FLITSEN Hel Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 NOV. 192S STADSNIEUWS, SJEF VAN DONGEN TE HAARLEM. Een sympathieke gast hartelijk ontvangen. De ontvangst. Hst Haarfemsóhe publiek heeft Woens dagavond aan Sjef van Dongen een Biarteiyke ontvangst bereid. Toen hij te 7 uur per trein uit de richting Amsterdam (hij kwam uit Arn hem) arriveerde, stond daar een com- onissie van ontvangst gereed, bestaande •uit de heoren J. van Eden, Ph. A. Doi- üiium, Th. Ramaker en A. M. F. Meer- Buais, rice-vooraitter van de Vcrcencging van leerlingen der Middelbare Teelim- BChe Schooi. Sjef, due alleen was, werd naar de le klasse wachtkamer geleid, waar een verversohing werd aangeboden. Namens vele vereerders werd hem ook een krans mat linten in de Haarlemsohe kleuren overhandigd. Nadat de gast zich cenige oogenbïikken met do commissie ander- houden had begaf het gezelschap z'.ch miaar het Stationsplein, waar bij den uit gang ran het Station twee rij tergen en verder het Tramfatufar-scorps, honderd padvinders en vele fakkeldragers gereed otanden. Sjef word natuurlijk bij zijn verschijnen met con luid hoer ah ont vangen» m opbodht ging het toen (alle M. T. S.'ers hadden zich in auto's bij den stoet aangesloten) met fakkeldra gers en de muziek voorop, langs Kruis weg. Kruisstraat, Bartel jorisst raat en Groote Markt naar ltet Gem. Concert gebouw, waar van Dongen te 8 uur zijn voordracht zou beginnen. Nadat hij door de stampvolle zaal met luid applaus was omtvamgen nam de hoer Meerkéns het woord, voor het hou den van de volgende toespraak: Dames en heeren. Het strekt mij tot een groote eer, dat ik als vice-voorzitter ram hat corps van leeidingen der Middelbare Technische School te Haarlem een woordje tot u tmag spreken en daarbij nog eenige voorden van hulde mag richten tot een wereldberoemd persoon ails mijnheer van Dongen, die thans een collega van ons M. T. S.'ers is. Omdat nu mijnheer van Dongen een collega van ons is, zoowel als Leerling en als corpslid in het bij zonder, zal ilc hem in mijn verdere toe spraak geen mijnheer van Dongen meer noemen, dioch Sjef van Dongen; Sjef van Dongen zooails hy onder een ieder van ons bokend staat. Over de prestaties diie onze Jonge vriend verridht heeft, zal ik hier maar niet praten, daar dit mijn inziens beter aan hem zelf is toevertrouwd. Maar om nu over te gaan tot de hul diging ran Sjef van Dongen-, den moe digen Hollandschen jongen, die in het hooge Noorden zulke heldendaden heeft verricht, bied ik hem naimens het Corps van Leerlingen der Middelbare Techni sche School te Haarlem, een boek aan, getiteld „Era&irajoring Wonders". Dit boek is buiten een opdracht van. ons tlago'.ljfcsch bestoiur vérrykt met de kleu ren en het Grooteegiel ran ons Corps. Hoewel dit boek geen studieboek is, Sjef, hoop ik dat je in een vry uurtje, dat wij als M. T. S.'ers echter niet te veel hébben, er prettig in zult lezen, de techniek daarin bewonderen en deze dan ook altyd hoog zult houden. Met het zingen van het Corpslied, waarmede onze aanwezige leden uit volle borat zullen Instemmen, hoop ik, dat deze huldiging door het Corps va.n Leer lingen der Middelbare Technische School te Haarlem, in jouiw smaailc ge vallen zal zijn. Hierna zongen de M. T. S.'ers hun corpslied en gaf het publiek r-og eens door applaus zijn vreugde over de aan wezigheid ram Sjef te hennen, die niet een vriend-elijkc-n gliarolacih op zün open, gebruind gelaat, hiervoor dankte. Van Dongcr's vcrhaaL Vervolgens begon Sjef op ongekun- stelde wyee van ztfn lotgevallen te ver tellen. Hij bad zyn voordracht in twee doelen gesplitst. Vóór die pauze spo-aflc hy over Spits bergen in 't algemeen en over d.e toe standen daar, naar aanleiding ran lichtbeelden, na de pause gaf hy by- «onderhedem van ztjai tocht, met Wan-ruing, Sara en de hondenslee begon nen, leuter met Sora alleen voortgezet od zoek naar Nobile. Hij vertelde van liet HdHanrdsdhe dorpje Barendaburg