STADSNIEUWS De ongeschreven wet de Centrale FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder F„f A A pi? I*. -- -r. ïj JN DINSDAG II DEC. 192S No. 3798 NEDERLANDSCH-INDIë EN DE NEDERLANDSCHE KOOPMAN. Nadat tri 1800 de Oostindlsche Com pagnie was opgeheven doorleefden onze vestingen in Nederlandsch-Indië vo'e avonturen. Generaal Daendels werd naar Indië gezonden om daar verschillende toestanden te redderen. Daendels heeft er goed werk gedaan, zij het ook met een onzachte hand en zonder zich te storen aan de klachten van de belanghebben den. Na den val van Napoleon belast ten de Engelschen zioh met. het bewa ren van de Nederlandsohe koloniën en rij hebben dat zóó goed gedaan, dat twee van de voornaamste, namelijk Cey lon en de Kaap de Goede' Koop aan hun vingers zijn blijven kleven, om nle: te spreken van Singapore. Wij mogen ons nog gelukkig pryzen, dat het Inhalige Engeland toen einde lijk de toestand in Europa weer gerec- derd was, geen grooter bewaarloon heeft gevorderd en dat zou het cok zeer zeker gedaan hebben, wanneer in dien tyd eenig direct voordeel aan Indië te behalen was geweest en vooral wanneer het de raadgevingen van Raffles, die tijdens het Engelsche bewind als gou verneur was opgetreden, gevolgd had Het zonderlinge geval deed zich voor, dat terwijl het Engelsche Gouvernement bereid was tot teruggave, zijn eerste dienaar met hand en tand trachtte vast te houden aan een gedeelte van het be - zit. dat hij van gewicht achtte voor zijn land. Tenslotte liep natuurlijk deze zon derlinge rebellie op niets uit; Raffles verloor het pleit en Indië kwam in onze handen terug, uitgezonderd de hierbo ven genoemde streken. Dat is ongeveer een eeuw geleden en het ligt niet 'n mijn bedoeling uitvoerig de historie van deze eeuw na te gaan; dit is evenwel zeker, dat nog lang daarna de Neder landsohe regeering niet dan met tegen zin tot uitbreiding van ons gezag in Indië overging, zoodat zelfs omstreeks 1870 nog een toenmalige Minister van Koloniën openhartig uitsprak, dat de 6trop voor Nederland grooter werd naar mate het gezag zich uitbreidde. Latc-r Is men op dat bekrompen inzicht terug gekomen en het is de moeite waard, >p dit oogenblik eens na te gaan, hoe de toestand thans geworden is en hoe wij tegenover het bezit van Insullnde staan temeer omdat er in de laatste jaren stemmen opgaan, die het noodig vin den dat het Nederlandsohe gezag van Indië afstand doet en zooals men da' pleegt te noemen, het Indische volk aar. «ichzelve overlaat. Wat Professor Treub daarvan denim heb ik met een enkel woord vermeld in het interview bü gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. Kij staat in dat ppzicht niet alleen; hij vindt daarin o.a. steun by Professor Van Eerde, die de fundamenteele waarheid in zijn beschouwingen over land- en volken kunde van Nederïandsch Indië heeft blootgelegd, namdlijk dat er geen In disch volk bestaat, maar wel een reeus van 'volksstammen, die onderling niet het minste verband hebben, op tal van punten uiteen!oopende gewoonten en gebruiken bezitten en die zeer zeker el kaar zouden beoorlogen of trachten te onderdrukken, wanneer er geen gezag boven hen was, dat dit verhinderde. Een van de schrij'vers over dit onderwerp (en het zijn er vele) betoogt, dat, even min als van een Europeesch volk, ge sproken kan worden van een Indisch volk, een omstandigheid die de voor standers van Indies onafhankelijkheid gemakshalve maar liever over het hoofd zien. De vraag is nu, hoe de Nederland- sehe koopman in deze dagen tegenove. Indië staat en daaraan knoopt zich een nog veel belangrijker vraag vast, namelijk hoe het Nederlandsohe vólk staat tegenover onze Oostindische be zittingen. In het algemeen kan zonder overdrijving worden gezegd, dat de ge middelde Nederlander voor zijn koloniën al bitter weinig belangstelling heeft, er weinig van weet, er op de scholen weinig over leert en vaak Indië beschouwt als een soort van melkkoetje voor een hand vol kapitalisten, waarover de rest van