TWEEDE KAMER. Haarlem's Dagblad Meermalen PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 1 DEC. 1928 30 November. Waterstaat. Des ministers autobuspolitiek. De reorganisatie. Het regende klachten en verwijten. Een miezerige dag! Motregen maakt alles zoo druilerig. "Wanneer om 1 uur de Kamer aanvangt, gaat het licht oogenblikkelük op on •men verkeert in de trlest-makcndc ze kerheid, dat men het daglicht vandaag alweer niet meer zal aanschouwen. En dan het vooruitzicht, dat de Kamer zich gaat onderdompelen in de begroo ting van Waterstaat! Gaat aanhooren de jaarlUkschc „litanye" van bruggen, vaarten, sloten, dijken, kanalen Waterstaat wij weten in deze dagen van windkracht en waterwoedc wel dat er water is in ons land. Een miezerige dag! Ook in het Parle ment. En toch was er vandaag iets fleurigs een bloemetje verlevendigde het een tonige geheel. Een bloemetje op de Perstribune. Door zijne collega's Kamerjournalisten, werd de heer G. P. Bon gehuldigd, de parle mentaire redacteur van de Residentie bode, die het twintig jaar op de tribune, bljgencamd „de Kippenren" had uitge houden. En mïrabile dictie er bui tengewoon frisch bij is gebleven. Moge hij nog lang met zijn opgewektheid en geestelijke veerkracht de perstribune blijven sieren! Een bloemetje was nooc'ig. Want de minister had 't zwar-i' te ver antwoorden. "Veel liefelijks kreeg hij niet te hooren. Integendeel 't was alles klacht, wat de klok sloeg. Zoo niet erger, want menigmaal ging de klacht In ver wijt over. Daar was de autobus. De heeren Beu nier, Bakker, van Voorst tot Voorst, Lcenstra, Staalman, van Rappard, Her mans, Vliegen en v. Boetzelaer klaagden over des ministers houding tegenover de autobussen. Men wees op' de bëtèekcnis van de autobus als ontslüiter van het platteland. Te veel autobussen werden geweigerd waarom, vroeg de heer v. d. Heuvel, werd concessie geweigerd aan dc autobus HeemstedeAalsmeer voor het stuk Hoofddorp—Aalsmeer. En sterk betwijfelde men 't, of dc minister wel ge heel onbevangen staat tegenover de autobussen, vooral wanneer deze in con currentie komen met treinen en stoom trams. Wordt 's ministers houding niet tc veel beïnvloed door de zorgen, die hij heeft voor de staatsspoorwegen, te veel, waaneer hij als raadsman der Kroon beslissingen heeft te treffen? De heer van Braambeek ondersteunde den mi nister. Evenzoo de heer v. d. Waerden. Daar was de ontwatering. Wat treu zelt „Waterstaat" toch met waterstaat kundige werken, die de landen van over last kunnen verlossen! Denken de amb tenaren van Waterstaat schoot do heer v. 1. Waerden naar voren dat het volk er is om hen? Zij zijn er om liet volk! „Laat vooral de Noord-Bra- bantsche ingenieurs hun verwaande ambtenaren-hoogheid laten varen" viel hij uit, toen hij over den waterlast in het land van Altena sprak. Daar waren de tollen. „Waarom wor den de tollen toch niet afgeschaft?" informeerden de heeren Staalman en van Voorst tot Voorst. Er zijn er zoovele, die veel en veel meer opbrengen, dan het weg-onderhoud kost. Daar was de reorganisatie van den Waterstaat. Jaar op jaar drong men op reorganisatie van dien dienst aan, maai de minister is zeer bekwaam in de kunst yan het k. i. r. (kluitje in het riet) Hij zei or dan nu wat van, maar tot daden kwam hij niet. Het was de Kamer tc erg geworden, zoo langzamerhand. En instantelijk vroeg de Kamer, hoe 't er nu mee stond, met de reorganisatie, die zoo veel besparing en zooveel bespoedlgng zou tengevolge kunnen hebben in voor