tefjragfBigaa Een nieuwe iiutrinding Wood JpMilne Laat je<CLijmen HOE DE STORM IN HET BUITENLAND HUISHIELD RUBBER-LEDER HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 NOV. 1928 Aan den Yselmond. Uit Kampen seint men: Door den hevigen storm zijn de Mand' jeswaard en het Kampereiland onder- geloopen. De Dronthe-r zeedijk loopt over waardoor de gemeente Kamperveen en de polders Dronthen en Maten even eens zUn ondergeloopen. Het water staat tot de singels te Kampen. Tengevolge van den storm is een ge deelte van Zwolle onder water komen te staan. De Thorbeckegracht, de Bui tenkant het GasthuLsplein, de Kerk straat en het Weezenland zijn onderge loopen. Men is ijverig bezig dammen aan te leggen om de buitenwijken te beveiligen tegen het water. De tramdienst Hasselt—Zwartsluis is tot nader datum gestremd. Spoordijk weggeslagen. Te Geertruidenberg is Zondagnacht de spoordijk bij de Vest over een lengte van zeven meter weggeslagen. Te Drimmelen liep 's nachts be drie uur de zeedijk groot gevaar. Het water sloeg reeds over den dijk. Te Raamsdonkveer moesten de be woners van een aantal arbeiderswonin gen aan tien zoogenaamden Zwartendijk hun heil zoeken op zolder. Een huis met kantoor van den heer Verschure is on dergeloopen. De verbinding fcu-yjefen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena is, doordat de wegen door den aanhouden den storm geheel onder water zijn ge zet, geheel verbroken. De Pier te Scheveningen. De Scheveningsche Pier heeft het Zondagnacht zwaar te verantwoorden gehad en is dan ook niet ongehavend uit den strijd gekomen. Werklieden wa ren gisterenochtend bezig met de uiter ste gedeelten bij de Rotonde van nieuwe planken te voorzien. Het noordelijke gedeelte lag open, de zee heeft gaten geslagen in het zuidei-- gedeelte. De groote brekers, die vlak voor de pier doormidden gaan, doen het meeste kwaad. Wordt het wandelhoofd door zoo'n golf getroffen dan trilt de constructie op haar grondvesten. Bij een van die brekers is vannacht eerst het hek weggeslagen. Het water was toen nog niet op zijn hoogste peil gekomen. Met het stijgen van het water nam de kracht van de golven blijkbaar toe. Plank na plank werd uit het dek weggeslagen. Een nieuwe roller, die overkwam, heeft het huisje, dat bU de amusementstoe stellen stond opgenomen en een eind. verder in elkander gedrukt. De linker- trap (van de landzijde gerekend) is los gebeukt-. De werklieden hebben de veranda moeten schoren. Dit is alles nog schade aan het hout. Maar bovendien bleek er veel T-vormig ijzer in het open gedeelte van den vloer door kracht van de golven omgebogen te zijn. Tegen één uur. toen de vloed kwam opzetten, begon de ver nieling opnieuw. De werklieden, die be zig waren alles zooveel mogelijk vast te zetten, moesten de vlucht nemen voor de rollers, die met donderend geraas op de pier sloegen. De Amstcl bulten zijn oevers. Tengevolge van den jongsten storm is het water in den Amstel bij Uithoorn dermate gerezen, dat het, opgezweept door den storm, op verschillende plaat sen buiten zijn oevers is getreden. Het water loopt verschillende huizen binnen. Men tracht door het opwerpen van schoeiïngen erger te voorkomen. De waterstand is hooger dan in jaren hét geval is geweest. Aan De Vecht. Vele huizen te Vreeland staan onde: water, het Vechtwater stroomt door deze huizen heen den polder in. Op vel schillende plaatsen langs den weg van Vreeland naar Loenen staat het water over den dijk. Het verkeer is gestremd. De scheepvaart zal waarschijnlijk wor den stilgelegd. De toestand ls zeer ge vaarlijk te achten. Uit Nigtevecht seint men: De Vecht stijgt nog steeds, en heeft thans reed3 een hoogte van meer dan 75 c.M. boven A. P. bereikt. Verschillende woningen hebben waterschade. Het water staat reeds in de Openbare school en een dijk staat op het punt door te breken, waar door een groote