A.E.O. BUITENLANDSCH OVERZICHT EEN VREEMD MISVERSTAND. EN DAT THANS GOEDGEPRAAT WORDT. GEMENGD NIEUWS SPORT EN SPEL SCHEEPSBERICHTEN St. Nicolaas Cadeau INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 28 NOV. 1928 Dat ontstemming in Berlijn wekt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De bladen bevatten verschillende me- öedeelingen omtrent een misverstand dat gerezen is, inzake de te benoemen herstelexperts. Na het Parijsche bericht, dat hierop neer k^am dat de experts zouden benoemd worden door de Com missie van Herstel, was ontstemming ontstaan onder anderen ook in Berlijn, waar men opmerkte dat deze geste niet in overeenstemming was met den Ge- neefschen tekst van den 16den Septem ber, welke duidelijk had behelsd dat de respectievelijke regeeringen in de benoe mingen zouden voorzien. Voor Duitschland is beslissend, dat de Duitsche deskundigen buiten invloed van derden, door de Duitsche regeering benoemd worden en dat de commissie van herstel geen invloed kan oefenen op den arbeid der deskundigen, Churchill echter heeft na vragen hier omtrent in het Lagerhuis verklaard, dat dit juist een der onderwerpen was waar omtrent het ontijdig zou zijn inlichtin gen te verstrekken. Van andere zijde wordt tegelijkertijd opgemerkt dat Tardieu's mededeeling omtrent de benoeming door de herstel commissie verkeerd is opgevat. Bedoeld werd slechts dat men formeel zou in- formeeren bij de herstelcommissie, (die daartoe de beste bron is) wie voor de benoeming in aanmerking zouden kun nen komen. Het zou dus niet in de be doeling liggen, om een subcommissie van de herstelcommissie te benoemen. Voorts wordt van Fransche zijde er kend dat Duitschland zich terecht boos zou mogen maken als inderdaad de her- stelcofrunissie gevolmachtigd was ge worden om de experts te benoemen. Hm! Dit klinkt zeer vriendelijk; het onderscheid tusschan een officieele be noeming door de herstelcommissie en een advies van de herstelcommissie (dat dan toch zeker opgevolgd zou worden) lijkt slechts een onderscheid in naam. Het komt ons voor dat Tardieu een on diplomatieke en onvoorzichtige mede deeling heeft willen goed praten. Dit verklaart ook Churchill's gereser veerdheid! F. A. Baldwin in 't nauw. In het Lagerhuis vroeg de conserva tieve afgevaardigde Erskine of de pre mier spoedig den datum van de alge- meene verkiezingen kon opgeven, aldus het Hbld., daar de onzekerheid dienaan gaande een slechten invloed op den han del had. Baldwin antwoordde dat by het vaststellen van. den datum alle om standigheden in 'aanmerking zouden worden genomen. Erskine vroeg nog: Kan de minister tenminste zeggen dat de verkiezingen niet tot den herfst zul- len worden uitgesteld? Baldwin: Ik ga nooit een duimbreed verder, dan het antwoord dat ik gege ven heb; (Gelach)-. Kenworthy: Zal de premier ook in aanmerking nemen dat 'het erg wreed is, zijn eigen aanhangers zoo lang in onzekerheid te laten omtrent den tyd van hun terechtstelling? (Gelach op de arbeidersbapken) Hopkinson: Is het geen feit, dat de schade voor den handel meer haar oor sprong vindt in de onzekerheid omtrent den uitslag der verkiezingen dan om trent den datum daarvan? Hierop werd geen antwoord gegeven. 't Struikelblok: amnestie. De liberale fracties van Kamer en Senaat zijn dringend bijeengeroepen om eens te meer te beraadslagen over de qu&estie der amnestie, aldus meldt het Hbld. Een groep liberalen, onder wie Hijmans, Max en baron Lemonnier blijft nog steeds onverbiddelijk gekant tegen elk teruggeven van civiele rechten aan veroordeelde activisten. Daarentegen blijft een groep van de Katholieken even onverbiddelijk vost bij stuk hom den. Er wordt voorzien, dat de byeen; komst van morgenochtend beslissend zal zijn voor den toestand en daar het te nemen besluit geen twijfel