A.E.G. VOOR DE LUISTERVINKEN RADIO-PROGRAMMA RAADSVERGADERING St. Nicolaas Cadeau HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 DEC. 1928 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo!. Dc gfoeiöraadvoctling der ojitvanglampen. Wissel stroomvoeding. De wis selstroom! am pen met in direct verhitte kathode. In ons vorig artikel over de wissel stroomlampen met indirect verhitte kathode zagen wij, dat de functies van kathode, ais eleetro-uitzendend (officieel ele c tronenemi tteerend) oppervlak en verwarmingslichaam, geheel gesplitst waren en onafhankelijk van elkaar stonden. De stroomkring, waarin de wisselstroom vloeit, benoodigd voor de verwarmingselementen binnen in de vuurvaste buisjes, waarop de electronen- emitteerende laag is aangebracht, staat dan ook 'geheel apart en heeft eigenlijk met de werking van de lampen als zoo danig niets te maken, Eén van mijn lezers is door deze onafhankelijkheid zelfs op het aardige idee gekomen de lampen (hiermede bedoel ik dan in het vervolg de verwarmingselementen daar in) op een speciale en economische wijze te voeden. Het is alleen jammer dat er een onoverkomelijke moeilijkheid over het hoofd is gezien, maar daarover straks. Eerst wil ik een volledig wissel stroomschema opzetten, waarin uitslui tend lampen met indirect verhitte ka thoden zijn gebruikt, om duidelijk die onafhankelijkheid uit te laten komen. (Zie fjg. 1). (natuurlijk) hoe minder de geluid sterkte. Als hoogfreq uentlamp is geteekend een moderne schermroosterlamp Ge- wenscht is het deze lamp een kleine ne gatieve roosterspanning van b.v. 1 1/2 volt te geven en deze te overbruggen met een condensator van 2000 c.M. De spoelen 1, 2 en 3 vormen het nor male 3-spoelenstel. 3 is de terugkoppel- spoeL Kleinere spoel 1 of (en) lossere koppeling daarvan met spoel 2 vergroot de selectiviteit aanmerkelijk. De katho den K zijn alle doorverbonden en liggen gezamenlijk aan hsp. Het schema, dat dus 1 hoogfrequent-, 1 detector en 1 laagfrequentlamp be vat, heeft verder niets bijzonder. Een nieuwe schemanaam behoeft er niet voor uitgevonden te worden! Als lampen kunnen gebruikt worden Telefunken RENS 1204, REN 1104 en REN 2204. Philips brengt voor hoog- frequentlamp de E 442 en voor dectector de E 415 in den handel. Een wissel- stroom-eindlamp met indirecte verhit ting, wordt door Philips nog niet gefa briceerd, omdat voor de eindversterking ook heel goed gewone wisselstroomlam pen (b.v. de B 443) gebruikt kunnen worden. Hoe het schema enz. dan wordt, zullen we een volgenden keer zien. E. W. OTT. -oJrlvT Zooals men dus ziet. worden de ver warmingselementen alle parallel ge schakeld en aangesloten 'op de secun daire wikkeling van den „gloeistroom- transformator" (3.5 a 4 Volt, afhanke lijk van de gebruikte lampen). Wan neer het voor de spanningsregeling noodzakelijk mocht zijn nog 'een gloei- d raad weerstand te gebruiken (we zullen dien naam voor dien weerstand gemaks halve maar behouden) dan is daartegen niet het minst bezwaar. Bij a (kruisje) kunnen we dien weerstand voorscha kelen. Men behoeft nu immers niet bang te zijn voor het'te niet gaan van een middenaftakking (zooals die ge bruikt moet worden bij direct verhitte wisselstroomlampen) want die is hier niet! Die weerstand moet echter een flinke stroomsterkte kunnen verdragen omdat de indirect verhitte lamptypes meestal een vrij groote stroomsterkte noodig hebben. Nog eenige opmerkingen, die niet zoozeer in verband staan met de wijze