CUITENLANDSCH OVERZICHT anf&avin~ HET ITALIAANSCHE PARLEMENT ONTBONDEN „WU MOETEN VOORWAARTS MARCHEEREN." GEMENGD NIEUWS BINNENLAND THERMOGENE SCHEEPSBERICHTEN RADIO-PROGRAMMA FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 10 DEC. 1928 Nu een Kamer op corporatieven grondslag T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het laatste politieke Parlement Tan Italië is ontbonden. Aangekondigd werd de spoedige bijeenkomst van een Kamer op corporatieven grondslag. Wanneer Mussolini deze gelegenheid niet gebruikt had om nog eens een klinkende redevoering te houden, zou hij Mussolmi niet geweest zijn. Hy sprak dan over den vrede en over de bewapening. Wij hebben alles voor den vrede ge daan, aldus de Duce. Zooals wij het Kellog-pact hebben onderteekend, zoc zullen wij morgen ook alle andere ver dragen, die men ons om den vrede te dienen zal voorleggen, teekenen. Wij willen niet. dat men zeggen kan. dat het tegenwoordige fascistische imperialisme den paradijsachtigen toestand van de wereld zal verstoren. Achter deze ver dragen staat echter iets anders ver borgen, namelijk, dat de geheele wereld zich bewapent. Dagelijks loopen nieuwe duikbooten kruisers en andere dingen, die den vrede moeten dienen, van stapel. Het aantal kanonnen en bajonetten neemt steeds toe. Het is altijd zoo geweest, dat men van vrede sprak, als stormen kwamen opzetten. Wij willen het Euro- peesche evenwicht niet verstoren, maar wij moeten voorbereid zijn. Niemand zal ex z=ch over dienen te verwonde ren, dat als de herstelperiode van Italië voorbij is wij nieuwe offers zullen vra gen om onze weermacht te land, te water en in de lucht te verbeteren. Wij zijn voorstanders van vriendschapsver dragen en hebben wü die eenmaal geslo ten dan zullen wij trouw zijn tot aan 't einde. Wij gaan geen gemakkelijke taak tegemoet en voor ons is nog niet het oogenblik gekomen om te rusten. Wij moeten voorwaarts marcheeren. Gedurende de komende vijf jaar van de wetgevende periode zult gij getuige zijn van niet minder gedenkwaardige gebeurtenissen dan waaraan gij in het verleden hebt medegewerkt. Wij heb ben een zware taak aanvaard en zullen deze kunnen volbrengen. Ik bid den Al machtige, dat mij genade zal worden verleend, zoolang in leven te blijven, tot mijn oogen de nieuwe en nog schitte render grootheid van het fascistische Italië zullen hebben aanschouwd. De rede van Mussolini werd met stormachtige toejuichingen begroet, ter wijl tot slot het fascistenlied werd ge zongen. Volksoorlog in Afghanistan. Naar wordt gemeld, heeft Anvan Oel- lah den volksoorlog tegen de opstandige Afghaansche stemmen geproclameerd. Intusschen worden door vliegers pro clamaties neergeworpen, waarin den re bellen op het hart wordt gedrukt den strijd te staken. Uit Teheran wordt gemeld, dat het Am an Oellah gelukt is door een krach- tigen aanval, waarbij ook gebruik werd gemaakt van vliegtuigen, de opstandige stammen beslissend te verslaan en hun groote verliezen toe te brengen; meer dan 200 opstandelingen zouden zijn ge dood. De stammen hebben zich in de bergen teruggetrokken Officieus wordt medegedeeld, dat de verdere operaties, om de bergstammen geheel te onderwerpen, waarschijnlijk nog drie dagen zullen duren. De koning zou vermoedelijk naar Kaboel terug- keeren, om de leiding der staatszaken weer op zich te nemen. De minister van Oorlog, die zich reeds in het ge bied der vijandelijkheden bevindt, zal de leiding der expeditie op zich nemen. Uit Kaboel wordt genneld dait het Afghaansche ministerie van buitenland- sche Zaken een communiqué heeft uit. gegeven over den toestand in