polder onder water zou komen. Met zakken zand poogt men den dijk te versterken, maar als het wa ter blijft wassen, vreest men, dat dezr versterking niet voldoende zal zijn. Sleepboot „Utrecht" Is zoeh. De sleepboot „Utrecht" van het bu reau Wijsmuller is Dinsdag uit Cuxha- ven vertrokken met een lichter met be stemming naar een Hollandsche haven. Sindsdien heeft men niets meer van hei, soliip gehoord, meldt de Tel. Men ver moedt, dat de sleepboot ergens kalmer water heeft gezocht of een kleine haven in Duitschland is binnengeloopen. De „Friesland" zou op weg gaan om lie; schip te zoeken en zoo noodig assistentie te verleenen. De „Utrecht" hoeft zestien man aan boord. De duinen by Schoorl. Had de storm van 16 en 17 Novem ber de duinen van het Noordzee strand bU Schoorl aanmerkelijk ge teisterd. de storm in den nacht van VrUdag op Zaterdag j.l. heeft het ver nielingswerk vergroot. Vooral is dit het geval by strandpaal 29 en 28. waar honderden kubieke meters zand met helm- en rietbeplanting in zee zyn ge stort, zoodat de duinen loodrecht ter lioogte van een huis oprijzen. Een enkele duinregel scheidt hier de golven van de achterliggende duinpan; op een enkele lage plaats spoelden de vloedgolven hier treeds binnen, meldt het Hbld. De opgestuwde Zuiderzee. De Noordwester storm van Zondag op Maandag heeft het Zuiderzeewater opgestuwd, hooger dan de zomerkaden. zoodat de Gooische Meent overstroom de. meldt het Hbld. In Huizen stond op den Havenweg gistermorgen een paar voet water, zoodat het lossen der Rynschepen met het materiaal voor den nieuwen ryksweg moest worden onderbroken. Voor Naar- den stond het zeewater hoog tegen de wall<m langs de „Zoute gracht". Urk onder water. Van het eiland Urk is ongeveer 3/5 gedeelte, het omkade weiland, over stroomd tot den w-eg benoorden het dorp. Met woeste kracht beukten de gol ven het paalscherm aan den N.W.-kant en hooge wolken schuim stoven er over heen. Van het toch al kleine plekje in het midden der Zuiderzee steekt thans alleen het hoog genoeg gelegen dorp boven de golven uit. Marken overstroomd. Maandagmorgen is het eiland Marken overstroomd. Reeds Zondagavond begon tengevolge van den hevigen storm het water op te zetten, zoodat toen de stand 2 M. boven A. P. werd en vele bewo ners naar de zolderverdiepingen van hun huizen moesten vluchten. Het ge- heele eiland staat onder water, ook de hoog gelegen Kerkbuurt. De Zuiderzecdijken. Aan den Drechter 1 andschen Zeedyk is gisternamiddag nog een ploeg arbei ders van Enkhuizen aan het werk ge gaan om doorbraak te voorkomen. Ge vaar was er gisteravond niet, maar het zeewater steeg toen weer. De dük van den Immerhornpolder is nog onbeschadigd. Toch zyn de ge bouwen in den polder reeds ont ruimd. ..A Baggermolen gezonken. De baggermolen De Gimpt van de firma den Breejen van den Bout uit Nymegen. gehuurd door de firma Kraayeveld uit Sliedrecht, is op de Zuiderzee gezonken. Eenige leden der bemanning zyn gered. Omtrent het lot der anderen is nog niets bekend, meldt de N.R.C. Dc Lemmer nachtboot. De Lemmer nachtboot, is Maandag avond omstreeks 8 uur getrokken door drie botters, veilig in de haven van Urk binnengebracht. De boot had baar schroefas gebroken, zy had gedurende een nacht en een dag in de omgeving van Urk verkeerd. Door de woeste zee werd het schip zoo heen on weer geslingerd, dat enkele personen gewond werden. Een passagier uit Lemmer kneusde een der ribben. Zijn toestand is niet van ernstigen aard. Voorts werden twee leden der beman ning gewond, een van hen brak zyn arm. terwyi de ander zyn been heeft ge broken, Beiden zijn uit Lemmer afkom stig. Friesland in het donker. De storm heeft te Workum groote schade aangericht. Een storing in de electrische voorziening zette een deel van Friesland in het donker, terwy'l vele daken werden beschadigd en ruiten in- ;edrukt. Op het strand werd heden morgen een goederenschuit aangetrof fen van de Mij. tot Uitv. van Zuiderzee werken. By onderzoek bleek niemand meer aan boord te zy,n. In de kajuit bevonden zich nog eenige kleeding- stukkon en de resten van een maaltyd. Gevreesd wordt dat de opvarenden omgekomen zyn. DE ZEEDIJK BIJ MUIDEN. HET HERSTEL. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land stellen aan de Prov. Staten voor. onder voorbehoud van de nader door de Provinciale Staten te treffen regeling omtrent de terugbetaling, het aan het Hoogheemraadschap van den Zeedyk be oosten Muiden, ingevolge het besluit der 20 Juli 1D26. verleende voorschot van ten hoogste 300.000, ter bestryding van de kosten van herstel en verbetering van dien dyk, voor zoover de noodzakelyk- lieid dier herstelling veroorzaakt was door den storpi van 25 November 1925 en de ver be tering.', werken een gevolg waren van de by dien storm opgedane ervaringen, te verhoogen met ten hoog ste 60.000. LIJK OP EEN SCHIP GEVONDEN. DANZIG, 25 Nov. (Wolffbureau). Op een hier in de haven liggend Fransch stoomschip vonden gisteren by het bun keren eenige werklieden een lyk. Uit het dcor de politie ingestelde onderzoek bleek dat het een Pool was die ge tracht had als blinde passagier naar Engeland te reizen. Klaarblijkelijk is hy in twist geraakt met een matroos, die hem met een slag op het hoofd ge dood heeft. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. tfet smakelijkst en voedzaamst voor de boterham of op beschuit. CMOBOTRA met België zwaar geteisterd ANTWERPEN EN VELE DORPEN GEDEELTELIJK ONDER WATER. DE RIJN EN DE RUHR DREIGEN. Hedenmorgen bereikte ons een groot aantal telegrammen betreffende den hevigen storm die België heeft geteis terd en vooral in de omgeving en in Antwerpen hevig huis hield. Het eerste bericht luidde: ANTWERPEN, 26 Nov. (B.T.A.) De burgemeester deed in de gisteren avond gehouden gemeenteraadszitting mededeeling van het onder water staan van het te Waelhem gelegen pomp station der watervoorziening, waardoor de toevoer van water in de geheele stad niet kan geschieden. Met hulp van 150 man der genie is onmiddellijk met het herstellen aangevangen doch dit zal verscheidene dagen duren en zeker niet voor aanstaanden Vrydag volbracht zyn. Volgens besluit van den gemeenteraad zal de bevolking per proclamatie en door de pers ernstig gewaarschuwd worden voor de gevaren van het nuttigen van ongekookt water uit putteni* en slooten. Tevens wordt zy aangemaand zoo zui nig mogelijk te zyn met water en zoo mogelijk buurtgenooten er een deel van af te staan. Verdere telegrammen luidden: GENT, 26 Nov. CB.TJU Heden morgen omstreeks vier uur is de Schel- dedijk op drie plaatsen beneden en boven Dendermonde doorgebroken. De dorpen Grembergen en Moerseke staan gedeel telijk onder water. In het station van Grembergen staat het water pl.m. 2 M. hoog. Op sommige wegen staat het 1.50 M. hoog. Vele bewoners moesten in alleryi hun woningen- ontruimen. De gouverneur der provincie heeft militairen gerequireerd om te trachten de dyken te versterken, waarvan er ver scheidene ernstig bedreigd worden. Op verscheidene plaatsen staat de spoorbaan onder water. Men vreest dat de over strooming zich hedenmiddag by het hoogty nog zal uitbreiden. ANTWERPEN, 26 Nov. (B.T.A.) Door het bezwyken van den dyk van de Rupel staan te Terhaegen tal van fabrieken en steenbakkerijen onder wa ter. Te Hoboken is de Scheldedijk doorge broken zoodat de laaggelegen weilandc-n onder water staan. Een zestig-tal arbei derswoningen worden ernstig be dreigd. Te Calloo is de Scheldedijk eveneens bezweken. Een honderdtal soldaten zyn met vrachtauto's naar het overstroomde gebied vertrokken. BRUSSEL, 26 Nov. (B.T.A.) By Ostende woedt een hevige storm. Langs de geheele kust ise het water by vloed over de dijken gestroomd. Met name te Ostende en Blankenberghe slaat de zee door de aan zee grenzende straten tegen de dyken in de stad gelegen aan. De schade is aanzienlijk. Op den dyk te Blankenberghe zyn huizen ingestort. Een telegram van Vaz-Dias meldt voorts: BRUSSEL, 26 Nov. (V.D.) Het hooge water van de Schelde heeft in den nacht van Zondag op Maandag den rechter oever in Antwerpen overstroomd, zoo dat de kade daar blank staat. Om 2 uur in den morgen zette het water het dorp St.