Pr'fa&atnptd BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 NOV. 1928 DE FRANSCHE REGEER1NGSVERKLARING. En een échec van Caillaux. HUMORISTISCH DEBAT IN 'T ENGELSCH LAGERHUIS. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Cl. PER REGEL. In de Zaanstreek woont sinds menschenheugenls een nijvere en pracüsche bevolking. De Zaansche hulsvrouwen weten wat rij koopen. Als zij zeep noodlg hebben, dan koopen zU Sunlight Zeep. MOETEN DE BOORDEN VAN HET NOORDZEE KANAAL AAN AMSTERDAM KOMEN? B. en W. van Veisen zullen zich tegen elke annexatie-poging verzetten. HET TOONEEL. DE EERSTE SCHOOL VOORSTELLING. DE TORENSPELERS. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De regeeringsverklaring die door den kabinetsraad werd goedgekeurd en die vandaag ln de Kamer zal worden voorgelezen door Barthou zal. naar ver luidt, kort zijn. Wetgevende maatrege len van by zonderen aard zullen er niet ln worden aangekondigd. De Tel. weet mee te deelen, dat de republlketnsche partijen er ln zullen worden opgeroepen tot het voeren van een vreedzame opbouwende binnen- en •buitenlandische politiek. Voorts wordt een bespreking aangekondigd van het herstelvraagstuk en van de intergeal- 1 leerde schulden. Chéron bespreekt er de begrooting in, die waarop aange drongen wordt dit jaar zal moeten worden aangenomen. Naar aanleiding hiervan werd een rapport in de ver- T opgenomen van besprekingen -.care met de flnancieèle experts s* to had. er verluidt dat de radicale op- po.....e een plan in petto houdt om een aparte groep Caillaux te vormen. Wat Caillaux aangaat: in zeker op richt heeft deze zijn trekken reeds thuis gekregen. Het blijkt dat hij als belhamel alleen de sympathie geniet van zijn rotgenoten met wien hij in de heropende nachtelijke vergadering, het Fransche ministerie wipte. Immers, bij de jongste verkiezingen van de leden der Senaatscommissie voor de financiën is Caillaux niet her kozen. Deze nederlaag heeft in parle mentaire kringen groot opzien gewekt, temeer daar alle andere aftredende leden der commissie herkozen zijn. Het leidt aan geen twijfel dat men in dezen val een manoeuvre moet zien van den rechtervleugel der links-demo craten die zich op een vroegeren mi nister van financiën, naar aanleiding van zijn houding op den partijdag te Angers wilden wreken en daarin geslaagd zijn. De radicale Senatoren hebben tegen vanmiddag een vergadering bijeen geroepen om te beslissen of de radi cale leden van de groen nog in de com missie zitting zullen blijven houden, of dat zij met Caillaux zullen aftreden. F. A. Nieuwe uitsluitingen. ESSEN, 14 November (VD.) Vol- gens hier ontvangen berichten hebben de hedenmiddag te Hagen gehouden on derhandelingen tusschen de werkgevers organisaties uit de ijzer-districten Hagen en Schwelm en de metaalarbei dersbonden tot geen resultaat geleid. De ondernemers zullen nu met ingang van 15 November de bedrijven stilleg gen. Door dezen maatregel worden 35.000 a 40.000 metaalarbeiders getrof fen. De Centrum-fractie en de pantserkruiser. BERLIJN. 14 Nov. (VD.) In een hedenavond gehouden vergadering hield de Centrumfractle van den Rijks dag zich bezig met de kwestie van den pantserkruiser. Reeds hedenmiddag had den vertegenwoordigers van het Cen trum een bespreking met vertegenwoor digers der Sociaaldemocraten. Het liet rich oorspronkelijk aanzien, dat de nog bestaande moeilijkheden uit den weg zouden worden geruimd, maar nadat de sociaal-democratische Rijksdagfrac tie het besluit heeft genomen, dat de soc.