FLITSEN Het Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD DONDERrAG 6 DEC. 1928 ZANDVOORTSCHE CAUSERIE. De storm. Hulde aan onze redders. Bij de geredden. Een gastvrij gastheer. Kunnen onze reddingsmiddelen verbeterd worden? Nogmaals de V. V. V. Krachtige eensgezinde leiding noodzakelijk. Weer een nieuwe krant? Heeft de Gemeente er interesse bij? De geweldige storm was oorzaak, dat 'onze gemeente betrokken werd in een zeer betreurenswaardig drama. Toen Za terdag de mare door het dorp liep. dat een schip ten Zuiden van onze gemeen te in nood verkeerde liep ons dorp leeg en waren vrijwel alle bewoners spoedig nabij dc plaats des onheils aanwezig. Ook onze dappere reddingsploeg, die er na geweldige inspanning in mocht sla gen de bemanning van de Hein rich Po- deus -te redden. Wat hebben we allen met de redders meegeleefd en hoe ge lukkig waren we gestemd, dat alles zoo goed afliep. Maar de storm hield aan en dc zee kwam tot een razernij zooals we an jaren haar niet hebben gekend. Zon dag was de schipbreuk niet alleen op aller lippen, maar werd angstig naar de zee getuurd, omdat met groote vreeze gevreesd werd, dat er meerdere schepen zouden ondergaan en dat het niet zoo gelukkig af zou loopen als Zaterdag. Zondagavond werden de berichten omtrent een in nood verkeerend schip ontvangen. Eerst vaag. later al duide lijker. Oude zeerobben die we naar hun- r.e meening vroegen of met dezen storm en met die woedende zee een redding mogelijk zou zijn waren heel schaarsch mee hunne mededeelïngen, maar toon den een vastbeslotenheid, om indien het noodig was. ondanks den hel dien de na tuurelementen hadden ontketend, alles te pogen en alles te wagen. Nochtans is Maandag weer bewezen dat zelfs durf en moed hier te kort schoten, mcesten schieten, om het onmogelijke te doen. De IJmuidenaren hebben nog een be- wonderings waardige poging gedaan, onaar moesten de meerderheid van de zee op al te droevige wijze erkennen. En de zucht in den mensch tot hulp ■bieden aan in nood verkeerenden moet toch wel ongekend groot zijn. toen na het droevige ongeval met de IJmuiden- sche reddingsboot er onder de beman ning van de Zandvoortsche boot nog kerels waren, die toch nog aandrongen, ondanks alles zee te kiezen. Burge meester van Alphen sprak toen een moeilijk, maar wijs woord, om te ver bieden zee te kiezen. Hst zou onze bad plaats wellicht anders in diepen rouw hebben gebracht. De menschelijke kracht en de ter be schikking staande hulpmiddelen waren nu eenmaal onmogelijk opgewassen te gen de woedende natuurkrachten. En op korten afstand van ons strand speelde zich het ontzettende drama van de Salento af. Niemand die het bijwoon de zal het ooit vergeten. Maar ook nie mand zal ooit kunnen vergeten de hcoge plichtsbetrachting, den alles opofferen- den moed van de mannen van de red- dingbeoten. Zandvoort toone, dat nim mer te zullen vergeten! Hoe gelukkig moet de bemanning van de Hoinrich Podeus zich toen wel heb ben gevoeld, dat men er wel in had kunnen slagen haai- te redden. We hebben die mannen in hun kwar tier in Hotel Zomerlust opgezocht en met hen gesproken. Grooten dank wenschten zij allen te brengen voor de bemanning van onze Zandvoortsche boot. Maar ook waren ze dankbaar ge stemd tegenover hun gastheer, den heer Karl Stein, die niet alleen zün hotel te hunner beschikking stelde, maar niet heeft nagelaten hun leed te verzachten en hun verblijf te