TWEEDE KAMER. BUITENLANDSCH OVERZICHT COOLIDGE'S ZEER OPTIMISTISCHE BOODSCHAP ZELFBEWUSTHEID EN OVERMACHT GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 6 DEC. 1928 DERDE BLAD Een uitbundig loflied opde V. S. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Coolidge's boodschap aan het zeven tigste proces der Vereenigde Staten is in zeer optimistischen toon gesteld, 't Is erg prettig wanneer emn kan beginnen als volgt: Geen enkel Congres der Vereenigde Staten zoo verklaarde de president heeft bijeenkomend en zich bezighou dend met een onderzoek van den toe stand der Unie. een prettiger vooruit- jacht aangetroffen dan dat van thans. Wat den binnenlandschen toestan 1 betreft heerschen er rust en tevreden heid, harmonieuze betrekkingen tusschen bedrijfsleiding en loonarbeiders, afwezig heid van verwikkelingen in de industrie en sedert jaren de grootste welvaart. Wat de positie van Amerika in het bui- land aangaat, heerschen er vrede, de Calvin Coolidge. goede wil, die voortkomt uit weder- zijdsch begrijpen, en de wetenschap dat de problemen, die kortgeleden nog zoo omineus schenen, wijken bij het opdoe men van de tastbare vriendschap. „Deze ongeëvenaarde zegeningen" schreef de president toe aan de „integriteit en het karakter van het Amerika ansche volk", terwijl zijn oprechtheid bij het verkeer met de buitenlandsche regeeringen eer bied en vertrouwen had afgedwongen. President Coolidge hield zich vervol gens beig met de verlaging van de be lastingen en de bezuinigingen, door de regeering bij de openbare diensten ver kregen, waarvan het gevolg was geweest dat het nationaal inkomen met bijna vijftig pet. was vermeerderd, dat thans op ver over de negentig milliard dollar werd geschat. Het afgeloopen jaar was de nationale schuld met ongeveer 906 millioen dollar verminderd. Ach, ach, kan het fraaier, schooner, welvarender, 't Is voor mevrouw Europa om stekeblind van jalouzie te worden. Met bewonderenswaardig gemak schreed Coolidge over zekere delicate quaestie heen: „Wat betreft Nicaragua, „waarheen ik op dringend en herhaald verzoek van de regeering van dit land onze marinetroe pen zond, ter bescherming van levens en eigendom der Amerikaansche onderda nen", verklaarde Coolidge ..dat het land. dank zij de Amerikaansche tusschen- komst. zijn welvaart aan het herwinnen was en een groote schrede heeft gezet in de richting van vredelievend zelfbe stuur". Hoe heerlijk om te kunnen zeggen: „Wij kunnen ons veroorloven om edel moedig te zijn". Doch welk een ver waandheid en egoïsme spreekt ook uit deze phrase die gezegd werd naar aan leiding van de Grieksche en Oostenrijk- sche schulden. Maar.... Onze vloot heeft volgens de algemeen aanvaarde normen een tekort aan kruisers. Wij hebben tien betrekke lijk nieuwe schepen en twintig, die oud zijn. Het is duidelijk dat in vernieuwing en vervanging moet worden voorzien. Deze zaak is in de vorige Congreszitting grondig onderzocht en behoeft geen nieuwe verklaring. De president drong aan op aanneming van het desbetreffend wetsontwerp door den Senaat, met schrapping daaruit van de clausule be treffende den tijd, welke bepaalt dat de schepen binnen drie jaar op stapel moe ten worden gezet. Voor de bedeesden en achfcerdochtigen, verklaarde de president wensch ik te herhalen dat Amerika mi litaristisch noch imperialistisch is. Ve len in Amerika en in het buitenland die voortdurend deze beschuldiging uiten zijn dezelfden, die er in zich zelf nog sterker naar hunkeren, dat Amerika ziin hulpverleening tot buitenlandsche