BEURSKRONIEK. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 DEC. 1928 ZESDE BLAD EEN BELANGRIJK JUBILEUM. Het werk van wijlen E. W. Dunlop. HOE HET ENORME NED.-INDISCHE BEDRIJF ZICH ONTWIKKELDE. De neiging tot aaneensluiting op diverse gebieden def industrieele activiteit. Petroleum en kunstz^dc. Emissies. De beurs. e. w. dunlop. Heden. Zaterdag 1 December is het 50 jaar geleden, dat de in Indië, Neder land en ver daarbuiten overbekende firma E. Dunlop en Co., werd opge richt. Naar aanleiding daarvan citeeren wij eenige passages uit het gedenkboek dat de firma bij deze gelegenheid deed verschijnen. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan der firma E. Dunlop en Co., komt in de eerste plaats een woord van eerbiedige hulde toe aan de nagedachte nis van den oprichter der firma Eduard Willem Dunlop. Hij was het, die in 1878 de basis leg de voor de zaken die de firma E. Dunlop en Co. in den loop der jaren tot grooten bloei zouden bengen. Eduard Dunlop zette den 13den Juli 1873 op 20-jarigen leeftijd voet aan wal te Batavia en werd als employé bij de firma, den heer Evert Suermondt, bracht October 1874 ging hij over naar G. Suermondt en Co., welke firma eenige jaren later tijdens de suikercrisis moest liquideeren. Met een der chefs dier firma, de nheer Evert Suermondt, bracht hij deze liquidatie ten einde. Met den moreelen en adviseerenden steun van de firmanten en den financieelen steun van zijn broeder S. J. Dunlop kon hij eenige relaties der geliquideerde firma overnemen en richtte 1 December 1878 de firma E. Dunlop en Co. op. Het eerste pand, waarin E. Dunlop en Co. gevestigd waren, bestond uit een winkel, waar voornamelijk sigaretten en tabak werden verkocht, doch daar naast ook provisiën en dranken en andere artikelen, terwijl daar tevens de engroszaken werden gedreven tot 1881. De engroshandel betrof toen niet al leen de provisiën en dranken, sigaren en sigarettenbranche, doch ook allerlei andere goederen, zooals cement, zinkwit, marmer, muziekinstrumenten en nog tal van andere artikelen. Hoofd zaak was echterdranken en wel voor namelijk de nu nog zoo welbekende Chabarmeau Cognac en de wijnen van diezelfde firma, terwijl wat provisiën betreft boter in vaatjes in dien tijd een belangrijk artikel was. Aan het hoofd van dit in verschil lende richtingen veel omvattend bedrijf stond één man, Eduard Willem Dunlop, die met bijzondere werkkracht bezield, met groote zakenkennis en buitengewone energie zijn firma door de moeilijke eerste jaren van haar bestaan loodste. In 1881 ging de engros-af deeling der firma Dunlop en Co. over naar de firma de Lange en Co., terwijl de detail zaak op Rijswijk gevestigd bleef. Lang heeft de samenwerking niet geduurd, daar de heer Dunlop al spoedig bemerkte dat er aan de export te veel aandacht werd besteed. Na een drietal jaren samengewerkt te hebben werd besloten, dat de heer Dun lop zich weer zelfstandig zou vestigen en herleefde de firma E. Dunlop en Co. weer. In 1888 trad de firma op als ver tegenwoordigster van de Levensverzeke ring Maatschappij Dordrecht", welker belangen zij tot 1906 heeft behartigd. Op 17 Mei 1890 maakte de dood een einde aan het werkzaam leven van Eduard Willem Dunlop. De heer F. C. T. Ader zette de firma voort. De oudste zoon van den overledene, ook Eduard Willem geheeten, is thans de senior partner der firma, terwijl de jongste zoen, G. A. Dunlop, directeur der Ned. Ind. Handelsbank te Amsterdam is. De heer S. J. W. van Buuren te Am sterdam, die als employé in de eerste jaren van het bestaan der firma onder wijlen den heer Dunlop heeft gewerkt, schreef naar aanleiding van het jubileum onder anderen: Met weemoed en groote dankbaarheid denk ik terug aan den man, die mijn eerste schreden op handelsgebied heeft willen leiden en aan de helderheid en 't geduld waarmede hij mij experimen teel het groote verschil heeft bijge bracht, dat er bestaat tusschen „handel drijven" en „negotie-doen". Voortreffe lijke schoolsche opleiding geaard aan buitengewone