Afgha nistan. In dit communiqué worden d~ geruchten in de Europeesche pers, als zouden de opstandelingen Kaboel van de buitenwereld hebben afgesloten en stad bedreigen als met de feiten in strijd tegengesproken. In de hoofdstad lieerscht volkomen rust. De regeeaing is sterk genoeg om de opstandige beweging te onderdrukken. Oud-president Calles. Ex-president Galles heeft uiting ge geven aan zijn voornemen, af te treden als voorzitter der Mexicaansche revolu- tionnaire partij en zich in het parti culiere leven terug te trekken, zulks wegens de vyandige houding, die de Mexicaansche arbeiders federatie tegen hem aanneemt. Uit Joego-Slavië. De ministerraad van Joegoslavië heeft naar de „Pravda" meldt, 'besloten, dat tegen alle personen, d'e bij de gebeur tenissen van 1 December betrekken zijn en tegen allen, die zich met de demon stranten solidair verklaarden, de wet tot bescherming van den staat zal worden toegepast. Alle organisaties, die be trekken zijn by tegen den staat ge richte aanvallen, zullen ontbonden wor den. De wet zal ook worden toegepast wat aangaat aanvallen in de pers, pro paganda tegen den staat in het buiten land en principieel tegen elke propaganda die de staatseenheid bedreigt, hetzij die propaganda in geschrifte dan wel op vergaderingen plaats heeft. De wet zal in dier voege worden veranderd, dat degenen, die haar overtreden direct kunnen worden gearresteerd. DE„GAZETTE DU FRANC" Bij een nieuwe huiszoeking die Za 'ardagmorgen plaats had in de bureau: van de „Gaz9t.te du Franc" kon een be 'rag van fr. 330-000 in beslag genomer worden. Tot dusver is ongeveer 700.0" "r. gevonden, zoowel in het hoofdkap, oor als bij de diverse banken. Men ge- "ooft niet, dat vóór 3 a 4 weken d Juiste omvang van de krach kan word er vastgesteld, in verband met de groot' hoeveelheid documenten en de wanord" 'n de administratie. DE BRAND TE MARBURG. Naar nader wordt gemeld, is de brand in de suikerfabriek te Marburg waar schijnlijk ten gevolge van kortsluiting ontstaan. Met razende snelheid breidde het vuur zich uit. De arbeiders konden zich slechts met de grootste moeite in veiligheid brengen. Ongeveer 6000 ton grondstoffen, benevens vele waardevolle machines werden vernietigd. De brand weer stond volkomen machteloos tegen over het geweld en moest zich er toe beperken de aangrenzende fabrieksge bouwen te beschermen. De schade wordt op verscheidene honderdduizenden marl: geschat» EEN VERKWISTENDE PRINS. Prins August HohenloheOehringen. die twee jaar geleden van zijn oom. den schatrijken prins Christisan Hohenlohe. een vermogen van 125 millioen mark erf de, heeft surséance van betaling moeten aanvragen. Deze aanvraag is in zee ge stuurd door de familietrustee over zijn bezittingen, graaf Lubbert van West- falen. De edelman, die aldus onder een soort curateele komt te staan, en 33 jaar oud is, huwde niet lang geleden met de schrijfster Ursula von Zedlïtz. Dadelijk na het verwerven van zijn erfenis begaf hij zich in zaken, ten einde te bewijzen dat de telk van een oud Duitsch ge slacht zeer wel een goed zakenman kon zijn. Ieder die hem daarop een hersen schimmig plan aan de hand deed, vond een gunstig gehoor. De familie werd daarop ongerust en plaatste hem onder toezicht van den graaf van Westfalen. terwijl hem slechts 60.000 mark jaarlijks te verteren werd gelaten. Na het huwe lijk met zijn tegenwoordige vrouw wist hij echter het toezicht te ontduiken: hij kocht o.a. waardelooze mijnaandeelen voor 1.200.000 mark en een kunstver zameling voor 2.800.000 mark. Toen hij op deze wijze schulden had gemaakt, die nauwelijks uit het