mo gendheden uitbreidt. Wanneer dergelijke hulp wordt verleend is daarvan het on vermijdelijke gevolg dat wil belangen in het buitenland krijgen. Herziening van onzen gebruikelijken steun en bescherming aan dergelijke be langen zou neerkomen op een afbreuk aan de souvereiniteit van Amerika. Onze grootste buitenlandsche belangen lig gen in het Britsche Rijk. Frankrijk en Italië. Omdat wij voortdurend bezorgd zijn om deze belangen, betwijfel ik of ook maar iemand de veronderstelling zou wagen dat deze landen meer.en dat wij militaristische of imperialistische bedoelingen tegen hen koesteren. Wat de kleine landen betreft wenschen wij stellig geen hunner. Onze algeheele in vloed wordt aangewend ten behoeve van hun onafhankelijkheid". Eigenlijk is hier weinig tegen te zeg gen. Coolidge is zich wel bewust dat al leen de V. S. het recht en de macht hebben om politie-agent te spelen. F. A. Miklas tot Bonds president van Oosten rijk gekozen. WEENEN, 5 Dec. (V D.) De Bonds- vergadering, die heden bijeenkwam ten einde een nieuwen Bondspresident te kiezen, ging tweemaal tot stemming over zonder dat de beide stemmingen eenig resultaat hadden. Bij de derde verkiezing hedenavond om half acht, onthielden de sociaal-democraten zich van stem ming, door hun stembriefjes blanco in te leveren. Daardoor verkreeg Miklas. de voorzitter van den Nationalen Raad. 94 stemmen en politie-president Schober 26 stemmen. Daar het tot nog the bij presidentsverkiezingen gebruikelijk was. blanco stemmen als ongeldig te be schouwen. was het totaal aantal uitge brachte stemmen thans 120. De absolute meerderheid bedroeg dus 61 stemmen. De tegenwoordige president van den Nationalen Raad, Miklas, is daardoor dus met 94 stemmen tot Bondspresident gekozen. Miklas werd den 15en October 1872 te Krens aan de Donau geboren. Hij is thans dus 57 jaar. Na beëindiging van zijn universitaire studie werd Miklas leeraar en wel op een reeks middelbare en hoogere scholen en was ten slotte rector van het gymnasium in Horn. Van 1918 tot 1920 was hy lid van de con- stitueerende nationale vergadering der republiek Oostenrijk. Van 1919 tot 1920 secretaris voor godsdienstaangelegen heden. Sedert 1920 is hij voortdurend lid geweest van den Oostenrijkschen na tionalen raad, waarvan hij ook reeds van 1907 tot 1918 lid was geweest om zijn bekendheid met school- en gods dienstkwesties. Sinds 1923 is hij presi dent van den nationalen raad van Oos tenrijk. Hij is lid van het bestuur van de chrisielijk-sociale vereeniging in den Oostenrijkschen nationalen raad. Miklas is vader van 11 kinderen. Als president van den Oostenrijkschen na tionalen raad heeft hij de .algemeens achting weten te verwerven. Engeland en de ontruiming. In het Lagerhuis hebben de ver schillende afgevaardigden beproefd om een uitvoeriger verklaring van Sir Aus ten Chamberlain te verkrijgen aangaan de de houding van de regeering te genover Duitschland inzake de ontrui ming van het Rijnland. Kolonel Wedg wood vroeg, of de regeering had beslo ten de ontruiming van het Rijnland af hankelijk te stellen van een wijziging in of afdoening van Duitschlands her- stelveiplichtingen. De minister verwees Wedgwood naar zijn reeds vroeger af gelegde verklaring, aldus het Hbld. Daarop vroeg Wedgwood of de regeering instemde met. het Fransche standpunt, waarbij verband tusschen de beide vraagstukken wordt gelegd, dan wel met het Duitsche standpunt, dat tus schen de beide vraagstukken onder scheid maakt. Sir Austen zeide. dat hij op deze vraag niet onmiddellijk kon