HERINGA &WUTHRICH WEERBERICHT 1 THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD PHILIP'S RADIO-TOESTELLEN (Adv. Ing. Med.) SINT SERVAES. prof. chr. mertz - philip loots - alg. ned. verbond. i r' r- I ÏWt ..kopje" is voor oningewUdên ge- lyk aan een raadsel. 't Is dan ook bedoeld als een aanloop om bU de lezers zooveel nieuwsgierigheid op te wekken, dat zij de enkele stukjes, die onder dit hoofd zuilen geplaatst wor den. aandachtig zullen lezen. Als inleiding dit: Sint Servatius (Servaes) was bisschop van Maastricht, stierf aldaar In 381. Onze eerste nedeixiietsche dichter. Heyn- rick van Veldeken, wijdde hem een le vensbeschrijving in dichtvorm (deze dichter is-alien Nederl. Verbonders vol doende bekend uit het feit, dat te zijner eer feesten gevierd zijn in het begin van dit jaar!)! Prof. Chr. Mertz van het Bissch. Col lege St. Joseph te Sittard dichtte te zij ner eere, bij gelegenheid van de heilig domsvaart van 1916 te Maastricht, het „Spel van Sint Servaes". een openlucht spel, waarbij onze stadgenoot, wijlen Philip Loots, voor meer dan 20 koren en reizangen allerheerlijkste muziek componeerde. In verkorten vorm (als een z.g. „De- clamatorium") zal dit spel van St. Ser vaes worden uitgevoerd op den avond, waarop het Alg. Nederl. Verbond, afd. Haarlem, zijn seizoen zal openen en wel op 10 Dec a s. (De leden van het A. N. V. zullen nog nader hiertoe uitgenoodigd worden.) Deze uitvoering geschiedt door een gemengd, vrouwen- en mannenkoor van goede krachten onder leiding van Mej. Dora Loots, dochter van wijlen Phi lip Loots, terwijl de heer F. Primo, secre taris van het A. N. V. op zich genomen heeft, het dcclamatorium voor te dra gen. De begeleiding der koren geschiedt op de vleugel, eveneens door Dora Loots, naar een klavier-uittreksel van Ph. Loots zelf. Tot beter begrip diene het volgende: Sinds aloude tijden hoewel de notu len van den stadsraad als eerste datum 't jaar 1391 vermelden, schijnt toch de eer ste heiligdomsvaart reeds in 1300 te zijn gevierd heeft te Maastricht om de zeven jaren de z.g. „heiligdomsvaart" plaats. Deze heiligdomsvaart dankt haar ontstaan aan het graf van den H. Ser vatius, den eersten bisschop van Maas tricht, aldaar in 384 begraven en aan de vereering zijner relieken, die in de St. Servaaskork bewaard worden. Zegt Plato alreeds niet, in zijn verhan- dekng „over den Staat" dat men dege nen, die voor het vaderland sterven, als goede genieën moet vereeren en hun be graafplaatsen hoog houden?! In de Roomsche kerk is deze vereering altijd gepractiseerd van de vroegste tij den af; de middeleeuwen met haar grootheid in de kunst gaven aan die vereering meer uiterlijkheid, o.a. ook door de vervaardiging van kostbare en kunstLge reliekkasten en schijnen, die, verzameld in de schatkamers van Maas tricht, Tongeren, Keulen, Bissch. musea e. d., nog steeds de bewondering trek ken, zelfs van de „modernste" menschen. Maar de M-ddeleeuwers kwamen toch voornamelijk naar de heilige plaatsen, om de voorspvaak des Heiligen Gods af te smeken en de relieken te bezoeken. Zóó ontstonden bedevaarten, die gaan deweg tot jubeljaren werden opgevoerd en „heiligdomsvaarten" werden genoemd. Een der bekendste sinds 1300 is geble ven d.e van Maastricht. Deze heiligdomsvaarten duurden 14 dagen en werden om de zeven Jaren ge houden onder ontzaglijken toeloop van volk (in 1608 waren er b.v. 13.000 vreem delingen aanwezig). Dan werden de relieken getoond op 't Vrijthof, de plaats vóór de kerk; zoo nocdig brak men de muren om het Vrijthof af, teneinde het volk te kunnen toelaten, en bouwde ze daarna weder op! Een bezoeker, Philip van