HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN ALS DE HARINGDRIFTERS BINNEN ZIJN. FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder DONDERDAG 15 NOV. 1928 DERDE BLAD De drukste dag van het seizoen. GROOTE BEDRIJVIGHEID TE IJMUIDEN. Vol bedrijvigheid is de visschershaven in dezen tijd van 't jaar, aan de overzijde liggen de drifters kop aan kop. (N&drak verboden; auteursrecht voorbehoud*©.) De Jurk door ..JILLY". Mee met de miTTioenen baringen trek ken telkenjare weer de vele visschers- schepen, In den voorzomer vangt men in 't noorden en bü 't naderen van den wintertijd zakken de kleine booten mee het ruiden in, langs de Hollandsehe kust, waar dan plots in 't begin van de Octobermaand de lang verbeide drifs ters in LJmuiden binnenvallen. Veertig, vijftig, zestig mijlen uit de kust staan de netten in 't groene water der Noord zee, schier zonder rustpoozen arbeiden aan dek de mannen bxi 't inhalen der zilveren haringen, overdag onder de Alweer een mand grauwe trieste najaarsluchten, 's nachts in den schijn van enkele lampen die vreemde lichtschitteringen too veren in de glanzende vischmassa, od de natte dekken, die fantastisch belichten dc stoere visschers op de kleine dobberende drifter Na twee, drie dagen weg en weer kruisen stevent snel de boot die roestig is en vuil naar Holland's golvende dui nen-kust, naar daar. waar als verwelkor mend de lange pieren in zee vooriitste- (Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch var MORICE GERARD. 4) Zie je wie dat is? riep Marston uit, in zijn opwinding vergetend te fluiste ren. Stil wat. Sir. Wel wie is het? De groote Prins Eugeniu- van Sa voy e! Ik heb hem vaak genoeg gezien en zou zijn figuur uit duizenden her kennen. Heelemaal buiten zich zelf wendde Anthony zich fluisterend tot Mark. Nu kan ik ook wel gissen wie de man daar vlak-tegenover ons is. Dat kan niemand anders dan de Hertog zijn! Hij greep zijn dienaar bij den arm. De voorgewende herbergier was uit de por tiek te voorschijn gekomen om het paard van den zoo juist aangekomene over te nemen. Marlborough als hij t tenminste was boog voorover tilt 't venster, riep een woord van begroeting en daarop verdween Prins Eugemus in de herberg. Een moment later wisselde hij een ken, naar IJmuiden. dat nu bü den af slag drukte en bedrijvigheid ziet, waar het leven forsch en schoon klopt. Ze komen er te liggen, de „Marion", de „West Anglia", de „Golden Gift", de „Haring Ho" en hoe ze verder mogen heeten volgens het bordje aan den stuurstoel. Ze zijn allemaal hetzelfde, die drifters, ze zijn hetzelfde uitgerust, even stoer van bouw, even groezelig door het telkens overbrulsende water. Alleen de pijpen rijn in verschillende kleuren ge= schilderd en de letters op den boeg de LT. van Lowestoft, de YT van Yar mouth, de BF. van Banff en de PD. van Peterhead die bewijzen, dat het vrij wel zonder uitzondering Engelse he boo= ten zijn, die hier de zilveren schatten der zee binnen brengen, de Hollandsehe trawlers werken meer op pekelharing, met zoo zeer op den aanvoer van. ver- sche haring. Kop aan kop, op drukke dagen zooals Woensdag die volgens ingewijden de drukste dag van het seizoen werd meeren de drifters langs de kade, de luiken liggen reeds open, de winchen beginnen te roffelen, katrollen knarsen, en nauw ligt de boot tegen den wal of de eerste mand zwaait al. vol met ha ving buiten boord naar de kade, waar stevige handen haar grijpen, kantelen, terug laten draaien om weer vlug een nieuwe vracht aan- te pakken. Op de tegels liggen de hoopen blim, kende visch, als-maar haring met groe ne ruggen en groote oogen en bloede^ rige plekken hier en daar. De hoopen giroeien, 'n man gooit met bneeden zwaai van zijn schop grauw, grof-korrelig zout er over en de glanzingen verdoffen. Doch stapels kisten worden aange voerd