antwoorden, daar dit antwoord tot ver buiten de mimen van het Huis zou wor den gelezen. Ook de Ai-beidersafge vaardigden Thurtle en Rennie Smith stelden ver schillende vragen. Thurtle vroeg, of de minister bij zijn verklaring van Maan dag rekening had gehouden met de ver klaring van Juni 1919. geteekend door wijlen president Wilson, Clemenceau en Lloyd George, waarbij art. 431 van het Vredesverdrag werd toegelicht. Ja. zeide de premier, die verklaring behelsde, dat als Duitschland vóór 20 Juli 1935 het bewijs heeft geleverd, dat het al zijn ver plichtingen wensch te te vervullen, Groot-Brittannië. Frankrijk en de Ver eenigde Staten beroid zouden zijn tot overeenstemming te komen over een spoediger beëindiging van de bezet ting. In dien geest werdte Genève op den lOden September 11. een verklaring afgelegd door de afgevaardigden van Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Ita lië, Japan en Duitschland, waarbij toe stemming werd verleend voor het ope nen van officieels onderhandelingen over een spoedig opheffen van de bezet ting. De onrust in Kroatië. De politie te Ag ram arresteerde naar het W. B. meldt een jongeman, Brkisj genaamd, den leider der Agramsche Jeugdorganisatie der Kroatische boeren partij, die verdacht wordt bij het hij- schen der zwarte vlaggen op de kathe draal zijn medewerking te hebben ver leend. Een proces tegen de stad Hamburg. BERLIJN, 5 Dec. fW. B.) Te Ham- burg begon het proces van 100 door de gifgascatastrofe van 20 Mei 1.L aan hun gezondheid benadeelde personen tegen den Hamburgschen staat-. De aanspraken werden gemotiveerd met de verklaring dat het opslaan van zoo gevaarlijke gifgassen in de nabijheid van een groote stad niet mag worden toegelaten, en dat de wijze van opslag verkeerd was. Uitspraak 11 December a-s. NIEUWE SPAANSCHE LUCHTLIJNEN. El Debate meent te weten, dat de Spa ansche luchtvaartmaatschappij de instelling bestudeert var. drie nieuwe luchtlijnen ter gelegenheid van de ten toonstelling te Sevilla. De belangrijkste Ujn zal van Parijs naar Sevilla loopen. met een tusschenlanding te Madrid, ten einde den reizigers gelegenheid te geren op het vliegveld een maaltijd te gebrui ken. De afstand zal kunnen worden af gelegd in 10 uur. De andere lijnen wel ker oprichting men op het oog heeft zijn BarcelonaSevilla en SevillaGrana da. (N. R. Ct.) MODERNE STEDENBOUW In verband met den heerschenden wo ningnood heeft eene onderneming thans het gemeentebestuur Boedapest aange boden. een huizenblok te bouwen met 600 woningen van een- of twee kamers. Binnen in het blok wil de onderneming eene badinrichting bouwen met afdee- lingen telkens voor 52 woningen, ver der een centrale waschinrichtlng, eene kinderspeelplaats, eene kinderbewaar plaats, eene leeszaal enz. (N. R. Ct.) VERDEDIGING VAN EEN BEROEMDEN NAAM. Een zeer moeilijk vraagstuk, dat de rechten van geschiedschrijving betreft-, zal thans voor een Parijsch gerechtshof worden behandeld. Het kleinkind van de schrijfster Georges Sand, wier vijftig ste sterfdag twee jaren geleden werd herdacht, mevrouw Lauth Sand, die zelf een schrijfster van naam is. heeft een aanklacht ingediend tegen den litte ratuurhistoricus Jacques Boulanger. Zij verwijt hem, dat hij in een onlangs ge publiceerd boek bijzonderheden uit het liefdeleven van haar grootmoeder heeft medegedeeld, die in staat zijn, haar naam te denigreert- - Dat George Sani vele liefdesavonturen heeft gehad, durft ook haar kleindochter niet te ontken nen. Zij erkent haar verhouding met Jules Sandeau. aan wien de jonge