DE ZATERDAGAVOND BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 DECEMBER VIJFDE BLAD Met de ontwikkeling der techniek houdt die van het speelgoed, ge lijken tred. De tijd dat de jeugd zich amuseerde met den wondertrommel, of het levensrad, de voorvaderen van de bioscoop, waarvan de kinderen van dezen tijd zelfs de namen niet meea kennen is lang voorbijen alhoewel de zoon van een New-Yorksch milliar- dair wellicht hunkert naar den kapot- ten wekker van de 5-jarige dochter Sara-Maria van den joodschen groen- tenboer die met een Iersche vrouw is getrouwd, (zooals u weet is dit de ma nier in Aemrika)te zijner beschikking staat een minatuur-rage-Bugatü, een electrische spoor, een pathéfoon in vestzak formaat, een radiotoestel, het laatste model van de geraffineerdste soort autoped, een bioscooptoestel, meer van die kleinigheden. Ja, in dit opzicht geeft het kind een lesje, zooals het trouwens wel vaker geschiedt. Wij zijn niet tevreden voor een radio de stille rustige sfeer onzer binnenkamers bederft, maar een kina laat nog steeds zijn duurste speelgoed voor de treurige overblijfselen van wat eens een pop was, liggen. Het amuseert zich meer met den vettigen arm-, kop en beenloozen romp van de pop Alie, Grietje, of Truida, dan met de electri sche spoor waarmee vader zich zoo ver maakt. En sprak ik onlangs niet een ge deprimeerden papa die zijn zonen een radiotoestel had geschenken? Hij was twee weken nadien na een buïten- landsche reis bij den huiselyken haard weergekeerd, en ontdekte toen tot zijn ontsteltenis, dat de radio inderdaad opvoedkundige waarde bezit. Want zijn zoons hadden haar gebruikt, om er „wat anders" van te maken. Dat „wat anders" was een ondefinieerbare massa, draad jes, schroefjes, glas, versplinterd ebo niet, zooiets als een radio-kerkhof, een hron van onuitputtelijk vermaak, van dagen lang geëxperimenteer, van iets beters, dan blasé en passief luisteren naar den luidspreker. En nu ik het toch over kinderen heb.... hun wijsheid is ondoorgrondelijk. Anna- liesje en Kees amuseerden zioh met het zielig overblijfsel van een Teddybeer ale j als zoodanig niet meea- herkenbaar was, vanwege de grove verminkingen. Plot seling werd him aandacht getrokken door een leege lijkkoets die voorbij de ruiten ratelde. Keesje ageerde op deze sombere verschijning met een: „Ma, wat is dat?", waarop Ma zoo sober mogelijk een uiteenzetting gaf, meenende dat het goed was de kinderen ook eens de ern stige zijde van het leven te laten zien. •Zij luisterden vol aandacht. Keesje sperde zijn oogen wijd open. Analiesje staarde zwijgend naar het plafond, en toen het verhaal uit was, slaakte zij een diepe zucht. Daarna begaven zij zich weer ter Teddy-beere. Mama vroeg niet met èienigen twijfel af of zij er wel goed - aan had gedaan met zoo sombere schil deringen de jeugdige zieltjes te bezwa ren. Maar spoedig zou blijken dat het nog al mee viel. Teddy-beer werd op de leuning van een stoel geplaatst. Hij was bevorderd tot „condutteur" van de paardentram. In een zeer scherpe bocht, midden in het druk ste verkeer van de ka mer, viel Ted dy-beer van zijn hoogen zetel, en bleef roerloos lig gen. Annaliesje en Keesje knielden naast hem neer en de eerste sprak: „Nou is ie dood!" waarop prompt Keesje's antwoord kwam: „Smijt 'm dan maar op de kar." Dit zijn van die kleinigheden, die bewijzen dat de fantasie rondom de grootste kinderprullen, de gedegeiïe- reerdste poppenlyven de kapotste onderdeelen, een wereld van groote ver rukking spint, een wereld waarvan het kind zelf de voorzienigheid is, die draait op commando van zijn gedachten, een planeet die 's morgens aan den kim van de kamer verschijnt, en 's avonds in droomen ondergaat-: waarin het kind den heelen dag leeft in gespannen aan dacht en waai-van het uitgangspunt is, wellicht.een kapotte schoen, of het montuur van een ouden bril. De practijk bewijst dat wij hierboven, voorzooveir het betreft het cinisme der jeugd ten aanzien van het moderne dure speelgoed, en de speelschheid der grijze vaders die zich er mee amuseeren, niet hebben overdreven. Verzekerde men mij in één der bekendste Haarlemsche speel goedwinkels, niet dat men daar geregeld bezoek krijgt van een vader die persé op de hoogte wil blijven van alle nieuwe uitgaven op het gebied der electrische spoortreinen, en alles wat daar mee an- n*x is? Nu is het een feit, dat deze materie a...