en hier en daar en ginder, waar je ook riet, worden de kisten gevuld, slaat men bandijzer er om heen. Het is geweldig, die bedrijvigheid, hom derden mannen en jongens in water laarzen en blauwe truien graven in. de hoopen, laden de kisten, lossen de schepen. Massa's visch liggen hier, en steeds maar zwaaien de volle manden uit die ruimen, door de lucht, naar de kade. En is zoo'n drifter leeg. dan wor den de netten opgeschoten in het ruim, de trossen gaan los en met een schreeuw van de stoomfluit stormt de drifter weer weg, naar zee toe, voor nieuwe vangst. En aan den anderen kant. achter de loodsen giert een locomotief, komt schokkend een trein in beweging, die in zijn vele wagons millioenen haringen bergt, die weg zal snellen naar plaatsen waar de rookerijen wachten on nieuwen aanvoer. En je toeft daar als vreemde tusschen de schreeuwende en sjouwende mannen. groet met. de beide heeren in de bo venkamer. Daarop werd het venster ge sloten en de beide mannen in het zo merhuisje konden niets meer zien. „De Spin" keek op toen hij het ven ster hoorde sluiten; hij liet den teugel dien hij in de hand had even s'Jppen, wreef zich in ce handen, grinnikte ver heugd. nam de teugels veer ter hand en verdween in de richting van den stal. Het tooneel was doodstil en verlaten; een argelooze voorbijganger zou hebben gedacht dat de plaats onbewoond was. Toen de avond inviel leek de herberg van Sehr de meest-eenzame plek ter wereld. Wat zouden we nu krijgen? vroeg Anthony. Zijn dienaar scheen zich een duidelijk beeld van de komende gebeurtenissen te hebben gevormd. ..De Spin" zal direct terugkomen. Hij moet dezen kant uitkomen om zijn man netjes bü elkaar te roepen, antwoordde Mark. Wat denk je dat hü van plan is? Ze alle drie te vermoorden. Mark zei het zoo nuchter, alsof hij de do«i- gewoonste opmerking maakte. Anthony knikte. Ik vrees dat je ge lijk hebt. Iemand moet de lucht van deze samenkomst gekregen hebben en ge zorgd hebben dat het voor „de spin" en zijn trawanten de moeite waard is om de twee éénige mannen voor wie Loae- tusschen bergen zout en hoooen visch. op dat betrekkelijk groote terrein met ter eene zijde de visscherschepen in de rooktdoorslierte atmosfeer van zon. milde gulden herfstzon die de tinten verlevendigt, die wondere tafereeltjes schept hier en daar. Schepen varen aan en weg, treinen dreunen heen de landen in. er is ijs te weinig, vaten zijn er niet meer, zout komt over de visch. IJmuiden is mooi nu, met hec gewoel en de drukte, hei loeien der stoomfluiten, het geschreeuw, de kleuren, de menschen. C. G. B. MUZIEK. JAN KUBELEK. Men kon waarlijk in de meening ver keer en dat er om een toegangskaart tot het concert van den grooten violist zou worden gestreden. In dit geval mocht men lachen om zijn eigen naïveteit, als men den Stads schouwburg zoo akelig leeg zag, dat was een ding waar men zich aanvanke lijk moeilijk overheen kon zetten. Toen Kubelik, 't zal een goede 25 jaar ge leden zün, voor 't eerst naar Holland kwam en hier door zijn phenomenaal vioolspel met één slag de harten ver overde, was overal de zaal uitverkocht. Men vergastte zich aan het spel van den knaap, door den Boheemschen paedagoog Sevcik gevormd tot een violist die over alles beschikte wat hem den zegetocht over de wereld zou bor gen. Sinds heeft hij dien tocht herhaal delijk volbracht. Hoe hü, om een ver sleten uitdrukking te gebruiken, overal koninklijk werd ingehaald, hebben we herhaaldelük uit dagbladen en tüd- schriften kunnen ervaren. Als een jongen nog, de zwierige lokken om de slapen, zelf verbaasd allicht over zijn eigen ongewone begaafdheid, verliet hij ons. Als gerüpt kunstenaar, de Vijftig naderend, stond hü nu voor ons op het podium. De ledige zaal scheen heru, die een dergelijke nuchtere ontvangst niet veel onderging, naar onze