-LOV HAARLEM'S DAGBLAD DE PROVINCIE EN DE ELECTRICITEITS- VQORZIENING, LETTEREN EN KUNST Zijn zacht, licht en onschadelijk! Spaart uw gezondheid en „Just-Love" sluitzegels FEUILLETON Anthony Marston Dolende Ridder ZATERDAG 15 DEC. 1928 VIERDE BLAD Een lid van Ged. Staten geeft nog eens een uiteenzetting van de P. E. G. E. M.-ineenstorting BIJZONDERHEDEN OVER DE HOOGOVEN CENTRALE De voordracht van Ged. Staten in zake de stroomvoorziening van Noord' Holland, maakte in de commissie uit de Prov. Staten een punt van langdu rige behandeling uit. In het algemeen werd de voordracht met instemming ontvangen. Door verschillende leden werd op den voorgrond gesteld, dat ook zij het ge- wenscht achten, dat de provincie, ni eenmaal de voortzetting der P. E. G. E M. niet mogelijk gebleken was. over eer. eigen centrale zou gaan beschikken. Uiteraard moest hierbij de keuze val len op de stichting van een centrale nabij Hoogovens, waartoe trouwens reeds onder P. E. G. E. M.-verband in beginsel besloten was en waarvoor reeds verschillende voorbereidende maatrege len waren getroffen. Dat hierbij kon worden gebruik gemaakt van de ver werking van afval-gassen, welke anders verloren zouden gaan, werd als een eco nomisch juist beginsel erkend. Hoewel instemmende met het voorne men een eigen centrale te bouwen, werd in de commissie de vraag gesteld, of de plaats voor deze centrale, al ware die dan ook juist gekozen voor het vroeger verband, ook de meest gewenschte was voor de provincie, nu zij op eigen bee- nen zou komen te staan. Zou het niet de voorkeur hebben verdiend de cen trale meer oostelijk te projecteeren in verband met de voorziening van het Gooi en de toekomstige voorziening der droog te leggen Zuiderzeepolders? Ook werd gevraagd, of er onderhan delingen met Amsterdam zijn gevoerd ten aanzien van den bouw dezer Cen trale en zoo ja, of die zijn afgesprongen. Tenslotte wilden de leden, hier aan het woord, vernemen, of de schatting van de kosten van het werk op rond i 12.000.000. op goede basis berustte, dan wel of de mogelijkheid bestond, gezien de versohillende voorbehouden, dat in de toekomst zou blijken, dat het ge raamde bedrag in belangrijke mate zou moeten worden overschreden. Van andere zijde werden beschouwin gen gewijd aan de P. E G. E. M. Deze leden hebben nimmer den indruk ge kregen, dat de samenwerking der drie deelnemers op hechten grondslag had gesteund. De constructie had steeds los iii elkaar gezeten, zooals wel gebleken was. Nauwelijks gaf een der leden te kennen, dat hij niet verder wilde sa menwerken, of de andere deelnemers waren onmiddellijk bereid uit elkaar te gaan. Tooh zou een andere oplossing bij deze scheiding mogelijk en gewenscht zijn geweest. Hadden niet de overblij vende deelnemers tot een overeenkomst zin "kunnen komen, dat Pro vincie allen stroom zou gaan betrekken van-Amsterdam? Feitelijk was dit tooh in- hoofdzaak de bestaande toestand, waartegen geen bezwaren bestonden. Was niet een eenvoudig contract moge lijk geweest en moest men bi] dit voor nemen om een eigen Centrale te bou wen niet denken dat ook andere motie ven zooals eerzucht, bij de Provinciale directie een rol hebben gespeeld? Verschillende leden achtten het een ernstig bezwaar, dat Hoogovens reeds in 1936 vrij zou zijn voor zich zelf en voor aanverwante industrieën stroom te gaan produceeren. Zij vreesden, dat dan, en dus vrij