V.T.— Heringa Wuthrich, Haarlem HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 DEC. 1928 Bliksembeveiliging (Adv. Ing. Med.) NOG EEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. EEN MAN VERDRONKEN. MIDDEN-BEEMSTER. 6 Dec. Al hier heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een luxe auto, komende uit Amsterdam, reed hedenochtend langs den Middelweg in de richting Avenhorn. by het passecren van een stilstaanden vrachtauto van den weg af en de sloot in. na eerst nog over den kop te zijn ge slagen. Voorbijgangers en omwonenden verleenden direct assistentie en slaagden er in een inzittende te voorschijn te halen. Hy werd In bewusteloozen toe stand naar een nabijzijnde boerderij overgebracht. Toen hU een oogenblik tot bewustzijn kwam deelde hij mede, dat zich nog een persoon in den auto be vond, waarna hij weer buiten kennis geraakte. Men was aanvankelijk afge gaan op de verklaringen van een ande ren automobilist, die slechts één per soon in den verongelukten auto gezien had. Bij het vernemen van deze mede- deeling, die ongeveer een half uur na het ongeluk gedaan werd. toog men nog maals aan het werk en wist den tweeden inzittende uit den wagen te halen. Hij was echter reeds overleden. Vermoedelijk zijn deze twee personen vader en zoon, doch daar de overleven de nog steeds buiten bewustzijn is, zijn nog geen bijzonderheden omtrent hem bekend. MIDDEN-BEEMSTER. 6 Dec. (V. D.) Omtrent het auto-ongeval te Midden- Beemster waarbij een auto in een sloot is gereden, tengevolge waarvan één per soon gedood werd. kan nog nader ge meld worden, dat de verongelukte bleek te zijn de 22-jarige S. de L.. wonende te Amsterdam. Hij fungeerde als be- stuurder van den auto, zijn vader D. de L. was in den loop van den ochtend nog niet tot bewustzijn gekomen. Hij bevindt zich ten huize van den veehouder Tuyp. Het lijk van den zoon is naar de zie kenbarak te Midden-Beemster overge bracht. EEN KLACHT OVER DE STADS-AUTOBUSSEN. NIET LANGS EEN SINGEL? Naar wij vernemen is een aantal bewoners van het eerste gedeelte van den KIcppersingel voornemens een adres te zenden aan den Gemeenteraad betreffende last. die zij ondervinden van de Stads-autobussen op lijn 2. Deze bussen berijden het gedeelte van den Kloppersingel tusschen het Frans Hals- plein en de Johan de Breukstraat, waaraan ongeveer 35 huizen staan. De adressanten gronden hun klacht op het gevaar, dat naar zij geconstateerd heb ben ontstaat voor spélende kinderen en op de schade die hun huizen lijden door het dreunen bij het passeeren der bussen. Zy' meenen dat' een singel niet de aangewezen weg is voor bus verkeer, doch het eenigszïns landelijk karakter dient te behouden. Zij zijn dan ook voornemens den Raad te verzoeker, voor de bussen een andere route te bepa len. daar zij het nut van lijn 2 voor zichzelf gering achten. f 700 GESTOLEN. Terwijl de heer J- K. Dinsdagavond tusschen 7 en 9 uur in het gebouw van den Haarl. Kegelbond aan de Tempe liersstraat aan het kegelen was, heeft iemand uit zijn portefeuille die in zijn jaszak zat, een bedrag van 700 gesto len. Hierbij waren zes bankbiljetten van 100. De heer K. heeft hiervan Woensdag bij de politie aangifte ge daan. EEN GOEDE VANGST. In den 'afgeloopcn nacht heeft een