uiterlijke indrukken, met te deeren. Toen; hü evenwel de eerste tonen streek uit zün wonderschoon instru ment, waren we aanvankelijk toch ver rast, ja heel even teleurgesteld. Het duurde slechts kort, want Kubelik. de man met den vastberaden trek om den fünbesneden mond, het werd ons dra tot een verheugenis hoe hü elke zweem van sensatie in zijn spel mist. De viool- k'unstenaars, ook de besten onder hen, verraden allen een sterken drang naar individualistisch spel, die rich in hoofd zaak uit in den drang, een grooten volumineuzen toon te ontwikkelen. Büna zonder uitzondering gooien zij het daarbij, zü 't bü momenten, op een accoordje met het tempo, dat onder hun strijkstok zucht en kraakt. Ofwel dit speciale violisten-tempo moet zich voe gen naar den vixtuoozen rechterarm en heeft er al de nukken en grillen van te ondergaan. Kubelik zal nooit den toon forceeren, toch draagt hü ver en diep. Hü zal terwille der virtuositeit niet het tempo dwingen, 't welk hem beter dient om de lusten van zün hoog ontwikkelden rechterarm bot te vieren. Aanvankelijk maakt zijn spel een koelen indruk. Maar als men er even maar de bekoring van heeft ondergaan, verlaat zü u niet meer. En dan komt, bü Mozart, bü Bach (praeludium uit de solo-partita in E) de schoonheid in zóó overstelpen de mate over u, dat ge zuiverder dan ooit - aanvoelt den absoluten zin dezer groote muziek die u, ontdaan nu van alle realiteit, wordt tot een openbaring. En nu hü, Kubelik u zóó ver heeft op geheven, wükt ook van Sarasate's kunst alle sensatie, de virtuositeit van een symphonie espagnole van Lalo merkt ge niet eens meer. Daar staat de man, van wien ge Mozart en Bach ontving en van wien ge nu ook verder alles aan vaardt wat hü wil geven, wül hij dit alles opheft in de sfeer zijner machtige kunst. Slechts wil 't mij voorkomen dat tegen het einde van den avond zün Paganini- spel een kleine inzinking bood. Ik wil aannemen dat hij er na zulke momen ten van hocge schoonheid, de ledigheid en voosheid van bemerkte. Want mogen wij ons eigenlijk niet verwonderen, hoe de uitvoerende kunstenaar niet veel meer nog het willig werktuig wordt van de onder 't spelen op hem aanstormen de gedachten? Hoe subjectiever kunstenaar, hoe lichter hü is te beroeren door wat op die momenten van hoogste geestelijke inspanning eigenlijk verre van hem moest blyven. Een Sehafer zal een mo ment vóór den aanvang van het concert zijn programma wijzigen. En zoo wij zijn kunst liefhebben, wijl we die zuiver ondergaan, mogen wij dat een gelukkig oogenbiik prijzen. In deze richting ging mijn denker- toen Kubelik „bezig was" met Paganini. Ik vor.d het technisch ook niet af. en althans bij lange na niet overtuigend. Maar zóó gingen wü niet naar huis. In een mij onbekend stuk. maar van een spontaneïteit, ontspruitend aan de wijk bang is en die zün plannen in den weg staan, van het tooneel te doen ver- dwynen Met sluipende passen kwam de mar. over wien zü het hadden weer van om der. hoek van de herberg te voorschijn. Hij beek op naar het raam waar achter de beide reldheeren zich bevonden en bleef staan luisteren of hü ook geluid hoorde. Blükbaar gerustgesteld liep hij door naar de voordeur van de herberg. Deze was van zwaar eikenhout- Hij trok- haar dicht, draaide den sleutel om en stak dien in zijn zak. Daarop, nog steeds met sluipenden tred. stak hij het voorplein over en sloeg een pad in dat naar een brug over den stroom leidde. Eenige oogenblikken later hoor de hü zacht fluiten. Vooruit sir! Ga -voor! Ze liepen zoo vlug zü konden de lad der af. holden de ruimte beneden door, het erf van de herberg op. Aan de voor deur hadden zü niets; zor.der den sleu tel zouden zü een stromram noodig heb ben gehad om die te openen. Ze vlogen naar den achterkant.; Fagan had een ladder gezien aan den kant van den zolder boven