scherpzinnigheid, arbeids vreugde en zeldzame tact om met men- schen van allerlei slag om te gaan. hadden hem gemaakt tot een handels man van zeldzame be teekenis. Wie iets voelde voor een lekkere si gaar, Havana directe aanvoer, of Hol- landsche-roko, Manilla van de Cie. Ge nerale, een fijn glas Bordeaux of Bourgogne van Chabanneau, cognactiga, ampat-of lima-bintang, kon nergens zoo goed terecht als in die kleine intieme Toko vlak naast Pecoult et Buffet, t.o. de Harmonie in de z.g. Fransche wijk, alias Rijswijk. Van den vroegen morgen tot den laten avond was daar de pret tige Deventer-vleugel-adjudant des heeren Dunlop, onze „Vriezo", resp. de heer J. de Vries, aanwezig om u lederen twijfel te ontnemen aangaande de supe rioriteit van het geen hij n voorzette met een bercep op de uitspraak van den heer E. Dunlop. Wee dengene, die het waagde met dien warenkenner in het strijdperk te treden en geen C hm am an zou :t wagen zijn nieuwjaarskakap vergezeld te laten gaan van de gebruikelijke Manilla-roko's, als op die kistj<s het ovale etiquet „E. Dun lop" ontbrak. Eu als er dan zoo'n dood-enkelen keer uit zoo'n kistje eens een cortado te voorschijn kwam, die meer had van een fluitje dan van een roko, „och! zei dan Vriezo, mienheer hier hei j'n ander kissie, maar 't binne overigens niet de slechtste vruchten woaran de wurrempies knoagenl" Import, export, transport, Atjeh- leverantie. houtverkoop van de Pama- noekan en Tjiassem-landen, gouverne- ments-leveranties, de vertegenwoordiging van Aug. Meller te Bordeaux, Deinhard te Coblenz, Dijckerhoff, Zweedsche- en koolteer, Echtsche dakpannen en wat niet al meer vroegen als om strijd bij die firma de aandacht van den heer Dunlop en diens staf en zulks niet in beperkte mate, maar alsof elk onderdeel een zelf standig geheel uitmaakte. Inderdaad vooral in onze dagen van specialiseering mag het ongelooflijk schijnen, dat één man zoo'n groot quantum van de meest uiteenloopende handelsbelangen heeft weten te behar tigen en evenwichtig de vriendschap van leverancier en afnemer te bewaren. Eindelijk nog even wat de firma E. Dunlop en Co. betreft, de vertegenwoor diging der Levensverzekering-Maatschap pij .Dordrecht", in een tijd dat men over levensverzekering in onze Koloniën heel anders dacht dan tegenwoordig en de Nillmij. reeds dezelfde voortreffelijke reputatie genoot als nog heden ten dage het geval is. Veel werd er in die dagen afgesloten, hetgeen ik met zekere trots releveer, omdat dit getuigenis aflegt van de bijzondere suggestieve wijze waar op de heer E. Dunlop het publiek wist te emballeeren, alias uit zijn zorgeloos heid wakker te schudden. In verband met de uitbreiding der zaken was het noodig naar een ruimer pand te verhuizen en werd het ge bouw op den hoek van Passar Pisang be trokken. De firma bleef daar tot 1913 gevestigd toen zij verhuisde naar het eigen ge bouw in de Prinsenstraat, In 1896 werd besloten tot opening van een detailzaak annex engros verkoop te Bandoeng. In September 1896 werd op den hoek van den Grooten Weg en de Bragaweg, waar ook thans nog het Nederlandsch- Indisch - Sigarenmagazijn filiaal E. Dunlop en Co. is gevestigd, een winkel geopend onder beheer van den heer A. S. J. de Boer, In 1897 vertrok de heer J. R. Mikkers, die, in 1888 uitgekomen, inmiddels procu ratiehouder was geworden naar Japan ten einde daar relaties aan te knoopen voor den verkoop van de producten der Japansche kunst. Bombay winkels be stonden in dien tijd niet. E. Dunlop en Co. waren de eersten die deze artikelen verkochten. Er werden groote zendingen Japansche curio's door den heer Mik kers naar Batavia verscheept, die hier gretig aftrek vonden Op sportgebied nam de firma in die jaren een vooraanstaande plaats in. In 1897 werd de Ned. Ind. Sport-Maatschap- pij opgericht, waarvan de firma E. Dun lop en Co. 80 pet. der aandeelen nam en dan ook als directie optrad. Aan het Koningsplein West werd op de plaats waar nu het gebouw der Theosofische Vereeniging staat, een