politieagent op de Gedempte Oude Gracht aangehouden en naar het po litiebureau gebracht een 40-jarigen grondwerker en een 22-jarigen beton werker. De eerste droeg een kistje op de schouders, dat ontvreemd was uit een partij goederen op den walkant van het Spnarne. Zy hadden het touw om een dekzeil stuk gesneden en daar voorts nog ontvreemd een paar schoenen, postpapier met enveloppen, flesschen, enz. In het kistje zaten suikertabletten. Eenige chocoladeletters hadden zij al opgegeten. De mannen zijn in verzeker de bewaring gehouden. H. Z. V. „DE DELFT" St. Nicolaas en zijn knecht op bezoek bij de Haarl. Zwemvereeniging „De Delft"! Het blijkt dat St. Nicolaas met zyn tijd mee gaat, want op het oefenuur Maan dagavond verscheen zoowaar de Bis schop met. zijn knecht. St. Nicolaas gaf bliik van met het zwemmen zeer goed op de hoogte te zijn, althans van de vorderingen welke dcor de jonge leden gemaakt waren. Voor velen had de goede Sint wat meegebracht, terwi)l he& Badperso- neel en trainers niet vergeten werden Na door den Voorzitter bedankt te zijn voor zyn bezoek, vertrokken de Bisschop en zijn knecht. (Niot-Officieel). 449c STAATSLOThKIJ. Trekking var Donderdag 6 December I92S. 2c Klasse 4c Lijst. 1676 1000.—. 20530 ƒ200.— 16014 ƒ100.-. li 30 Prijzen vi 241 928 054 1489 1-% 1653 1S44 1871 213" 22Sf 2567 3003 3545 3597 367S 3960 4i> 4132 4726 4945 ■1966 4971 5805 5812 6841 7210 7765 7914 8242 8483 9109 v 6 vr.< y.>7' Pal 5 98S1 9923 9969 9985 li ;033 10812 10S38 11318 11329 11500 11SS1 12,75 12152 J 2153 122J6 12793 13298 13333 13374 13706 13830 14)00 14547 14771. 15010 15280 15305 15319 15365 1562') 15672 15S2I 16023 16086 16130 16347 1655' 16755 16847 16928 16957 16060 16964 17012 1712? 17276 173-17 17386 17606 17692 17941 18097 1S579 1S724 19J05 20167 20195 20483 20664 20SSI Verb c t c r i n sr. 2© KL 3e lijst: S9ól m.z. 11961. VEREENIGING „GROEN VAN PRIK- STERER" De Vereeniging „Groen van Prinste- rer", voor Lager en meer uitgebreid La ger Onderwijs op Gereform. grondslag heeft besloten tot uitgifte van een 5 pet. Obligatlclecning, goot f 75,000; koers van uitgifte 100 pet. f 10.000 hiervan zal dienen voor den aankoop van grond ten behoeve van een eventueel op te richten Fröbelschool en f 25.000 is bestemd tot waarborgsom voor de school die in Haarlem-Noord zal wor den gesticht. Voorts zal f 25.000 dienen voor waarborgsom ingevolge art. 73 der L. O.-wet 1920, te storten bij de gemeente Haarlem, waarna de gelden voor den bouw van een school voor gewoon lager endenvijs iu het Slachthuiskwartier kunnen worden ontvangen. TENTOONSTELLING VAN PLUIM VEE ENZ. Vrijdagmiddag 14 December a.s. zal in „St.. Bavo", Smedestraat, de veertiende Groote Internationale Jubileumtentoon stelling van pluimvee, konijnen, duiven enz. worden geopend door den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. DE MOORD TE ROTTERDAM. NOG ENKELE BIJZONDER HEDEN. De Maasbode geeft nog eenige byzom derheden aangaande de arrestatie van den procuratiehouder Van O. die in middels weer vrij gelaten is in ver band met den moord op den heer Lans te Rotterdam. Het blad schrijft o.a.: „Reeds Maan dag werd er in de stad gemompeld, dat .v O. gearresteerd zou worden, trouwens Dinsdag meldden wij dat het onderzoek