ZILVER Aspirin- ZANDVOORTSCHE CAUSERIE. Tabletten BURGERLIJKE STAND UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 21 NOV. 192S (Van een bijzonderen medewerker). De financiëele toestand. Voor en tegen van aan spreken der reserves. De bezuinigingen. Onze Politie. De weinig homogene Raad. Maatregelen voor het a.s. zomerseizoen. Krijgen we een wandelhoofd? De financleele' toestand onzer gemeen, te is lang niet best. om niet te zeggen slecht. Dat valt ook niet te verwonde ren. waar over 1927 geschat vterd. dat aan belasting zou worden ontvangen 362.000 en eigenlijk 302.000 aan het Rijk zou moeten worden terugbetaald voor kwade posten. Het is haast niet te gclooven. maar het feit staat desniet tegenstaande vast. Het is ons daarom onbegrijpelijk, dat ae raad niet heeft be sloten zich tot de regeering te wenden en te zeggen: Hoor eens regeering. uw ambtenaren berichten ons wel. dat we over één jaar 302.000 moeten terug betalen, maar willen we onze gemeente niet in een zeer desolaten toestand bren gen, dan verzoeken wij u deze kwestie eens grondig te bekijken en te overwe gen (maar s.v.p. niet te lang overwegen), of onze gemeente met uw hulp en liefst krachtige hulp, uit de misère kan wor den geholpen. Het zal toch voor ieder duidelijk moe ten zijn, dus ook voor de regeering, dat gezien de bovengenoemde cijfers er wat dient te gebeuren. We hebben er reeds op gewezen, dat het groote moeite zal kosten de begroo ting voor 1929 sluitend te krijgen. Als een der daartoe noodige middelen acht de meerderheid van B. en W. het nood zakelijk de reserves van de bedrijven aan te spreken. Deze zaak is reeds eenige malen in den raad besproken. De voorstanders van het aanspreken der reserves en het storten van de winst in de kas der gemeente beroepen zioh er op. dat het niet noodzakelijk is, dat indien prijsverlaging voor gas en water mogelijk is, dat deze verlaging niet zou worden ingevoerd omdat de winsten in de gemeentekas komen Ter verdediging van hun standpunt voeren zij aan, dat menscben van ge heel verschillend maatschappelijk in zicht, b.v.b. Dr, F. M. Wibaut en Jhr. Mollerus het storten van winsten in de kas der gemeente verdedigen. Do tegenstanders hebben tot dusverre geredeneerd, dat het in het belang der gemeente zou zijn, indien de reserve zoo sterk mogelijk wordt opgevoerd en dat het ha. juister zou zijn den prijs van het produot. zoodanig te verlagen, dat er «ueckt* een ?e-u matige winst 2ou kunnen worden gemaakt. Hoewel men reeds het vorige jaar een voorstel tot winstuitkeering aan de gemeente heeft verworpen, zijn intusschen de tarieven niet verlaagd en zijn we goed ingelicht, dan zullen de winsten ook dit Jaar niet onbelangrijk zijn. Men schijnt thans stevige bezuiniging te willen invoeren. We onthouden ons van een oordeel, maar een van tweeën is waar of we hebben jaren aaneen op veel te grooten voet geleefd en is er dus nogal zeer ruim met onze belasting penningen omgesprongen of men wenscht allerlei noodmaatregelen te nemen, waarbij de kans groot is dat over eenigen tijd zou kunnen blijken, dat er te sterk cp het personeel-bezuinigd zcu zijn ge worden en ander personeel aangesteld zou mceten worden, althans indien de wachtgelders er nog nietin geslaagd zouden zijn een anderen werkkring te vinden. Thans is een speciale raadscommissie aan het werk om te onderzoeken of er en zoo Ja, hoe ook bij onze politie be zuinigd kan worden. Dat geeft ons aanleiding op te mer ken, dat naar onze meening Zandvoort een uitstekend politiekorps bezie. Dat wil niet zeggen, dat er nooit iets op aan te merken zou zijn. Och, of deze of gene eens ontactisch optreedt heeft met de beoordeeling van het