ons volk zich niet druk behoeft te maken. In den zomer van dit jaar heeft in een uitvoerige rede de voorzitter van de Ne derlandsohe Maatschappy van Nijver heid en Handel, Mr. C. H. Guépin, op de algemeene vergadering van de maat schappy in Middelburg opmerkingen ge maakt, die verspreid mogen worden onder ons geheele vólk. „Wij kunnen gerust zeggen", zeide daarby de voorzit :er, „dat een scheiding van Nederland en Nederïandsch Indië een ramp voor Nederlandsch-Indië zou zijn" en hy voegde er zooveel cijfers en bijzonderhe den aan toe, dat men zonder bezwaar kan zeggen, dat de ramp voor Neder land zelf niet geringer wezen zou. He» toeval wilde dat juist Ln die dagen een conflict bestond tusschen de directie van de scheepswerf ,13e Schelde" tt Vlissingen en het grootste gedeelte van haar personeel, een conflict, dat sedert dien tijd gelukkig is opgelost. De algemeene vergadering van dt Maatschappy zou volgens een lang var. te voren gemaakte afspraak, het bedrijf in die dagen gaan bezichtigen en het spreekt vanzelf, dat die bezichtiging een mislukking werd. Het eenige, wat de bezoekers zagen, was een groot bedryi. dat sta stond en bulten de poort eer. groot aantal stakende arbeiders, binnen de poort e>en militaire wacht, die de op dracht had er op toe te zien, dat de orde niet zou worden verstoord. Van dit be drijf nu zeide de voorzitter, dat ruim 95 van de binnenkomende orders in dit werfbedrijf afkomstig waren van ree- derijen, die op Indië varen of van het Nederïandsch-Indische Gouvernement, zoodat dus bijkans allen, die bü die werf betrokken zyn, zoowel de staf van ingenieurs als het technisch en admi- 'nistratief personeel en ook de ongeveer 2000 werklieden met hnn gezinnen di rect leven van de relatie tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indië. Hij wees in zyn rede ook op het feit, dat er op Java ruim 180 suikerfabrieken werken, alle modern ingericht om de concurrentie met andere landen te-kun nen volhouden. Jaarlijks worden uit de winst zeer belangrijke bedragen afge zonderd voor nieuwe machinerieën en herstellingen aan de bestaande en de be langrijkste onderdeelen van die installa ties worden voor een zeer groot deel in Nederland gemaakt in de machinefabrie ken van Stork te Hengelo, van Werk spoor te Amsterdam en van Plgee te Haarlem. „Hoeveel minder technisch en admi nistratief personeel, maar ook hoeveel minder arbeiders zouden", zeide de voor ter in zyn rede, „by deze en soortge lijke fabrieken werk vinden als deze büna regelmatig jaarlijks terugkeeren- de bestellingen eens ophielden binnen te komen." Maar er is nog veel meer: twee grootc stcomvaartlynen, de Stoomvaartmaat- schappy „Nederland" en de „Rotterdam- sche Lloyd" onderhouden de geregelde vaart met Nederïandsch Indië; deze maatschappyen geven aan onze werven belangrijke opdrachten: alleen de Sfcoomvaarbmaatschappü „Nederland" betaalde ln 1927 ruim 4 1/2 millioen aan Nederlandsohe werven voor herstel lingen, „Wat dit cü'fer be teek ent voor den Nederlandschen arbeider", zoo zeide de voorzitter, „begrijpt men eerst goed, wanneer men hierbij in aanmerking neemt, dat bij reparaties een zeer groo; percentage van de rekeningen voort spruit uit arbeidsloon en slechts een klein percentage komt op materiaal, zoodat dus bij het uitblijven van deze jaarlyksche opdrachten, eenige millioe- nen minder loon zouden worden uitbe taald aan disgenen, die werkzaam zijn aan de dokken te Amsterdam en te Rot terdam." Hst is niet mogelijk om in het korte bestek van diit artikeltje de rede van den voorzitter op den voet te volgen en alle cijfers weer te geven, die hü daarby te pas bracht Laat ik dus in het kort een kleine opsomming geven: in 1927 werd door de Koninklyke Pakketvaart in Nederland voor nieuwen bouw voor meer dan 15 millioen aanbesteed; de Twentsche industrie vindt een groot afzetgebied in Indië; van de Koninklijks Maatschappy tot Exploitatie van Pe troleum bronnen leven ln Indië 40.000 inlanders en ruim 2000 Europeanen met hun