fietsenwinkel met reparatie-atelier geopend, terwijl daar achter een cementen wielerbaan werd aangelegd. De maatschappij werd in 1908 opgeheven, nadat het gebouw door de eigenaren verkocht was. In het filiaal in de Rijswijkstraat werd toen een af- deeling voor Sport- en Reisartikelen geopend, evenals in de filialen te Bandoeng en Soerabaja, welke afdeeling in 1915 werd opgeheven toen de nieuwe gebouwen te Weltevreden en te Soera baja werden betrokken. Op ongeveer de zelfde plaats waar in 1878 de firma het eerst gevestigd was, werd in 19141915 een nieuw ruim winkelgebouw gezet, waar de detail-afdeeling nog is geves tigd. In November 1898 werd overgegaan tot opening van een engros-kantoor te Soe rabaja, in de Chineesche Voorstraat, onder leiding van den heer A. J. Huber. Het volgend jaar in September 1899 werd de detailzaak op het Bultzings'.ö- wenplein gevestigd, waar ze tot 1915 bleef, toen het nieuwe gebouw op Gem- blongan werd betrokken. Het engroskantoor bleef tot 1917 in de Chineesche Voorstraat, werd toen verplaatst naar de Willemskade, in 1922 naar de Heerenstraat, waar de goedangruimte na enkele jaren ook weer te klein bleek en in 1926 het thans ge occupeerde ruime verdiepingsgebouw te Simpang werd betrokken. Met ingang van 1 Januari 1906 werd de firma voortgezet door de heeren F. C. T. Ader en J. R. Mikkers, met den heer Tielenius Kruythoff als comman ditair. In 1902 was de heer E. W. Dunlop zoon van den oprichter als employé voor de firma uitgekomen, na eenige Jaren werd hem het beheer over het Soera- baja-kantoor opgedragen. 1 Januari 1910 werd hij firmant, nadat de heer Ader per ultimo 1909 was uitgetreden na bijna 20 jaren als senior-partner zeer veel te hebben bijgedragen tot den bloei der firma. De firma werd dus 1 Januari 1910 voortgezet door de heeren J. R. Mikkers en E. W. Dunlop, terwijl de heer Tie lenius Kruythoff tot 1912 commanditair bleef toen hij uittrad. In 1908 was te Semarang een kantoor geopend aan het Paradeplein, dat in 1914 werd overgebracht naar een eigen kantoorgebouw op Zeestrand. In 1913 werd tegenover Hotel du Pavilion een detailzaak gevestigd, die in later jaren in verband met de veranderde tijdsom standigheden werd opgeheven. In 1912 werd het eerste kantoor buiten Java opgerich* en wel in Padang. Het volgend jaar werd op Passar Ambatjang een eigen winkel gebouwd in denzelfden stijl als de winkels te Weltevreden, Soerabaja en Semarang. Deze winkel i werd ia 1923 opgeheven en werd in 1324 het engroskantoor naar dat pand over gebracht, dat laatstelijk nog werd uit gebreid. Drie jaren later, in 1915 werd te Medan ook een kantoor geopend door den heer A A. E. Buurman van Vreeden, die tevoren eenige jaren het Semarang- kantoor had beheerd. Het kantoor dat aan Kesawan was gelegen naast het Julianagebouw, werd later naar een grooter pand ook aan Kesawan over gebracht. waar het tot eind 1926 ge vestigd bleef, toen ook dit pand te klein werd en een ruimer localiteit aan de Oude Marktstraat werd betrokken. Medio 1914 vertrok de heer J. R. Mikkers, na een 26-jarigen werkkring in de tropen, naar Europa, ten einde in Amsterdam een eigen kantoor der firma te openen. Sedert lange jaren was de inkoop in Europa geschied door de firma W. Ader te Amsterdam en wel tot beider genoegen. Het was echter wel gewenscht, dat iemand, die geheel op de hoogte was van de Indische markt zich met den inkoop occupeerde en daar de heer Mikkers er den man niet naar was in Holland op zijn lauweren te gaan rusten, was dit wel de beste oplossing. Op den 28sten Juni 1914 (gedenkwaar dige dag in de wereldgeschiedenis door den moord op den Oostenrijkschen troonopvolger, waardoor de groote wereld brand werd ontketend) verliet de heer Mikkers Java en het was toevallig den lsten Augustus 1914 (toen de wereld oorlog uitbrak) dat hij te Marseille aan wal stapte en na een avontuurlijke reis eenige dagen later in Holland arri veerde. Met 1 Januari 1920 werden de heeren A. A. E. Buurman van Vreeden en D. A. Hooyer in de firma opgenomen