BUITENLANDSCH OVERZICHT Ipürol BOLIVIA EN PARAGUAY BESPREKINGEN TE LUGANO. GEMENGD NIEUWS LETTEREN EN KUNST. WEENSCHE BRIEF HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG II DEC. 1928 Bolivia gaat ten oorlogals het noodig mocht zijn. T BELANGRIJKSTE NJF.UWS. Grensincident tusschen Bolivia en Pa raguay! Vrijdag werden door soldaten uit Pa raguay Boliviaansche strijdkrachten ont dekt in het gebied van Chaco, waarop heide staten meenen recht te hebben. Toen de Bolivianen niet voldeden aan het verzoek zich terug te trekken en den bouw van het fort, waarmede zij bezig ■waren, stop te zetten, ontstond een ge vecht, waarbij 22 man van de Bolivia nen gedood of gewond werden. Intusschen zijn de Bolivianen echter met een versterkte macht naar het be twiste gebied teruggekomen en hebben opnieuw de versterking Vanguardia in bezit genomen, die oorspronkelijk eigen dom van Paraguay is geweest welk be zit echter door Bolivia niet werd erkend. Nadat de Bolivianen zich in de vesting (hadden genesteld, deed opnieuw een ver sterkte afdeelins der Paraguanen een aanval op de vesting, na vooraf de Bo livianen te hebben verzocht zich terug te trekken. Na cenlge schermutselingen trokken laatstgenoemden terug en lieten de vesting weer in handen van do sol daten van Paraguay. De Bolivianen zijn door een en ander ln een staat van geweldige opwinding geraakt. President Hernando Sites heeft al met oorlog bedreigd, als dit noodzake lijk zcu blijken. Bolivia heeft de gezant te Asuncion teruggeroepen en den gezant van Paraguay te La Paz zijn pas over handigd. Paraguay vindt dit alles niet netjes: onbeschaamd en Incorrect. Over oorlog spreekt het voorloopig nog niet. Het vraagt om arbitrage. Heel verstandig. Hier is werk aan den winkel voor den Volkenbond, waarbij zooveel Bolivia als Paraguay zijn aangesloten. Het treft dat thans juist de Volkenbondsraad te Ge- mève bijeen is. Zoowel Bolivia als Paraguay hebben troepen samengetrokken in het grens gebied. Bolivia beschikt over 7500 man en Paraguay over 2500 actieve troepen. Het congres van Bolivia heeft met groo- ton by val de tot nog toe gevolgde poli tiek der regeering goedgekeurd. BriandStresemann en Chamberlain. Ter gelegenheid van de Volkenbonds- raadsvergadering te Lugano worden tus schen de leiders der buitenlandsche po litiek in de voornaamste landen druk besprekingen gevoerd. Briand had Zondagavond met Stre semann in de vertrekken der Duitsche delegatie een onderhoud, dat ruim een uur duurde en van zeer vriendschappe- 1 ijken aard was. Besproken werden, be halve verschillende punten der agenda van de Raadszitting, een reeks politieke vraagstukken die zich sinds de laatste ontmoeting der belde staatslieden in Maart 1923 en ten gevolge van Briand's rede in de Jongste Volkenbondszitting hebben voorgedaan. Daarbij kwam om. ook de Ijwestle van het Fransch-Engel- sche vlootcompromis ter sprake. Men kwam overeen, de bespreking op een la ter tijdstip te hervatten. Even nadat' Briand in zijn hotel was teruggekeerd, begaf hij zich voor een kort bezoek naar Chamberlain. Volgens een Maandag ontvangen tele gram zijn de Zondagavond begonnen diplomatieke bezoeken Maandagmorgen voortgezet. Om tien uur arriveerde Briand opnieuw In het Grand Hotel Palace, vergezeld door den Franschen consul-generaal te Genève om de be sprekingen met Sir Austen Chamberlain voort te zetten. De Italiaansche staatssecretaris Gran- di bracht in hetzelfde hotel een bezoek aan den Roemeenschen gezant te Lon den. Titulescu. Briand had vervolgens weder een on derhoud met Stresemann dat ongeveer vyf kwartier duurde. Daarna begaf hij zich opnieuw naar Chamberlain. Dit bezoek duurde echter slechts korten tijd. De besprekingen werden tegen elf uur afgebroken, daar de leden van der Vol kenbondsraad zich op dien tijd naar