de stallen; hij oordeelde terecht dat alle deuren van de herberg wel gced gesloten zouden rijn. Teen hij de ladder bereikt had, hield Ihj plot seling zijn vaart in en slaakte een lich ten kreet. Hemelsche goedheid; hier hebben allerhevigste SpielfreudSgkeit. zong Ku belik nog eenmaal zün ziel uit. He: was een toegift, die de kleine groep van dankbaren hem afdwong. En wfjl hy wist dat hü de schoonheid van zyr. spel niet had verkwist, gaf hü er nog een: het Abendlied van Schumann. Prof. Otto Hasa begeleidde in alle op zichten uitnemend. G. J. KALT. COMA VOX. Wü ontvingen een uitnoodiging van het Technisch bureau J. v. d. Berg, dat in samenwerking met het Ingenieursbu reau Connector in de schermzaal Bras- sinne Woensdagavond een demonstra tie gaf met de „Comavox". De „Comavox" bestaat uit een 50 watts krachtversterker, gecombineerd met een electrischen gramofoon-motor, een electrischen opnemer en den electro- dynamischen .Magnavox" luidspreker. Men gebruikt daarbij uitsluitend élec- trisch opgenomen gramofoonplaten. om dat deze de lage tonen veel beter weer geven dan de volgens het oude procédé opgenomen platen. Het geheele apparaat kan met een enkelen steker aan net ge wone 220 Volts stadsnet worden aange sloten. zoodat de bediening al uiterst eenvoudig is en zich bepaalt tot het ver wisselen van de platen op de gewone wyze. Wü hoorden eenige muziek- en zang nummers. die met een zeer groote na tuurgetrouwheid werden weergegeven, waarbij de geluidsterkte geheel gelijk was aan die van het origineel. Bepaald verbluffend is het geluids volume dat men kan reproauceeren. en waarmee men zeker een zaal van ab normaal grooten omvang zou kunnen bestryken. WANNEER VERDWIJNT DE MUIDER TOL? VRAGEN VAN DEN HEER KETELAAR. Naar de Tel verneemt, heeft de heer Th. M. Ketelaar de volgende vragen gesteld aan den minister van Water staat: 1. Is de minister bereid mede te deelen waarom nog steeds geen beslis sing is genomen omtrent den afkoop van den brugtol te Muiden terwijl toch reeds in September algeheele overeen stemming moet verkregen zyn met het Hoogheemraadschap omtrent het bedrag der afkoopsom en bovendien de Konink lijke Ned. Automobiel Club, de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland en de Aigem. Ned. Wielrijders Bond zich weder bereid hebben verklaard en niet onbe- langrüke büdrage in 's Ryks schatkist te storten voor afkoop van bedoelden tol? 2. voordat de minister het bedrag van den afkoop van den Muidertol vaststelde, overleg gepleegd met zün ambtgenoot van financiën zoodat een nader overleg na die vaststelling thans geen vertraging behoeft te veroorza ken? 3. Is de minister thans in staat en bereid mede te deelen, wanneer de Muidertol zal opgeheven worden? JHR. RUTS DE BEERENBROUCK. Naar Vaz Dias verneemt zal Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck bü de a.s. Kamerverkiezingen niet meer voorkomen op de lüst voor Limburg, doch op dien van d enHaag, waarop liü dan als num mer één zal voorkomen. DE NIEUWE BRUGGEN. Aan de Oostzüde van de Manegebrug is thans de kistdam geslagen in de Nieuwe Gracht voor het wegsloopen van de oude en de grondwerken voor de nieuwe Manegebrug. Aan de Oostzijde wordt ook een voetbrug geslagen, ter- wül de tram voorloopig over de oude baan blijft rüden. totdat aan de zijde van den Kinderhuissingel de verbree- dingswerken zün aangevangen. De zoo veel breedere nieuwe brug zal zich n.l. ook verder naar de zijde van dien singel uitstrekken. Bü de Jansbrug is ook reeds een begin gemaakt me: de voorloopige werken. Aan beide züden van de Nieuwe Gracht zijn helaas twee der prachtige boomen gerooid moeten worden voor den bouw van de eveneens zooveel breedere nieuwe brug. als offers aan het modeme verkeer. Over een paar weken zal de Nieuwe Gracht ook bü de Jansbrug worden af gedamd en zal