en daarna vertrok de heer Mikkers naar Europa. Medio 1921 werd hij ernstig ziek, welke ziekte hem na een lang durig ziekbed den 2den Februari 1922 ten grave sleepte. Na het overlijden van den heer Mik kers werd de firma voortgezet door de overblijvende vennooten E. W. Dunlop, A. A. E. Buurman van Vreeden en D. A Hooyer. De heer Dunlop vertrok naar Holland om de leiding van het Am sterdam-kantoor op zich te nemen, welk kantoor in 1924 werd verplaatst naar Bloemendaal, waar de heer E. Dunlop zich metterwoon had gevestigd. In 1921 werd in het kantoorgebouw te Batavia een Drukkerij ingericht, waar behalve de gewone drukwerken voor de diverse kantoren, ook fijner werk in drie- en vierkleurendruk voor prijs couranten en ander reclame materiaal wordt vervaardigd. INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN a 60 cent» per regel. groote gezinnen. Voor de leden van R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen was het in den Stadsschouwburg Woensdag- en Don derdagavond een feestavond. Voor hen trad ni. op de Reciteer-afdeeling van den R. K. Kring met het alleraardigste blijspel „de Bibliotecaris". Te 8 uur opende de voorzitter, de heer W. J. B. van Liemt, de bijeenkomst met een kort woord van welkom. Spr. kon tot zijn genoegen op beide avonden con- stateeren, dat de geheele schouwburg volkomen bezet was. Hieruit bleek vol doende, dat men het genoegen dat de R. K. Kring weet te verschaffen op avonden als deze. weet te waardeeren. Maar nog een ander feit wilde spr. memoreeren. Toen in Febr. 1919 het eerste jaarver dag (de vereeniging bestaat dus nu 10 jaar) werd uitgebracht, stond daarin vermeld een aantal van 138 leden. Dit is nu de 800 gepasseerd. Toen kon de ledenvergadeirng gehou den worden in het gebouw der St.-Jo zefgezellen in de Jansstraat en het kin derfeest in de zaal van St.-Bavo in de Smedestraat. Nu moet het bestuur, aan gezien geen zaal in Haarlem groot ge noeg is, een ledenbijeenkomst als deze verdeelen over twee avonden en daar voor tweemaal beslag leggen op den Stadsschouwburg. Ook het Kerstfeest voor 2400 kinderen zal ditmaal over 3 dagen verdeeld moeten worden in de Gem. Concertzaal. Nadat spr. nog her innerd had aan het succes der zomer- uitstapjes in de groote vacantie, waar aan circa 1400 kinderen 5 dagen per week hebben deelgenomen, sorak snr den wensch uit, dat wanneer 't koperen feest der Vereeniging zal gevierd wor den, het ledental de 1000 zal bereikt heb ben. In aanmerking genomen den voortdu- renden groei der vereeniging mag zulks alleszins verwacht worden. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat de aanwezigen zich kostelijk amu seerden met het uitstekend spel van den R. K. Kring, waarna de voorzitter nog een hartelijk woord van dank uit sprak. gevonden dieren en voor werpen. Terug te bekomen bij: Havenkantoor, Koudenhom. boot: E. Lust, Damaststraat 46. bril; J. Bos, Smedestraat 15, boekje; J. Jongkind. Schreveliusstraat 33, herdershond; E. v. d. Wal, Statenbolwerk 12, handbe schermer; A. Leyboom, Berkeheyde- straat 12 zwartherdershond; Wed. de Zwart, Koningsteinstraat 7 rood, katje (grijs)Cooini, Paul Krugerstraat 14, parapluie (kinder)J. Petrie, KI. Hout straat 4 zwart pet; A. Maas, Emma- straat 16. rijwielbeiastingmerk; J. Va der, Hoofmanstraat 17, idem; J. van Rossum, Elndenhoutstraat 25, riem; O. Maas. van Keulénstraat 35, schoen; C. v. d. Steeg. Gen. Jo"bertstraat 57 nijp tang; W. de Jong, Hooimarkt, taschje; Veenstra Verbindingsweg 30, idem: V. Gevel; L. Poellaan 20 a, zakje; A- Loöie Papentoren vest 29 zwart, zakmesje. ST. NICOLAASDRUKTE. EN WINKELPERSONEEL. Naar aanleiding van het antwoord van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten op het inge zonden stuk betreffende het werken van winkelpersoneel in de St. Nicoiaasweek, ontvingen wij nog verschillende inge zonden stukken. Inzenders komen er tiegen op dat het winkelpersoneel de St. Nicolaas- drukte „een pretje" zou vinden. Zij meenen dat vooral het gehuwde perso neel er tenminste