-dem. leden van het kabinet, ook Rijkskanselier Müller, voor het voorstel inzake den bouw van den pantserkruiser zullen stemmen, is de Centrumfractie van meening, dat er een nieuwe situatie is ontstaan. De ontslagen communist. In antwoord op een vraag van Taylor den arbeidersafgevaaTdigde, zeide Locker Lampson, de onderminister van Buiten- landsche Zaken, in het Lagerhuis, dat de regcerlng reeds herhaalde malen heeft te kennen gegeven, onder welke voor waarden zij bereid is de diplomatieke be trekkingen met Sovjet-Rusland te her vatten Zij heeft botdusver nog geen en kele aanwijzing ontvangen, of de Sov jet-regeering bereid zou zijn, zicli naar deze voorwaarden te gedragen. Verder (meldt het Hbld. De eenige communist in het Lager huis. de Indiër Saklatvala, had aanlei ding zich heftig op te winden. In ant woord op een door hem gestelde vraag, zeide Bridgeman. de minister van Mari ne, dat de bankwerker Percy Glad in g uit het arsenaal te Woolwich ontslagen was, omdat hij communist was. Saklat vala vroeg daarop, of de minister voor nemens was ook stappen te doen om andero personen, die in hetzelfde geval verkeerden te ontslaan, namelijk dege nen die de regeering openlijk zouden tegenwerken als deze ooit een oorlog zou verklaren. De speaker zeide, dat deze waag met de vorige geenerlei verband hield. De Arbeidersafgevaar digde Gompton stelde daarop de vol gende waag: Is de minister, gezien het feit. dat het Vakverbondsbestuur thans met den premier onderhandelingen voert over deze quaestie, bereid zijn collega's in het kabinet hierover te raad plegen. aangezien de arbeiders-afge vaardigden van meening zijn, dat de vo rige vraag werd gesteld met het doel, om die onderhandelingen te doen mis lukken? De speaker merkte droogjes op: Ook dit is een vraag, die niet uit de vo rige voortvloeit. Saklatvala sprong toen op cn riep uit: „Als een beslist leugen achtige beschuldiging wordt geuit te gen"(de rest ging verloren in een hevig tumult en onder geroep van:: Or de, Orde!). De speaker, nog droger: Dit vloeit heelemaal niet uit het vorige voort. Saklatvala: Ik sta op om te wa gen, hoe een lid zich kan beschermen als een een beslist leugenachtige be schuldiging tegen hem wordt geuit. De speakerAls dat ge beurt, zal ik er voor waken dat het betreffende lid behoorlijk wordt beschermd. Saklatvala: Mag ik u dan om bescherming wagen? Ik geef u mijn eerewoord, dat ik niet wist dat er on derhandelingen van dien aard aan den gang waren tusschen het Vakverbonds bestuur en den premier, en ik zou de laatste zijn om die vraag te doen, als ik gewaarschuwd was geworden dat niet •te doen. Mag ik u dus om bescherming verzoeken tegen die beschuldiging? De speaker: Ik heb den spreker immers on middellijk het zwijgen opgelegd, zoodra ik hoorde wat fay zei. GEMENGD NIEUWS DE ORLEANISTEN EN HET LEGER. De wet op de verbanning van leden van voormalige vorstenhuizen verbiedt dezen uiteraard dienst te nemen in het. Fransche leger. De Jeugdige prins Henri van Orleans zoon van den Hertog van Guise (den tegenwoordigen, te Brussel woanachtn gen Franschen troonpretendent) kan daarom niet dienen onder de kleuren van zijn vaderland, hetgeen hij, volgens de berichten, ten zeerste betreurt. Vandaar dat hij een groote som gelds heeft geschonken aan een in Frankrijk gevestigde vereeniging tot het instellen van een jaarlijksche studiebeurs voor een