HAARLEM'S DAGBLAD L Doo» tegen Verstopping INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN ZATERDAG 1 DEC. 1928 ZEVENDE BLAD HAARLEM HEEFT EEN PARKHERSTELLINGS OORD. Prins Hendrik opende het Vrijdagmiddag. DE BURGEMEESTER KRIJGT HET KRUIS VAN VERDIENSTE Vrijdagmiddag is officieel geopend liet Parkherstell ingsoord van het Roode Kruis, dat de afdeelLng Haarlem heeft gesticht op het terrein van de vroe gere lighal der Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose aan den Rijks straatweg bij de Jan Gijzenvaart. Te drie uur verzamelde zich een groot aan tal genoodigden en belangstellenden in een der gebouwtjes op het terrein. Daar zagen wij behalve het bestuur der af- deeling Haarlem van het Roode Kruis waarin zitting hebben Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede en mevrouw N. Levenkamp-Planten, den burgemeester, den gemeente-secretaris, onr. Th. A. Wesstra, de wethouders mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, mr. M. Slingenbei'g en W. Roodenburg, de raadsleden M. L. A. Klein, W. Koppen, H. de Vos, dr. G. Adrian, mej. M. C. Berdenis van Berlekom, de medici dr. H. Bh. Joosten Hattink, dr. L. C. Kers bergen, directeur van het St.-Elisabeths Gasthuis, voorzitter van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, dr. M. Mauritz, den heer H. M. van Bemmelen voorzitter der af deeling Haarlem van „Onze Vloot", den heer N. Levenkamp, direcCeur der Haarlemsche Bankver- eenigi.ig en vele andere, sommigen met hunne dames. Bij het hek waren opgesteld de dames en heerenleden van de Roode Kruis Tramsport Colonne met hun comman dant, den heer C. Nel. Even over drieën arriveerde per auto Prins Hendrik, en het hoofdbestuur van het Nederlamd- sche Roode Kruis, waarvan hij voor zitter is, vertegenwoordigd door de hee- ren jhr. J. A. Röell, eerste onder voorzitter, mr. W. J. Baron van Lijnden, penningmeester, beiden uit Den Haag, mr. Ledeboer, uit Alkmaar, Kringcom missaris en de heer De Kanter. De voorzitter der afdeeling Haarlem, jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout uit Bloemendaal hield een wélkomst- rede. Daarin bracht hij dank aan al len, die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van het Herstellingsoord. De besturende zuster en den controlee renden geneesheer, den heer P.A. van der Breggen wenschte hij toe. dat het hun gelukken zou, het Herstellingsoord te maken tot een succes. Hij verleende daarna het woord aan dr. A. A. G. Land, secretaris der afdeeling Haarlem tot het hóuden van een geschiedkundige inlei ding. Een stukje geschiedenis. Na een welkomstwoord, ook tot mevrouw Roëll, beschermvrouwe der afdeeling, gaf dr. Land een uitvoerige inleiding over het ontstaan van het Roode Kruis, Het vond zijn oorsprong in de gevoe- 3ens, die een Zwitsersch medicus, Henri Dunant beheerschte op het slagveld van Solferino, 25 Juni 1859. Zijn boekje, „Un Souvenir de Sölfé- rino" was tenslotte aanleiding tot verdra gen tusschen de mogendheden ter be scherming van gewonden en hulp ver- leenenden. Het denkbeeld daarvan was van 1581 af reeds 291 maal in practijk gebracht, maar Henri Dunant was de eerste, die vrijwillige hulpverleening wenschte. Er werd dus een beroep ge daan op het publiek. Het beschermen de embleem van het Roode Kruis ont stond door verwisseling van de figuren der Zwit-sersehe vlag. In 1863 werd het Internationale Roode Kruis te Genève gesticht, in 1867 het Nederlandsche Roode Kniis bij Ko ninklijk besluit opgericht. 