recth op heeft den St-. Nicolaasavond in den huiselijken kring door te brengen. Wanneer de winkelier langer wil openblijven dan 8 uur moet hij dit zelf weten, aldus eenige inzenders maar laat hij het personeel niet aan banden leggen. Een der inzenders vraagt: in welke zaken wordt voor den ïangeren werk tijd betaald? Is een stuk letterbanket of een speculaaspop betaling van 12 tot 20 uur overwerk? vraagt hij. Een ander zegt er van overtuigd te zijn dat er honderden verkoopers (sters) zijn die voor het extra-werk niet betaald worden. Wij brachten deze stukken onder de aandacht van den heer P. J. M. van Tetering, secretaris der Middenstands- centrale, die er het volgende op ant woordde- Geachte redactie, De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten is u dank baar, dat gij haar in de gelegenheid stelt bovenstaande ingezonden stukjes van een onderschrift te voorzien. Bij het vorig ingezonden stukje heeft de ondergeteekende. secretaris der Cen trale, aan uwe redactie verklaard, d3t hij er de voorkeur aan heohtte het stukje en het daaronder te plaatsen onder schrift in de volle ledenvergadering der centrale te doen behandelen, welke juist dien avond zou plaats hebben. Dit is geschied. De ledenvergadering heeft het onderschrift geformuleerd er de secretaris aan de hem gegeven op dracht vojdaan, Zietdaar, de zaak zuiver en goed ge steld. Toch moet het wel verwondering wek ken, dat door enkele menschen die Winkelsluiting weer aan de orde word: gesteld. Er is toch nog maar heel kort geleden door den Raad een Gemeentelijke Commissie ingesteld, welke Commissie zeer verscheiden was samengesteld. Deze heeft een nauwkeurige en uit gebreide enquête gehouden. Zoowel de winkeliers uit verschillende branches zijn gehoord alsmede de be- stuurderen van alle personeelorganisa- ties. Daarop hebben óe Commissieleden persoonlijk bezoeken gebracht in tal van zaken onzer stad. hebben daar met de patroons en met het onderscheider personeel gesproken. Daarbij hebben zij hun rapport aan den Raad opgesteld en voorstellen ge daan. waarin aan de wenschen der be dienden. met medewerking der patroons zooveel als mogelijk was, werd tegemoet gekomen. De Raad heeft zich in groote meer derheid met die voorstellen vereenigd. Men zou nu meenen: nu is voorloopig althans de kwestie uit Maar neen, weer ingezonden stukken, zelfs een vande kappersbedienden Wat hebben die er nu toch in 's he melsnaam mede te maken? Welke gek is er, die zich op St. Nico laasavond na acht uur zal laten scheren' Welke patroons zullen dan hun be dienden dwingen tot 10 uur in den kap perswinkel te blijven? Kom, 't is toch te dwaas om los te loopen. Is er zoo'n zaak. noem naar dan: maar mer generaliseere niet. Er is door vooraanstaande winkeliers uit onze Centrale (niet door mij) een onderzoek ingesteld bij de personeelen in de winkel zaken en onomwonden werd door allen verklaard, dat zij in die drukke dagen hun patroons gaarne bijstaan en de St Nicolaasdrukte als een pretje beschouwen Zoo is inderdaad de waarheid! Laat de personeelen in die zaken dat dan maan- tegenspreken Maar dan nirt met anoniem geschrijf! Want dan is het oncontroleerbaar! Een zaak, welke na 8 uur weinig of niets te doen heeft, zal vanzelf wel sluiten, immers, de winkelier wil dan zelf ook wel naar zijn familie kring. Laten wij nu toch in deze kwestie de nuchterheid bewaren! Deze winkelsluiting?affaire is, na hoor en wederhoor, door onzen Gemeenteraad afdoende geregeld. Moet nu onmiddellijk daarna de zaak weer beginnen? Allerminst misgunnen wij het perso neel het genoegen op 5 December des avonds, waar het maar eenigszins mo gelijk is, in den familiekring te zijn. Maar men bedenke toch ook, dat dat genoegen ook begeerd wordt door zooveel anderen, die in anderen werkkring daarvan ook verstoken zijn. Ik denk aan postper- soneel, de bediening op onze middelen van vervoer, de werknemers in tal van bedrijven, enz. Misbruiken te dezen opzichte verfoeien wij evenzeer, doch men vervalle niet in overdrijvingen