spoedig, wrijving zou ontstaan, die men juist met het sluiten der over eenkomst voorgoed had willen uitban nen. Met aandrang werd door hen be pleit, dat Gedeputeerde Staten alsnog een poging zouden ondernemen om den termijn van 1936 te verlengen. Van andere zijde werd geredeneerd De Provincie moet zorgen op tijd in de behoefte aan stroom te kunnen voor zien en ofschoon Amsterdam en Haar lem zich loyaal bereid hebben verklaara onder redelijke voorwaarden de pro vincie van stroom te voorzien in den overgangstijd, het feit lag daar, dat de P. E. G. E. M. zou worden geliqui deerd en dat de provincie zich zoo spoedig mogelijk op den nieuwen toe stand had in te richten. De goedkeuring van het contract door de Provinciale Staten is niet noodig. wel echter de ver- leening van het cred'et om de voorbe reidingen met voortvarendheid door t» metten en met den bouw te kunnen be ginnen. Wat de vraag betreft of Amsterdam by het stichten van een eigen centrale van het P. E. N. niet met veel te groot vermogen zou blijven zitten, kan wor den opgemerkt, dat ook al zou ce P. E. G. E. M. intact gebleven zijn, de cen trale bij de Hoogovens gebouwd zou zijn geworden. Dat desondanks beslo ten werd ook in Amsterdam een uit- bre dmg aan Centrale Noord te geven, hie.J mede verband met de omstandig heid dat Centrale Oost. door verouderde constructie en te kleine machine-een heden, n et economisch meer werkt en vermoedelijk na een kort aantal jaren buiten gebruik zal moeten worden ge steld. De installatiën zullen dan vrij wel zijn afgeschreven. Uitvoerig zette het lid van Gede puteerde Staten in de commissie aan wezig, nogmaals uiteen, hoe de loop der omstandigheden was. die de Provincie ten slotte genoopt hadden zich reken schap te geven van de nieuwe verhou dingen. Ernstig zijn daarbij twee vragen overwogen. Ie. Of de provincie zich voor haair stroombehoefte zou kunnen beperken tot stroomaankoop van Amsterdam en Haarlem. 2e. Of de provincie in staat zou zijn het contract P. E. G. E. M.-Hoogovens over te nemen, of zij tot oprichting eener eigen Centrale zou moeten overgaan, en zoo ja, waar de meest gewenschte pJaats voor deze centrale zou zijn. Nadat deze vragen door een Com missi, bestaande uit de heeren Noome, van Oldenborgh en Smit Kleine, beant woord waren, heeft de Raad yan Toe zicht en hebben Gedep. Staten zich daarna met dit rapport eens verklaard en stond voor hen vast, dat de Provin cie eene zelfstandige plaats moest inne men in de stroomvoorziening van Noord- holland, dat zij daarbij over een eigen Centrale moest beschikken en dat, nu zij niet meer als deelneemster in de P. E.G.E.M. medezeggenschap kon oefenen, het niet verantwoord was indien zij, tegenover welke Centrale ook, de posit:e moest innemen van een klant tegeiioveT een leverancier zonder eigen invloed en zeggenschap. Daarbij kwam, dat het voor de Pro vincie gewenscht was tot overeenstem ming te komen met Hoogovens. Het is Immers begrijpelijk, dat een groot be drijf, waarin voor een vrij belangrijk ka pitaal wordt deelgenomen door het Rijk en' dat bij zijn productie van ruw ijzer een groote hoeveelheid afval-energie produceert, niet zonder meer er in bé usten kan, dat deze waardevolle energie in de lucht vliegt. Een dergelijk bedrijf moet er op bedacht zijn, een aanwen ding te zoeken voor deze energie der afval-gassen, en de Provincie heeft dan ook reeds eenmaal toegestaan, dat aan