veraangenamen. Zy raakten niet uitgepraat over de krach tige hulp en de gastvrije ontvangst. Allerwegc wordt thans de vraag ge steld of onze reddingsmiddelen niet ver beterd moeten worden. Er zal wel nie mand zijn. die zou willen beweren, dat we niet hebben te zorgen, dat de aller beste reddingsmiddelen aanwezig zullen moeten zijn. Maar we meenen toch goed te doen de meening weer te geven om niet één, maar van verschillende per sonen, die de zee bevaren hebben, die har-r gevaren op een duim kennen, die anec-r dan eens met bovenmcnschelijke inspanning en grooten moed hebben mede gedaan aan liet redden van schip- ■br--;V.iingen, dat Zondagnacht e»i Maandag alle hulpmiddelen, ook de mees: vervolmaakte onherroepelijk zou den hebben moeten falen. Maar waarin spoedig en zonder verwijl verandering dient te komen, dat Ls dat niet alle personen welke tot de beste roeiers behooren aanwezig konden zijn, omdat, ze zelf de zee bevaren. Onze red dingsploeg heeft Zaterdag niet genoeg te loven werk verricht. Tcch was ze niet Sn haar sterkste samenstelling. Onver wijld zullen thans maatregelen moeten worden getroffen, dat men steeds over de allerbeste ploeg kon beschikken. Dat er verder gebruik gemaakt zal moeten v/orden van de meest volmaakte tech nische hulpmiddelen spreekt natuurlijk van zelf. Een onzer inwoners heeft de regee ring op de hoogte gesteld van een vin ding, dat mortieren van het strand af cp grooten. afstand een lijnverbinding zouden tot stand kunnen brengen. We kunnen niet beoordeelen of dat prac- tisch mogelijk zal blijken te zijn. Maar noodzakelijk zal zijn, dat mee van Regeeringswege alles onderzocht wordt wat eventueel verbetering in de reddingsmiddelen zou kunnen brengen. Wordt dat nagelaten, dan zou dit een zeer gevaarlijke nalatigheid zijn, die nooit te verantwoorden zou zijn. In onze vorige causerie hebben we de V.V.V. even aangestipt. Plet is met onze V.V.V., die een machtig propaganda middel voor onze badplaats moest zijn, niet in orde. Het komt ons voor, dat voor alles een krachtige, eensgezinde leiding noodzakelijk is. Waarmede we echter geenszins willen zeggen, dat de tegenwoordige bestuurders niet geschikt zouden zijn, maar als bestuur gaat er helaas veel te weinig leiding van uit. De vergaderingen van de V.V.V. staan niet op dat peil waarop ze behooren te staan. Als regel zijn niet alleen de vergaderingen zeer treurig bezocht, maar de discussies gaan niet over de zaken, die o.i. allereerst de V.V.V. bezig moet houden, maar over allerlei dingen waar over men het oneens is, en oneens blijft. Een sprekend voorbeeld voor de juistheid hiervan is wel de J.l. gehouden vergadering. Bij den aanvang waren er zegge 12 leden tegenwoordig. De voorzitter, de heer Klein, klaagde over de eenzijdige gemeentepolitiek, die z.i. de schuld had aan de hooge belastin gen. De gegoede inwoners zouden zijn gevlucht en de gegoede badgasten zouden niet kernen, omdat Zandvoort zich meer en meer tot een greote volksbadplaats zou ontwikkelen. We zouden den heer Klein terzake van van vragen kunnen stellen, maar zullen dat nalaten. Aileen zouden we willen vragen of uit het cog verloren wordt, dat Zandvoort, Amsterdam en Haarlem tot achterland hebbende, een rustige mon daine badplaats zou kunnen worden als b.v. Noorówïjk of Bergen aan Zee? Het antwoord op deze vraag is o.i. niet moei lijk te geven. Maar waar nu eenmaal uit gesloten is. dat Zandvoort een