-Arme onder water, een geul van een diepte van 10 M. en een breedte van 60 M. gravende. De naburige spoor baan werd vernield, evenals de spoordyk die naar Gent loopt. De polders staan over een groote uitgestrektheid onder water. In den middag bleek, dat de over stroomingen niet dien omvang zouden aannemen, wélke door de bevolking ge vreesd werd, daar de dyken, versterkt door zakken zand, stand hielden. In de streek rond Ter monde geschiedde 'het zelfde. Doordat de spoorbaan onderge loopen is, is het verkeer onderbroken. In Duitschland. ESSEN, 26 November. (V.D.) De storm der laatste dagen heeft aanzien - iyke storingen veroorzaakt in het ge heele industriegebied. De telefoonver bindingen van Essen naar Keulen en MeunchenGladbach waren Maandag gedeeltelijk verbroken. He; water van de Ruhr staat hoog. De geheele Ruhrvlakte in de omgeving van Stiepel is onder water gezet. De bewo ners van de boerenhofsteden in het dal zyn door het water ingesloten. Ook het water van den Rijn staat hoog. In enkele uren zijn de Sieg er. de zijrivieren geweldig gestegen. Het wa ter is vuil-geel. Groote oppervlakten langs de oevers staan onder water, ter wy'l ook vele kelders e.d. ondergeloo pen zijn. Van het Westenvald, waar de regen sterk me' sneeuw vermengd wordt, stort het water nog voortdurend naar beneden. De hoogte van den Rijn by Keulen is van Zondag op Maandag van 3 M. op 4.50 M. gestegen. Het was sen houdt ononderbroken aan. Schipbreuken. Een telegram van het WD. uit Ham burg meldt over de schipbreuk van hef schoolschip „Pommern", dat het schip door een orkaan, welke in deze kracht in de laatste tientallen jaren op onze breedte niet is voorgekomen, alle masten heeft verloren. De draadlooze installatie bleef echter intact, zoodat het gelukte de beide Duitsche bergingsvaartuigen „Seefalke" en „Heros", die nabij de Scilly-eilanden gestationneerd zyn, te hulp te roepen. Hedennacht heeft de „Heros" onder groote moeilijkheden de uit 80 koppen bestaande bemanning aan boord genomen. De „Seefalke" trachtte, tot dusver echter zonder gevolg, het nóg dryvende schip in een haren te bren gen. De mogelykheid bestaat, dat de ronddrijvende masten nog een gat heb ben gestooten in de lciel van het schip. Nader meldt het W.B., dat de geheele equipage van de Pommern te Plymouth asn land is gezet. Een sleepboot uit Londen is er in ge slaagd het schip op sleeptouw te nemen. Het W. B. meldt nog, dat de Hinden burg, welke hc-t eiland Sylt met het vas teland verbindt op eenige plaatsen be schadigd is. Op de helft van den dyk heeft het water ter breedte van onge veer 35 M. groote zandmassa's wegge spoeld. Elders ontstonden gaten van eenige meters lengte en diepte. De stee- nen bedekking heeft echter slechts wei nig geleden. Het treinverkeer over den dyk ondervindt geen belemmering. Uit Trier komen berichten over den snellen was van de Moezel. Eenige kel ders staan reeds onder water. Ook de Sa ar wast. Uit het geheele Rijngebied wordt trou wens sterke was gemeld. In Keulen en omgeving is het tele foonverkeer in groote mate verbroken. Het observatorium te Potsdam heeft heden den laagsten barometerstand op- geteekend sinds 20 jaar. Uit Frankriik. De laatste stormberichten melden, da; op den Atiantischen Oceaan voorloopig rust heerscht, dat echter boven de M.c;- dellandsche Zee een zware storm woedt. Langs den staatsspoorweg in de om geving van Parys zyn talrijke telegraai- palen door den wind omgeworpen en geknakt. Zij vormen een groot gevaar voor het treinverkeer. Speciale ploeger, zijn onderweg om deze hindernissen uit den weg te ruimen. Daardoor hebben bijna alle treinen die te Parijs binnen komen vertragingen van soms wel i uur. Nieuwe stormen? LONDEN. 