26 Juni 1868 kwam er te Haarlem- een „comité tot hulp aan gekwetste en zieke krijgsleieden", in 1916 werd dit met het in 1914 opgerichte vrouwen comité vereenigd tot één afdeeling. Het 60-jarig bestaan is dit jaar in stilte her dacht, in afwachting van dezen dag. Langzamerhand heeft zich het denk beeld ontwikkeld het Roode Kruis aan het vredeswerk dienstbaar te maken. Dunant had in zijn „Souvenir" reeds op de mogelijkheid gewezen. In 1910 gaf het Roode Kruis in Haarlem den stoot tot de oprichting van een ver eeniging „Eerste Hulp bij Ongeluk ken", in 1911 werd de Transportcolorme opgericht, nu zoo bekend in Haarlem. In 1914 kon de afdeeling een noodhos pitaal inrichten in „Sophiadal" aan het Prins enbolwerk. Van 1916 tot 1919 wer den daar 2261 zieke militairen in gehuis vest. 1919 was het jaar, dat het vredeswerk internationaal georganiseerd werd in de „Ligue des sociétés de la Croix Rouge", dezen zomer samengesmolten met alle andere werk van het Roode Kruis tot het Internationale Roode Kruis. Na den oorlog wenschte men in Haarlem een blijvend bewijs te vestigen van de werkzaamheid van het Roode Kruis, een Parkherstellingsoord, waar tegen laag tarief menschen die nazorg noodig hebben na ziekenhuisverpleging opknappen kunnen. Om verveling te voorkomen hoort daar een ar'- -dsthera- pie bij, een werkplaats voor de man- zUn nu dus de allereerste wenschen. Aanvankelijk was er geen terrein. Dit kwam gr'-kkig vrij, toen de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. verhuisde en het Roode Kruis dit terrein in huur kon krijgen van de gemeente. Dank zij de •welwillende medewerking van de ge meente, het hoofdbestuur en de dames collectanten staat nu hier de inrichting op grond, die al 20 jaar aan een soort gelijk doel gewyd is en uiterst geschikt. Dr. Land deed tenslotte een beroep op de medici. Om paraat, te zijn in geval van oorlog moet het Roode Kruis zich oefenen in vredestijd. Prins Hendrik spreekt. Het woord was nu aan Prins Hendrik om het Herstellingsoord te openen. De Prins roemde de uiteenzetting van dr. Land en bedankte dezei> Verder sprak hij als volgt: Met groote voldoening verkeer ik he den in deze omgeving. Het Parkher stellingsoord, hetwelk dank uw aller medewerking is tot stand gekomen, zal ongetwijfeld naast de reeds te Amster dam en te Rotterdam bestaande, een waardige plaats innemen. Ik twijfel er niet aan of menig herstellende zieke zal hier wederom de zoo noodige krachten opdoen, die hem of haar In staat zullen stellen den arbeid in maatschappij of (huisgezin opnieuw te volbrengen. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis spreekt zijn dank uit aan allen, in de eerste plaats aan het ijverige bestuur van de afdeeling Haar lem en den wakkeren kringcommissaris in dit deel der provincie Noord-Hol land, dr. Land. Zeer erkentelijk zijn wij er voor, dat het gemeentebestuur van Haarlem ook hier weder aan deze nuttige instel ling, die zoo terecht het Roode Kruis- embleem vertoont, zijn steun heeft wil len verleenen. Wij hebben dan ook ge meend die gevoelens van dankbaar heid in een daad te moeten omzetten door het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis toe te ken nen aan Haarlem's wakkeren burge meester. (Applaus). Mag ik u. mijnheer Maarschalk, dit Kruis overhandigen en bij dat kruis, deze rol, die het daarbij behoorende brevet inhoudt. Deze rol, die eenige overeenkomst ver toont met een Maarschalksstaf, zult u, mijnheer Maarschalk, evenals uw ambtsvoorganger Ripperda kunnen zwaaien Evenwel niet zooals in Ripperda's tijd in de bloedige Spaansche oorlogsjaren, doch thans enkel om werken des vredes, zooals dit Parkherstellingsoord, met uw gezag te steunen en te schragen. Ik ver klaar thans het Haarlemsche Parkher stellingsoord geopend en spreek den wensch uit, dat het tot in lengte van jaren zijn werk ten nutte van Haarlem's ingezetenen zal mogen blijven volvoe ren. Rede van burgemeester Maarschalk De burgemeester sprak enkele woor den van eerbiedigen maar daarom niet minder hartelijken dank tot den Prins voor de onderscheiding, die hij zeide op hoogen prijs te stellen. Zij is mij een aansporing, ging