niet meer werd gevoerd in de lichting van by de politie bekende misdadigers, doch veeleer in kringen waarmede de vermoorde omgang had. Het denkbeeld roofmoord is dan ook thans opgeheven, men neemt aan. dat de heer Lans om het leven werd gebracht omdat hij c.f dingen wist, welke voor den dader nood= lottig zouden kunnen worden, of wel omdat hij zich zou verzetten tegen din gen, welke de dader wenschte". Voorts verneemt het blad, dat tegen den compagnon verdenking was gere zen op grond van het bloedonderzoek. ..De heer Lans werd, zooals men zich herinnert, badende in zijn bloed aange.- troffen. Dokter H. Mees. politie-arts, kwam, zeer spoedig nadat de dochter met den heer Te Korte den moord had pntdekt, ter plaatse en maakte conclu sies uit den toestand van het bleed met betrekking tot hei uur, waarop de mis, daad geschied was. Toen nu de com. pagnon verhoord werd, klopte het uur dat hij opgaf, waarop hy van het kan toor zou zijn weggegaan en waarop de heer Lans dus neg in leven moest ge weest zijn, niet met het beeld dat het bloed vertoond had, daar hieruit was afgeleid, dat de heer Lans reeds eerder vermoord zou zijn". Amsterdamsche Bears Opgegeven door de Nat. Bankvcrceniglng DONDERDAG 6 DEC. 19,28 SUatilccninfca 5% Nad. 1923 6% Ncd. 1919 S chetproerl Ondt Vaart Scheep*. Unie.. fïoll. Lloyd Pakelraart Oude Boot.. Nie*t!l Rottard. Lloyd. Stoom*. Ned.... Marine Comm.. Marine Pref (adsttrieün Ned. Kanatiljde. Maekako* Moll. Kanstxjido. Ondc PLilipi G«w Jargeni.... Contr. Saikor.... iad. Cnd. Bnitonl. Anaconda copper Stee) Comm. Bank Kol. Bank. Indische Bank... Cert. Hand. Mg. Petrol#»® Pendawa Gee. Hell. Pot». Kon Petrolenm. Geld AaoaL Rakker. Laapen^ Sam... Wai Saaiatra Vico "ilan Sumatra t Bat. Rubber erbadiadi ntercont. Rnbb. Amerika Southern Rails.. Wakaak... ioi y, 83 I. 20814 28#' 233 923-2. 12C# 185 199 634 39J4 411 160 2C0 790 1 5651. '8 80 215 165 241 16134 172 32-33 218 404 675 373 1541. 1341. 105 1. 941. 437 510 524 176 23 IK 139 184 130 93 164J4 I85H 410-411 ltiO •161 201 1. 240 162 438 51034-51LM 521# 176 231K-232# VALENTINO'S „VALKENNEST". Geen geld voor zijn Mausoleum door GISELA SELDEN-GOTH. (Dienst van de United Telegraph) Aan een van de breede, geteerde bou levards die van de groote stal kaars recht naar het Zuid-Kalifornische strand van den Stillen Oceaan afdalen, heb ik een prachtig kerkhof gezien. Bo ven zijn witmarmeren portaal staat geen bijbelspreuk, alleen „Beautiful Ci- mitery" Wanneer men door dit portaal rijdt waarom zou men in Amerika niet met den auto tot midden- op he: kerkhof rijden? ziet men geen cy- pressen, geen kruisen en vooreerst cok geen graven, in het algemeen niets, da: aan dood en droefgeestigheid herinnert Men rijdt maar steeds tusschen keurig onderhouden grasperken door, boven welke fonkelende waterverstuivers draaien; het geheel ziet er veeleer" uit als een golfterrein voor springlevenden dan als een rustplaats voor de dooden Eerst na eenige oogenblikken bemerkt men, dat in de mooie gazons witte mar meren platen zijn aangebracht en dat hier en daar ook gepolijste manneren blokken staan. Platen en blokken .zijn zeer eenvoudig, de gladde vlakken,- de edele vormen en verhoudingen zijn hun eenige versiering. Hun eenige opschrift: een