overlaat, wordt in het vooruitzicht gesteld een uittreden van de liberale ministers uit de regeering. Aan den anderen kant is het vry ze ker dat indien de quaestie der amnestie niet opgelost wordt op de ruimere wijze ode door de Katholieke groep word; voorgesteld. Van Cauwelaert zich uit de politiek terug zal trekken en bij de ver kiezingen. die 1 Mei plaats zullen vinden ziah niet meer candidaat zal stellen. In dien de liberalen uit de regeering tre den, kan een ontbinding van de Kamers worden verwacht, daar het uitgesloten is dat in de heerschende omstandigheden een nieuwe regeering gevormd zou kun» nen worden. Lagere belastingen? Wij lezen in de N. R. Crt.: De groote réde waarin Neville Charm berlain zijn ontwerp betreffende de ver laging der plaatselijke belastingen vsn tegen de ISO bladzijden voor het Lager-, huis toelichtte, was, als een stuk parle mentaire arbeid beschouwd, uitnemend werk dat ook aan öe zijde der oppositie groote waardeering ondervond. Het trok öe aandacht dat Chamberlain twee en een half uur lang sprak zonder voor deze ontzaglijke ingewikkelde materie mee: dan korte aanteekeningen te gebruiken Algemeen werd hy vergeleken met zyn vader Joseph Chamberlain, aan wien hy gisteren zeer herinnerde. De Londensche correspondent van de Manchester Guardian kreeg den indruk dat Chamberlain er naar streeft de er- positie zooveel mogelijk te verzoenen en op zyn kant te brengen, zoodat het ont. werp feitelijk den steun van alle par tijen zou krijgen. De Labour afgevaar digden hoorden in Chamberlain's rede twee stemmen, een om de ontevredenen uit zijn eigen party gerust te stellen, waarin hy blijkbaar slaagde, terwijl de andere een beroep deed op de oppositie om in deze taak van verzoening van de ontevreden conservatieven, te helpen. Heeft Neville Chamberlain inderdaad deze bedoeling gehad, dan zal hij daarin toch zeker niet slagen, wanneer hij er niet toe overgaat om de zorg voor de werkkraohtige armen die nu onder de Armenwet vallen, en op wie daardoor het stigma van pauperisme rust, aan den staat te brengen. Voor de Manches ter Guardian en de oppositie over het algemeen is dit het centrale gebrek van het ontwerp voor zoover het de armen zorg betreft Daar deze concessie van Churchill neg eerst nieuwe offers zou eisehen en deze daartoe zeker niet be reid zal zijn, is het te voorzien, dat Chamberlain ook by de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp niet tot deze concessie zal kunnen overgaan. Van de verzoening der oppositie zal dan ook wél niets komen terwijl ook het naderen van de algemeene varkie» zing geen gunstige factor is. De eerste sprekers der arbeiderspartij li9ten geen twijfel dat Chamberlain's rede bij hen geen bekeering te weeg ge, bracht heeft. De Daily Herald blijft er bij, dat van Neville Chamberlain de ar beiders noch edelmoedigheid noch recht vaardigheid te verwachten hebben. Ingrijpende bezuinigingen Volgens het V. D. Z.-bureau is het rijksmmisterie van financiën in sameru werking met de andere ryksdepartemen ten er in geslaagd het geweldige tekort van de nieuwe ryksbegroofcing voor het jaar 1929 van 600 tot 500 millioen terug te brengen, door toepassing van de in grijpendste bezuinigingen, aldus de N. R. Crt, Daarentegen wordt voor de definitie ve vaststelling van de nieuwe begrooting steeds dringender de behoefte gevoeld van het tot stand komen van de groote coalitie, daar men liet nauwelijks durft wagen de begrooting, zooals zij nu is, aan den Rijksdag voor te leggen, zon der de zekerheid te hebben, dat een ■meerderheid van het Huis bereid is de noodzakelijke nieuwe belastingen, die de regeering moest voorstellen, goed te keu ren. Deze noodzakelijkheid van een stevige regeeringsmeerderhedd wordt eveneens sterk gevoeld1 bij de plannen tot herzie; ning en unificeering