gezinnen. Deze maatschappy plaat ste in 1927 voor 19 milliioen aan bestel lingen in ons land en betaalde in Neder land en in Nederlandsch-Indië teza men voor f 97.000.000 aan belastingen. Daarby komen bestellingen van de Nedenandsch-Indische Spoorwegen, van de Nederl andsch-Indische Tramanaat- sehappy, van lichamen als de Billiton- Maatschappij. van de Nederïandsch- Indisohe Gasmaatschappij, van grooie cultuurliohamen op Java en Sumatra De Handelsvereniging Amsterdam stichtte in Oost-Java welvaart door de oprichting van twee Indische Suikerfa brieken, waarvoor machinerieën bij verschillende Nederlandsche fabrieken werden besteld. Hoeveel leveren fabrie ken als Tieleman en Dros Jaarlijks voo: de export van vleeschwaren in blik, hoe veel onze jamfabrieken aan Jams. hoe veel onze boterindustrie aan boter in blik! Er werd ln 1927 uitgevoerd naar Nederïandsch Indië voor 2 12 millioen aan marktproducten, voor 6 ton aan ingemaakte groenten, voor 13 ton aan kunstmest voor ruim 6 millioen aar, ijzerwaren, voor 2 millioen aan chemi sche producten, voor ruim 50 millioen aan manufacturen, voor 2 millioen aan drukwerk, voor 11 millioen aan sigaren, voor ruim 14 millioen aan fabrieks- m landbouwtoestellen. voor by na 3 mil lioen aan gedistilleerd en bier en voo: bijna 2 millioen aan verfwaren en hierbij is nog niet gerekend de export van Ne derïandsch Indië naar Nederland en hat personeel dat erbij noodig ls. Wat zou den de talrijke bedienden, werkzaam bü de exporthuizen. de Indische bank instellingen. cultuurmaatschappijen, je importhuizen van koloniale producten, bij de grossiers en makelaars en bij de veembedrijven wel zeggen, wanneer Am sterdam en Rotterdam niet meer de belangTijke internationale markten voor de tabak van Oost-Suinatra, van Mid den- en Oost-Java waren. Nog veel meer gegevens werden door dezen spreker in zyn rede verschaft om aan te toonen. dat vele mihioenen in Nederland niet zouden worden verdiend, wanneer er niet zulk een innige relatie op handelsgebied en op het terrein der nijverheid tusschen Nederland en Indië bestond. Wij zijn maar een klein land er. onze eigen industrie heeft dus voor haar ontwikkeling de grootste behoefte aan export. Ieder ander land weert zooveel het kan de producten van onze nijverheid door beschermende rech ten af, zoodat het de grootste moeite kost daar opdraohten te krijgen, die menige winst overlaten. Van groote be- teekenis is dus een afzetgebied, waar onze eigen taal gesproken wordt en waar onze eigen vrienden wonen. Wanneer dat afzetgebied niet meer bestond, dan zou Nederland, voortaan weer ge noodzaakt zich te beperken tot landbouw, veeteelt en visschery, dalen tot den toestand van een land als Denemarken. J. C. P. VCOR DEN POLITIE. RECHTER. Nieuw vonnis. Een vorigen keer maakten wij mel ding van het geval van den voormaligen kantoorbediende bü een firma hier te- stede, wiens zaak tydens zijn aanwezig heid in het Gerechtsgebouw werd be handeld en toch Ln zyn afwezigheid, omdat hü den deurwaarder om de een of andere reden niet verstaan of ge hoord had, toen zijn naam werd opge roepen. Toen het vonnis twee maanden ge vangenisstraf al gevallen was, ver scheen de verdachte nog. De Officier had zün eisoh gemotiveerd door te zeg gen dat de verdachte geen belangstel ling voor zyn zaak had getoond, anders was misschien een voorwaardelyke strai geëischt en opgelegd. De Politierechter kon natuurlijk na de versohyning van verdachte aan 't reeds gevallen vonnis niets meer veranderen, maar adviseerde hem in verzet te ko men. Dezen raad heeft verdachte ter harte genomen, zoodat hü Maandag werd ver oordeeld tot een voorwaardelyke gevan genisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar, toewüzlng aan de Reclasseering en de bijzondere voor waarde dat hy binnen 2 jaar aan de firma 100 moet terugbetalen: de som waarvoor hü haar had benadeeld door diefstal van postzegels. Huls binnengedrongen. J. v. d- A. en L. N. v. D. drongen op 15 November jl. op klaarlichten dag een onbewoond