men ook daar met de grondwerken beginnen. De scheepvaart is echter sedert, eenige dagen door die gracht gestremd, hetgeen voor <ie schip pers een groot ongerief is, omdat slechts kleinere schepen via den Kamper- en Gasthuissingel de Leidschevaart kun nen bereiken. Een ongemak, dat eenige maanden zal aanhouden. we het eerste slachtoffer! Een lichaam lag voor hun voeten uit gestrekt. Hot gezicht was wit en spook achtig in het vage schemerlicht in de schaduw van den muur. Het was de herbergier; hij was door stoken. Anthony knielde bü het lichaam neer; de man was al gestorven. Naast het lichaam lag een bijl; vlakbij stond een hakblok en lagen spaanders hout. De waard was waarschijnlijk bezig geweest hout te hakken voor het haardvuur toen hü doorstoken werd. De byl was een bruikbaar wapen; Marston nam liaar op. Ik ben van plan, zei hij om met de bül van den herbergier hetzelfde compliment te make::, dat ze hem er mee gemaakt hebben! Mark was .van zyn zijde weggegaan. Hü had de ladder tegen een venster ge plaatst, waarvan zy later merkter dat. het op een gang uitkwam die over de gehecie verdieping van de herberg liep. In een oogwenk was het open. De slui ting was dicht, maar hij sloeg een ruit •in en opende zoo den knop. Marston volgde zij" dienaar onmid- dehük op de ladder. Terwijl zü door de opening raar binnen gingen hoorden zü van den anderen kant mannen naderen. Zy haalden de ladder achter zich naar binhen. Aan het uiteinde van den steel van de bül zat een koord, dat om den pols kon worden gewonden. Dit was Langzaam opende zü de deur trad toen aarzelend de kamer binnen met gebogen hoofd. Eén oogenbiik keek zü op om dan doodsl'. te blüven staan Was zü dat werkelük daar in dier. grooten spiegel tegenover haar met dat bleeke gezicht en die groote wan- hoops-oogen? Haar eerste impuls w as. om te draaien en weg te loopen maar nee ze kon haar belofte niet breken althans nu niet meer. Ze klemde de lippen op elkaar, vastbe sloten. Nog drie stappen, dan was zü by de kast 't was een moeilyke gang. Met de hand aan den sleutel keek zij nog eens in den spiegel, lachte zich zelf spottend uit en opende met een ruk de deur. Op de bovenste plank daar lag 't ze wist "t precies. Hoe dikwüls had zü er niet naar gekeken zich ermede ge tooid. zich allerlei luchtkasteelen ge bouwd. Daar op de bovenste plank, daar lag die lap ragijne witte stof m*" groote zacht lila en rose bloemen erop geborduurd- De vriendinnen zeiden ,,'t was een droom, zooiets teers en fijns juist geschikt voor een bruidsjapon." Dat had zü zelf ook gevonden en tot dat doel. werd de lap zorgvuldig op gerold en weggeborgen. Voor de grn.p had zy met haar vriendin afgesproken ..wie "t eerst trouwt, krijgt haar als bruidsjapon". Eigenlük geen eerlijke af spraak. want zy was verloofd en zou niet zoo heel lang meer duren, vóór ?s ging trouwen, terwyl de vriendin nog aan geen verloven zelfs dacht. Doch de mensch wikt lot beschikt. Haar verloving was verbroken. 't ging niet meer samen zü werd te modem in haar opvattingen, de were! 1 liet z'n rechten op haar gelden zc wilde van het leven genieten volgens hem te veel hij was het niet met ha u* eens. Kleine strubbelingen kwamen groeiden aan tot groote re ze gingen uit elkaar. En zü, die altü'd near haar vrühetd A.V.R.O. EN V.A.R.A. EEN TELEGRAM VAN IR. DAMME AAN DE V.A.R.A. Naar het Hbld. verneemt, heeft de directeur-generaal van de P. T. T„ ir. Damme het volgende telegram gestuurd aan het bes turn- van de V.A.R.A.: „Uw aanval op A.V.R.O. by uitzen ding op Zondagochtend is in strijd met het uitdrukkelijk verbod beginselen en gedragingen van Omroeporganisaties in het microfoon te behandelen; verzoeke omgaand verklaring aangaande den aanval en uw houding in het ver volg". GEEN LOONS- VERHOOGINGEN. De officieele bolsjewistische „Torgowo- Promysjlennaja