bereiding en uitvoering van r.oodige werken. Welnu bij de memorie van Antwoord heeft de minister medege deeld, dat hij een directeur-generaal wil aanstellen. Iemand, die een krachtig laan is en de reorganisatie moet gaan aanvatten als hem opgedragen taak. Toen kwam het los. De heeren Krij ger, Ebels en v. d. Waerden zetten uit een. dat zij volledig het rapport der re- organisatip-commissie aldus aanvaarden. Dit rapport toch heeft de bedoeling den omslag voor het oogenblik uit te ban nen, uit te bannen, dat mcnschen met stevige academische opleiding heel hun tijd moeten zoek brengen met het af doen van allerlei ambtelijke paparas- serie. Waarom daarvoor geen secretaris? Het rapport wil den waterstaatsdienst vereenvoudigen, door er een gehcele in stantie uit te nemen. Geen arrondisse menten, maar directies als onderbouw, daarboven één directeur-generaal met afdeeJingen: nieuwbouw, onderhoud etc. En niet een loshangende directeur-ge neraal. zxsoals de minister wil: een kop zonder staart! Dit werd een caricatuur van reorganisatie geacht. Wat kan een directeur-generaal doen, die een zelf standige taak heeft, wanneer van te voren niet vast staat, dat de minister met hem in alles mee zal gaan. Aldus de opmerkingen over de reorga nisatie. Uit den stormhoek woei de wind, toen de heeren Dr. Vos. Dr. v. d. Tempel, Vliegen, v. d. Waerden, Krijger, van Rappard als een onoverwinnelijke co horte met -woorden op den bewindsman afstevenden om hem te beduiden, dat het veel en veel te lang geduurd heeft voor er in het uitzicht werd gesteld, dat er een scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Rijn zal komen. Thans heeft de minister een wetsontwerp als spoedig te verschijnen aangekondigd. Maar zoo weinig vertrouwen vcedde men, dat men cok nu weer aan 's mi nisters woorden ging twyfelen. Ging twijfelen, wijl de Kamer niet malsch waren de woorden het den minister kwalijk nam, telkens mooie zinswendin gen te hebben gevonden, maar nog nim mer het Anisterdamsche, het landsbe lang gediend dbttr een plan. Niet minder sterk klonk des heeren v. d. Waerdens klacht over dc traagheid van Waterstaat bij het ter hand nemen van de lintbebouwing. Dit vraagstuk is nijpend, want'te veel wegen worden be bouwd als linten, tot schade van ver keer en van natuurschoonheid. Om te zien het nijpende, om den minister te dwingen naar eén rigeürij?, wees de heer van der Waerden naar omstre ken van Haarlem, vooral acav 'iaariem- merliede. De waterstaatkundige toestand van Noord-Oost Noordbrabant. Geheel in mi neur stond de rede van den heer van Sasse van IJsselt. „Laat maar alle hope varen!" riep h'u uit. De wegen waarom schiet de minis ter toch niet op? aldus dé algemeene kiy-ht. Aldus in krasse woorden de lieer -.raam "C/a.v: blijft de Vervoerraad? vroeg de heer van Braambeek, die verleden jaar een motie aangenomen zag, die een Vervcersraad eischte. Waar blijft' ds Wegeiicohihiisèiè? informeerde Mr. Kortenhorst. De heeren Bakker en Drop vroegen als uitermate veelvuldige herhaling! den minister in bestekken deugde lijke bepalingen cp te nemen, die goede arbeidsvoorwaarden zouden inhouden voor de arbeiders, die de Rijkswerken hebben uit te Voeren. Een zeer weldadig aandoend betoog klonk door in de maidenspeech van. me vrouw van Itallie-van Embden. Een zeer weldadig aandoend betoog voor de uit stervende verschijning van den wande laar en den voetganger op den weg. Om dezen veiligheid te schenken, om dezen rust te gunnen en de mogeiykheid van