de Kurzaal begaven ter bijwoning van de openingszitting van den Raad. Men ver wachtte, dat Maandagmiddag de be sprekingen tusschen de geallieerde mi nisters van Buitenlandsche Zaken en Stresemann zouden worden voortgezet. Naar de correspondent van de „Matin" aan zijn blad seint, is door de gedach tewisseling tusschen Stresemann en Briand de politieke atmosfeer opgehel derd. Nader wordt gemeld: Maandagmiddag ontving minister Stre semann Sir Austen Chamberlain op be zoek, die bij hem de thee gebruikte. Ei- waren geen tolken bij het onderhoud aanwezig. In het gebruikelijke commu niqué dat na het beëindigen van het bezoek, dat ongeveer anderhalf uur duurde, werd uitgegeven, werd medege deeld. dat de in de belangstelling staan de politieke kwesties op vriendschappe- 1 Ijken toon waren besproken. Men ge looft echter niet, dat de besprekingen geloopen hebben over de samenstelling van de commissie van financieele des kundigen, maar over de onlangs door Chamberlam in het Lagerhuis afgelegde verklaringen inzake de juridische uit legging van artikel 431 van het Verdra? van Versailles. Men onderstelt, dat Stre semann heeft gewezen op den pijnlij ken indruk, die Chamberlain's rede in Duitschland heeft gewekt. Stresemann zal een dezer dagen zoowel het -bezoek van Briand als van Chamberlain beant woorden. De onderlinge besprekingen, die zich tot nog toe toe de Duitsche Fransche er Engelsche vertegenwoordi gers hebben beperkt, zullen zich dan waarschijnlijk ook tot de vertegenwoor digers van Italië en Japan uitstrekken DE „GAZETTE DU FRANC" MEER FINANCIEELE SCHANDALEN. Ook te Straatsburg is thans, zooals reeds kort werd gemeld, een financieel schaiWaal ontdekt, dat veel gelijkenis vertoont met dat van de „Gazette du Franc". Zaterdag is namelijk de dire- teur van het Institut Financier de l'Est. de Elzasser Weill, gearresteerd. Deze onderneming, die twee jaar gele den in zeer bescheiden omvang werd op gericht, gaf een financieel blad uit on der den naam van „Neue Finanz-Zeit- schrift filr Elsass-Lothringen" dat ten doel had publiciteit te verleenen aan twijfelachtige ondernemingen. De zaken floreerden zoodanig, dat zes maanden geleden luxueuze kantoren werden ge opend. Nadere bijzonderheden konden niet worden verkregen, omdat de officier van Justitie geen nadere mededeelingen wenschte te doen. In verband met dc zaak van de „Ga- zette du Franc" moet thans ook graaf Bernard de Courville zich ter beschik king van de justitie houden. Besloten is in verband met den ver-gevorderden leeftijd van dan verdachte, die meer dan 60 jaar oud is, hem niet- gevangen te zetten. Graaf de Courville heeft reeds bekend voor verschillende maatschappijen van madame Har.au fictieve handteekenln- gen te hebben geplaatst en deel te héb- bui genomen aan dc financieele opera ties van de maatschappij- Hij deelde anede de oorspronkelijke oprichter te zijn van de „Gazette du Franc" en de dupe te zijn geworden van madame Ha nau en Blcch. die de leiding van het blad van hem hebben overgenomen. De graaf had een verlies van 400.000 francs met zijn onderneming geleden en lil de hoop dit bedrag weer terug te krijgen heeft hij de relaties met ma dame Hanau aangehouden ook al was hij niet geheel gerust over den aard der zaken. INGEZONDFN MEDFDFELINGEN a 60 cent# per regel. Ruwe Huid Schrale Lippen Dooi 30-60 to 90 ct- Tube S0 cl üij Apoih.cn Drogm Graaf de Courville is o.m. lid van den raad van commissarissen van Schneider- Creusot. De communistische „Humanité" meldt dat het overbrengen .an den oud-minis ter van Financiën, Klotz, naar een in richting voor zenuwlijders beschouwd moet worden als een „voorbereidende maatregel", daar Klotz door de uitgifte van ongedekte cheques voor een miliioen francs het optreden der autoriteiten tegen de „Gazette du Franc" zou heb