naam. „Smith". „Richfield". „Mc. Allister". Anders staat er niet op. De dooden wenschen niet door spraakzaamheid de vroolijke stemming daarboven te verstoren. Men kan zich voorstellen, dat onder de wél-onderhou, den gazons louter golfspelers liggen: Mr. Smith, Richfield en* Mc. Allister hebben hun sticks aan den Grooten Trainer weer afgegeven. Het aantal marmeren platen en graf- teekenen is echter niet groot, want „Beautiful Cemetery" is in de eerste plaats een crematorium-kerkhof, aan, gelegd om de aschresten van de bewo ners van Hollywood op te nemen. Er is voor gezorgd dat ook de asch van deze stervelingen, voor wie meer dan drie. honderd dagen per jaar de zon schijnt, licht en vroolijkheid niet behoeft te ont beren. De eindelooze urnenhallen zijn aangename vertrekken, het is in het algemeen behagelijk, er te zijn. Gangen van marmer en glas, half broeikas, half woonruimte, die op sommige plaatsen tot kleine nissen zyn uitgegroeid, de vloeren zijn met dikke tapijten bedekt, mooie rieten meubelen staan overal ge reed voor het houden van bespiegelin. gen over de vergankelijkheid van al het aardsche. of ook voor een klein business, gesprek met andere bezoekers. Een deel van de urnen is in ce wanden gemet seld ook hier leest men uitsluitend iaconieken, onsentimenteele grafschrif ten een ander deel staat in vitrines die van een kunstnijverheidstcntconstel ling afkomstig konden zijn. En iedere, urn heeft haar mooie vaas vol van de prachtigste frissche bloemen van de eeuwige Kalifornische lente. In een van de. ronde nissen, die als rustplaatsen voor families de corridors hier en daar tot kleine salons verwijden, heb ik de eenige verwelkte rozen, de eenige verdroogde kransen op dit kerk hof gezien. Niet dat daarnaast de ver- sche bloemen ontbraken, integendeel, voor geen enkele andere urn zijn bloeien de planten, tuilen 'afgesneden bloeihèn én vazen in zulk een hoéveelheid opeen-" gehoopt als voor deze. die zonder sieraad en bescheiden gelijk de andere het op schrift draagt „Rodolfo Guglielmo- Va lentino. 1895—1926". Hier is provisorisch de asch bijgezet van een jong-gestoryene die alleen door zijn gelaatstrekken, zijn gebaren en zijn glimlach zooveel in vloed heeft gehad op zijn mede-sterve lingen, dat na het bericht van zijn plotselingen dood duizend New Yorksche politiemannen niet voldoende waren om de van smart half waanzinnige menigte voor het ziekenhuis, waar de griep hem had weggerukt, in toom te houden. Toen zyn lijk naar Hollywood werd overge bracht. stonden aan ieder station van 't geweldig lange traject dat dwars door het vasteland twee oceanen verbindt, jammerende vrouwen in het zwart en zij tasten bloemen op den Pullmanwa.gen. die de aardsche overblijfselen vervoerde van een nïehsch.' wiens stem zij nooit gehoord, dien zij eigenlijk nooit van aangezicht tot aangezicht, doch alleen op het witte doek gezien hadden. Ro dolfo Valentino was een phenomee'n van de jonge filmkunst; maar merkwaardiger dan zijn eigenaardige begaafdheid was de groote passie, waarin zijn zwijgend beeld om zoo te zeggen de gehee'.e vrouwelijke psyche van Amerika mee sleurde. En 't waren niet alleen vrouwen en het was niet alleen Amerika, die van hem hebben gehouden. Een van de verwelkte kransen