Vigneuilles, die in 1510 naar Maastricht kwam, zegt in een beschrijving: „Op de groote plaats gelijkvloers, achter het koor, stond een wonderbaar groote menigte. Daarop werden de klokken geluld, speel den de stadsmuzikanten in de nabijheid lieid er relieken en geheel het volk blies op den hoorn, wat zeer schoon te aan- hooren was", etc. Hieruit blijkt tevens, dat zooals bij meer kerkelijke plechtigheden, ook hier het volk daaraan werkzaam deelnam. Tengevolge der Hervorming kwam in het begin der 17e eeuw een stagnatie in dc openbare tooulng der relieken, welke in 1632. na de Inneming der sfM door Frederlk Hendrik, voorgcad ophielden. Daarna geschiedden de ioonlngen nog slechts b.nnen de kerk, tot in 1874 de heiligdomsvaart weder in eere hersteld werd. In 1916 werd op het Vrijthof, ter op luistering en stichting opgevoerd het „Spel van Sint Servaes". gedicht door Chr. Mertz, muziek van Philip Loots. DE „HEINRICH PODEUS". bemanning naar duitsch- land vertrokken. Onmiddellijk nadat de kapitein liet schip verlaten ha4 heeft Zondag L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst ber- glngspevsoneel gekaatst op de gestran de vrachtboot „Heinrich Podeus die ten Zuiden van Zandvoort hoog op het strand ligt. Door den storm moesten po gingen om het schip vlot tc brengen tot nu toe achterwege 'olijven, er is nog geen sleepboot heen gezonden. Het schip is intusschen intact gebleven .een verte genwoordiger van cc bergingsfirma ver toeft te Zandvoort om het bergingswerk te regelen. De manning is Dinsdag uit hotel Zomerlust- Jiaar het „Zeemans huis" in Amsterdam gegaan. Heden zou zij naar Duitschland ver trekken. De kapitein en dc eerste stuur man blijven voorloopig tc Zandvoort. WOENSDAG 28 NOV. 1928 ONS STATION. DE ONGEBRUIKTE UITGANGEN AAN HET KENNEMERPLEIN. In de Memorie van Antwoord op zijn begrooting antwoordt Minister v. d. Vegte op de vraag naar openstelling van de in- en uitgangen aan de Noordzijde van het station Haarlem dat zoodanige openstelling de exploitatiekosten aan zienlijk zou doen stijgen zonder dat dit door den geringen thans te maken om weg gewettigd zou zijn. Met betrekking tot de vragen betref fende de van het hoofdstation verwij derde ligging van het station van de Haarlemmermeer!tjn te Leiden herin hert de minister er aan dat na breed voerig overleg het station op de tegen woordige plaats is gevestigd. Wijziging van den plaatsclijken toestand zou over wogen kunnen worden, indien tot het maken van een nieuw hoofdstation mocht worden overgegaan. DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. hoogere salarieering der geneesheeren. Een aangelegenheid van belangrijken aard, namelijk de salarieering der ge- neesheeren bij de Provinciale Zieken huizen, is door de gemeenschappelijke vergadering van de commissiën van be stuur dier ziekenhuizen bij Ged. Staten van NoordsHolland aanhangig gemaakt. De gemeenschappelijke vergadering wijst op het trouwens reeds bekende feit dat het voor de ziekenhuizen steeds moeilijker wordt geschikte krachten voor de voorziening in ontstane vacaturen van geneesheer te vinden. De aanmelding van sollicitanten, die voor een benoeming in aanmerking zou den komen is uitermate gering. Bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is een vacature door gebrek aan passen de sollicitanten nog onvervuld en is in een andere vacature slechts kunnen worden voorzien doordat men den solli citant die geschikt werd geacht, behal ve andere faciliteiten, een aanvangssa: laris van cenige periodieke verhoogingen boven het .minimum toezegde. De gemeenschappelijke vergadering schrijft de bestaande moeilijkheden een