vermogen voldaan kunnen worden vroeg zijn curator sur séance aan. (Tel.) VERKIEZINGSPROGRAM VAN DE S. D. A. P. Het bestuur der S. D. A. P. heeft, naar wü in het Volk lezen, met handhaving van al de eischen. die zü in haar strijd- program van 1925 heeft gesteld, voor de eerstvolgende parlementaire periode het volgende verkiezingsprogram voorge steld aan het a.s. verkiezingscongres der partij. Ontwapening, nationaal en interna tionaal. Ondersteuning en democrati seering van den Volkenbond Vooraf gaande parlementaire beslissing over elke mobilisatie. Voltooiing der sociale verzekering Ziekteverzekering. Moederschapszorg enz.) Staatspensionneering en verbete ring der bestaands invaliditeits- en ouderdomszorg. Uitbreiding en volledige uitvoering der Arbeidswet. Byzondere bescherming der arbeiders(sters) in de huisindustrie. Wet telijke regelingen van vacantie voor alle werknemers, met een bijzondere rege ling voor jeugdige personen. Werkverruiming. Werkloozenzorg. Wettelijke regeling der werkloozen-ver- eekering. Ratificatie van de ach turen-con ven tre van Washington en andere conventies der Internationale Arbeids-conferenties. Medezeggenschap en bedrijfsorganisa tie. Staatstoezicht op kartels en trusts. Staatstoezicht op 't bankbedrijf. Volledige uitvoering van de woning wet. Krachtige bevordering van den bouw van arbeiderswoningen en van stelselmatige opruiming van krotten. Af- schryving van crisis-subsidies. Pachtwetten ter bescherming van den huurboer. Uitbreiding van cultuurgron den. Arbeidswetgeving voor den landar beid. Minimumloon voor landarbeiders. Behoud van de Zuiderzeegronden in Staatseigendom, mede ter voorbereiding van socialisatie. Verdere opheffing der onderwysvec- slechteringen. Zorg voor de niet-leer- püchtige jeugd. Uitbreiding van nijver heids- en handelsonderwijs. Wederop bouw van vervolgonderwijs. Bevordering van kunst en volksontwikkeling. Verlichting van belastingdruk voor kleine inkomens, ook door vermindering van indirecte belastingen. Verbetering van de financieele verhouding tussciien Rijk en gemeente, zonder aantasting der gemeentelyke autonomie. Verbetering van de salarieering van het overheidspersoneel, ook van dat in lossen dienst. Verbetering van de rechts positie var. het overheidspersoneel en re geling van de rechtspositie van het per soneel in lossen dienst. Betere regeling van het georganiseerd overleg. Verbetering van de huwelijkswetgeving in het belang van de vrouw. Bestryding van het alcoholisme. Verbetering van de Armenwet. Bevordering van het zelfbestuur der overzeesche gewesten. Afschaffing van de doodstraf, de poenale sanctie en de exorbitante rechten. In de inleiding zegt het Partübe- stuur o.a.: .Indien na afloop der verkiezingen en op grond van haren uitslag in de nieuwe Lamer een meerderheid aanwezig mocht zyn, bereid en in staat om met een par lementair kabinet de wetgeving en het bestuur des lands te lelden in democra tische banen, in den hierboven bedoel den zin, dan verklaart de S.D.A.P. zich in beginsel bereid tot samenwerking, op duidelijk te omschrijven voorwaarden, met- andere democratische elementen, ook bij een kabinetsvorming. De vraag of de omstandigheden en de vooruitzichten van dien aard zijn, dat de partij aan zulk een kabinetsvorming kan deelnemers, zal, alvorens een definitieve stap daartoe wordt gedaan, na overleg met de vakbeweging, ter beslissing wor den voorgelegd aan een buitengewoon congres der Party." LEVEND BEGRAVEN. INSTORTING IN EEN MERGELGROEVE. Vrijdagmorgen heeft aan dia mergel groeve bij den St. Pietersberg te Maas- richt een ernstige instorting