ben uitgelokt. Dit bericht schijnt beves tigd te worden, daar verschillende mid dagbladen meldden, dat er inderdaad verband bestaat tusschen de opneming van Klotz en de affaire van de „Gazette du Franc". Zoo schrijft de „Intransl- geant", dat de geestesverwarring van den oud-minister zijn verantwoordelijk heid vermindert voor „zekere financieele operaties, waarin hij verwikkeld was". De ,Rumeur" houdt evenwel vol, dat Klotz speelschulden had gemaakt, die door zijn vrienden betaald zijn. Mme Joseph, cie vriendin van mevrouw Hanau, heeft den rechter van instructie een miliioen francs doen toekomen, dat haar «enigen tijd geleden door me vrouw Hanau ls geschonken en dat. naar haar meening, aan de gemeenschappe lijke activa ten goede dient te komen. De „Gazette du Franc" is door de recht bank failliet verklaard. De verdediger van de „Gazette" betoogde, dat er geen grond was voor een faillissementsverkla ring, daar de Gazette haar betalingen slechts heeft opgeschort in verband met het hangende onderzoek der autoriteiten. Voorts verklaarde hij, dat verscheidene van de andere financieele concerns, die door Madame Hanau werden bestuur volkomen in staat zijn aan hun ver plichtingen te voldoen en dat deze on dernemingen dus niet failliet kunnen worden verklaard. Na Madame Hanau aan een verhoor te hebben onderworpen, besloot het hof de bedoelde andere maatschappijen niet failliet te verklaren. Intusschen wordt het onderzoek te Parijs en in de provincie voortgezet. De lijst van degenen, die beweren gedu peerd te zijm wordt steeds groot-er. Behalve de „krach" van de Gazette du Franc, telt Frankrijk op het oogenblik nog vier zwendelaffaires. waarbij groote bedragen zijn gemoeid. Gearresteerd zijn in verband daarmee in enkele woorden ls er reeds melding van gemaakt de Syriër Middart, die een Engelsche bank voor 18 miliioen francs oplichtte: Max Rodel, die voor 7 miliioen francs hem toevertrouwde obligaties ten eigen bate heeft verzilverd: Paul Lovisi, stichter der ..Société Francaise ImmobHière de la Seine", die eveneens fondsen tot eigen voordeel aanwendde en Francois Lanchoc enLéon Sauret, die geknoeid hebben mei het beheer van het „Credit Ruai et Colonial". Middart heeft onder een valschen naam chèques op de bedoelde Engel sche bank getrokken en deze verhandeld Rodel's affaire doet sterk aan die van mme. Hanau denken: hij had schitteren de bureaux ingericht te ParUs en lokte inschrijvers voor beursoperaties, wier als waarborg gedeponeerde fondsen hy verkocht. Lovisi heeft gelden opgenomen voor een gefingeerd plan tot het ver filmen van religieuze onderwerpen, het geen hem 12 miliioen in handen bracht. Lanchon en Sauret hadden hun onder neming gesticht in samenwerking met een kolonel der artillerie en een geeste lijke, die beiden te goeder trouw moeten geweest zijn en verscheidene duizenden in de zaak hebben laten zitten. Lanchon gaf daarop obligaties uit tot een veel grooter bedrag, waarvoor nooit dek king van beteekenis heeft bestaan. LEVEND VERBRAND. Ten gevolge van het onvoorzichtig om, gaan met vuur zijn te Mokotow nabij Warschau drie arbeiders levend ver brand, terwijl twee anderen levensge vaarlijke brandwonden opliepen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct#. per regel. //et smafte/ij/sst en voedzaamst voor de boterham of op beschuit CHOBOTRA mezzo-voee. Mijn hoofdgrief echter was, dat ook het zingen van deze Carmen vooral ln de laagte zeer- dikwijls or dinair klonk. De figuur van de hoofdpersoon be- heerscht de opera van Bizet zoozeer, dat het werk er mee staat of valt. Ik behoef dus nauwelijks te zeggen, dat de opvoering mij gisteren een teleurstelling was, ondanks de zeer goede bezetting van de rollen van Don José en Esca- millo. Signor Tullio Verona bleek over een prachtig, stralend en zeer sterk