FLITSEN iARR'5 OUTBROOD FEUILLETON. Mysterie vao ISeatli Hover HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 21 NOV. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Professor Aardbeving door LUIGI PIRANDELLO. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1343 DE ..ORDE" VAN DEN KOUSENBAND Jantje wordt naar beven gestuurd om zijn kouse banden te halen, het i* vreeselilk zooals zijn kou sen erbij hangen rapporteert dat hij zc niet kan vinden en krijs den raad eens te kijker, naar de kousen die hi; gisteren heeft aangehad bericht dat hii er c-en ge- krijgt het advies cm be» ronden heeft, maar de I ter te zoeken en hy volgt andere kous is spcorlco: I dit op door midden in de verdwenen I kamer om zich heen te I zien moeder komt te hulp er vindt den tweeden kous-, band binnen de tien se conden waarop Jantje aankon digt dat dit dezelfde b die hij al had gevond -. moeder ontdekt tenslotte de andere kous met den kouseband onder Jantje' bed trekt dezen kouseband aan en informeert dan bij moeder wat zij nu met den eersten gedaan heeft (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Ct». PER REGEL. GEEN OUDBAKKEN BROOD MEER BIJ UW ONTBIJT BLIJF 1 UAG.t-lNl.AlNG Vt-KSCri. IJ Gij zult begrijpen en toegeven, dat heldhaftigheid maar een oogen-blik is! E:-n plotselinge opleving van de edelste geestelijke krachten, een schielijk op laaien van den wil en van het gevoel, die bewerken, dat men een werk vol brengt en een bewonderenswaardige, ja. laat ons gerust zeggen glorierijke, zij het ook rampzalige daad begaat. Maar dat zijn ©ogenblikkenEn he laas bestaat het leven niet uit deze zeld zame ogenblikken. U weet zelf heel goed, hoe het dagelijksche leven er uit ziet. Voor zoover het niet van misere verstijft, is het vol talrijke kleine hinder nissen, die dikwijls onoverwinlijk zijn. En daarbij voortdurend alle materieele xiooden. kleinzielige zorgen en onwaar dige plichten. En waarom verheft de ziol zich dan Jn die zeldzame oogenbllkken? Toch alleen omdat zij zich van al deze misere vrij maakt, al deze kleine hindernissen achter zich laat, de noo- den vergeet en de kleinzielige zorgen en onwaardige plichten van zich afschudt. Omdat zij vrij en onbelemmerd her ademt en vlucht in een gloeiende sfeer van geestdrift, waar de moeilijkste din gen en de ernstigste beproevingen kin derspel worden en alles gelijk in god- delijkcn roes permanent in beweging is. Maar weet gij ook welke streken uw ziel in die oogenblikken uithaalt, wan neer zij vrij, zonder kluisters cn zonder overleg in die verheven sfeer vertoeft, aangegrepen en verblind door de vlam van de heldhaftigheid? Weet gij, welke dolle grappen zij dan uithaalt en welke aangename verrassingen zij u bereidt? Neen, gü weet het niet Gij merkt het in het geheel niet en ge kunt het ook in het geheel niet merken. Ge merkt het eerst; wanneer uw ziel als een ver schrompelde ballon weer In het moe ras van het dagelijksch leven onder duikt.. Jawel. Daar hadden wij dus onlangs deze fa meuze aardbeving en vijftien Jaren ge leden nog een andere. Ik was in die da gen juist leeraar in de wijsbegeerte aan het lyoeum hier in Regglo. De aard beving van toen was evenwel niet zoo ernstig als de laatste. Maar de huizen waggelden toch heel bedenkelijk, da. lier inner ik mij nog goed. De daken klapten gelijk groote oogleden op en neer, zoodat ik zelfs eens van mijn bed uit den maan aan den hemel kon zien staan. Jawel. Een