plaats ge. rad. Verscheidene arbeiders wei-den door vallend gesteente bedolven. Onmiddei- ijk werd met het opruimingswerk be, zonnen. Alle arbeiders kenden bevrijd worden, uitgezonderd de arbeider Kuy- i er, 49 jaar, vader van acht kinderen wonende te Maastricht, Na eenigen tya werd hij dood onder de puinhoopen van daan gehaald. GEN. MULLER MAS SIS IN DEN RAAD VAN STATE? Naar het Oorr. Bur. van betrouwbare rijde wordt medegedeeld, zou luitenant een er aal T. F. J. Muller Massis, com mandant van het veldleger, tévens oom* mandant van de vesting Holland, zeer rustig in aanmerking komen voor he: lidmaatschap van den Raad van State, er vervanging van wijlen den gepen- -ionneerd luitenant-generaal W. Oool. Mxbminister van Ooricg. BILLY BOE VOOR DE KINDEREN. „Ik kan 't langer niet verdragen, En de vogel blijft i:i vaart. Wat te doen'k Weet geen raad meer, Zal 'k hem grijpen hij zijn staart?" Eensklaps ging nu los de deken Eerst een gil en toen een zucht. Toen viel de arme, kleine jongen In de wijde sterrenlucht. •Billy viel en viel al verder. Langs de groote sterrenbaan. Maar kwam (ja. het was gelukkig), Toch op één der sterren aan. Op de heide, hard en Stevig, Kwam hij eindelijk ten val- Krceg een schok, verloor 't bewustzijn. En was pijnlijk overal. Onze Billy had builen en schrammen opgeloopen. Dat zou hem ccn les moeten zijn, om voortaan voorzichtiger tc zijn, maar dat doet hij niet. Zooals gc zien zult. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. bestrijd* met succes Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Bg Apotheken en Drogisten keelt doos f075, haloe doos O 45 Baarn 6 te Callao v. Amsterdam. Batoe 7 te Rangoon v. Calcutta. Eemdyk 8 vm. v. Portland, Antwer pen n. de Pacifickust. Gaasterland 6 17 u. 28 m. 18 mijl Zuid van Land's End. Rotterdam n. New York. Crijnssen 8 v. Hamburg n. Amsterdam. Lekhaven p. 7 9 u. 42 m. Lizard. Am sterdam n. Curasao. Mapia 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasdam 8 v.m. v. Vigo, Tampico n. Rotterdam. Oldekerk 8 te Suez, Japan n. R'dam. Orania 8 te Amsterdam v. Buenos Aires. Pardo 6 v. San Francisco, Pacifickunst n. Rotterdam, Prins der Nederlanden p. 7 Ouessant. Amsterdam n. Java. Rhea 8 v. Amsterdam n. Guatemala. RÜndam 8 v.m. te New York van Rot terdam. Scheldestroom 8 v. Amsterdam naar Hamburg. Slamat p. 8 Suez, Batavia n. R'dam Tjisaroea 5 te Hongkong v. Batavia. Volendam 8 vm. v. New York naar Rotterdam. Albireo 7 v. Sapele n. Burutu. Alchiba p. 7 Palma, Rotterdam naar Buenos Aires. Aagtekerk p. 8 Ouessant, Rotterdam naar Australië. Arendskerk 8 6 u. v. Hamburg naar Rotterdam. Algorab 8 te Hamburg n. Rotterdam. Brielle 8 te Tocopilla verw. (zal pl.m. 15 vertrekken). Commewyne 8 te Amsterdam v. West- Indië. Ceres 7 v. Warri n. Burutu. Drechterland 6 v. Benito na Kogo. Dinteldük 6 v. Cristobal, Pacifickust naar Rotterdam. Djambi p. 7 Finisterre, Batavia naar Rotterdam. Eemdijk p. 7 Finisterre, Rotterdam n. Br. Indië. Flandria 7 v. Bahia, B.-Aires naar Amsterdam. Grotius 6 v. Accra n. Freetown. Giekerk 8 v. Durban n. Lourenzo Marques. Grootendyk 7 v. Londen, Pacifickust n. Hamburg en Rotterdam. Johan de Witt 7 v. Genua, Batavia n. Amsterdam. Kieldrecht p. Dungeness, Rotterdam n. Calcutta. Karimoer 7 te Singapore, Batavia n. New York. Koningin der Nederlanden 7 v. Singa pore, Amsterdam n. New York. Kota Gede 8 v. Bataria n. R'dam. Kedoe, 7 v. Genua. Rotterdam naar Batavia. Kota Radja p. 8 11 u. Dover. Rotter dam n. Java. Koningin der Nederlanden 8 te Ba tavia v. Amsterdam. Kota Radja 8 v. Rotterdam n. Batavia. Mirbach 7 v. Rio Janeiro, Rotterdam