stemmig toe aan de haars inziens onvol doende salarieering, welke het salaris- reglement 1920 aan de geneesheeren der Provinciale Ziekenhuizen biedt. Zy acht zoowel de minimum, als de maximum- bezoldi'ging te laag en wyst op de rege ling der bezoldiging in verschillende andere Nederlandsche gestichten, waar de geneesheeren behalve hun salaris in geld ook nog min of meer belangryke emolumenten genieten en het hun veelal vrystaat particuliere consultatieve prak- tyk uit te oefenen, d'ie dlkwyis van groo ts financiëele beteekenis is. De gemeenschappeiyke vergadering heeft in dit alles aanleiding gevonden aan Ged, Staten voor te stellen, te be vorderen, dat de salarissen der genees, hoeren en geneesheeren le klasse in mi nimum en maximum met f 1 -000 woixlen verhoogd m. a. w. dat de funotie van „Geneesheer" van klasse XVII naar klasse XVIII wordt overgebracht en de t'unotie van „Geneesheer le klasse" thans geplaatst in klasse XVIII, wondt opgenomen in een nieuwe klasse XIX. met bezoldiglngsgrenzen van 7.000— r 9.000. De Centrale Commissie voor georga niseerd overleg, wier advies omtrent hst bovenstaande is ingewonnen, besloot met acht stemmen tegen aan Ged. Sta ten te adviseeren het voorstel der ge, me en schappelijke vergadering over te nemen. ONZE REDDINGS MIDDELEN. een mortier voor het schieten van reddings- lijnen. Door den heer Tnierens te Zandvoort. is een telegram aan de Regeering ge- zouden met het verzoek om op alle kustplaatsen een mortier te stationnee- ren. waarmede een HJn in zee gebracht kan worden, waardoor verbinding kan worden verkregen met een in nood ver- keerend schip. De heer Thierens is gepensionneerd marine-officier en is gaarne bereid een en ander nader uit te werken. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. de houding der regeering De Minister van Waterstaat denkt, biykcns zijn Antwoordmemorie aan de Tweede Kamer, niet aan een algemeen herstel der bewaking van overwegen. Hij merkt op, dat ook op bewaakte overwe gen ongevallen voorkomen, ongevallen, die in sommige gevallen zelfs achter wege zouden zijn gebleven, indien er geen afsluitingen waren geweest. De bereikte bezuiniging bedraagt ruim een millioen zeshonderd duizend gulden per jaar en deze is niet schyn- baar maar zeer reëel, daar het vry- komende personeel, hetzU aanstonds, hetzy na korte cp-wachtgeld-stelling. opengevallen plaatsen vervult. De Commissie, die een onderzoek naar de veiligheid op onbewaakte overwegen instelt, heeft haar verslag nog niet uit gebracht. doch de minister meent, dit binnen niet te langen tyd te mogen verwachten. Wel heeft de Commissie hem desgevraagd reeds voor eenigen tijd afzonderiyk haar oordeel doen kennen omtrent de verleende ontheffingen voor de overwegen te Kethel, Akkrum en Ril- land-Bath. De Commissie komt tot de slotsom, dat de toestand aldaar niet. van dien aard moet worden geacht, dat de verleende ontheffingen intusschen zou den behooren te worden ingetrokk?n. De minister vindt dan ook vooralsnog geen aanleiding om. zooals eenlge Ka merleden wenschem de bewaking weer in te voeren op die overwegen, welke aanleiding tot klachten en ongelukken 1 gaven. N' KOLONIEHUIS TE ZANDVOORT. een provinciale bijdrage voor de verbouwing. Gedeputeerde Staten van Noord Hei land stellen aan de Prov. Staten voor aan de Amsterdamsche Vereen iging voor Gezondheids, en Vacantiekolovüe» te Amsternam voor de verbouwing van haar koloniehuis te Zandvoort een voor schot te verleenen van "ten hoogste f 10.000,tegen eene rentevergoeding van 41/2 pet. per jaar, af te lossen in tien gelijke jaarlijksche termynen. De kosten van de verbouwing zijn op f 85.000 geraamd. De vereeniging heefc een bouwionds van f 38.000. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR alg. vergadering. Het Kreiagehuis. Vrijdag 21 December a_s. wordt ae 160e algemeene vergadering gehouden van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur in het Kreiagehuis aan de Leidschevaart, zoo méldt het Weekblad voor Bloembollencultuur. Op de agenda staan o.m. de volgende punten. Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur in de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren Th. Jonkheer en J. M. van Til, die niet her kiesbaar zyn. Voorts zullen mededeelingen worden gedaan omtrent de financiering van den bouw van het Kreiagehuis. Het hoofdbestuur geeft een overzicht- van de rekening van den bouw en de inrichting van het Kreiagehuis. De hiervoor beschikbare middelen waxen 1. By dra ge gemeente Haarlem flOO.OOO.— 2. Crediet onder hyp. verband 100.000, 3. 4 1/2 pet. obligatieleening 80.000.— 4. Fonds Krelagestichting 31.811.42 5. 5 pet. onderlinge leening 27.000.— 6. Opbrengst Effectenbezit 17.452,81 7. Uit saldo rek. gew .dienst 1926 6.000.— 8. Gekweekte rente enz. 497.11 Totaal f 362.761,34 De aankoop van het terrein en de bouw- en inrichtingskosten hebben be dragen: 1. Aankoop terreinen en gebouwen f 180.000,10 2. Bijwerkrekening 14.310.42 3. Aannemiingssom fa. G. Metselaar en Zoon 127.699.13 4. Kapconstructie N.V. Hogenbirk en Zonen 10.274.45 5. Centr. Verwarming N. V. Haarl. Verw. Industrie 12,681,60 6. Verlichting en telefoon installatie N.V. Keiler en Macdonald 7.620,30 7. Honorarium architect en toezicht bü den bouw 7.412,85 8. Inrichting, meubileermg, loudispeaker-installatie 17.090,39, 9. Onkosten voor de financiering 1.722,26 10. Diverse werkzaamheden 1.365,23 Totaal f 380.168.73 De uitgaven overtreffen derhalve de inkomsten met f 17,407,39. Ofschoon by de uitvoering van den bouw zoowel als bü de inrichting der verschillende lokaliteiten Steeds sober heid voorgezeten heeft, is de oor spronkelijke begrooting wat krap ge bleken en moest deze orwermijdellj'-: met het bovengenoemde bedrag worden overschreden. Deze overschryding van de bouwsom is o.a. veroorzaakt door den wensch van een aantal firma's om over gesloten kamertjes op de beurs te kun nen beschikker.,, waardoor een by het oorspronkelyke plan niet voorzienen uit bouw van de beurszaal aan de* westzyde noodzakeiyk werd, voorts door de hooge eischen, die aan de ventilatie der beurs zaal moesten worden gesteld en door de eischen die de gemeente Haarlem stel de ter beveiliging tegen brandgevaar. De kosten van inlichting zyn o.a. hoo- ger geworden door de onvoorziene ver meerdering van het aantal „eiland-ka mertjes" op de beurs, de aanschaffing van de omroep-installatie voor de tele foongebruikers, de grondbewerking voor den proeftuin en oprit bü de garage. Tegenover deze vermeerdering van stichtingskosten staan echter verhoogde inkomsten uit huur van het grooter aantal kamertjes. Om in dit tekort te voorzien zou het bedrag der 5 pet. onderlinge leening kunnen worden verhoogd, waardoor ech ter ook weer het verschuldigd bedrag aan rente zou stijgen. Gezien de gun stige uitkomsten der exploitatierekening over 1928, heeft het hoofdbestuur ech ter gemeend het bedrag der leen ing niet te moeten verhoogen, maar het tekort te kunnen vinden door de batige saldi van den gewonen dienst der jaren 1928 en 1929, welke elk rond f 8500. zullen bedra gen, tot delging van het tekort te be stemmen. Uit een en ander biykt dat, ofschoon de stichtings en inrichtingskosten van het gebouw de raming hebben overtrof fen. de gewone middelen de vereeniging