leerling der Krijgsschool. Tegelijkertijd zal prins Hemd zyn mb litaire instructie ontvangen van gene raal de Goudrecourt, die deel uitmaakt van het gevolg van den Hertog van Guise. (Hbld.) CAVALIER. Het Hbld. schrijft: Een dezer dagen stond voor de recht bank van Berlijn een jonge man terecht wegens meineed Hij was klaarblijkelijk een goede bekende onder het Berlijnsche publiek, want de publieke tribune was flink bezet. Plotseling werd de aandacht getrokken door eeri jonge wouw, die haar hoed afzette en haar haar begon op te knappen. Maar al spoedig werd de menigte weer afgeleid door het verhoor dat met een vonnis van één jaar en drie maanden tuchthuis werd besloten. De politie had den veroordeelde reeds vastgegrepen om hem naar de gevange nis te brengen, toen deze verzocht nog een oogenblik met een dame te mogen spreken. Vol spanning wachtte de zaal, welke dame dit wel zou zijn En van de tribune kwam langzaam naar voren, zy die eenige oogenblikken van te voren haar haar had verzorgd. Toen de ver oordeelde en zij tegenover elkander stonden voor het nemen van een lang afscheid, boog de man licht voorover en kuste de wouw de hand. Welk ee gracieus gebaar in een oogen blik van diepe vertwijfeling! De gekeele rechtbank werd er door geïmponeerd, en men hoorde een der rechters zeggen: „Pech heeft hij gehad, maar een „Kava- lier bleibt Kavalier" DE MECHANISCHE GEESTVERSCHIJNING. (Van onzen Londenscheh correspon dent) Een geleerde ln Engeland, die zich vooral met mechanische vraagstukken bezig houdt Professor Low heeft een meohamlscfa spook te voorschijn ge roepen en heeft verklaard dat hij het den volke gaarne zal vertoonen in de passende atmosfeer en omgeving van een spiritistische seance. Hy is van meenhïg dat de „echte" spiritistische seances veel kwaad stichten, vooral bij Ucflitgeloowge menschen. En zijn me chanisch spook wil dit kwaad tegen gaan. De professor heeft uitgelegd dat zijn spook of geest hgt resultaat is van langdurige onderzoekingen in de phe nomenon der spiritisten (of apiritua- listcn; de onderscheiding moet er wel zijn maar staat me neit duidelijk voor oogen). Professor Low heeft geen sym pathie met dlien vorm van msniscihelijke activiteit die geesten te voorschijn wil halen voor verklaring vaat' al die din gen, dile de menschelyke geest niet kan bevatten. Hij stelt zich de door lveni georganiseerde seance zoo voor dat men op de voorgeschreven wijze in het duis ter rond een tafel zal gaan zitten. De verelsdhte stemming zal worden gewekt door wat gemompel ter ïnüaiding en langzame muziek. Daarop zal de geest in het midden ran don krïng ver schijnen. een gasaöhtige gedaante, die spookachtig de armen zal zwaaien, een paar woorden zal zeggen, en zélfs wat zal zingen. Zoodra de aanwezigen goed onder den indruk zijn zal het licht plotseling worden aangedraaiden er zal niets te zicru zyn. Professor Lowe's geest wordrt echter met de meest stoffelijke en meest mechani sche allcdaagsdhe middelen opgeroepen. Aldus hoopt hy de menschen de overtuiging bij te brengen dat er wer kelijk niets in de beweging rieekt. De bedoeling mag °oed zijn. maar het middel moet falen. De overtuigde spi ritist zal blijven gricoven aan de vreem de manifestaties van zijn ware seances, die zal hy zeggen in geenen deole kunnen wordien vergeleken met het me chanisch hocus poous vaar den profes sor. Onze correspondent te Velseh schrijft: Volgens het rapport vaül de afdeelin- "gen