van het belasting; stelsel, welke de regeering anders ooi; niet aandurft. De voorstellen zullen in ieder geval ten spoedigste ingediend moeten worden en ofschoon de afloop van het partyconga-es derDuitsche Volksparty niet op oppositieneigingen bij die party -wijst, bestaat er toch een politieke onzekerheid die zeer onge- wtnscht wordt geacht. AMERIKAANSCHE PROPAGANDA. Het Radio-Bropagandal Comité van het Democratisch Verbond deelt mede. dat door de Democratische Party niet minder dan 600.000 dollar aan de draad looss propaganda is besteed voor de ver, kiezmg van Al Smith. Door de Republikeinsche Partij werd ongeveer 625000 dollar aan radiospropa- ganda. ten koste gelegd. Het bedrag van 1-250.000 dollar maakt ongeveer één zevende uit van hetgeen de partijen in totaal aan verkiezings- ^-wraganda ten koste legden. NIEUWE WERELD ZENDER IN AZIë. Het Gouvernement te Nanking heeft een overeenkomst aangegaan met de Radio Corporation 01" America inzake den bouw ran een telegrafie-zend-sta* iion van groot vermogen voor handels doeleinden. Het station, dat geheel naar de eisehen des tijds zal worden inge.- rieht, moet in November van het vol gend jaar gereed zyn Het station zal bestaan uit twee trans.- oceanische zenders, welke den dienst zullen onderhouden met Europa en Amerika. De kosten van de geheele in stallatie zullen 170.000 dollar bedragen, Wanneer de nieuwe zender in werking treedt, zullen de telegramtarieven aan merkelijk verlaagd worden. DE EIEREN-PRODUCTIE VAN BELGIë. Wauters. öe vroegere socialistische minister van arbeid en industrie geef: in „Le Peuple" een merkwaardig over zicht van de eierenproóuctie van België. Hy schrijft om.: Vier en twintig mil lioen kippen veroorloven ons zes hom óerd millioen eieren uit te vceren. De schrijver wijst er op dat België nog in het jaar 1913 meer dan S0 millioen eieren invoerde, terwyl het in 1924 135. 1925 181» in 1926 396, in 1027 471 mil. lioen eieren uitvoerde, terwijl 1928, naar schatting, cp een uitvoer van 600 mil lioen eieren kan wijzen. Dit resultaat was alleen mogelijk, om dat de teelt van hoenders, met het oog op de eierenproductie, systematisch te: hand werd genomen. Wat doelbewust drijven in deze richting beteekent, kan 't best blijkt uit het feit, dat België in hst jaar 1915 met 12 millioen legkippen neg S0 ïnüliccn eieren imperteeren moest, terwijl het thans met zijn 24 millioen kippen meer dan 600 millioen eieren uitvoert. HET AANTAL LUISTERAARS IN HET BUITENLAND. Het aantal luisteraars in het buiten» land bedraagt thans in Oostenrijk 306-320, in Denemarken 230.460, in Engeland 2-528919, in Hongarye 117.933, in Noorwegen 62-S70, in Zweden 370-991. in Zwitserland 65-727, in Tsjecho-Slowa-. kye 22.269, in Litauen 15.000, in Roeme nië 7000 en in Duitschland 2-334-253. HOE VISSCHEN DOOR LICHT WORDEN GEVOED Van het bekende feit, dat de mot in het licht vliegt, heeft men in Amerika voor het telen van visch op eigenaar dige wijze gebruik gemaakt. Volgens een mededeeling in het Tydscbrift der Ge neral Electric Company zijn in stroomen in het Lakeside Park van Fort Wayne in Indiana sterke electrisohe lichtbron nen van verschillende kleuren aange, bracht. De bezoekers van het park geloo, ven wellicht dat deze kleurrijke effec ten in het water dienen, om de natuur schoonheid te verhoogen, maar dat is toch niet het voornaamste motief. Het hoofdmotief voor het aanbrengen van deze installatie is wél, dat deze mee- ren en scroomen voornamelijk dienen voor het telen van visch. Nu moet de visch goed worden gevoed en ze eten het liefst insecten Daar het groot aantal visaohen een groote hoeveelheid insecten noodig heeft moest men er voor zorgen, dat zooveel mogelijk véle Insecten worden aan ge trokken. Toen kwam men ip het denk» beeld licht te gebruiken en men heeft zich niet vergist. Groote zwermen insec ten vliegen naar bet verlichte water. Misschien zou de verlichting boven het water voldoende zijn geweest, maar men wilde ook de broedende vissohen tege moet komen en daarom werden op den bodem eveneens lichten aangebracht. Groote hoeveelheden insecten storten zich in het water om nader tot het licht te komen. En de visschen behoe ven niet uit het water te springen, om ze te bemachtigen, maar kunnen ze nu gemakkelijk in het water pakken. BILJARTEN. D. O. S.