rustige badplaats voor de uitsluitend rustzoe- kenden kan' worden, kan men en moet men de vraag stellen of dit voor de V V. V. geen aanleiding zou moeten zijn om het roer radikaal om te gooien. Zandvoort zal zich naar de omstandig heden moeten richten en o.i. zou de V.V.V. daarbij een leidende taak met eere kunnen vervullen. Voorloopig is daarop blijkbaar niet te rekenen. Vreemdelingeverkeer kan toch nooit de bedceling hebben alleen een bepaald deel der bevolking voor te trek ken. De alomvattende maar daarom ock zeer moeilijke taak is, om aantrek kingskracht uit- te oefenen cp allen die zee. duinen en strand zoeken. Het ware wellicht juister geweest in dien onderzocht was waarom het vorige jaar bij de begrooting bezwaar was ge maakt tegen subsidie-verleening van ge meentewege en waarom B. en W. aan den teen uitgecefenden drang, thans voorstel len tegemoet te komen. Op de Vrijdag j.l. gehouden verga dering zijr, thans zeer scherpe discussies gevoerd, allerlei verwijten over en weer gemaakt, vooral naar aanleiding van het voorstel van het bestuur om de Bad- courant het preadicaat officieel orgaan te ontnemen, waartoe na eindelooze discussie met meerderheid van stem men besloten is. Nadat dit besluit gevallen was. heeft de voorzitter daarop medegedeeld, dat de V.V.V. van plan is zelf een krant uit 1e geven. Weer dus een nieuwe krant, en dus weer nieuwe versplintering in on zo badplaats. Waarom? Het komt ens voor. dat het persoonlijke element hieraan sterk schuldig is. Laat men toch in lichamen, die er bestaan om de gemeente Zandvoort te dienen, eens elkaar beter leeren verstaan, begrijpen en bovenal waardeerer.. Ter vergadering werd medegedeeld, dat het gemeentebestuur de regeling van de advertenties van het nieuwe orgaan vcor zijn rekening wilde nemen. De vergadering was het daarmede echter niet- eens. Meet daaruit geconcludeerd worden, dat- het gemeentebestuur met de V.V.V. tezamen een orgaan uit gaat geven? We hebben hieromtrent ons licht eens opgestoken. De leden van den Raad zijn daarvan tot heden nog onkundig en in- dien het College van B. en W. me' het voorstel mocht komen (het komt ons onwaarschijnlijk voor) dan zal het zeer te bezien staan of de Raad met dit voorstel accoord zou gaan. Door de onderlinge verstandhouding in de V.V.V. zelve is het vertrouwen ter plaatse in haar niet al te groot. He^ laas! Het seizoen nadert en de voorberei ding daarvoor en de propaganda tot het bezoeken onzer plaats mogen niet al te lang op zich laten wachten. Laat de V.V.V. de handen uit de mouwen steken, dé onderlinge geschil len terzijde stellen en met de pas ge> vormde centrale commissie en vooral met behulp van het gemeentebestuur aan den arbeid tijgen. Het zal noodig zijn om Zandvoort vooruit te brengen! KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. S. overtreding van art. 22 b van de Motor» cn Rijwiclwct f SO subs. 20 dagen hechtenis cn ontzegging voor den tijd van zes maanden om motor» rijtuigen tc besturen. C.