ge luid te beschikken en zijn zang schonk voortdurend genot. In de vierde acte was hij ook als acteur voortreffelijk en wij hebben het aan hem en natuurlijk aan de geniale muziek van Bizet te danken dat het slot ook werkelijk de climax in deze, voorstelling werd. Signor Francesco Venturino Esca- millo gaf als zanger eveneens veel te genieten. Zijn weeke, mooie getimbreer- de in de laagte wat te zwakke stem boeide ongemeen. Over het algemeen wonnen de mannen het in deze Italiaan sche opvoering verre van de vrouwen. Ook ln de ensembles. Het mannenkoor was zelfs bijzonder goed en varraste in I door zijn beschaafden toon, zijn mooie nuanceering en groote kracht. Jammer, dat de vrouwen vooral de alten, waarvan men zoo goed als rüets hoorde naast deze krachtige mannenstem men veel te zwak waren. De eenheid werd hierdoor in de ensembles wel eens verbroken. Qua zang gaven de Italianen anders als alt ijd ook gisteren veel goeds te hooren. Het beroemde en moeilijke smokkelaarsquintet ln n bijvoorbeeld, kwam volkomen tot zijn recht en de kor m waren behalve in het knapen koor :n I over het algemeen zuiver eu beter aan wi; anders bij opera-op voerin gen in Holland gewoon ziju. Heel zuiver was ook net zingen van de wel heei conventioneel acteerende Micaëla, al ls de .-em van signorina Emelia Valeggi wat te dun en te kaal. Overigens onderscheidde deze opera- opvoering zich in niets van de opvoerin gen welke wij in Holland van de Italia nen gewoon zijn; zij had er alle deug den en gebreken van. De dames en hee- ren zongen en speelden vol brio, zooals de Italianen dat zonder eenlge veran dering of evolutie reeds meer dan een eeuw hebben gedaan. Maëstro Gulseppe Rio leidde het geheel met entrain en groote muzikaliteit. En dan was er de geniale muziek van Bizet, die altijd op nieuw een groot genot schenkt en het publiek electriseert! Wat ook gisteren weer bleek. Ten slotte een woord van hulde aan Van der Waals voor de kranige wijze, waarop hij de moeilijke decor-questle heeft opgelost. De regisseur en Van der Waals hebben van het tooneel gemaakt wat ei- met de in onzen stadsschouwburg beschikbare middelen van Spanje te maken viel. JB, SCHUIL. MUZIEK. ITALIAANSCHE OPERA. CARMEN., In een interview in het Algemeen Handelsblad zegt Dr. Peter van Anrooy, dat de combinatie muziek en tooneel over het algemeen niet voldoet, omdat die doorgaans iets rammeligs heeft. Maar Carmen is volgens den leider van het Residentie-Orkest een der uitzonde ringen. In deze opera van Bizet lijkt hem de combinatie muziek en tooneel een bijna ideale oplossing. Ook de leek voelt datl Hoe wordt de handeling in Carmen vooral in de laatste acte door de muziek gedragen en voortgestuwd. En hoe stérk is hier de handeling! Men kan naast Carmen geen andere opera noemen, die zoo voortreffelijk tooneel is en wij hebben hierin een der redenen te zoeken, waar om Carmen nog steeds bij .-iet publiek zoowel van het schellinkje als de stalles zoo geliefd is. Er is in heel de opera-literatuur geen tweede rol aan te wijzen, welke een kunstenares ook als actrice zoo groote kansen biedt als Carmen. De rol van Carmen zit niet aan een bepaalde tradi- tioneele opvatting vast, zy kan, omdat zij zoo veel perspectieven biedt tel kens weer nieuw gecreëerd worden. Car. men zal steeds weer verschillen al naar de persoonlijkheid van de kunstenares, die de rol te vervullen krijgt. Het ls ln dit opzicht wel interessant eens te hooren, hoe Jane Bourguignon. de Carmen van de prachtige Wagner- opvoering in November te Amsterdam, deze rol zag. Zij heeft hiervan "erteld aan Herman Rutters in een ntervlew voor het Alg. Handelsblad: Jane Bour guignon ziet Carmen niet als canaille maar „digne", waardig dus en vooral als vrouw, volkomen vrouw. (Hierin komt zij trouwens overeen met Gemma