—O. G. De biljartwedstrijd D. O. S.O, G. werd bij den heer Nieuwenhof aan de Leidschcstraat voortgezet tusschcn dc 3e klasse. Deze strijd eindigde in het voordeel van D. O. S.: 400 tegen 1S2. COMPETITIE NED. BILJARTBOND Dc wedstrijden in de eerste ronde van de competitie van den Ned. Bil» jartbond, welke tc Haarlem tusschcn Door Eendraoht Sterk (D.E.S.) en Haarlem»Noord in een uit» cn thuis» wedstrijd bestaat, hebben Maandag» avond in Hotel ,,'t Hof van Holland" een aanvang genomen. Het begin was een succes voor Haarlem»Noord, daar het alle vier partijen won. Het verloop was als volgt: Het eerst speelden Mur (Haarlem» Noord) cn Vlug (D.E.S.). Dc bezoc» ker was bijzonder op stoot en liep al spoedig een heel eind uit. Hij won on» bedreigd met 100 om 66- In dc volgende partij nam Cornet (HaarlemsNoord) de leiding tegen Klaasen (D.E.S.), die zyn vorm niet kon vinden en in Cornet zijn meerdere moest erkennen. Dc stand aan 't einde van dc partij was: 100 om 67. Daarna traden Kronenburg (Haar» lemsNoord) en van Terwisga (D.E-S.) in het strijdperk. De laatste had lan» gen tijd de leiding, doch eindelijk wist Kronenburg voor te komen cn te win» nen met 100 om S9. De slotpartij ging tusschcn Goddijn (Haarlem*Noord) cn van Amstcl (D- E S.) Alhoewel laatstgenoemde voort» durend in de meerderheid was, wist Goddijn ten laatste voor te komen cn te winnen met 100 om 97. Dc eindstand was dus: 40 voor HaarIem»Noord. Alchiba 27 te Rotterdam v. Hamburg. Arendskerk p. 26 19 u. Ouessant, Syd ney naar Rotterdam. Alcyone 26 te Buenos Ayres v. Rot terdam. Amor 26 te New York v. W.-Indië. Andyk, 27 te Suez, Rangoon naar Rot terdam. Alcor p. 26 Dungeness. Rotterdam n. Santa Fé. Baarn 24 v. Cristobal naar Buenaven tura. Bali 26 te Genua, Batavia naar Am sterdam. Blommersdyk 26 9 u. 4 m.. 310 myl Z.- West van Valencia, Rotterdam n. New- York. Ceres, 26 te Lagos verwacht, Amster dam naar W.-Afrika. Chr. Huvgens. p. 26 Ouessant 6 u. v. Batavia te IJmuiden en 10 u. te Amster dam verwacht. Dinteldyk 24 v. Los Angeles Harbour. Paciflckust naar Rotterdam. Drechterland 26 v. Lagos naar Duala. Eemöijk (Soileveld) 26 te Antwerpen v. Hamburg. Eemdyk (H. A. L.) 25 te Vancouver, Antwerpen naar de Pacifickust. Eemlanó p. 26 17 u. Ouessant, Am sterdam n. Z. Amerika. Alles wel. Garoet, 24 v. Hongkong naar Singa pore. Grotius 26 v. Duala naar Calabar Haarlem, 27 v. Santa Marta naar Car tagena. J. P. Coe.o p. 27 Gibraltar, Amster dam naar Batavia. Kilstroom 26 v. Las Paimas naar Da kar. Amsterdam naar West Afrika. Kambangar. 26 te P. Saic. Amsterdam naar Batavia. Karimata 25 v Sabang naar Batavia. Krakatau. 26 v. Sabang. Batavia naar Amsterdam. Kota Inten 27. 10 u. v. Djedda, Bata via naar Rotterdam. Kinderdijk. 