoven werd het aan Haydn opge dragen eerste Trio, op. 1 no. 1 gespeeld, een werk dat- tegenwoordig a!s een waar delooste eersteling van de Tarpejische rots zou worden geworpen, want er worden heel geen cacophonische experi menten in gedaan en in vorm en klank schoonheid staat het niet bij werk van voorgangers ten achter. In de primi tieve opvattingen van het einde der 18de eeuw vond men zooiets al een merk waardig stuk. Van Mendelssohn werd het eerste Trio. op. 49, voorgedragen, een compositie die enkele tientallen ja ren geleden zeer geliefd was om haar brillanle pianopartij cn gemakkelijk aansprekende melodieën, maar die nu wel een beetje verbleekt schijnt. Toch hoor ik ze liever dan het trio van Villa Logos. Ik «11 tenslotte der directie van de Gemeentelijke Concertzaal in overwe ging geven, in de bovenzaal bij concer ten een bordje met „Niet rooken" op te hangen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. géén Pijn cn naschiijncn of «tukgaan der huid. indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. KAKEL DE JONG. TENTOONSTELLING VAN KANT.. Bü de Vcreeniging van Huisvrouwen. Onder auspiciën van de afd. Haarlem der Nederiandsche Vereeniging van Hulsvrouwen «-erd Dinsdag en heden in het gebouw „Zang en Vriendschap een tentoonstelling van kantwerken ge houden door de vereeniging „Het Molenwiekje'*. Deze vereeniging heeft- afdeelingen in West Kapelle, Ei burg en 's Grave- moer in Noord-Brabant. Het doel is meisjes uit die plaatsen, die door de economische omstandigheden aldaar geen verdiensten hebben, aan een be staan te helpen. Op de tentoonstelling «aren twee West-Kapelsche meisjes aan het «-erk. in nationaal costuum, bezig met het kantklossen, «-aarvan Hullebroeck zoo vroolijk heeft gezongen. Inderdaad iosjes gingen de klosjes over en «-eer. en maakten het fijne «-erk, waarvan op a fels rondom allermooiste specimen te vinden waren. Kant, waaruit kleedjes bijna geheel bestaan en kant tot gestyleerde figuren verwerkt in gebruiksvoorwerpen, zooals kussens en taschjes. lampekappen, boek omslagen en leeswijzers. Heel mooi zagen de kanten kragen er uit. Dik«'ijls was dit kant«-erk, dat gelijk is aan het Brusselsche, gekleurd. Het wordt ge maakt op uitsluitend Hollandsche patronen, en niet verkocht in winkels. De tentoonstellingen van de vereeniging brengen het van de kantklossters tot de koopsters. De bevordering van deze huisindustrie is een nationaal belang, daar wordt op gewegen. De tentoon- rtelling stond onder leiding van de directrice der vereeniging mevr. Schut ten ui*. Hoorn en is zeker een succes1 geweest. - - - - SPORT EN SPEL BILJARTEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ „D. E. S." Bovengenoemde wedstrijden werden Dinsdagavond in Hotel ,.'t Hof van Hol land" voortgezet. „Ons Genoegen" uit Zaandam moest zich In nfd. C. meten met het team van de jubilecrende ver eeniging. De eerste ontmoeting ging tusschen Zwaan (Ons Genoegen) en Tunings (D. E. S.). Na een zwak begin van belden, nam Tunings de leiding en liep steeds meer uit. De Zaandammer presteerde weinig en toen het einde kwam. stond hij op 44. Tunings had er toen 100. Vervolgens speelden Keyzer (Ons Genoegen) cn Bottelier (D. E. S.), Laatstgenoemde speelde een goede par tij. terwijl zijn partner niet op dreef was. Op het laatst kwam deze nog op- zotten. doch het pleit werd beslist ten voordeeie van den D. E. S.