DATUMSTUKJES ERNSTIGSTE AARDBEVING SINDS 1927. 46e Jaargang No. 13943 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 3 December 1928 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad f 0.32; per 3 maanden: Haarlem en II ADVERTENTIEN |_s regels f 1.75; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 3.57V$. Fo. per post door Nederland f 3.87J4- Losse nummers reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents; buiten Arrondissement f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H, fo. per post f 0.65. dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang© Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand, voet of oog f400-, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50.-; Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoor stelling, 3e serie (blauwe kaart) „Heeft Constance gelijk?" 8 uur. Cinema Palace: „De Verworpeling" 8 uur. Luxor Theater: „Vrügezellenclub De Nachtpit". „De Danseres van Alaska". 8 uur. Rembrandt Theater: „Mensch durf te leven". Tooneel: William and Ellen Boomgaarden. 79; 9.1511.15. Standaard Theater: „Gestrand in Pa rijs"; „Is dat uw Baby". Tooneel: The 2 Strettis. 8 uur. DINSDAG 4 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen. Statenzaal, Prinsenhof. Prov. Staten van Noord-Holland, 10.30 uur. V e 1 s e nRaadhuis. Gemeenteraad. 7 uur. AAN ONZE ABONNéS IN \ERDENHOUT Van heden 3 December af wordt Haarlem's Dagblad in den Aerdsnhout niet meer door H. J. Duin maar door J. Pool bezorgd. Het woord is aan Wij beginnen vandaag met een nieuwe rubriek onder dezen tdtel. Het wordt de beknoptste van al onze rubrieken, maar ongetwijfeld een zeer kernachtige. Im mers, eiken dag zal op onze voorpagina een der groote denkers van de wereld aan het woord zijn in een van zijn meest markante uitingen. Het, is misschien overbodig om hieraan tce te voegen dat deze reeks kernwoorden niet beschouwd moet worden als een soort van program van de.waarheid in dit leven, zooals wij haar zien. Dat is niet de bedoeling. Vele kernwoorden, ja de meeste, zijn in haar algemeenheid minstgenomen aanvechtbaar. Maar ook dan vertegenwoordigen deze altijd een bijzondere gedachte, als uitingen van een ontwikkelden en schranderen geest, die een sociaal probleem, een menschelijke eigenschap, een eigenaardigent oestand op bijzondere wijze belichten en ons daar door nopen om er opnieuw en dieper over ina te denken. Wij openen deze rubriek vandaag met een woord van den Franschen schrijver Romain Rolland. 1 NA DEN STORM. ONGERUSTHEID OVER DE IJ.M. 58, „AMPLITUDO". Wederom heerscht er te IJmuiden on gerustheid in vele gezinnen, wederom wachten vrouwen en kinderen op de thuiskomst van hun echtgenooten en vaders, beiden ouders met een angstig hart den terugkeer hunner zoons van dï onstuimige zee, die reeds zoovelen heel; opgeëischt. Want nog niet allen zijn we dergekeerd, die zijn uitgevaren. Reeds eenige malei maakte men zich na den laatsten Novemberstorm te IJmuiden on_ gerust over het lot van de opvarenden van eenige visschersvaartuigen, geluk kig zonder reden. *Want, ofschoon over den tijd, kwamen ze, na een reis vol ge varen, behouden binnen. Nu is er nog één, waarop gewacht wordt, n.l. Op den stoomtrawler IJ. M. 58. schipper D. Pompen van de Mij. „Neerlandia", die ver over den tijd ls. Deze vertrok reeds op 15 November, dus daags vóór den eersten stormdag. Ze ventien dagen zijn sindsdien verloopen. Hier is geen sprake van een slechte visscherij, want reeds dagen geleden werd de trawler gepraaid met een flin ke vangst, zoodat er geen reden is, om zoo lang