* K. en P. B. overtreding der Jachtwet ieder f 30 subs. 30 dagen hechtenis met ver» beurdvcrklaring van dc in beslag ge nomen fazanten. W. M. overtreding van art. 22 a van de Motor» en Rij» wielwct f 12 subs. 12 dagen hechtenis. R. v. d. W. het tc Haarlem in een cafc radiomuziek ten gchoorc brengen zon» der vergunning van Burgemeester en Wethouders f 3 subs. 3 dagen hechte» nis. .W. J. K. hét een met een hond bespannen kar gebruiken, zonder dat die kar is voorzien van den naam van den houder dier kar cn het nummer van die kar f 3 subs. 3 dagen hechte» nis. M. dc B. overtreding van de Mo tor» cn Rijwichvet cn van het regle ment 2 geldboeten elk van f 2 subs. 2 dagen hechtenis. A. W. V. overtre ding van art. 112 van de Alg. pol. ver» ord. van Haarlem cn 58 van het Motor» cn' Rijwiel reglement f 2 subs. 2 dagen hechtenis cn f 1 subs. 1 dag hechtenis; H. B. overtreding van artt. 16 cn 17 der Visschcnjwct f 2 subs. 2 dagen hechtenis. W. .T. A. v. d. N. openbare dronkenschap f 3 subs. 3 dagen hcch» tenis. B. J. G. B. het loopen over ver» boden grond f 15 subs. 15 dagen hcch» tenis. IJ. A. D. het als bestuurder van een rijwiel daarmede rijden op den openbaren weg. zich vasthoudende aan een vierwielig motorrijtuig f 4 subs. 4 dagen hechtenis. C. P. K. overtreding van art. 105 a van de algemeenc po» Htïcvcrordcning van Haarlem f 5 subs. 5 dagen hechtenis cn f 8 sub§. S dagen hechtenis. .T. B. het niet zorgen dat aan de buitenzijde naast de hoofd ir>gan«eh van tien gehouwen te Bever wijk het plaatselijk nummer van elk dier perccclen was aangebracht 10 f 1 subs. 1 dag hechtenis. A. de 1 overtreding der Jachtwet f 30 subs. 30 dagen hechtenis. LEZING NOTO SOtEROTO. De bekende Indische dichter Raden Mas Noto Soeroto zal Dinsdag 11 De cember as. in den Schouwburg Jansweg onder de auspiciën van.de afdeeling Haarlem en omstreken der Vereeniging Oost en West een lezing komen houden met het onderwerp: ..Van Overheer- schir.g naar onafhankelijkheid". Zoo als bekend staat Noto Soeroto op het standpunt: Indië kan niet buiten Ne derland en Nederland niet buiten Indië, De lezing zal worden gevolgd door een causerie met lichtbeelden over Land en Volk van Nedsrïandsch Indië terwijl oo Maandag 10 December en Dinsdag den geheslen dag en tot na afloop der lezing in den schouwburg een tentoonstelling za! plaats vinden van Javaansche Ba tiks aangebeden door de Vereeniging Boeatan to 's-Gravenhage SFEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER". Bovengenoemde vereenaging viert Za terdag 8 December haar 4e St.-Nicolaas- feest. De optooht die hieraan vooraf - gaat, zal worden opgesteld te 2,45 uur op de binnenplaats der scholen 32 en 33 in de Karolingenstraat. De 1000 kinderen worden in groepen van 20 opgesteld. Met St.-Nicolaas voorop gaat het langs Slachthuisstraat, Kruistochtstraat Nagtzaamplein, Amsterdamstraat. Spaarnwouderstraat, Hoogstraat, Spaar- r.e. Turfmarkt, Kampervest en Kleine Houtweg naar het gebouw „Bloemhof". Een drietal muziekkorpsen zal belang- locze,. medewerking verleenen. Dit zijn .Harmonie C"scendo". Haarlem's Po- litiemuziekkorps en het Amsterdam- sche Knapenfanfarecorps „Nieuwen- dammerham". De aankomst van St.-Ni colaas zal plaats vinden te 2.45 uur aan heb'Zuider Buiten Spaame bij den stei ger tegenover de Slachthuisstraat. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1360 RUS? Vader adviseert- moeder I klopt tien minuten later om nu wat te gaan rus- I om te zeggen dat de ten, hij zal wel vcor al- I vruchtenman er is cn les zorgen I of ze iets noodög heeft lar buiten om cis vuilnisbak klaar te zatten en hoort moeder roepen waarom hij niet naar de telefoon gaat rent er heen en rappor- teert dat het de naaister is die vraagt of ze Vrij- dag nog moet komen vraagt opnieuw door de deur of moeder ook weet waar het boek is. dat hy op het oogenblik