n. Santa Fe. Noorderdyk 7 te Los Angeles Har bo ui", Pacifickust n. Rotterdam. Narenta 8 te Rotterdam v. PacUickus' Orestes 6 te Curacao v .Amsterdam. Orania 7 15 u. te en 16 u. van Southampton, Buenos Aires n. A'dam. Palembang p. 7 18 u. Gibraltar. Rottl 7 v. Suez, Amsterdam n. Java. Rondo 8 te Londen, Batavia naar Amsterdam. Reggestroom 7 te Accra, Amsterdam n. West-Afrika. Radnorshire 7 te Colon, Rotterdam n. de Pacifickunst. Streefkerk 8 te Antwerpen, Bombay n. Rotterdam. Simaloer 6 v. Sabang, New York naar Batavia. Sidajoe 7 v. Belawan Deli n. S Stella 7 te Barbados v. Antwerpen. Spaamdam 6 v. Vera Cruz, Rotterdam n. New Orleans. Saparoea 7 te Boston, Batavia naar New York. Stadsdy'k, 8 v. Madras, Calcutta naar Rotterdam. Tabanan p. 8 Finisterre, A'dam naar West-Afrika. DINSDAG 11 DECEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 10 00—10.15 Morgenwijding. 12.30—2.00 Lunshmuzlek door het trie Boris Lcnsky. 22.30 Praatje over kookkunst door P. J. Kers. 3 004 00 Kniplcs. 45.— Debutantenuurtje AU Baart- scheer, piano. Corry Bijster, zang. A. Willebrandt, zanger. 6.00—715 Concert door het Boris Lensky-Trio. 7.157.45 Engelsche les. gevorderden. 8.058.35 Boekbespreking. 8 35 ,De Mikado", van F. Hurst. ope rette in 2 bedr.. naar de operette van Gilbert en Sullivan. Daarna persber. HUIZEN 340.9 M. Na 0 uur 1852 M. Uitsluitend K.R.O.-ultzendingen) 12.30—1.30 Concert door het K.R.O.- Trio. 5.306 30 Gramofoonmuzlek. 6.307.00 Duitsche les. beginners. 7—7.30 Cursus kerklatijn, beginners. 7.308.Cursus kerklatyn, gevor derden. 83.30 Spr. H. J. C. Vennings: Met het R-K. Werkliedenverbond de wereld in. 8,30 Willen Heydt Herdenking te Nij megen. Werken van Willem Heydt. Het koor der H. Dominicuskerk oJ.v. pastoor D. v. d. Geest O.P. A capellakoor oJ.v. W. Kerpjer. A. capellakoor „Arti Vo- cali", oJ.v. A. Martens. De Ver. Zangers v. d. H. Dominicus- en II Franciscus- kerken. Herdenkingsrede door pastoo: D. v. d. Geest O. P. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11,20 Gramofoonmuzlek. 12,20 Studioconcert (sopraan, bariton, cello). 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Voor de scholen. 3.5O Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkcstconccrt. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Moderne Engelsche poëzie. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Schufcertliedercn voor bariton. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. H. Nash. tenor, Ch. Sta!» ner, fluit, Victor Olof, Sextet. 8.20 Lezing: Biology. 9.20 Nieuwsber. 935 Muziekles 955 Nieuwsberichten. 10.— Variété en dansorkest. 11.0012.20 Dansmuziek. 'ARIJS .JUdlo-raris". 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055 05 OrKestconcert. 8.35—11,20 „Rigoletto", opera van Verdi. Versterkt orkest, groot koor en solisten. LANGENBERG 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.053.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Weragorkest, L. Mitt» marm, piano. Met een intermezzo „G as- welt". van Alf. Paquet. 9.50 Sluiten. K 6NIG S WU STER n AUSEN (ZEESEN) 1250 en 168.0 M. cj. 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Concert. C. Sarobe. bariton. O. Piatigorsky, cello. Daarna orgelcon cert door prof. Heitmann. HAMBURG, 395 M. 3.35 Sollstenconcert. 5.35 Dansmuziek. 7.20 Luit- en guitaarooncert. 8.20 Vocaal- en instrumentaal concert. 10.0511.20 Cabaret. Dansmuziek. 1RUSSEL 509 M. 5.20 Orkestconcert. 650 Trio'conccrt. 3.35 Fragmenten van „La Hüte de Pan", Garnira 8.5510,35 Orkestconcert. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cents per regel. N. V. Meubeltransport Mij. V.'h VAN HULST Den Haag Haarlem Altzaodrrpl. 