DATUMSTUKJES Een prachtig St. Nicolaas Cadeau!. UIT VROEGER TIJDEN. 46e Jaargang No. 13942 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 027H, niet geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem et» II ADVERTENTIÈN |_s regels t 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen dorpen waar agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57H. Fo. per post door Nederland f 3.87H- Losse nummers II reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H, fo. per post f 0.65. H dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER G**1" Ongevallenverzekering voor Week-Abonnés Uitkeeringen: Levenslange Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810. Directeuren: J. C. PEEREBOOM es P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wgsvinger f 150.s Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT-EN-TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA ZATERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel (Verkade en Verbeek) „Heeft Constance gelijk?" 8 uur. „Bloemhof"; Bal. Feestelijke intocht St. Nicolaas. Cinema Palace: „De Verworpeling" 8 uur. „Compagnons in lief en leed". St. Nicolaas. 2.3Ó uur. Luxor Theater; „Vrijgezellenclüb De Nachtpit". „De Danseres van Alaska". 2.30 en 8 uur. Rembrandt Theater; „Mensch durf te leven". Tooneel: William and Ellen Boomgaarden, 79; 9.1511.15. Sint Ni- colaasmatiné 2.30 uur. Standaard Theater: „Gestrand in Pa rijs"; „Is dat uw Baby?" 2.30 en 8 uur. Remonstrantenhuis: Tentoonstelling etsen wijlen Waalko J, Dingemans, 25 en 610 uur. ZONDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Kon. Letter! Ver. JJ. J. Cremer" Jeugdmatinée „Een Zo merzotheid", 2 uur. Het Schouwtooneel (A. v. d. Horst en Jan Musch) „De Sterkste Liefde (The Silver Cord)" 8 uur. Schouwburg Jansweg: Hollandsch Tooneel (Hub. Kievits) „De Tante van Charley". Gem. Concertgebouw: Middagconcert H- O. V. o. 1. v. Ed. van Beinum, 2.30 uur Remonstrantenhuis: Ver. v. Spiritis ten „Harmonia" Wijdingsmorgen. J. P. Smits: „Wanneer wij met de dooden spreken". 10.30 v.m. Cinema Palace: „De Verworpeling" 27 en 8 uur. Luxor Theater: „Vrijgezellenclüb De Nachtpit". „De Danseres van Alaska". Van 2 uur af. Rembrandt Theater: „Mensch durf te leven". Tooneel: William and Ellen Boomgaarde". Van 2 uur af. Standaard Theater: „Gestrand in Pa rijs": „Is dat uw Baby". Tooneel: „The 2 Strettis. 27 èn 8 uur. Stadsschouwburg: Abonnementsvoor stelling, 3e serie (blauwe kaart) „Heeft Constance gelijk?" 8 uur. Remonstr an tenhuisTentoonstelling etsen wijlen Waalko J. Dingemans, 2—5 uur. Bioscoopvoorstellingen. ONZE NIEUWSBORDEN. Wij deelen hierdoor mede, dat na heden dc berichten op onze nieuwsborden weder voor de ramen van onze kantoren zullen worden gepubliceerd. Ook het draadloos verslag van den voetbalwed strijd ItaliëNederland te Milaan zal morgen dus aan ons eigen gebouw worden bekend gemaakt. Nadere bijzonderheden hieromtrent vindt men elders in dit nummer in dc sportrubriek. DE MIDDENSTANDS CENTRALE. VERANDERINGEN TE VERWACHTEN? In de statuten van de Middenstands- centrale is bepaald, dat het. dagelijksch bestuur gevormd wordt, door de voorzit ters van de drie middenstandsvereeni- gingen hier ter stede. Als zoodanig heb ben reeds van de oprichting af zitting de heeren W. ten Boom (Boaz), F. H. Smit (Haarlemsche Handelsvereeniging) en P. J. M. van Tetering (R.-K. Mid dens tandsvereeniging) Het presidium wisselt elk jaar. Dit jaar is de verdeeiing als volgt geweest: ten Bcom voorzitter, van Tetering se cretaris en Smit vice-voorzitter. Met de wisseling van het jaar komt er dus weer wijziging. In 1929 zal de voorzitter van de R.