leest kan het niet vinden en I deelt mee dat het de gaat een oude krant I waschinrichting is en lezen tct moeder waar- I wat moest hij den man schuwt dat er iemand I ook weer aan de achterdeur is vraagt zich af, waarom ze zoo geprikkeld zei, dat ze genoeg gerust heeft en zelf wel zal komen (Nadruk verboden.) INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRUVERS F125. UITGAAN. De gebroken stralenkrans- Zondag 9 December zal in den Schouwburg Jansweg een opvoering worden gegeven van „De Gebroken Stralenkranstooneel.pcl in vier be= drijven naar de bekende roman van Florence Barclay, schrijfster van De Rozenkrans. In dit stuk treden op dc dames: Mies Peyters, Tinc v. d. Werf, Lena Kempen, Stella Bauscr cn de hccren Pctro Bcukman, Joh. Langenaken, Ju» lius Brongers, Bob Constant, enz. Allen die het schitterende werk de Rozenkrans hebben gezien zullen ook ongetwijfeld met dit stuk kennis wil» len maken. Dansavond. Vrijdag 7 December zal in den Schouwburg Jansweg ccn dansavond worden geven door Mej. Joanne Boo» gers uit Amsterdam, terwijl mej. Bet» sy Koopman uit Heemstede haar aan den vleugel zal begeleiden. O.m- zullen worden uitgevoerd wer» ken van Chopin, Beethoven cn Schu» bert. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij: Nutsspaarbank, Gen. Joubertstraat 2, abonnement.; Dolle. Klaverstraat 5, étai met inhoud; Koelemeijer, K. Laken straat 26, gebit.; Blom, Kloosterstraat 20, gebedenboekje', Van Riet, v. 't Hoff- straa'; 111, handschoen; Haverltorn, Gr. Heiligland 71, idem; Bels. Schoterweg i, heerenhoed; Kennel Fanna, her dershond, gebracht door: V/oelders, Landzichtlaan 20 (Heemstede), herders hond. gebracht door v. Son, Verspronck- weg 15, kat (grys), gebracht door Lizea Plataanstraat 30, Gooier, Lottusstraat 14, muts; directeur Postkantoor Haar lem, portemonnaie met inhoud; v. Gas tel, Fr. Halsstraat 20. idem: Kloos terstraat 27. idem; Storkmeijer, Plata- nenlaan 81 (Bloemendaal), idem; Schef- fer. Brouwersstraat 149, pijp; de Beer, .rendsestraat 6 d, penning; Schner, Julinanapark 60, rijwielbelaslingmerk v. d. Eurg, M. v. Heemskerkstraat 35, idem; v. d. Haak. Madoerastraat 15. rammelaar; Donckewolke, Teylerstraat 28, sajet; Rcosen, Timorstraat 114, shawl. Anders. Bakenessergracht, taschje. RECHTSZAKEN TWEE KINDEREN MISHANDELD? VERPLEEGSTER VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Een 61-jarige verpleegster heeft zica Dinsdag in hooger beroep voor het Ge rechtshof te Amsterdam te verantwoor den gehad, wegens vier gevallen van opzettelijke mishandeling, waarvan twee kinderen, die door haad weiden opge voed, het slachtoffer zijn geweest. Verdachte was werkzaam bij een dame. die er haar roeping in vond, arme ver laten kinderen uit de lagere klassen der maatschappij tot nuttige menschen op te kweeken. Met de verpleegster brach ten de kleinen het jaar door in tehuizen in Aerdenhout, op Schouwen of te Bar- neveld. Het eerste geval van mishandeling nu betreft een 11-jarlg Hongaarsch meisje, dat, volgens de dagvaarding, door •verdachte gedwongen was geworden, met bloote voeten over een uit basalt slag bestaand gedeelte van een weg te loopen, waardoor het kind pijn heeft ondervonden. De overige drie gevallen van mishandeling waren door een 11- jarig Hollandsch meisje ondervonden. Verdachte heeft dat kind in zee het hoofd onder water gehouden, waardoor haar de vrije ademhaling eenigen tyd was onthouden; voorts