26 v. Hamburg. Pacific- kust naar Rotterdam. Lochkatrine 26 te Tacoma, Paciflckust naar Rotterdam. MUZIEK. TWEEDE CONCERT DER HAARL. BACHVEREENIGING. Indien vader Haydn gisteravond m onze Gemeentelijke Concertzaal de uitvoering zijner Symphonie in D (een der z.g.Londensche Symphonieën, no 4 der Peters- en Breitkopf-uitgave) had kunnen bywonen. zou hy waarschyn- lyk in bewondering zyn geraakt voor de volmaakte afwerking tot in de kleinste kleinigheden, die het Concertgebouw orkest aan de voorbereiding besteed had. Maar misschien zou hy ook met eenige verbazing gevraagd hebben of er tegen woordig zóóveel menschen noodig zyn om een werk uit te voeren, waarvoor in zyn tijd het derde deel van dat aantal voldoende was. En dan zou men hem hebben kunnen antwoorden: noodig is 'fc in geen geval; dat is nog onlangs by het concert der Neder!. Kamermuziek - vereeniging gebleken; deze gaf toen een andere symphonie van den meester, eveneens in de perfectie. Maar over de wenscheüjkheid van die massa-bezetting wordt verschillend geoordeeld. Groote zalen eisehen natuurlijk een grooter aantal uitvoerders, maar onze concert zaal is niet zoo groot of een klein orkestje als het 200evengenoem.de kan ze be spelen met prachtig resultaat. Van het Amsteröamsche orkest speelden slechts enkele tweede violen niet mede. 't Was mooi, prachtig, virtuoos in hooge mate, doch ik voor my verkies de uitvoering „en petit comité". De klankkleur die aan ontstaat is geheel anders en naar ik geloof, veel meer volgens Haydn's bedoeling. En verder moet ik opmer ken dat de in vele opzichten bewonde renswaardige strakheid van lyn, die Monteux in de voordracht hield, naar mijn smaak in het beroemde Andante althans in de cantilenes wel eens even had mogen plaatsmaken voor wat ge voeliger lynen. Haydn was toch werke lijk geen man zonder muzikaal senti ment. Ik geloof dat meerdere violisten zelf gaarne wat meer uitgepakt had den. Doch elke poging daartoe werd door den leider terstond onderdrukt. Over den smaak valt niet te twisten Van Haydn's in de zonneschijn lachende heuvellanden te springen mid den in de zee van Debussy is een tour de force. We hebben dien moeten vol brengen, op gevaar van ja van wat niet al? De een zal zeggen: van een verkoudheid, de ander zal den eenen voor een stumper houden en spreken van een verfrisschend en heilzaam bad. Tusschen Haydn en Debussy ligt een eeuw wereldgeschiedenis, en hoewel de zee in die spanne tyds noch geologisch, noch faunistisch of floristisch merkbaar veranderd is, en zelfs het reddingswezen aan onze kust nog grootendeels de toestanden van vóór 100 jaren schynt te vertoonen, heeft de muziek heel wat evoluties, zelfs sprongvariaties doorge maakt. Voor de verklanking van De- bussy's symphonlsche schetsen is het groote orkest noodig. Debussy geeft in „La Mer" impressionisme, klanktndruk- ken; hy combineert niet, werkt niet constructief. In hoeverre zullen nu zyn impressies weerklank hebben gevonden in den geest, in het gemoed der hoor ders, die in deze stormachtige dagen toch zeker voor maritieme indrukken -ontvankelijk geacht moeten worden? Het zeer matige applaus na de vertolking geeft te denken. Debussy's kunst is voor onzen tyd geen aangegaapte nieuw lichterij meer. Is zij dan reeds aan het verbleeken of wordt zy nog steeds niet verstaan? Is het conservatisme of be krompenheid wanneer een paar voor aanstaande leden van het Amsterdam- sche orkest, die al de voornaamste or kestwerken, ook van tegenwoordig in de perfectie hebben gestudeerd en uitge voerd, mij verzekeren dat de Ouverture „die Hebriden" him veel sterker en mooier zee-impressies geeft dan „La Mer?" „Die Hebriden". een werk van „een zekeren meneer Mendelssohn" zooals de meest op den voorgrond tredende der modeme Neder!andsche componisten hem onlangs smalend noemde? Dat -was naar aan leiding van dien mener Mendelssohn zijn prullig vioolconcert-, dat nog maar altyd door de violisten gespeeld en meestal onmiddellijk na dat van meneer Beethoven (ook al zoo'n voorbijgegaan talent) gesteld wordt. „Nu ja," zei me gisteren een der or kestleden, en heusch niet de eerste de beste: ,jiu ja. Mendelssohn, dat was ook een genie, Debussy was slechts een talent!" Rechtvaardig lykt me de uiting niet; Debussy was zeker geniaal: zyn renovatie geeft er. speciaal in zyn klavierstukken, blijken genoeg