perceel aan de Oranjekade aan de achterzyde binnen en begonnen een greote looden afvoerbuis van een privaat door te zagen. De buren hoorden geruoht en waar schuwden de politie. Spoedig waren een inspecteur en twee rechercheurs ter plaatse. De indringers hadden zich in den kelder verscholen maar werden spoedig geknipt. De buis was bijna geheel doorgezaagd; de zaag lag in de keuken. De tweede verdachte beweerde nu dat het niet hun bedoeling was geweest, de buis mee te nemen. Hij had juist tegen zün kameraad gezegd: „Laten e maar heengaan!" toen de politie op het too- neel verscheen. Het O. M. achtte het ten laste ge legde: diefstal in vereeniging, bewezen en vroeg voor elk S maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest» De verdediger. Mr. C. Blankevoort, refereerde zich aan het oordeel van den Politierechter, wiens vonnis conform den eisch luidde. Misbruik van vertrouwen. H. J. W. R. V., een zwerver, die nu en aan onderdak krygt by het Leger des Heils, kreeg op 13 November JL opdracht van den administrateur van het Leger des Heils alhier verschillende goederen te halen bü een dame te Bioemendaal. Daarby was ook een naaimachine. De andere goederen kwamen bü het Leger des Heils te Haarlem aan. de naaima chine echter niet» De man had de ver- .e.ding niet kunnen weerstaan en de ma chine onderweg voor 3 verkocht. Aanvankelyk ontkende hü maar nu voor den Politierechter legde hy een vol- .edige bekentenis af. Het O. M. vond het zeer ondankbaar van hem het Leger des Heils. dat hem dikwyls gesteund had. te bestelen en e.schte 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. De Rüke, pleitte net opleggen van een clemente strai omdat het hier een ongelukkigen mar. gold. De Politierechter veroordeelde den ver dachte tot 6 weken ge', angenisstraf met aftrek van voorarrest. HAARIEM'S KINDERKOOR „LMEK NOS". Haariem's Kinderkoor ..Inter N06" gaf Maandagavond onder leiding van c:r. ïser Jan Booda in het Gemeentelij.: Joncertgebouw een concert, waarvco. nze bekende Haaiiemsche zangeres m:- .uffrouw Betty Dijkstra haar z:er ge card eerde mode werking verleende. De belangstelling was zóó groot-, da ie zaal byna geheel gevuld was. He podium werd bijna geheel in beslag ge .omen door de 183 kinderen, die vój iet concert honderd-uit met elkaa .raatten, maar nauwelijks had de hee Sooda zyn dirigeerstaf opgeheven, c: e juichende schare was muisstil er. oven later klonken de frissche tone: van het eerste nummer van het pro jramma: „Ons lied" van Lutdr var. i'ectsrode. Hoe pittig weid deze beken- 3e melodie gezongen, ovenals het nie minder bekende „Wees gegroet, vol- .choone Lentetijd" van Cath van Ren .-.es. Het publiek was zeer gul met zün ap >laus. Mej. Dijkstra die by haar komst reed met gejuich begroet werd, zong achter eenvolgens „Meezeken", „Wiegeliedje' on ,JDe Nachtegaal" van H. Zagwyn. D oegaafde zangeres had natuurlijk vee .ucces, vooral by het laatste lied, waar bü zy glashelder het prachtig geluid .an den nachtegaal nabootste. Hoewei jdgrypelijk, was het toch jammer, da iet publiek met zyn by'valsbetuiginger. .liet wachtte totóat de heer Booda me: lijn begeleiding klaar was. De laatste pianokl anken gingen daardoor finaa verloren. Hoewel het programma voor ait con cert rykelyk voorzien was, werden nog ie volgende drie extra liederen gezon den: „Sabientjc" en „Jokkentje" var. Nelly van der Linden Snelrewaard— BoudewUn, en „Dansliedje" van Geer- irude van Vladeracken. Daarna werd begonnen met het eer -te deel der kindercantate „Naar dc Heide", een stuk voor koor, sopraan solo, declamatie, piano, twee trompa, ten, hcorn, trombone en kleine trom De laatste instrumenten wei-den dco: leden van „Harmonie-Crescendo" be speeld. Die waren dus in goede ban den). De woorden zyn van Vada en c. muziek van A. H. Amory. Als plaat der handeling in deze bijzonder leven, iige cantate hadden de auteurs zich een der heuvelachtige hoidesfcreken var Jelderland voorgesteld. Het is dan ook deze schoone provincie, waarvan oj: uitbundige wijze de lof gezongen word'. Mej. Dijkstra had in deze cantate een dankbare rol. zy kon zich met haa' machtig geluid vaak geheel geven Z., ontpopte zich bü deze gelegenheid ooi als een uitstekende decianiatri.ee. toer sij een sprookje moest vertellen. Tot in de verste hoeken van de zaal waren ai -aar woorden heel duidelijk te verbaan Zü kreeg-zeer verdiend een „open doek je". Mevrouw Janny Neuman—Leeflar.