heeft verdachte het meisje met een vliegenklapper den neus bloedend verwond en haar pijnlijk getroffen door haar haren uit het hoofd te trekken. Cp 28 Juni 1.1. had de rechtbank te Haarlem verdachte voor het eerste geval wegens het h.i. niet bewezen zün van kwaadwilligheid, van rechtsvervolging ontslagen; van de overige drie feiten werd zij. wegens gebrek aan bewys. vrügesproken. De officier van justitie, die acht dagen gevangenisstraf had ge vorderd, teekende hooger beroep aan. Verdachte verklaarde aldus gehandeld te hebben cm de kinderen te straffen, aangezien ze gelogen hadden. Alleen de klap met den vliegenmepper was per ongeluk gegeven. Onder de getuigen a charge was een dame. die, volgens de Tel.. zeide, dal de behandeling der kinderen cp wreede wijze geschiedde en niet door den beugel kon. De procureur-generaal noemde dc methode van verdachte barbaarsch. Daarna werden de beide kinderen na elkander voor de groene tafel geroepen De kleine Kongaarsche vertelde, dat ze de haar opgelegde straf verdiend had Ook het andere meisje gaf toe, recht vaardig gestraft te zijn. De vele getuigen a décharge waren eenparig van oordeel, dat verdachte, waar dit noodig was, streng, doch im mer met gpede bedoelingen optrad. De procureur-generaal, mr. Bauduin. meende, dat de gronden, waarop de Haarlemsche rechtbank tot haar vonnis is gekomen, niet deugdelijk zün. Het tuchtrecht, dat verdachte meent te kun nen toepassen, wordt door de wet niet erkend. Ter afschrikking van andere personen, die het systeem van verdachte ook mochten huldigen, is een strenge straf geboden. Spreker eischte vernieti ging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank en veroordeeling van ver dachte tot acht dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van der Deure, uit Bennekom, betoogde. dat niet ieder toebrengen van lichamelijk leed mishan deling is. De feiten, waarvan hier sprake is, zün begaan voor een doelmatig doel. Het betreft hier een relletje, aldus pleiter tegen verd. op touw gezet, uit minderwaardige motieven. Pleiter drong aan op vrüspraak of ontslag van rechts vervolging. De uitspraak is bepaald op 18 December a.s. C. WERKHOVEN t De begrafenis van het stoffelyk over schot van den secretaris-penningmees ter der S.D.A.P.. C. Werkhoven, zal Vrydagmiddag te Lunteren plaats heb ben. PROF. MR. TREUB NAAR ÏNDIë, Omtrent de reis v?.n prof. mr. Treub naar Ned.-Indië wordt nader gemeld, dat hij den 14den dezer met het stoom schip Prins der Nederlanden uit Genua vertrekt. De reis beoogt volgens de N. R. Ct. een regeling van interne on dernemers-aangelegenheden. DE BOOTTREIN UIT GENUA. De Nederland-express, de boottrein, die aansluiting geefi ap het stoomschip Johan de Witt, hetwelk morgen te Genua verwacht wordt, zal Zaterdag morgen 9,52 aan het Maasstation (e Rotterdam aankomen. Aankomst te 's-Gravenhage (S.S. station) 9.45. HAARLEMMERMEER BLOEMBOLLENDIEFSTAL. Ten nadeele van den bloembollen- kweeker de R., wonende te Heemstede, zijn Woensdagnacht van een in Haar lemmermeer nabij Bennebroek gelegen stuk land eenige zakken bloembollen ontvreemd. INBRAKEN. Woensdagnacht is op twee verschil lende plaatsen aan den Aalsmeerderdijk alhier ingebroken. By den manufacturier M. werd eenig geld ontvreemd, terwü'l by den heer 't H. gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. FEUILLETON. (Een verhaal van duistere krachten) 42) Maar hel viel mee. Een