een grootverbruiker in de nabijheid van Hoogovens, door Hoogovens stroom werd geleverd. Het is echter duidelijk, dat hieruit op den duur een conflict zou kunnen geboren worden tussclien een bedrijf, dat uitweg zoekt voor overtollige energie en de Provincie, aan wie bij concessie is opgedragen de stroomvoor ziening van het gewest te behartigen. Na langdurige onderhandelingen over prijs en voorwaarden, waarop Hoogoven- stroom aan de PIE.GIE.M. zou kunnen verkocht worden, is ten slotte overeen stemming bereikt, en door de overne ming van het PIE.G.E.M.-contract de positie der Provincie voor de stroom voorziening van het Gewest bestendigd bevestigd. Deze overeenstemming opent voor de Provincie de zekerheid tot het einde der overeenkomst, dus tot i, dat zij zich zonder wrijving aan haar taak van gewestelijke stroomvoor ziening zal kunnen wijden. De plaats der Centrale nabij Hoog-1 ovens is daarbij, mede met het oog op de 50.000 Volt verbindingen en door het beschikbaar zijn van betrekkelijk goed- koope brandstof, als aangewezen. Bij den bouw dezer Centrale kan van d-- nieuwste vindingen der techniek ge bruik gemaakt worden. De ondergron. is voor den bouw iutstekend en daardoor is de verwachting gegrond, dat de ka pitaallasten die in de toekomst op de Provincie uit dien hoofde zullen druk ken, gunstig zullen zijn ten opzichte van de kapitaals-lasten, waarvoor ail Op moest komen bij de stroomvoorzie ning, zooals die tot dusver plaats had. In het licht dezer feiten kan dus worden erkend, dat de prijs voor de brandstof zoowel bevredigend kan ge noemd worden voor de Hoogovens als voor de Provincie; de bepaling naar de calorische waarde biedt een objectieven maatstaf, en het is niet zonder betee- kenis, dat uit deze gassen evenveel energie kan worden opgewekt als onge veer overeenkomt met de huidige capa citeit van eene Centrale als die van Haarlem. Het valt niet te ontkennen, dat het begeerlijk zou geweest zijn, Indien het contract had kunnen worden vast gelegd, dat Hoogovens nooit meer haar eigen productie ter hand zou mogen nemen. Dat Hoogovens voor zich hier omtrent eenige vrijheid opeischt, kac echter niet als onredelijk worden be schouwd. In het PK G.EM.-contracl was deze termijn 2 jaar na het aangaan: het is de Provincis gelukt den termijn uit te breiden Lot 1936. kan toch raar gaan in de wereld een flinke subsidie! Leve de poppen van Zoutelande! Wat ligt de tijd, toen Heyermans ons levende, echte Hollan ders van de Noordzeekust gaf al weer ver achter ons! Ja, wij leven snel en gaan hard vooruit! Moet ik nog meer van Zoutelande ver. tellen? Ik zou onrecht doen aan Willem Hunsche, als ik hem niet noemde voor zijn uitstekend spel als Jacob Wisse wat zou de avond zonder hem zijn ge weest? en aan Pioontje, waarin ik geen oogenbLk en dat is een compli ment Willy Haak heb erkend. En verder? Dat ik my levendig kan begrijpen dat de Amsterdammers na twee voorstellingen hebben gezegd: „Pas! Geef ons maar liever levenre menschen dan poppen uit het Engelsch- Zeeuwsche Zoutelande!" De Haarlem mers bleken meer pleizier er in U1 hebben. Ik behoef nauwelijks te zeggen, dat -k dit keer aan den kant der Am sterdammers sta, J. B. SCHUIL. HET TOONEEL. VEREENIGD TOONEEL. Zoutelande van Eden en Adelaide Püïtlpots. Zoutelandewelk een gezegend oord! Tot voor gisteren kende ik dat Zeeuwsche plaatsje niet. maar nu ze mij er gisteren heen hebben