Bel- lincioni, die Carmen als de vrouw minnares zag). Carmen ls vrouw zegt Jane Bourguignon met een der Spaansche aangeboren gevoel van waar. digheid, die ten slotte het slachtoffer wordt van het noodlot. Zij handelt niet maar ondergaat. De kaarten zeggen het haar; zij onderwerpt zich bijgeloovig, maar toch fier, moedig en berustend. Van deze opvatting, die zeker bij ve len verwondering en ook bestrijding zal wekken een tzigane bijvoorbeeld is eigenlijk geen Spaansche maar een zigeunerin stond de Carmen welke zij gisteren bij de Italianen van Signora Luisa Sllva hebben gezien, wel heel ver af, ja, wij zouden kunnen zeggen, dat zij er vrij wel tegenovergesteld aan was. Waardig kon men deze Carmen aller minst noemen. Integendeel, deze vrouw was vooral In I (later werd het wat beter) wel zeer ordinair. Een meid uit een sigarettenfabriek, een Tzigane, zal mevrouw Luisa Silva misschien heb ben gedacht, maar zij heeft vergeten, dat Carmen de harten van alle mannen ook die der officieren in vlam zet. De Carmen, die wij gisteren zagen, was sterk verwant aan de vrouwen uit de matrozenbuurten van een havenstad. Een breidelooze, toomeloos-wreede, ontembare, bestiale Carmen is voor al wanneer men de figuur uit Prosper Merimée's novelle meer dan die van het libretto van Meilhac en Halèvy ten voor beeld neemt volkomen te verdedigen, eerder zelfs dan een Carmen, die „digne" is, maar ordinair en triviaal mag zy nooit zijn. De actrice moet Car men, hoe zij haar ook ziet, door haar kunst altijd adelen. Wie La Argentina heeft zien dansen, zal begrijpen, wat ik bedoel. La Argentina bleef omdat zij kunstenares ls ook als canaille of als boerenmeisje steeds voornaam. Dat nu konden wy van Signora Luisa Sllva on mogelijk zeggen. Ja, eigeniyk voldeed zy my In geen enkel opzicht ln deze rol. „Carmen zoo schryft Chavles Gaudier ln zyn be- langryke studie over deze opera van Bi zet moet zyn Jong. tenger, lenig, be- wegeiyk, overmoedig, geanimeerd, hevig en fier. Wanneer wy aan de opvoering van gisteravond terugdenken, dan zou den wij kunnen zeggen, dat deze Ita lia smsche Carmen precies al deze eigen schappen miste. En ook muzikaal kon zij ons allerminst voldoen. De stem van mevrouw Sllva ls zoo weinig geëgali seerd, dat het soms was. of er twee Car- mens zongen, één met een rauwe, leeiyke borststem en een met een veel beter middenregister en zelfs een mooie best, kernachtig en oorspronkelijk van SINT-SERVAES VAN PH. LOOTS. Een uitvoering van de laatste compo sitie van onzen vroeg overleden Haar- iemschen toondichter gewerd ons dooi de zorgen van de afd. Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond, welks voorzitter, Mr. J. D. van der Plaats, de byeenkomst opende. In zyn inleidend woord wees de spreker er op dat Ne derlanders niet spoedig overgaan tot het oprichten van monumenten: uit het feil dat te Haarlem behalve gedenkteeke- nen van Laurens Jansz. Coster, Frans Hals en De Genestet slechts voor Philip. Loots een monument is geplaatst (de Loots-bank in den Hout) mag men concludeeren hoe hoog Loots gewaardeerd werd. Loots is „als vele anderen, die de goden liefhebben", jong gestorven, ging spr. voort: toch heeft hy een groot aan tal composities nagelaten: een drietal symphonieën, een Pius-Cantate. een aantal missen, een Te Deum, koorwer ken, kinderliedjes enz. Spr. gaf daarna het woord aan den heer F. Primo, die onmiddellijk zijn declamatorium begon De tekst van Prof. Chr. Mertz laat n.l. den declamator als Cantor Felix de legende verhalen, zooals de Evangelist dat in de Passies doet; de muzikale in- lasschen: kinder- en volkskoren en reien zyn van lyrischen of beschouwen- der aard, wat ook op een zekere over eenkomst met de Passie wyst. Soli komen in het werk niet voor. De heer Primo declameerde met veel verscheidenheid van