natuurgenot, wilde zü den minister doen overgaan tot hst aanleggen van paral lelwegen. wy zijn benieuwd, welk antwoord op deze vraag komt. Voorts zijn er rog een groot aantal plaatseiyke en provinciale belangen be hartigd, die van Haarlem verwijderd zyn. Mocht er nog wat in 's ministers antwoord van beteekenis zyn onder deze dingen, dan vermelden wij dat de vol gende week. INTIMUS. i TENTOONSTELLING VAN GRAPHISCH WERK. Op de Waag is door het Instituut •voor Arbeidersontwikkeling een prent kunsttentoonstelling ingericht die tot en met Dinsdag geopend blijft. Er is zeer veel werk dat ■jnisschien propagandis tische waarde kan hebben, doch dat is een kant van het geval die ens uitter- aard minder interesseert. Wij hebber, in deze rubriek alleen te maken met wat als kunstprestatie sterk of interes sant is. Zoo bezien schijnt 't my toe dat Petrus Alma en Willem Oepts hier de eerste plaats innemen. Alma werdt met de •jaren sterker en zijn bladen „Ter dood veroordeelde". „Gevangene" en „Straat" hebben qualiteiteh. Oepts is minder doc trinair, heeft een beetje meer geest en snijdt, alleraardigste combinaties in zijn planken, die echter in elk milieu ge ëxposeerd kunnen worden en met. zijn party-lidmaatschap niets te maken heb ben. In Alma is hier en daar een in vloed van Kollwitz' laatste expressionis tische werk merkbaar Kollwitz en Van Gogh zyn voor velen dezer exposanten natuurlijk eten en drinken. Dat het maal wel eens slecht verteerd wordt, kan men aan enkele bladen zien. waar uit Van Gogh's Haagschen tijd te sterk ontleend wordt. Iemand als Schrier is daar niet sterk in en veel meer zich zelf in de verdienstelijke blaadjes uit Rot: hen burg Rotgans is gebleven wat hU al voor twintig jaar, als teekenaar in de Ware Jacob, was; een handig trans- jponeerder van courantenbegrippen., maar ais teekenschrift niet geestig, noch sterk. Jan Jans is een bitterlir.g; er zit aan zyn prenten een wrange kant, die niet door het superbe van echte kunst gelouterd wordt. De -Ru pakt wel in teressante dingen aan; sterk of persoon lijk ïykt het my echter ook niet. Ik noteerde verder nog de namen van Van Heil zonder groote sympathie en van Henk Melchers, wiens bladen ons wel konden interessccren. Een in zyn werkwijze aan Bielkino herinnerende buitenlander die zich ..Walter" noemt, is vertegenwoordigd door een aantal affiches, die behoor lijk sprekend zyn en van een zekere Duitsche grove kracht getuigen. Resumeerend: een tentoonstelling waarop veel te zien ds dat als kunst ge noten kan werden, veel dat met kunst niets te maken heeft. Zoo als overal elders. J. H. DU BOIS. FILMLIGA AMSTERDAM. Op de derde matinée der Filmliga te Amsterdam werd slechts één film ver toond. „Bed en Sofa" een Sowkino-pro- duct van den regisseur Alexander Room, een rolprent die ontoelaatbaar verklaard werd door de Centrale filmkeuringscom missie. Maar op zich zelf een mooi stuk werk dat geheel verschilt van het genre films dat wy kennen van Eisenstein en Pu- dowkin. *n film die zyn kracht vindt in het spel der drie personen en ontegen zeggelijk cok in Room's regie. Het is niet wel doenlijk den inhoud te vertellen: een tragisch driehoeks- geval. gevolg van de woningtoestanden in Moskou en objectief beschouwd een aanklacht hiertegen, terwijl in de wel wat erg scherpe zevende acte een ander probleem erby gesleept wordt. Die laatste acte ontnuchtert je, doet je je zelf afvragen of je meening, dat Room in deze film slechts fijn en mooi de tra giek van het geval wilde