geheele korps o.l. bitter weinig te maken. Het zal. meenen wfj, niet op tegenstand stuiten, indien we beweren, dat we een zeer ijverig korps hebben, dat uit plichtsge trouwe beambten bestaat. Of daarop in de tegenwoordige samenstelling, nu het korps reeds zoo zeer is ingekrom pen, bezuinigd kan worden? Wij meenen van niet. We zijn zeer benieuwd wat de Raadscommissie te rapporteeren zal hebben. Er is den laatsten tijd nogal eens de aandacht gevestigd op onzen weinig ho mogenen raad. Vooral, bij den financieelen toestand van het oogenblik, nu eensgezind optre- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. vochtige kleeren, natte schoenen Geen wonder, dat gij U hui# verig en onbehagelijk gevoelt en bijzonder op Uw gezondheid moet letten. U behoeft echter niet bezorgd te zijn, wanneer U bij het eerste teeken van ven- koudheid neemt, die steeds doorsnelle en ze# erking uitgemunt hebben. oranje hand met f B K het BAYER'kruis cn zie loc A 1 dat op elke tablet het woord^— Ingestcmpcld is. pj öff.- >::-r,.j'LVjaatavBCMa*jartUi 1'rUs 75 cts. den meer dan ooit noodzakelijk zou zijn, wordt het algemeen als een ernstige te kortkomlng aangevoeld. Nu is men blijkbaar aan het zoeken naar meerdere samenwerking. Ondanks gegeven tegenspraak. blijkt nu toen waar te zijn, dat een 9-tal leden om trent verschillende zaken overleg heb ben gepleegd. Of men echter ook tot overeenstemming is gekomen, meenen we dat dit aan twijfel onderhevig is. Maar ondanks alle sobere f^nancieele beschouwingen die er zijn te houden, ondanks het feit, dat we nog niet eens in December zijn, worden de eerste stap pen voor het as Zomerseizoen reeds weer gezet. Zangverenigingen, muziek- vereenigingen en O. S S. hebben geza menlijk beraadslaagd over wat door hen zou kunnen worden gedaan om het be zoek aan onze badplaats te bevorderen. Na een tweetal vergaderingen is een comité benoemd, dat een en ander zal hebben voor te bereiden. Momenteel staan reeds op het programma een zang concours, muziekwedstryden en een groot tuinfeest Aan de Gemeente zal om steun worden gevraagd. Hoewel de poging van genoemde ver eenigingen toejuichende, vragen we ons toch af of het niet juister zou zijn ge weest indien het initiatief ware uitge gaan van de V. V. V. en door de V.V.V. in samenwerking met onze zang en mu ziekverenigingen etc. deze feesten wer den geregeld. Het komt ons voor, dat onze badplaats behoefte heeft aan een instituut, dat alle bijzondere maatregelen ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer heeft te regelen. Of dat nu, zooals vaak in het buitenland het geval is, moet ge schieden door de Overheid, daarbij ge steund door de plaatselijke vereenigin gen, of door particulieren, gesteund door de Gemeente, is een kwestie waarop we nog wel eens zullen terugkomen, omdat de zaak voor onze badplaats van groote befceekenis is. Voor eenige weken terug bracht de krant het nieuws, dat we wellicht zou den krijgen een grootsche instelling, waarbij een groot wandelhoofd in zee, en mondaine gelegenheid voor het ge bruik van zonnebaden en voor de be oefening van velerlei soorten van sport en vermaak in het zilte nat. Onmiddellijk heeft de Zandvoorter zijn oordeel over een dergelijk plan klaar. En u dat oordeel is vaak niet ten gunste van het plan uitgevallen. Bezwa ren van velerlei aard hebben we verno men. De een had bezwaar, omdat het inderdaad prachtige ongebroken uit zicht over de zee zou worden ontnomen, de ander meende, dat Zandvoort dooi een dergelijke inrichting niet meer den uitsluitend naar rust verlangenden gast zou trekken, een dérde had bezwaren om zedelijken aard, no. vier meende, dat de overige badinrichtingen een veel