prachtige maan. die met welgevallen op den dans der hui zen in de stad neerzag. Jong en geestdriftig, gelijk ik destijds was. vol geloof en vol drieste droomen, sprong ik terstond verschrikt het bel uit; want ofschoon ook ik een held was jawel, een fiere held schrikte ik toch eerst hevig, toen ik de drie kleir.e kinderen, die in de aangrenzende kamer sliepen, wanhopig om hulp hcorde roe pen, samen met de grootouders en hun dochter, een arme weduwe, bij wie ik woonde. U zult begrijpen, dat het niet goed mogelijk is, met twee armen geheel alleen tegelijk zes personen te redden; vooral niet-, wanneer de trap is inge stort en men van het balkon eerst op een kleine galerij en dan op de straat moet klimmen. Dus netjes een voor een, met Gods hulp! Zoo redde ik vijf hunner, terwijl de aardschokken elkaar met kleine tus- schenpoozen volgden en het hekwerk van het balkon, waarop wij gevlucht wa ren, dreigden te vernietigen. Ik zou voor het overige ook de zesde neg gered hebben, wanneer zij zich niet door haar voede en angst tot een zelfstandige red dingspoging had laten bewegen. Maar zegt gij zelf: Wie moest ik het eerst redden? Eerst toch de 3 kin deren en dan de moeder. Zij was bewusteloos geworden en de hulpverleening daaTdoor bijzonder moei lijk! Maar neen het moeilijkst was ds redding van den verlamden ouden va der; gedeeltelijk ook, onsdat mijn krach- iten roeds uitgeput waren en ik mij nog slechts met den moed der wanhoop staande hield. En moest ik niet eerst aan den armen ouden man denken, die zich niet zelf kon helpen? Ja of neen? Nu, zijn oude vrouw was in leder geval een andere meening toegedaan Zij wilde niet alleen vóór haar verlamden mar., maar ook voor alle anderen, het aller eerst gered worden. Zij snelde in haar woede en angst luid schreeuwend op h?: gevaarlijke balcon heen en weer. trok oan Jaar haren en stootte heftige ver- v«^~hingen uit tegen mij. haar dochte ïi&ar man en haar kleinkinderen. Eu tenslotte nam zij het besluit, op eigen gelegenheid te handelen. (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD Zcoals u wilt! zei Mervyn, die begon te vinden, dat het enthousiasme van den bezoeker wat geforceerd werd. (Dan zullen we ö:n wopklimmen Het pad, dat u afgekomen bent, is het kortste. ZU klemmen het pad op. waarbij Mervyn zoo manoeuvreerde, dat de ander voorging. Bij de dam gekomen, hief Varr.e opnieuw een lofzang aan op de erkers en de schoórsteenen. Het ver- vee'de zijn gastheer heftig cn het zou dezen een lief dir.g waard rijn geweest ah riin bezoeker r.u maar weggegaan was. Zou hij gaan? Dat was een heel wonderlijke deur, die ik daar in den heek van uw kamer gezien heb. mijnheer Mervyn, zei hij. nadat hij zich uitgeput had in tech nische bijzonder heden, die Mervyn bij zichzelf als „allemachtig geklets" ge kwalificeerd had. Als het niet al te -veel van uw beleefdheid'gevergd is, dan Terwijl ik met den ouden man van het balkon op straat klom. liet zij zich, zonder op mij te wachten, aan het bea- delaken van het balkon neer. Toen iK haar over het hekwerk van de veranda zag klauteren, riep ik haar van de straat af toe. dat zij moest wachten; -k zou nu dadelijk haar komen redden. Zoo gezegd, zoo gedaan; ik begon snel lar.gs het beddelaken naar boven te klimmen. Maar omdat zij mü niet tot dank verplicht wilde zijn, begon zij zich in haar woede en in haar eigenzinnig heid tegelijkertijd aan het laken neer te laten. Op een bepaald punt