DE GEMEENTE-FINANCIëN. HET SPOORWEGPERSONEEL. DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13932 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en F .«♦dagen Dinsdag 20 November 1928 ABONNEMENTEN per week 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.57t*. Fo. per post door Nederland f 3.87f$. Losse nummers f 0.06. GeTl.ustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57Yit fo. per post 1 0.65. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN I5 regels I 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke rege. meei 15 cents; buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang* Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of obg f 400-, Duim f 250.-: Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50 -; Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD~~ AGENDA DINSDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: Het Nieuwe Ned. Tooneel (Louis Saalborn) „De getemde Feeks", 7.30 uur. Schouwburg Jansweg: Holl. Tooneel (Louis de Vries) „Vier dagen uit het le ven van een „„onfatsoenlijk"" meisje". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Doopsgez. Zang koor „Samson" Volksconcert. 8 uur. Groote Gasthuis, Gr. Heiligland: Ned. Bond v. Ziekenverpleging: Ledenverga dering. Voordracht Henri Dekking. 8 u Cinema Palace: „De Grootste Vijand", 8 uur. Luxor Theater: „Passie der Jeugd"; ^Cultuur en Wildernis" 8 uur. Rembrandt Theater: ..Het Spook van de Opera". Tooneel: Willy Derby. 7—9; 9.15—11.15. Standaard Theater: Kluchtgezelschap Van Beem. „Rangkoetjeedaar gaat je!" „De Geluksschat". 8 uur. Kamer van Koophandel: 65e vergade ring. 7.30 uur. Schildersatelier Gr. Houtstr. 9B. Ten toonstelling Teekengenootschap „De Vijfhoek". 10-4 uur. Bloemendaal. Bazar 'Ger. Kerk Vijverweg. 8—5 uur en na 7 uur. Zandvoort Raadhuis Gemeente raad. Hi lieg om: Feestelijkheden Installa tie burgemeester mr. D. F. Pont. 1 uur: Ontvangst door het feestcomité en college B. en W. aan de grens der ge meenten Hillegom en Ber.nebroek. 2 uur: Aankomst aan het gemeente huis. Zang van de kinderen in den Hof- tuin en défilé (bij slecht weer in „Flora") 3 uur: Officieele openbare raadsver gadering en installatie. 3.45—4.45 uur: Receptie ten Gemeen tehuize. 7 uur: Zanghulde in den Hoftuin (bij slecht weer in „Het Wapen van Fries land"). WOENSDAG 21 NOVEMBER Sadsschouwburg: The English Players. „Mrs. Warren's Profession", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Marionetten theater „De olijf-tack" (G. J. M. Brug man) „Doctor Johannes Faust". Gem. Concertgebouw. Doopsgezind Zangkoor, dir. Jac. Zwaan, Oratorium „Samson", 8 uur. „De Kroon", Gr. Markt: Alliance fran- Saise. Frangois Porché „La légèreté frangaise". Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Schildersatelier Gr. Houtstr. 9B. Ten toonstelling Teekengenootschap „De Vijfhoek". 10—4 uur. Bloemendaal. Bazar Ger. Kerk Vijverweg 35 uur en 's avonds na 7 u. Overveen: Raadhuis. Gemeente raad Bloemendaal, 10 uur v.m. DE HAVENGELDEN. NOG LAGERE ABONNE MENTEN Wij hebben reeds medegedeeld, dat B. en W. aan den gemeenteraad hebben voorgesteld om de havengelden van 6 tot 4 cent per ton te verlagen. Voorts heeft het college ook voorge steld om de abonnementen te verlagen. Die zouden dan zijn: niet meer dan 53 keer: f 1.60. niet meer dan 105 keer: f 2.40; niet meer dan 157 keer: f 3.20; niet meer dan 209 keer: f 3.60; niet meer dan 261 beer: f 4; meer dan 261 keer: f 4.40. De raadsleden de heeren W. van Liemt en M. de Braai hebben in aansluiting op het voorstel van B. en W. aan den raad voorgesteld om de tarieven voor de abonnementen nog lager te stellen, om dat zij meenen, dat dan meer unifor miteit in de verlaging zal verkregen wor den. Zij stellen voor den prijs van de abonnementen