donk zU de gunstige uitkomsten der exploitatie, in staat stellen in het tekort op den bouw te voorzien. DE STADSSCHOUWBURG. een vierde serie abonnementen. De directie van den Stadsschouwburg deelt ons mede dat er nog een vierde serie van zes goedkoope voorstellingen wordt uitgegeven, waarvoor a.s. Vrydag 30 November gelegenheid zal zyn plaat sen te bespreken. Na het groote succes met de eerste serie van zes goedkoope voorstellingen, werden, zooals men weet, nog twee se ries uitgegeven. Toen ook voor de tweede serie de zaal geheel was uit verkocht. waren er nog honderden aan vragers die teleurgesteld moesten wor den. Daarom werd besloten nog een ierde serie uit te geven. Dit werd niet per advertentie bekend gemaakt, doch teleurgestelden kregen bericht, dat zü alsnog voor de vierde serie in aanmer king kwamen. Voor deze inschrijvers werd een plaatsbespreking gehouden m»t het gevolg, dat de rangen, Stalles, Loge, Parket en Fauteuil de Balcon op enkele plaatsen na weder uitverkocht zyn. De rangen Parterre, Amphitheater en Gaandery zyn echter nog opengeble ven. Er zal gelegenheid zich van abon nementen te vooralen op Vrijdag 30 No vember. HET PROVINCIALE WEGENPLAN. de wegen door den haarlemmermeerpolder. Ged. Staten van Noord-Holland stel len aan de Prov. Staten voor. voor de provincie in beheer en onderhoud over te nemen: den Spaarnwouderdwarsweg en den Kruisweg in den Haarlemmerpolder met de daarin gelegen kunstwerken, voor zoover die wegen deel zullen uitmaken van de primaire wegen HaarlemSchip hol—AmstelveenOuderkerk Diemer- burg en Haarlem—Aalsmeer—Uithoorn, tegen uitkeering door den Haarlemmer meerpolder van een jaarlijksche bij drage in de onderhoudskosten ten be drage van f 400 per K.M. weg, afkoop- baar tegen d enpemning twintig: den weg op den zuidelijken dyk van den Rietwykeroorderpolder, voor zoover deze deel zal uitmaken van den primai- ren weg Haarlem-Schlphol-Amstelveen- Ouaerkerk-Diemerbrug, tegen uitkeering door den Rietwykeroorderpolder van een jaariyksche bydrage in de onderhouds kosten ten bedrage van f 175, afkoop- baar tegen den penning twintig. DE VERBETERING VAN HET NOORDZEEKANAAL. voor 1934 klaar. Over de verbetering van het Noordzee kanaal wordt in de memorie van Ant woord op Waterstaat het volgende me degedeeld: Voor de verbetering van het Noordzee kanaal zyn de grondaankoop en de ont eigening nagenoeg afgeloopen. Voor den nieuwen weg aan de Zuidzyde van het kanaal is het eers:e gedeelte der wer ken aanbesteed; de ontwerpen voor de bruggen daarin zyn nagenoeg voltooid. Voor het werk te Buitenhuizen aan de Noordzyde is eveneens een gedeelte be reids aanbesteed. Het ligt in het voornemen, behoudens onvoorziene omstandigheden, de verbe tering vóór 1934 te voltooien. Het in dienst stellen van een stoom- pont te Hem brug hangt samen met de kanaalverbreeding, doch ls ook afge scheiden daarvan wegens de toene ming van het verkeer wenscheiyk. Be reids is aan een scheepsbouwkundig bu reau opgedragen om een ontwerp voor vryvarende ponten te maken, hoewel de onderhandelingen met belanghebben den, die aan de pontverbetering naar het oordeel van den ondergeteekende zouden moeten bydragen, nog niet tot een bevredigend einde zijn gebracht. In- dienststelling vóór 1029 zal uit den aard der zaak niet wel mogelyk wezen. Voor het tot stand komen van de haven voor het hoogovenbedryf- (ver lenging van de Ryksbinnenhaven) zyn de plannen opgemaakt en goedgekeurd. Tot de uitvoering is reeds opdracht ver strekt. De beslissing omtrent deze aan gelegenheid hield verband met verschil lende groote waterstaatsbelangen in de omgeving van iJmuiden