me vrouw Dudevant haar introductie in de letterkunde en den naam Georges Sand te danken had; zij wil ook haar be roemde liefdeshistorie met de Musset niet loochenen en evenmin haar rela ties met Mérimée, den criticus Gustave Planché, den grooten advocaat Michel de Bourges enz. Maar mevrouw Lauth Sand verklaart, dat deze liefdesgeschie denissen tot het particuliere leven van haar grootmoeder behooren en niet in alle détails uitgesponnen mogen wor den. zoolang zU de levende leden van haar familie kunnen kwetsen. Het ge rechtshof heeft de behandeling voorloo pig geschorst, om over de oplossing van dit probleem eens rijpelijk na te den ken. VOOR DE IRRIGATIE VAN HONGARIJE. In eene vergadering van de Hongaar - sche liga tot verhooging der productie hield Otto Betsch een voordracht, waar in hy op de voordeelen van. een flinke irrigatie wees. Dc landbouw in de groo te Hongaarsche laagvlakte is, zeide hy, geheel van de irrigatie afhankelijk, aan gezien er tusschen Donau en Theiss droogteperïoden van 120 tot 180 dagen voorkomen. In het comltaat Pest be draagt de gemiddelde productie van aardappelen nauwelijks 25 centenaars, terwijl er in Gödöllö met zyn minder waardigen landbodem. die echter ge- irrigeerd is. 200 worden geproduceerd Ook de Hortobagy zou men door irrigatie in cultuur kunnen brengen en de spaar zame productie van deze vlakte van on geveer 18.000 H-A. tot het vyftlg- en honderdvoudige kunnen verhoogen. LADY ASTOR IN 'T ROOD. Lady Astor. het vrouweiyke parle mentslid. verwekte by haar verschyning in het Lagerhuis, groote opschudding, met een vuurroocle japon en een erby kleurenden vuurrooden hoed. aldus de N. R. Ct. Lansbury was Juist bezig met een vraag te stellen, maar kon zich temid den van het gejuich voor haar niet ver staanbaar maken. Verscheidene leden van de arbeiders party riepen haar luid toe. dat zü „rood was geworden" en noodigden haar uit. om by hen te komen zitten. Lady Astor was zoo van streek door de ovatie, dat 7,y haar handen een oogenblik voor haar gezicht hield, dat waarschyniyk even rood als haar toilet was geworden. ARROND.-RECHTBANK. TREFFENDE LOOP VAN HET LOT. DE SCHIPPER DER „AMPLITUDO" GEDAGVAARD. Het lot heeft wel een eigenaardigen loop gehad. Nu byna onfeilbaar zeker de berichten worden omtrent het ver gaan van den IJmuidcr trawler .„Am plitudo" staat de naam van den schip per Th. H. P. op de rol der Rechtbank, wat te pUnlyker treft aangezien het als verdachte is. Tegen het hedenmorgen verleende ver- stek zal de schipper we! nimmermeer in verzet kunnen komen. Ook de getui gen L. Mastemaker en J. Kryger waren er niet om dezelfde reden. Mede-ver dachten waren J. 't H.. schipper van den trawler „Asimit". die ook niet versche nen was. en E. K., directeur dc-r N.V. Visschery-Maatschappy „Neerlandia I en II" te Koog a. d. Zaan. Allen ston den terecht als verdacht van overtre ding der Octrooiwet Hun was nJ. ten laste gelegd, de „Amplitudo" en de „Asi mit" voorzien te hebben van sleepnetten, waarop een geoctxoyeerde, niet aan hen behoorende vinding was toegepast. Allereerst werd gehoord de heer A. Schippers, makelaar in schepen. Deze getuige legde verklaringen af omtrent de door een Engelsche Maatschappy ge kochte octrooien nos. 11.128, 15670 en 15959, betreffende een verbindingskabel by sleepnetten. De heer Schippers is vertegenwoordiger van de Engelsche maatschappij, die daarop licensles ver leent. 