en men ga niet het on mogelijke vergen. Ook is het onbillijk bij het constateeren van enkele mis bruiken te gaan generaliseeren. En ten slotte: Er wordt altijd maar gesproken over patroon en personeel. Maar er is bo vendien nog zooiets van een.... Haar- lemsch publiek! Dat Haarlemsch publiek naar behooren en believen te bedienen, zonder daarbij in excessen te vervallen, dat is de plicht en de taak van den Haarlemschen Win kelstand, doch ook van zijn personeelen. En over de plichtsopvatting van deze laatste categorie hebben wü in onze zaken althans allerminst te klagen. De onrust wordt in den regel ver oorzaakt door buitenstaanders. miss estett.a stead in holland. Miss Estella Stead, dochter van den bekenden Engelschen journalist William Stead, die bij de ramp van de „Titanic" het leven heeft verloren, zal op 15, 16 en 18 Januari in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam optreden en daar lezingen houden op spiritistisch gebied. Amsterdam. 29 November. De sedert de laatste jaren na den oor log ingetreden beweging op economisch gebied om door trustvorming en inter nationale overeenkomsten in diverse takken van handel en nijverheid te ko men tot rationalisering der productie niet alleen, doch tegelijkertijd tot beper king der sterke fluctuaties en stabilisee ring der markten en daardoor, tot een zekere gelijkmatigheid en continuï teit in de winstcijfers, c.q. de dividenden wat voor beleggers van veel belang is blijft zich vooral den laatsten tijd in toe nemende mate manifesteeren. Al zijn de diverse berichten op dit punt nu mo menteel niet onmiddellijk van invloed op onze beurs, en wordt zij slechts moei lijk uit haar apathie gewekt, die toe neemt naar mate ae eind-jaar-feestda gen en vele beursvacantie-dagen nade ren. toch is die invloed niet weg te cij feren en kan men zeker voor een deel de toch altijd nog goede gTondtoon daar uit verklaren. Zoo is thans weer bekend geworden, dat de president van de Anglo Persian Oil einde dezer maand te New- York een conferentie zal hebben met den president van de Standard Oil. als mede met den vertegenwoordiger van de Koninklijke Shell-gioep en andere groo te belanghebbenden uit de petroleum industrie. Men zal o.m. bespreken het conserveeven van wereldpetroleumbron- nen. maatregelen ten aanzien van het uitschakelen van de concurrentie tus schen de groote maatschappijen enz. In deze zelfde richting wijst., op een ander gebied, ook de oprichting in Ame rika door de Vereinigte Glanzstoff-fa- brlken te Elberfeld. in samenwerking met de Speyer ea Lehmann te New- York. de fa Texeira de Matthos te Am sterdam en nog eenige bankfirma's in het buitenland, van de Associated Rayon Corp.. een holding Company, die tot doel heeft het verkrijgen van belangen op het gebied der kunstzijde-industrie, om de ontwikkeling dier industrie te be vorderen. Als men ziet. dat deze r.ieuwe maatschapp, met 4 millioen doll. 6 pet. cum. conv. pref. aandeelen en 2 millioen gew. aandeelen zonder nominale waarde (waarvan 20.000.000 doll. pref. en 1200000 gew. aandeelen uitgegeven worden), in hoofdzaak tegen afgifte van gewone aandeelen. aanzienlijke belangen in een aantal der voornaamste kunstzijde maatschappijen heeft verworven (o.a. Ver. Glanzstoff-fabrieken die dc vol strekte meerderheid van het geautori seerde gewone aandeelen kapitaal der nieuwe Holding Cy verkregen heeft Bemberg. Enka te Arnhem, Snia Viscose te Turijn) dan kan men niet anders hierin zien dan opnieuw een bewijs van van het voren opgemerkte streven tot aaneensluiting, stabilisatie en nivellee ring van fluctuaties en concurrentie strijd. Hetgeen aan de resultaten van de diverse ondernemingen ten goede kan komen. Niettegenstaande de slappe stemming ter beurze, worden diverse emissies grif opgenomen, hetgeen bewijst, dat het niet aan kapitaal mangelt, om iets te onder nemen. Verschillende uitgiften werden geannonceerd, waarvan wij vermelden: 700.000 4 1/2 pot. obl. Winterswijk a 99 pet., 300.000 pd.st. 6 pet. obl. Stad München