de heer Maarschalk voort, om sohouder aan schouder te blijven staan met hen, die voor het Roode Kruis werken. De burgemeester getuigde voorts van zijn groote ingeno menheid van het gemeentebestuur vari Haarlem met de tot standkoming van het Parfeherstellingsoord. Toen eenige jaren geleden het plan tot het stichten van zulk een inrichting rijpte bij de Commissie uit den Raad, die te onder zoeken had, wat tot bevordering van de Volksgezondheid gedaan kon worden, waren B. en W. blij, dit op haar eigen verzoek te kunnen opdragen aan de af deeling van het Roode Kruis. De wijze waarop het Roode Kruis zijn sporen ver diend heeft, waarborgt de zekerheid van een goede exploitatie. De burgemeester sloot met den wensch, dat de inrichting voor velen den weg van het ziekbed naar hun plaats in de maatschappij zou helpen verkorten. De heer Teding van Berkhout bracht den Prins tot slot dank namens het be stuur en de geheele afdeeling. Nog een onderscheiding. De Prins deelde daarop aan den heer C. Nel mede, dat het hem behaagd had dezen te bevorderen van commandant der Transportcolonne tot den rang van sergeant-majoor. Plaats voor 20 patiënten. In de lighal werd de thee gebruikt. Men maakte van de gelegenheid ge bruik om de sinds de overneming op geknapte gebouwtjes te bezichtigen. Het Herstellingsoord wordt beheerd door zuster A. Windhouwer, met hulp van een leerling-verpleegster. Er is plaats voor 20 patiënten, welk aantal uitge breid kan worden, omdat nu slechts de Oostelijke van de twee lighaJlen in ge bruik is. De patiënten genieten 's zomers zoo wel als 's winters verpleging, echter niet 's nachts, en niet Zondags. Naast de open houten lighal bevinden zich eenige gebouwtjes voor de zusters, den dokter, de eetzaal enz. De boomen onttrekken de lighallen aan de blikken van voorbijgangers, verder biedt het park, dat aan de achterzijde van den Middenweg grenst, gelegenheid tot wan delen. Te kwart over vieren vertrok de Prins om een kort bezoek te brengen aan de sociëteit „Trou moet Blücken", waarvan hij eere-lid is. Ook de genoodigden verlieten het ten-ein, waarbij de politie voor een goede orde zorgde bij het ver trek van zooveel auto's. Aan het hek wapperde de Roode Kruis-vlag. HEMVI. Een vreemd woord, waarvan men nier zoo licht de beteekenis snapt. Doch in onze „taal" van Elt-a, Rai, Tevosa, Avro en Hami'., gaat men spoedig zoeken of dit woord ook een samenvoeging van afkortingen is. En het bleek ons da», Hemvi beteekent: „Haarlem's eerste moderne vischhandel" en naam is van een nieuwe zaak die vandaag in perceel Groote Houtstraat 181 geopend wordt Zindelijk en keurig zijn de tegels er tegen de wanden, étalage, vloer, toon bank en bergplaatsen zijn zoo. dat al les zeer gemakkelijk en grondig schoon gemaakt kan worden en by de verbou wing die de winkel moest ondergaan is hy meteen practisch voor het beoogde doel ingericht. Zoo is er een groot modern fornuis voor het bakken van visch, vindt men de ijskisten en ijs kasten, ruimten voor paling, terwijl voor gcede verlichting gezorgd wordt. Hemvi legt zich speciaal toe op het opmaken van vischschotels, visch is er in alle mogelijke soorten te verkrijgen en een ïnleggerij en vischbakkerij zijn aan de zaak verbonden. De flinke frïssche opzet en de hygiënische inrichting .waarborgen suc- SCHOUWBURG JAN S WEG, Dc Tante van Charley. Om de teleurgestelden van vorigen keer, toen er geen plaats meer te krij gen was, tevreden te stellen, zal door het Holiandsch Tooneel Zondagavond een tweede voorstelling gegeven worden van de vermaarde klucht „De Tante van Charley". Hub. Kievits speelt dc titelrol. ZANDVOORT AFSCHEIDSAVOND Ir. D. DE CLERCQ Vrijdagavond or- aniseerde het be tuur van de afd. Zandvoort der vereeniging tot Be scherming van Dieren een open bare bijeenkomst om den vooratter, den heer