weg te blijven. Er is nog één hoop; machineschade kan de oorzaak zijn, dat het vaartuig aan l3Rge thuisreis neeft. Deze hoop :s echter gering. De Noordzee wordt druk bevaren, het is haast ondenkbaar, dr.t een vaartuig dagen lang kan ronddrij ven zonder gezien te worden. Dus dan nog meer slachtoffers....? ONGERUSTHEID? DE TOESTAND VAN GEORGE V. LONDEN, 2 Dec. (V. D.) Het heden avond uitgegeven oulletin luidt: Z.M. heeft overdag rustiger geslapen. Het infectleproces is nog meer afgeno men en de temperatuur van hedenavond is 37.8. Het hart van Z.M. wordt echter zwak ker, hetgeen aeden geeft tot ongerust heid. Haarlem, 3 December. W edstrijdsport. Op Maandag behoort iedereen eigen lijk over sport te schrijven. Tenminste, zoo schijnt het tegenwoordig te zijn. Met wat goeden wil kun je trouwens bijna alles onder sport althans wed: strijdsport brengen. Behoort het Le ven zelf daar niet in de eerste plaats toe? De Wetenschap raakt er telkens mee verward, de Politiek vindt een zee: fraai beeld van een voetbalwedstrijd zonder scheidsrechter, waarbij de mees te spelers zich aan haken, duwen-in- d-enj-ug en natrappen bezondigen. In Handel en Nijverheid pleegt een ven woede competitie-strijd te worden ge voerd, en als je op de laatste plaats be landt is degradatie bijna zeker. Kam, pioenen premoveeren naar een hoogere afdeeling. Ook in de beroepen zelf wordt het competitiewezen op de spits gedreven Be ken een dokter die tegenstander is van wedstrijdsport. Hij zou zijn zoon al. leen willen zien voetballen vanwege diens lichamelijk heil en het pure, on- vervalschte genoegen van het trappen tegen een bal. Maar hij zelf speelt voortdurend in een nogal felle competi tie met zijn collega's, en probeert kam; pioen te worden in de plaatselijke eerste klasse afdeeling, zonder te begrijpen dat zijn zoon zijn loffelijke energie heeft gsërfd en zich voor een belangrijker levenstaak tracht voor te bereiden op het sportveld. De Kunst is vrij van wedstrijdsport, maar de kunstenaars onderling zijn dat allesbehalve. De kunsthandelaars even: min, zooals pas weer gebleken is uit het geval van Herr Otto Wacker, tegen wien rar. J. Baart de la Faille geappel leerd heeft. Of de Berlijnsche politie, die ten deze als scheidsrechter gaat op treden, een penalty tegen Wacker zal geven, moet nog worden uitgemaakt. Het publiek is bereids toegestroomd en staat luid misbaar makend om het ge val heen. Is het „hands" of niet? Dat wil dan zeggen: was het de hand van een laakbaren halfback ,die den bal heeft aangeraakt. Heeft de hand des vervalschers dertig Van Goghs geschil, derd.' en dan nog wel zoo misdadig, goed dat ze zelfs voor kenners niet van echte te onderscheiden zijn? Je zoudt haast beginnen te denken dat er een tweede Van Gogh leeft, prolongatie van den eerste, om het zoo maar uit te drukken die net even goed schildert.... Het merkwaardige van al deze groo- tere takken van sport in het leven is dat zij zonder uitzondering onvoldoend: gereglementeerd zijn en dat er meesta' geen, vaak slechte en slechts zel'der goede scheidsrechters bij voorkomen, zoo dat er herhaaldelijk verschrikkelijk gemeen gespeeld wordt. Ondanks alles wa; men over het mo derne voetbal moge zeggen, en veelal met reden, dient erkend te worden dat het niet zóo erg 13. Zelfs al begint het af en toe met de politiek verward te raken, zooals Zondag weer te Milaan is geschied. Toen het Nederlandsch Elftal goed en wel verloren had liep het op een holletje naar de duurste tribune en bracht den fascistengrcet. Daarop maak te het rechtsomkeert, liep op een twee de