-K. Middenstands- vereeniging voorzitter van het dage lijksch bestuur der Middenstandscen trale zijn. Over de vraag of aan te ne men is, dat de heer van Tetering ook in 1929 deze funcrie bekleeden zal, kon hij zich thans niet uitlaten. De heer Smit heeft het voornemen, maar een besluit is naar men ons ver zekerde nog niet gevallen, om binnen kort af te treden als voorzitter van de Haarlemsche Handelsvereeniging. Wordt aan dit voornemen uitvoering gegeven, dan moet de algemeene vergadering van de Handelsvereeniging een nieuwen voorzitter aanwijzen die dan tevens in het dagelijksch bestuur van de Midden standscentrale zal zitting nemen. Als eventueel opvolger hoorden wij den naam noemen van den heer B. W. Las- schuit, thans bestuurslid der Handels vereeniging. RADIO NEDERLAND-INDIë De werkzaamheden aan den nieuwen zender, die te Huizen wordt gebouwd voor de ..PHOHI" (Philips Omroep Hol- land-lndië) zullen in den loop van de maand December zoo ver gevorderd zijn dat deze krachtige korte-golf zender met proef ui tzendingen zal kunnen be ginnen. Haarlem, 1 December. Faits divers Als ik vanmorgen de berichten uit het buitenland lees rijst sterk het ver moeden dat er nog veel meer storm in de lucht zit. Het Casselsche geval kan desnoods nog met eenigen hoon beschouwd worden. Te Cassef, moet u weten, gingen twee acteurs elkaar te lijf vlak vóór de op voering van Oscar Wilde's „Een Ideale Echtgenoot", omdat zij verliefd waren op éen en hetzelfde jonge actricetje. Waarop gezegd actricetje, zekere juf frouw Apel. onder het uiten van wan hoopskreten met het leidmotief. „Zij vermoorden elkaar!" de trappen af en de straat op snelde, waar zij achtereen volgens trachtte om zich voor een auto. een autobus en een tram te werpen. Telkens was zij net iets te laat om te sneven. Remmen en koelbloedige red ders voorkwamen haar dood. Zi/ werd teruggebracht naar het theater, waar de beide vechtersbazen intusschen tot kalmte waren gekomen, en zich opnieuw gereedmaakten voor him rollen in het stuk met den ironischen naam. Er zijn misschien goedgeloovige men- schen, die denken dat juffrouw Apel inderdaad in wanhoop verkeerde. Ik kan mij er niet bij aansluiten. Als twee man nen vechten, met of zonder wapens, is het minstgenomen zeer pessimistisch om te dónken dat zij er beiden aan zullen sterven. Dat gebeurt bijna nooit. Ge woonlijk blijft er minstens éen over. Een vermaarde uitzondering is het geval dat, bereisde Roel zag vóór 't wijnhuis in een kleine Poolsche stad, terwijl hij juist voor 't venster zat. Maar dat betrof, zooals u zichherinneren zult, geen mens Chen maar honden. Als een tooneelstuk niet best trekt is het misschien geen slechte gedachte om een kleine tragedie op straat te laten spelen, bij wijze van reclame. Er is geen twijfel aan dat juffrouw Apel en haar beide aanbidders nu in Cassel volle za len zullen trekken'. Mocht de heer Van Hees eens zijn kans zien om een dergelijk voorstellinkje te organiseerenals het. tenminste met zijn positie van gemeente-ambte naar te rijmen isdan hopen wij dat hij ons vooruit even zal waarschuwen, zoodat wij voor een verslaggever en een fotograaf kunnen zorgen. De laatste zal zijn auto gaarne ter beschikking stellen. Het tweede der faits divers is ernstiger. De rector van het gymnasium te Sa- makowo bij Sofia is namelijk in de klas doodgeschoten door een leerling, dien hy van school wou sturen. Dit is weer een van die Balkanische staaltjes die wij met ergernis lezen. Stel daartegenover het beroemd-geworden Hollandsche geval: dat van Fokker, die in onzen H-B.S.