op Spitsbergen en de toestanden die daar heersohen; van he', zonnefeest, als na den dcn-kercn tijd (November. December en Januari) de zon weer voor 't corab zich Laat zien; hy vertelde van de monsclhen. en hun klee- dtnig, vjun hot Ski-Loopen, va dc hon den en het volslagen isolement waarin de bewoners bijna voortdurend verfcee- rem Wanneer de eerate postboot komt, eind Med, is dat weer een groot feest. Winkels zijai er niet op Spitsbergen, alles wordt verschaft uit den voorraad in de magaz'unem der Steenkool-Maat- soliappijen. Er is heel veel steenkool op Spitsbergen en die is zeer gemakkelijk te ontginnen. Er wordt veel gejaagd op walrisschon, zeehonden, robben en ijsberen. Het wal vassoheiwleesch is zeor smakeldj-k; een waLvisohbiefstukje is 3 M3. groot! De jacht is op Spitsbergen- overigens een zeer rit/kamt bedrijf, aangezien de jagers van alles en iedereen geïsoleerd zijn. Wordt een jager ziek of verstuikt hy een been, dan is hy als verloren te be schouwen. Na de pauae vertelde Sjef van de eigenlijke hulpexpeditie. Het werd een verhaal van een met moed cn prachtig enthousiasme begon nen tocht, die echter weldra een tocht werd van eh-mde en ontbering en diepe teleurstelling maar ook van manmoedig en soms zelfs met humor gedragen leed en van volhouden tot het uiterste, gé- sterkt a-ls die iw-ee mannen telkens wer den d'-oor het besef: hier ergens in deze „witte hel" zijn m&nisoherk schipbreu kelingen en wij moeten hen ontdekken en redden van een anders zekeren dood. Met on-gélcofeiyke moeilijkheden ach. wy weten het: er is over de tocht a,l zooveel geschreven, toch was het interessant alles nog eens door Sjef zelf te hooren vertellen met onge- loofehjke moeilijkheden hadden de twee dapperen op him expeditie te kampen. De honger kwelde hen. de eene hond na den anderen moest worden gedood en opgegeten, zy leden vreeselijk dcor gebrek aan zout; hevige krampen door weinig en slecht eten- ontstaan, pijnig- den hen. Negentien uur, soms meer, lie pen zy by de slede aan één stuk door, by na zonder spreken en zon der eten-. Liefst liepen zy 's nachts, omdat de grond dan door de grootere koude har der was. Van slapen kwam hoe langer hoe minder. De bochten door het ver- schrikkeiyke pakijs brachten bijna niet te overwinnen bezwaren met zich nvede. Eindelijk w-erd de plaats bereikt, waar Malmgren moest zijn. maar deze was al afgedreven naar hst Westen, vele Kilo meters. Op 8 Juli kwamen zy, waar Nobile moest zyn in de barre zee. Weer niets! Sprakeloos, hulpeloos, afgemat, kletsnait zagen zy elkander aan-, in geen 24 uur hadden zy geslapen. Den Den Juli zoch ten zy als radeloos de geheole rtreek af waar Nobile was gestrand. Niets! Op den vreeselijken terugtocht zagen zy en hoorden zij telkens vliegmachines maar de vliegers zagen hen liet, totdat zij eindelijk, elndéiyk door Zweedsche en FInsahe vliegers ontdekt werden. De vliegers landden op het ijs met levens gevaar en toen een der Zweden op Sjef kwam aanstormen, die daar stond in gescheurde kleeren, met een kapotte huid. ho'l-oogig .van den honger en met een baard van drie weken en zenuw- achtig-baastig vroeg: „Waar is van Don gen?" had d-a bewonderenswaardige Sjef de koelbloedigheid en den humor op die vraag te antwoorden: „Ik weet- het niet, maar Sora heeft hem het laatst gezien!" Maar toen hij in cis vliegmachine zat die liem naar de bewoonde wereld te rugbracht, toen -klopte tooh hem ook het hart in de keel van vreugde over zijn redding. Met ee"n lang en donderend applaus dat bijna tot een- ovatie werd, beloon den de aanwezigen Sjef voor zyn een voudig, onopgesmukt maar 'treffend ver haal. - DE WOONSCHEPEN. VERPLAATSING GEWENSCHT? Zooals onze lezers weten is net de bedoeling van het gemeentebestuur om het woonwagenkamp aan den Oudenweg te verplaatsen naar een terrein verder van de bebouwde kom der stad gelegen. Daardoor is ook by vernieuwing de aandacht gevestigd op het flott-ille woon