voor het onderzoek der gemeente- begrooting'sm braoht een der leden ter sprake de aansluiting van de kanaal- boordien by Amsterdam. „Dit lid", zoo. staat er woorderlijk, „verklaarde zich een voorstander van de aansluiting by Amsterdam. Hij meende, dait deze ge dachte niet alle'en by hem persoonlijk heerschte, doch ook leefde bij een be langrijk deel deringezetenen. Dit be- langryke vraagstuk was echter altijd af gestuit op den onwil van officieele zy- de. Hij heeft zich echter overtuigd, dot van verschillende zijden medewerking is te verkrijgen om dienaangaande een actie te voeren. Spreker vroe'g daarom aan Burgemeester en Wethouders, deze aangelegenheid niet schouderophalend voorbij te goan, doch in die richting iets te doen. b.v. door het instellen van een onderzoek omtrent datgene, wat dien aangaande onder de ingezetenen leeft". Het antwoord: van Burgemeester en Wethouders op deze vraag, die velen cmgetiwijMd als esn keiwhvott d'ouche op het lyf Is gevallen, is even kort als krachtig. ,.Wy 'liadden niet kunnen denken, dat één lid van uiwen Raad zoo weinig met de gemeente medeleeft, dat hy niet im- 2iiet, dat het bellang van de bloeiende gemeente Velsen niét ligt in eene an nexatie door een andere gemeente, dooh in haie zelfstandigheid. Nimmer is van ons te verwachten eenige medewerking voor een gehecle of gedeeltelijke an nexatie van Vclscn door een andere ge meente". Het stellen van bedoelde vraag bij de schril'tel yke behandeling dier begrooting is op zichzelf een feit, waaraan niet te veel boteekenls moet worden gehecht. Ieder Md kan wagen wait hy wil. Van grooter belorag don de vraag is he't. antwoord' van B. en W. Zeker zaïl wel niemand dit antwoord hebben verrast. Het afstaan aan de ge meente Amsterdam van de boordJetn- vam het Noordtoeekamaal 1b inderdaad niet in het bellang dér gemeente Velsen. Het is dJan ook een buitengewoon ab surde gedachte, dat B. en W. op een goeden dag ,au grand complet" een taxi zouden nemen naar Amsterdam en belet zouden gaan., vragen by hunne AmsteYdOmadhe cdïega's. ten einde dit college vriendelijk te verzoeken, om toch alsjeblieft de gemeente Velsen te ver lossen van .de boorden van het Noord- zeekanaal". Vermoedelijk zouden co hee- ren de Vfaigt es. een groot aantal mee warige blikken op hunne collega's uit Velsen werpen en ach en elkander heb ben afgevraagd, of dee heeren rriet van Lotje getikt zijn. Het antwoord van B. en W. van Vel sen op die bewuste vraag is n&et van be lang ontbloot. Nimmer is van hen eend- ge medewerking voor een geheel e of ge deeltelijke annexatie van Velsen door een andera gemeente te wachtenMocht dus de genreen te Amsterdam het plan opvatten om IJmuidm te annexe enen evenals Hoek van Holland door Rotter dam is geannexeerd, mocht ric gemeente Beverwijk een veroveringspolitiek gaan voeren ten opzichte ran dat deel der gemeente, dat. vroeger Wijkeroog heette, dan weren ze. waar ze aan toe zijn. B. en W. van Velsen zaïilen hun grondge bied met hand en tand verdédigen. De steller vam de bewuste vraag meent, dat ook een belangrijk öfeetl der ingeze tenen voorstanders zyn van inlijving van Velsen by Amsterdam. Nooit heb ben wy daarvan iets vam gemerkt! Zelfs van den karnt van Amsterdam, alithams vain het gemeemtobesbuiur is nooit ge bleken, dat er behoefte bestond om Velsen, geheel of gedeeltelijk te am- riexeerem. Voor zoover wy weten, is deze aangelegenheid alléén ter sprake ge bracht in een vergadering