-speler met 75 onv 70. De derde partij liep tusschen Kalb- fleisch (Ons Genoegen) en van Seine (D. E. S.). Dit werd een zeer ongelijke strijd. Ook deze Zaanlander maakte er niets van, terwijl van Schic goed op dreef was en ten slotte onbedreigd «ron met 100 om 62 in 33 beurten. Daarna traden Duyves (Ons Genoe gen) en v. Terwisga (D. E. St.) in het strijdperk. In het begin was Dujyes in de meerderheid, doch de D. E, S.-man haalde mooi op en won ten slotte met 100 om 84. Vervolgens ontmoetten Keff (Ons Ge noegen) en Kuiper (D. E. S.) elkaar. Het was een gelijk opgaanden strijd, die gewonnen werd door den Zaandam mer. die voor zijn vereeniging de eeni ge winstpartij van dezen avond boekte met den stand 75 om 70. Vlug <D. E. S.) had aan Hoffman (Ons Genoegen) geen partij. Terwijl eerstgenoemde een behoorlijke partij speelde, maakte zijn tegenstander er totaal niets van. Het eind «-as dan ook, dat deze de nederlaag leed met 100 om 39 voor Vlug. Toen traden Lammers (Ons Genoe gen) en Van Anistel iD. E. S.) in het krijt. Dit was aanvankelijk een span nende strUd. Later nam v. Amstel de leiding, die echter zijn partner niet ontmoedigde. Deze maakte den stand weer ongeveer gelijk. Ten slotte zege vierde toch de D E. S.-speler met 75 om 65. De laatste partij speelden Vossen (Ons Genoegen) en Bijrij (D. E. S.). Terwijl laatstgenoemde een behoorlijken strijd leverde, was de speler van „Ons Genoe gen" niet op dreef, zoodat de Haarlem mer ten slotte een grooten voorsprong had en onbedreigd won met 100 om 71. Het resultaat van den avond was, dat de jubilarcsse den strijd won met 693 caramboles om 510. Al zoo een verschil van 185 caramboles ln het voordeel van „D. E. S.". GYMNASTIEK. UITVOERINGEN IN DEN K. T. K. Door bij den Kcnncmcr Turnkring aangesloten vcrccnigingcn werden reeds haar uitvoeringen als volgt vastgesteld: 21 November. O. S. S. tc Zand voort, in ...Monopolc". 24 November. Sparta tc Vclscn, in ..Concordia". 26 Januari Turnlust tc Haarlem, in het Gemeentelijk Concertgebouw. 7 Februari, Turnlust tc Beverwijk, in het Luxor.Thcntcr. 9 cn 16 Februari. Blocmendaalschc Gymniistiekvcrccniging. in Vreeburg. 16 Maart. Concordia tc Haarlem, in het Gemeentelijk Concertgebouw. PAARDENSPORT. KAP. DE KRUIJFF IN NEW YORK Uit NcwYork wordt aan de Tel. gemeld: Het Belgische team won den eersten prijs in het nummer springcon» cours voor officierspaarden. Kapitein Dc Kruijff behaalde den derden prijs met Abaissc. Aan het tweede deel springconcours werd door 78 paarden deelgenomen. Duitschland hezette dc eerste cr twee» dc plaats- Derde was Roland, gereden door kapitein Dc Kruijff cn vierde Ga» min, gereden door den heer I.ahou» chèrc. Alle hindernissen moes'.en twee maal gesprongen worden. DAMMEN. „HAARL. DAMCLUB"—..GEZELLIG SAMENZIJN". Zondag as. zal tc Haarlem ln „De Korenbeurs" de Jaarhjkschc massa kamp plaatsvinden tusschen de „Haar- lemsche Damclub" cn dc damvereeni- ging „Gezellig Samenzijn" uit Amster dam om dc zilveren wissel-plaquette. KRACHTSPORT. H. K. V. „HAARLEM" De ,.H. K. V." hield een algemeene ledenvergadering. De opkomst der leden was zeer bevredigend te nomen, waar voor de voorzitter, do heer Vlerwind, een woord van dank bracht. Het be stuurslid Harting stelde voor. een pro paganda feestavond te organiseeren, wat met algemeene stemmen werd gesteund. Het bestuur heeft dit reeds uitge werkt; besloten is 15 December in ge bouw „Olympia" zulk een feestavond te organiseeren. Er zullen door leden der vereeniging plastische standen worden vertoond, waarmede de worstel- en gewichther- sport zal «-orden gedemonstreerd; dit zal met schijnwerpers worden verlicht. Verder zullen muziek en oen humo rist er de gezellige stemming «-el weer to weten te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11