van voeden, dan wel met het schema zelf. Het zijn heelemaal geen nieuwtjes, maar het kan zijn nut hebben om doei enz. van een en ander na te gaan. De antennespoel A heeft een aftakking (b.v. op de helft of nog langer), waaraan de antenne is verbonden. Dit os zooals men weet één vam de methoden om de antennekring selectiever te maken. Men kan dit zelfde doel ook bereiken door een klein serie condens ator t j e in de an tenne, die dan verder gewoon aan den ..bovenkant" van de spoel A wordt ver bonden. Spoelen met een aftakking zijn in den handel, ook als honigraatspoelen (Sinus).Bij insteken van den spoel in den vasten spoelhouder wordt daarbij auto matisch ook het derde benoodigde con tact tot stand' gebracht. Ook by de inbouwspoelsteüen wordt meestal dezelfde methode van seleoti- viteitsverbetering toegepast. Wanneer men een volledig stel gewone honigraatspoelen ter beschikking heeft, dan kan men precies hetzelfde berei ken door in plaats van de eene anten nespoel A er twee te gebruiken en ze te schakelen zooals fig. 2 aangeeft. Men neemt 2 spoelhouders en steekt daarin 2 honigraatspoelen I en D, die dus vlak tegen elkaar aan staan. Nu de •mtenue maar aan een gedeelte van de „totale antennespoel'' A ligt. moet men er wel om denken, dat de afstemming daardoor lager komt te liggen en men voor een bepaalde golflengte het aantal vindingen var. I en II samen zeker grootcr moet J-Vmen dan in de „ouder- wetsche" schakeling van de antenne aan den bovenkant van de antennespoel. Neemt men voor het lange-golfgebied voor spoel I no. 150 en voor spoel II no. 75, dan ligt dus de antenne als het ware aan een aftakking op 75 225 1/3 van de antennespoel. Neemt men voor spoel I honigraatspoel no. 200 en voor spoel I"£ no. 50. dan is dié ..aftakking" geko men op 50 250 - 1/5. Door de ver houding van de spoelen te kiezen kan men dus elke gewenschte verhouding en dus ook elke gewenschte selectiviteits- graad verkrijgen. Hoe kleiner de ver houding, hoe greater de selectiviteit en RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer B. B. zendt een schema ter correctie. ANTWOORDHet schema is niet se lectief. Een beter schema is u toege zonden. Eerst altijd de lagere transfor matie verhouding. Ik ben een tegen stander van versterkt-onversteiüct scha kelingen. VRAAG: De heer P. B. vraagt-een A.V.R.O.-schema ter leen. ANTWOORD: Welk van de A.V.R.O.- schema's wensdht u? Geeft u dit nog even op Voor ultra korte golf zijn ze niet speciaal gemaakt. v Hoeveel stations er mee te hooren zijn hangt sterk af van de antenne en de routine! ANTWOORD aan den heer G. J. L.: Teekent u het schema na of geef in ieder geval de onderdeden op, don kan ik waarschijnlijk wel nagaan welk schema u heeft. Ik kan dan zien welk schema voor de gebruikte onderdeden het best past. VRAAG: De heer C. de G. vraagt een 4-lamps schema dat voor een leek te bouwen is. ANTWOORD: Schaft u zich aan het 3-lamps wisselstroomschema van de A.V.R.O, Desgewensc/ht kunt u het eerst van mij een paar dagen ter leen ontvan gen. VRAAGDe heer J. v. G. vraagt naar een toestel zonder antenne of met inge bouwde antenne. ANTWOORD: U bedoelt waarschijn lijk een toestel met ingebouwde raam- antenne. Hofodyne en Mc. Michael draagbare ontvanger. Prijzen te vernemen bij Techn, Bureau Nierstrass, Plantage Mid- denlaan 62, Amsterdam. Verder: Van der Heem en BSoemsnia den Haag en Ingenieurs-bureau Con nector, Bloemgracht 174, Amsterdam. VRAAG: De heer P. S. vraagt inlich tingen