te groo ten concurrent zouden krijgen, no. vijf verklaarde, dal het toch allemaal maar bedrog zou zijn en als het plan door zou gaan we te Zandvoort met de gebakken peren zouden zitten. We beschikken momenteel niet over. voldoende gegevens om te beoordeelen of er een groote kans bestaat of het groote plan verwerkelijkt zou kunnen worden. Wel weten we, dat de groote meerderheid van onzen Raad niet af- keerlg van de exploitatie van een der gelijke inrichting zou zijn. Hoewel, de plannen niet geheel kun nende overzien, en we niet in staat zijn een definitief oordeel te geven, meenen we, dat bij de beoordeeling van een der gelijk plan nimmer vergeten mag wor den. dat Zandvoort, Haarlem en Am sterdam als achterland hebbende, nooit een badplaats meer kon worden, waar de uitsluitend rust zoekende gasten ko men. Onze gasten zullen meer en meer vermaak zoeken. Dat kan men betreuren of toejuichen, met het feit zal men goed doen rekening te houden. LETTEREN EN KUNST. HET TOONEEL PIETER NIEUWLAND BIJ JACOB VAN LENNEP. Het verloren Tooverland. De Deensche roman Het verloren Tooverland heeft bü zijn versch U - ning ook in Holland een grooten lezers kring gevonden. Ik heb het boek niet gelezen en ik moet zeggen, dat ik na de opvoering" van het naar dezen roman door den heer Hans van Hees bewerkte tooneelspel door de vereeniging Pieter Nieuwland uit Amsterdam bij Jacob van Lennep niet erg verlangend ben er kennis mee te maken. Misschien is dc schoonheid van „Het verloren Toover land" verscholen in de twee jaar, die tusschen het eerste en tweede bedrijf liggen en die wij dus niet te zien heb ben gekregen, maar wat de heer Hans van Ees uit dezen roman op het tooneel brengt is wel heel erg verouderd en weinig belangrijk. Het eerste bedrijf is al bijzonder ma ger. Wij liooren, dat Kaja Hailing den volgenden dag trouwen gaat met een acteur en dat haar oom Frans het zóó van haar te pakken heeft, dat hij het noodig vindt dit zelfs waarschijnlijk terwillc van ons aan zijn huishoud ster te vertellen. Ook heeft oom Frans tweemaal erg ostentatief in de richting van zijn hart gegrepen en daarbij 'n heel benauwd gezicht getrokken en Tieneke en Silvia Silombra hebben ons al bewezen, -wat <iat beteekent. Men behoeft werkelijk niet de „juffrouw met koffiedik" te zijn om na het einde van dit onbeholpen exposé de toekomst van Kaja te voorspellen. Het ligt er al te dik op. Oom Frans heeft met zooveel nadruk al zijn wensch uitgesproken, dat Peter Dum de aanstaande van Kaja een even goed mensch als actetir mag blijken te zijn. dat wij ai met zekerheid kunnen zeggen, zonder Peter ooit tc hebben gezien, dat deze acteur een schurk in optima forma is. Trouwens het feit, dat Peter tooneel speler is, be loofde al heel weinig goeds voor Kaja. Zoodra Peter Dun in de gedaante van Ad. Verzijl in n opkomt, zien wij dui delijk, dat het nog erger is dan wij hadden vermoed. Hemeltjelief, wat *n ploert!zeg je bij je zelf. Hoe is het mogelijk, dat Kaja het twee dagen laat staan twee jaren bij hem heeft uitgehouden. En als wij dan nog hooren van snoepreisjes en slippertjes en hem Kaja op een allergrofste manier zien behandelen staan wij versteld, dat Kaja met dezen man nog „geestelijk contact." verlangt. Dan gebeuren er heel veel dingen, die in buitenlandsche romans van 30 jaar geleden pleegden te gebeuren. Een Deensche kapitein komt Peter voor het alternatief stellen: een kogel door je kop of m'n dochter aan je hals! Wij begrijpen dat Peter heel wat op zijn schuldboekje heeft, als wij den kapitein zoo hooren spreken. En wij zien het ook aan de manier, waarop Verziji zijn siga ret opkauwt. Toch weigert Peter, maar als de kapitein alle