De Clercq bij zijn vertrek naar Eindhoven te huldigen voor het vele werk, dat Ir. D. DE CLERCQ. hij voor de vereeni ging gedaan heeft. De dames Beekman en De Braai (violon cel en piano) en de heer en mevrouw Fortuyn (zang) verleenden hun mede werking. Onder hartelijk applaus van het publiek bood de heer De Clercq hun elk een fruitmand aan. Mevrouw Carnot sprak de heer De Clercq toe, Zij herinnerde aan den on- verflauwden ijver, waarmede de schei dende voorzitter steeds trachtte op al lerlei gebied wantoestanden te verbete ren. Vele vrienden had hij zich daarbij verworven. Namens hen verzicht zij den heer De Clercq als herinnering aan zijn verblijf in ZandVoort een prachtig zee gezicht, vervaardigd door zijn trouwen medewerker, den heer Smit te willen aanvaarden. Nadat een foto gemaakt was van de heer De Clercq, omringd door besturen en vrienden, maakte velen van de ge legenheid gebruik hem nog eens voor 't laatst dc hand te drukken. VAN DE „SALENTO"? WEER EEN LIJK AANGESPOELD. De N, R. C. meldt, dat Donderdag avond op het Noorderstrand te Scheve- ningen het lijk is aangespoeld van een jongeman. De ongelukkige is van een Zuidelijk type en is vermoedelijk afkomstig van het verongelukte Italiaansohe schip Salento. AAN ONZE KUST. De „Naval" vlot Gisterenmiddag hebben de sleepbooten Noordzee en Rozenburg van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst verbin ding gekreg enmet de „Naval''; -het schip dat bij 's Gravenzande gestrand was en dit met opkomenden vloed vlotgesleept. De „Dania" afgesleept. Het Deensche stoomschip Dania, ka pitein J. Kolster, dat in den vliegenden storm van 25 November hoog op de Ja- cobsruggen bij Terschelling is geslagen is Donderdagnacht door de sleepbooten Oceaan, Volharding, Texel en Bornrif, nadat eerst de Bornrif met haar zand- zuiginstallatie een geul in de bank had gezogen, afgebracht, meldt de N. R. C. De Dania, die beide ankers en kettin gen heeft verloren, za-1 door de Oceaan naar Amsterdam of Antwerpen worden gesleept. De „Eugenia". Gistermorgen om halfacht is een vier tal sleepbooten der firma Weissmuller begonnen met te trachten het te Den Helder op den zeedijk gezette s.s. „Eugenia" af te sleepen, meldt het Volk, Er stond echter geen water onder het schip, zoodat de pogingen wel vergeefsch zullen zijn. Er was na eenige uren zwoe gen nog geen beweging in het gevaarte te krijgen. Nog een schip op 't strand? Donderdagmiddag isop Terschelling een flesch aangespoeld, afkomstig van een onbekend schip. Zij bevatte, naar het Volk meldt, de volgende in het En- gelsch gestelde mededeeling: „Wy zyn in nood voor de kust van Terschelling". De reddingboot „Brandaris" is onmid dellijk na ontvangst van dit bericht uit gevaren, doch moest, na de geheele kust van het eiland afgezocht te hebben, on verrichter zake terugkeeren. VALSCHE VAN GOGH'S. WAT DE ONTDEKKER ZEGT. Naar aanleiding van zyn ontdekking, dat een aantal werken van Vincent, van Gogh, die door den kunsthandelaar Wacker te Berlijn in den handel zijn gebracht, valsch zyn, zooals men dezer dagen in ons blad heeft kunnen lezen, schrijft die Nederlandsche Van Gogh- kenr.er, de heer J. B. de la Faille aan het Hold „Ik heb gezwegen, totdat ik de ab, solute overtuiging der valschheld had. De schilderijen zijn zoo prachtig nage= maakt, dat de vervalsching niet gemak kelijk te onderscheiden, valt. Het zijn er dertig. Inderdaad heeft Meier Graefe mij ongeveer vier maanden geleden, toen ik hem mijn emstigen twijfel ken baar maakte, verzocht, de zaak nog eens grondig te onderzoeken. Hij twijfelde toen niet, en wilde trachten de her komst uit te vinden. Ik heb hem daar; op medegedeeld, dat deze mij geheel om verschillij was, daar de afkomst een valsch schilderij niet echt, nog een echt schilderij valsch kan maken. Slechts de vraag", zijn de schilderijen echt of valsch, interesseerde mij. Toen ik de ze kerheid verkregen had, dat de werken cnomstootelijk valsch waren, heb ik Meier Graefe de vorige week medege deeld, waartoe ik besloten was, want niet de oplossing der herkomst gaf mij den doorslag tot verbreking van he: stilzwijgen, maar de echt- of valschheld der werken. Meier Graefe schreef mij, naar aan.