gevoerd, trekt heel mijn hart er onweerstaanbaar naar toe! Het Luilekkerland van myn kinderdroomen, louter chocola en marse pein! En de menschen? Vrouwtjes als roomhoorntjes en mannetjes als ka- neelpijpen! Welk een land, welk een land! Als een gesuikerde taart, om van te smullen gewoon! Eén en al zoetigheid, zooveel om zelfs de gezondste maag van streek te maken! Het Vereeniga Tooneel had geen be teren tijd kunnen uitkiezen voor dit •stuk dan Sinterklaas. Allemaal Zeeuwen zoo uit een speelgoedwinkel! Poppen om ons mee zoet te houden! Als je ze op da drukte, riepen ze precies alles, wat die brave Eden en Adelaide Phillpots van hen verlangden. Je hoorde wel al tijd, dat het poppen waren, maar hoe kon dat ook anders, als ze uit een speelgoedwinkel komen. Je had een pop, die een Zeeuwsche boerenjongen voor stelde en één met rood haar die een Zeeuwsch meisje was, allersnoezigst gewoon! En dan was er één, die moest een oude Zeeuwsche boerin verbeelden. maar die was minder goed gelukt, want het gezicht was precies als van een ba rones uit het oude Sticht. En er was ook een „bolsjewiek", dat was "eètt heel zon-- derllnge pop tusschen de andere pop pen! Die hadden ze geleerd, om telkens te roepen: „één millioen werkeloozen Dat zat geloof ik in zijn kop. En de an dere poppen noemden hem nu eens socialist en dan weer bolsjewiek, wat je poppen niet kwalijk kunt nemen, om dat je van poppen toch moeilijk kunt verwachten, dat zij het verschil tusschen een bolsjewiek en een socialist zouden weten. En er waren verder twee poppen uit Axel met mombakkessen voor, pre cies zooals de Haavlemsche jongens dra gen, als ze voor „Sinte Maarten" spelen Die poppen vond ik het best gelukt want daar mankeerde letterlijk niets aan Die piepten als je aan een touwtje trok altijd door het zelfde en konden ook lachen! Maar ik heb geen mensch, gezien, die om hen lachte! En dan was er nog 'n papegaai in 'n kooi, maar die was echt! Alleen en dat was eigenlijk jammer hadden Eden en Adelaide Phillpots dien vogel geen praten ge leerd! En die heele speelgoeddoos was heeic- maal verbeeldt u in Engeland ge maakt en over zee naar Holland ge- stu'1 d! Toch aardig van dien goeien Stat! Als ze in Holland was gefabriceerd, had zy geschreven werden gereproduceerd MUZIEK. ZEEUWSCHE ZANG VEREENIGING „LUCTOR ET EMERGO Deze vereeniging herdacht gisteravond haar éénjarig bestaan door een feeste lijke b.jeenkomst waarop voordrachten van vers-.biilenden aard. en daaronder heel aardige, ten beste werden gegeven. De eigenlijke zs~jvereenigmg, die als eenjarige natuurlijk nog héél klein is. had een paar nummers van het pro gramma voor haar rekening. Men kan. zooals van zelf spreekt, aan een eenjari ge nog geen hooge eischen stellen, maar ik kreeg den indruk dat er toch in een jaar tijds meer bereikt had kunnen wor den. dan feitelijk bereikt is. Wat ik door deze vereeniging hoorde uitvoeren is voor ernstige beoordeeling nog niet ge schikt. Maar dit wil ik wel zeggen, dat ik niet geloof dat zij op den goeden weg is om dat te bereiken wat zij beoogt. Willen is nog geen kunnen. En. al ge voel ik in 't algemeen niet veel voor ver snippering van krachten, toch wensch :k als geboren Zeeuw den talrijken hier woonachtigen Zeeuwen succes toe op hun streven, dat zich naar ik overtuigd ben, meer vereeniging dan afscheiding ten doel stelt. Doch, als ik mij mag ver oorloven him een raad te