kon het laken ons niet meer beiden drages; het scheurde en bom! zaten wij beiden op de straat. Ik was niet beschadigd; maar zij brak het bovenbeen. Dat was 'net eenige ongeval, dat ons destijds overkwam. En zelfs daar gaven wij niet veel om, daar hot tenslotte maar 'n beenbreuk was en wij in plaats daar van toch allen bij de aardbeving hadden kunnen omkomen. En het heidenleven ging nog bijna een geheel kwartaal verder. Ik kreeg als pro fessor een van de eerste barakken onder mijn hoede en bracht natuurlijk ook de kinderen, de vrouw en de twee oudjes daarin onder; en zooals men zich niet moeilijk kan voorstellen, werd ik mei uitzondering van de oude vrouw, aller afgod! Dat was een heerlijk bivakleven drie maanden lang in de barak. Een leven v 1 Jeugdige geestdrift en vol dankbaarheid, die je uit de oogen van een nog alty i mooie, jonge moeder toeglansde! Zoo gemakkelijk was alles, ondanks vele moeilijkheden; zoo hulpvaardig iedereen ondanks de onbeschrijflijke ver warring! Een en ai groote vroolijkheid waarheen men ook keek! Een gering schatting van de dringendste behoef ten! En daarbij steeds de tevredenheid men wist zeif niet goed. waarover -- een tevredenheid, die bedwelmde en telkens weer tot nieuwe offers aanvuur de. die geen offers schenen, omdat zij zulk een verblijdend loon waarborgden En tusschen de ruïnes, die vijftien jaar geleden echter niet zoo woest en troosteloos waren als die daar aan d overzijde, bracht men de nachten door in opgeslagen tenten, in het gezicht van de prachtige zee. vandaag de flikkerend.- sterren boven zich, morgen de kalme maan. Dat was daar een en al zingen e coquetteeren Zoo kwam het, dat ik tenslotte stiefva - der van drie vreemde kinderen en na vyf jaren rechtmatige vader van vijl eigen kinderen werd: dat maakt in dien ik mij niet vergis samen acht, met mijn vrouw negen, met mijn schoon ouders elf, met mijzelf twaalf, en all 55 bij elkaar met mijn ouders en mijn ongetrouwde zuster in Ancona vijftio.-i personen, voor wier levensonderhoud J: heb te zorgen. De aardbeving is voorbij; ook de tweede., Maar mijn leven is altijd een aardbeving gebleven. Maar ik was een held! Buiten twijfel' En nu verwijt men mij, dat ik mijn' plicht niet meer doe; dat ik een slecht-; leeraar zou zijn. Ik kijk met minachting op mijn vroegere verwachting en hoon neer, de mensohen noemen mij een cyni cus; en om uw geduld niet langer on de proef te stellen waag ik het niet, u te vertellen, hoe het er hier in mijn binnenste uitziet; dat ik weldra mijn verstand verlies, wanneer ik aan mijn vroegere droomen en plannen denk! En wanneer ik mij werkelijk eens in een rustpoos tracht te concentreeren en mU overgeef aan de ijdele hoop van een praatuurtje met mijn vroegere ziel, dan stapt de oude, hinkende vrouw mijn werkkamer binnen: mijn onsterfelijke schoonmoeder, die nog altijd een on- bluschbaren haat tegen mij cultiveert. Zij zet de armen op de heupen, maak: een diepe buiging en roept mij het schuim op den mond toe: „Aardbeving! Aardbeving! Aardbe ving!" Of dat een scheldwoord een belee diging of een vloek bedoelt te zijn, weet ik zelf niet Maar mijn leerlingen hebben er van gehoord. En weet u, hoe zij mij r.oemen? „Professor Aardbeving"! INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 cents per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 Apex Electrische WascHmacIiroes f 275. zou ik die toch graag nog eens van dichtbij bekijken. U