-: zorgde voor een uitstekende muzikaie begeleidlng. De heer Booda, die met deze uitvoc •ing weer een mooi staaltje van zitr kunnen heeft gegeven, heeft reden te over om tevreden te zün. De avond werd gesloten met. het ..Huzarenlied" van Willem Galesloct en „Marsoh" van A H, Amory. EN GIJ, KAMERAAD T Door het bestuur der afdeeling Haar lem van den Centralen bond van trans portarbeiders wordt aan de leden per circulaire medegedeeld dat de film van den Transportarbeidersbond ..En gü kameraad?" welke door de Polygoon werd vervaardigd, op 8 Januari alhie: zal worden vertoond. Dit is de eerste film die een orga nisatie van den bond. waarin hü d; leden organiseert, heeft doen vervaardi gen. Daarnaast komen in deze film eenige sterk sprekende anti-oorloge fragmenten voor. De vertooning zal. naar wü vernemen plaats vinden in het Gemeentelijk Concertgebouw. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS Zaterdag vergaderde de afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onder - wüzers. Een nieuw lid ls toegetreden er. een lid is uit een andere afdeeling over gekomen. De voorzitter deed verslag van een be zoek bU den nieuwen wethouder van on- öerwüs en van een onderhoud met en kele raadsleden. Onder applaus der vergadering bracht de voorzitter dank aan de St. Nicolaas- commissie voor het prachtige werk, dat ze weer verricht heeft. Verslag werd uitgebracht van het bui tengewoon congres, gehouden in Am sterdam ter bespreking van de salaris herziening. Duidelijk kwam de ontstem ming tot uiting, welke er onder de on- denvyzers heerscht over deze zaak. Var het georganiseerd overleg ls een paskwil gemaakt. In behandeling kwam het advies aar B. er. W. inzake toelating tot en reorga nisatie van de Handelsavondschool Het tontwerp-advles werd goedgekeurd. Aan de orde was verder de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergade ring. welke op 27 en 28 December gehou den wordt te Arnhem. Verschillende voorsteilen, zooals het aanstellen van een derden bezoldigden bestuurder, con tributie-regeling. het aantal stemmen en afgevaardigden ter algemeene vergade ring. werden uitvoerig besproken. Tot afgevaardigden werden gekozen de heerer. G. Brouwer, J. Panman. C. J Rijkers en F. Schaft: tot plaatsvervan ger de heer S. P. Doek. Besloten werd. dat de afdeeling de zaak Openbare School en de aubade b|j den Raad aanhangig zal maken. Vastgesteld werd het nadere schrüver da: de afdeeling op verzoek van den Raad zal zenden. Inzake de benoemingen van tegenstanders van het Openbaar lager onderwijs. Meer dan een typeerend staaltje werd door de leden meegedeeld. Het is wel gebleken, dat het Bondsadres in de kringen der onderwUzers met groote instemming is ontvangen. SCHOOL- EN WERKTUINEN. Op den tuin a^n de Pijlslaan is a.s. Woensdag 12 December tusschen 2 en 3 uur gelegenheid voor dc kinderen dc kool van hun tuintje tc oogsten. Met 't oog op dc werkzaamheden op den tuin aan de Klcvcrlaan is daar dit jaar geen bocrckool geplant. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug tc bekomen bij: Wcijcrs, Sta< i'ingstraat 1, abonnement; v. d. Veldt Oranjeboomstr. 82, horloge; J. Snel» iers. Zomcrvaart 18. actetasch, de Groot, Bildcrdijkstr. 10. etui met pen; dc Jong, Wilhclminapark 7. hand» schoen; v. d. Burg. v. 't Hoffstr. 19 hond (wit); Dijkstra. Brouwersvaart 4 idem (herder); Kennel Fauna. kat. ge bracht door Winkels, Gr- Houtstraat 11; Mol. Lange Hccrcnstr. 46 rood. ketting; Akkerman. Houtmarkt 15b rood. portemonnaie; Hendriks. Gast, huislaan 97, rijwiclpomp; Veldhuis. Ovcrtonwcg 24. rijwiel; Locrakker Billitonstr. 