financieele gevolgen op zich neemt, gelast de acteur den kogel af en accepteert de dochter. In haar eersten schrik doet Kaja heel geïndigneerd, maar aJ heel gauw zakt de verontwaardigmg, want het verloren tooverland doemt voor haar op. Ook zij heeft oom Frans lief en zij besluit aan oom, dien zij nog geen vijf minuten ge leden heeft gesmeekt nooit meer, ter wille van haai- zielerust, terug te komen, hulp en raad te vragen. Oom had zich dat eerste verzoek van Ka.ja zoo erg aangetrokken, dat hij als Maria Antoinette er in één nacht grijze haren van had gekregen. Dat zien wij in het derde bedrijf, als oom komt om Kaja te troosten. In dat derde bedrijf staan Kaja en oom Frans voor de poorten van het verloren Tooverland, maar Kaja's vader die een even gewetenloos vader is als Peter Dun een gewetenloos echtgenoot zegt dat er hoogere machten zijn. die zullen beletten, dat zij ooit het tooverland zul len betreden. Op hetzelfde oogenblik grijpt oom Frans weer in de richting van zijn hart en de juffrouw van de vestiaire, die door de ondervinding een uitstekenden kijk op het tooneel heeft, zegt: ..Zie je wel? Nou gaat ie dood!" En het duurt geen vijf minuten of het is zoo! Juist op den drempel van het •tooverland .grüpt de koude dood hem beet. Kaja is er expres even voor naar buiten gegaan om hem de gelegenheid te geven. Als Kaja terug komt, ziet oom Frans "haar nog even aan,; dan blaast oom den laatsten adem uit en de sup poost van den schouwburg doet het zelfde met de roode noodlichtjes, omdat hij begrijpt, dat het stuk nu ook ge daan is. Het is mij een raadsel, hoe de heer Hans van Hees die, naar ik vernam alleen maar een naamgenoot van onzen Carel van Hees is een zoo ouder- wetsch gegeven in dezen tijd nog voor het tooneel bewerkt. Want nu eens daar gelaten de zeer doorzichtige, zwakke, ja zelfs min of meer drakerige dramatiek van het stuk, wat doet ons al dat ge praat van Kaja over de „rechten van de vrouw" nu nog in 1928, waar die niet anders zijn, dan de rechten van de vrouw om zelf na een schelding haar geld te verdienen. De heer Van Hees heeft dat zelf blijkbaar ook wel gevoeld en hij droeg daarom zijn stuk op „aan de jeugd van toen". Wij prefereeren stukken, die kunnen worden opgedragen aan de jeugd van heden of van morgen. Er is in deze 25 jaar juist voor de vrouw zoo veel veranderd, dat wij dat gepraat over de rechten van de vrouw ln dit geval vooral waar de vader en de man zulke ploerten zijn als een anachronisme beschouwen. En 't sterven van oom Frans is niet meer dan een theatraal slotef fect, dat met de rechten van Kaja niets te maken heeft. Ais creditpost voor den schrijver noem ik den over het algemeen zeer goeden dialoog. Enna, het dienstmeisje, leek mij een „eigen" schepping van den heer Van Hees. Wat zij vertelde, viel zoo bui ten de taal en het geheel van het stuk, dat het mij niets zou verwonderen, als de heer Hans van Hees de geeste lijke vader van dit Amsterdamsche dienstmeisje was. De opvoering van Het Verloren Too verland door Pieter Nieuwland zou ze ker een beteren indruk hebben gemaakt, wanneer de rol van Peter Damt in ster ker handen ware geweest. Het was een tegenvaller, dat Coen I-Iisslnk, die op het programma was aangekondigd, door den heer Ad. Verziji vervangen moest worden. De heer Verzijl bleek tegen deze rol allerminst opgewassen. Het is pijnlijk het te zeggen, maar deze beroepsacteur was verre de mindere bij deze dilettan ten. Hij sprak voortdurend met een aardappel in zijn mond en zijn ongecon troleerd spel met 't velo armgezwaai en het oogengedraai wekte herhaaldelijk en terecht den lachlust op van 't pu bliek. De heer Verzijl speelde den schurk in den