en heeft daar door langer geduurd dan ook de mi nister wel had gewenscht. DE WERELD WIL BEDROGEN ZIJN de pseudo-„prinses van pruissen". ERFUBT, 27 ETov. (V.D.) Het getul- genverhoor tydens het proces tegen Martha Barth, die zich had uitgegeven voor Pnnses Margarete van Pruisen, le verde, behalve een aantal voor de be klaagde bezwarende verklaringen, nog een aantal verbluffende staaltjes van de goedgeloovigheid der meeste menschen, tot zelfs in de hoogste kringen. De ver klaringen van een te Erfurt gevestigd practiseerend geneesheer, die eenigen tyd met beklaagde verloofd was, baarden groot opzien. Hy moest bekennen, dat hy aanvankelyk niet aan haar vorste- lyke afkomst getwyfeld had. De hotel houder van Auerhahn bij Stlitzenbach beschreef, hoe niet alleen de bewoners der streek zich om Martha Barth ver drongen, maar hoe ook de Beriynsche badgasten alles deden, om bfj haar In de gunst te komen. Volgens de verklaringen der deskundigen, was beklaagde een psy- chopate, ran wie een zekere fascinatie uitging, zoodat haar meeste slachtoffers in een soort waanzin geraakten, zy was ongetwijfeld intelligent, maar had som tijds last van bepaalde storingen en kon in menig opzicht als infantiel worden beschouwd. DE ZIEKTE VAN DEN ENGELSCHEN KONING. vooruitgang? LONDEN, 27 Nov. (V.D.) Tydens een lunch in „Stationers Hall" zeide de her tog van Vork, „Het verheugt my U te kunnen meedeelen dat er e enlichte ver betering is in den toestand vair den ko ning. Engelen va u zullen weten wat pleuris is en hoe eerdrukkende de ziekte kan zyn. Er zyn twee dingen, die in de natuur van de ziekte liggen, n.l. dat de vooruitgang langzaam moet zyn, en dat er ups en downs zullen voorkomen. Voor uitgang is echter ingetreden." Deze woorden werden met groot enthousiasme begroet. Een aanwyzing ervoor, dat de toestand van den koning verbeterd is. ligt ook in het feit, dat dc koningin en Prinses Mary den middag buiten het paleis door brachten voor enkele persoonlijke be zoeken. zy werden door het buiten het Buckingham Palace wachtende publiek toegejuicht. Van alle deelen van het Empire en het1 buitenland tomen .telegrammen binnen^ welke deelneming betuigen met den ko ning en de koninkiyke familie en de hoop op een spoedig herstel uitspreken. Naar uit Kaapstad gemeld wordt, is Dinsdagmorgen in Dodoma in Tanga- ryika een telegram ontvangen, dat on middellijk per auto naar den prins van Wales gebracht werd. Men gelooft, dat het telegram een aanwijzing voor den prins bevat om in verband met de ziekte van den koning naar Londen terug te keeren. Van andere zyde wordt echter reeds gemeld dat hy zich op den terugreis zal begeven, en dat hy geheel uit eigen be weging dit besluit heeft genomen. ONZE ST. NICOLAAS- TENTOONSTELLING. Wy vestigen nog even de aandacht op- de St. Nicolaas ten toonstelling van de rubriek Voor onze Jeugd die tot heden avond 9 uur in onze Tydingzaal, Groote Houtstraat 93. geopend blyft. Ofschoon de werkzaamheden aan de verbouwing jnzer kantoren met volle kracht wor den voortgezet is de Tydingzaal thans zonder eenigen last te bezoeken door den nieuwen hoofdingang. Zooals men weet, wordt de opbrengst der tentooru steilings-entrees (10 cent minimum) ge heel afgedragen aan de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem DE „SALENTO". lijk bij noordwijk aangespoeld. Het wrak van de Salento dat te lij den heeft van de nog woelige zee, zake geleideiyk dieper weg in het strand Het dek is ernstig beschadigd hetgeen het vermoeden dat het schi pwas doorgebro ken, nog versterkt. Een der masten is overboord geslagen. Hedenmorgen is op het strand te Noordwyk een lijk