-tüd op eigen initiatief met vacantie ging en daarvan nimmer terugkeerde. Hij werd een groot man en zijn oude directeur en hij zijn voor im mer door vriendschapsbanden vereend. Nog geen jaar geleden bespeechten zij elkaar aan een souper, met wederzijd- sche hartelijkheid en humor. Ziehier de typische tegenstelling tus- schen Hollandsche en Balkanische ge volgen van „incompatibility d'esprit" bij leerling en school. Het derde gemengde bericht is óok zeer balkaniek. In de rechtszaal te Praag is een Al baniër met den raren naam Alcibiades Bebi, die terechtstond wegens moord op den gezant van Albanië, door den knecht van den broeder des vermoorden dood geschoten. Volledigheidshalve schoot ge zegde knecht daarop ook maar den cor respondent van het Giornale dTtalia neer, die zwaar gewond bleek. De knecht zei later dat de Italiaansche taal, die hij niet verstaat, hem bovenmate irriteer de. Volgens Albaneesche opvattingen rechtvaardigt dit misschien een moord, maar in Praag denken ze ei' anders over. Wij ook. Mussolini heeft indertijd een heele politieke tegenpartij bedwongen door oordeelkundige voeding met wonderolie. Sindsdien heb ik mij meermalen afge vraagd of de Balkanieten niet te tem men zouden zijn met veel ijsijs op het voorhoofd, in hoofddoeken of zoo verborgen. Ik geloof dat zij veel ge lukkiger volken zouden worden, van het bekende soort dat geen historie heeft (of althans: geen historie meer maakt). En zij zouden veel langer le ven, ook de Bulgaren met hun yoghurt, die tenslotte weinig help't als zij steeds op elkaar blijven schieten. Het vierde en laatste geval, dat lk in dit opzienbarende lijstje Gemengd Nieuws vermelden zal. heeft zich afge speeld te Boedapest. Daar is de direc teur van een handelsschool. Edvin A. Röser. gearresteerd omdat hij handel in einddiploma's heeft gedreven. Een slachtoffer van de menschelijke con dankbaarheid, deze Röser. Hy begon met cenige zwakke scholie ren gratis en zonder examen aan een einddiploma te helpen, uit pure goed heid des harten. Zij vergolden dit goed met kwaad en pasten chantage op hem toe. Om aan him eischen te kunnen vol doen is Röser toen handel in einddiplo ma's gaan drijven. Hij schijnt er meer dan vijfhonderd te hebben uitgereikt,.en dan nog wel aan velen die heelemaal niet op zijn school waren geweest. Er werden honderden baantjes mee ver worven, en nu wordt op de Boedapester kantoren een ware jacht gehouden op bezitters van valsche diploma's merk- Röser. die bij bosjes ontslagen worden. Het ergste is dat houders van eerlijk verdiende Röser-diploma's nu ook onder verdenking komen. Volgens de Tel. is het geheele school- verleden van vele Boedapesters plotse ling verdacht geworden. Mijn geestesoog ziet de oud-leerlin gen Rösers die bij hem gezakt zün voor him eindexamen en die nu natuurlijk met trotsch opgeheven hoofde door Boeda pest loopen en zich op de borst slaan en ach beroemen op hun nobele school- verleden. Terwyl de directies der onder nemingen elkaar verdringen om hen in dienst te nemen in de vacatures der ge slaagden.... Wat zegt u van zoon verzameling faits divers? Is er meer storm op til of niet? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN H is een N. S. F. Radiotoestel. De buitengewone eigenschappen van deze superieure m toestellen, maken dat U altijd tevreden zult zijn. !j Laat ons U dit prachtige toestel eens demonstreeren, j§ het verplicht U tot .niets. 32 p N. S. F. Agentschap voor Haarlem en Omstreken P. H. LEI JEN A AR, JAN VAN G0YENSTRAAT 16, TEL. 28S17 Radio Expert Desgewenscht regelen wij de betaling met U. ■■■iiiaü Vondsten bij de Ruïne van Brederode. Bij de Ruïne van Brederode worden 1 zoo nu en dan kleine aarden kruiken gevonden van een lichtgrijze, soms ook bruine kleur, die waarschijnlijk wel ge bruikt zijn door de heeren van het slot als by hun grootsche festijnen of een voudige maaltyden het schuimende bier ter tafel gebracht werd. Maar het eens zoo machtige slot is vervallen en de kruiken en scherven in den grond zijn de laatste overblijf- selen van het huisraad. Op grond van den heer A. Hoenderdos vlak naast de ruïne -werd nu dezer da gen een