stijl van 50 jaar geleden en dat nog heel slecht. Dat er overigens bij Pieter Nieuwland goede krachten zijn, hebben wij ook nu weer kunnen constateeren, al stond de opvoering als geheel zeker niet op een liooger peil dan wij te Haarlem van di lettanten gewoon zijn. Mevrouw Leve- rington wekte niet volkomen de illusie van het meisje en daarna jonge vrouw tje, zooals wij ons Kaja denken. Maar zij bewees ook nu weer een solide, ste vige speelster te zijn. Vooral haar zin- vere en knappe dictie valt te roemen. Trouwens dat kunnen wU ook van de an dere spelers getuigen. Ook de heerH. v Hees. die de rol van oom Frans vervulde* onderscheidde zich doov zijn warm, sympathiek geluid en uitstekende gen. Hij gaf ook wel relief aan den nobe- len oom. maar hij schoot in de sterke spelmomenten nog al eens te kort. Een markante figuur maakte de heer Leve- rington van kapitein Ström. Hij was een verschijning als de „heer" in Minnespel van Schnitzler en wanneer de heer Verziji hier het verlangde tegenspel had kunnen geven, zou dat tooneel een mo ment zijn geweest. De rol van Karl Hal- ling werd door den heer Rob Kelk in de neutrale zóne gespeeld. Veel kleur kreeg Kaja's vader niet. Martha maakte nog al een dilettanterigen indruk, maar het dient erkend, dat zij een ondankbaarder rol had dan An Veltman. die pleizier had van dit dienstmeisje van de Kei zersgracht in het Deensche stadje. De regie van den heer Levcvington gal een bewijs van een goed en zuiver in zicht van dezen leider. Maar hij zal zijn rpelers toch moeten leeren wat meer ,.op eigen beenen" te staan. Zij konden geen stoel, tafel of schoorsteenmantel pas- seeren zonder er op te steunen of te leu nen. Dat leek bepaald een familiekwaal bU de Hallings. Na afloop der voorstelling, bracht de voorzitter van Jacob van Lennep4e neer Maris dank en hulde aan de leden van Pieter Nieuwland en bood hij den dames bloemen, den schrijver Hans van Heec een lauwerkrans aan. Het publiek be tuigde zijn instemming met deze ges.' in een hartelijk en langdurig applaus. J. B. SCHUIT- NIEUW NEDERLANDSCH TOONEEL. DE GETEMDE FEEKS. Een stampvolle zaal. een geestdriftig publiek, een triomphaal succeswij hadden na de opvoering, welke wij te Amsterdam bijwoonden, ook niet an ders te Haarlem kunnen verwachten. Deze zonnige vertooning van De Ge temde Feeks, krachtig van spel en toch steeds licht van sfeer sluit volkomen aan bij Royaards' onvergetelijke opvoeringen van De vroolijke Vrouwtjes van Windsor. Driekoningenavond en Midzomernachts- droom. In deze Shakespeare-vertooning is ik schreef het reeds in mijn ver slag in ons blad van 13 November de geest van Royaards. Louis Saalborn heeft de fakkel van zijn leermeester overgenomen en zal haai- brandend ver der dragen. Vóór Royaards zal het op zijn ziekbed een voldoening zijn te we ten, dat de in zijn traditie opgeleide leerlingen zijn werk op zoo glorieuse wijze voortzetten. Dat was ook voor ons. Haarlemmers, die alle Shakespeare-voorstellingen van Royaards behalve van Het Winter avondsprookje hier mochten mede maken, de groote beteekenis van deze opvoering van De Getemde Feeks. Deze vertooning zette de reeks der groote opvoeringen voort. Na het eerste tafereel tusschen Petruccïo en Kaatje, in breeaen, forschen stijl door Louis Saal born en Magda Janssens gespeeld, was ook hier de overwinning reeds behaald. Alles, wat daarvóór geschiedt, is inlei ding, gedeeltelijk zelfs hors d'oeuvre. Het voorspel met Stoffel Sluw, den Engel- schen grootvader van Krelis Louwen, zouden wij zelfs zonder bezwaar hebben willen prijsgeven. Saalborn laat dit voorspel in een modem milieu spelen, wat mij minder juist lijkt, omdat hier mee dit