schepen, dat in de Öostsingelgracfht bij de Amsterd-amsche Poort ligt. Die her inneringen uit de dagen van den woning nood zUn geen sieraad voor de omgeving. In het algemeen gaan de woonsche pen de gebreken van den ouden dag ver- toonen. Slechts enkele exemplaren zien er nog behoorlijk uit. Al is er nu geen nijpend woningtekort meer, de bewoners van de woonschepen biyven rustig op het water. Krotwonin gen worden onbewoonbaar verklaard, maar de krotschepen laat men onge moeid, hoewel die in vele gevallen nog veel ongeschikter ter bewoning zijn. Thans liggen nog 25 woonschepen in de Oostsingelgracht. Nu het aanzien der schepen geregeld achteruit gaat, is het niet te verwonderen, dat er over gedacht wordt, om ook de haven voor woon schepen te verplaatsen naar een verder van de stad gelegen water. DE VOORGESTELDE TELEFOONTARIEVEN. „BLOEMBOLLENCULTUUR" HEEFT BEZWAREN. Onlangs hebben wy melding gemaakt van de piannen van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie tot wijzi ging der telefoontarieven. In plaats van het byna overal geldende vaste abon nementstarief of van het gesprekken- klasse-tarief (dat te Haarlem geldt) zou een gesprekken-tarief worden ingevoerd, waai oij een eenheidsbedrag per gesprek van 3 cent moet 'betaald worden. Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniglng voor Bloembollencultuur heeft, naar het Weekblad van genoem de vereeniglng mededeelt, een brief ge richt tot het Hoofdbestuur der Poste ryen, waarin bezwaren tegen de voorge stelde regeling worden geopperd. In de voorstellen is vervat een her ziening van het tarief voor intercom munale gesprekken, die, wanneer zy in de bloembollenstreek werd Ingevoerd, zou doen vervallen, de streeknetrege- ling (lokaal spreken over meer dan één net), waarvan de telefoonverbrui kers in de streek thans profiteerer.. Ook al zou behouden blijven de gele genheid om zonder wachten direct ver binding te krygen ook met de op een naburig net aangesloten abbonés, en ook al wordt voor deze categorie een juistere berekening gevolgd (alleen uitgaande gesprekken in rekening te brengen), dan toch zou het resultaat van de in de voorstellen van de directie der Staatsbedryven vervatte tarieven vcor intercommunaal-verkeer-op-korten-af- stand wezen, dat men aanzienlijk meer moet gaan betalen. De posteryen stellen n.l. voor om het volgende tarief te gaan toepassen: g< sprekken over een afstand van 0—7 1/2 K.M. f 0.10; van 71/2—15 K.M. f 0.20 meer dan 15 K.M. f 0.35 In den brief van het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur wordt een andere schaal genoemd, die veel meer zou aanpassen bij de behoeften in de bollenstreek. Het tarief van 3 cent per lokaal ge sprek, dat volgens de voorstellen moge lijk geacht wordt, is een der hoofdpun ten van de regeling. „Bloembollen cultuur" zet uiteen, dat het inplaats van op een verlaging, op een verhooging zou neerkomen, zooals een eenvoudige berekening leert. Slechts de zeer kleine verbruikers zullen iets van een verla ging constateeren, de grootere en zeker de groot-verbruikers, gaan aanzienlijk meer betalen. KUNSTKRING „HEEMSTEDE". SCHUBERT-HERDENKING. Nu overal in den lande het feit wordt herdacht, dat het een eeuw geleden is, dat de groote componist Franz Schubert stierf, heeft de Heemsteedsche Kunst kring gemeend hierin niet achter te mogen biyven. Als datum voor deze her denking is gekozen 19 November, Schu bert's sterfdag. A.s. Maandagavond zal in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, Post- laan. de herdenking plaats hebben. Me dewerking zullen verleenen: Jo Meeuwse, (viool), Betsy Koopman (piano), Anny Lambrechts, (zang) en Hans de Bock (piano). Het program ma, dat niet uitsluitend aan Schubert is gewyd, luidt als volgt: 1. Sonate, b. kl. t. van Joh. Scb. Bach, voor viool en pian'o. 2. Oud Hollandsche liederen. 3. Duo voor viool en plano van Fr. Schubert. 4. Liederen van Fr. Schubert. 