a 94 3/4 pet. Ter beurze wer den geïntroduceerd: 6 pet. Inschrijvin gen Duitsch Grootboek 81 1/2 pet. (1936) en 77 1/4 pet. (1940). D. Kr. 2 imll. aan deelen A. S. Burmeister Wain a 106 pet., 15.000 aand. Soc. Sucrière An. de Marle, nom. frs. 100 a 710 pet. De toewijzing op do 7 1/2 pet. Bul- gaarsche stabilisatie-leening bedraagt 9 pet., terwijl het aangeboden bedrag van de Preussische Elektr. A. G. geheel ge plaatst werd. De beurs was weer teruggevallen in de lustelooze stille, ietwat god nikte ten- denz van voor kort. Wat. daarvan de oorzaak was? Een pertinente reden is niet op te geven. Beleggers en speculatie vinden het koersnlveau weinig aantrek kelijk om iets te ondernemen. Wat weer niet wil zeggen, dat het peil opge schroefd is. doch dat alle goede ver wachtingen behoorlijk verdisconteerd zijn. Aan den anderen kant is men weer niet pessimistisch, want realisaties blij ven uit. Men kijkt den kat. uit den boom wil eens zien. of er nog niet een scherpe reactie in New-York komt, na de jong ste koersopdrijving daar. terwijl het vooruitzicht van de vele beursvacantie- dagen aan het einde van het jaar ook niet stimuleerend werkt. Zoo bleef de belangstelling en de affaire tor beurse tot slechts enkele fondsen beperkt en brokkelden de koersen overigens over de geheele linie een punt of wat af. Voor banken gold dit meer speciaal voor de cultuurinstellingen. In de industrieele afdeeling ging nog aardig wat om. Opvallend was de vaste stemming voor Jurgens cn Margarine Unies, waarbij de eersten per saldo c.a, 20 punten monteerden. Philips eveneens zeer vast en ten slotte c.a. 50 punten hooger, terwijl ook Draka bepaald vast lag. evenals Ned. Kabelfabrieken, Int. Gew. Beton, en kunstzijde-waarden. Een en ander duidt sterk op de verbeterde industrieele voor uitzichten. Calvé Delft ook al vast. weer op do geruchten omtrent onderhandelingen in zake een belangengemeenschap met Jurgens. Amerikaansche waarden, sporen enz. tamelijk willig en met flinke affaire, tenminste, wanneer men de omzetten in andere afdeellngen daarbij vergelijkt. Oliewaarden, voornamelijk Konink lijke, flauw en dientengevolge per saldo een punt of wat lazer. Perlakken bleven evenwel een uitzondering maken en zet ten de stijging voort Zeer lusteloos lagen weer rubbers, dio tenslotte bijna algemeen een punt of wat moesten prijsgeven. Men houdt re kening met de omstandigheid, dat niettegenstaande afnemende voorraden te Londen en nan den Hudson koopers voorloopig niet hun biedingen zullen ver hoogen. daar men nog geruimen tijd van voorraad voorzien is. Scheepvaarten weer stil en daardoor meestal eenigszins lager. Dl suikerwaarden ging in tegenstel ling met theewaarden, waar nog wel wat verhandeld werd tot stijgende koer sen heel weinig om, wat zijn stempel op de koersen drukte, die wat afbrok kelden- Tabaksaandcelen vormden af en toe een uitzondering, door een vrij belang rijke vraag voor DeLi Mij. die daardoor ruim 12 punten kon monteeren en Senembah, die dientengevolge ongeveer op vorig niveau afkwam, terwijl de an deren meestal een punt of wat inboet ten. BEURSMAN. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Donderdagavond werd door de af deeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiderscntwikkeling een algemeene ledenvergadering gehouden in de Cen trale, onder leiding van den heer H. Lindeman. Na een kort openingswoord deelde de voorzitter mede dat het bestuur zal pogen meer eenheid en overeenstemming te verkrijgen in het beleggen der ver schillende vergaderingen door diverse organisaties en corporaties. Hiertoe zal binnenkort een vergadering van alle belanghebbenden door het bestuur wor den uitgeschreven. Daar de heer A. Busch te Amsterdam is gaan wonen was hij genoodzaakt zijn bestuursfunctie neer te leggen. Nadat hem van bestuurszijde eenige hartelijke woorden werden toegevoegd voor het vele werk voor het Dis «tuut gedaan, werd bij acclamatie benoemd mevrouw Bakhuizen van de Brink. Verder kwam in behandeling het voorloopig programma