van de Am- sterdamsche Kame r van Koophandel. Het is ons bekend, dat men in so ciaal-democratische kringen te Velsen ten tijde van het wethouderschap Wi- bauit. Vliegen!, de Miranda veel voelde voor het voegen van Velsen by Am sterdam. Sinds de veranderde politieke constellatie in de hoofdstad wordt er aan dlïe zijde niet meer over de samen voeging gesproken. Van een cconomisoh standpunt be schouwd is het inderdaad voor deze streek van belang, dat Amsterdam hier niet „de macht in hamdien krijgt". Want don zou hot Velsen wel eens kunnen vergaan als Hodk van Holland, dat, nu liet Rotiberdamisch gebied is geworden tot „ville mor be" is gedegradeerd. Kunstmatig wordt daar aan den Hoek alle ontwikkeling tegengehouden. Al leen als badplaats heeft het eenige toe komst. De verüiouding tusschen beide gemeen ten is bovendien geheel anders. Hoek van Holland is nooit veel meer gewor den aan de plaats, waar de Nieuwe Wa terweg eindigt en de Noordzee begint. Het kreeg alleen de Harwioh-Lyn. voor de rest biyft het ook in z"n zelfstandig heid een dorpje van weinig beteeken is. IJmulden daarentegen, weliswaar ont staan dank zy het Noordzeekanaal, groeide, ondanks alles, tot een plaats van beteeken'is; het werd de belangrijk ste visscherijhaven van het vasteland van Europa, het werd. een „stad", de „boorden van het Noordzeekanaal" bin nen de grenzen der gemeente Velsen kregen een eigen karakter. Naast de vissdherij kwam er indus trie, niet alleen als neve'nlbedrijtf der visschery. maar ook als ee nop zichzelf staand bedrijf, waarin thans ongeveer 2500 arbeiders werk vinden. De kans, dat de gemeente topzwaar wordt, wordt met den dag geringer. Het feit. dat de toekomstige haven werken door het Ryk zullen worden uit gevoerd en er dus vam een gemeentelijk havenbedrijf, althans voor de groote scheepvaart, geen sprake kam zyn. is be vorderlijk voor de stabiliteit der ge meentelijke economie, aangezien de uit gaven voor de uitvoering dezer werken de financieele draagkracht dceer ge meente te boven zouden gaan. Velsen heeft voorshands geen be hoefte om geannexeerd te worden. Zoo lang men er niet om vraagt, kan men het denkbeeld gevoegiyk latefa rusten. In het huis van den gehangene spreekt men niet van den strop. Ben a"nexatie van de kanaaloevers? We zouden den auctor intellectualis van dit dankbeeld wel eens willen, vragen wat er dan met de gehavende rest zou moeten geschie den? Eerlijk verdeelen onder Haarlem en Beverwijk zou do eenige oplossing zijn. Gloriant en De Busken Blaser. Toen verleden jaar een philologisch congres te Utrecht werd gehouden, heb ben studenten onder leiding van Adriaan Hooykaas voor al deze geleerde diames en heeren een opvoering gegeven van het middeneeuwsoh aJbel spel Glo riant. Ik kan my zoo voorstellen, dat deze opvoering tusschen al die zware vertxDogen en redevoeringen een aange name afwisseling is geweest. De con gres-leden, die op di't midden-eeuiwsoh terrein volkomen thuis zyn, zullen zeker met genoegen naar dit wat naieve spel hebben gekeken en zy zullen waardee ring hebben gehad, voor wat de stu denten in dat werk hebben bereikt, zy zullen waar zy op dien avond in feeststemming verkeerden wel geen al te strenge kritiek op het wel wat dilettantische spel van sommigen der spelers hebben geoefend en zij zullen misschien tot elkander hebben gezegd, dat de eenvoudige decor-oplossing, wel ke de heer Friühjof van Thienén voor dit abdl spel had gevonden, niet