- leiding van ae vergelijking van vijf door mij als valsch beschouwde werken met de schilderijen op de Van Goglu.ten toonstelling te Hannover, dat hij welis waar sceptischer geworden was, maar toch aan den anderen kant weer rast overtuigd was van de echtheid van één dezer werken. Voortijdige publicatie is door my niet geschied. Ik heb niets openbaar ge maakt en hoopte, dat mijn supplement (op de Van Gogh.catalogus) de volgen de week op rustiger wijze dan nu in de pers geschiedt, de feiten zou vermelden Wie het bericht in de Duitsche bladen heeft gelanceerd is my absoluut onbe. kend. Er zijn inderdaad tal van Van Gogh- kemiers, die van de echtheid der schil derijen overtuigd zijn. Aan den uitslag van het onderzoek van den restaurateur van de National Galerie in Berlijn heciht ik niet de minste waarde. Als iemand dé bedoeling heeft een schilde rij te vervalschen, gebruikt hij daarvoor verf van een bijzondere samenstelling, die zeer snel droogt en craqueleert. Den heer Rosenihagen, den beëedigde voor moderne kunst, ken ik niet. Hij is dus geheel onkundig van mijn twijfel, onder; zoek. en verkregen zekerheid". Naar óe Tel. verneemt bevindt zich een valsch „zelfportret" van Vincent van Gogh (in den oatalogus van den heer Baert de la Faille besclireven om der no. 523) thans te New-York, in een der belangrijkste particuliere collecties. Het werd te Amsterdam in den kunst handel aangeboden voor de som van tachtig duizend gulden, maar heeft on getwijfeld voor een belangrijk beduiden- dor som zijn weg over den Oceaan ge. vonden. DE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. KENDE DE DADER HET SLACHTOFFER? De N. R Crt. publiceert een aantal nadere bijzonderheden over den brute, len roofmoord die Donderdag-avond te Rotterdam op den directeur van een handelsfirma, den heer Lans werd ge pleegd. De politie veronderstelt, dat de heer L. beneden aan de trap is opgewacht door den moordenaar of door de moordenaars. De heer L. zou, na eeni ge slagen op het hoofd te hebben ge kregen. naar boven geloopen zijn (op de trap werden geen bloedsporen onts dekt) en daar ten tweeden male ge slagen zijn. Toen de heer L. verder, naar het kantoor wilde gaan, werd hem de hals afgesneden. Uit de omstandigheid, dat de dader zyn slachtoffer zoo kennelijk heeft wil len dooden en hem niet tijdelijk voor hem onschadelijk heeft willen maken, zou afgeleid kunnen worden, dat het een bekende van den heer L. is geweest, en dat het slachtoffer dus heeft gewe ten, wie de dader is. Daarom zou deze hem met opzet hebben gedood. Voorts is gebleken, dat de dader tij dens het onderzoek van de brandkast »s gestoord. Deze stoornis is zeer waar; schijnlijk het telefoonsignaal geweest. Zooals men weet, heeft de dochter van den heer Lans haar vader opgebeld om te weten, waarom hij zoo lang weg bleef. Daarna heeft de dader (of heb; ben de daders) overhaast de vlucht ge nomen. hetgeen blijkt uit het feit, dat er nogal wat geld is blijven liggen en dat de twee portefeuilles die de heer L. bij zich had, nog in zijn zakken zaten. Het blad verneemt nog, dat de daoty- loscopische dienst enkele aanwijzingen moet hebben gevonden. TUSSCHEN TOONEEL- SPELERS Een vechtpartij in Cassel OM HET MEISJE. CASSEL, 30 Nov. Bü de algemeene re- petities van „De Ideale Echtgenoot" van iscar Wilde in den schouwburg alhier kwam het tot een heftige jaloezie-scène tusschen de beide tooneelspelers dr. Ger_ hard Jeschke en Imre