paar honderd mster verder verwydde de tangi zich en hier vonden zü den Sirdar en zijn ge volg op hen wachten. Helston sprak een pear vriendelijke cn beleefde woorden tegen het opperhoofd, die c-rr.stig, maar niet norsch aangehoord werden. Maar de vüandlge uitdrukking op de gezichten van het gevolg was niet verdwenen. Dat komt ervan, dat we het escorte vocrui.gezonden hebben, zei Varne Coates, als zij er bü geweest waren, hadden we ons niets van dien Allah- dhi-Ka.hu behoeven laten welgevallen. Ket zou dan büna man tegen man ge weest zün en heel wat meer dan ge weer tegen geweer. Ik weet nog niet, of het zoo maar niet het beste is. antwoordde de ander. Het zcu waarschijnlijk op een klcp- party zün uitgedraaid cn ik ben vast overtuigd, dat ieder van deze kerels twee, uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD zoo niet drie van de onze gestaan zou hebben. Maai- de geweren? Zelfs met de geweren. Ze zouden ons eenvoudig de gelegenheid niet ge geven hebben ze te gebruiken. Nee, ik blijf erbü- dat we hier mooi doorge rold zyn, Coates. Eest hoor! Ik voor my zal bly zyn als ik het kamp terug zie. Ik verlang hard naar een koele, pittige dronk.. Maar we zyn er nu gelukkig niet ver meer vandaan. De tangi verbreedde zich hier aan merkelijk. De rotsen stonden niet langer als rechte muren tegenover elkaar, maar waren overgegaan in verbrokkelde toppen en terrasvormige opgangen, ter wijl verder op een ky'kje op meer open land vry kwam. Maar aan een d~ zyden werd de mond van den pas overscha duwd door een hoogen. prachti.gen muur. Kyk daar eens, riep Coates uit, ter- wyl hy naar een punt halverwege keek, waar iets zich bewoog. —Makhor, drie stuks! Maar ze zyn schichtig. Op die hoogte moesten ze ons kalm staan aan staren en inplaats daarvan gaan ze er van door, alsof de duivel ze op de hielen zat. De woorden waren hem nog niet over de lippen, toen het antwoord daarop, de uitleg van wat hem een vreemd ver- schünsel leek. er al op volgde, cn op een heel onplezierige manier. Want een echo-ende knal brak los juist onder het punt, waarnaar ze hadden gekeken en Iets zwaars en venynigs sloeg rnrt. een harden klap tegen een rotsblok, vlak naast Helston. Het oppervlak van den rots werd overspat met splinters blauw lood. Ze schieten op ons uit een hinder laag. groote gerechtigheid!, riep Coates, terwyl hy het paard inhield. Da spreker was instinctmatig achter een rotsblok geweken cn daar afgestegen. Weer kwam de knal. tegelijk met de denderende echo's die van rots tot rots weerkaatsten. Ditmaal scheerde het pro jectiel zoo dicht langs de hals van Hel- ston's paard, dat het dier zoo verschrikt begon te brieschen en te steigeren dat zün beryder de grootste moeite had in hst zadel te blijven. Dat is een beroerde boel!, mopperde Coates. Er zit niets anders op dan ons verdekt op te stellen en op ons gemak te overleggen, wat we verder moeten doen. Konden we maar een glimp van dien kerel te zien krijgen! Er lager, veel losse rotsblokken bü den ingang by den kloof en zy slaagden er nog net bütüds in, zich achter een paar van deze te verschuilen, want in het volgende oogenblik floot er een kogel over de plek. waar een moment tevoren Helston en zün paard zich nog bevon den hadden, Hij krijgt or.s nu in het vizier, ging Coates voort. Nu moeten wü op onze beurt zier., dat we het hem ook doen. Ongeveer halfweg den „Khud" op, vlak onder de plek waar we zoo pas de