Gazette" Dubliceert hot volgende besluit van het Russische fbolsjewistische) Vakverbond: „In het vervolg zal loonsverhooging alleen dan komen, wanneer de productiviteit van den arbeid van een arbeider hoogei wordt. Alleen in eenige vakken, waar de loonen te laag zün. zullen kleine loons- verhoogingen plaats vinden. Tegelyker- tyd moet er naar gestreefd worden, dat de productiviteit van den arbeid en de discipline der arbeiders opgevoerd won de. De vakvereenigingen moeten den ar beiders aan het verstand brengen, dat de verdere ontwikkeling van de indus trie en de verbetering van de positie der arbeiders geheel afhangen van de ver wezenlijking van de bovenvermelde om standigheid (d.w.z. van de opvoering van de productiviteit van den arbeid en van de discipline op de fabrieken)." SANTPOORT. VOLKSONDERWIJS V oensdag was door dc afdccling „Santpoort" van Volksonderwijs ccn propagandamiddap Cn =avond belegd in ..Zomcrlust". 's Middags om 2 uur speelde voor dc jeugd van school F een marionettentheater. wat natuur» lyk ten zeerste in den smaak viel. Des avonds trad in dezelfde zaal op de Amstcrdamschc Onderwijzers Too^ heel vcreeniging. Met zeer veel succes voerden dc Amstcrdamschc „school meesters" voor ccn vrijwel geheel bc» zette zaal op het door Fred Berends uit het Duitsch* vertaalde tooneclspel heel gemakkelijk, want daardoor had de drager zü" beide handen vrij. als het noodig fvas. Ze renden door de gang naar de voorzijde van he: huis en pas seerden onderweg verscheidene deuren. Het was binnen in huis al vrijwel don ker. Toen zü voor de deur van de ka mer kwamen, waar de conferentie plaats had. hoorden zij op hetzelfde moment geluid van tweeërlei aard. Het eene ge luid was het gemurmel van stemmen binnen in de kamer; het. andere dat van een sleutel die in de voordeur werd omgedraaid. Waarschuw jij de heeren daar. zei Ar.thony tegen Mark. Ik zal de bo venzijde van de trap verdedigen tot ze klaar zyn. Fagan klopte zachtjes op de deur. en trad de kamer in. toen êen s:em, die gewoon scheen om te bevelen, „bin nen!" geroepen had. Een ondeelbaar oogenbiik "ater kwa men „de spin" met zyn mannen de benedengang in en slopen met katach- tigen tred bü tweeën fcegelyk de trap op. Anthony, die onzichtbaar voor ze was door dat hij in de schaduw van den gangmuur was gaan staan, zag hun na dering met grimmig welbehagen. In rijn rechterhand hield hij de bijl; in zyn linker een ontbloot rapier. Toen. de hoofden van de twee man nen die vooraan liepen, boven de bo venste trede van de trap uitkwamen, sprong Marston op hen toe. „De Spin" had verlangd, genoot er nu met volte teugen van. Uitgaan, roeien, dansen, ten nissen. flirten, zich.aan niemand behoe ven te storen ze haalde haar schade in. Wel kwam zoo nu en dan haar „betere ik" boven, maar dat onderdrukte zo met geweld ze wilde niet denken ze wilde niet. want dan zou ze hebben moe ten bekennen, da:, met het terug krij gen van haar vrijheid, 't moo!e uit haar teven was weggegaan Soms kon se met heel haar ziel terugverlangen Maar ze had het toch immers zèif gewild en dan maakte ze zich wijs dat ze gelukkig was. Dom. dom meisje. Dit alles ging haar door t hoofd, toen zü de lap stof uitpakte; want nu was 't oogenlbik gekomen, dat er een bruidsjapon van gemaakt zou worden doch niet voor haar. Dien morgen was haar vriendin (die zich in dien tijd verloofd had) plotse ling met 't bericht gekomen: „Hans heefs een betrekking ik ga zoo gauw mogelük trouwen en naar Indië." Toen de eerste vreugde wat bedaard was. kwam de Jurk ter sprake Ja "t was beloofd. Met haar hoofd in de soepele wnziga stof geborgen snikte ze "t uit. 