5. Ballata van Jos. Suk, riool-solo. 6. Nommage a Rarneau, pianosolo van Cl. Debussy. 7. Liederen van Rhené B&ton. 8. Drie rybhmische dansen van Hans de Bock. 9. Liederen van Ravél. Het bestuur heeft gemeend, dit con cert ook voor nlet-leden toegankelijk te moeten stellen. NED. CHR. REISVEREENTGING. De eminente leider van de .Reic'ns- zentrale für Deutsche Verkehrswerbung" te Rotterdam de (heer M. Gerisch, die hier ter stede reeds lang geen onbeken de meer is, heeft gisteravond een aantal films vertoond en toegelicht in een bij eenkomst van de afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Chris telijke Reisvereeniging, welke in het ge bouw Sint Bavo gehouden werd. De aanwezigen hebben genoten van de schitterende opnemingen van Neuren berg, de oude stad en van Duisburg, het moderne industriecentrum. Voorts was er o.a. een film van de wintersport in het rr.ooie hoogland van Garmisch-Par- tenkirchen. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1343 LATE GASTEN Vader zit te wenschen dat de Kommers nu maar heengingen beste menschen, maar hij krijgt slaap wil hoopvol gaan maan. als me vrouw Kommer uit haar stoel oprijst beseft dat het alleen haar bedoe* ling was. wat gemakkelijker te gaan zitten haalt zyn horloge te voorschyn al? Jan Kommer informeert naar der. tyd Jan wou alleen zyn eigen horloge controleeren, omdat het den laat sten tijd neiging heeft, voor te loopen vader probeert een ziidelingschen aanval door op te merken dat Jan er moe uitziet, net of hij slaap te kort komt hetgeen slechts leidt tot een lang durig verhaal van Jan over het diëet dat hy moet volgen als de Kommers eindelyk opstaan meent vader dat, het veilig genoss I is om te protesteeren, dat het nog I niet laat is waarop Jan zich herinnert dat hy nog niets heeft verteld over zyn jongste zakenreis naar Londen en ieder weer gaat zitten. (Nadruk verboden.) NED. VER. TOT AFSCHAF FING VAN ALCOHOLH7 DRANKEN. HERDENKING 85-JARIG BESTAAN. De afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken hield Woens dagavond in den Schouwburg Jansweg een herdenkingsbijeenkomst ter gele genheid van haar 85-jarig bestaan. Hiervoor was een mooi en afwisselend programma opgemaakt. Jammer was het daarom, dat de belangstelling van het publiek niet zoo groot was, als we op de propaganda-avonden van deze ver eeniging gewend zyn. De galerijen waren byna geheel onbezet en ook in de zaal en de loges waren nog veel ledige plaat sen. De voorzitter der afdeeling, de heer C. F. Kruyf, opende den avend met een kort welkomstwoord. Hy zette het doel der byeenkomst uiteen en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen een aan gen am en avond zouden hebben en dat voor de geheelonthouding een goede propagan da gemaakt zou worden. Spreker deelde mede, dat de vereeniging in deze maand die de blauwe maand genoemd wordt, een intense propaganda zou maken. Hij wekte de aanwezigen op, deze zaak zoo veel mogelijk te steunen en sprak nog zyn dank uit aan de onderafdeeling „Nieuw Leven", die een mooi bloemstuk gezonden had. Tenslotte hoopte hij, dat velen zich als lid van de afdeeling Haarlem zouden aansluiten. De heer R. Grin, eerste concertmees- ster der H.O.V., speelde een drietal prachtige vioolnummers, op de piano, zeer muzikaal begeleid door mevrouw Minny Grin—Gerke. zy hadden een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. De heer Geert Dils, een Vlaamsche minstreel, zong met toenemend succes een viertal liederen, waarbij hy zich zelf op de gitaar begeleidde. Vooral „Het nestje" en „Er was eens een man in Zwitserland", sloegen geweldig in. Eenige jonge meisjes en jongens lieten pittige reidanscen bewonderen, die te recht zeer werden toegejuicht. Dat was nog het echte, ongekunstelde, zuivere dansen. De heer P. Voogd, hoofdbestuurslid der vereeniging, hield hierop een pro pagandistische rede over het onderwerp „Na 85 jaar". Hy herinnerde aan den stichter der afdeeling. die tevens de stichter van de landelijke organisatie was, namelijk Willem Egeling. Deze schreef in 1842, gedreven door zijn afkeer van de ellende door den alcohol gesticht, een brochure, getiteld: „Middelen tot beteugeling van het misbruik van den alcohol". Hij maakte een plan de campagne van de „Ned. Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken", vroeger geheeten „Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank". Hij en nog een groot aantal andere oud-strijders zyn het ge weest, die zulk een geweldigen omme keer in de samenleving hebben ge bracht, door hun ijverige propaganda voor beperking der drank-ellende. Zy waren de pioniers, die de vereeniging tot grooten bloei brachten. Het gevolg hier van is, dat de 85-jarige nu nog steeds met jeugdige kracht bezield is. Zy is nog een vereeniging die krachtig mid den in het leven staat. In 1843 telde de afdeeling Haarlem 114 leden en elf jaar later was dit aantal reeds ge groeid tot 562. Wel een bewys, zei spre ker, dat er een groote geestdrift onder de drankbestrijders bestond. Langzamer, hand begeep men, dat niet alleen af schaffing en matigheid voldoende waren, maar dat geheelonthouding het mach tigste propagandamiddel was. Vroeger dacht men, dat men het alcoholmisbruik het best kon bestrijden door wyn- en bierhuizen te stichten, zooals ook ln Haarlem is geschied. Ook na de inwer kingtreding van de zoogenaamde Bier- wet in Engeland begreep men spoedig dat dit het juiste middel niet was. Niet alleen werd er veel bier gedronken, maar ook het gebruik van gedistilleerd nam daar met acht procent toe. Uitvoerig schetste Spreker het werk door de 85-jarige vereeniging in het belang van de menschheid verricht, en de resultaten, die het gehad heeft. En nog staakt de vereeniging haar werk niet. Met jeugdig vuur gaat zy voort, den alcohol te bestrijden. Er bestaat thans nog te veel gelegenheid, om dat vocht te drinken. Plaatselijke keuze zal dan ook een prachtig middel zijn, om dit tegen te gaan. Spreker hoopte, dat minister Slotemaker de Bruine, die daar toe bevoegd is spoedig in de Tweede Kamer zal komen met een wetsontwerp tot het in het leven roepen van Plaat- selyke Keuze. In dezen tijd, met zijn toenemend gevaar op straat en in fabrieken, moet het verantwoordelijkheidsgevoel ver sterkt worden. Als een chauffeur dron ken is, dan veroorzaakt hy ongeluk ken. Hij moet er dus ook voor zorgen nuchter te zUn in den tijd, dat hij niet op den wagen zit. Wij zijn geheelonthouders niet alleen voor -het heil van ons zelf, zei spreker, maar ook voor dat van de medemen- schen. Wie niet mee wil helpen, om den alcohol uit onze samenleving te verdrijven, is mede schuldig aan de etende, die de alcohol over de wereld ui:?töit. Met een warm propagandistisch woord eindigde de heer Voogd zyn rede die met luid applaus beloond werd. De tweede helft van den avond werd gevuld met muziek, zang, dans en voor drachten. Het is voor de geheel-onthouding een mooie propaganda-avond geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS S TRA AT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS F125.— CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS Door de afdeeling Haarlem van den Centraler. Bond van Transportarbeiders werd gisteravond een druk bezochte ver gadering gehouden in de Centrale onder voorzitterschap van den heer J. P. H. Bergman, Na een openingswoord van den voorzitter werd door den heer A. Mars een overzicht gegeven van de verschil lende acties die gevoerd zijn. Hierna bracht de heer Mars verslag uit van het Congres. De vergadering be sloot met algemeene stemmen als lid van het t. lx c. verplegingsfonds toe te treden. De commissie welke werd samenge steld om de afdeeling een nieuwe vlag te schenken werd geinstalleerd. Gehoopt wordt, dat de vlag reeds op den a.s. feestavond zal kunnen overhandigd wor den. Binnenkort zal eerst de film van. den Bond voor de leden worden vertoond en daarna zal op een nader