makhor zagen. Gedurende cenige minuten gebeurde er niets. Nu de vrybuiter niets had om op te schieten, schoot hü niet meer en genoot onderdehand van de triomf, dat hy twee exemplaren van het overheer- schende ras daarachter die rotsen kon vasthouden, in angst voor hun leven. Hij had nog een heel stuk van den dag vcor zich om er van te genieten, want het was nog maar vroeg in den mid dag en hij had verder niets te doen Als ze later weer te voorschün zouden komen, wat ze zeker vroeg of laat zou den deen want ze waren maar spaar zaam met geduld gezegend, dan zou hy ze zeker te pakken krügen, alle drie, ofschoon hy den syce eigenlijk wel kon sparen, want dat was een geloofsge noot. Dit is toch een allerliefst landje, zei Coates. En een tamelijk bewogen dagje vulde Helston aan. Eerst raken we byna. handgemeen met een troep ge vaarlijk uitziende woestelingen en uit die moeilijkheid zyn we nauwelijks ver lost. of we moeten als een paar opge jaagde konynen achter een rotsblok kruipen, omdat een of ander sport- liever.d heerschap het in zijn hoofd krygt. om ons als schietschü'f te gebrui ken! En wat nog het ergste is van alles, ik zie vooreerst nog geen uitweg! En jü? Niet. als we dien schurk niet in het. vizier krügen! was het antwoord. Ik heb op vierhonderd meter Ingesteld. Ja. dat zou wel voldoende zy'n. stemde Helston toe. Wacht eens, ik heb een idee. Help me eens boven op dat blok. Daar liggen verscheiden losse steenen. waar ik achter kan gaan lig gen en die als schietgaten dienst kun nen deen. Doe dat maar liever niet. Daar krijgt hy je zonder eenigen twyfel te pakken, waarschuwde de ander. Ik waag het erop! Ziezoo, daar zit ik. Misschien had de schutter zijn bewe ging gezien, misschien begon het niets doen hem te vervelen, hoe het zij, een nieuwe kogel sloeg tegen het rotsblok, waarachter ze zaten Dit was juist wat Helston Varne wilde. Hü was in die enkele seconden te weten gekomen, waar de belager zich schuil- •hield, kon in de schuilplaats zijn ge weer op de goede plaats brengen, waar bij de toevallige ligging van de losse gesteenten hem als borstwering diende. Hij voelde, dat hij met hulp van de ge- improviseerde schietgaten niet kon nils- sen. Ga eens als lokvogel te werk Coates. riep hü met zachte stem naar achte ren. Lok eens op een of andere ma nier zün vuur uit.! Ik heb de plek pre cies onder schot en ik denk. dat het niet heeü lang meer zal duren, of we kunnen onzen weg vervolgen. Varne Coates voldeed aan het verzoek en trachtte dcor hoesten de aandacht; van hun vüand te trekken. Maar te?e- lük met den echo-enden knal van dsn overkant, haalde Helston Varne den trekker over. De klank, die van <jen overkant terug kwam, was nie; die van een kogel die tegen een harce massa slaat. Hü is er geweest, ze: Helston rustig. Ik kon het duidelijk zien. Hy is juist onder de kin getroffen, toen hy bleef uitkijken, of hü raak geschoten had. Of hij raak geschoten had? zei Coates, zoo raak, dat als er een been in de laars had gezeten, die ik uitstak, de eigenaar van dat been zijn verdere leven mank zou zyn geweest. En hy hield de laars op, waar een keurig rond g?.; in geboord was. Maar weet je zeker, dat je hem hebt Zoo zeker alswel, kü'k zelf maar! Helston was van zyn observatiepost afgegleden en wandelde den weg op. Daar bleef hy 'n moment staan er. ks;".: naar de rotsen aan de overzijde. .(Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6