aldus vast te stellen: f 1.20, f 1.80, f 2.40, f 2.80, f 3.20 en f 3.60. Indertijd toen de tarieven van het ha vengeld successievelijk verhoogd zijn, werden de abonnementen in gelijke mate verhoogd. Nu zijn de abonnemen ten door B. en W. niet in gelijke mate verlaagd. Dat vinden de voorstellers een onbillijkheid. „SCHUTTEVAER". Kv t staat nu vast dat da „Schutte, va er" Vrijdagmiddag a s. per stoom schip „Gouwestroom" van de Hel'-. Stoomboot Mij. van Amsterdam naa Plymouth zal vervoerd worden. Daa wordt de boot zeeklaar gemaakt en bin nen 6 dagen na aankomst te Plymoutl zal de ..Schuttevaer" dan vandaar ver trekken Schuttevaer heeft van verschillercc ZÜdcm mode working ondervonden: c.a hebben verschillende leveranciers zich bereid verklaard, hem levensmiddelen mede te geven. SPREKENDE FILMS. Men wil de zwijgzaamheid der film. Door 't pratend trilbeeld gaan vervangen. Als ik het eerlijk zeggen moet. Ik kan er niet erg naar verlangen; Wanneer de held en de heldin. Na veel gevaar, elkander krijgen, In 't weeïg-honingzoete eind. Ben *k blij. dat ze tenminste zwijgen; Als reeds de macht van de mimiek. De wanhoopsblik, het handenwringen. By het geve "'ge publiek, De tranen naar de oog en dringen, Dan zal 't gesproken woord daarbij. Hen zeker zoo ontroerend pakken, Dat zij in heftig luid geschrei, In hunne stoelen nederzakken; En anderzijds kan 't ook wel zijn. Dat onze helden en heldinnen, Die wij in wederzijdsch gezwijg, Reeds sedert jaren teer beminnen, Ons plotseling met een wreeden slag, Doen weten, wat wij nu niet gissen, Dat zij het woord niet kunnen doen, Zonder te stotteren of slissen.... Neen, ik herhaal, die noviteit. Kan mij voorshands nog niet bekoren, 't Is met een filmster als een kind. Je moet hem zien, maar liefst niet hooren. P. GASUS. WRAK DER „SHONGA". EEN GEVAAR VOOR DE KUSTVISSCHERU. Men schrijft ons uit IJniuiden: De beide wrakstukken van de „Shon- ga" hebben het tijdens den storm van jj. Vrijdag hard te verantwoorden gehad. De kokende branding sloeg gedu rende vele uren onophoudelijk over de overblijfselen van het gestrande vaar tuig heen. De gevolgen zijn dan ook duidelijk merkbaar. Van het voorschip, dat het dichtst bij het strand zit, is de zware ijzeren mast verdwenen, zoodat thans nog slechts een vormelooze massa zichtbaar is. Het achterschip is thans geheel verdwenen. Tot vóór den storm staken de zware ijzeren laadmasten nog boven het water uit, doch thans is er niets meer te zien, zoodat dit deel van het schip vermoedelijk door de kracht dei- golven is omvergevallen. Het is juist dit achterschip, dat het meest zee waarts is gelegen, op een plaats waar de kustvisschers bij een hoogen wind meer malen naar toe worden gedreven. Voor heen waren de laadmasten uitstekende bakens, zoodat zü de gevaarlijke plaats konden my'den. Thans nu niets meer ie ligging van dit wrakstuk aanduidt, is het gevaar niet denkbeeldig, dat op den een of anderen dag een kustvisscher op het wrak stoot. Vermoedelijk zal de Rijksbetonnings- dienst wel eenige tonnen bij het wrak plaatsen; de meest radicale oplossing is echter om de heele zaak met dynamiet in de lucht te doen springen. Zooals bekend is, strandde de stoom trawler Gesiena in de onmiddellijke na bijheid van het wrak. Indien de trawler op een der wrakstukken had gestooten, dan was het vaartuig in de branding ten onder gegaan en zeer zeker zouden dan menschenlevens te betreuren zijn geweest. BRIEVENBUSSEN DE TRAMS AAN KOMT VOORLOOPIG NIETS VAN. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft van den inspecteur van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie een schrijven ontvangen waarin medegedeeld wordt, dat het hem voorkomt, dat voorshands niet tot bevestiging van brieven bussen aan de tram moet worden overgegaan. Van de te Haarlem rijdende trams passeert nl. alléén die op de lijn Ver- wuiftOverveen het postkantoor. Het lichten van trambusjes op een, bepaald punt bijv. aan het station gelegen aan de route der andere tramlijnen zou vermoedelijk thans niet tot bespoe diging in de verzending leiden en bo vendien belangrijke kosten ten gevolge hebben. NA DEN STORM. KWESTIE TE GOUDA. Wij meldden reeds, dat van een complex huizen te Gouda tijdens den storm van Vrijdagnacht de daken zijn afgewaaid. Namens de s.d.-raadsfractie heeft nu voligens de N.R.C., de heer Fokkers aan den raad verlof gevraagd, in de eerstkomende raadszitting de volgende vragen te mogen stellen: 1. Kunnen B. en W mededeeiing doen of de plaats gehad hebbende vernieling van het complex huizen aan de Vondel- straat, van den bouwer Schouten, het sevolg kan zijn al is het direct dcor den storm indirect door de slechte constructie van den bouw. waarover bij deze gelegenheid reeds voorspeld is ge worden wat thans is gebeurd? 2. Wanneer B. en W. dit in bevestigen den zin beantwoorden, willen zij dan cok met: "dreling ccen. cp welke wijze volgens hun meening in de belangrijke schade, waardoor de bewoners gedupeerd zyn, zal moeten worden voorzien? Commentaar op de rekening van 1927. HOEVEEL MEER ER UIT DE BEDRIJVEN GEHAALD IS. In ons vorig nummer gaven wf] een overzicht van de belangrijkste cijfers uit de thans door B en W. aan den ge meenteraad gezonden rekening over 1927. In die rekening zijn al eenige door der. raad vastgestelde suppletoirs begroo tingen verwerkt, waardoor natuurlijk het verschil tusschen het oorspronkelijk geraamde en de werkelijke opbrengst of uitgaaf niet meer in het oog valt. Daar om hebben wij ter vergelijking de ont- werp-begrooting voor 1927 genomen. Zoo'n vergelijking is in menig opzicht interessant. In de laatste raadszitting heeft de wethouder van financiën. Mr. M. Slin- genberg, geconstateerd, dat het een be trekkelijk gunstig resultaat was. dat de rekening over 1927 sloot met een voor- deeüg saldo van ruim 14 duizend gulden. Temeer omdat hij tevens kon mededee- len, dat er nog verschillende groote be dragen te ontvangen zijn van het rijk (voor bijdragen voor het nijverheidson derwijs) en van de belastingen. Wij we zen er evenwel reeds eerder op. dat tegenover die te verwachten inkomsten, die aan den dienst 1928 ten goede zullen komen, ook de verschillende uitgaven staan.Allereerst moet over laatste 8 maanden van 1927 ook schadeloosstel ling inzake de annexatie betaald worden en ten tweede was bij het vaststellen van de begrooting voor 1928 gerekend on een ton batig saldo van 1927, zoodat die ton nog „gevonden" moet worden. Nu de cijfers van de rekening van 1927. Het blijkt, dat de opbrengst der ver schillende belastingen tegengevallen is. Raming en opbrengst waren; 80 opcenten gebouwd 20 opcenten ongebouwd 140 opcenten Pers. belasting 100 opcenten Rijks ink. bel. 18 opcenten dividend 100 opcenten Vermogensbei Gem. inkomstenbelasting Restitutie van het rijk ln ver band met eindafrekening Hondenbelasting Openbare vermakelijkheid Zakelijke belasting Vergunningsrecht De raming was dus f 3.767.600. terwij! de opbrengst geweest is f 4.139.653. Eer verhooging alzoo van f372.053. Maar daarbij moet bedacht worden, dat de raming gold voor Kle'n Haarlem, ter wijl in de opbrengst 8 maanden van Groot-Haarlem zit. Bovendien was voor terugbetaling aan het rijk voor kwade posten f 150.000 ge raamd, terwijl inderdaad uitbetaald is f 500.148. Een tegenvaller dus van f350.148, waaraan dus vrijwel de meer dere ontvangst van f372.053 bijna ge heel opgeofferd moest worden. Int totaal valt de opbrengst der be lastingen dus niet mee. Blijkbaar waren verschillende ramingen aan den hoogen kant. Voor de eigen