5 April 1927 was geconstateerd, dat schipper P. misbruik maakte van het octrooi, per deurwaardersexploit is toen directeuren der reedery aangezegd, dat zy van de werkwyze geen gebruik mochten maken. Verd.: Wü hebben toen een onderhoud aangevraagd met den heer Schippers, maar deze trad direct zeer rigoureus op, waardoor toenadering achterwege bleef. Aan de hand van een exemplaar van het net, dat aanwezig was, gaf de heer Schippers een uiteenzetting van de functie der nieuwe vinding. Verdachte K. gaf niet toe een octrooi gebruikt te hebben. Wat hy op de sche pen liet gebruiken was allang bU de visscherij bekend, en verschilde van het geoctroyeerde net. Tweede getuige was de heer F. W Janssen, werktuigkundig ingenieur, lid van den Octrooiraad te Voorburg. Ook deze gaf technische verklaringen om trent de toegepaste vindingen. De om schrijving van het eerste octrooi vond hij zeer zwak, die van het tweede vol. doende sterk om vast te stellen of liet overtreden is. Volgens get. is dit wel het geval. Het derde octrooi is een ver, betering van het weede. Verd ache K. zeide netten volgens Fransche patenten te hebben gebruikt, en het advies daarover te hebben inge wonnen van een Octrooibureau. De president las eenige verklaringen voor van personeel der trawlers, waar in zy zeiden te hebben moeten visschen met door den directeur voorgeschreven materiaal, onder octrooien, waarvoor deze niet betaald had Verdachte gaf toe de schippers me: door hem voorgeschreven materiaal te hebben doen visschen Het materiaal was echter niet geheel volgens de oc- r ooien. De Officier van Jusitie geloofde, dat deze zaak beter behandeld ware in ci viele zitting. Het strafproces was eigen.- lljk het gevolg van het mislukken van de onderhandelingen. De instructie is bemoeilijkt door verdachte's houding, als wist hij van niets, die tot sprekers genoegen nu gewijzigd is. Van hem heb, ben wij de bekentenis los gekregen, da" hij heeft laten visschen met het be twiste vischtuig, waaraan hü kleine ver anderingen liet. aanbrengen. Het oc trcoi mag dus geschonden geacht wor, den, zooals get. Janssen ook meende. Door de houding van verdachte heeft spr. de twee schippers moeten dagvaar den, de schippers zullen na de wüziging in verdachte's houding moeten worden vrijgesproken. Desnoods hadden ze als rteuigen kunnen optreden. Spr. vroeg schuldig verklaring van verd. K. aan het uitlokken van het ten laste gelegde misdrijf en eischte wegens den ernst van het feit 800.of '10 da gen hechtenis. De verdegiger Mr. J. Deenik, be, twistte de uitdrukking „uitlokken", om, dat de dienstverhouding tusschen een reeder en een directeur in dit bedrijf dit niet mcgeiyk maakt. Op grond van dc technische verschillende betwistte pi den inbreuk op het octrooirecht. PI vroeg dus vrijspraak voor dezen ver dachte. Uitspraak over 14 dagen SCHIETEN. HAARL. BURGERWACHT. Dinsdagavond had de prystütreikin. plaats van de onderlinge wedstrijden ge durende het geheele zomerseizoen ge houden door de Haarlemsche Burger wacht. Schutterkoning voor dit jaar is Fr van Pelt. Koningschutter 1ste klas is behaald door L. Blind en P. de Groot. Koning- schutter 2de klas: H. A. Bank; F. J van der Ham en O. J Keyser. VaaraigheidsproefKlas A.: niemand Klas B. H. Boots, J- P. C. G. Pielage H. J. Fortgens Jr.; P. Alders. Klas C. A Vernout, J. van Balen, W. P. van Baak De houtgravure welwillend door een der leden beschikbaar gesteld is gewon nen door J. Pielage met gemiddeld 4ó,2 punten op 4 avonden in de Stadsdoelen met cyiindergeweer. TIJDVUUR. Vetcranenklasse: 1. L. de Raad met gem. 59 punten. 2. G. Luttik met gem. 58 punten. 3 J. Jacobs met gem. 57.6 punten. 