aangespoeld. Men heeft kunnen vaststellen dat het van een der opvarenden van de Salento is. DE GEMEENTE- FINANCIëN. eerste cijfers over 1928. B. en W. van Haarlem hebben aan den gemeenteraad een le suppletoire be: grooting dienst 1928 aangeboden. De post vermoedelijk batig saldo van 1927 is verlaagd meoten worden met 123.412 De retributies der bedrijven hebben 13-000 meer opgebracht. Verder hebben meer opgebracht brug- en havengelden 6000. begrafenisrechten 5600, belas ting gebouwde eigendommen 16000, 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen 20.000. i0 opcenten op de hoofdsom der perso= necle belasting 70-000 Bovendien zijn 60-000 der uitgaven van Openbare Werken ten laste van den Kapitaaldienst gebracht. De volgende uitgaven zijn hooger ge raamd: kosten blindenzorg 7250, cur sus in teekenen, lezen en autogeenlasr. schen voor metaalbewerkers 2000. Ook zyn nog 81-100 uitgegeven ter zake van de voormalige gemeente Schoten en f 2900 voor de voormalige gemeente Spaamdam, DE AUTOBUS-POLITIEK DER REGEERING. concurrentie tusschen bus, trein en tram. Minister v. d. Vegte verdedigt in zyn Memorie van Antwoord zijn autobus- politiek. Van de ongeveer 300 beroepszaken betreffende de Wet Openbare Vervoer middelen, waarin thans door de Kroon is beslist, zoo deelt hij mede, 21 geno men in afwyking van het advies van de afdeeling voor de Geschillen van Be stuur van den Raad van State. Deze 21 beslissingen betreffen vrijwel alle door tramweg- of autobusondernemingen of door gemeentebesturen ingestelde beroe pen; by slechts enkele daarvan waren de Nederlandsche Spoorwegen betrok ken. In verreweg de meeste gevallen, waarin de directie der Nederlandsche Spoorwegen in beroep kwam en dat is de overgroote meerderheid van alle beroepszaken is de beslissing voor haar niet gunstig geweest. De beschul diging van partijdigheid wijst de be windsman met nadruk terug. Waar sommige beslissingen ten gun ste van spoor- of tramweg werden ge nomen, geschiedde dit niet in het be lang der onderneming, doch in het al gemeen belang, betrokken bij ongestoord behoud der vervcergelegenheid door de onderneming geboden. De door de Kamer ln het Voorloopig Verslag genoemde Koninklijke beslissin gen in zake autobusdiensten in de Haar lemmermeer en ln Zuid-Limburg wer den genomen overeenkomstig het ad vies van de afdeeling voor de Geschil len van Bestuur van den Raad van State Daar veelal juist in het angstvallig vol gen van het traject van een bestaand verkeersmiddel de ooraak is gelegen van een vervoersverbod of van het geheel of gedeeltelyk weigeren van eene vergun ning, ligt het, althans ln gevallen, waar ln de streek nog routes van een open baar verkeersmiddel verstoken zyn ge bleven, voor de hand. dat door wyziging van het traject, die niet louter schyn is. kans op gunstiger beslissing zal ont staan. In dezen zin wil de minister de wenk aan klagers, zoowel in Zuid-Lim burg els elders gegeven, verstaan heb ben. Al moge in deze zeer moeilyke mate rie over de juistheid van deze of gene beslissing verschillend kunnen worden gedacht, de minister kan geenszins toe geven, dat in het algemeen de toepas sing aan de Wet Openbare Vervoermid delen gegeven schadelyk zou zyn voor de duurzame verkcersfcelangen van het platteland en niet zou strooken met geest en bedoeling der wet, die aller minst medebrengt, dat vergunningen voor autobusdiensten zouden moeten worden verleend, oo kvoor zoover die diensten uitsluitend of in hoofdzaak zouden dry ven op e (tapping van ver veer van andere ondernemingen, wier diensten deugdelijk en voldoende moe- 9-n worden geacht en wier onmisbaar voortbestaan anders in gevaar zou wor- den gebracht naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 November. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.0 mM. te Lacomra. Laagste barometerstand 746.3 mM. te Wisty. Verwachting tot den avond van 29 November: Matige Noord-Westelyke tot Weste lijken wind. half bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Stand van gistermiddag 749.5 m.M. De barometerstand blijft vooruit gaan. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien, KL Houtstr. 13. Telef. 1411». 28 Nov. Hoogste gisteren. F. 43 Laagste hedennacht F. 44 Hoogstchedes 12 uur F. 47 HAARLEM. 28 Nov, Ondertrouwd: 27 Nov.: F. E. Spie# ring en P. W. Floor; J. C. de Jonge en M. C. M. Zuidweg. Getrouwd: 27 Nov.: B. J. A. vau Odijk en J. M. Fcrrij. Bevallen: 24 Nov.: S. Zwartdc Jong d. 25 Nov.:'A. M. MartinStevens z. B. B. F. M. G. MunnikHeeroma z.; 26 Nov.: NV. H. v. d. AaksterBoo» gaard z. 27 Nov.: S. Veenings—Fcr* werda, z.; H. M. NolctKenter z. F. v. d. Hoekvan Nimwegen z. M, SchuitemakerMuijtjens, z. L. Ver» kadePrevost, d. Overleden: 26 Nov.: J. Niezing, 21 j., Hazepaterslaan. de „prinses van pruissen^ veroordeeld. ERFURT, 27 Nov. (V.D.) Martha Barth, die zich valscheiyk had uitgege ven voor Prinses Margarete van Pruisen, en daarvoor heden terecht stond voor do Rechtbank te Erfurt, werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van 1 jaar preventieve hechtenis. Na een straftyd van 6 maanden zullen de ove rige maanden als voonvaardelyke ge vangenisstraf worden beschouwd, met een proeftyd van 3 jaar. VLIEGER DAALT WEGENS ONGESTELDHEID. KEYWEST (Florida), 28 Nov. (Reu. ter). De aviateur Leonard Flo, die een nonsstop«vlucht van WorkerField (in Ontario) naar Havana maakte, is hier gisterenmiddag gedaald, tengevol* ge van een ongesteldheid. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht. Dc dok* toren schrijven de ziekte toe aan het gebruik van capsules caffefïne, die dc vlieger gebruikte om wakker te blij» ven. Flo verkaarde, dat hij zijn vlucht zal voortzetten cn van daar zal trach» ten in een non^stop*vlucht naar Cana* da terug tc keeren. IJMUIDEN. TORPEDO AANGESPOELD. Op het strand te Noorden van de pieren is een Engelsche torpedo van buitengewoon zwaar kaliber (naar schatting wegende ongeveer 11/2 ton) aangespoeld. De torpedo is door een sergeant-topedist gedemonteerd en naar den strandvonder te Wijk aan Zee ver voerd. I PERSONALIA. Bij de Gereformeerde kerk te Anna Jacobapolder is beroepen R. J. van der Me uien, hulppredikant te IJmuiden. VRACHTBOOT BINNENGESLEEPT.. Hedenmorgen is te IJmuiden door den stoomtrawler Alcmaria TJM. 23 binnen gesleept een kleine Engelsche vracht boot de „Jolly Norman", die met machineschade op de Noordzee rond dreef. Mars 27 v. Amsterdam naar W.-Indië Modjokerto p. 27 11 u. Perim, Rotter dam naar Batavia. Nias 27 te Amsterdam v. Antwerpen. Nickerie vertrekt 28 v. Paramaribo. Nebraska 24 te San Francisco, Pacific- kust naar Rotterdam. Pollux 24 v. Curacao naar Maracaibo. Patria 30 te Marseille verwacht. Bata via naar Rotterdam (nader bericht). Pr. Fred. Hendrik 24 v. Curacao naar Porto Cabello. Rhea, 27 te Amsterdam v. W. Indië. Roepat 26 te Belawan Déli v. Amster dam Rotterdam 27 te Rotterdam v. New York. Springfontein 24 te Durban v. Amster dam. Sumatra 25 v. Mosselbay n. P. Eliza beth. Schiekerk 27 te Rotterdam v. Antwer pen. TJIsalak 25 te Manilla v. Dairen. TJipanas 25 v. Manilla n. Amoy. Tjikarang 24 v. Hongkong naar Araoy, Tjileboet 26 te Sjanghai. Venezuela 24 v. Cristobal naar Puerto Columbia. Zosma, 26 te Kobe v. Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2