van. Maar voor de Hollandsche nieuwlich ters is het om te knarsetanden, wanneer zy bemerken dat al hun schimpscheu ten op de oudere meesters nog zoo wei nig bl yvend succes gehad hebben. Waneer ik mij in dezen partij stel. kryg ik óf van de eene, óf van de an dere zyde verwyten. Ik wil dus vermel den dat de uitvoering van „La Mer" be wonderenswaardig virtuoos was. dat er momenten in voorkwamen die door hun klankschoonheid zelfs de meest ver stokte conservatieven bekoorden; dat daarentegen Debussy's voorliefde voor gestopte en andere trompetten voor sommigen in casu niet begrijpeiyk was. zoodat ik de vraag vernam of die soms zeekippen moesten impressioneeren. „Zeehanen" meende een ander. ..Nee. knorhanen zyn het" oordeelde een der de. We zullen maar aannemen, dat het min of meer zeemeerminnen moeten voorstellen; met deze opvatting kan ieder het min of meer eens zyn. En nu stap ik van ,La Mer". gelukkiger dan menige schipbreukeling in deze treurige dagen, weer op het droge land. De Symphonie Concertante van den Belgischen componist Jos. Jongen, gaf eer. mengelmoes van indrukken. De fu- gatische aanvang van het voorspel deed aan Saint-Saëns' derde Symphonie den ken, César Franck kwam ook even om een hoekje kijken; daarna werden we In nieuwere richtingen gestuurd. Capriccio had het tweede deel mogen heeten; in het „Molto Lento" werd menige aan loop dcor de violen genomen, die schoon? verwachtingen wekte. Heiaas bleef het meest by verwachtingen: vervuld wer den zy niet; altijd stuurde öe compo nist weer zijwegen in. En als een rots te midden der stormvloeden van het orkest stond het orgel, onbewegelijk en onbewogen, als een fossiel orkest, opge bouwd uit stalactie ten en stalagmietcr. o. dat ik weer aan die Fingalsgrot op dc Hebriden denken moet! en mengde rijn natuurklanken met de le vende klanken van het orkest. De ge luidsmassa werd in het slotdeel tc groot voor onze concertzaal, en Ik heb bywU- ien myn ooien moeter. dichtstoppen om beter te hooren. Dit is geen scherts: evenals te fel zon!' ons verblindt en tot het dragen van een beschuttende donkere bril noopt, evenzoo kan een té veel aan geluid ons onderscheidingsver mogen afstompen. Afsluiting van het oor maakt dan een veel grootere diffe- rentieering der klanken mogelijk. Zoo gezegd, zoo gedaan, en ik heb veel respect voor Jorgen's talent, com positie- techniek en orgel-virtuositeit gekregen; maar aangename of weldadige indruk ken heeft zyn groote Symphonie Con certante niet by me nagelaten, met uit zondering dan van enkele gedeelten van het Molto Lento. KAREL DE JONG. BAZAR ARBEIDSTÏIERATIE. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN k 60 cent» per regel. terneergeslagen! Het hoofd is zwaar als lood, de armen hangen slap naar beneden, de beenen kunnen het lichaam nauwelijks dragen. Dat zijn teekenen eener bc- In het St. Elisabeths Gasthuis wordt op 't oogenblik een bazar gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de arbeidstherapie in genoemd gast huis. Zooals bekend worden de patiënten, die weliswaar bedlegerig maar overigens toch wel geschikt zyn om eenlgen arbeid te verrichten, tegenwoordig in het Gast huis met nuttig werk bezig gehouden onder leiding van mevr. Oyzinga-van Dusseldorp. Wat door de patiënten vervaardigd wordt, wordt eens per jaar op een bazar tentoongesteld en verkocht. Ook nu zyn er weer tal van aardige artikelen te zien. Gisteren, by de ope ning. waren er wel 1000 stuks: allerlei handwerk van vrouwen en mannen, car- tonnage, rietvlechtwerk, breiwerk (ook de mannen beoefenen met lust en lief de het Amerikaansch breien!), er zijn ook heel aardige beschilderde manden. Er werden Dinsdag reeds een groot aantal artikelen verkocht. Gezegd mag worden dat de bazar buitengewoon veel succes heeft, het succes dat de zeer nut tige arbeidstherapie verdient. Natuurlijk zyn cok de noodige attrac ties aanwezig: als sjoelbak, een vissche- ry, het raden van den naam van een pop enz. Hedenmiddag- en avond van 2 tot 5 en van 7 tot half 10 zou de bazar nog geopnd zyn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. om nooit te vergeten Vampyr Stofzuiger f98.