draagt op een van de linten het opschrift: „Valentino Memo rial Club. Europa, Amerika, Indië, Zuid-Afrika, Canada en Australië. In eeuwige trouw. De stTijd gaat verder, geliefde en Jouw vlag wappert!" Al deze menschen. die Valentino zoo hebben aanbeden, eenigen hunner, die hem werkelijk hebben gekend en met- hem gewerkt, werden echter plotseling zeer gereserveerd, toen het er om ging, het ..sentiment", waarmede zy den be minden acteur herdachten in contant geld om te zetten. Thans, twee jaren na zijn dood, heeft Valentino's asch nog niet eens een eigen, definitief marme ren kastje toegewezen gekregen, om maar te zwijgen van het mausoleum, dat in Augustus 1926 in Hollywood en in de omgeving met groote geestdrift voor hem werd geëischt. De heer George S. Ullmann. de groote manager, twens vriend en beheerder der nalatenschap van Valentino publi ceerde destijds overweldigd door de hoeveelheden betuigingen van rouw beklag. die hem toestroomden, een op roep aan de leden van de filmindustrie van alle landen, om ieder slechts enkele dollars te geven en hij waande daar mede het eerste grootsche gedenkteeken verzekerd, waarmede de wereld ooit een filmacteur zou hebben geëerd. Vol ver trouwen weiden beeldhouwers en archi tecten uitgenoodigd tot het inzenden van ontwerpen. De asch werd voorloopïg ::i de nis van een bevriende vrouwelijke collega geplaatst; deze stierf na een jaar zelf, haar echtgenoot stelde, eveneens voorloopig, zijn eigen toekomstige rust plaats naast haar, beschikbaar. Tot dat oogenblik waren op UUmanns in on telbare exemplaren verprelden oproep geen half dozijn antwoorden binnen ge komen; bovendien bedragen van zoo belachelijke onbelangrijkheid, dat hot beledigende ca teleurgestelde mauso leumcomité het waardiger achtte, de bijdragen aan de schenkers terug te zenden. De heer Ullmann ontvangt nog steeds brieven van onbekende schrU vers. die verzekeren, dat zij Rodolfo Valentino niet kunnen vergeten, dat m vele Amerikaansche huizen voor zijn portret bloemen verzorgd en eeuwige lichten gebrand zouden worden. Maar voor het mausoleumfonds hadden alleen arme weduwen en kleine meisjes van de schrijfmachine vijftig-cents-bijdvagea gegeven, de eenige belangrijke chèque was van een dame van de Engelsche aristocratie. Concerns, directeuren, re gisseurs, collega's, de geheele „branche" haddèh,,|aOodra het om het chèqueboek ging, den beminden acteur vergeten. Een van de hier zeer veel gelezen film- tijdschriften. die zich anders alleen met Hollywoodsche schandaaltjes en het „ware liefdeleven" van de filmsterren bezig houden, heeft onlangs de affaire •van dit achterwege gebleven mausoleum met verontwaardiging aan het licht ge bracht. Hollywood is feitelijk verlegen met Valentino's asch; wat zal er nu mede gebeuren? Zal men verder afwach ten en zich bloot stellen aan het schan daal ,van een tweede „verhuizing", wan neer de rechtmatige eigenaar van de plaats in de nis ook het tijdelijke met het eeuwige zal hebben verwisseld? Zal men haar eenvoudig tusschen de andere urnen van het „Beautiful Cemetery" plaatsen, als ware het die van een nor malen Amerikaanschen burger, of naar Valentino's verre vaderland over bren gen. dat voor den roem van zijn doode en levende zonen wel weet te