blijspel toch uit de sfeer wordt gehaald van Shakespeare's tijd, waarin liet zoo volkomen past, omdat die tijd harder, ruwer en wreeder was dan de onze. Ook was dit niet het beste deel van de opvoering, al waardeerden wij het sap pige, boertige spel van Flor la Roche in de rol van den ketellappei zeer. De om geving echter was hier vrij zwak en het intermezzo met de als vrouw verkleede Barthols wordt zelfs met de vlag van Shakespeare bezwaarlijk gedekt. Maar zoodra de pretendenten naar Bianca's hand verschijnen en vooral met de opkomst van Petruccio staan wij midden in het Shakespeare-blijspel. En wanneer dan de strijd tusschen Petruc cio en Katharina met het eerste scherpe voorposten-gevecht inzet, is de zaai ook tegelijk gewonnen. Dan voelen wij 'den machtigen greep van het genie, dat voor het tooneel weet te schrijven als nooit één dichter vóóir of na hem. In welk een grandiosen stijl is dat tafereel gebouwd, wat biedt het den spelers van ras de ge legenheid tot groot spel. En hier kregen wij ook .Hollandsche tooneelkunst op haar best! Dat was krachtig, sterk aangezet, levendig, klem-rijk spel. Een strijd, niet tusohen een man en een vrouw, maar tusschen den man en dc wouw, beiden schijnbaar even sterk, maar zij de zwakkere, zoodra zijn lippen de hare hebben gekust. Dan is de vrouw feitelijk reeds overwonnen en be reid zich door Petruccio, den man, te la ten temmen. En met welk een krachtig, alles overheerschend en toch nooit zwaar spel heeft Saalborn ons dat tem men gegeven, hoe geestig, al door in den voortreffelijken lichten blijspeltoon was Magda Janssens in haar hoe leni ger hoe mm1 afnemend ver zet. Het was van deze twee een samen spel, dat men heel den avond bewonde rend en dank zij Shakespeare met innerlijke pret volgde. En hóe voortreffelijk sloot heel de om geving bij het spel van deze twee hoofd personen aan, welk een superieur ge heel is er onder de leiding van Saalborn verkregen! Tourniaire zich als de bib berende oude vrijer Gremio weer een onzer beste Shakespeare-spelers toonend, Gobau lyrisch en zwierig als de jongs minnaar, Bart Kreeft, kostelijk-grapplg en toch altijd fijn-komisch als de knecht Grumio, Van Praag vol entrain als Franio, Johan te Wechel sober en toch voldoende reliefgevend aan den ouden Battistu, Helène Treep—Vink, lief en van een bekoorlijke charme ais Bïanca zij allen kenden den stijl van dit spel en voelden zich blijkbaar v in him element in deze zonnige, lichte décors! En ook de jongeren al ston den ze niet allen op eenzelfde hoogte bleven voortdurend in den voornamen, fleurigen en kleurigen blijspeltoon. Een geestig gespeelde „pedant" kregen wij bijvoorbeeld van Alex Frank te zien en uitstekend als „ensemble" was het knechten-stel in Petruccio's woning. Ja, het was een prachtige, lichte en toch steeds krachtige, als van zon door straalde vertooiüng, waarbij alles, ook de muziek, ik meen van Purcell medewerkte om ons in een blijde stem ming te houden. En de stampvolle zaai is heel den avond in die zonnige stem ming gebleven: zij leefde zichtbaar mee en heeft Saalborn en Magda Janssens herhaaldelijk spontaan bij open does: toegejuicht en na het eersteontmoe tingsgevecht het spel zelfs gedurende een heelen tijd onderbroken om uiting te geven aan hun enthousiaste bewon dering. Een der groote tooneelavonden. waar voor het publiek aan het slot staande den spelers en Saaiboni in het bij zonder met luide bravo's hulde heelt gelxacht J. B. SCHUIL. VEL SEN. Bevallen: C. A. Slootjes—Lipmann z.. R. R Lil—Vogel vang z.. A. VcogtPunt d., G. M. Kcesen—Groenland d.. M. List— v. d. Wiele z„ J. H. Dijkmans—West broek d., R, HompertOnstwedde d. M. Vooijs—van Beelen d. VIERDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT, ANNA STRONCK-KAPPEL ALS SOLISTE. Het mag een w-on-echt genoemd H jjkQ worden op het 4de m J8H Gem. Orgelconcert dat door George Robert op Vrijdag 23 November ge- geven wordt, eene zangeres als Anna Stronck-Kappel te kunnen hooren. Mevrouw Anna Zij toch heeft Stronck-Kappel. altijd behoord en behoort nog tot die uitzonderlijke kiasse van zange ressen. wier zingen inderdaad een ..zin gen" in den hoogsten zin van 't woord is. En mochten er onder de jongeren van het muziekminnend publiek zijn, die met den naam van Anna Stronck-Kap pel niet zoo vertrouwd zijn (de zangeres trouwde in 1907 met Prof. Richard Stronck en heeft tot voor eenige jaren in Duitschland gewoond en gewerkt), de ouderen zullen zich vol vreugde den naam van Anna Kappel weder herinne ren en aan dien naam vastknoopen de heugenis aan de vertolking der sopraan partij uit werken als „Schöpfung", „Jahreszeifcen", „Paradies und Peri", „Weihnaöhtsoratorium" en zoovele an dere, eene vertolking die hare weder gade niet vond wat betreft licht-, zui ver- en klaarheid. Hieronder volgen eenige aanhalingen uit recensies van den lateren tijd. De N. R. Ct. van Febr. '27 schrijft: „Mevr. Stronck-Kappel is nog steeds onze belangrijke sopraanzangeres, het rijke, ongerepte timbre, dat in de hoog ste liggingen toch zoo vol en warm klinkt, de ver-dragende teederè midden stem hebben nog niets van hun glans verloren". Het Handelsblad (Herman Rutters) „Anna Stronck-Kappel heeft in de hoog te nog steeds een ongerepte blanke se reniteit. welke Bach's muziek zoo ont roerend weet te maken; zij vermag ook van die innige, oprechte, gevoelsdiepe accenten te geven, die de aria's door dringen van wondere expressiviteit". Herinneren wij voorts aan het groote succes dat de zangeres in 't voorjaar van '28 had op de uitvoering der Chr. Orato rium Vereeniging, alwaar zij de beroem de Cantate van Bach: „Jauchzet Gott in allen Landen" op zoo voortreffelijke wijze vertolkte. Wij herhalen: „het zal een voorrecht zijn deze kunstenares op Vrijdag a.s. te mogen beluisteren". Het programma zal nog nader bekend worden gemaakt. EEN JUBILEUM BIJ „CREMER". DE HEER C J. CROMBOUW 25 JAAR TOONEEL-DILETTANT Het bestuur der Koninklijke Let terlievende Veree niigin<g „J. J. Ore- •mer"deeit de lede; per circulaire me de. dat het plan nen heeft het me delid. den heer C J. Crombouw c; Woensdag 19 De cember in de-- Stadsscboirwburg te huldigen, om dat hij zijn 25-jarig jubileum als dilettantstooneeüspeler deze maand her denkt. Hij begon bü de thans niet meer bestaande tooneelvereeniging „Joost van den Vondel" hier ter stede, aan „Cre- mer" heeft hij nu al 20 jaar zün krach ten en zijn talenten gegeven. De veree niging wil hem dus een stoffelijk blijk van belangstelling en waardeering aan, bieden voor hetgeen hij voor het dil6t- :.anten*tooneel in het algemeen, en voor de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" in het bijzonder heeft ge presteerd. Op verzoek ran den jubilaris zal dien dag opgevoerd worden „In 't Gouden Haantje", klucht in drie bedrij ven door Obto Harting. De rol van Hans de Koek vervult de heer Crombouw daarin zelf. VELSEN. WONINGBOUW VEREENIGINGEN. Geen centralisatie. Volgens t verslag der afdeelingen stel de een der leden van den raad de vraag, of het niet in het belang der Gemeente zou zijn, de administraties van de wc- r.ingbouwvereenigingen te centralisee- rcn. In antwoord hierop deelen B. en W. mede, dat ook zij centralisatie ge- wensoht achten. Reeds 11 Februari 1921 werd door het college nagegaan, in hoeverre centralisatie mogelijk was. Aan de vijf woningtoouwvereenigingen werd