26 November (V. D.) Over den Atiantischen Oceaan nadert een nieuw, krachtig stonmeentrum. Een groote vliegtuigloods van de Imperial Airways in Wollston werd door den storm vernield. De geregelde passagiers- dienst van Dover, Folkestone en New- haven is stopgezet. In totaal worden 16 Kanaalstoombooten door den storm, op gehouden. Volgens nadere berichten uit Manilla is door den typhoon op de Philhpijnen 30 pet. der kokosnootenoogst verwoest. Talryke kleine schepen in den haven, werden vernield. STORM. Een lezer zendt ons het volgende: Bij Ons. Roffels regen op de ruiten, Boom en buigen heen en weer, Pannen vliegen van de daken, Ieder huisje laat een veer. Kees zegt dreinend: wat een Zondag! Jaap die trekt een leelijk snuit, Pa zegt, na zto vierde pypje, Voor geen ton ga ik er uit! Bij andfiren. Loeiend giert en brult de storm, Masten buigen heen en weer, Zeilen scheuren haast in stukjes, Ieder scheepje laat een veer. Kees zegt-: geeft me vlug m'n zwemvest, Jaap grypt naar z'n stormhoed, En de ouwe gryze visscher, Zegt: tot ziens vrouw, kind 't móet! Zonder drukte, zonder woorden, Gaan ze op de wrakken af. En heel klein en heel eerbiedig Nemen wij ons petje af JAC. KOLDERIE. MIDD. MEISJESSCHOOL. OUDERS VAN LEERLINGEN VRAGEN OM BETERE HUISVESTING. In Januari 1927 is op een ouderavond der Middelbare Meisjesschool een com missie benoemd (bestaande uit de hee- ren W. J. van Bilderbeek, F. Smits en mevrouw N. Reus-Goudsmit) om te on derzoeken op welke wyze de zoo hoog noodige verbeteringen in de huisves ting van deze school zouden kunnen wor den tot stand gebracht. De commissie zond een brief aan B. en W. Daarop werd 17 Augustus 1927 ant woord ontvangen dat de huisvesting van de school de byzondere aandacht van het college heeft. Hangende de wyziging der wet op het Middelbaar Onderwys (welke wyziging aanmerkelijke veranderingen van het onderwys aan meisjes beoogt) achtten B. en W. echter geen termen aanwezig om tot verbouwing van het schoolge bouw over te gaan. Dit antwoord werd niet bevredigend geacht. De ouderavond van Maart 1928 heeft haar leedwezen uitgesproken, dat geen stappen werden gedaan, om in de zeer veel te wenschen overlatende huis vesting van deze school verbetering te' brengen, terwyl toch op verschillende plaatsen in deze gemeente zeer moder ne schoolgebouwen verrijzen en noodza kelijke verbouwingen van bestaande schoolgebouwen plaats vinden. Daarom heeft de commissie thans een advies aan den gemeenteraad gezon den. Betoogd wordt, dat het aantal leerlin gen (1919: 144. 1920: 130: 1921: 123: 1922: 112; 1923: 116, 1924: 129; 1925: 131, 1926: 161; 1927: 158 en 1928: 165) aan toont. dat deze school de volle aandacht waard is. Het aantal toegetreden leerlingen zou zeker onder normale omstandigheden grooter geweest zyn. maar afgeschrik! door den slechten toestand van het schoolgebouw, zoeken vele ouders voor hunne meisjes hun toevlucht tot inrich tingen voor byzonder onderwys. In het kort komen de klachten op hel volgende neer: lo. het aantal lokalen ls te gering en de lokalen zyn te klein. 2o. één klas moet altijd ambulant zyn. 3o- voor de gymnastieklessen moeten de klassen gesplitst worden. 