zorgen? Of afwachten, of UUmanns voorspelling, dat het mausoleum zal gebouwd, al zou hij zelf geheel de kosten moeten dra gen, wordt verwezenlijkt? Een filmma nager kan zich wel het een en ander veroorloven Valentino's nalatenschap zou ten hoogste toereikend zijn voor een der simpele graven onder het groene gazon. Ongelooflijk gelijk de hoogte van zijn verdiensten, is ook die van de schulden geweest, die hij heeft nagelaten. Het zou ook onnatuurlijk zijn, indien deze fantastisch verdienende in het land. welks levensstandaard den Europeaan doet duizelen, niet ook een fantastische verkwister ware geweest. Immers hij had voor niemand te zorgen; want on danks de liefde, die hem. of veeleer zijn filmbeeld ten deel viel, is hij een een zaam, wellicht niet zeer gelukkig mensch geweest. Het huis, dat hy voor de laat ste zes maanden van zijn korte leven op een van de hoogste, meest afgelegen heuvels van de filmkolonie „Beverly Hills" had gesticht, ziet er niet uit als het home van een vroolijken, jongen, verwenden Don Juan. Het staat een zaam, midden in de wildernis, waaruit Callfornische ijver en behoefte aan luxe de prachtigste tuinen te voorschijn loo- vei't; het is minder groot en minder weelderig dan de sprookjesachtige be zittingen van de .filmcollega's, die ge zamenlijk deze rijke villa-kolonie van Los Angeles vormen^ Maar het uitzicht van deze rots is bijzonder mooi, nét reikt overbergen, .stad en oceaan, niet voor niets: draagt hét - den" naam „Val kennest". Het huis staat geheel leeg, alle meubelen en verdere eigendommen zijn verkocht, als eenig sieraad is ee:, kostbare ond-Italiaansche bewerkte deur achtergebleven. ,46.000 dollar waard!" merkt de beheerder van deze verlaten bezitting terstond op. Met dszc deur en de twee reusachtige doggen, die hier Valentino's eenige gezelschap zijn geweest, wordt het huis door den be heerder van de nalatenschap op 164.090 dollar geschat. Maar een bijzonde; geval, wijl het het luxe-bezit van een filmster betreft! er is nog geen lief hebber voor gevonden. Naar men zegt. omdat Rodolfo's geest in deze leege ka mers rondwaart en des nachts moeten de doggen plotseling beginnen te janken, wanneer het spook van een, die niet gaarne heeft afscheid genomen, nog hongerend naar leven en liefde in het valkennest rondwaart. Ik zelf heb Valentino nooit op het witte doek gezien en ik houd filmacteur,^ niet voor overmatig belangrijke figurei: in de geschiedenis. Maar toen ik zag, dal bij het voorloopige- graf een aardige kleinè miss in haar pittigen sportwagen voorreed en nog drie rose lelies in', een van de volle vazen stak, heb ik werke lijk medelijden met den mooïen, sympa thieken dooden jongen gehad. (Nadruk verboden). WEER TWEE RIJWIELEN GESTOLEN Woensdag zijn alhier weer twee rij wielen gestolen; het pene stond in een voortuintje voor een perceel aan den Schoterweg en het andere voor een per ceel in de Lange Veerstraat. TELEGRAMMEN EEN STOOMSCHIP VERMIST. ACHTTIEN KOPPEN AAN BOORD. OSLO, 6 Dec. (VX>. Te Bergen be staat gToote ongerustheid over het lot van het stoomschip „Falkanger" dat op 14 November van Engeland naar Algiers vertrok en sindsdien vermist wordt. De „Falkanger" had een bemanning van 18 koppen. 