uitbeelden, wel juist is. Technisch zyn er buitengewoon goede stukken in deze film, al vervlakt alles vaak en haspelt men wel eens met de belichting. Maar het spel van Bataloff van Fogel en vooral van Ludmilla Se- menowa is zoo sterk, zoo goed, dat het een belangrijke rolprent is in de serie cinematografische kunstwerken die uit het land van sikkel en hamer tot ons gekomen zijn en die bewijzen, dat er ergens ter wereld wel degelijk voortgang in dc ontwikkeling der filmindustrie i tc bespeuren. C. G. B. HET ST. NICOLA ASFEEST VAN DEN BOND VAN NEDER- LANDSCHE ONDERWIJZERS. De Inneming van Den Briel door Fred. Bercns. Muziek van P. Stiphout. Je moest wel "n isegrim zyn. als je op zoo'n avond als gisteren niet mee genoot met de kinderen, die in de groote zaal van ons Gemeentelijk Concertgebouw het St. Nicolaasfeest. georganiseerd door den Bond van Nederlandsche Onder wijzers vierden. Je wordt op eens weer veertig jaar jonger, wanneer je daar lusschcn die juichende kinderen zit en als je door zoo'n duizend heldere kin derstemmen „Daar ginds komt de stoomboot" en „Zie de maan schijnt door de boomen" hoort zingen, springt je het hart op vair louter vreugde en heb je waarachtig moeite om met je schorre basstem die kinderliederen, waaraan de herinnering vast zit aan de heerlijke da gen van jc jeugd, niet mee te zingen. Een avond van uitgelaten pret en toch geen oogenblik van ongebondenheid! Mynheer Panman, de voorzitter, be hoeft maar even te fluiten en de zaal is muisstil. Maar zóó gaat zijn arm niet in de hoogte, of het is: „vooruit, jongens, zingen maar"! Een scheepje in de haven landt, Ho jo, ho jo, ho jo, ho jo! Doch geen jongen denkt er ook maar aan om het tweede ho-jo, ho-jo mee te zingen, want heelt mijnheer Panman niet gezegd, dat ze dan hun mond moes ten nouden, omdat dat alleen voor de meisjes was? En ziet, hoe deze kinderen reageeren op wat daar op het tooneel gebeurt. Wie zoo'n feest nooit heeft meegemaakt, kan zich daar geen voorstelling van vormen. Wan neer burgemeester Van Hoppe, die eerst zoo nijdig de hellebaardiers en den bode „afsnauwde" by het bericht van de komst der watergeuzen onder de tafel rolt van schrik, rollen er honderden kin deren mee en als burgemeester in angst cn vreeze met knikkende knieën over het tooneel strompelt, de hellebaardiers ter beveiliging vlak achter hem aan, wordt de zaal als een deinende zee. De heer Frcd. Berens heeft er slag van voor kinderen te schrijven. Je hebt er als oudere zelfs pleizler om, als mees ter Zegersz die lamme meester, die den vader van Reyner de LUndraeyer zoo gemeen verraden heeft er dooi de oudere jongens in de klas tusschen genomen wordt. Hoor ze gillen, de jon gens en meisjes, als meester zich zelf met de „plak" op zijn hand slaat! Hoe alleraardigst dat tooneeltje van de woelige klas,, wanneer ze het liedje zin gen van B met 'n a. ba. Be met 'n be, Be met 'n i. bi, babebi! En toen de pruik van meester, die door Jochem met 'n touwtje aan den knop van de deur was verbonden, naar boven zweefde en meester met z'n kalen knikker voor de klas stond, kon mijn klein buur makker tje het niet meer houden en sloeg hij int pure opgewondenheid met z'n hand op mijn knie en ik mepte even hard terug: Wij waren op eens fideele kameraden -geworden, 'zoo fijn vonden hei beiden! En was dat ook niet 'n aardig tooneel. toen .Sjef van Gielse belegerd door de vroolijke vlsschers die leutige liedjes zong van „Zet 'n haring in 'n kooitje!" en ..Daar was ereis 'n stot teraar!" Dat