4o. er ontbreekt een handwerklokaal, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». PER REGEL. De alom bekende Wood-Milne rubberfabriek is er in geslaagd, een nieuw zool-materiaal WOOD-MILNE RUBBER LEDER te fabri- ceeren. Dit biedt enorme voordeelen boven gewoon zoolleder. Het is echter niet te vergelijken met gewone rubber, doch heeft alle eigenschappen van leder en wordt op dezelfde manier ver werkt (genaaid, gepend, genageld). Het duurt echter circa 3% maal zoolang, kost niet duurder, loopt aan genamer, glijdt niet uit en kan voor het meest elegante schoeisel gebezigd worden. Laat uwe schoenzolen repareeren met verkrijgbaar bij alle moderne schoenmakers, in lederzaken en schoenwinkels. Eischt tevens dit zoolmateriaal op uw nieuw schoeisel dat voor een school met uitsluitend vrouwelijke jeugd nlet|gemist kan wor den. 5o. moeten de lessen in Natuurkunde, Plant- en Dierkunde en Scheikunde in hetzelfde lokaal gegeven worden. 6o. de teekenzaal moet tevens voor het onderricht in zang gebruikt worden. Daarenboven laat de ventilatie zeer veel te wenschen over en de storende geluiden van buitenaf zyn op sommige tydstippen dusdanig hinderlijk, dat er van een geregeld onderwys bijna geen sprake kan zyn. De beperkte ruimte van de speelplaats laat niet toe dat alle meisjes zich in de vrije tien minuten binnen de school kunnen ontspannen en de meesten moe ten zich zonder controle op de straat begeven (3de, 4de en 5de klasse). De rywielenbergplaats voorziet nog niet voor één vierde in de behoefte. Nog daargelaten de mogelykheid van reorganisatie van dit onderwys, die al gemeen wenschelyk wordt geacht, (zoo als byv. de mogelijkheid te openen om na zesjarige opleiding tot een gewoon H.B.S.-eindexamen te komen of van deze school een meisjes-lyceum te maken, zooals reeds in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht met succes is gedaan, betoogt de commissie, dat ook by reorganisatie van het onderwys zeer groote verbeteringen in het schoolge bouw moeten worden aangebracht. De vraag ryst bij ons ouders, zoo ver volgt dit adres: waarom moet dit meis- jesonderwys steeds ten achter gesteld worden by dat van de andere inrichtin gen van M. O., terwijl toch het ver schuldigde schoolgeld hetzelfde is als voor de gemengde Middelbare Scholen. Waar velen klagen over de ongebon denheid van de tegenwoordige jeugd, moet het (naar de commissie meent) slechts op prys gesteld worden dat nog zoovele ouders van meisjes van 12 tot 18-jarigen leeftyd de voorkeur geven aan een gescheiden opvoeding, daar juist op dezen leeftyd het verschil tusschen de mannelijke en vrouwelyke jeugd zoo groot is. „Een volgend punt van groot belang is ook de niet gelijkwaardige salarieering van deze leerkrachten met die van het overige M. O. personeel. Hierdoor komen minder sollicitaties by een vacature en is de keuze zeer beperkt en de kans groot, dat goede leerkrachten al spoe dig naar elders solliciteeren, zoodat steeds mutaties plaats vinden, wat het onderwys niet ten goede komt". De commissie dringt er thans op aar- dat de raad zal overwegen, welke stap pen gedaan moeten worden, ten einde te geraken tot een beteren en gezonde- ren toestand van het onderwijs en de huisvesting van de leerlingen der Mid delbare Meisjes School. UIT HET BAKKERS BEDRIJF. EEN DREIGEND CONFLICT. De afdeeling Haarlem van den Alg. Bond van Arbeid(st)ers in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedryf heeft getracht om in de arbeidsvoor waarden van het personeel van den heer J. Hart (firma Wed. Hart) verbetering te brengen, omdat zy meende, dat de loonen beneden de plaatselyke loonen waren. Tusschen den bond en den werkgever werd een schriftelijke overeenkomst ge troffen. waarbij voor een aantal arbei ders betere loonen en andere arbeids voorwaarden werden vastgesteld. Later meende het bestuur evenwel, dat de patroon zich niet aan de overeen komst hield. Eén der arbeiders zoo meende het bestuur had in één week 10 minder ontvangen dan was vast gesteld. In een conferentie met het afdeelings- bestuur betwistte de werkgever de juist heid van deze loonkorting, doch den volgenden dag werd den betrokken ar beider het hem des Zaterdags te voren te weinig uitbetaalde ter hand gesteld. Daarby werd hem tegelyk ontslag aan gezegd