holletje naar de minder-dure (maar toch ook nog overdekte) tribune aan den overkant en herhaalde daar zijn hulde- bewijs aan de dictatuur. Wij zijn een vrij volk, doortrokken van democratie en ik vraag mij af hoe het Nederlandsch Elftal, dat ditmaal bovendien zoowat geheel uit arbeiders bestond hiertoe kwam. Pure beleefdheid? Als het maar niet uitloopt op een interpellatie in de Tweede Kamer! Een ander voetbalincident, van som berder aard, heeft zich te Rotterdam voorgedaan. Daar speelde Excelsior te gen HB.S. Op een kwaad moment, mid denin een H.BB.-aanval, werd er ge floten. De Excelsior-verdediging staakte het spel. De H.B.S.-speler Smeets. die den bal had, aarzelde even maar schoot 'm toen hard in net net. Scheidsrech ter Van Leersum kende het doelpunt toe omdat niet hij gefloten had, maar iemand uit het pubhek! En deze goal was beslissend ook, want HB.S. won met 3—2. Een merkwaardig geval. Het is hard en onverdiend voor de spelers van Ex celsior. maar zeer verdiend voor den Rotterdamschen supporter die zijn ver- eeniging trachtte re helpen door te flui ten toen de tegenpartij gevaarlijk aan viel. Hij bezorgde zijn eigen club de ne derlaag. Dit bewijst weer eens, in nieuwen en ietwat verrassenden vorm, dat wedstrij den niet gewonnen of verloren worden door de spelers die de club toevallig ver tegenwoordigen, maar door de heele club met aanhang incluis. De clubgeest, het enthousiasme, de sportiviteit van het geheel beslissen. En éen inbreuk daarop kan de nederlaag veroorzaken.... Zoo ben ik dan toch, op den voorge schreven Maandag, nu bij de officiëel- erkende sport terecht gekomen. Zijn dit belangrijke incidenten of niet? Ik vind ze ons aller aandacht wel waard. R. P. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Aantal bezoeken in November 171 Ct. waarvan 5094 aan de krantenkamer en en 1564 aan de algemeene leeszaal Uitgeleend werden 8187 boeken. Chili geteisterd. VEEL DOODEN. Chili is Vrijdagavond geteisterd door ernstigste aardbeving, welke daar sinds April 1927 is geconstateerd. Het centrum van den schok, die het hevigst gevoeld werd aan de kust, lag waarschijnlijk te Concepcion. Het staat thans reeds vast. dat omstreeks 30 personen het leven hebben verloren, doch" het aantal dooden zal vermoedelijk grooter blijken te zijn. wanneer nadere berichten binnenkomen. Volgens een telegram uit El Teniente zijn te Barahona 17 personen gedood, terwijl te La Quinta reeds vijf slacht offers zijn geteld. In laatstgenoemde stad werd het station geheel verwoest. Het plaatsje Santa Cruz is zwaar geha vend: naar verluidt kwamen hier zes personen om het leven. Groote schade werd aangericht in de steden Curico en Talca. In eerstgenoem de plaats werden de gebouwen van de staatsbank en van de Union club ver nield. Te Talca zijn eveneens vrij zeker dooden en gewonden te betreuren; him aantal staat echter nog niet. vast. De hulp der genie is ingeroepen Te Santiago en te Valparaiso zijn drie schokken gevoeld, de eerste om even over twaalven 's nachts. De bevolking van Santiago werd door een paniek aan gegrepen en vluchtte de straat op. Er schijnt hier echter geen schade te zijn aangericht. Ook te Valparaiso is de schade niet van beteekenis. Verder meldt de Tel. nog: De minister van Oorlog heeft zich per vliegtuig naar Talca begeven, ten einde de door de aardbeving aangerichte verwoestingen in oogenschouw te nemen en het reddingswerk der troepen te lei den. De gemeentebesturen van verschil lende geteisterde plaatsen hebben om afkondiging van den staat van beleg verzocht. Het zal wellicht nog eenigen tijd du