omtrent een Korting accu-laad- apparaat. ANTWOORD: Voor type B. G. wordt opgegeven Philips 451 en -152. Voor type B. G. B. Philips 328 en 329. VRAAG: De heer P. J. K. vraagt in- liohtingen omtrent den bouw van een planten-antenne ANTWOORD: Door niet van die fan tastische antennes te bouwen kunt i zich veel overbodige moeite besparen. Gebruik een ampel ééndraads antertne- tje! VRAAG: de heer J. r. d. H. vraagt een 4 lamps Anro-schema. ANTWOORD: Ik zal het u voor een paar dagen ter leen zenden. Wanneer u zich de extra uitgave wilt getroosten heeft- een 4-lamps vaak wel voordeelen meer speling in de geluidsterkte, groote- re selectiviteit door lossere koppeling die dan mogelijk is. VRAAG: De heer H. F. S. vraagt naar de mogelijkheid om de voedings- stroom van de wisselstroomlampen te betrekken van denzelfden transformator die den gloeistroom van de geiytcrioht- lamp levert-. ANTWOORD: Oorspronkelijk was ik van plan deze vraag in bovenstaand ar tikel -te behandelen. Het idee is heel aardig en ik zal in een wigend artikel meer uitvoerig bespreken waarom het niet gaat. In het kort thans aldus: Bii direct verhitte wisselstroomlampen gaai het bü voorbaat al niet-, omdat de eloeidraad van de geéijkridhtlamp op" hcoge potentiaal staat en moet staan ten opzichte van gioeiöraden der lampen! Bij uitsluitend gebruik van in direct verhitte lampen zou het op het eerste gezicht gaan, maar de bezwaren van isolatie en van electronendoorgang van kathode naar verwarmingselement maken verwezenlijking van het idee on mogelijk. Misschien wordt daar nog wel wat op gevonden! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regeL RADIO-MOORS PHILIPS-, TELEFUNKEN- en „ERREM"-toesteI1en SPECIALISTEN K0NINGSTR. 27 ZONDAG 2 DECEMBER. HILVERSUM. 1071 M, 9.30 VARA-cureus door Alb. Halm Jr. Socialistische Prentkunst (4). 10.— VARA. Lezing door J. W. Sleef: Het gevaar voor loodvergiftigng in de drukkerijen. 10.30 VPRO.-Uitz. u. h. Gcb. van den NBB. te Hilversum. Voorganger: Ds. G. J Sirks, F. Kloek, orgel. VPRO.-koor o. 1. v. F. Kloek. 1.002.30 Concert door het Boris Lenski-Trio. 2-304.00 Aansl. v. h. Conccrtgeb. te Amsterdam. Matinee door het Con certgebouw-orkest onder leiding var. Pierre Monteux. Max Orobio de Castro, solist. 4.005.00 Gramofoonmaziek, 5.006.00 V.A.R.A. Kinderuurtje. 6.007.30 Concert door het versterkte Cinema Royal Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 8.00 Pers- en Sportberichten, 8.1511.00 Concert door het versterk te Omroep-orkest o. L van Nico Treep. 9.30 „De Opera-Directeur", comedie met zang en muziek, vrij naar 't Duitsch Mitóiek van Mozart, met medew. van Hé- lène Gals, Jeanne Bacilek e.a. Orkest o. 1. v. Nico Treep. HUIZEN 340,9 M. Na 6 W 1852 M. 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding door J. de Wit: Het onkruid tusschen de tarwe. 9.50 N.C.R.V. Dienst- in de Ned. Herv. Kerk te Oosterbeek. Voorganger: Ds. A. J. v. 't Hooft. 12.301.30 KRO. Concert door het K.R.O.strio. 1.302.00 K.R.O. Godsdienst-onder richt voor ouderen. 2.002.30 K.R.O. Spr.: Kapelaan J. Poels: Kerk en cultuur. 2.304.00 Concert i. h. Gesticht „De Wynberg" te Grave (voor blinde meis jes). Causerie door W. v. d. Heuvel. 4.005.00 K.R.O. Ziekenlof uit Bloe- mendaal. 5.50 Dienst in de Oude Kerk der Ev. Luth. Gemeente te A'dam. Voorganger: Ds. P. Stegenga Azn. (N.CH.V.) 7.30—8.05 K.R.O. Spr. Kapelaan J. Poels: Ziende vanuit de verte. 8.15 K.R.O. Concert door de Amster- damsche Orkestvereeniging o.l.v. F. v. Diepenbeek. Frl. Th. Schwarz, piano:' 10.45 K.R.O. Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jos. H. Pickers. DAVENTRY 1562 M. 320 Schotsche kerkdienst i. d. St. Co- lumba's kerk. 4.35 Concert. De militaire kapel. M. Williams, bariton. 5.50 Voorlezing uit „The Pilgrim's process" van Bimyan. 6.506.35 Bach's kerkcantate no. 61 S. Silk, sopraan. T. Pickering, tenor. j. Mowell, bas. F. D. Cunningham, con tinuo. Orkest. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Licht Populair programma. Or kest. M. Huxley, sopraan. 10.50 Epiloog. PAKIJS JtADIO-PAKir* 1TW KL 12.20 Religieuse causerie en -muziek. I.052.10 Orkestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 8.05 Circus „Radio-Paris". 8.3511.20 Gevarieerd concert. Orkest, jazzband en solisten. LANGENBERG, 469 M. 8.25—9.20 Morgenwijding. II.15—11.55 Schubertliederen voor te nor en alt. 12.251.50 Orkestconcert.. 3.505.20 Orkestconcert. 5.206.00 Pianoconcert. 7.20 „Der Vetter aus Dingsda", operette in 3 acten van Haller en Rideamus. Daarna tot 1120 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en 1680 M. 8.20 Morgenwijding. 10.50 Lehar-concert. Orkest en R. Tauber, tenor. 2.50 Gedichtenvoorlezing. 3.50 Kerstliederen. Daarna orkestcon cert. 7.20 Concert. K. Könïgs, sopraan. Mannenfcwartet „Die Abels". 8.20 Koorzang en declamatie van F. F. Gregory. Daarna tot 11.50 Dans muziek. HAMBURG. 395 M. 9.15 Kerkdienst. 11.50 Dialoog. 12,25 Concert-. 220 Vioolconcert-, 3.50 Mannenkoor Kid. 4,50 Oude en moderne kerstcantate's. 7.20 „Das jungste Gericht", van Buxte- hude. Versterkt koor en soli. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 ML Van 2.207.50 Wedstrijd voor fanfare corpsen in Brussel. 8.35 Concert Orkest en Mime Biard, zangeres. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regoL BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. Paddestoeltje hoorde zuchten En het kloppen van de fee, Die riep„Kom, paddestoeltje, Och, neem me toch weer mee." En de Paddestoel zag het feet je ln haar gevangenis van glas, Blij, dat de fee niet dood. Maar slechts geschrokken was. En Paddestoel besloot te redden De fee uit de gevangenis, Hij zei: „Ik kom jc helpen, Wacht tot het donker is. Nu ga ik me verstoppen. Tot Billy valt in slaap. Dan zal ik me wreken. Op dezen stouten knaap." Paddestoel had een zware straf voor Billy uitgedacht, zooals het volgende plaatje wel zal laten zien. vl'TFoufêÊ. so:^aa/-^, >Stee<£# Aet JV/eawste istRactia. LjC* Vaf£urr(£(/w/&r3(e/Ï£fti2arige**ac/-óan?d (Adv. Log. Med.) MAANDAG 3 DECEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.30—2 u. Lunchmuziek door het Boris Lenskyrtrio. 2.454.40 Aansluiting van de City- Bioscoop te Den Haag. 5.006-00 Kinderuurtje. 67.15 Concert door het Omroep-or kest o.l.v. Nico Treep. 7.157.45 Engclsohe les, beginners. 8.058.35 Handelswetenschappedijke lezing door dr. Steimiheim. 8.35 Radiotooneel „Rijk.... en geen Geld", blijspel in 5 bedr. bew. naar den roman van Phillips Oppenheim, door Mac- Peter, met medew. van Ko v. Dijk, Jacq. de Haas, Co Balfoord, M. v. d. Lugt Melsert, Daan v. Ollefen Sr„ e.a. In de pauze persberichten. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend N.C.R.V.-uitzendingen) 11.—11.30 Korte Ziekendienst o.I.v. Ds. W. J. v. Lokhorst. 121. Carillonbespeling door J. Vin cent v. h. Kon. Paleis te Amsterdam. 2—2.30 Sohooluitzending. Zangles door J. A. Steinz. 