moet weten, ging hij veert. dat ik hier in deze streek heelemaal onbekend was. Nu lieb ik een prettig logement ontdekt, heelemaal bij toeval, „de Houtsnip", in Hoog-Gidding. eenvoudig maar kraakzindelijk, u zult het denk ik wel kennen, zoo ben ik hier een paar dagen blijven hangen om dit mooie stukje land te verkennen. Ik heb mijn fiets bij me. maar vandaag ben ik komen ïoopen. Och hemel! mopperde Mervyn bij zichzelf, nu zal ik den vent moe ten vragen t? blijven koffiedrinken. „De vent" had zich omgekeerd en be keek nu den vijver. Is dit neemt u me niet kwalijk mijnheer Mervyn, ja dat moet zoo zijn Is dit de plek. waarvan ze me verteld hebben, waar een vreemde man gered werd "it het Us, midden in den nacht.... er. dooru zelf? En hij keerde zich r.aar zijn gastheer met een vleiende uitdrukking van bewondering. Ja, dit is de plek, die u bedoelt, mynheer Varr.e. Maar ik voor my vind er niets bijzonders aan. een ladder over het ijs heen te schuiven naar zoo'n man toe, zcodat die er zich aan kan vastklampen. Hij sprak kortaf, bijna onbeleefd, er. merkte dat nog bijtijds. U moet me niet kwalijk nemen, dat it een heotje Uruusfc ben. mijnheer KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN. Ycrleening van subsidies. De telefoontarieven. De Handclskamcr twee ton verloren? Het ÏJmuidcr Siaatsvisscherijbedryf Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, onder voorzit terschap van den heer W. J. B. van Llemt, daar de voorzitter, de heer E. H. Krelage nog buitenslands is. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt, dat nog is inge komen een brief van B. en W. van Haarlem inhoudende, dat B. en W aöhaesie hebben betuigd aan het adres der Kamer ter zake v3 :i re wensche- iijkheid tct wederinvoering van de vierde postbestelling te Haarlem. Aan die mededeeling werd in den brief toe gevoegd. dat B. en W er aan wenschten te herinneren, dat de Kamer indertijd zelf tot de afschaffing der vierde post bestelling heeft medegewerkt. De heer Teding van Berkhout zegt dat het venijn in den staart van den brief zit. Het college van B. en W. van Haarlem treedt meer zoo tegen de Kamer op, hetgeen spr. onaangenaam vindt. Aan een gcede samenwerking met het College van B. en W. hapert meer wat. Als eenige leden bij deze woorden applaudisseeren merkt da heer Hooij op, dat niet kan gezegd worden, dat he: steeds hapert aan een goede samen werking tusschen B. en W. en de Kamer. Bij de opening van het nieuwe gebouw der Kamer gaf het college van B. en W. bijv. blijk van zijn sympathie De voorzitter zegt dat niet steeds de goede samenwerking ontbreekt. Het Bureau der Kamer zal aan B. en W. een schrijven zendan cm uiteen te zet ten het standpunt dat de Kamer vroege: heeft ingenomen ter zake van de vier de postbestelling. Spr voegt daaraan toe. dat, gezien hec feit dat te Gro ningen de vierde postbestelling weder zal worden ingevoerd, het te hopen is dat wederonvoering der vierde post bestelling te Haarlem ook niet lang meer op zich zal laten wachten. McdcdeeJingen. Onder de m-ededeelingen de Kamer gedaan, was er een in antwoord op een vraag van den heer Beynes gedaan in een vorige vergadering over de beleg ging van tot een faillieten boedel bc- hoorende gelden. Daarbij meet worden gewezen op het bestaan van art. 102 der Failiissementswet, hetwelk voor schrijft: „Gereede gelden, die voor het beheer niet nocdig zijn, worden door der. curator belegd ten name van der. boedel