- Verkoopbureau Gr. Houtstraat 15 Telefoon 15497 Voer den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. ;.n ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den inzender niet teruggegeven. HET SINTERKLAASFEEST VAN DEN- BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken ondergeteekenden u een plaatsje voor een antwoord op de ontboezemingen, welke de heer H. M. v. d- Hart in zijn ingezonden stuk ten beste geeft. We zullen wel niet mis wezen met de bewering, dat het genoemden heer niet te doen is, om öe liederen van „Ko ninginnedag" te verdedigen. Zyn we goed ingelicht, dan heeft indertyd de ambteiyke hoofdenvereeniging met al gemeene stemmen besloten tot „Ko ninginnedag" het verzoek te richten, het aangevallen lied te schrappen. Als de heer v. d. Hart op die vergadering aan wezig is geweest, heeft hy dat verzoek door zyn stem, misschien wel door een welsprekend betoog, gesteund. Neen, deze „voorstander" van open baar onderwijs richt zyn aanval op den Bond. Nu kan men onze organisatie om verschillende redenen een kwaad hart toedragen, maar het lykt ons niet royaal, haar aan te vallen in haar Sinterklaas feest. Het is voor de 21ste maal. dat wy ons schitterend feest voor duizenden kinderen, tot aller tevredenheid vieren. Hapert er iets dat kan, want waar gewerkt wordt, worden wel eens fouten gemaakt dan geeft het nog geen pas zoo los te branden. De heer v. d. Hart citeert. Dat is een gevaarlyk werk. Het treft den tegenstan der het meest, als liet onvolledig ge beurt. Dit kleine middel was den heer v. d. Hart bekend. We zullen tegenover zyn citaat den voüedigen tekst stellen van het Brielsche schooljongenslied. waaruit ieder objectief beoordeelaar kan zien. dat er geen greintje chauvinisme in rit: De Brielsche jongens treuren niet. Van holdrio! De Brielsche jongens zeuren niet. Van holdrio! Ze hebben gauw hun vuisten klaar. Wie vechten wil. die zegt het maar. Van holden, ran holöera Van holdrio! De Brielsche jongens zyn niet flauw Ze zy'n niet bang voor storm of kou. Ze klautren graag en varen graag. En hebben een gezonde maag. De Brielsche jongens klikken niet. De Brielsche jongens likken niet. De gluipers geven zy 'n schop. Verklikkers slaan ze op hun kop. Voor onbevangen beoordeelaars Is commentaar overbodig. Als de heer v. d. Hart weer eens behoefte gevoelt zyn ergernis te luchten hy klimme gerust op een koogen toren, maar gebruike dan geen valsch fluitje. De heer v. d. Hart zegt bovendien, dat dit lied door schoolkinderen op het too- neel wordt gezongen. De A. O. T. heeft geen kinderen onder haar leden. Dit lied wordt gezongen door volwassenen, die kindc-ren voorstellen. Het hoofd van school 16 vertelt ver- I der. dat hier de oorlog ten toonce'.c 1 wordt gevoerd, daar komt in van schle- ginnende verkoudheid. Neemt U dadelijk COFFIE- ASPIRIN om verdere gevaren te voorkomen. Doch laat U geen middel aan» praten, dat zoogenaamd net zoo goed is. Neemt U uitsluitend dc verpakking met het over de gchcclc wereld bekende BAYER«kruis en den oranjeband. ten, vochten, ophangen. Wil dc heer Van der Hart de menschen suggeroeren. dat al dat lugubere ten tooneele komt? Als dc heer v. d Hart het stuk kent. moet hy weten, dat dit een onwaarheid is. Kent hU hot niet, dan beschikt hy over een zeer vruchtbaren duim. Dat ïchie- ten, vechten en op rangen moet dan ze ker gebeuren in het Brielsche schoollo kaal <lste bedrijfi. de gelagkamer van een herberg (2de bedrijf of in de