evenredige heffing van 11/2 pet. was als on U-angst ge raamd f 860.000, terwijl slechts f 745.049 ontvangen is. niettegenstaande de ge- annexeerden toch ook over 8 maanden van 1927 aan Haarlem belasting be taald hebben. Er mag dus alsnog wei een flink bedrag door den rijksontvan ger uitbetaald worden om die raming te laten kloppen! Er is over 1927 meer uit de bedrijven gehaald dan aanvankelijk geraamd was. Anders zou de rekening niet kloppend te maken zijn geweest. Op de oorspronkelijke begrooting was als winst f451.000 geraamd. Tijdens de behandeling in den raad is er toen door den wethouder van financiën nog eer. ton opgelegd. Het totaal werd dus f 551.000. In werkelijkheid is de winst f 696.010 geworden, dus nog f 144.990 meer. Bovendien is de aangekondigde storting van f75.000 in het reservefonds niet uitgevoerd, terwijl de retributie voor het hebben van kabels in gemeentegrond van J 74.600 op f92.730 is gebracht. In totaal is er dus uit het electriciteilsbe- drijf f163.129 meer winst gehaald. Voor het gasbedrijf was de winst oor spronkelijk geraamd op f304,325. terwijl die f399.292 bed-agen heeft. Bovendien is uit de retributie f 105.276 gehaald, ter wijl slechts f 77.260 geraamd was. In totaal is dus f 122.983 meer uit het gasbedrijf gehaald. Daartoe moest even wel de voorgenomen storting van f 40.009 in het reservefonds achterwege gelaten worden. De winst op de waterleiding was op geraamd f 220.000 f 1.100 f 460.000 f 1.750.000 f 62.000 f 150.000 f 860.000 24.500 143.000 85 000 12.000 opgebracht f 274.523 f 2.410 f 542.799 f 1.842.485 f 72.358 f 231.725 f 745.049 117.873 23.585 176.962 96.242 13.642 nihil geraamd. Er is f 11.396 winst uit ge. komen en bovendien is nog f21.426 meer voor retributie geheven. Totaal dus f 32.822. Uit de bedrijven voor electriciteit, gas en water is dus in het geheel f320.414 meer winst gehaald, dan geraamd was. Bovendien leverde het Openbaar Slachthuis een winst op van f 65.000, ter. wijl op niets gerekend was. Wij lezers weten reeds, dat van de uit gaven van Openbare Werken f 54 525 ten laste van den kapitaaldienst is ge bracht. Deze post was op de begrootlng „pro memorie" uitgetrokken. Ketelmakers uit Haarlem overgeplaatst naar Werkspoorte Amsterdam. OVER DE VOORWAARDEN DER ORGANISATIES. Werkspoor te Amsterdam heeft op het oogenblik buitengewoon veel werk en heeft daarvoor geen voldoende bekwame vakkundige arbeidskrachten kunnen krijgen. Reeds heeft zij een aantal ketelmakers van de Droogdokmaat schappij ter hulp geroepen, maar toch komt men vakkundige arbeidskrachten te kort. De directeur van Werkspoor, Prof. Franco, voorheen chef van de Spoorweg werkplaatsen, heeft zich thans tot de Nederlandsche Spoorwegen ge wend. met het verzoek om hem tijdelijk aan de noodige werklieden te helpen. Daar juist by de Nederlandsche Spoor wegen voor ketelmakers niet heel veel werk is, is het begrijpelijk dat de heer Franco, bij den directeur der Nederland sche Spoorwegen, die tevens President van den raad van commissarissen van Werkspoor is, een gewillig oor heeft gevonden. Maandagmorgen werd aan de Centrale Werkplaats te Haarlem aan een aantal ketelmakers de vraag gesteld of zij be reid waren naar werkspoor te worden overgeplaatst. De arbeiders verzochten hun eerst de voorwaarden te willen mededeelen en om overleg met hun respectievelijke vakvereenigingen te kun nen plegen. Maandagmiddag heeft daarop een be spreking plaats gevonden tusschen ver tegenwoordigers van het Spoorwegper soneel en een vertegenwoordiger van Werkspoor. Naar wij vernemen ontvingen de perso neel vertegenwoordigers de verzekering dat 't loon wat thans verdiend wordt gewaar borgd zaJ blijven, de loonen op Werk spoor zijn lager dan bij de Nederlandsche Spoorwegen, terwijl ook de pensioenre geling intact zal blijven, zoomede de bepalingen omtrent ziekteuitkeering, vrij ven;:.