geven, zou ik hun willen adviseeren om zich in ver binding te stellen met een bekwaam des kundige op het gebied van a capella zang, zooals er hier en in de omgeving verscheidene zijn. zonder er op te let ten of hij een Zeeuw is of niet. Desge vraagd wil ik hun wel namen van goede koorspecialisten noemen. En laten zij middelerwijl uitvoeringen van goede ko ren bezoeken, dan zullen zij de fouten die hun zang aankleven des te eerder er beter leeren onderscheiden. Als zy dan eens een of twee jaar onder ernstige en strenge leiding gestudeerd hebben, liefst zonder concoursneigingen, dan hoop ik hën weer eens te komen hooren. KAREL DE JONG. VIJFDE GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. De „Deux Noëls" van L. C. d'Aquln ainiet -te verwarren met d'Aquino, doch meer bekend in de schrijfwijze „Daquin" als auteur van Le Coucou) behooren tot •een serie „Noëls "pour l'orgue 'nu le clavecin". Het eerste der beide door George Robert gespeelde schijnt eer voor clavecin dan voor orgel gedacht en maakt, op laatstgenoemd instrument gespeeld, den indruk van een trans scriptie c-n niet eens van een zeer ge slaagde, daar in de gebruikte mixtuur de qulnt al te zeer domineerde. Beter slaagde het. tweede, zoo iets als een vastenavondliedje met variaties, maai den echter orgelstijl vonden we eerst bij de Pastorale en Fuga-van Joh. Pachel- bel, den grooten voorganger van Joh. Seb. Bach terug. Het eerste nummer na de pauze „Sceur Monique" van Couperin. moest ik missen, daar mijn tegenwoor digheid ook nog bij een andere muziek uitvoering verzocht was; ik kan me echter nauwelijks voorstellen dat Cou- perins zoo bij uitstek voor de eigenaar digheden van het clavecin berekende werken zich voor uitvoering op het orge'. bijzonder leenen. Couperins muziek was in zekeren zin uit het clavecin voort gekomen als die van Chopin uit de piano en geen van beide kunnen op andere instrumenten dan die waarvoor organist der St. Sulpïce te Parijs, de kerk waarin zich een der beroemdste orgels van Cavailié-Coli bevindt). (Hei orsel in de gemeentelijke conoertzaa. Is ook van diens hand). De compositie van Widor, die ook hoofdzakelijk in variatievorm gehouden is, interesseert meer door verschillende interessante kleureffecten dan door inhoud. Onze tenorzanger Jac. van Kempen was de solist van den avond en bleek in het Recitatief en de Aria uit de Messias van Handel terstond op volle kracht en bracht ook later met een aria uit ,2' Enfance du Christ" van Berlioz er. „Ncn Credo" van Widor, het talrijke auditorium onder de bekoring van zijn mooie weeke stem en warme voor dracht, zoeaat hem een uitbundig ap plaus terecht ten deel vieL KAREL DE JONG.. er natuurlijk nooit iemand naar omge keken en had men haar stil in een hoekje laten staan! En voor die Engei- sche poppen geeft Amsterdam het worden zonder schade te lijden. Wel hoorde ik nog het slotnummer, het eerste gedeelte uit de 5de Symphonïe (orgel sonate van Widor, den hoogbejaarden DE PLUIMVEE. EN KONIJNEN. TENTOONSTELLING. OPENING DOOR DEN COMMISSARIS VAN POLITIE. In ons blad van Vrijdag gaven wij aan beschrijving van de International Pluimvee- en Konynenten toons telling die de Haarlemsche vereeniging „Nut ev 3port" Zate!dag en Zondag in gebouw 3t. Bavo georganiseerd heeft Vrijdag avond werd deze tentoonstelling in te Tenwoordigheid van een groot aantal ge, noodlgden, onder wie mr. L. G. van Da;r iid