intonatie, veelal juist zeggend, soms naar myn gevoel iets te pathetisch, doch met voortreffelijke uitspraak van het Nederlandsch. Voor de afmetingen der zaal, de groote zaal van St. Bavo in de Smedestraat, had hy wellicht zyn stem iets forscher mogen gebruiken; al thans in den aanvang, toen ik in het achterste deel der zaal zat, ging veel van het gedeclameerde voor mij verlo ren. De muziek van Ph. Loots werd ten gehoore gebracht door een klein koortje onder leiding van mej Dora Loots, die behalve de leiding ook nog de begeleiding op zich genomen had en deze uitvoerde op een in Haarlemsche concertzalen ouden bekende uit de oorlogsjaren, dien we met gemengde gevoelens weer op het podium zagen, den grooten Duysen- vleugel, die altyd leelijk was en er met de jaren zeker niet beter op geworden is. Maar de koren waren goed ingestu deerd door mej. Loots en zij begeleidde met zekerheid en geestdrift, zoodat we. ondanks des vleugels blikken klank toch een voldoend denkbeeld van het werk haars vaders mochten verkrygen. De muziek van Philip Leots bij „St. Servaes" is zeer ongelijk van waarde en stijl. Een frisch. aardig kinderkoor van eigen melodisch karakter opent de ry. Dra volgt een inzinking: het kin derkoor „Zie, Vader van erbarmen" is aanmerkelijk zwakker. Zeer naïef klinkt daarna het „Gezegend, die komt in naam van den Heer", naïef vooral voor hem die de hemelsche openbaring van het „Benedictus" uit de Missa Solemnls van Beethoven kent. De verzen die nu volgen en die allen op ..eere(n)" rymen bieden voor een toondichter niet te veel inspiratiefs: het mannenkoor was daar ook niet op zyn best Het zou my te ver voeren de muzikale illustraties een voor een na te gaan; we mogen dus volstaan met hier en daar wat aan te stippen. In er.ke'.e koren, als in de Rei .Hoe is het hun zoo slecht vergaan" in het koor „Gcds Priester hield de altaar- wacht", volgde de componist den styi der oude Nederlanders, die men by Valerius aantreft en hier is hij op zyn (Van onzen Weenschen correspondent). De nieuwe president van de Oostenrijksche Repu bliek, Dr. Wilhelm Miklas. Vader van elf kinderen. Het lijdelijk verzet by de Posterijen, Telegraphic en Telephonie. Na acht jaren als president aan het hoofd van de Oostenrijksche republiek te hebben gestaan is dr. Michael Hai- nlsch heengegaan om een „otium cum dignitate" te genieten en in zijn plaats is bhsns Hofrat dr. Wilhelm Miklas ge komen, die sedert November 1923 on afgebroken voorzitter van jden Oos- tenrykschen nationalen raad is geweest. Hy behoort tot de christelijk^sociale partij, welke de (klerikale) regeerirvgs- partij van dr. Ignaz Seipel is. Vóór Hainisoh was Karl Seifcz de president der republiek. Seitz is een der voor naamste leiders van de sociaal-demo cratische party en ls tegenwoordig bur gemeester van Weenen. Na het roode staatshoofd Seitz had men acht jaar lang dr. Hainisoh, die absoluut neu traal was en na dezen komt thans een burgeriyke president. De Groot-Duit- schen en de „Landbilndler". die vroeger één blok met de chrisbelyk-socialen vormden, hebben zich thans van dezen afgescheiden en hebben een afzonder- lyken candidaat gesteld, namelijk den Weenschen politiepresident dr. Schoba. die door de socialisten ten felste wordt gehaat en steeds het mikpunt van aan vallen van de zijde der laatsten is. Op deze wijze wilden de twee bovengenoem de partijen het voorkomen, dat de socia listen wellicht by de keuze van het nieuwe staatshoofd met hen wilden sa menwerken. De „Bundesversammlung" heeft drie zittingen moeten houden, vóór de keuze van het nieuwe staats hoofd kon worden vastgesteld. De nieuwe president werd op den I5en October 1872 te Krems aan den Donau geboren. Zyn vader was ambtenaar by de Oostenryksche posterijen. Hy stu deerde philologie aan de Weensche uni versiteit