't Was niet om de jurk, maar de gedachte, die er aan vast zat. Hoe menigmaal had ze rich zelf in die jurk gezien en nu. „Maar meisje je hebt 't toch alle maal zelf gewild" fluisterde een stem diep in haar. „Ja", ze had 't zelf gewild en met een resoluut gebaar veegde ze haar tranen af zóó mocht ze niet beneden komen: ze mocht geen schaduw op 't geluk van haar vriendin werpen. Zichzelf volkomen meester, trad ze even later lachend dc huiskamer bin nen. Eerst wilde de vriendin 't niet aan nemen zou ze misschien voelen, wat 't haar kostte? maar "t was afgesproken dus. De jurk héér bruidsjurk werd in gepakt ging weg voor altüd. En met de jurk ook haar luchtkasteelen. in 4 bedrijven ..De ïïcr". In dit too» ncclspcl hebben wc kennis gemaakt met verschillende opvattinficn om» trent ccr. Ook werd ons duidelijk ge» maakt hoc men in sommige kringen: denkt over dc ccr van hen. die fi nancieel minder welgesteld zijn. Dc A. O. T.'crs hebben uitstekend spel tc zien gegeven. F.r waren er on« der hen. die als geknipt voor hun rol waren. Het stuk sloeg dan ook in cn een krachtig applaus beloonde dc on» dcrwijzcrs(csscn) voor hun werkelijk uitnemend spel. Tusschen het tweede cn derde bc» dryf werd ccn kort propaganda woord gesproken door Mr. L. W. C. v. Dam. Liet kind zoo zcide Mr. van Dam is een vrije persoonlijkheid, die men niet moet wringen in een eng keurslijf. De openbare school wil het brengen in een sfeer vrij van politiek, rcligieusc opvattingen enz. van ccn bepaalde gcdnchtenwcrcld. Dc bijzondere school daarentegen, wil de kinderen van dc bewaarschool af tot aan dc universiteit toe geen kennis laten maken met dc gedaeh» tcnwercld van anderen. Dc openbare school kiest geen stel» ling. Zij werkt dc vcrdccliny van het volk in groepen niet in de' hand. In het bewaren van dc eenheid kan ccn klein volk groot zijn. Dc openbare school strijdt hiervoor, predikt eerbied voor dc overtuiging van anderen, kweekt verdraagzaamheid, waarheids» zin. enz. Dat is dc ware Christelijke school, niet die, waar dc Bijbels in de kasten liggen. De pacificatie op onderwijsgebied heeft verspilling gebracht op groot© schaal. Zii is de oorzaak gewest. Hat o.a zooveel bijzondere neutrale rcho» len zijn verrezen. Bij de/c scholen zijn dc mensóhen samen gedreven door een klasse«gedachte. waardoor dczul» ken getoond hebben weinig gevoel te hebben voor de eenheid van het Ne» Herlandschc volk. Tegen deze toenas» sing van dc L.O.»wet kiest Volks» ondcrwiis" stelling. Dat is ccn mocilij» ke strijd. Krachtig spoorde snr. dc aanwezigen aan ..Volksonderwijs" in dezen moeilijken strijd tc steunen, om tenslotte tc eindigen met: .-Het bc» lang van *t Ncderlandschc volkskind ik het belang van alle groepen der bc» volkïng". Een krachtig applaus toonde aan. dat men de woorden van den spreker begrepen had. was het dichtst by hem. Hü hief de bül op en <feed deze met alle kracht neer komen op hec hoofd van den naderen den man: daarop snel als de weer licht stak hü rijn rapier diep in den schouder van d?n man naast dezen. Op dit oogenbiik traden de drie hee ren. gevolgd door Mark. op het portaal. Anthony Marston •wist niet dat ze er varen. Zyn bül had hü omhoog ge heven. zün voet rustte op het lichaam van den eersten man dién hü neerge veld had en met den eenen slag na den anderen dreef hü de mamvcn die ach tereenvolgens de trap opkwamen terug; een gigantische figuur; de verpersoon- lyking van menschelükc kracht en bo- venmenschelyken moed! Een minuut later was de trap schoon geveegd; vier van de aanvallers hadden het leven gelaten: de anderen hadden hun heil in de vluciht gezocht. HOOFDSTUK m. Jn de Raadkamer. Marlborough en de twee krijgslieden die bij hem waren, hadden geen ge"e- zenheid zich ir. het gevecht te mengen. Fagan had rich, toen zijn meester alarm had geroepen, direct bü hem gevoerd, maar tot reel meer dan tot een enkelen houw bracht hü het niet; zoo spoedig was de strijd beslist. .(Wondt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9