van het winter werk, waarna aan het slot der bij eenkomst de heer H, van Herwerden een groot aantal lichtbeelden vertoonde van het Troelstra oord. SUIKERINDUSTRIE. Donderdagmiddag vertelde de heer J. Ter Gast uit Breda voor de leden der afdeeling Haarlem van de Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen, belangwek kende dingen aangaande de suiker industrie. De causerie werd door licht beelden verduidelijkt. In zijn inleiding zeide spr. dat de suikerindustrie er een is, die voor Ne derland en de Koloniën van veel belang is. Hij deelde mede, dat reeds in de 7e eeuw suiker uit riet werd gewonnen. Het was nog primitief. Maar die primitieve wijze van het winnen van suiker werd gaandeweg verbeterd. De beetwortel- suikerfabricage werd in 1747 ter hand genomen. In 1802 werd evenwel in Silezië de eerste beetwortelsuikerfabriek in gebruik genomen. Daarna verhaalde spr. hoe het toegaat in de beetwortelsuikerfabricage, hoe uit het ruwe product, de suiker komt. Het geheele procédé werd door hem be schreven. De filmen die werden ver toond hadden betrekking op het bedrijf der Coöperatieve suikerfabrieken en raffinaderij „Dlnteloord". Uit het gehoorde kreeg men een denk beeld hoe het er Ln een suikerfabriek aan toegaat en de filmen verduidelijk ten het gesprokene op uitnemende wijze. Aan het einde der samenkomst bracht de Presidente der afdeeling, mevrouw Cohen Tervaert, den spreker ecu woord van dank. Lectuur voor onze Jeugd De uitgeversmaatschappij van Hol- kema en Warendorff heeft er zeker goed aan gedaan weer eens een kinderboek uit te geven van Mevr. ZoomensVer meer. Want ook dit nieuwe verhaal: Joosje uit de Ucidehut is weer iets heel bizonders. Aan stijl, aan inkleeding en behandeling bemerkt men dadelijk met een schrijfster van professie te doen Lc hebben. En toch is het gegeven zoo heel eenvoudig Het moederlooze Joosje wordt by grootvader opgevoed, omdat vader buitenslands vertoeft. Grootvader is maar een armelijk koopmannetje, die wel is waar betere dagen heeft gekend. Maar de schrijfster teekent hem voor ons als een opvoeder bij de gratie Gods. Joosje voelt zich rijk, omdat ze de men» schen, dieren en dingen ziet als wonder blijde scheppingen. Hoe fijn is beschre» ven haar zorg voor 't zwerverskatje. Als vader onverwacht terugkeert, worden ook de uiterlijke omstandigheden beter. De lieidehut wordt verwisseld voor een gerieflijker woning, door vader zelf ge bouwd. En Joosje krijgt als nieuwe moe der de goede tante Bertha, die groot vader zoo trouw verpleegd heeft. Het slot van dit mooie verhaal eindigt aoo innig mooi. dat we mevrouw Zoomers Vermeer wel wilden smeek en ..Toe vertel ons hce het verder met Joosje ging". De illustratie van Freddie Langeler sluiten zich heel goed bij den tekst aan. Joosje uit de Heldehut is een pracht van een meisjesboek. Bobbed en Shingled door Willy Oor- sari, uitgegeven door de Hollandia- Drukkerij. Baam, is een boek voor onze Bakvischjes. Willy Corsari is geen on# bekende in de meisjeswereld. Haar boe ken worden graag gelezen, er tintelt iets in van levenslust. Haar vlotte stijl haar levendlgen verteltrant maken haar vertellingen meestal tot gezellige amu- sements-lectuur. De geschiedenis van Tine het arme nichtje vult de beste bladzijden van dit boek. Vooral de ver houding met grootmoeder is fijn be» schreven. Al het mondaine gedoe, de pretjes, de schoolplagerijen en de flauwe moppen tegenover een paar oude tantes zullen ten slotte vergeten worden door de leze# resjes. Maar de echte, mooie levenskijk van grootmoeder zal indruk maken. Ti ne. de eerzame Tine, zegt het zoo mooi aan 't slot: „Very rich within". Een der voornaamste eischen van een goed boek is toch zeker ook, dat het geestelijk rij ker maakt? Omdat grootmoeder en Tine er zijn, kan ik Bobbed en Shingled hartelijk aanbevelen. De illustraties van Jan Wiegman heb ik wel eens veel mooier gezien. Het plaatje op 't titelblad kan me 't allerminst bekoren. W. B.-Z.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 19