vast te stel len datum een feestavond worden ge houden naar aanleiding van den ster» ken groei der afdeeling. SCHOUWBURG JANSWEG Wegens het groote succes dat de Revue „Nou wat zeg je daarvan" Zater dag 27 October heeft gehad, zullen op Zondag 18 en Maandag 19 November nog twee opvoeringen gegeven worden. PROF. J. H. ABERSON DOCTOR HONORIS CAUSA. Maandagmiddag om 2 uur had in de hulpaula der Landbpuwhoogeschool te Wageningen de promotie plaats vaar Prof. Dr. J. H. Aberson tot doctor in de landbouwkunde honoris causa. Door een comité van oud-leerlingen en vrienden werd den afgetreden hoogleeraar na zijn promotie een huldiging bereid. Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van het huldi- gingscomité, onthulde een bronzen pla quette, bestemd voor de aula der Land- bouwhoogeschool. CHRIST HIST. JONGEREN. De Christ. Hist. Jongeren- Organisatie te Haarlem houdt a.s. Dinsdagavond een vergadering in het Wijkhuis der Ned. Herv. Gemeente aan de Molenaer- straat. Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Oos- terhoff zal spreken over „De metho den van het Bolsjewisme". Mej. Dora Venneer, begeleid door den heer P. v. d. Beek, zal enkele liederen zingen. FEUILLETON. (Ecu verhaal van duistere krachten) uit het Engélsch van BERTRAM MITFORD 24) Ze had haar kaars al aangestoken. Denk niet verder aan al die dingen. Hebben we het hier niet zoo knus, als maar mogelijk is, en het wordt nog hoe langer hoe gezelliger. Het is toch al te mal dat we ons van streek zouden laten brengen door het feit dat Pockie begint >te brommen tegen iets, dat wy niet kunnen zien! Eigenlijk hebt u gelijk. zei ze lachend, toen ze elkaar wel te rusten wenschtcn. Maar er was iets ondefi nieerbaars in haar lach, in den toon van haar stem, zelfs Sn de uitdrukking van de cogen. dat haar oom in vage onrust achterliet. Iets moest haar heb ben verschrikt, maar vrouwen waren nu eenmaal „schuchtere" wezens, vcoral els het cp dergel'jke mysterieuze din gen aankwam. Hoé hei ook zij, hij v.'enschte zelf- c'z ?chaduw van al deze f,eh«lmztnr.:ghcid van Melian verre te houden. Lang nadat zU al naar bed gegaan was, zat hy nog bij het vuur. Hy kon haar in haar kamer op en neer hooren loopen, hoorde haar met haar fynestem fragmenten van liedjes neuriën en op nieuw zegende hy het lot, dat haar in zyn- eenzaamheid haa gebracht. Iiy stak zich nog eens oen pijp aan en nam „op de valreep" nog een dronk uit de vierkante flesch, die naast hem stond. Het poesje sprong luchtigjes op zyn schouder en wreef zyn zachte kopje tegen zün wang, sprong toen op zyn knie en bleef daar zitten spinnen. Wat zou er toch gebeurd zyn. dat het meisje verschrikt kon hebben, vroeg hy zich af. Er was iets geweest, dat was duidelijk, maar hy was er expres niet op ingegaan om het niet belangryk te maken. Wel. als de .in vloed" van het huis haar zenuwachtig maakte, zou hij haar op de een of andere manier wel ergens anders onder dak weten te krygen tenminste voor een poos. Hy had zich op een wonder- baariyke wijze aan Heath Hoover ge hecht en bovendien woonde hy er, zon der dat hij huur behoefde te betalen, alleen voor de kosten van onderhoud. Dat was iets. wat hy niet buiten be schouwing mocht laten. Ook had hl! gelegenheid om te jagen, zonder dat hem dat i?ts kostte. Als 'hot er echter toe moest komen, dat hy zcu moeten kiezen tusochcn dat alles en zyn nichtje, zou het een moeilijke keuze worden. Maar langzamerhand verviel hy in gelukkige droomen. Hy verheugde zich op den plezierigen tijd, die komen zou als het lente zou worden. De onaange name gedachten aan een alternatief had hy van zich afgezet. De voetstappen boven zyn hoofd hadden opgehouden, ze sliep nu zeker en was haar angstige verbeelding vergeten. Hy verheugde zich al weer op morgen, wanneer zij weer cm en by hem zou zyn met haar lief, levendig, opgewekt gezicht, en het blonde haar dat blonk in het zonlicht Toen opeens, wat was dat? Een wild gebons