medegedeeld, dat het college voornemen had, den Gemeenteraad voor te stellen, van gemeentewege een administrateur aan te stellen voor de in deze gemeente gevestigde Woningbouwvereenigingen. Het bleek eohter, dat alle woningbouw- vereeniglngen, alsmede de Gemeentelijke Woningraad afwijzend tegenover het door B. en W. ontworpen voorstel ston den. Als gevolg van dit verzet hebben B. en W. de zaak laten rusten, zoodat er voorioopig nog wel niets van de centra lisatie zal komen. GEEN WONIXGINSPECTRICE. In de afdeelingen vroeg een der leden de wenschelijkheid van aanstelling van een woninginspectrice te overwegen mede in verband met het feit, dat z.g ontoelaatbare gezinnen wonen in huizen van ds woningbouwverenigingen. In de Memorie van Antwoord deelen B. en W. mede. dat zij de noodzakelijk heid van de aanstelling eener woning inspectrice niet inzien. IJMUIDEN. DE STRANDING VAN DE „GE SI EN A" In ons blad van Dinsdag werd reeds medegedeeld, dat van de lading vlsch, aanwezig in den gestranden stoomtraw ler „Gesïena" een groote partij „verlo ren" is gegaan. Het blijkt thans, dat ook nog eenige voorwerpen van waarde zijn verdwenen, nl. een kijker, een scheepsklok en een barometer. - Ongetwijfeld zün derhalve onge- wenschte bezoekers aan boord van den trawler geweest. PERSONALIA. De heer J. A. Visser, technisch amb tenaar bij den Rijkswaterstaat alhier, wordt met ingang van 15 Januari a.s. overgeplaatst naar Dordrecht. BLOEMENDAAL. VERGADERING TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afdeeling Bioemendaal van de Kon. Ned. Mü voor Tuinbouw en Plantkunde een vergade ring. De heer A. Meilink, uit Haarlem, sprak over: „De nieuwe erfelijkheidsleer en lrare beteekenis voor de praktijk van den tuinbouw". Lantarenplaatjes verduidelijkten het gesprokene. De volgende punten werden toegekend voor ingezonden bloemen: Ohrysanthen, Spaargaren, 9 p„ idem. idem 8 p., idem, idem 9 p.. idem. idem 8 p., Primula's, J. Ende. 10 p„ Cyclamen. J. Ende. 10 p„ Chrysanthen, J. Ende. 10 p.. Cyclamen, A. Jager. 10 p., Begonia's, buiten mededinging, firma Empelen en Van Dijk. lof der jury. Potchrysanthen en afgesneden chry santen 5 en 6 punten. Extra prijs en prijs voor chrysanten J. Ende en A. Jager. DE BAZAR IN DE GEREFORM: KERK Dinsdagavond werd onder groote be langstelling de bazar geopend in het kerkgebouw der Geref. Kerk aan den Vijverweg. Door veler medewerking was een keur van voorwerpen büeengebracht, verver- sohingen, comestibles: fruit, karton- arbeid, dameshandwerken, spreien, kin dergoed, tapü'ten enz., te veel om op te noemen, mooie oactussen, palmen *n rad van avontuur, spoelbak, een postkantoor enz., brachten den noodige afwisse ling. Het slagveld op de gaanderü in den vorm van een panorama, een origi neel idee. trok groote belangstelling. De bazar werd geopend door Ds. J. C. Brussaard met een geestig speeohje, waarin de kerk vergeleken werd met een Oostersche overdekte marktplaats. Mej. Reeser zong eenige liederen, de heer Halsema bespeelde het orgel. Wij twijfelen niet of deze mooie ba zar zal zich in een druk bezoek mogen verheugen. Hedenavond na 7 uur is zij nog ge opend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL EEN GESCHENK VOOR HET LEVEN. Weinig geschenken geven zooveel voldoe ning ak een cadeau in Gero-Zilver. Zij het tafelzilver, een theeser vies, een broodmand, een toiletgarnituur of welk artikel dan ook uit de uitgebreide collectie, dagelijks wordt het ge bruikt, dagelijks verheugt men zich erover, da gelijks houdt het de herinnering aan den gever wakker. En voor elk artikel wordt een menschenleeftijd garantie gegeven

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10