en werd, nadat nU in 1895 ge promoveerd was, leer aar in het Duitsch, aardrijkskunde en geschiedenis. Hy kwam eerst aan een H. B. S. te Triest, dan te Prossnitz by Ollmuta in Bohemen en belandde dan aan een gymnasium te Horn, een klein stadje in het zooge naamde Waldviertel, niet ver van Wee nen. Hier werd hy rector van deze school. In 1907 werd hy lid van den „Reiohsrat" van het keizen-yk. Na de revolutie werd hy lid van de „provisori sche nationalversammlung", later van de „Konstituierende Nationalversamm lung" en naderhand lid van het derde lichaam, dat ln de plaats der twee ge noemde kwam, van den nationalen raad Ook was hy van Maart 1919 tot Novem ber 1920 Onderstaatssecretaris voor gods dienstige aangelegenheden. zyn gezin woont nog steeds te Horn doch ook te Weenen bezit dr. Miklas een woning. Hij is de gelukkige vader van niet minder dan elf kinderen. Op het oogenblik, dat de nieuwe president zyn waardigheid aanvaardt, zyn de toe standen hier te lande weer eens verre van aangenaam, want afgezien van de heftige politieke tegenstr y digh eden, waaraan men zich op den duur wel ge went, is het personeel der posterijen, telegraphie en telephonie sedert den vorïgen Zondag in lydelijk verzet ge treden. Het personeel toch verlangt als extra-toelage een bedrag, dat zoo groot is als het salaris van één maand. De regeering van haar kant wil den amb tenaren en beambten slechts dertig pro cent van het verlangde ^toekennen en daarmee zijn de laatsten niet tevreden. Daarom proclameeren zy de „passiva Resistenz", d.wz. dat, zy zich strikt aan de dienstreglementen houden, maar alles op hun doode gemakje doen. zy haasten zich niet. zij overwerken zich niet en zoodoende komt het, dat op alle postkantoren van Weenen bergen van brieven, drukwerken en postpakketten liggen, die reeds dagenlang liggen te wachten om onder handen te worden genomen. Doch de beambten hebben geen haast en de geadresseerden kun nen wachten. Op het „Hauptzollamt", het hoofdbureau der douane ie Weenen, liggen stapels en stapels kisten, doezen en pakketten. Of de inhoud ervan kan bederven of niet, wat kan het de aange- sfcelden daar schelen! De schade behoe ven zij er niet van te dragen, dat zijn anderen! Sedert vijf dagen heeft uw correspon dent nog geen enkele courant uit Neder land ontvangen. De eenige post. die lk de laatste dagen ontving, waren drukwerk jes uit Weenen zelf, die drie of vier da gen onderweg zijn geweest. We hebben reeds meer dergelijke toe standen by de Oostenryksche post ge had en ook herinner ik me nog heel goed een poststaking van een paar jaar geleden. Steeds vinden deze aardigheden in de maand December plaats, wanneer de posterijen het vreeselijk druk hebben en een ieder gaarne zijn zendingen zoo spoedig mogelijk zou zien besteld. Of wel men kondigt stakingen aan tegen den tyd, dat de jaarbeurs wordt ge houden of dat er een groot interna- Won aal congres zal plaats vinden. Zoo maakt men steeds gebruik, of liever ge zegd misbruik van de bijzondere omstan digheden en zoo wil men een druk op de regeering uitoefenen. Nu is de groote vraag, hoe lang het lijdelijk verzet zal duren en of het wel licht toch in een staking zal ontaarden, ofdat..„ wat wel het meest waarschijn lijk is... dat beide partyen iets toege ven en er dus een soort comnromis wordt gesloten. Dat is hetgeen hier in Oostenrijk meestal gebeurt, maar toch zijn de toestanden, zooals deze op het oogenblik zyn, verre van aangenaam. melodie en harmonie. Het walskoor ..Rozen in de haren" met zijn voort durende kringvormige modulaties doet dan wat anachronistisch aan: eer melodie la Tchaikowsky, harmonieën uit de school van Liszt. Dan komt een braaf, doch in geen opzicht uitmiddel puntig koortje ..Wie denkt een dieper droefheid uit", gevolgd docr de plotse ling uitbarstende