4. A. Pielage met gein. 57 punten. Klasse A. 1. P. Prenen met gem. 56.3 punten. 2. P. Alders met gem. 54.3 punten. 3. W. Waalewijn met gem. 54 punten. 4. P. A. Deken met gem. 54 punten. Klasse B. 1. A. Vernout met gem. 54.3 punten. 2. W. van Baak met gem. 53.3 punten. 3. J. Pielage met gem. 53 punten. 4. J. van Balen met gem. 50 punten. Klasse C. 1. A. Themmen met gem. 52.6 punten. 2. G. Jansen met gem. 52.6 punten. 3. J. G. Vaars met gem. 49.G punten 4. A. Scholten met gem. 4>.3 punten. 5. J. Strybosch met gem. 48 punten. Personeel. Veteranenklasse. 1. G. Luttik met gem. 48.3 punten 2. J. Jacobs 48.3. 3. H. Spoor 47.6. 4. L. de Raad 47.3 Klasse A: I. P. A. Deken met gem. 48 punten 2. P. Prenen 46.6: 3. XV. WaalewUn 46.3: 4. P. Alders 46.3; 5 N. Hoogland 46.3. Klasse B: 1. A. H. Jeursen me*, gem. 46.3 punten 2. J. Voskuül 45.3; 3. N. Nelissen 45; 4. M. Spoor 44.6; 5. W. P. van Baak 43.3; 6. A. Vernout 43; 7. J. Poelen jee 43. Klasse C: 1. G. Jansen met gom. 45 punten; 2. A. Themmen 44.3; 3. H. Boots 44; 4. L. A. Duyn 44; 5. J. Strybosch 43; 6. A. C. de Wit 42.3; 7. W. M Radsma 5 December. De Onderwysbegrooting. Minister Waszink ver dedigt zich. Zakelijk en financieel verweer. Een leerstoel in het Friesch. St.-Nicolaasavond in het verschiet. De Kamer wilde vroeg naar huis! En dus begon zü vanmorgen om 11 uur en om 3 uur sloot de vaderlijke ty- delijke voorzitter, wien de bisschopsmuts niet slecht zou staan, de vergadering. Meer afgedaan dan de algemeene beschouwingen over de onderwysbegroo- ting heeft ons Lagerhuis niet. Het aantal sprekers neemt, gelooven we, gestadig toe: daar hebben by de algemeene beschouwingen over „onder wijs" niet minder dan 21 dames en hee ren zich over doen hooren. Gisteren nog moest aandacht gegeven worden aan de dames de VriesBruins en Katz en aan de heeren ren Zadelhoff, van Wijnbergen, Gerihard. Weitkamp cn Rutten. Hunne opmerkingen vatten wij samen met de rede des ministers. Op één uit zondering na. Mej. Westerman maakte gisteren en kele opmerkingen over het gemak, waar mede naar haar gevoelen door het bij zonder onderwijs éénmansscholen wor den gesticht. Daartegen kwam de heer Van Wynbergen op: hy vroeg den linksche afgevaar .igde niet steeds te prikkelen. Waarop dan weer de Kamer had op die manier nog lang kunnen voortgaan! de heer Gerhard betoogde, dat in vele gemeenten de openbare school in het gedrang komt en dat de bijzondere scholen maar halen. wat er te halen valt. Thans de minister. MINISTER WASZINK. De heeren die in de Kamer voor on- derwys in het Friesch hadden gepleit, kunnen tevreden zyn. Ook zy, die evenals de heer Rutten voor dialect-ken nis (van de Limburgsche talen) opkwa men kunnen tevreden zyn. Immers, de minister zegde toe, dat spoedig te Groningen de benoeming is te wachten van een buitengewoon of een gewoon hoogleeraar in het Friesch. En, hy deel de ook mede, dat hy tot overeenstem ming is gekomen met de Kon. Academie van wetenschappen over een gecentrali seerd aanpakken van de dialecten-stu die. Er was nog slechts verschil van meening over de organisatie daarvan. Een nieuwe schryfwyze brengt de minister niet, de oude spelling blijft voorloopig gehandhaafd, maar mr. Waszink zelve een voorstander van het Kollewijnsch. is overtuigd, dat de oude spelling natuuriykerwyze zal worden vervangen cn verdrongen door een nieuwe spelling. Waarvoor ooi. de heeren Gerhard en Zadelhoff nog een pleidooi hebben gehouden. De tyd brengt de oplossing betoogt de bewindsman. Mej. Katz eischte een leerstoel voor de homoeopathie zy