anaa: - dig was, al was zy don ook niet geheel in den styi dér middemeeuwsohe spelen En ik vermoed, dat zy het spel van de magihet Florentijn, de eenige dlaime om- dei- deze spelers, dJie zoowel in actie als dictie ver boven de hoeren uitstak cn in haar standen soms wel te genieten gaf, hoogélyk hebben geroemd. Mis schien zal het hom ook zijn opgevallen, dat de „kerstenen" uit Bruyswyck heel erg „brouwden" en dat de „Roede Lioen' meer van den boeman uit Klein Duim pje dan van een Saraceenschen ridder had. Maar dit zal toch niet hebben belet, dat deze gelegenheidsvoorstelling der Torenspelers op het congres te Utrecht een sucoes Is geworden. Maar billijkte het succes van deze dilettanten te Utrecht nu een herhaling van Gloriant in anders Dlaatsen en nog wel als schoolvoorstelling? Staat deze opvoering nu op zulk een hoogte, dat de schoolgaande jeugd te Groningen, Rot terdam, Haarlem en andere steden er mee gelukkig moet worden gemaakt? De vraag stellen is haar beantwoor den. De opvoering van Gloriant op schoolvoorstellingen lijkt mii een ver. gissing toe. De bedoeling van deze voor stellingen kan nooit ziin de jeugd zeer middelmatig tooneelspel te laten zien en dat gaf wel deze opvoering door di lettanten. Dat Gloriant een midden, eeuwsch abel spel is en dus historische letterkundige waarde heeft, is geen voldoende rechtvaardiging voor een op voering van dit stuk in deze bezetting voor de jeugd! Ik zou zelfs zeggen: in tegendeel. Laten wij het toch eeriyk be. kennen, dat een dergelijk midden- eeuwsch spel met zoo weinig uiterlijke handeling en een taal, die niet altyd gemakkelijk te volgen is, voor jongens I en meisjes felteiyk gxuweiyk taai is, Ik verwonderde mil allerminst een jongen Ln de pauze te hooren zeggen: „Geef my maar liever de bioscoop!" En is Juist niet een der doeleinden van de school voorstellingen de jeugd liefde by te brengen voor het tooneel? Met een der gelijke opvoering van een werk als Glo riant bereiken wy Juist het tegenoverge. stelde resultaat, schrikken wii de jeugd af voor het tooneel. Laten wii toch nier tot in den suhouv.-'ourg de jeugd eeuwig en altijdi „les" willen geven! Aan de wyze, waarop het jeugdige publiek op dit spel telkens reageerde, was het duideiyk te merken. dat de eigenlijke beteekenis van dit werk aan de meesten voorbijging. Bij een der lief ste en teerste gedeelten toen Floran- tyn den hertog uitnoodigde ziin moede hoofd te leggen in haren ..scoet", bul derde de zaal van het lachen. „Waarom hadden jullie toch telkens zoo'n pleizier om Gloriant?" vroeg ik in de pauze aan een paar meisjes. „Nou, we vonden het zoo'n rare snyer!" was het antwoord. Ja. ja, de jeugd heeft een heel ander soort kritiek dan geleerde philologen. Het vroolijke en aardig gespeelde nas tukje „De Busken-Blaser" viel na tuurlijk veel meer in den smaak bij het jonge publiek Maar dat stukje was nu jammer genoeg al na 10 minuten uit. Molière met zUn .Femmes Savantes" op de volgende schoolvoorstelling zal de teleurstelling van deze eerste wel doen vergeten. In dezen tijd van de bioscoop kun nen wij bij de keuze der schoolvoorstel lingen niet kieskeurig genoeg zyn. J. B. SCHUIL. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL. VERMOEDELIJKE VERDUISTERING De Commissaris van Politie te Bloe- mendaal verzoekt dengene, die op Woensdagvoormiddag 14 dezer tusschen 9 en 10 uur van iemand, die op een handkar eenige goederen bestemd voor het Leger des Heils vervoerde, een oude naaimachine mer vierkante kap. ge kregen, gekocht of in bewaring heeft ge nomen, of daaromtrent eenige inlich tingen kan verstrekken, zich aan zyn bureau te Overveen te vervoegen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWER PEN. Terug te bekomen by: W. H. Baayens, Dumlustparkweg 59, Bloemendaaf, een portemormaie met eenig geld: H. H. Smit, Lambrecht van Dalelaan 5. Haar lem, een rywielbelastingmerk 1928; Bloemendaalscheweg 197, Overveen. een kindertasch met inhoud: Hoogebocxm, rozenkrans in étui; Rusman, Ooster- tuindorplaan 3. Haarlem, een mantel ceintuur; aan den politiepost te Aer- denhout, een grijze dameshandschoen; aan het bureau van politie te Over veen. een 3-tal sleutels aan een bandje; J. H. Nelissen. Noorder Stationsweg 14, Bloemendaal, een zilveren armband en een zakmesje. HILLEGOM. BOUWEN. Aan de firma Joh. Seysener en Zonen, aannemers alhier is opgedra gen: le. Het bouwen van een Landhuis te Bennebroek voor rekening van Mej. A. J. van Til, alhier; 2e. Het bouwen van een Bloembollen- schuur en bijbehoorende werken aan de Leidschevaart voor rekening van den heer H. van der Vossen; 3e. Het maken der Beton en metsel werken eener autogarage voor de N.V. A. C. van Wcrkhovcn's automoblelbe- dryf te Lisse HAARLEMMERMEER INBRAAK. Woensdagnacht sl, terwyl de bewo ners afwezig waren, inbraak gepleegdl in de woning van den landbouwer A. J. v. S- aan den Aalsmeerderweg te Rijk in Haarlemmermeer. De dief of dieven hebben zich na een op het erf aanwezigen z.g. ponder- boom tegen den muur te hebben gezet en daarin naar boven te zijn geklom men door opschuiving van een raam toegang tot de woning verschaft. Uit een buffet worden eenige gouden en zilveren voorwerpen vermist. DE WATERSTAND Het bestuur van den Haarlemmer meerpolder heeft besloten om den wa terstand met ingang van 15. November weder op winterpeil te brengen; dit is een verlaging die jaariyks wordt noodig geacht in het belang van de l andbouw - werkzaamheden, in het byzonder wat betreft het afdammen en schieten van slooten. Wyl de bietencampagne nog niet is afgeloopen zal het winterpeil voor de vele schippe.rs, voor wie een normale waterstand onmisbaar is, misschien nog wel moeilijkheden opleveren, modat de diepgang der vaartuigen meestal van dien aard is dat er by lagen waterstand voor gevreesd wordt d3t de schepen hier en daar aan den grond zullen vast- loopen. INTREE - PREDIK ATIE. Naar ons wordt gemeld zal de intree- predikatie van Ds. C. J. Salverda te Heino, die het beroep naar de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp heeft aangenomen, op Zondag 2 December a.s. niet doorgaan en gehouden worden op een nader te bepalen datum. SCHEEPSBERICHTEN Alchiba 14 Nov. v. Rotterdam naar Hamburg. Alwaki 14 Nov. te Rotterdam van Hamburg. Andijk 14 Nov. van Colombo, Cal cutta n. Rotterdam. Eemland 14 Nov. te Amsterdam van Hamburg. Orestes 14 Nov. van Amsterdam naar Curasao. Jacatra 14 Nov. van Calcutta. Johan de Witt 14 Nov. van Batavia n. Amsterdam. Kieldrecht 14 Nov. 16 u. van Ant werpen p. 20 u. 30 m. Vlissingen, Ran goon n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden 13 Nov. v. Algiers, Amsterdam n. Batavia. Parana 12 Nov. te Panama. Pacific- kust n. Rotterdam. JTosaxi 14 Nov. van Rotterdam n« Hamburg. Ulysses 14 Nov. te Amsterdam van Bremen. Volendam 14 Nov. n.m, van Santander n. Havana,.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10