-, doorbetaling feestdagen enz. terwijl veer de z.g. reisuren er. het ver blijf buiten de standplaatsen een toe lage zal worden verstrekt. Ook de te maken reiskosten zouden eventueel wor den vergoed. Maandagavond hebben de twee be langrijkste organisaties spoedvergade ringen met het betrokken personeel belegd, die bijna door de geheele groep van het bedoelde personeel bezocht waren. Wy vernemen, dat door de R.K. or ganisatie St. Raphael besloten is op de aangeboden voorwaarden in te gaan. al wenscht men ook nog eenige onderdeelcn nader geregeld te zien. Uit de vergadering werd dank gebracht voor de door den afdelingsvoorzitter, den heer P. de Rooij betoonde activiteit. Omtrent het door de leden der Ned Vereeniging genomen besluit konden ons geen inlichtingen worden verstrekt, om dat nog geen eindbeslissing is geno men. Wel kon ons worden medegedeeld dat heden een spoedconferentie za! plaatsvinden met de directie der Ne derlandsche Spoorwegen en dat overleg gepleegd zal worden met het hoofdbe stuur van den Metaalbewerkersbond. Alvorens een definitieve beslissing te nemen, wenscht men zekerheid dat voor het personeel de bepalingen van het regelement Dienstvoorwaarden worden gehandhaafd, terwijl men overleg met den Metaalbewerkersbond noodzakelijk acht uit overwegingen omtrent wellicht te verwachten actie tot inkomstenver meerdering voor die zijde. Naar wij vernemen was er eerst lievig verzet tegen tewerkstelling bij Werk spoor. nu de voorwaarden bekend zijn is wellicht geen ernstige tegenstand te verwachten. tenzij de directie eer Spoor wegen niet bereid zou zyn de bepalinger omtrent de rechtspositie op betrok kenen volledig te handhaven, of dat de organisatie der werknemers tot de cen- clysie zcu kernen, du men positiever betering van de arbeiders ln ds vrije bedrijven in den weg zou staan. Haarlem, 20 November. Financiën. Met belangstelling zullen velen het bericht gelezen hebben dat mr. M Slingen'oerg wethouder van Financiën en lid der Eerste Kamer, dezer dagen c-en rede in het openbaar zal houden over „Het wetson.werp, regelende de imancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, en de beteekenis daarvan voor Haarlem". Gelegenheid tot gedach- tenwisseling zal worden gegeven. Het is een ongewoon geval. Wij zyn niet van onze wethouders gewend dat zij met een politiek onderwerp, dat het gemeentebelang ten nauwste raakt, in net openbaar optreden en den tegen standers toeroepen: Kom maar op! In den ouden tijd, toen er nog geen Even redige Vertegenwoord.ging bestond, was dit een gewone gebeurtenis tijdens ver kiezingscampagnes, maar E. V. heeli ook in dit opz.cht het contact tusschen den gemeen ceraadskiezer en zijn voor naamste vertegenwoordigers zeer ver minderd. Voor een wethouder, lijst- ieiüer bij verkiezingen, bestaat eigen lijk geen noodzaak meer om ooit nog in een openbare vergadering op te treden. Des te merkwaardiger is dat het nu zelfs gebeurt zonder verkiezingen in het voor uitzicht. Pas in 1931 zullen de kiezers voor den gemeenteraad opnieuw ter stembus worden geroepen. Aan belangstellende hoorders zal het den wethouder zeker niet ontbreken. Bi) de indiening van het bewuste wetsont werp is de meening van vele gemeente- .ijke autoriteiten in den lande gevraagd, en bijna allen bepaalden zich tot min of meer vage algemeenheden. Men hield zich een slag om den arm. en hetzelfde deden ook de meeste journalisten, om dat de onzekerheid omtrent de veelbe sproken formule, die de nivellee. mg der belastingen in de diverse gemeenten zou beheerschen, het onmogelijk maakte om voor een bepaalde gemeente een defi- nitiel oordeel omtrent ae gevolgen uit te spreken. Wij weten niet waar het ge middelde van de nivelleering ligt. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft dadelijk het wetsontwerp in studie genomen, en vrijwel algemeen was men de meening toegedaan dat het ook met het oog op andere com plicaties in het ontwerp beter zou zijn om eerst maar eens haar rapport af te wachten. Het is er nog niet. Een der enkelen die wèl onmiddellijk een besliste opinie over het ontwerp verkondigde was mr M. Slingenberg. die zich als voorstander deed kennen en onomwonden te kennen gaf dat Haarlem er van profiteeren zou. omdat de nivel leering het in een gunstiger positie zou brengen dan het thans tegenover de ..luxegemeenten" in zyn onmiddellijke nabijheid inneemt. Terwijl dit in het algemeen natuurlijk waar is. zit er speciaal voor Haarlem nog veel meer aan het zoo ingrijpende wetsontwerp vast. Wat moet er, bij aanneming van dit ontwerp, gebeuren met de schadeloosstellingen, te betalen aan de gemeenten waarvan gedeelten zijn geannexeerd? Zooals men weet zijn deze schadeloosstellingen in algemeene bewoordingen vastgelegd in de wet re gelende de annexatie, en zijn er nu sinds geruimen tijd bij Gedeputeerden accountantsrapporten opeengehoopt die vele tienduizenden guldens kosten en het resultaat leveren dat de omliggen de gemeenten geen maximum vragen en Haarlem zich bereid verklaart tot het betalen van een veel lager bedrag. Het scheelt millloenen. Verder is de zaak nog niet. Van het moment af dat de extra schadeloosstelling aan het annexatie- ontwerp werd toegevoegd hebben wij om- in dit blad tegenstanders getoond van het verworden plan, waarvan voor Haarlem de voord celen niet meer tegen de nadeelen opwogen. Het dure restan' van de oorspronkelijk beraamde annexa tie is uitgevoerd, en in het naiaar van 1927 hebben wil naar aanleiding van d'- cijfers der gemeentebegrootinc er bü herhaling op gewezen dat de financiëele toestand der gemeente veel minde, gunstig was dan oppervlakkig be schouwd wel zoo leek. By de behandeling der begrooting-'2: twain de wethouder met optimistische tegevens betreffende de belastingop brengst voor den dag. maar de besrroo- .ing van '29 en de sindsdien verschenen gemeenterekening over '27 geven ons geen aanleiding tot wijziging van onze meening, aait Haarlem in een zeer be nauwde financiëele positie verkeert. Da: over 1929 weer ruim twee ton méér uit ie bedrijven zal moeten worden gehaald dan over het vorige jaardat her nog steeds onmogelijk blijkt om ac on gemotiveerde zakelijke belasting op he'. bedrijf af te schaffenddt zijn er slechts een paar staaltjes van. De financieele toekomst van Haar lem wordt door de schadeloosstellingen ten sterkste beïnvloed Maar wat de re geering met deze en dergelijke ge vallen eigenlijk zou willen beginnen .s nog volkomen duister. Zoolang wij dat niet weten is het ten eenenmale onmo gelijk om de gevolgen van het „wets ontwerp tot regeling van de financieel: verhouding tusschen Rijk en gemeenten' voor Haarlem en voor de omliggende ge meenten te beoordeelen. Misschien weet mr. Slingenberg er meer van. Misschien zyn hem cok al eenige feiten bekend uit het rapport van de Ned. Vereeniging van Gemeenten, dat naar wü vernemen, zijn voltooiing na- •dert. WU nemen aan dat de wethouder een dergelijk betoog niet gaat houden zon der over meer feitelijke gegevens te be schikken dan toen hij zijn eerste ver klaring aflegde. En dat hij met deze rede niet wacht tot de algemeene be schouwingen over de begrooting. die niet vóór Januari in den gemeenteraad sullen plaats hebber., kan ons slechts verheugen Wat meer licht in de finan cieele situatie is niet overbodig, en ae practyk leert in deze gemeente dat maar éen overheidspersoon den hoofd schakelaar van dit licht kan omzetten, en dat is mr. Slingenberg. Mocht