zeide. dat deze nieuwe richting in de geneeskunde het recht heeft te ioonen. wat zij kan. „Een nieuwe richting?" vroegen de minister en mevrouw de VriesBruins tezamen. Hoogstens een s t r o o m i n g in de gencesmicdelenleer antwoord den zy. Aan de methode-Hahnemann wordt aan de universiteiten voldoende aandacht besteed, zeide de minister, die geleid door de adviezen van den Onder wijsraad en de Kon ink]Academie van Wetenschappen, geen leerstoel wensch t. Deze adviezen zullen worden gepubli ceerd. De minister zette "t ook op de schuldeniyst van de voorstanders der homoeopathie. dat zy nooit aangeven, hoe zy den leerstoel willen ingericht zien. klinisch of pharmacologisch. Minister Waszink zegde nog eens soe pelheid toe by de toepassing der bepa lingen. die bü e-v, sollicitaties aan wachtgelders de voorkeur moeten geien bij de vervulling van vacatures. Hy be loofde ook met een, zij het beperkte, onderwüsstatistiek te zuilen komen. Een onderzoek in te stellen naar het aantal buitengewone leerkrachten by liet L.O., zegde de minister evenzeer toe. Minister Waszink heeft zich tegen de criliek geweerd. HU betoogde, dat noch zakelijk, noch financieel de critiek eenigen grond had. Zakelijk. Minister Waszink deelde mede. dat toen hy aan het departement kwam, hij alleen het schoolgeld-ontwerp voorbereid vond. Dit heeft hy uitgewerkt Dat het in de Kamer van de agenda 3 fgevoerd werd, vond niet zijn oorzaak in des ministers beleid, maar in het feit, dat een Kamerlid uitvqerige gege vens had gevraagd aan zijn ambtgenoot van Binr.enlandsche Zaken, waarop te wachten r.iet meer dan wellevend was. De minister had gehoopt, bij zfjn op treden, door de spoedige instelling van een tweede pacificatie-commissie en door een spoedig ontvangen van een rapport dier commissie, ter wijziging van de L.O -wet heel wat tot stand te kunnen brengen. Maar de commlssie-Rutgers kwam in dien tijd noch met een geheel ontwerp, noch met partiëele voorzienin gen. Kon de minister daarmede dan zelve niet komen? Neen antwoordde Mr Waszink, wan: daarmede zou ik het werk der commlssie-Rutgers totaal on- mogeï.jk hebben gemaakt. Te minister zoo luidde de klacht heeft niets gedaan om het departe ment te reorgar.Lseeren Weet ce kamer wel, vroeg Mr. Waszink, dat de reorga nisatie zou worden uitgewerkt door de bezulnigingscommissie-Pop? En dat ik ondank: herhaalde beloften, tot nog too niets ontvangen heb? ,Dat komt vanavond bö de verras singen!" interrumpeerde mej. Groene- weg. Moet er nu weer niet een commissie benoemd worden om de bezuinlgings- commissie-Pop aan te dryven? Die zelfde commissie vroeg of er niet wat te doen ware tot bezuiniging op het NUverheidsor.derwUs. Het zou onbeleefd geweest zijn, wanneer ik het- aanbod der bezuinigingscommissie niet had aan vaard „maar het rapport, ook op dit punt. heeft mü. na lar.g wachten, nog niet bereikt". Zelf heeft de minister reeds het een en ander aan reorganisatie ter hand genomen met betrekking tot de inspectie van het handelsonderwüs en tot de comptabele aldeelingen. De minister blijkt nog altüd te hopen op een behandeling van de wet op het Middelbaar- en Voorbereidend H. O. Wü verwachten die behandeling niet. Wanneer men meent, dat de voorbe reiding van dat ontwerp gesneden koek geweest Is. dan is men er „naast" aldus de leider van het OnderwUs- departement. Maar ook noemde de bewindsman in financieel opzicht de hem tegen ge voerde critiek ongegrond. Want hy maakte geen onderscheid tusschen sün beleid en dat van het kabinet. Hy zeide. dat het kabinet-de Geer was opgetreden met het doel de belastingen te verlagen. En wanneer men dus van hem eischte, dat hy heel wat meer zou hebben ten uitvoer ge'.egd. dan eischte men zoo zei hy dat hy ontrouw zou geworden zUn aan het financieel program van het kabinet, waarmede hy van harte in stemde. De heer ZUIstra klaagde over de niet- uitvoering van zyn ontwerpje. Maar vroeg de minister zeer terecht zou de heer ZUIstra met zyn ontwerpje ook gekomen zün. wanr.ccr er een A. R.