bur gemeesterskamer van Den Briel (3de bedrijf). Mynheer v. d. Hart. als ge uw haat tegen den Bond luchten wilt, zult wat anders moeten zoeken. Zoek maar yverig; 't is wel noodig. de aandacht eenigszins van u zelf af te leiden, want zoo er een is. die zich bescheiden op den achtergrond moet houden, als er sprake is van overeenstemming tusschen woorden en daden, dan is het zeker liet hoofd van de Openbare School no. 16. Je zegt zoo familiaar: „Eerst jullie eigen tuintje wieden", och. meneer v. d. Hart. in jouw eigen tuintje valt nog genoeg te wieden. Begin daar maar eens mee. We willen den heer v. d. Hart do volle maat geven. WU prefereeren cle andere, sprookjesachtige, stukken van collega Bcrens. zooals „Ali's avonturen". „O Tayo", enz., maar collega Panman heeft reeds uiteengezet, dat we in de zen eenigszins afhangen van de A. O. T. Voor menschen buiten het onderwijs, die misschien in het hoofd van School 10 nog een autoriteit zien, en ciic dus ongerust mochten zijn geworden, laten we hier een recensie van liet aangeval len stuk volgen! Het stuk is hier ook op gevoerd In 1922. „De kinderen leefden geheel met het stuk mee, het was voor hen een boeiend boek „in werkeiyichcid". dat 7,li aan één stuk mochten uitlezen, terwijl de keurige, kleurige costumes dien indruk nog versterkten. Er komen in het stuk levendige too- neelen voor, die groote vrooüjkheld ver wekten. Een troop kyvende buurvrouwen cn de opstand van de schooljongens in de school van Meester Zegers. dat is juist iets voor de jeugd. In de school was een compleet stel tuchtmiddelen aanwezig, zooals een plak, een ezelsbord. cru. W it hebben de jongens en meisjes daarom gelachen. In het tweede bedryt worden een paar frissche Aprilgrappen uitgehaald. By het opkomen van een liedjeszanger Sjef van Gielse in de herberg met zyn vroolijke grime en zyn bonte en los^e kleederdracht, ging er een uitroep van bewondering door de zaal. De zanger rong allerlei liedjes op de guitaar en werd begeleid door een keurig pizzicato van het orkest, dat bU de aardige refreinen, gezongen door stoere visschers- gezellcn in een krachtig arco cverging. Bij de wegvoering van den waard An- dries door den schout en h*t roerende afscheid van zyn vrouw, werd er even door sommige kinderen aan de oogjes gewreven. Het leven van den strijd tus schen Watergeuzen en Spanjaarden, bracht de zaa! in spanning. Het tooncel- tje in het stadhuis van het derde be drijf heeft de lachspieren Rink in be weging gebracht. Wat hebben de kinde ren om Van Hoppen's angst by de aan komst der Geuzen gelachen. Het bibbe rend inschenken van ettelijke glazen water voor den schrik, het schol van Je hellebaardiers achter Van Hoppen in Je kamer, die zy niet mochten verlaten 0:1 zün verkleed ing als vrouw hebben lachsalvo's veroorzaakt. De door zUn neus sprekende, bibbe rende bode heeft daar ook aan mede geholpen. Maar dan de komst der Watergeu zen. wat maakten die ruwe kerels een indruk -1 de kinderen en dan die schit terende kurassen van Treslong. De Rijk, enz. De typeering van alle roller, is uitste kend geweest, zooals bijv. Van Hoppen met de twee lange hellebaardiers en de meer dan reusachtige Lumey v. d. Mark. al klonk de vrouwenstem onder den baard van een vervaarlijken geuzen- kapitein wel wr' vreemd! Voeg hierbij nog den boeienöen inhoud van het stuk, dan is het begrijpen}.-:, dat de kinderen en de ouderen niet »c vergeten, genoten hebben." Bij deze recensie kunnen we het we! laten. De orders zullen hierdoor hun. mogelijke ongerustheid wel overwinnen. Moge dit ..incident" de eenige wanklank in ons feest blijven. Met dank voor de plaatsing. Het bestuur van de afdeellng Haarlem ran den Bond v. -i Nederlandscho Onderwijzers. Haarlem, 23 November 1938.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13