op de wijze door den rechter commissaris goed te keuren". Naar het Bureau verneemt is het in greotere faillissementen veelal gewoon te, dat curatoren qualitate qua een af zonderlijke bankrekening houden, waarop dan de gebruikelijke rente ver goed wordt. In hoeverre in kleinere fail lissementen rente dient te worden ver verantwoord, staat volgens de failiis sementswet ter beoordeeling van den rechter-commissaris, aan wien de cu rator rekeniyg en verantwoording be hoort te deen. Subsidies. Het Bureau der Kamer bood aan een lijst van subsidies die het voorstelt over 1929 te verleenen. Voorgesteld wordt onderscheidene sub sidies te verleenen tot eenzelfde be drag als over 1928. Verder om te ver leenen aan de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart te Den Haag een sub sidie van f 12 (over 1928 niet aan gevraagd) aan het Internationaal Bureau voor de Statistiek te Den Haag een van f 100 (voor 1928 niet aangevraagd) en aan de Vereeniging ..Nederlandsch Fa brikaat" (die ever 1928 geen subsidie hsd gehad) een van f 100. By de behandeling van het voorst?1, van het Bureau der Kamer stelt de heer Brcckmeyer voor te beslui ten aan de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer te Zandvoort te ver leenen niet f 100 maar f 250 subsidie. Na eenige bespreking wordt besloten de voorstellen tot verleening van sub sidie aan de Vereenigingen voor Vreem delingenverkeer te HaaTlem, te Zand voort cn aan de vereeniging „IJmuiden's Bloei" te IJmuiden, naar het Bureau terug te zenden ter nadere overweging welk voorstel door den heer Hooij is gedaan. Vcor het overige wordt besloten volgens het voorstel van het Bureau der Kamer ten opzichte van de subsidies. Nog wordt besloten geen subsidie te verleenen aan de vereeniging „Neder land in den vreemde". Wyzlging der telefoontarieven. Aan de orde komen verschillende conceptbrieven. Ten eerste het conceptschryven der Commissie voor Verkeer en Vervoer aan het Hoofdbestuur der Posterijen. Tele grafie en Telefonie inzake wijziging der telefoontarieven, dat reeds is mede gedeeld. Varr.e. legde hij uit. De geschiedenis hangt mij meters de keel uit. de ge ringste toespeling erop prikkelt me al. Het was allesbehalve prettig voor me, dat de arme drommel zoo plotseling onder mijn dak overleed, en dan nog de gerechtelijke lijkschouwing en het po li tie-onderzcek en alle narigheid meer. Nu dat allemaal achter den rug is. wou ik het liefst de zaak maar zoo gauw mogelijk vergeten. Heel begrijpelijk, mijnheer Mer vyn. Ik hoor u eigenlijk mijn excuses aar. te bieden dat ik erover begonnen ben. O. zoo erg is het ook weer niet. Als u nu graag wilt, zal lk u de deur nog eens laten zien. Dat is heel vriendelijk van u. Zij gingen het pad weer af terwijl Mervyn steeds bleef zorgen, dat de be zoeker vooruitging. Halverwege bleef doze stilstaan, terwijl hij zich uitputte in een enthousiaste beschryvlng van den aanblik dien het landschap en het oude huis daarvan opleverden. Ongetwijfeld, wiel Mervyn hem bij toen zyn bewonderende woordenstroom opgehouden had. En hij was blij, dat de vreemde met den rug naar hem toe stond want het kostte hem mcel-te een plot ting opkomenden blos te bedwingen, die werd veroorzaakt door het feit. dat Mr. Varus zijn rechtervoet stevig op den steen geplant had, een ronden steen, Ten tweede een conceptschryven der Commissie voor Verkeer en Vervoer aan den Minister van Waterstaat in zake het tracé van