32. rijwielbclastingraerk in etui; Boogaard, Tuficlastraat 32. rozen krans; Donsclaar. Spijkcrmanslaan 2a. idem; Loogman. Parkstr. 1. schoen; v. Hcusdcn. Olicslagerslaan 5. speld; v. d. Berg, Dr. Lcydsstraat 119, stempels. Politiebureau Smcdcstraat, armbandje behangselpapier, ceintuur, handschoen, idem, idem kaart, gramofoonslingcr; Gosewehr, Ten Katcstr. 2, rambam!' horloge; van Gils. Da Costastraat 3 idem; Burggraaf, Brouwersstrnat 78 handschoen; v. Roon, Zuidcr»Buiten» spnarne 34. Bouma. Bnrcndscstr. 19 zw., idem: Boom. Harmcnjansweg 57 u idem; Broertjes- Tcrnatestraat 40 idem; Oling. Harmcnjanswcg 76, hand» schoenen; Jansen, N. Kerksplcrn 14 rood. horloge; Kennel Fauna, Parklaan. hond (basterd fox), gebracht door Vrugt, Hoogewoerdstr. 8; Booij. \Vcs« ierhoutstr. 11. lucifersctui; dc la Court Adr. Loosjcsstr. 27. mes: Zonneveld Reg-dierste. 19. oorbelletjes; Veeringa N. Tuindorplaan 32. portemonnaie m inhoud: Bel, Timorstr. 180. idem; Max Tetterodcstr. 14, idem; Ten Have Spionkopstr. 11, idem: Helmond. Oost vest 4, idem: v. Schaik. Oorkondclann 24. penning; Donsclaar. Spiikermans» laan 2n. rozenkrans; Hcijnis. Scma» rangstr. 17. rijwielhclastingmerk: Ruijj1 rok, Korte Jansst'sa» 4. idem: Wede- kind. Allanstr. 73. idem; Kok. Brou» wersstr. 89. sjaal: de Klerk. RePzstr 17 rood. sleutels; V'ijmen, Obistr. 31 sierspeld; Anrdcma. Rorneostr. 18. schoentje: v. d. Kk-ij. Kedocstr. 10. sleutels; Wiikgebouw. Molenaarstr. 18 standaard: Marchant. Vooniitgangstr. 17. sleutel; v. Ommeren. KI. Houtstr 20. kindertasch; Scrné. Kcnncmerstr. 48. idem: Bcstcman. Scringenstr.. taseh Ploeg. Meester Joostcnlaan 19, Vlic» gende Hollander. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ik b0 cents per regeL Geen enkele geschreven wet eischt van U een levensver zekering. maar zi|t Ge met moreel verplicht Uw gezin veilig tc srcllcn Dc tarieven van De Centrale maken het ook bij een klein inkomen mogelijk, dezen morcelen plicht tc vervullen. RUNSTRAAT. DEN HAAG KAMER VAN KOOP HANDEL. ADRESSEN AAN DE TWEEDE KAMER. Dc Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft twee adressen gericht aan de Tweede Kamer. De vlssehcrshnven te IJ malden. In het eene adres betuigt de Kamer haar instemming met het op 24 Novem ber aan de Tweede Kamer verzonden adres door de Vereeniging van reeders te IJmuiöen aangaande het wetsontwerp tot aanwüzing van den tak van rijks dienst. omvattende de IJmuider vis- schershaven. voor een beheer als be doeld in art. 83 der Comptabiliteitswet. De Kamer dringt er dan ook op aan, dat art» 2 van bedoeld wetsontwerp in dien zin gewijzigd wordt, dat de belde havenkommen en de havenboorden hier van uitdrukkelijk zullen zijn uitgesloten. Verlaging van den gedistilleerd-accijns. Dit een vertrouwelijk schrüven van den Minister van Arbeid. Handel en Nij verheid vernamen wy. aldus schrijft de Kamer in een tweede adres aan de Tweede Kamer, dat het in de bedoeling ligt opslaglocaüteiten aan te wüzen bul- ton de plaatsen, waar publieke of alge meene entrepóts zün gelegen en wel ten hoogste één voor het gebied van 'edere Kamer van Koophandel. Zonder vooruit te willen lcopen op dc gedetailleerde uitvoering dezer regeling meent de Ka mer voor haar district in ieder geval te moeten aandringen op de aanwüzing van meer dan één dusdanige localiteit. Het wil haar zelfs voorkomen, dat de meest practische wUze van te werk gaan zou zün om ln alle grootcre gemeenten van haar district (Beverwyk, Haarlem, Haarlemmermeer. Hillegom, IJmuiden en Zandvoort) gelegenheid te geven ge distilleerd op te slaan. Naast de wanscheiykhcid van een zoo "root mogelük aantal gemeenschappe lijke opslagplaatsen zou de Kamer ook met aandrang willen bepleiten, dat op ruime schaal aan grossiers en andere be drijven, welke met groote voorraden werken, wordt toegestaan deze te doen verzegelen ter plaatse waar zü zich be vinden. ARREIDERSREISVEREENTGING, A.s. Donderdagavond zal de arbeiders- vereeniglng „De Natuurvrienden" een ledenvergadering houden in „Olympia". 