ren, aleer volledige gegevens omtrent de ramp beschikbaar zijn, daar als gevolg van de aardschokken de telefonische en telegrafische verbindingen met tal van plaatsen verbroken zijn. Vaz Dias seint ons nog: LONDEN, 2 Dec. (V.D.j Omtrent de gevolgen van de aardbeving deelt he; Chileensche Ministerie van Buitenland- sche Zaken nog mee, dat tot nog toe k Talca 56 lijken werden geborgen. Volgens de opgaven der troepen, die met de op ruimingswerkzaamheden bezig zijn, zal men er echter op moeten rekenen, dat dit aantal nog belangrijk stijgen zal Uit Santa Cruz wordt gemeldt. dat daar tot nu toe 13 slachtoffers werden gevonden, terwijl er aanzienlijke materieele schade werd aangericht. Volgens reizigers van den uit het zuiden komenden trein zou den te Talca echter minstens 200 doo den en gewonden zijn. Terwijl uit Curico gemeld wordt, dat geeen menschenlevens verloren gingen, wordt uit Santiago de Chili gemeld, dat alle regeeringsgebou- wen te Curico verwoest werden. Presi dent Ivanez heeft zich naar het district Talca begeven om persoonlijk het red- 1 ngswerk te leiden. Nadere berichten uit Santiago mel den, dat de stad Talca. d'e ongevee- 35 000 inwoners telt, geheel verwoest is. NEW YORK, 2 Dec. (V.D.) Volgens de laatste berichten uit het Chileensche aardbevingsgebied, zijn tot nog toe on geveer 300 dooden geteld. Het aantal ge wonden is buitengewoon groot. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn. Doordat de kabelverbindingen verbroken zijn komen slechts spaarzaam berichten binnen. De steden Talca, Chilian, Santa Cruz en Barahona zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Onder de verwoeste gebou wen zijn verscheidene kerken en sta tions. De staat van beleg is afgekondigd, daar ongure elementen van de alge meene verwarring gebruik maken om te plunderen. De Staatspresident en de minister van Oorlog hebben zich per vliegtuig naar het aardbevingsgebied begeven. De aavdbjving heeft verschillende dijkdoorbraken gehad, waardoor over stroomingen zijn veroorzaakt. Een aan tal mijnen is verwoest. DE IDEALE KLANT. O, dag meneer, kunt u me helpen? Ik kom maar voor een kleinigheidi, De drukte zal u overstelpen. Dus'k vraag slechts een moment uw tijd: Zoekt u maar niet, dat is niet noodig. Hier ligt precies, waarvoor ik kom. Pak het niet in, dat 's overbodig. Er zit genoeg papier al om: Weineen, u heeft het niet te sturen. Ik neem het mee, het is maai- klein, U werkt vandaag al zooveel uren. Dat ik u niet tot last wil zijn; Als ik het soms mocht ruilen wenschen' Meneer, daar denk ik toch niet aan. Ik hoor gelukkig tot de menschen Die weten wat ze koopen gaan; Ik wil het nu contant betalen. Die rekeningen zijn een last Dien Tc u niet op den hals wil halen. Hier is het geld. precies gepast: Ik zal hier nog wel dikwijls komen Zoo prettig heeft u 't me gemaakt Toen hij zoover was in z'n droomen Is d' arme winkelier ontwaakt. AUTOTOCHTJES VOOR BEJAARDEN Te Haarlem is een commissie opge richt, die ten doel heeft het verschaffen van een prettige^ dag aan inwoners van verschillende stichtingen door een autotochtje in den zomer. Voorloopig staan op het lijstje het Stads Armen- en Ziektnhuis. St. Johan nes de Deo, het Diaconiehuis in de Jans straat en het St. Jacobs Godshuis. Dit viertal zal nog met andere stichtingen die in de termen vallen worden aange vuld. De commissie zal eerlang een be roep doen op bezitters van gesloten auto's om die voor het goede "doel be schikbaar te stellen en op anderen om een bijdrage, ten einde aan dc ger.oo- digden ook een versnapering aan te bieden. De commissie