37 MILLIOEN FRANCS OVERSCHOT. PARIJS 5 Dec. (Havas). In de fi- nancieele Kamercommissie verklaarde Cheron, dat de ontwerpbegrooting defi nitief een overschot aantoont van 37 millioen francs. CHAN HUAN CHAN TER DOOD VEROORDEELD. PEKING, 6 Dec. (V.D.) Naar uit Moekden gemeld wordt is de opperbevel- lubber der Chineesche troepen :n Noord-Mandrchoeru'e, generaal Ohan- Huan-Chan wegens landverraad ter dóód 'veroordeeld. Het vonnis zou heden voltrokken worden. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor gen van 6 December, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 773,1 m.M. te München en Lyon. Laagste barometerstand 740.5 m.M. te Ingö. Verwachting tot den avond van 7 Dec.: Matige, wellicht toenemende. Zuid-Wes telijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Donderdagmiddag 1 uur 764 m.M. Stand van gistermiddag 767 m.M. De barometerstand blijft dalen. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien, KL Houtstr. 13. Telef. 14112. THERMOMETERSTAND 6 Dec. F. 49 F. 39 F. 43 ii«0£ste gisteren. Laagste hedennacht Heogsteheden 12 uur BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 5 Dcc. Ondertrouwd: 5 Dec. Q. H. Huijs» mans en A. J. Bronmeijcr; A. v. d. Heuvel en F. Haringa; 1. A. Doczie cn C. Zwitser; G. Wicgmink en E. Maijer. G. A. O. Lammcrtsma en A. J. Bolle, TT. Rouwenhorst cn M. Nicuwdorp, A. F. van Berkum cn H. M. Kruisman, H. van Uijtert en C. A. Wijnvcld. Getrouwd: 5 Dcc.: G. v. d. Most en M. Bcukman, B. Hassink cn J. M Prent. Bevallen: 3 Dcc. M. C. MullerMo- zes, d. 4 Dcc. J. A. Bctz—Zedel, z. 5 Dec- W. DijkmansKolk, d. Overleden: 3 Dec. G. van Waves renHamer. 67 j., van Oosten de Bruijnstraat. DE ENGELSCHE KONING. ALGEMEENE TOESTAND VERBETERD. (Zie ook elders in dit nummer). LONDEN, 6 December (Reuter). Het bulletin van hedenmorgen meldt, dat de1 koning een vrij goeden nacht beeft gehad. De temperatuur was van-, morgen weer lager De algemeene toe, stand verbetert langzamerhand. LONDEN. 6 Dec. (Reuter.) Joyn- son Hicks de staatssecretaris voor Bin- nenlandsche Zaken, hield gisteravond een rede te Hounslow waarin hy groote bezorgdheid uitte inzake 's konings ziek te, doch voegde hij er by, er is gegron de hoop voor herstel. Het voort-gaan der pleuristische aandoening is echter geen goed teeken. Onder de telegrammen van sympathie welke ten paleize werden ontvangen, was er ook een van het be stuur der parlementaire arbeiderspartij. COMMUNISTEN BEZETTEN 4 STEDEN. NEW YORK, 5 Dec. (Reuter). - Volgens particuliere telegrammen heb ben 9000 plantagearbeiders die sedert half November staken, onder aanvoering van communistische leiders, de vier steden Santa Mar te. Cienagaxen, Se villa en Aracataca bezet. EEN GROOTSCH PLAN AMSTERDAM. 6 Dec. (V.D.) Naar wij vernemen is een groot tabaksconcern van plan volgens Amerikaansch voorbeeld een groot aantal sigarenwinkels op te richten, de maatschappij werkt met f 1.000.000 volgestort kapitaal. Daar de maatschappij zelve niet fabriceert, be looft deze onderneming voor de Neder- landsche sigarenindustrle een groote af- neemster te worden, voornamelijk omdat de werksfeer zich ook over Nederlandsch- Indië uitstrekt. In tabakskringen ge looft men, dat het doel der maatschappij is door groote inkoopen bij fabrikanten een afzetgebied te vinden voor