Fröhlich. De woordenwisseling tusschen de beide op elkaar naijverige heeren liep zóó hoog, dat het tenslotte tot handtastelijkheden kwam. in het verloop waarvan de twee vertolkers van het stuk met den veelbe- lovenden titel elkaar op een geducht pak slaag onthaalden. Het voorwerp hunner jaloezie, de jeug dige tooneelspeelster Hermine Apel, ge raakte bij den aanblik der twee vech tersbazen in zulk een staat van opwin ding, dat zij jmmerend de straat op snelde en zich onder het slaken van den kreet: „Zy slaan elkaar dood!" voor een auto wierp. Slechts op het nippertje slaagde de chauffeur er in, zyn wagen nog tot staan te brengen. Doch op het zelfde oogenblik sprong de tooneelspeel ster op, waarna zij zich voor een auto bus wierp. De chauffeur van den auto. waarvoor zij zich aanvankelijk had ge worpen. kon haar evenwel nog juist voor de wielen van het gevaarte vandaan trekken. Evenwel vea-mocht. hy niet te verhinderen, dat de jongedame, wier op winding door de dubbele redding aller minst w-as bekoeld, zich voor een in volle vaart aankomende tram stortte, aldus de Telegraaf, teneinde aldus aan haar be staan een einde te mken. Slechts dooi met volle kracht te remmen, kon de be stuurder zijn wagen nog tot staan bren gen. Hermine Apel werd daarop onder vei lig geleide naar den schouwburg terug gebracht, waar haar beide vereerders juist bezig waren hyn zwaar gehavende tooneelcostuums weer in orde te maken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. GEEN SCHOONE STRAAT. EN DAARDOOR RUZIE. Je zou zoo zeggen dat Hilkgom een lief rustig plaatsje is. waar nooit iets van onaangenamen aard gebeurt. Maar dat zou toch een vergissing zijn. Ook Hillegom kent zijn drama's. Al blijft het daarom dan toch voor het oog een vriendelijk, landelijk dorp: de harts tochten gisten er als overal elders en twisten tusschen buren: Hillegom kent ze. evenals Amsterdam ze kent. Daar had je bij voorbeeld het echt paar dat Vrijdagmorgen in het beklaag denbankje tegenover de groene tafel van den Politierechter plaats nam. Deze 59-jarige los werkman en zyn 54-jarige eega staan blijkens getuigenverklaringen bekend als lastige buren, maar als je hen zelf hoort dan komt alle last van den anderen kant. Op 18 October hadden ze het allebei aan den stok gehad met hun 18-jarige gehuwde buurvrouw. Daarbij was van weerskanten met water gegooid. Dit is nog vrij onschuldig. Maar de 59-jarige had de 18-jarige ook uitgemaakt voor dweil, schoolkind en nog erger, waarop de jonge vrouw gebruik maakte van een bezem om als we de discussie goed hebben gevolgd een aanval af te weren, een aanval dié zou bestaan hebben in poging van de minder-jarige om de andere aan de lokken te trekken. En daarop was de losse werkman er ook nog aan te pas gekomen: hij had de 18-jarige bij de keel gegrepen en heen en weer geschud. Dit alles gebeurde in het windhok van de woning der 18- jarige. „Edelachtbare", zoo zeide de 59-jarige. „die vrouw woont, al één jaar naast me en ik heb nog nooit 'n schoon straatje gehad". (Dit geschil vond dus blijkbaar zijn grond in de beroemde oud-Hol- landsche zindelijkheid). „Maar het was daar een heel complot van de buren tegen mij; allemaal opgeschoten vrouwen". De man ontkende dat hij de jonge buurvrouw by de keel gegrepen zou hebben, „Want", zei hij, „als je iemand met geweld bij de keel grijpt dan wordt dat blauw en het trekt groen op". Deze technische opmerking maakte geen indruk op het O.M. dat evenwel op een vergissing in de dagvaarding de aandacht moest vestigen. Daarin stond n.l. dat de vrouw zich zou hebben schuldig gemaakt aan het bij de keel grypen en de man aan het bij de haren grijpen terwijl het juist andersom was geweest, zooals nu uit de getuigenver klaringen bleek. Spr. vond de vergis sing echter niet van ernstigen aard en eischte daarom