wegens personeel-verwisseling. Het bestuur meent evenwel dat dit ont slag in werkelykheld verleend is omdat de betrokkene bij zyn vakbond de loon- kwestie aanhangig had gemaakt. Ket bestuur heeft, na gepleegd overleg met het bondsbestuur. besloten om tegen cllt ontslag met kracht op te treden. POLITIE MUZÏEKVEREENIGING. Door een misverstand is het concert dat de Haariemsche Politie muziekver- eeniging Maandagavond in de Gam. Concertzaal gegeven heeft, niet door een onzer muzikale verslaggevers bijge= woond. Daarom moeten wij met eenige algemeene mededeeling en volstaan. De zaal was vrij goed bezet. Onder leiding van den directeur den heer Reinier van 't Hoff werd door de muziekvereeniging heel goed gespeeld. De vereeniging presteert veel, vooral omdat in aanmerking genomen moet worden, dat de keuze voor de krachten beperkt is. Het is heel wat om uit een corps van nog geen 200 man een mm ziekvereeniging van ongeveer 30 man samen te stellen. Het programma ver meldde de volgende muzieknummers: Camarades, Maxche de Belleflamme, Fête Provengale, F. Popy, Fantasie Fa cile, P. A. Stenz, Theresen, G. Faust, Quartet uit „Die Fee mit den blauen Augen", van A. Govaert, Arr. Reynier van 't Hoff. Gitana, Potpourri sur 1'Opéra de Balfe. Quartet „Morning Prayer" van D. Tsohaikowsky. Ait. Rey, nietr van't Hoff. Le sans nom, Marsch Finale. Medewerking werd verleend door het •ocaal mannenkwartet „Euphonia", di recteur Nico Hoogerwerff, dat een fetal liederen zong. De toehoorders beloonden de execu tanten met applaus. De nieuwe voorzitter van de muziek vereeniging de heer J. C. Verlaan opens de de bijeenkomst met eenige woorden van welkom. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Lezing over de suikerindustrie. Voor de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Huisvrouwen zal Don derdagmiddag a.s. om half drie in het gebouw van Zang en Vriendschap de heer De Gast uit Breda een lezing hou den over de suikerindustrie. GELD LEENING. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land stellen voor ten laste van de Pro vincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blyken om eene som te verkrij gen ter voldoening van: a. 244.500 wegens kosten van uit breidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedryf; b. 10.000 wegens kosten van buiten gewone werken in het. Provinciaal Zie kenhuis naby Santpoort; c. 60.000 wegers voorschot van het Hoogheemraadschap van den Zeedijk beoosten Muiden ter bestrijding van de kosten van herstel en verbetering van dien dyk; d. 10.000 wegers voorschot aan de Amsterdamsche Voreeniging voor Ge zondheids- en Vaosntie-kolonies te Am sterdam ten behoeve van de verbouwing van haar kolonie'mns te Zandvoort. De rente zal ter. forste 5 pet. 's jaars zyn. kantongerecht. By Kon. beslui; van 23 November ls benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Haarlem mr. F. J. D. Theyse, advocaat en procureur te Bloemendaal. GEVONDEN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: G. Snijden Thomsonlaan 86. tasch met inhoud; N. Vellinga, Haitsma Mulierstr. 29, bril; Krantenkiosk. Tempclicrsstr. bril; M. v. d- Aar, Harmenjansweg 56. broche; Middelhoop. Begijnhof 13. benzinebus; L. v. d. Berg, Zomcrstr. 24, beurs m. inhoud; J. Kooy, Kloosterstr. 56. kin* dercape: A. Lasoncs. Leidscheplein 52. duif (genummerd); G. H. v. Santé, Dr. Leydsstr. 99. geld; J. Tndenbos, Duvenvoordestraat 21. horloge; A. Tibboel. ColcnsostT. 35, muts; Br. Grandiek, Gen. Cronjéstr. 79. porte» monnaie met inhojid; D. Koers. Bak* kerstraat 36 rood, pet; Wed. Bos. Rustenburgcrlaan 75 c, pakje goed: D. War, Zuklerstr. 8 rood. kindernara» pluic: Roodc. Piilslaan 122, zadeldek; M. Woud aBillitonstr. 11. sierspeld; Du Rieu. Schouwtjcslaan S4, dames» tasch met inhoud: Kat Lakcnkooper# straat 16, zakmes.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12