1-25, M. vso Hcemkerkstr. 25a Tel. 13052 Tel. 15166 Garde Meubles Buitenlaodscbe Transporten VOORKOMT TANDBEDF.RF en poetst 5-morgens en Yavonds met NI VA TANDPASTA 7ö ets per '/i tube, Z5da> p.'A tube Tofjypscherming tegen griep, keelontsteking en verkoudheid 1 RASTBLLES BU APOTHEKERS EN DROOISTEI9 m (Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 25) Zonder een woord verder te zeggen, liet cle Hertog Marston waar hij was en ging terug naar de plaats wear een ad- jduant zijn par.vd vasthield. Prins Euge- irus was al opgestegen. Marston bleef in de houding staan tot de beide veldheeren, die in tegenover gestelde richting naar hun kwartieren gingen, uit het gezicht waren. Teen vir.cice hij zich tct Fagan, die hem op erbtealgen afstand gevolgd was: Breng de paarden terug en kom eten weer hier. Na eer. oogenblik voegde h:j er bij: En breng Majoor ïjellebrand mae. Je vindt ir.e in deze richting cn hij Wres r.aar den rand van het moeras. Anthony verdiepte zich in de gesteld heid van het terrein en overdacht hoe hij het best de eervolle, maar gevaarlijke er uiterst-moeilijke opdracht van den Opperbevelhebber kon uitvoeren. Na een half uur verscheen Hellebrand in gezel schap van Mark. Zonder groet viel Anthony met de deur in huis. De Opperbevelhebber heeft ens de eervolle opdracht gegeven om een mid del te vinden om de artillerie over het moeras en de rivier te krijgen naar het hcoge terrein er achter. Dat kost een week, zei Hellebrand direct. Maar hei moet vannacht gebeuren, antwoordde Marston kort. Dan hebben we een tweeden Vau- ban nooöig! Majoor Hellebrand moet het in zijn plaats c'ocn met eenige hulp van Anthony Marston. En niet te vergeten van Mark Fa gan, zei de kleine Ier met ccn humoris tische tinteling in zijn stem. Anthony kende zyn dienaar voldoende om te weten dat deze weer een van zijn eigenaaraig-schrandere ideeën had. Kom er mee voor den dag. Mark. We hebben geen tijd te verliezen. Er is een weg geweest, sir, dwars door het moeras naar de Nebel en ver der het voorterrein in. Marston was verrast; als dat waar was. beteekende het een sterke moge lijkheid om zijn opdracht bevredigend uit te voeren. Hoe weet je dat Mark? Je bont hier nooit tevoren geweest! Ik kar. zien, sir, of beter gezegd, ik kon zien, een poosje geleden, toen we by ae kerk stonden. Dat is onmogelyk man; de gene raals zouden het van den trans van den toren toch óók hebben moeten zien. Ze keken er niet naar. Bovendien, ze zyn geen spoorzoekers geweest in een land waar moerassen by de vleet zijn, met alleen hier en daar een weg die uitsluitend een geoefend oog kan zien. De manier waarop de biezen groeien vertelt me. dat er een stevige weg is geweest in het midden van het moeras; ze zyn dik aan beide kanten en heel dun en spichtig in het midden; ik zou ae lyn precies kunnen trekken aan beide kanten van de rivier. Whs ons den weg dan! riep Mar teen ongeduldig. Het heele landschap werd op dat oogenblik in mist gehuld, maar Fagan toonde geen aarzeling; hij had "n eigen aardige gave om zich te oriënteeren en een meer dan normale gezichtsscherpte. 