f 8 boete of 8 dagen hechtenis voor beiden. De Politierechter echter was van oor deel dat wat in de dagvaarding stond, niet bewezen was en sprak daarom beiden vrij. Een verheugende omstandigheid is dat 't echtpaar intusschen de buurt der opgeschoten vrouwen verlaten heeft. Het is verhuisd. „Gelukkig!" meende het OM. OPWINDING IN ROME. Inzake Nar dint. HARTSTOCHTELIJKE SPEECHES. EN FELLE BETOOGINGEN. ROME, 30 Nov. (V.D.) De stroom van heftige anti-Frarische woorden, wel ke gisteren met meer dan gewone soli dariteit losbrak, tengevolge van het zachte vonnis tegen den moordenaar van Nardlni di Modugno (2 jaar ge vangenisstraf) is de volksopwinding een da-g voor geweest zoo deze niet juist door de bladen is opgewekt. Anti- Fransche demonstraties, voornamelijk geleid door studenten, doch waaraan door zee vele inwoners wordt deelgeno men, hebben heren in vele steden van Italië plaats gevonden. De demonstran ten zongen patriottische liederen, droe gen driekleurige vlaggen en riepen her haaldelijk: ,Neer niet Frankrijk". Sinds gisteravond de Fransclie ambas sade beschermd door soldaten, carabi nieri en fascistische militie-mannen. Hedenmorgen vroeg werd door ruim duizend studenten een spontane parade gehouden na de colleges. Zij mar cheerden door de voornaamste straten van de stad. Vervolgens trokken zij in de riohtipg van de Fransche ambassade, waar een sterke militaire macht stond opgesteld. De studenten poogden even wel niet onordelijkheden te veroorza ken, doch stelden zich tevreden met het zingen van patriottische oorlogsliederen terwijl zij bij het afscheid hoonend flo ten, toen zich eenige leden van dc am bassade aan de vensters vertoonden. Vervolgens trok de stoet langs de woning van Turati, den algemeenen secretaris van de fascistische partij, die op het balcon verscheen en den fascis- tischen groet bracht. Daarna werd- een bezoek gebracht aan het graf van den onbekenden Soldaat, waar de demon stranten een minuut in stilte knielden. De leiders van den optocht spoorden ten slotte hunne makkere in heftige speechen aan, zien te verzetten tegen het vonnis van den moordenaar van Nardini in het bijzonder en tegen alles wat Fransch is in het algemeen. De studenten legden een plechtigen eed af zich bereid te houden om de bevelen van den Duce op te volgen, welke deze ook mochten zijn. De rector der universiteit deelde mede dat er besloten was een historische hall der universiteit te wijden aan de nage dachtenis van Nardini. Demonstraties van gelijken aard worden gemeld uit Napels, waar ver scheidene honderden studenten langs de Via Roma marcheerden onder gezang, gewuif met vlaggen, en sclireeuwen van „Weg met Frankrijk". Zy poogden het Fransche consulaat binnen te dringen, doch werden uiteengejaagd door de po - litie. Een goed voorbee,ld van de hoogte die het anti-Fransche sentiment bereikt heeft, wordt door het volgende voorval gegeven. Luitenant-kolonel Francesco Rasponi, die- aan het Fransche front zoowel het kruis van het legioen van eer als het Fransche oorlogskruis verkregen had. heeft beide onderscheidingen terug gezonden met een begeleidend schrij ven aan Doumcrguc, waarin hij zegt zich te schamen ze langer te dragen, NIEUWE BAKKERSZAAK IN DE GIERSTRAAT Wij zyn eens wezen kijken in de nieu we bakkerszaak die do heer L. Keuke nla vandaag in de Gierstraat op num mer' 71 geopend heelt. Met genoegen constateerden wij dit de étalage geheel met glas afgesloten ls. immers dit is een goede hygiënische maatregel die vele huisvrouwen weten te appreciecren. Ir. den keurigen versch in de verf ge zetten winkel, die doelmatig is Ingericht, verkoopt men alles wat maar in het bakkers* en banketbakkersbedrijf to krijgen moet zijn. Van het gewoonste brood tot de fijnste soorten gebak lm- gen er taliooze waren stofvrij uitge stald en