kruik gevonden van grootere afmetingen. Een foto er van vindt men hierboven, het exemplaar is in de showroom van de firma Hoenderdos. Koningstraat 10 te bezichtigen tusschen andere waardevolle producten uit de aarde. EEN VECHTPARTIJ. PALEMBANG, 30 Nov. (Aneta). Bij een gevecht tusschen Chineezen werden er zwaar en 2 licht gewond. De politie patrouilleert üoorloopenldl De oorzaak van de vechtpartij is neg niet vastgesteld. AARDSCHOK SOERABAJA, 30 Nov. (Aneta). Op Flores is bij Keopek een vrij zware aardschok gevoeld. Er zijn echter geen menschenlevens te betreuren, maar wel werden woningen vernield. ONGESCHREVEN BRIEF van alle loinkelbedienden aan Sint Nicolaasklanten Zeer geachte Dames. Heeren. Die in deze drukke dagen, Sinterklaascadeautjes koopen. Mogen wij u wel wat vragen? Laat ons allereerst verklaren. Dat we allen vurig hopen. Dat u niet ons huis voorbij gaat, Dat u veel bij ons komt koopen. Wij zijn heusch niet bang voor drukte. Neen, die zal ons slechts verheugen, Anders zouden wij. bedienden, Immers voor ons vak niet deugen; Wij beseffen hec ten volle, Dat de zaak en haar belangen, Met de onze minst genomen, Zeer belangrijk samenhangen; Veel verkoopen zal ons vreugde, Zal ons zelfvoldoening geven. Ons succes zal onze trots zijn. Dat is waard om na te streven; Niets zal ons daarvoor teveel zijn, Wij zijn graag bereid tot werken. Mochten wij ook wat vermoeid zijn, Dan zult u dat toch niet merken Maar wanneer de groote drukte, Ons' 'n keer mocht overstelpen. Vergt dan in een vollen winkel. Niet dat w' allen 't eerste helpen, Eischt niet dat wij uw bestelling. Feilloos binnen 't uur bezorgen, Wat u hedenavond Inkoopt, Krijgt u. als u 't goed windt, morgen: Moppert niet wanneer wij dingen, Niet op zicht meer kunnen sturen, Doet uw keuze goed, maar laat het Kiezen ook niet eindloos duren; Laat. niet dadlyk een vergissing, U een reden zijn tot klachten, Bromt niet als u by 't betalen, Even aan de Kas moet wachten: Wij voldoen zooveel wij kunnen, Aan uw eischen en uw wenschen, Die een gTens niet overschrijden, Wij zyn ook tenslotte menschen, Zooals u en alle andren, Met gebreken en met deugde*.... Maakt voor ons de drukke dagen, Ook, als 't kan, een tijd van vreugde HET OPENBAAR ONDERWIJS. EEN ADRES VAN DEN BOND. De af deeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft een adres aan den gemeenteraad ge zonden om ei* op aan te dringen, dat bij het Openbaar onderwijs alleen per sonen benoemd worden die voorstanders van dat onderwijs zijn. Na een gedac'nteowisseling in den Raad is besloten dit adres te stellen in handen van B. en W. ora prae-advies, opdat B. en W, de gelegenheid hebben by het bestuur van den Bond te onder zoeken welke redenen er bestaan heb ben om het bedoelde verzoek te doen. Wij hebben aan het bestuur nadere inlichtingen gevraagd. Het weigerde ons de redenen mede te deelen, boven dien verklaarde het dat nog overwogen moet worden, of die redenen aan het ge meentebestuur zullen worden medege deeld. Van anderen kant vernemen wij even wel. dat het bestuur van den Bond klachten heeft tegen een tweetal hoof den van scholen, die getoond zouden hebben, hoewel zij zelf bij het open baar onderwijs werkzaam zijn, het bij zonder onderwijs te hebben bevorderd. RIJWIEL GESTOLEN. Een rijwiel, dat onbeheerd stond in de Nassaulaan op den hoek van de Vogelkoopsteeg, werd Vrijdag gestolen. C. J. VAN TILBURG. ONZE OUDSTE REDACTEUR 25 JAAR AAN H.'* D. Prins Hendrik, na de_ opening gekiekt temidden van het Hoofdbestuur, het Haarlemsche Bestuur, de genoodigden en Colonne-ledcii, - .