bestaat uit de heeren A. Beynes. H. Fransen, B. W. Lasschuit, J. C. Peereboom. E. H. Tenckinck en G. van Zon; aan den heer Lasschuit, die reeds meermalen blijken gaf een goed organisator te zijn, is door zijn mede leden verzocht het voorzitterschap en daarmee de leiding op zich te nemen. Te zijner tijd volgen nadere bijzonder heden. VAN DE SALENTO. Op het Zuiderstrand te Zandvoort Is Zaterdag aangespoeld een langwerpige rieten mand, overtrokken met zeildoek en blijkbaar afkomstig van een zeeman die er zijn „bullen" in borg. Op het deksel was nog duidelijk te le zen: Lippi Raffaello. Fermo-stazlOT.e- Brindisi. Brindisi. Men weet, dat de „Salento" in Briudlsl_ thuis hoorde en men kan dus wel aan nemen dat de mand aan een der omge komen opvarenden behoord heeft, DE SLACHTOFFERS VAN DE SALENTO. EEN ONDERZOEK OP HET WRAK. Men schrijft ons uit Zandvoort: Door den heer Termes, het Gemeen teraadslid is aan den burgemeester, den heer van Alphen verzocht tot de regee ring het verzoek te richten, zoo spoedig mogelijk een onderzoek te doen instel len of zich nog slachtoffers bevinden in het wrak van de „Salento". Dit om te voldoen aan het verlangen van de fa milie der slaohtoffers. De heer Termes die een toestel heeft geconstrueerd tot het waarnemen van stroomingen aan de kust heeft geconstateerd dat behalve de invloed van eb. vloed en wind op de strcomin- gen ook de golven een eigen stroom medebrengen, uit de richting, van waar ze komen, dus meestal uit westelijke richting.De diepte van dezen golfstroom hangt af van de kracht van den wind. Buiten de zandbanken raakt die.stroom den bodem niet. Lükcn van verongeluk te zeelieden als nu van de „Salento" wor den door dien stroom niet meegevoerd. Eerst als de lichamen tot ontbinding overgaan en naar de oppervlakte stij gen, geraken ze in dien golfstroom en bü westelijke winden worden ze dan naar de kust gedreven. Er zün tot nu toe weinig lijken van de „Salento" aan gespoeld. daarom zou het goed zijn ais nu een onderzoek in het wrak zelf zou worden ingesteld. DE SCHEEPSRAMPEN TE ZANDVOORT. VEEL KIJKLUSTIGEN. M(j meldt ons tfit Zandvoort: Van heinde en ver zijn gister velen gev. komen om 't wrak van de „Salento" tc zien, waarvan slechts een klein deel bo ven water uitsteekt en om de „Heinrich Podeus" te bekijken, die rustig tc droo men scheen, door een kalme zee om geven. Het leek Zondag een zomersche dag voor Zandvoort. De trams vervoerden velen tot laat in den middag. Fietsers kwamen bij dozijnen op zetten. Auto's reden af en aan. Vele bezoekers kwamen over den nieuwen Zeeweg, tuurden naar het wrak" van het Italiaansche schip, keken naar het vele wrakhout tijdens t'en storm aangespoeld en wandelden langs het strand naar het Dirtsche schip. Aan het strand was het zoo druk, als op een mooien dag in het voorseizo n. Een mooie, voor den tijd van het jaar al te zoele dag, een groot verschil met het barbaarsche weer van de vorige week. was mede oorzaak dat bet bezoek zoo bijzonder groot was. Het woord is aan Romain Rolland: Er is maar één heldenmoeddat is: het leven te zien zooals het is en het toch lief te hebben. DE ROOFMOORD IN DE MAASSTAD. DE VERDACHTEN IN VRIJHEID GESTELD. PAKJE IN T WATER GEWORPEN. Nadat Vrijdagavond de Rotterdam- sche politie, zooals men weet. drie ver dachten inzake den moord op den heer Lans had aangehouden, is Zaterdag ge poogd genoeg materiaal te verzamelen om hen in bewaring te kunnen houden. Dit is niet gelukt, in den loop van den dag zijn de drie mannen weer op vrije voeten gesteld, meldt het Vad. Volgens de „Courant" heeft zich Zon