heftige dramatiek van het „Dies Irae"; in de derde en vierde strophe daarvan verzwakt echter de muzikale zeggingskracht zeer. Een zeer frisch koor van jongens en meisjes treft dan weer in den aanvang van het vierde deel van het werk; de Rei ..Licht in de hemelen" voert ons in ge dachten terug naar de tyden van hei Verhulst en Rich. Hol. het Al'elujah. Amen! van het slot, dat imitatorisoh, hoewel niet streng fugatisch behandeld is, doet aan den stijl van Haydn den ken. Men ziet, er is van alles, en daar onder veel moois en goeds, maar toch te weinig van zuiver persoonlijken aard om ons te doen instemmen met de ver onderstelling. die de voorzitter van het Alg. Ned. Verbond in zyn inleidend woord uitte: dat het werk van Loots nog zou leven als dat van verschillende beroemden van tegenwoordig, onder wit hij Debussy. Ravel, Strawinsky en Ho- negger noemde, al vergeten was. in geer. geval kan ik dat aannemen ten opzichte van Debussy, wiens genie een geheel nieuwe aera opende. Wel zullen we de nagedachtenis van Loots blijven eeren als die van een beminnelijk, en hier en daar groot talent. De voorzitter dankte na afloop de uitvoerenden voor hun bereidwilligheid en hun uitstekende verrichtingen en hul digde mej Loots met bloemen. De heer Plelage bood haar namens leden van het koortje als dank voor de aangename en leerzame uren. onder haar leiding doorgebracht, een groot en fraai uitgevoerd portret van wyien haar vader aan. Deze uiterst fyne hulde werd door mej. Loots met zichtbare ont roering aanvaard en verwekte den harte- ïyken byval van alle aanwezigen. Ook de tekstdichter, prof. Chr. Mertz, die ln de zaal aanwezig was, verscheen op verzoek op het pedium en werd door den voorzitter toegesproken en door het pu bliek gehuldigd. KAREL DE JONG. RECHTSZAALDRAMA. Evenals Praag heeft ook New-York zyn rechtszaaldrama gehad. Toen Woensdag voor de Criminal Courts zekere Sydney Weiss wegens manslag terechtstond, haalde deze beklaagde op eens een revolver te voorschyn en open de het vuur op zijn dtie bewakers. Dezen beantwoordden, het met hun eigen wapens, en Weiss stortte ter aar de met een kogel in het rechteroog en twee in den onderbuik, niet echter dan nadat hy een der bewakers had verwond. Weiss stierf tydens het transport naar het ziekenhuis. EEN VLIEGER ZOEK. In Duitschland maakt men zich vrij bezorgd om het lot van kapitein Giin- ther Plüschow, den vermaalden vliege nier van Tsingtau. die op een vliegtocht naar Vuurland met zyn watervliegtuig zoek ls geraakt en vermoedelyk in de onbewoonde sneeuwbergen van Zuid* Argentinië heeft moeten landen. Plüschow is eerst in een kleine kotter den oceaan overgestoken en wilde daar na het onbekende deel van Vuurland exploreeren. Men is geneigd, gezien het succesvolle avonturen: verleden van Plüschow aan te nemen dat, zoo iemand, hy er in slagen zal, zich uit moeite en gevaar te redden. BIJNA 60.009.000 AAN PENSIOENEN. Naar uit een overzicht van het mi nisterie voor de Pensioenen blijkt, ont= vangen thans nog 1.584.850 personen Britsche oorlogspensicenen of -uitkee- ringen. In het afgeloopen jaar zyn 27-000 ooriogspensioentrekkers overleden terwijl 2500 oorlcgsweduwen zyn her: trouwd. De totale pensioenuitgaven beliepen over het afgeloopen jaar meer dan 59 miliioen pond sterling, hetgeen tegen over het voorafgegane jaar een vermin* dering met meer dan 3 miliioen pond sterling beteekent. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. PER REGEL. gij Ifaliano koopt ter verlichting Uwer hoest en verkoudheid, dan zult II ondervinden, dat Uwe keuze de juiste is. gij het koopt als lekkernij, dan znlt U door den fijnen smaak er steeds weer naar terug verlangen. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct per ons.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10