21e liepen ongeveer vijfhonderd meter lar.gs den rand van het moeras. Mark bleef stilstaan. Hier is het begin. Hij sprak da waarheid; met gras be groeid. gedeeltelijk zelfs met biezen over dekt stak een breed pad net boven de oppervlakte van het moerasland uit. Het was blijkbaar met de grootste zorg aan gelegd, misschien eeuwen geleden; het kor. oorspronkelijk wel uit den tyd van de Romeinen stammen. Goeie hemel, riep Hellebrand uit. dat maakt een verschil. Hij was nu even geestdriftig als hij zooeven scep tisch geweest was. Ze liepen het pad langs, meer dan eens uitglijdend in de modder aan de kan ten, soms vreezend om voor goed spoor loos in den drassgen grond te verdwij nen; er was inderdaad alle aanleiding voor den Franschen bevelhebber om te vertrouwen, dat het onmogelijk was om deze natuurlüke verdedigingslinie over te trekken. Ze bereikten de rivier en vonden de overblijfselen van wat eens een brug was geweest: zwaar muurwerk, nu hee- lemaal begroeid met riet en mos en on kruid. We moeten een brug slaan; de ri vier is te diep en stroomt te snel om er met artillerie door te trekken: ze zou nooit aan den anderen kant komen. Volkomen juist zei Marston. Ik heb een hoop hout gezien dat een eindje verder aan den Donau voor transport gereed ligt, deelde Fagan mee Schitterend, riep Hellebrand en thousiast. ik heb wel mannetjes die in een paar uur een brug kunnen ma ken. Haastig gingen ze naar het kamp te rug en namen hun maatregelen. Toen het torentje van Dapfheim middernacht sloeg was er een brug over de Nebel geslagen, sterk genoeg om paarden, ka nonnen en mannen tc dragen. HOOFDSTUK XX. Blenheim. Marston had zich vrijwel geheel ge kleed op zijn bed geworpen en sliep vast tot hy door zijn dienaar gewekt, werd. De Opperbevelhebber wenscht u onmiddellijk te spreken sir. Haal mijn paard. Mark verdween en Marston doopte zijn gezicht in een waschkom met koud wa ter. Toen hij klaar was. verscheen Mark al met de paarden. Ze galoppeerden sa men naar den molen waar de Hertog zyn hoofdkwartier had. Het eerste vage schemerlicht van den aarbrekenden dac: werd in het Oosten zichtbaar. Het kamp was al tot leven ontwaakt: de voorbereidingen voor een der bloe digste veldslagen uit de wereldgeschie denis waren begonnen. Toen Marston bij den molen kwam, vond hij daar een schitterend gezelschap van opper-officieren. De Hertog stond op de stoep en gaf ze een voor een de in structies voor hun aandeel in de krijgs verrichtingen. Toen alle generaals hun orders ontvangen hadden en na het sa luut te hebben gebracht vertrokken wa ren, bleef alleen Marston nog over bij den Hertog en diens broeder: Genersal Churchill. Op een teeken van den Opperbevel- hehwr trad Anthcny nader. U bent er in geslaagd, heb ik ge hoord, om vannacht een weg te vinden en een brug te construeeren. waarvoor u hout van ir.U hebt gestolen. Een glimlach gleed over Marlborough's gezicht teen hy dit zei. Mijn dienaar, een oude woudloo- per. vond het spoor cn Majoor Helle brand deed het idee van een brug aan de hand. En u? Ik was er bij. Uwe Genade! De Hertog keek hem goedkeurend aan. Van deze soort bescheidenheid hield hij. U bent er meestal bij. generaal Mar ston en hebt succes. Ik weet dat te ap- prccieeren. Maar u hoeft niet bang te zün dat iemand die onder uw bevelen vannacht heeft meegewerkt vergeten zal worden. Nu wat uw taak voor van daag betreft. Mijn broer zal de reserve aanvoeren, een legerkorps uitsluitend bestaande uit artillerie en cavalerie. Hij weet wanneer hfj met zijn troepen moet ingrypen, tot dat oogenblik zullen zU zich buiten den stryd houden. Uw taak is om het moeras en de rivier over te steken aan het hoofd van de infanterie: dan volgen dragonders, daarachter de artillerie en de lancicrs vormen de ach terhoede. Zoodra u het voetvolk veilig overgebracht hebt keert u terug en neemt de leiding van den overtocht van het geschut; Majoor Hellebrand rijdt bij het eerste stuk. U is zeker voldoende ingelicht? Volkomen, uwe Genade. „(Wordt verrolgcL),

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9