dagmiddag bü de Rotte:damsche politie een getuige aangemeld die een verklaring aflegde, welke mogelijk van belang zal blijken te zün bü het opsporen van de daders van den roofmoord te Rotterdam De bedoelde getuige dan stond Don derdagavond te ongeveer halfzeven op de Oost Admirallteitskade met iemand te praten, juist daar waar zich aan de wat-erzyde een zandopslagp'.aats be vindt, welke van den rüweg is afge sloten door een groot hoog houten hek Aan het einde van deze opslagplaats ter züde van het hek stonden de bedoelde personen ZIJ zagen plotseling een heer naderen met onder den arm een acten- tasch en een met bruin papier omwik keld pakje. Aanvankelijk letten zü niet op hem, tot hun aandacht getrokken werd door het feit. dat de man het pakje haastig in het water gooide. Eerst toen bemerkte hij blijkbaar de aanwezig heid van |j)e:de personen, waardoor hü scheen te schrikken en zich op een draf verwüderde in de richting van het Oost plein. Hoewel het op dat oogenblik reeds zeer donker was, had de bedoelde ge tuige dank zij de omstandigheid, dat dc heer op een afstand van 2 a 3 Meter langs hsn heen liep. hem zeer goed kun nen opnemen. Nog Zondagmiddag is d* getu'ge met de aangehouden personen geconfronteerd, doch hü herkende in geen dezer den man die het pakje in het water geworpen had. Onmiddellijk nadat dit bekend geworden is, is de Rivierpolitie aangevangen met dreggen naar mogelijk in het water geworpen voorwerpen, welke by' het misdrüf ge bruikt zouden kunnen zün. Tot gisterenavond echter zijn deze pogingen niet met succes bekroond. Mid- delerwül wordt het onderzoek ook in andere richtingen yverig voortgezet. JUBILEUM C. J. VAN TILBURG Zooals wy meldden herdacht Zater dag j.l. de heer C. J. van Tilburg den dag, waaror» hü vóór 25 jaar aan ons blad verbonden werd. Omdat er over dag de gel^renheld voor had ontbroken, had Zaterdagavond in de Directiekamer de huldiging plaats door directie en personeel. Onze oudste directeur, de heer J. C. Peereboom, sprak, nadat de jubilaris en zijn echtgenoote en kinderen hadden plaats genomen, den heer van Tilbura hartelük en weerdeerend toe en bood hem namens de vennootschap een traalen haard aan. Ook de heer W. van Ommen, chef der administratie, sprak woorden van geluk, wensch waarna hü namens directie hoofd- redactie, redactie, administratie en verder personeel den heer Van "hl- bug een electrische lamp met mooi be werkte kap aanbood. Hierna begaf de jubilars zich huis waarts, voor het houden van een druk bezochte receptie, waar o.m. de heer C. ten Boom en P. J. M. van Telerli.. namens de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken hun opwachting kwamen maken. Zij nog vermeld dat de heer Van Til burg Zaterdag vele bloemstukken, brie ven en telegrammen van gelukwensch ontving. SCHIP BIJ CADZAND GESTRAND. VEEL AVERIJ. Zaterdagmorgen vroeg is van het red dingsstation te Cadzand (Z. VI.) een vuurpül waargenomen, waarop een red dingsboot direct ter assistente is uitge varen. De kapitein en de bemannlnr wenschten het schip, een Duiische hark, niet te verlaten. Het schip maakte veel water en verkeert in hachelüken toe stand. Het schip is de vüfmast-schoe- ner Chrisler Vinnen, afkomstig uit Bre men. meldt de N. R. C. Het meet 1850 ton en lag, toen het in gevaar was. op 400 M. uit de duinen bü de Hollandsch-Belgische grens. BIJ laag water konden de menschen om het -ch'r- heen loopen. Zaterdagavond is dc schoener, die ernstig schade had gele den, weggesleept. - ERNSTIGE TOESTAND. In de streek van Dendermonde. i ZWAAR GETEISTERDE GEBIEDEN. Zaterdagochtend