van voetstappen boven zyn hoofd, een vreemde half gesmoorde kreet, een overhaaste vlucht langs de trap. In een oogwenk stond hy in de deur en daar zag hy Melian afge- teekend tegen den donkeren achter grond van de gang, haar gezicht ver steend door een gruwzame ontzetting, die zijn bloed deed verstijven, de blauwe oogen wild opengesperd als hadden ze iets aanschouwd, dat niet van deze aarde was. HOOFDSTUK XIII. Nog eens de steen. "Wel kind, was is er? Heb je iets vergeten? Met moeite dwong hy zyn stem tot een luchtigen nuchteren toon. Hy deed alsof hy niets van haar opwinding merkte Nee, maax Ze keek nog steeds doodelijk ver schrikt. Ze duwde hem bijna opzy in haar haast om in het volle licht te komen en ze draaide het hoofd half om, als om achter zich te kyken. Maar wat dan toch? Is het soms de uitwerking van dat. laatste stukje plumpudding?, ging hy voort, nog steeds in zijn rol blijvend. Ik ge loof waarachtig dat je nachtmerrie hebt gehad. En als je nagaat waar we het over gehad hebben voor je naar bed ging, is dat waarachtig niet te verwon deren. Nee, nee, en ze schudde heftig het hoofd. Ik wou maar dat het waar was! Heusch, oom Mervyn er was iets in de kamer! Eerst hoorde ik het, hoorde het bewegen, maar zelf had ik me niet kun nen bewegen al had ik er myn leven mee kunnen redden. Ik dorst zelfs de kaars niet aan te steken. Ik hoorde voetstappen lichte voetstappen naar hst bed toekomen. O. het was af schuwelijk. yselijk gewoon. Ze zweeg even en keek weer met een snellen verschrikten blik achterom, alsof ze verwachtte daar het „iets" te zullen 7.en, En toen. hoor nu eens ze pakte haar- oom bij de polsen was er iets kouds en klams, dat myn gezicht aan raakte, eventjes maar, het voelde aan als de vingers van een doode. By het licht van het haardlvuur zag ik de flauwe omtrekken van een gedaante.,., en toen sprong ik uit bed en holde naar beneden. Melian, wees kalm kind. Je moet een benauwden droom hebben gehad, waarschyniyk als gevolg van ons gesprek. Maar Mervyn was innerlijk heelemaal niet overtuigd van de waarheid van zyn woorden waarmee hy poogde haar ge rust te stellen. Hier. zei hij drink dit maar eens uit kind! Dan zul je wel weer gauw op je verhaal komen. „Dit" was een glas port, dat hy bU het buffet was gaan inschenken. Zy nam er langzaam een paar slok ken van en voelde zich toen wat beter Mooi zoo! zei hy. Nu moet je eens goed luisteren. Je hebt nu sinds veertien dagen in die kamer geslapen en je hebt nooit iets gemerkt, niet waar? Wel, ik heb er zelf wel een week geslapen, voor je kwam. Hy had dat laatste als een geruststelling bedoeld, maar hij had de woorden nog niet ge zegd. cf hij had er spyt van. Maar waarom ber.t ai er gaan sla pen. oom Mervyn? vroeg het meisje sneL Waarom? Wel. om te zien of het er geriefelijk was en niet vochtig, cn zoo. Hü vroeg zich af, of ze zyn uitleg accepteeren zou. In zijn hart twijfelde hij eraan. En die koude aanraking op je gezicht was waarschijnlijk een vleer muis, ging hy voort. Slaap je met open ramen? O ja, altyd! Zie je nu wel? Daar hebben we de oplossing al. Kom meer naar boven, dan gaan we op de vleermuizenjacht. Hij hoopte maar op een hiaat in haar kennis van de natuurlijke histo rie en hij had een lief ding gegeven voor een levende vleermuis, om die stilletjes in haar kamer los te laten. Zij scheen gelukkig niet geneigd om te onderzoeken, hoe een vleermuis midden in den ranter In haar kamer had kun nen verzeild raken, Nu dan! zei hy, toen zy bovèn waren gekomen, en hij de kaars in de hoogte hield en de kamer nauwkeurig onderzocht. We zullen hem waar- schUnlijk in een hoek van de kamer vinden hangen. Neen, na een gron dig onderzoek ik denk dat hy er weer even snel vandoor is gegaan, ik zou het raam maar cp een kier zetten, dan kan hy er niet weer ir.. Denkt u heusch. dat het dat ge weest is, oom Mervyn? vroeg Mclian angstig. .(Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6