-y interessantst is! Het is bepaald Vj. bluffend hoe schrikbarend men hier de waarheid heeft nagebootst, door mid del van een transformator, waarop het seinhuis is gebouwd. Van dit seinhuis uit bediend men door op knopjes te drukken een gecompliceerden treinen loop, met tandradbanen, electrische draaischijven voor locomotieven, auto- SPEELGOED. Poppen, beesten, blikken autos, Ballen, treinen en meccanos. Poppenwagens, poppenhuizen. Poppenkeukens met fornuizen, Ratels, rammelaars en bellen, Allerhande soorten spellen. Verven, kleurkrijt, plasticine. Molen, pakhuis, stoommachine. Kleurplaat, legkaart, prentenboeken. Uniformen, vlaggedoeken. Al wat loopt wanneer je 't windt, Speelgoed voor het kleine kind. Wij? Wij doen daar niet aan mee, Wat een allergekst idee. Wy zijn oud nu en blasé, Onze jeugd is lang gelee. Kindei-spel. maar wij, ach nee.... Snelle motorfietsen, autos, Jurken en gelikte fotos, Sierlijk getailleerde jassen. Slobkousen en zijden dassen, Pijp, sigaren, sigaretten, En verordeningen, wetten. Kaartspel, alcohol en ringen, Aandeelen en zulke dingen, Knoopsgat met een stukje lint. Speelgoed voor het groote kind. het speelgoed heeft doen gelden. En daardoor komen wij weer van lieverlee aan het verleden te denken. Het. verleden met... de bikkels..., het verleden met.den wondertrom mel en het levensrad. Dat mysterieuze instrument dat voor de kinderen van toen, evenveel bcteekenls had, als do bioscoop voor onze jeugd. Dat cartonnen rad dat je als het draaide, in den spiegel bekeek, zoodat je. (heel stum perig) een mannetje of een vrouwtje of een hond zich bewegen zag! Dat was voor de jeugd van toen werkelijk een „levens"rad een „wonder"trommel. Wat een prac-htnamen voor die lieve onbe nulligheden! 't Merkwaardige is dat ondanks de geraffineerdste evoluties, ondanks, den verfïjndsten kunstenaarssmaak, on danks den geëxalteerden zin voor het belachelijkehet kind dezelfde is ge bleven. En nog steeds liever grijpt naar zijn leelyksten pop, met w e hij zfin lief en zijn leed, zijn droomenen zyn bed deelt Deze pagina is wat de illustratie be treft geenszins een staal van do speel- goodillusles der jeugd. Het- jongetje dat droomend tus- schen de charleston- nende popjes is gevloch ten, is een modem, jon getje, dat; droomende, aan heid, waarvan men zich echter weifelen de afvraagt, of het naive kind die zal begrijpen, doch waarvan men zeker is, dat zij een onbewust een zekeren in vloed op de ontwikkeling van den smaak van de jeugd uitoefenen. In ieder geval is veel van het moderne speelgoed, niet uit een kinderlijk, doch uit een artistiek oogpunt gezten, hoogst merkwaardig. Een typisch specimen van koste lijk gevoel voor humor is de motor met zijspan. De motor en de zijspan in hypermoderne strakke lij nen het kertsmannet-je daar boven op: een prachtstuk van een oud type met oogen als lampjes, en een baard als die van Methusalem, aangenomen dat de- zelfve een baard had. De chimpansee daarnaast wekt herinneringen op aan wilde parlementariërs, of wel een ge leerde die een betoog houdt over de stelling dat de menschen niet van apen doch van de eenden afstammen. De aap voert het bewijsstuk, de eend, met zien mede, en deze laat zich de beleediging welgevallen met de gedweeë onderwor penheid, die uit haar oogen spreekt, Een wonder van mcdelleerkunst is de bulldog, die aan den top van den om gekeerden driehoek