was ook puik van uitvoe ring. En dan dat derde bedrijf in de burgemeesterskamer van Den Briel met den kranigen ouden Joost van Alcke- made en den laffen Van Hoppe met aan het slot de komst van Blois van Tres long In hoogst eigen persoon in een harnas, dat blonk als van goud en Lu- mey en De Ryk, van wie je anders alleen maar in de geschiedenisboekjes leest.. Ze stonden daar nu in levenden ïyve op het tooneel. tusschen de Watergeuzen en de vroolijke vrouwtjes van Den Bric!. Want, o, ik verzeker u. dat het "n heel gemoedelijke, Ja zelfs fideele boel daar was bij de inneming van Den Briel! Zelfs de meest pacifistisch aangelegde Nederlander moet met deze gemoede lyke en vroolijke verovering van Den Briel vrede hebben. Welk kind zou door zoo'n vertoning nu oorlogszuchtige gedachten krijgen? Ging het niet alles precies, zooals het behoorde, ging mees ter Zegersz u weet wel, die gemeene verrader er niet als de wind van door en werd de brave Andries niet juist op tijd door den Watergeuzen gered? En gevochten? Wel nee, het ging alles In pais en vrede; Als de kinderen zoo'n on schuldige, vroolijke vertooning niet meer zouden mogen meemaken, dan, ja dan zou je er toe komen, de tegenwoordige Jeugd te beklagen. Ik ben er wel zeker van, dat de honderden ouders, die op het i balcon het feest der kinderen meevier den, en aan het slot even hard klapten I als de kinderen beneden, dat volkomen met mij eens zijn. Want wat zouden de kinderen veel hebben gemist, wanneer zij deze inneming van Den Briel niet hadden gezien. De leden van de Amsterdamschc On derwijzers Tooneelvereenlging speelden dat zangspel met groote opgewektheid en in den juisten toon, zoodat ook de1 ouderen er plezier in hadden. Een ..heusch" strükorkest van de Amster- damsche Onderwyzers muziekvereni ging zorgde voor de begeleiding van den zang en da.t was zeker niet het slechtste deel van de opvoering! Een avond, die voor ouden en jongen dus een waar feest- was. En vier maal zr.l dit feest worden h&iiaald! Wérkelijk, de Bond van Nederlandsche Onderwij zers doet met het organiseeren van het St. Nicolaasfeest van de schoolkinderen een uitstekend werk, dat niet genoeg gewaardeerd en gesteund kan worden. J. B. SCHUIL. HULDIGING VAN PROF. MR. M. W. F. TREUB DOOR DE ONDERNEMERS RADEN. De huldiging van prof. mr. M. W. F. Treub, ter gelegenheid van zyn 70sten verjaardag, is Vrijdagochtend begonnen met een plechtigheid in intiemen kring, voor de leden van de ondernemersraden, waarvan prof. Treub het voorzitterschap bekleedt, meldt de N. R. C. De groote zaal van de Nederlandsche Handel-Mij. in De.i Haag was met pal men en vele bloemstukken versierd. Namens dc-n Or.dernemersraad voor Nederlandsch-Indië bood mr. Aug. Phi lips een bijzonder welgeslaagd, door Bernard van Vlijmen geschilderd, por tret van den jubilaris aan. Mr. Philips, sprekende in de plaats van dr. C. J. K. van Aalst, die door een ongeval zeer tot zijn leedwezen verhinderd was, wees in zijn toespraak op het vele. waarvoor ae Ondememersraad prof. Treub dank verschuldigd is. Vervolgens sprak mr. dr. C. F. Schock onder-voorzitter van den ondernemers- raad voor Suriname, namens de leden van deze vereeniging, waarbij hij een door de firma Begeer geslagen legpen ning met de beeltenis van den jubilaris aanbood. Prof. Treub dankte de aanwezigen daarna had een geanimeerde receptie plaats. DE OMGESLAGEN REDDINGSBOOT. Engclsche belangstelling. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat de Royal National Lifeboat Insti tution een telegram heeft gezonden aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, waarin zij zegt dat zij met groote sympathie en belangstelling ge hoord heeft, van het omslaan van de reddingsboot van IJmuiden en zich er over verheugt dat de bemanning, op een na, gered is. „Aanvaardt", aldus het telegram, de uitting van onze op rechte sympathie". SCHAKEN. CLUBMATCH HAARLEMSCHE SCHAAKVEREENIGING VERSÜS AMSTERDAMSCHE SCHAAKCLUB „PARKWIJK". De Haarlenische Schaak ver eenigivg speelde Woensdagavond een vriend- schappelyken wedstrijd met de Amster- damsche Schaakclub „Parkwijk", in de clubzaal van deze vereeniging in Hotel „Parkzicht", te Amsterdam. De voorzit ter van „Parkwijk", Mr. J. Kalff Jr., heette de Haarlenische schaakvrienden hartelijk welkom en omdat Haarlem im mers wel de stad van de dichtkunst- wordt genoemd, sprak hij hen in dicht vorm toe. In geestige dichtregelen wer den tevens de bewegingen der schaak stukken bezongen. Die bijzondere speech viel een warm applaus ten deel. Dr. Ozinga, voorzitter van de Haarlem- sche Schaakvereniging, herinnerde er aan. dat mr. Kalff bij de laatste ont moeting gesproken had over electronen. die toen zouden rondwaren, beïnvloed door den geest van Bogoljubow en Euwe. Gelukkig, dat wy thans in een andere zaal spelen, want de uitslag had toen bewezen, dat blijkbaar in hoofdzaak ne gatieve hun invloed op de Haarlemmers hadden uitgeoefend. Infcusschen, hoe de uitslag ook mocht zyn, het hoofddoel was versterking van de vriendschaps banden tusschen beide clubs. De gasten speelden, zooals gebruikelijk, met wit. De uitslag was als volgt: H. S. V.: Ph. Th. Stol 1; A. A. J. Rid derhof j, A. C. Strumphler A, Hajo Fick 1, J. Cohen A, P. J. ter Plegt 0, Ch Mook y2, J. Smits Jzn. P. Egas 1. T. Nobel A, Dr. P. Oringa y, W. v. d. Voort 0, A. H. van de Lint A> L. Ilagedoorn 0. Totaal 7. Parkwijk: B. J. v. Trotsenburg 0, A. D. Strumphler A. Mr. N. E. Fockens y, Dr. B. K. Boom 0, Dr. C. L. Deijll Dr. J. II. L. Terwogt 1, G. M. C. ten Have V>, Dr. G. P. Wijnmalen y2, J. R. van Osselen 0, W. H. Bosch Mr. J. Kalff Jr. A. J. v. d. Veen 1, R. Dooyes C. Enthoven 1. Totaal 7. Deze 3Ce ontmoeting eindigde derhalve met een vreedzaam remise. JkA. A. moet een bestek of een ander uitgebreid Drukwerk in zeer korten tijd gemaakt worden. Met haar acht zetmachines doet dat voor U, tot gewonen prijs, de drukkerij van ZONDAG 2 DECEMBER EGLISE WALLONNE (EglLse réformée evangéllque de« Pays Eas). 9 heures: Service pour la jcunesse. 101/2 heures: Culte et sermon. Pasteur Mr. P. Ch. Krafft. 12 heures: Ecole du dimanche. Vendredi 7 Déc. 8 heures du soir; Service de prépa- ration. CHURCH OF ENGLAND Westerkapel, Leidsckestraat 20. Divine Service followed by the Holy Communion on Tuesday 4th Dec. at 2.30 p.m. Chaplain Rev. H. Taylor B. D. Rot terdam. BROEDERGEMEENTE Ned. Luth. Genootschap. V.m. 10.30 uur: Ds. J. C. V. van Bem- mel, Luth. Pred. te Hoorn. DEUTSCH EVANG. KIR CHE Nachm. 1/2 5 uhr: Pfarrer P. Holland, Advents-Feier. Ohorgesong. STADSEVANGELISATIE Nam. 8 uur: Evangelisatiesamenkomst Sprekers de heeren W. H. van Zijl van Zandvoort en H. van Rijn, van Haarlem. Medewerking van Zangkoor. Donderdagavond 8.15 uur: Ds. Beker, Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. Nam. 5 uur: de heer M. den Boer, hulpprediker. WILHELMINAKERK Gcd. Oude Gracht V.m. 10 uur: de heer M. den Boer. Nam. 5 uur: Ds. A. M. Boeyinga. Hulpkerk Jacob Geelstraat 9 V.m. 10 uur: Ds. A. M. Boeyinga. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Bijleveld. Nam. 5.30 uur: Ds, Bijleveld. Donderdag 6 Dec. Nam. 8 uur: Ds. Bijleveld. GEREFORMEERDE KERK „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20 ,Vm. lü uur: Ds. P A. E. Silleyls Smitt Namiddag 5 uur: dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13 V.m. 10 uur: H. Dienst. Nam. 6 30 uur: Vesper. EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Ds. D. Drijver. Doop. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. A. H. Haentjens. NOORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. L. J. van Leeuwen, pred. te Haarlem. 6.30 uur: Ds. C. M. Briët, Pred. te heemstede. Beide beurten collecte Schulddelgings- fonds. JANSKERK Haarl. Jeugdkerk voor ouderen. V.m. 10.30 uur: Ds. Postma, Pred. te Haarlem. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds. A. Binnerts Sz. Nam. 7.30 uur: Ds. C. B. Hylkema. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacobynestraat 20 Zaterdag 1 Dec. nam. 8 uur: de heer K. Rczendaal, Evangelist uit Sneek. On derwerp: „De kroonrechten van Chris tus". V.m. 10 uur: Ledenvergadering. 12 uur- Zondagsscnool. Zondag 2 Dec.: nam. 8 uur: de heer K. Rozendal uit Sneek. Onderwerp: De kroonrechten van Vrouw des Lams. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomst. Nam. 6 uur: Openbare Samenkomst. Donderdagavond 8 uur: Openbare sa menkomst. BAPTISTEN-GEMEENTE Lokaal rarklaan 21 V.m. 10.15 uur: De heer A. de Jong. Nam. 5 uur: Dezelfde. Dinsdagavond 8 uur: Evangelisatie samenkomst. Spreker de heer A. de Jong. Lokaal Lange Wyngaardstr. 28. Nam. 8 uur: Samenkomst voor Jonge lieden, BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „De heerlijkheid der ellendi- gen". Jes. 41:1720. Nam. 6 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „Wenken voor lien die bidden" Ps. 5.3, 4. Dinsdagavond 8 uur: Ds. J. v. d. Schors. Bijbellezing over de Openb. van Johannes. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Klnheirapark V.m. 10.30 uur: Gezongen Mis. Woensdag 5 Dec. V.m. 7.30 uur: Stille Mis. Zaterdag 8 Dec. V.m. 7.30 uur: Stille Mis. VRIJZ. JONGEREN KERK Het Bestuur deelt ons mede, dat Ds. Mispelblom Beyer, uit Dordrecht, zal spreken op Zondag 2 Dec. a.s. des mor gens 10.30 uur, in de Theosofia-Stichting Nassauplcin 8. Deze dienst is bestemd voor jongens en meisjes van 1419 jaar, VEREEN VAN SPIRITISTEN „KARMONIA" Remonstrantenhuis Wilhelminastraat 22 V.m. 10.30 uur: Wijdingsmorgen. Spr. de heer J. P. Smits. Onderwerp: „Wan neer wy met de dooden spreken". Intro ductie vrij. BIJEENKOMSTEN TOT GEESTELIJKEN OPBOUW die lederen Woensdagavond om 8 uur gehouden worden in het Wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 79, KERK VAN JEZUS CHRISTUS VA3| DE HEILIGEN DER IAATSTE DAGEN Donderdag nam. 8 uur: Bidstond. Vergaderingen worden gehouden Gra« rlr.nesteeg Srood. Eiken Zondagavond om 6 aur. Geen •.oilecte. Toegang vrij Gebouw Tarklaan 8 Zondag v.m. 10 uur: Samenkomst voor geloovigen. (Broodbreken) Nam. 8 uur; Bijbelbespreking. SCHOTEN NED. HERV KERK Julianakerk (telefoon voor hard- hoorenden). V.m. 10 uur: Ds. Blauw. Nam. 6 uur: Ds. II. J. Hak, pred. te Alkmaar. Collecte voor de verwarming der kerk. Nam. 12.301.30 uur: Zondagsschool in de Catechisatiekamer (Klooster straat), ae Fröbelschool (C-olensostraat) de Openb. School in de Overtonstraat en aan den Rijksstraatweg (oud-Schoten), CHR. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5.30 uur: Ds. v. Sme den. Dinsdag 4 Dec. Nam. 8 uur: Ds. van Smeden. BLOEMENDAAL NED. HERV KERK V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. Nam. 5 uur: Ds. J. C. van Dyk. JEUGDDIENST IN MARANATHA V.m. 10 uur: Mej. C. E. te LintinR, Theol. Cand. te Leiden. Donderdag 6 Dec. Ds. J. C. van Dijk, Eijbellezing. NED. PROT. BOND V.m. 10.30 uur: Ds. J. G. Frerichs, van Zaandam. GEREFORMEERDE KERK OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. 10 uur: Ds. J. D. J. Idenburg, Em. Pred, te Heemstede. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING V.m. 10.30 uur: Dr. J. Weener, Ned. Herv. Pred. te Haarlem. SPAARNDAM NED, HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. EVANGELISATIE Geen opgave ontvangen. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Briët. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbameveldslaan V.m. 10.30 uur: Dr. Korff. In beide diensten collecte voor de Pre*,. Bewaarschool. GEREFORMEERDE KERK Heemstede (Koediefslaan) V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H. Ba- vinck. Voorbereiding v. h. H. Avondmaal. Bij den uitgang: Maandelyksche cot» lecte voor schulddelging. NED. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBennebroek. V.m. 10.30 uur: Ds. A. Trouw. Met medewerking van het dameskoor. Collecte voor het godsdienstonderwijs. HALFWEG NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. B. Bal jon. V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. J. C. Brus- saard. SANTPOORT NED. HERV.. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Collecte Orgelfonds. NED. HERV, EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. L. W. Erdman, IJmuiden. GEREFORMEERDE KERK V.m. 9.45 en nam. 5.30 uur: Ds. R. W. de Jong, em. pred. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds Lekkerkerker. Maandelijksche collecte voor de Kerk. HILLEGOM NED. HERV KERK V.m. 10 uur: Ds. J. H. Mulder. Nam. 6.30 uur: Jeugddienst Ds. J. H. Mulder. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Ds. J. van Herksen. Nam. 5 uur: Dezelfde. Coll. Verst. Geref. in Indië. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: de heer Aan- geenbrug van Sassenheim. Donderdagavond nam. 7 uur: Ds. van der Molen, van Lisse. ZANDVOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. K. Straatsma. Nam. 6 30 uur: Ds. Beker, van Haarlem GEREFORMEERDE KERK Julianawcg V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. D. J. van Katwijk, van Velsen. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN Afdccling v. d. Ned. Protestantenbond. V.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt. 12 uur: Kinderdienst (9 jaar en ouder) In school D (Heerenstraat). Vm. 10.30 uur: Jeugddienst (14—18 j.) de heer Bieni Visser. 12 uin: Kinderdienst (5—8 jaar). GEREFORMEERD Brederodestraat V.m. 10.15 uur: de heer H. A. C. Hilde- rine. Theol. stud, ie Amsterdam. Nam. 7 uur: Dezelfde. BEVERWIJK DOOPSGEZINDE GEMEENTE V.m. 10 uur: Ds. J. D. v. Calcar. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Nam. 7 uur: Ds. W. Banning. Ncd. Pred. te Barchem. IJMUIDEN DOOPSGEZ. OEM. AFD. PROT. BOND V.m. 10 30 uur: Ds. Van Brakel, van Koog a. d. Zaan. IIAARLEMTVIERMEER NED. HERV. KERK Hoofddorp: V.m. 10 uur: Ds. IJzerman van Heems kerk. Lijnden: V.m. 9.30 uur: de heer P. v. d. Berg Aalsmeerder weg: V.m. 9.30 uur: de heer J. Kroon. Vijfhuizen: V.m. 9.30 uur: de heer A. C. Brörens Nieuw-Vennep: V.m. 9.30 uur: Ds. Gerbrandy. Abbenes: y.in. 9.30 uur; dc lieer M. y. d. Meer,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6