noodend tot koopen. HALFWEG. BIETEN CAMP AG N E GEcINDÏ G D. Wegens eindiging van de bietencam pagne is de suikerfabriek „Holland" stopgezet. De fabsjek heeft, de geheele campnmc die acht weken heeft geduurd zeer voorspoedig en zonder stagnatie „ge draaid". Als een bewijs dat de fabriek, die er feitelijk op gebaseerd schijnt te zijn dat ze er in normale omstandigheden ongeveer 2 millioen bieten per dag kan doordraaien, nog vrij wat meer kan ver werken. moge hieruit blijken, dat er thans bij de campagne te Halfweg op één dag op pl.m. 700 KG. na niet min der dan 3 millioen K.G. bieten werden verwerkt. BLOEMENDAAL. PERSONALIA. De lieer F. H. van Reenen. onderwij zer aan <ie Christelijke School voor L.O. en U.L.O. te Bloemendaal slaagde voor het examen Wiskunde L. O. te Den Haag. Mej. M C. Lenselink. onderwijzeres aan dezelfde school, aan de Bosch en Duinlaan viert hedcr. haar 25-Jarig jubileum. Het bestuur heeft haar een boekwerk geschonken. „La Suisse II- lustrée", dat het hoofd der school haar met een toepasselijke speech overhan digde. Van de kinderen kreeg mej. Lenselink een gemakkelijken stoel en een boek „Genève et les Pays Bas". terwJjl het onderwijzend personeel een kelkje schonk. Van alle zijden werd mej. Lenselink gecomplimenteerd. De kinde ren kregen van haar een tractatie. Voor den inhoud dezer rubriek stoft de Redactie zich nief verantwoordelijk. - i ingebonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopij den EEN HULPPOSTKANTOOR IN HET OOSTERKWARTIER. Door de steeds toenemende bebouwing en daarmede gepaard gaajide uitbrei ding der bevolking van het Amster- damsche Kwartier (vooral Slachthuis- buurt) wordt de behoefte 'aan een hulp postkantoor zeer sterk gevoeld, mede ook in verband met het feit dat do meeste belastingen tegenwoordig ten postkantore voldaan kunnen worden. Het zou derhalve m.i. zeer aanbe- lcnswaardig zijn, zooeven genoemd stadsgedeelte uit zijn „postSsolemcnf te verlossen door b.v. in de omgeving van de Nagtzaanibrug een hulppost- kantoor te stichten. Bovenstaande aan H.H. Postautori- teiten tec ernstige overweging. J. ALB. SUNTER. HILLEGOM. Ondertrouwd: M. J. C. Besselaar en E. E. Schilpzand. Getrouwd: C. W. J. de Roos en W. J. Noordermecr; J. G. Borger en A. Kreet,f: P. de Nijs en J. Hoogondoorn; J. Kricger en G. Schilpzand; J. A. Zuidhoek ea M. van Stijn. Bevallen; B. Maaskantde Jong z.; A, RuigrokJansen z.; -H. C. Litjens— Jonkheer z.; E. M. ten Hoopen^ G'ompanjen z.: E. VijfschaftMokken- storm z.; Th. E. v a. Puttenvan Brugger. z.\ J. LangelerJongkind d.; A. J. M. Langeveld—de Groot zA. J. van AmerongenSteen voorden. Overleden: J. A. van Leeuwen 65 jaren man. Alkaid p. 29 Nov. Madeira. Amsterdam n. W. Afrika. Arandskerk. 30 Nov. te Duinkerken, Australië n. Rotterdam. Bengkalis 28 Nov. v. San Francisco n. Batavia. Burgerdijk 30 Nov. 1420 mijl West van LUard Rotterdam r. Boston. Cottica 30 Nov. v. Amsterdam n. West-Indië. Flandria 30 Nov. 9 u. v. Montevideo, B.-Aires n. Amsterdam. Grijpsfcerk p. 30 Nov. Gibraltar, Beira nV Rotterdam. J. P. Coen 30 Nov. te Genua. Amster dam n. Batavia. Kedoe u. 30 Nov. 12 u. Sagres, Rot terdam n. Java. Nituw Amsterdam «j Nov. 12 u. 930 mijl van Lizard, New-York n. Rotter dam. Nebraska 28 Nov. te Vancouver van otterdam. Parana 4 Nov. 8 u. v. Pacifickusi voor den Waterweg verwacht. Patrla 30 Nov. 7 u. te Marseille. Bata via n. Rotterdam. Pollux 28 Nov. 23 U. 3 m. 1230 m.jl West van Valentie, Curasao n. Amster dam. Pardo 27 Nov. te Portland v. Rotter dam. Rotti p. 30 Nov. Gibraltar, Amster dam n. Bataria. Rijndam p. 29 Nov. Bishops. Rotter dam n. New-York. Simon Bolivar 3C Nov. v. Amster dam n. W.-Tndlë. Schouwen 30 Nov. 7 u. te Marseille Batavia n. Rotterdam. Sirrah p. 27 Nov. Madeira, Santa F6 n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 23