4005.00 Ziekenuurtje onder leiding van Ds. W. A. Wiersinga te Weesp. J. H. Smit Duyzentkunst, bariton en or gel, H. Smit Duyzentkunst Jr., ongélbe- gel. 6.30J7.Boekenpraatje door dr. A. Lansberg. 7.007.30 Stenografieles. 7.308. Zangles o.l.v. Jac. Ph. Caro. 8.' —Concert. ITet Ohr. Radio-orkest o.l.v. J. Pouwels, Spr: R. Siemons, voorz. van den Ned. Ohr. Landarb. BondDoel en beteekenis van de Chr. Vakbeweging ten plattelande. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12,20 Balladenconcert. 12.50 Dansmuziek. I.20 Orkestconcert. 2.20 Causerie voor scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing. 3.20 Muziek. 3.25 Vertellingen. 3.40 Concert A. Blackweli. so;:rxao, K. Curry, viool, G. Miller, piano. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor padvinders. 7.05 Sohufoertconcert, Pianomuziek. 7.20 Literaire critiek. j 7.35 Muziek. 7.45 Fransche les. 8.05 Schotsch variété-programma. Dameskoor, de Aberdeen Flayers. Radio- Octet en solisten. 9,20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The stars. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Kamermuziek. Kamerkoor en -orkest o.l.v. H. Scherohen. 10.50 Lezing: The Gfhost ship. II.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PABIS", 1759 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.065.05 Symphonieconcert, zang en dans. 9.0511,20 Concert. De Vei-, v. mo derne blaasinstrumenten, R. Organd, declam. LANGINBEKG, 4S9 ML 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7,20—8,15 Concert Schrammel-trio Schneider—Steurer. Muziekcorps v_h. 2e batt. 18 Regt. Inf. 8.20 Japansche avond. Prof. Dijck, piano. A. Aaltwell, tenor, E. Fiebïgh, declam., M- Probst, declaan. Daarna tot 11,20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.206.40 Lezingen. 6.50 „Die Entführung aus dein Serail", opera van Mozart in 3 acten. Daarna tot 11,50 Dansmuziek. HAMBURG 960 X 4.20 Dansmuziek. 5.20 Vroolfjk concert. 7.20 ,Xde vier Temperamen-te(l) Liebe und Hass. Orkest en solisten. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 M. O. Griliaert. piano, Mr. Gof- fart. tenor. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonieconcert o.l.v. Defauw. VELSEN. BEHANDELING GEMEENTEBEGROOTING ZEVENDE ZITTING. DE BEGROOTING GOEDGEKEURD. Vrijdagavond zeven uur begon de ze vende raadszitting ter behandeling van de gemeen tebegroo ting voor 1929 voor de gemeente Velsen. Voorzitter: de heer R. G. Rij kens, bur gemeester. By het begin der zitting zijn afwezig de leden Krijger, Zwanenburg, Homburg en De Nobel. Voortgezet wordt de behandeling dei- posten van de Gemeentebegrooting voor 1929. Bij post 361 maakt Mevrouw Van Veen er bezwaar tegen, dat nu ook re tributie wordt toegestaan voor leerlingen uit Velsen, die h$t Kennemer Lyceum te Bloemendaal bezoeken. Zij meent, dat dit niet in het belang van de gemeente is. De heer Maas spreekt in denzelfden geest. Hij is van ooi-deel, dat de ouders van kinderen, die deze inrichting be zoeken, het volle pond moeten betalen. De heer Sluiters is van het tegen overgestelde gevoelen. Het Kennemer Lyceum is geen standenschool. De heer Roelse onderstreept de woorden van Mevrouw Van Veen. Te 7.20 komt de heer Zwanenburg ter vergadering. De heer Vermeulen merkt op, dat het een regeling is in het zuivere belang van de gemeente en niet in dat van eenige richting van onderwijs. Spreker vindt het juist uitstekend, dat kinderen gesteund worden door de gemeente, als zij een onderwijsinrichting willen bezoe ken. die in Velsen niet bestaat. Wethouder Tusenius beantwoordt