(Zie het verslag elders tn dit nummer) C. J. van Tilburg. Vandaag viert onze oudste redacteur, de heer C. J. van Tilburg, zijn zilveren jubileum aan Haarlem's Dagblad. Zijn journalistieke loopbaan telt nog een paar jaar meer: zijn eerste schreden :p liet moeilijke pad zette hij als assis tent van den heer G. G. van As, destijds correspondent van het Algemeen Hm delsblad tc Haarlem. Van Tilburg heeft in die kwarteeuw Haarlem's Dagblad zien groeien van een klein blad tot een der grootste plaatse lijke dagbladen in Nederland, en hü heeft daarbij een stevige behulpzame hand geboden De krant en haar belan- er. liggen hem zeer na aan het hart; hij behoort tot de kom van menschen in ons bedrijf waarop het vertrouwt, die er jaar-in jaar-uit met hart en ziel aan gea:beid hebben, voor wie Haarlem's Dagblad een levenswerk is geworden. Zij zijn de menschen die er zich het meest n verheugen als het tempo van voort, d arenden vooruitgang, waaraan wij ge. wend zyn, weer eens extra versneld wordt en die dan met voldoening tot zichzelf mogPh zeggen: Da ai- heb lk het mijne aan bijgedragen. Het is voor ieder man een groote satisfactie om op zijn jublleumsèig te beseffen dat hij in de wereld geslaagd 's, dat hij door hard werken een goede positie heeft veroverd en behouden, dat de onderneming waaraan hij verbonden, is veel aan hem te danken heeft en dat haar leiders prijs stellen op zlin steun en hem zeer waardeeren, Dit besef zal den heer Van Tilburg vandaag vervullen, en met recht. Wij wenschen cr hem van harte geluk mee. Als Haarlemmer houdt hij veel van zijn stad, en dat Is wel de eerste voorwaarde voor een goed stads- redacteur, die immers niet onverschillig kan staan tegenover haai- belangen en haar toekomst. Ofschoon de arbeids sfeer van het plaatselijke dagblad zich in de laatste kwarteeuw enorm lieeit uitgebreid, blijven de stad en haar om geving vanzelfsprekend nummer één in haar belangstelling en activiteit. In de belangen van het district waarin zij verschijnt, en waarin haai- duizenden abounds wonen, interesseert zij zich In de eerste plaats, en komt er steeds voor op. Zoodat de stadsredacteur oen be langrijke taak te vervullen heeft. Iiii moet veel menschen kennen, veel liooren en veel zien. Hy is nooit een bureau, man. Sleur en afgetreden paadjes ko: men in zün vak lieelemaal niet voor. Voortdurend is hy op stel en sprong. Van een ochtend-bespreking met den hoofdredacteur stuift hü naar de recht bank. vandaar op een interessante in formatie af. Hy verschünt in een verga dering, spreekt er iemand, moet weer weg Zyn tijd om liet opgedane nieuws en zün indrukken uit te werken is al. tüd beperkt, steeds gebonden aan de onherroepelijke uren waarop edities ter perse gaan. telkens onderbroken door rinkelende telefoontoestellen. Hy schryft een laatste zijdje met de telefoon aan zyn oor, een wachtende kopyjongen ach: ter zijn stoel en de wetenschap dat be neden een meneer wacht die hem moet spreken en dat de hoofdredacteur al tweemaal naar hem gevraagd heeft. Het beoef dat deze intusschen in dezelfde situatie verkeert zou hem troosten als hij troost noodig had. Maar dat is niet zoo. Het is weliswaar geen rustig be drijf. maar je lééft erby. Je verveelt je nooit. Het eenige onaangename beroep is dat hetwelk verveelt. Zooals ieder rechtgeaard journalist houdt Van Tilburg het meest van de drukste tijden des jaars. cn heeft een ingeboren afkeer van de periode dei- komkommers. Hy treft het nu met zijn jubileum heel goed. Het is druk. wij pe- ven vandaag weer achtentwintig pagi na's, de verbouwing bezorgt ons allen extraanoeilijkheden. en de jubilaris veelt zich derhalve op zijn best en middenin zijr. element. Wij hopen hü is gezond en r.cg jong nog zeer vele jaren van zijn krachtigen en trouwen steun vcor Haan. lem's Dagblad te mogen profiteered R. P- PERSONALIA. De heer F. H. van Reenen te Bloe- menoaal is te 's-Gravenhage geslaagd voor de lager onderwijs acte wiskunde.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1