- premier aan het hoofd had gestaan? De minister heeft met zyn verdediging geen slecht figuur gemaakt. Morgen „Hooger Onderwijs". Tot slot moet nog vermeld de klacht van den heer Weitkamp. Deze zag or.s land door al het onderwys en alle scholen intellectueel topzwaar worden. „Wat hebben wy aan al die geletterds stommerikken?" aldus des landmans conclusie. Die afkeer van scholen nam intusschen niet weg. dat hy om meer steun vroeg voor het Landbouw-huishoud-onderwys. De waarde van kennis miskent de heer Weitkamp dus toch niet! INTIMUS. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 00 cent» per regel. DE HARTSEISMOGRAAF. Dat men met de seismograaf, die voor het registreeren van aardbevingen wordt gebruikt, ook opnemingen van de hart- wericlng en de bloedcirculatie kan doen. is een denkbeeld, dat onlangs door prof. Angenheister en dr. u in het geode tisch instituut te Potsdam werd ten uit vier gebracht. Van dit onderzoek maken de beide geleerden melding in „Natur- wlssenschaften". Voor de opneming van de hartkloppingen werden fotogra fisch registreerende b-n-ingmeters van het geodetische instituut gebruikt. Deze seismografen registreeren de horizontale en de verticale bewegingen. Aldus wordt een getrouwe afbeelding mogelijk van de hartworklng. Dc vergrooting ligt tus schen 3000 en 8000 en de registrcersnel- heid bedroeg ongeveer 30 mm. per se conde. De proefpatient lag op een vast* -•aande tafel met korte poolen, waarvan de uiteinden op vilt of rubber stonden of op een vaste plank op een drievoudig ta pijt, Daardoor werd het mede-schokken van den ondergrond sterk gestempeld. De curven, die op deze wijze van de hartwerking werden verkregen, geven een zeer duidelijk en nauwkeurig beeld van de beweging van het hart en van -iet bloed. Dc opneming der curven had plaat« zonder dat de onderzochte er hinder van had en men meent aldus een nieuwe belangrijke methode voor hart- onderzoek te hebben gevonden. DE N'JL-DAM BIJ ASSOEAN. De internationale commissie die be last is met het bestudeeren van dc mo- geUJkheid om den grooten stuwdam in don Nyi by Assoc an te verhoogen heeft, volgens een telegram uit Kaïro, haar werkzaamheden geëindigd, aldus de N. R. Ct. Meen meent te weten dat de commis sie de verhooging uitvoerbaar acht en aanbevelingen geeft voor de beste mid delen, om het werk te verrichten. „ZEPPELIN'S" GEDRAGINGEN. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is te Friedrichshafen opgestegen om den eer sten van de zeven door de ..Deutsche Versuchsanstalt für Luftfahrt" voorge schreven proeftochten te doen, aldus do N. R. Ct. Het luchtschip is na zyn terugkomst uit Amerika terdege nagezien. Er bevin den zich ongeveer 90 menschen aan boord, van wie de meestcn op de werf werkzaam zijn. Kapitein Lehmann heeft de leiding van den tocht, die ongeveer zes a zeven uur zal duren: men zal slechts boven het gebied van het Boden meer biyren kruisen. Het vertrek ging vlot; het weer is prachtig, maar het is koud, de mist is aan het optrekken.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9