de sprekers. Hij noemt de woorden van mevrouw Van Veen en van den heer Roelse een staaltje van bestrijding van neutraal bijzonder onderwijs, zooals die hier en daar in het land wordt waarge nomen. Met klem zegt spreker, dat het Kennemer Lyceum, ook al gaan daar een paar rijke-lui's kinderen, geen stan denschool is. Het Kennemer Lyceum heeft al meermalen verlies geleden en al het geld, dat daar binnenkomt, wordt voor het onderwijs gebruikt. Spreker be veelt aanneming van den post met warmte aan; hij acht dit in het belang van de gemeente. Mevrouw Van Veen handhaaft haar bezwaren. Zy merkt op, dat het Ken nemer Lyceum zich luxe dingen kan permitteeren, waar vele Rijks- en ge meentelijke onderwijsinrichtingen niet aan' kunnen tippen. Er zijn bijvoorbeeld mooie tennisbanen. Wethouder Tusenius antwoordt, dat dit juist een gelukkige omstandig heid is. Mevrouw Van Veen kan dan die inrichting als een goed voorbeeld aanbevelen. Spreker acht het hoogst ge lukkig, dat kinderen van den kleinen middenstand uit Velsen op die manier het Kennemer Lyceum kunnen bezoe ken. De post wordt goedgekeurd met 17 tegen 5 stemmen (die der sociaal-demo craten). Bij post 367 vraagt de heer Schaar hoe het staat met de plannen voor den bouw van een ambachtsschool. Wethouder Tusenius antwoordt, dat deze school vermoedelijk in 1930 ge opend zal kunnen worden. De heer Sluiters deelt mede, dat het bestuur dezer school aan den mi nister dringend geadviseerd heeft, voor deze school een driejarigen cursus toe te staan. Bij post 382 stelt de Christ.-Hist, raadsfractie voor, een post pro memorie uit te trekken voor nazorg van zwakzin- nge kinderen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. dit overnemen. De raad vereenigt zich hiermede. Mevrouw Van Veen stelt voor, om hierbij ook een post pro memorie uit te trekken voor onderwijs aan spraakge- brekkigen. De heer Roelse ondersteunt dit. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken. Hiermee vereenigt de raad zich met. IS tegen 9 stemmen. Te acht uur verlaat de heer G r o e - n eve ld de vergadering. Bij post 389 dringt de heer Maas er op aan, dat de politie de noodige maat regelen zal nemen, opdat bij concerten in de open lucht voortaan geen leven meer wordt gemaakt. Op de manier, zooals het nu gaat, heeft spreker liever géén. dan wèl muziek. Vooral de fiets rijders. die daar maar heen en weer rij den. zyn zeer hinderlijk. De Voorzitter zal er met den commissaris van politie over spreken. Bij post 390 stelt de heer Ten Broeke voor, de subsidie aan de Ver- eeniging tot bevordering van voorlich ting bij beroepskeuze van 400 tot 500 te verhoogen, indien dit noodig is. Wordt goedgekeurd. De gemeentebegrooting wordt daarop met al gemeen e stemmen goedgekeurd. De heer Tusenius had even te vorm de vergadering verlaten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL om nooit te vergeten! Vampyr Stofzuiger f98.« Verkoopbureau Gr. Houtstraat 15 Telefoon 15497 Dank aan Secretaris en ambtenaren. De Voorzitter brengt een woord van hartelïjken dank aan den Gemeen tesecretaris en diens ambtenaren voor het samenstellen van deze begrooting, waarmee zij weer moeilijker werk heb ben verricht. Aan de leden brengt spre ker dank voor de behandeling. Het trok onze aandacht, dat uit den raad geen stem op ging, om den Voor zitter voor zijn ditmaal zeer moeilijke, maar strikt onpartijdige leiding te be danken. Kasgeldleemng. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om kasgeld voor 1929 op te nemen tot een maximum bedrag van 750.000. Te half negen wordt de vergadering gesloten. DE RIJKSSTRAATWEG HAARLEM. Op 14 December zal worden aanbe steed het asphalteeren enz. van nog niet verbeterde gedeelten van den rijks weg Haarlem—Velsen. De raming bedraagt f 360.000. EEN SPEELTUIN IN „DE RATELS", In de vergadering van den gemeente raad van 4 September j.l. werd om ad* vies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van de heeren S. Baarda, J. A. Dalmeyer en P. F. C. Roelse, luiden de als volgt: „Ondergeteekenden stellen den Raa<£ voor, Burgemeester en Wethouders uit te noodigen met plannen te komen tot het aanwijzen van een terrein in „de Ratels", om daarop te gelegener tijd een speelterrein op te richten, eventueel zoo noodig het plan van bebouwing zoo danig te wijzigen dat het mogelijk zal worden een openbaren tuin binnen één der bouwblokken te ontwerpen". Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, dat het College sympathiek staat tegenover de idee om te zijner tijd een terrein in „de Ratels" in te rich ten tot speelterrein. B. en W. hebben doen nagaan, welk gedeélte voor dit doel het meest geschikt moet worden geacht en meenen dit gevonden te heb ben in een terrein ter grootte van onge veer 2500 M2. aan de Platanen-, dé Abeelen- en de Wilgenstraat. B. en W. stellen voor, dit gedeelte voor speel terrein te bestemmen. De kosten, verbonden aan het rooien van struikgewas, het egaliseeren van het terrein, het maken eener afrastering van ijzeren stijlen met gaas en het aan brengen van een mantel-beplanting zul len ongeveer f 2500 bedragen. Het ligt in de bedoeling van het College, om met het in orde brengen van het terrein te wachten tot zich een vereeniging heeft gevormd voor de exploitatie van het terrein, OVERNEMEN VAN WEGEN, VAN EEN VIJVER ENVAN EEN PAAP ZWANEN. Burgemeester en Wethouders" "stellen den Raad voor, om vaar W. van Heyst in eigendom te aanvaarden om niet, in het belang der volkshuisvesting en met bestemming tot openbaren weg de Lij- steria&n. Nachtegaallaan. Kievitlaan, Merellaan en Leeuweriklaan met alle daarop of daarin aangebrachte werken, een gedeelte van den in de Lysterlaan liggenden vijver met talud, benevens een vijver met de zich daarin bevinden de zwanen, met welke zwanen de ge- (meente naar eigen goeddunken aan' handelen. Overdrager hoopt echter, dat de zwanen in den vijver kunnen blij ven. Een en ander op de in bet- concept besluit genoemde voorwaarden. INVOERING VAN EEN KINDER TOESLAG VOOR DE ARBEIDERS EN AMBTENAREN (POLITIE INBEGRE PEN) IN DIENST DER GEMEENTE. De leden van den gemeenteraad C. P. J. Maas, B. Waterlanden J. Zwanen burg en G. P. Langendijk stellen den Raad voor, in beginsel te besluiten tot invoering van een kindertoeslag van de arbeiders en ambtenaren (politie inbe grepen) in dienst van de gemeente Velsen en Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, over de uitvoering van dit besluit, voor wat betreft de normen enz. het advies in te winnen van het georganiseerd overleg en daarna uitge werkte voorstellen, bij den Raad te doen. In de bij het voorstel gevoegde toe lichting wordt verwezen naar het voor stel van de minderheid van het College van B. en W. waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, den vacantietoe- slag te verhoogen. De voorstellers achten het meer noodzakelijk, een toeslag te yerlccnen voor kinderrijke gezinnen.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14