den Rijksweg Am sterdamDen Haag. Ten derde een conceptschryven dei- Commissie voor Verkeer en Vervoer aan B. en W. van Haarlem ter zake van den toestand van den Polderweg. In dat schryven worden afdoende maatregelen gevraagd tot verbetering van den Polderweg gelegen in den Waarderpolder. Ten vierde een conceptschryven van het Bureau der Kamer aan den Direc teur-Generaal der Posteryen en Tele grafie waarin gevraagd wordt herziening der subsidie-regeling volgens welke het Rijk in byzondere gevallen een deel der kosten van een locaal Rykstelefocnnei dat ten laste van de gemeenten kom: voor zyn rekening neemt. Al deze conceptbrieven worden goed gekeurd. De Handclskamcr twee ton verloren? Bij de nu volgende rondvraag stelt de heer Van den Burg de volgende vragen ter zake van de Handelskamer "té' Rotterdam. 1. Is het waar dat de Handelskamer, die met Re-geeringsgeld of te wel met belastingpenningen der burgerij werkt, cp speculatieve wyze ongeveer f 200.000 heeft verloren? 2. Indien de vraag bevestigend be antwoord wordt, ligt het dan niet op den weg dezer Kamer by de Regeering andermaal aan te dringen, dat het steunen van dergelijke instituten niet alleen hoogst gevaarlijk, maar onver antwoordelijk is. om ten slotte haar te verzoeken allen financieelen steun verder te onthouden? De Voorzitter antwoordt, dat de zaak in het Bureau der Kamer zal worden behandeld. In de volgende ver gadering, te houden op 2 Januari, zal geantwoord worden. Staafsvisscherijbcdryf te IJmuiden. De heer K1 e r c q zegt dat de re geering er naar streeft verschillende in stellingen onder art. 88 der Comptabi liteitswet te laten vallen. Thans is weder een wetsontwerp ingediend om het Sóaatsvisscherijbedrijf te IJmuiden er onder te laten vallen. Spr. zet uiteen, dat daaraan verschil lende bezwaren zyn verbonden. Dit heeft gemaakt dat de reedersvereeni- ging te IJmuiden met andere organi saties heeft geadresseerd aan de Tweede Kamer en de Regeering. Kan de Kamer het Bureau machti gen, aldus spr., zich te dezer zake even eens met een adre3 tot de Tweede Kamer en den minister van Waterstaat te wenden? De Voorzitter zegt toe, dat het Bureau der Kamer zich te dezer zake met een zelfstandig adres tot de Tweede Kamer en den Minister van Waterstaat zal wenden. De Kamer gaat daarna over in een zitting met gesloten deuren. die half in den grond stak en dat d:e voet klaarblijkelijk, hoewel tersluiks probeerde te onderzoeken, of die steen ook gemakkelijk te bewegen was, cf wel licht niet te bewegen. En by deze ont dekking was plotseling bij Mervyn een besluit getypt. Ja. u hebt veel oog voor die din gen, ging hy op kalmen toon veert, —mag ik vragen, of u behalve een kenner van oude kunst, ook zelf artist bent? Och neen. alleen maar dilettant Ik heb wel wat aan schilderen ge daan. Onder een luchtig gesprek waren ze het huis weer binnengekomen. De be zoeker deed nu een aanval op de deur in den hoek. Ja. dat is een prachtig oud stuk werk. zei hy vol bewondering. Ik ben overtuigd, dat er kenners zyn, die u er oer. meci bedrag voor zouden bie den Dan zou ik haast wenschen, dat dat stuk werk van my was, antwoordde Mervyn spottend! Ik zou ze met alle liefde afstaan. Voor my is een deur. een deur. zoolang als zij gosd sluit en de kou buiten houdt. Wat denkt u van een whiskey-soda? Neen. dank u wel. Ik drink zeider. iets overdag. Een slaapmutsje vcor het naav bed gaan, is nog wat anders. Hü voelde yict zijn