van het eere-comité, officieel ge opend. Omdat de burgemeester verhin derd was hield de heer E. H Tenckincl commissaris van politie, de openingsrede De voorzitter, de heer J. J. Op ten, lerdc- lem in en dankte hen, die de eerepry- zen hadden gegeven, vooral H.M df koningin, den burgemeester en het gn meentcbesluur. Zonder belangstellir.' :ou een tentoonstelling niet gehouder cunnen worden. In het bijzonder brach: lij ook dank aan den secretaris, dcr leer W. G. Quax Jr., voor het vele werk lat hij dag en nacht voor de tentoon, 'it-elling verricht heeft De heer Tenckinck begon zijn rede :net te zeggen als betrekkelijke leek eers: teruggeschrokken te zijn voor de onver dachte uitnoodiglng. Maar omdat hl' jan jongsaf veel voor de pluimveeteiv jevoeld heeft, en wel eens een kippetjt gehouden, voldoet hij toch met voldoe ning aan het verzoek. In zijn beroer trygt spr. met zooveel vogels van diver? pluimage te doen. al zyn het niet altijd entoonstellingsnummers, dat hij overa .vel eenigszins van op de hoogte komt Hij herinnert zich ook levendig de ten oonstellingen van de laatste 25 jaren he hij bezocht heeft. Wat de hoender: vetreft heb ik, aldus de heer Tenckinck den opgang meegemaakt van dc Hol- anasche soorten. Daarna kwamen d: 'dngelsche wyandottes, het Sussex.-hoen Je Rhode Islands, maar later weer nieei Hollanders. Er is een overgang van lie eene ras óp het andere te constateeren Ik herinner mij, hoe de houders van hoenderparken en de fokkers hier te ande mooie resultaten wisten te berel een. Wat de krielen betreft, de Holland- >che krielen, de zijde-hoenders, de Co- .,hin-China=krieltjes hebben plaats moe ten maken voor verkleinde exemplarer yah groote rassen. Van de watervogel' JJn langzamerhand de productiefste lie meest in zwang gekomen. Bij de duiver s de uitgebreidheid hunner kleuren pracht al heel bijzonder geworden Ver scheidene soorten kroppers hebben op lang gemaakt. Bij de weinige konijnen ioorten van vroeger zijn de Hollandsche de Gouwenaars, de brandneusjes, de zil verkonijnen en de angoras gekomen 2oo is de pluimveeteelt in alle opzichter vooruitgegaan. En. zooals de naam var le vereeniging het ook uitdrukt, naas' de sport is vooral het nut op d-en voor grond getreden. Dat ging gepaard me' veel zorgen van de zijde der fokkers zooals het inenten tegen ziekte, de piep- kulkenfok, wedstrijden, eierveilingen, di' den uitvoer ten goede komen Een om- ■ceer kwam er in de pluimveefokkerii Juist een tentoonstelling als deze kar zoo goed zijn voor de fokkers om zich met elkaar te meten, en hun prestatie' aan buitenstaanders te toonen. En zi' neeft haar nut voor de handelaar-s ir aanverwante artikelen, uitgevers van ge schriften enz. Een tentoonstelling kar. voeren tot vruchtbare samenwerking Hngeland is ons in de fokkerij nog be. slist de baas, maar wij kunnen hie: hetzelfde wel bereiken, alleen gaat di vooruitgang wat langzamer. De tentoon stelling van verleden jaar was een groo: succes. Hier is ongeveer hetzelfde aantal dieren, het zou zeker grooter geweest 'lin. als n!°t t^eehïk eetrrsre ari-5<"-° t«m- ÏNGEZONDFN MEDEDEELINGEN 60 Cl», per regel. -KII-.A FOANSCMt TANDPASTA pqi j5 pt a Tue- 60 '-1c VIOLET PAR'S POeoeos. LO'IONS. paaplptr. e*J OC COLOOKSS. UOPfOT.»-TCN. .Mooareuï» vooo >.tceouu». D.MIEZERUS HAARLEM- FLO RA PLEIN 6.TCL .«6M.