er van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt worden, hetgeen wel licht het geval zal zyn als méér men- schen de tot dusver ontbrekende feite lijke gegevens mochten verworven heb ben. dan zal de wethouder eens in an dere financiëele gedachtenwisseling kunnen komen dan met zijn eeuwigen tegenstander ln den Raad. den heer Joosten. Hei belooft in elk geval een belang rijke avond te zullen worden. R. P. „VERSTROOIDHEID". IN 'T WATER GEWANDELD. Twee broers, beiden matroos op een in de Maashaven te Rotterdam liggend schip, wilden ln den nacht van Zater dag op Zondag met hei veerbootje van de Leuvehaven naar den overkant varen, op een uur. waarop deze bootjes al lang te rusten liggen in de Dok- haven, schrijft de N R.C Zij stonden op de aanlegponten aan de Willemskade en wachtten urenlang. Toen kwam er een bootje langs, een klein sleepbootje, dat in de Zalmhaven moest zyn. Maar een van de broers dacht, dat het de Heen en Weer was en stapte van de ponten naar het voor bijvarende schip. Maar het schip was varende en de afstand was groot. De matroos plofte pardoes in den mond van de Leuvehaven. ZU broer stapte hem na en beiden begonnen in do haven rond te zwemmen, totdat op varenden van een andere sleepboot hen oppikte ZU zyn in den politiepost van de Leuvehaven van droge kleeren voor zien. ARRESTANT ONTSNAPT. ZELF ZIJN CEL GEOPEND. Een arrestant die Zondagavond te Weesp door den rijksveldwachter In een cel opgesloten was. maakte zco'n lawaai dat men den chef-veldwachter ging waarschuwen. Toen men bil de cel kwam bleekce vogel reeds gevlogen, meldt de Tel. Een onderzoek toonde aan. dat JU op de volgende wijze er in geslaagd was uit zUn cel te brenken Eerst had hij het houten luikje geforceerd, waar door den arrestanten voedsel wordt ver strekt Door de aldus gemaakte opening wist hy een smalle lat te steken, wélke hjj zich had weten te verschaffen, door -Un brits kort en klein te slaan en te 'rappen. Met behulp van de lat slaagde hjj er in de grendels van de celdeuren af te schuiven Dc politie ging onmiddellijk er op uit, >m te trachten den vluchteling te ach. erhalen. waarin zU al heel spoedig slaagde. Onder sterk politlegeleide werd de nan nu eerst naar het politiebureau en daarna naar een steviger cel merge. bracht. ALWEER EEN INBRAAK. DOOR OPENSCHUIVING VAN EEN RAAM De inbrekers loopen hier blijkbaar nog op vrfje voeten rond. Nu is weer door den heer J. Kaandorp, aannemer aai. de Jan Steenstraat 59. bit de politic aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht iemand zich door het ooenschui- ven van een raam aan den voorkant toegang heeft verschaft tot de voorka- nor. waar uit een buffet een bedrag van 150 is ontvreemd. Tot zoover de bijzonderheden uit het «li tie rapport. Nader vernemen wil. dat de heer .vaandorp Maandagavond ongeveer half elf de voordeur gesloten heeft, waarna het gezin, bestaande uit man. vrouw en drie kinderen, ateh ter ruste begaf. Op een gegeven oogenblik meende Mevrouw Kaandorp beneden een slag tc hooren, maar omdat in die huizen veel geluiden van buiten doordringen ver onderstelde haar man. dat het bij do buren was. Toen één zliner zonen he denmorgen evenwel om halfzeven bene. den kwam. vond htl de deur en één der runen in de voorkamer wUd open staan. Hij waarschuwde onmiddellijk zijn va, der. die een onderzoek instelde Uit eif portefeuille ln het buffet miste hU en bedrag van ongeveer 150— Juist ad hij Maandagavond nog 70.— in ijn portefeuille gestoken. Drie doosjes, e zamen Inhoudende ongeveer 50 zyn maangeroerd gelaten. Ook twee rijwie- n. die in de gang stonden, zijn blijven staan. De dief heelt door de huisdeur het perceel weer verlaten. De politie stelt een onderzoek in.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1