nagels over dc nerf DE SCHALKWIJKERWEG. TE SMAL EN TE MODDERIG. Door de annexatie is een groot ge deelte van den Schalkwyxerweg den weg langs het mooie Zuider Buiten Spaarne onder Haarlem gekomen. Het is vooral dit gedeelte dat zich in zeer slechten toestand bevindt, De ryweg is smal, zoodat twee auto's daar elkaar ter nauwemood kunnen passee- ren. De breede wegberm langs het Spaame zou daarom gemakkelyk ver smald kunnen, waarna die strook bij den weg getrokken zou moeten worden waardoor er een flinke weg kan ko men. Maar bovendien is het wegdek van de zen grintweg totaal stuk gereden. Er lig gen kuilen en gaten in als in geen an- doren weg in den omtrek. By veel regen val plassen de auto's door de kleine, meren en werken de modderspatten me ters ver in het rond. Vooral by avond als niet voldoende te zien is, waar de kuilen zyn, is het zeer onaangenaam om op den weg te Ïoo pen. Het is voor de voet gangers en fietsers dan bijna ondoenlijk van den weg gebruik te maken. Het is voor de bewoners evenwel de eenige verbinding dus een keus hebben zij niet. Door de gemeente Haarlem is nog niets gedaan aan dezen weg ter verbete ring. En toch is dat hoog noodig. Hei ryverkeer is er niet onbeteekenend. De gemeente Haarlemmerliede c.a. is bezig van het gedeelte van den weg dat onder die gemeente ligt, wat op te knappen. Haarlem kan nu niet achterbiyven. Er bestaan wel grootsche toekomst plannen: namelijk een zeer breede weg langs het Zuider Buiten Spaarne, maai de nu gewenschte verbetering kan niet wachten tot de uitvoering daarvan, om dat het dan nog jaren kan duren. TEGEN WATERVERONTREINIGING Op de Derde Sunnletoire Begrooting van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, voor ,het dienstjaar 1928. is uitgetrokken 10.000 als voorschot van de Provincie voor het verleenen van een byirage aan de Gemeente Bloemendaa1 in de kosten van aanlez eener riolse- rir.er. In hun toelichting schryven Ged Staten o.a Reeds lange jaren wordt er geklaagd over de verontreiniging der beek by de Ruïne van Bredsrode. doordat daarin het afvalwater van het Ziekenhuis uit» loost." Wel is waar is er in 1917 oo het ter rein een installatie tot biologische reini ging van dat water gesticht, doch deze biykt niet geheel afdoende. Uitbreiding en verbetering dier instal latie is meermal-en overwogen, doch de kosten daarvan schrokken de conuniss.e van bestuur steeds af daaraan uitvoe ring te geven. Voorts achten Ged. Staten het onges wenscht de bestaande installatie uit te 'crsi-den, omdat zij de geheele inrichting cn het Ziekenhuisterrein zeer ongc; wenscht achten en een behoorlijken af voer door een gesloten rioleering feite lijk alleen afdoende achten. Thans is de gemeente Bloemendaal van plan den Bredercdeweg te verbree- len en van een rioleering te voorzien. Bij de onderhandelingen over de ter za= ke noodige afstand en ruiling van grond kwam de aansluiting oo die rioleering mede ter sprake en bood de commisssie van het ziekenhuis aan, in de kosten van aanleg dier rioleering een bedrag van de helft tot een maximum van f 10-000 bij te dragen. Hierbij wordt verkregen, dat wellicht de geheole reinigingsinstallatie kan ver» vallen en dat ook de door het Zieken huisterrein loopende beek, waarin thans wordt geloosd, niet verder verontreinigd wordt. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te bekomen by: J. Nachtegaal, Raadhuisstraat 6. lees boek, H. Blok. Arnulfstraat 28, kerk boek, Leeuwendal, Schotersingel 35 rd beursje; M. Voorneveld, Brouwerskade 69, étui; E. Hermelin, Emmastraat 12, handschoenen; C. v. Langenaar. L. Mo lenstraat 2, herdershond; Kennel Fauna herdershond, gebracht door v. d. Burg. Spaanschevaartstraat 106; herdershond, gebacht door Grootes. Ripperdastraat 26, Slyboom, Bcrkheydestraat 12 z., her dershond; H. Rcozeboom( Ravesteeg 26, hond; J. Hacker, M. v. Heemskerkstraat 14, dameshoed; W. Jansens, v. Keulen- straat 21, jongensjas; C. v. Bergen, L. Wyngaardstraat 21 rd., bakkerssloof Kennel Fauna, zwarte kat, Bureau van Politie. Smedestraat, muilkorfje; .H. Hee tens, K. Rozenstraat 1 zw., portemon- naie met inhoud; J. v. Kessel, Antonie- straat 67; kinderportemonnaie; J. Broe- kers, Blcemhofstraat 6, idem; J. Paul. Julianalaan 290, portemonnaie met in houd; J. de Vries. Minahassastraat 16, rijwielbelastingmerk; C. Deken, Vrou- wenhëkstraat 95, ring; Albert Hein. Gr. Houtstraat 59, rozenkrans; P. J. Eer hart, Kerkhofstraat la, sleutels; M. Del- mare, Gen. Bothastraat 37, idem; Don- kelaa:. Bilderdijkstraat 4, taschje met inhoud; D. Damiaairs, 2e Zuidpolder straat 11. vu.potlood. van hot hout; toen draaide hy de kruk om. Vol bewondering hield hy die in le hand. Tjonge, wat een juweeltje! Die kruk is ook een aardige stuiver waard. En wat zit er achter die deur? Alleen maar een oud, stuk kelder, dien ik niet gebruik. Om te beginnen is hy overal te vochtig voor. Wilt u cr in? Graag! Best dan zal ik een kaars en den sleutel halen. Teen hij dat gedaan had, deed Mervyn de kelderdeur open. Pas op het trapje! zei hij terwijl hy Mr. Varne met de kaars byiichtte er steeds voor zorgend dat zyn gast voorging. Er zijn tien treden Gced! Ik kan best zien! Wat drommel Hij hield zijn woorden in en keerde zich om. om terug te vliegen, maar te laat! Toer. c'e deur zachtjes maar vlug achter hem dichtging, realiseerde Varne dat hy erin geloopen was, iets wat Nashby niet was overkomen. Maar dat wist Vame niet, want Nashby had hem dat niet verteld. Nu stond hy daar in het pikdonker en veelde zich koud wor den van ergernis. Wel deksslriep hy uit, wel dekselnog aan toe! Hy ging op de koude steenen trede zitten eu begon de zaak te overdenken. Zyn cipier nam zwijgend den sleutel uit het s'ot, stak dien in zyn zak en ging op zijn gemak naar de voordeur om raar buiten te kyken. Er wa.s geen levend wezen te zien op den eenzamen weg over den dam. Hij stond daar schijnbaar op zijn gemak, maar in Wer kelijkheid luisterde hij scherp. Hy hcor de kleine vogeltjes kwetteren, en het zoetvloeiende liedje van een vink, maar niets geen voetstappen of wielgedruisch dat op de nadering van menschen wees. Toen ging hy steeds met kalme bewe gingen de trap cp. Op een van de aarden treden stor.d hy stil, trek zijn zakdoek te voorschijn en snoot zijn neus. By ongeluk viel ds zakdoek hem uit de hand. Ky bukte cm hsm op te rapen. Toen hij dat gedaan had stend hy een oogenblik op de natuurlijkste manier ter wereld met zijn voeten op sen steer, te stampen als om zich te verwarmen. Teen keerde hy naar huls terug, maar hij had vergeten, zyn zak doek weer in zijn zak te stoppen, hij hield dien. als in gedachten in zijn hand. En hy bedacht, dat het toch met heelemaal zoo verkeerd uitkwam, dat. oude Judy dien dag met rheumatiek had moeten thuisblijven. Nu was er nie mand in het huis, dan hy' en zijn- gevangene. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6