13e hoofdpunten van de agenda zün. be spreking sammverkirg met het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling en ln verband hiermede, algeheele bestuurs verkiezing, omdat vele bestuursleden zich niet meer herkiesbaar willen stellen. De bondsvoorzitter de heer M. Borsje zal tegenwoordig zün om in het kort uit eej t« zetten waarom samenwerking nooqig is. Daar de afdeeling Haarlem »oo schrUft men ons tegen deze samen werking heeft gestemd, zullen wel vele leden ter vergadering komen, ora voor hun belangen op te komen. VOORKOMEN VAN ONGELUKKEN. Men seint ons uit Den Haag: Vertegen woord: gers van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers hebben dcrer dagen met vertegenwoordigers van N.V.V., R.K.W. en het C.N.V. het vraag stuk tot voorkomen van ongelukken besproken ën daarby ln het by zonder uitvoerig van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van het in het leven roepen van commissies <jte de veiligheid van ondernemingen zul'-rn bevorderen. De besprekingen worden in een vol gende bijeenkomst voortgezet» (Een verhaal ait den tyd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 28) Dan moge de hemel ons verder bij staan. Marlborough nam zyn bepluim- den hoed af. welk voorbeeld de beide anderen volgden. Zoo begon de historische dag. welks avond vyftigduizend dooden op het slagveld zou vinden. Marston had zün taak volbracht. De Lanciers de achterhoede waren de brug gepasseerd; de artillerie stond aan de overzijde van de rivier in stelling en braakte dood en verderf; de Infanterie vuurde zonder ophouden en dreef stor menderhand een wig in de gelederen van het vüandelüke leger, dat aangetast op een punt waar geen aanval verwacht was begon te wijken. Anthony hield zyn oogen strak geves tigd op een Fransch vaandel, dat dicht- by boven een afdeeling voetvolk en rui terij wapperde, zyn opdracht was uit gevoerd vólgens de letter; hij was nu vrij om op eigen gelegenheid te han delen. Hü gaf Moonstone de sporen; hij vuurde het dier aan met zün stem en met zün hand; hy zwaaide zyn zwaard en reed op de verwarde gelederen van de Fransche cavalerie in; achter hem reed Mark Fagan vastbesloten zijn mees ter te volgen waar hü ook gaan zou, te volgen tot in den dood. Ze baanden zich een weg. Marston's zwaard scheen onweerstaanbaar, hij weerde alle aanvallen af. De kogels flo ten hem om de ooren; hü scheen on kwetsbaar. Hy hakte in op een afdee ling voetvolk die hem den weg vrilde ver sperren; hü verstrooide ze als kaf voor den wind. De Fransche standaard was nu vlak boven zün hoofd; er kwam een gordijn van bloed voor zün oogen; het rumoer van het slagveld verdoofde zijn coren: het knetteren van het musket- vuur het dof gedreun van het kanon. "net woeste hinniken der paarden, de stervenskreten der zwaar-gewonden. Het Hitste door zyn opgewonden hersens, dat thans zijn ooger.blik gekomen was, de groote kans van zün avontuurlijk le ven. De standaard was bevestigd aan een stok; Anthony boog voorover en greep hem met zijn linkerhand en met een krachügen rok brak hy het hout doormidden. Snel als de weerlicht keer de hij zün paard en rende terug naar het legerkorps van generaal Churchill dat zich achter bem bevond en nu ac tief deelnam aan den stryd. Weer moesten hy en Mark zich met het zwaard een weg banen. De Fransche gelederen hadden zich gesloten om den dapperen maraudeur den terugtocht af te snyden. Het leek haast niet mogeyk om levend uit deze hel van schieteDde en houwende mannen terug te keeren. maar generaal Churchill's scherp oog had de dappere poging en haar succes gezien en ook het gevaar waarin de stoutmoedige generaal zich bevond. HU dirigeerde een eskadron lanciers naar 't bedreigde punt en deze dreef de Fran- scben uiteen die Marston den pas wilden afsnijden. Hij was gered. Hy zwaaide den ver overden standaard maar viel toen op eens voorover ln het zadel. Vele handen werden uitgestoken om hem te onder steunen; hü werd van zijn paard getild zün