zijn de bürivleren van de Maas. nL lesse. Lom ine en See mois, buiten haar oevers getreden. Zon dag regende het venwel niet meer. In dien de weerberichen uit Noord-Frank rijk gunstig blüven luiden, hoopt men, dat de Sambre. die eveneens sterk ge wassen is, spoedig zal dalen. In de streek van Dendermonde. aldus de Crt.. blüft de toestand ernstig. Het Roode Kruis deelt mede. dat 9300 per sonen van de overstroomingsramp te lüden hebben. Naar uit het onderzoek der ingenieurs van den waterstaat is gebleken, zal het geteisterde gebied nog twee maanden blank blüven staan. In verband hiermede beschouwt men de ramp als den ernstigsten watersnood, die België in de laatste halve eeuw heeft geteisterd. De drinkwatervoorziening baart nog altü'd groote moeilijkheden, doch de auto riteiten hebben krachtige maatregelen ten bate van dc bescherming der volks gezondheid genomen. SCHEIDSGERECHTEN SPOORWEGPERSONEEL, JAN OUDEGEEST VOORZITTER. Tusschen de directie der Nederland se he Spoorwegen cn de vakvereenigingen is overleg gepleegd omtrent de voorzit ters van de scheidsgerechten. Er is over eenstemming verkregen, waarbü o.m. werd aangewezen dc heer Jan Oude geest, voorzitter van het partübestuur dei- S. D. A. P. Wij vernemen, dat deze beslissing onder het, Spoorwegpersoneel, in het bijzonder bü de leden van de N^derl. Vereeniglng van Spoor- en Tramweg personeel. met groote ingenomenheid ontvangen is en gevoeld wordt als een persconlük eerherstel van den stakings leider van 1903. AANRIJDING OP DEN HEERENWEG. EEN LOOPKNECHT ZWAAR GEWOND. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor zessen reed geheel rechts van den Heerenweg bij dc Van Hogcndorpstraat een handwagen met meubelen in d® richting Heemstede. J W. L. duwde den wagen, hü is 38 jaar en loopknecht in dienst van de firma De L. in de Lange Veerstraat. Een luxe-auto, bestuurd door den heer R. uit Driebregen reed den wagen achterop, ook rechts van den weg. De besturuder zag den handwagen niet en reed J. W. L in den rug aan. Deze werd door het voorstel van den auto geschept, en kwam rechts voor op den auto te liggen, tusschen den kap van den motor en het rechter spatbord. Na nog enkele meters gereden te heb ben hield de auto stil. Per zieken auto is de aangeredene naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd HU heeft een zware hersenschudding en verkeert in levensgevaar. Hedenmorgen was de toestand nog vrüwel onveranderd. De gewonde is den meesten iüd bewusteloos. De politie stelt een onderzoek in. De handwagen had aan de achterzüde geen licht maar een roeden reflector. Er stond een tafel op. die besehad'gd werd. ook de duwboom van den wagen kreeg schade. DE ÏJMUIDER TRAV/I ER IJ.M. 35 VERGAAN. DE BEMANNING IS IN VEILIGHEID. Zaterdagnacht is, negen mül ten Noor den van het vuurschip Terscheillnger Bank, de vischtrawler ..Gloria" IJM. 220, toebehoorende aan de V. E. M, vejgaun. De bemanning, bestaande uit negen kop pen, heeft zich me: dc eigen reddingboot gered, en is ger.eia naar ne. .urehip Terscheillnger Bank, waar zü ls opge nomen. Zondagmorgen is de sleepboot „Vol harding" van de fl ma Doeksen naar hi t, vuurschip ve trokken om de schipbreu kelingen af te halen. De bemanning werd op Terschelling onder dak gebracht, vanwaar zy h m- ochtend om 7 uur met een postboot naar Har ling en zou vertrekken. De bemanning verkeert ln den besten welstand. Omtrent de oorzaak van het vergaan tan den trawler Ls nog niets b.:kcnu, doch vermoed wordt, dat deze het gevolg is van een aanvaring.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1