overzee- sche en Oostersche tabakken. Vreemd geld en cheques Medegedeeld door de Nation. Raokvereen. te Haarlem Koersen tot hedenmiddag 12 uur DONDERDAG 6 DEC. 1928 Biljetten Berlijn59 22 —59 42 Parijs9.70 9 82 Belga 34 50 —35 00 Nëw-York2 46 2.50 Londen...12 06 —12.10 Chèques Berlijn59- 31 - Parijs 9.70 - Brussel34-55 - Zurich47 93 Londen12 07#>' Rome 13 00 Madrid40 10 Weenen 34 90 New-York (Cable).2-48H- Kopenhagen66 35 - Oslo 66-30 Stockholm66 47 Praag 7.33 ■59.39 - 9 77 -34 70 -48 03 -12 C8H 13 C8 40 30 -35 10 - 2 49M 66 52 66.47 66 65 7.44 ADVERTENTIEN Verloofd: VfftLLY VAN WAVEltEN en EDUARD HOEING le Chem. s.f. „Mariënburg" Suriname. 2 Nov. 1028. In plaats van kaarten. Verloofd: JO W. M. DRIJVER en Mr. L. G. VAN DAM Haarlem. 8 Géén ontvangdag Heden overleed onze beste Vader, Behuwd, en Groot vader Dr. Hermannes Johannes Offerhaus Emeritus Predikant, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Weduwnaar van A, II. G. ROESSINGH, in den ouderdom van 81 jaar Heemstede: A. G. SPAAN— OFFERHAUS Deventer: Dr. H K. OFFERHAUS W. C.' OFFERHAUS— ANKERSMIT Weltevreden: L. A LE COMTE— OFFERHAUS F. C. LE COMTE Heemstede: L. J. H. OFFERHAUS en kleinkinderen. Heemstede, 5 Dec. 192S- Dr. P. Cuyperslasn 1. Geen bloemen. Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 8 December a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraaf: plaats te Haarlem aan de Kleverlaan. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lij den onze geliefde Echtge- noote. Moeder, Dochter. Zuster, Behuwdzuster en Tante. Mej. Gerarda P. W. v. Leeuwen geb. SCHOLTEN ur den ouderdom van 3S jaar. Uit aller naam: G H. v. LEEUWEN Haarlem, 5 Dec. J928. Lijsterstraat 48- '16!; Dankbetuiging Hiermede betuigen wij onzen Har tel ij ken dank, aan de Heeven Docforen" ëiiVèfpleëgsters" van' het St. Elisabeth's Gasthuis voor dé zorgvuldige verpleging van on- zèh' 'geliefden "Echtgenoot én"Va» der. den heer AXTOON HORSTMAN A. HORSTMAN—VRIELINR. W. HORSTMAN A. HORSTMAN G HORSTMAN G H. HORSTMAN Haarlem, Dec. 1923. Zylweg 11S. IS N. V. Chem Wasscherij-Ververij Machinale Tapijtinrichting Fabriek: Brouwersvaart 74-S4 Winkel: Groote Houtstraat 77 Telefoon: 11.046 en 10.426 Bij vonnis der Arrondissements; Rechtbank te Haarlem van 4 De- 1 cember 1928 is in staat van fail lissement verklaard C. LIGTENBERG bouwkundige, wonende te* Haarlem bet benoeming van den E.A Heer Mr. TH. MAASSEN. Rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechter, Commissaris en van den onder» geteekentie tot Curator. Haarlem, 5 December 192S. De Curator voornoemd: Mr. SILVAIN GROEN. 12 De Minister van Financiën geeft voor de 2de maal kennis, dat A. C. NIJPELS te Aerden- hout, Rijnegomlaan 22. tegemoet» koming verzoekt wegens verlies van 1 obligatie ad 100-—. 6 pUt Staatsleening 1922 A.. No. 109932. welk stuk vermoed wordt te zyn vernietigd. Ieder, die eenig met de inwilli ging van dat verlangen strijdig belang heeft, wordt opgeroepen zijne rechten te doen gelden (art. 4 Wet v 30 Mei 1847 Stbl. 26). DE DAGEN KORTEN! Schaft u daarom een V.T. Electrische Rijwiellamp aan. f 10.— of f 11.50 25 Meter lichteffect LET OP DYNAMONUMMER WEIGERT ELKE NAMAAK!! Imp. Heerongr. 308 A'dam

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2