gezicht was doodsbleek. Generaal ChurchU! reed naar hem toe en steeg van zijn paard; onmiddellijk achter hem kwam oen dokter d'-e zich over Marston heenboog om de oorzaak van het plotseling ineenzinken vast te stellen. Hü zag onmiddellijk wat er ge beurd was een musketkogel had den generaal in don schouder getroffen op het moment dat hij ln veiligheid schoen te zün. HOOFDSTUK XXI. Sir Anthony Marston. De stralen van een late namiddagzon vielen door de kleine vensters van de kamer, waar Anthony Marston lag toer. hü by bewustzijn kwam. Hy lag op een rustbank. Hy probeerde zich op te rich ten. uitte toen een kreet half van pijn. half van verbazing over zyn zwakte. Onmidöellyk was Fagar. aan de zijde van zün meester, hield zijn arm onder zyn schouders en liet hem van het Ijs koude bronwater drinken. Anthony dronk met lange teugen; hU was dorstig en liet zich toen weer neer vallen op de zachte kussens. Op dat oogenblik drong het tot hem door. dat hy gewond was; het laatste bedrüf van den strijd kwam hem weer levendig voor den geest; de steigerende paarden, die de kanonnen over de brug trokken: de aanval op Marsin's troepen; ri;n eigen wilde jacht naar de standaard en hoe hij teruggekomen was met de begeerde trophee in zün hand. Zijn blik werd getrokken raar een hoek van de kamer, waar de vlag, waarvoor hy zoo veel had gewaagd, was neergezet. Fagan volgde ziln blik en beantwoord de de gedachte, die hü in de oogen van zijn meester las Ja Sir. daar staat sfj; de Hertog ae'J heeft bevel gegeven dat u naar den molen gebracht moest worden u cn de standaard van den Maarschalk. Een blos, deels van zwakte, deels van genoegen kleurde het gelaat van den gewonde. Vertel mü wat er gebeurde; fluisterde hy Mark haast onhoorbaar toe, maar Mark's ooren waren scherp. Het was een schitterende overwin ning. antwoordde deze, de grootste in de wereldgeschiedenis. De Fransche Maarschalk, generaal Tallard, is in de koets van den Hertog teruggebracht: cr wordt gezegd dat zy dertig duizend mar. hebben verloren; wy hadden ook vele dooden; hun standaardvlaggen zün buit gemaakt en de hoofdofficieren zyn ge vangen. Er volgden eenige oogenblikken ran stilte, toen vroeg Marston: Ben lk zwaar gewond? Neen. sir; zy hebben den kogel er uitgehaald en de dokter zegt, dat er geen gevaar is; maar u hebt veel bloed verloren en ruit lang zwak zyn. Toen voegde hy er aan toe: zync Genade is hier. Hü heeft mU bevolen dat ik hem moest berichten wan neer u by kennis kwam. Ik za! dadelijk naar hem toegaan. vyf minuten later ging de deur open en Mark kondigde aan: Zijne Gena de de Opperbevelhebber. Marlborough trad binnen, gevolgd door Pr.ns Eugenius en generaal Chur- chil. Anthony had tot op dit oogenblik nooit geweten hoe innemend cn vrien delijk het knappe gezicht van den Her tog kon zyn: h\J kwam nadrrhy en nam Marston'* hand in de zUne. Ik ben zeer verheugd te zien dat het u beter gaat: bót zou werkeiyk een droeve dag zyn geweest waarop wij. by de verliezen die wU geleden hebben, u cok nog hadden moeten missen. Ik dank u: het geheele leger dankt u Hare Ma jesteit do Koningin zal u r.ok danken voor uw deel in deze groote overwin ning. Marston's eogen vulden zich met tra nen. Met mrl!« veegde hij zo weg met n'Jn linkerhand: zijn rechter was vast gebonden om rijn ."-houder nkt te doen bewegen. Toen hy weer opkeek hsd Zijne Genade het zwaard getrokken: eer -.Teemde verwondering maakte zich van Marston meester: hij kon niet hel der denken. Wat ging Zyne Genade doen? Toen voelde hij een lichte aanraking van het zwaard op zUn schouder Sir Anthony Marston, ik sla u tot ridder tot de dag kemt dot nare Majesteit de eer te beurt valt dit persooniyk te mo gen doen; nooit Ls deze onderscheiding meer verdiend geweest: nooit zal' zij, dat weet ik zeker, met meer eer gedra gen worden. Byna voor hy het wist, was Marston weer alleen met zyn knecht; zUn geest en hart waren vervuld met gelukkige en grootsche gedachten (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9