hangt. U kunt hem hier helaas niet in zijn geheel zien, an- jnatisohe stopinriohting, semw-chters ders zou u versteld zijn over de weerga loos knappe wijze waarop de in het oogvallende mus- culatuur van den bulldog plastisch is weergegeven. En toch zal bij ve len de vraag rijzen of deze caricatu- ren al mogen zij dan ook het gevoel voor humor bjj de jeugd ont wikkelengeappre cieerd worden door de kinderen voor wie ze be stemd zijn. D*r zijn heel rare exemplaren bij Vooral onder de dier soorten, zonderlinge misbaksels, vreemde fratsenmakers, waarvpor men een heel aparten smaak moet hebbexi om ze nog te kunnen waardeeren. En wat moet de onschuldige 3-jarige denken van het hondenmonster dat herinneringen aan den Draak uit de vermaarde Nibilungen opwekt? Mag men verwachten dat kinders den geavanceerden smaak van geëxal teerde vrijgezellinnen die dwepen met buitennissige poppen hebben, of dat zij zoomaar, zonder de minste opleiding in de school der cultureelen levens, den zin van de grotesken vatten, die u ooi; op deze pagina af gebeeld ziet? Trouwens het zal dan ook wel zóó zijn dat de ouders in dat val kiezen voor hun onschuldige i kinderen En dan is het geen wonder als zoon of dochter een paard la den be roemden Parijschen Hank the Mule krijgt 'fff''. de vraag weerklinkt: Wat I dil? Een poes, een hond, of W een ezel? j Dit gedrocht staat ook op deze grijnzen, blasé sta ren of stu pide kijken, kortom al dat- demonstree- ren wat den mensch pleegt te ontsieren. Het meeste speelgoed blijft nog steeds uit Duitschland komen. Wurtembcrg vooral is een zeer druk producearend middenpunt, en Neurenberg niet, wat men algemeen denkt de stad waar het meeste speelgoed vervaardigd wordt, doch het centrum, dat als stapelplaats de grootste beteekenis heeft. De speelgoednijverheid is een ontzag lijk uitgebreide industrie waarbij duizen den en nog eens duizenden betrokken zyn in een zear prozaïsch en struggle for life. Wie zou durven denken, dat het poëtische speelgoed, dat gelukzalige droomen opwekt, uit zoo materialistische, van smook en roet zwarte en grauwe oorden afkomstig is? Helaas, zoo goed als niets is er meer over van de be koorlijke huisindustrie, die bijvoorbeeld de naff gesneden, primitieve houten schaapjes op de markt bracht. En zou daarom. zou het mogelijk zijn. het moderne speelgoed soms by het cinl- sche af, caricaturistisch zUn? Ach neen. daar zal direct de oorzaak niet liggen. Hoewel het onmiskenbaar is, dat deze cynische, voortjagende, ner- pagina; wij namen de vrijheid veuse tijd, zijn invloed terdege ook op moderne speelgocd- f .nvloeden on- derhevig is. r.y Deze driehoeks- f combinatie is een deel van dc groote Sint Nico- colaaspient, die wij in dezen myste- v'euzen tUd allerwe gen vertoond zijm worden, In de etala gekasten, waartegen kinderneuzen plat gedrukt worden, cp straat waai" Sinter klazen elkaar ontmoe ten, waai" zwarte Pie- ten volksoploopen veroorzaken, en jjfV waar oude huurrijtuigen weer cm- y plooi vinden. Oude huurrytuigen. een bijkans uitgestorven ras, waarvan dc laat ste vertegenwoordigers sidderen en van emotie trillen onder den hoog- eerwaardlgen druk van het Sintelyk lichaam, gepakt in purper, rood en wit, torschende den zwaren staf, den müter en den zeer witten vlokkigen baard; het oude rytuig trillende ook onder het wel mindemvare, maar toch ook wel heel ontzagwekkende gewicht van den klassieken negerjongen met de schoenpoetsglanzen.die met een prln- seiyk gebaar en een zeer onprlnseiykcn gryns de lof van de straat in ontvangst neemt. Dit alles hebben \vy op deze Sint- Nlcolaaspagina niet kunnen weergeven. U gelieve de rest aan te vullen met uw fantasie die immers thans zeer vrucht baar en ingenieus behoort te zyn. die geïnspireerd moet zyn door het klassiek, feesteiykc mysterie van Sinterklaas en Zwarte Piet

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15