-TC025. -g. oonstellingen gehouden werden, want er s vooruitgang Gez.en de inzendingen rit andere plaatsen mag de tentoon- iteiling als best geslaagd beschouwd .vorden, Spr gelcoft, dat de deelneming van .-ereenlg.ngen uit de omstreken en van de pcstduivenhouders zal leiden tot een jreederen opzet, die zal kunnen maken, dat het met de tentoonstelling elk Jaar -'xcelsior gaat, opdat de plulmveesporfc neer onder üe menschen gebracht wordt. Met dezen wensch verklaarde de heer Tenckinck de tentoonstelling voor ge opend De voorzitter zegde den spreker dank m de voorzitter der Haarlemsche Sier. fuiven vereeniging. de heer H. A. Hod# ienbach. sloot zich daarbij aan. De heer Tenckinck en de genoodlgden naakten daarna een rondgang door de :3ntoonstellingszalen. waarbij zij hun bewondering uitspraken voor wat er aan levende have te zien was. NIEUWE LOCOMOTIEVEN VOOR NEDERLAND. De Nederlandschc Spoorwegen zijn sinds korten tijd in het bezit van een vijftal nieuwe sneltreinlocomotleven. ge leverd door de Berliner Locomotlvbau voorheen Schwartzkopff. In hoofdzaak komen zij overeen met de bekende ma chines met drie gekoppelde drijfwie.en, welk type bekend is als ..Jumbo". Dit vijftal vertoont echter eenige verbete ringen. EFFICIENCY.DAGEN TE AMSTERDAM Het Nederlandsch Instituut voor Effi ciency organiseert op IS en 19 December n het Stedelijk Museum te Amsterdam oijeenkomsten. Op de Efficiency-dagen zullen over ren reeks onderwerpen korte prae.advie zen worden uitgebracht, welke ook kort vorden toegelicht en aan discussie on derworpen. Tevens zal gedurende de .veek waarin de Effic'.ency.dagen wor den gehouden, een kleine overzichtelijke ;entoonstelling worden gehouden. Het is dus geenszins de bedoeling een breed op gezet. congres te houden, doch men wil iet geheel zoo organiseeren, dat van dc deelnemers geen groote voorbereiding wordt geëischt. zoodat ook voor degenen uit het bedrijfsleven, die in den regel >ver weinig tijd voor dergelijke zaken oeschikken, dc mogelijkheid bestaat deel te nemen. DF, SLAGERIJEN EN DE ARBEIDS WET. Het algemeen bestuur van don Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich oil schrijven gewend tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid niet vor- zoek de Arbeidswet 1919 in dien zin te doen wijzigen, dat daarin bepaald wordt dat onder het begrip „winkel" ook voortaan verstaan zal worden de ruim ten van een perceel, waarin een slagers- onderneming wordt uitgeoefend, cvenais de wet zulks reeds bepaalt b.v. ten aanzien van een kappersoiideroerrüns. Dit verzoek dient tot ondersteuning van een door den Ned. Slagershond tot den minister reeds gericht adres van gelijke strekking, waarvan adressant zegt de motieven waarop het gebaseerd is volkomen te kunnen onderschrijven, terwijl hij voorts uit eigen onderzoek kan verklaren, dat het voor het loonend iitoefenen van het Jagersbedrijf in hot algemeen een ernstige belemmering Is. dat dit bedrijf nog altijd valt onder .lo bepalingen, die de Arbeidswet voor schrijft voor fabrieken en werkplaatsen. Tenslotte wijst adressant op de onge lijkheid die er bestaat, dat slagersondcr- nemlngen eenerzijds onderworpen zijn aan de bepalingen van een gemeentelijke verordening op dc winkelsluiting en eer lang wellicht ook vallen zullen onder die van de Rijkswet op de Winkelsluiting, terwijl anderzijds de Arbeidswet ze aanmerkt als fabrieken of werkplaatsen. INGEZONDEN MEDEDEELiNGEN a 60 Ct». PER REGEL. CIGARETTES 60 (Een verhaal uit den tyd van den Spaanschen Successie-Oorlog.) Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 30) Na eenige uren rijden kwamen zij bij een geitenhoedershut, die 's zomers be woond was. ócch 's winters leeg stond, ze stond aan dsn zoom van de bergketen, die der. Blauwen Berg werd genoemd. Verder kontien ze de paarden niet ge bruiken; zij stalden ze in de hut; van uit het kasteel zouden ze van voer worden voorzien. Teen ze te vcet verder liepen, ging Sir Anthony naast dsn boschwachter loor.cn. Mark liep achter hem aan. Wset je iets van de ligging van de burcht. Karl? Van buiten ken ik hem heel gced en hce het er van binnen uitziet, weet ik ook wel zoo ongeveer. Ik ben er gelukkig nooit geweest, maar mijn broer, die hofmeester is -bij Graaf von Qffen, is eens met zijn meester gevan gen genomen; maar zy zijn er levend uitgekomen, de Graaf moest alleen een geweldigen losprijs betalen. Dan zal hij wel aan mijn oproep gehoor geven. Ik heb alle edelen een boodschap gezonden, voor wij weggin gen. Beschrijf mij eens precies wat je weet. De burcht ligt op den top van den Blauwen Berg en heeft één poort; van achteren is een afgrond; een straatweg leidt naar de poort en kan door kanon nen onder vuur gehouden worden. In de muren zijn schietgaten voor muskeüvuur; binnen is een voorplein, dat naar een verhoogde binnenplaats leidt. Ja? Binnen de hooge muren zijn aan bei de zijden de hutten waar de leden van de bende slapen; achter de met stee- nen belegde binnenplaats is. het hol van de „Roode Vos" in de overblijfselen van een oud kasteel; het is een geweldig sterk gebouw en het wordt ook door ka nonnen beschermd. E'-zenaardig. Weet je het zeker? Mijn broer heeft mij alles zco dui delijk beschreven dat het is a'sof ik het met my'n eigen oogen gezien heb. Dus het is een fort in een fort? Ja, sir. Mijn brcer dacht en dat heb ik meer hooren zeggen dat de ..Roode Vos" zijn eigen mannen niet vertrouwt; niemand van hen mag in het huis zelf komen dan alleen zijn knecht, een ze kere Gylo, een duivel in menschenge- daante als 't kon nog erger dan zijn meester. Hij past op zijn meester en verzorgt de aanzienlijke gevangenen. Sir Anthony spitste zijn ooren. Dus hy houdt die gevangenen in zijn eigeji huis? De belangrijkste, de rest rit in den kerker. Dus de jonge Baron von Eyck zal wel op Salvio's domein zitten? Ja. sir: in een steenen vertrek on der de kanteelen; de „Roode Vos" houdt er van zijn gevangenen den afgrond te laten zien, over den rand waarvan er heel wat naar beneden gesmeten zijn. Wat een mensch zaait, dat zal hij oogsten! Het was avond geworden: ze kwamen in een dennenbcsch. dat wel geen éind scheen te hebben. Kar! gaf de route aan. Ze kwamen nu bij de hut van der. boschwachter, op vijf mijlen afstand -ar' de roofburcht, namen een haastig maa' en gingen verder. Zij naderden de vesting zoover zij durfden; ze merkten dat Hol 1 en's be schrijving ju'st was geweest en zagen zelfs de wachten heen en weer loopen Er was maar een manier om binnen te komen, nl- door de eenige poort. Zelfs geen aap kon over den muur heen ko men aan de zijde van ce binnenplaats en nog veel minder aan den kant van dén afgrond. Sir Anir.ony s gezicht stond somDer. de taak, die hij op zich genomen had was aanmerkelijk zwaarder dan hij ver wacht had. Voor het oogenbiik konden ze niets deen; ze gingen terug naar de hut en vermoeid van hun tocht, legden ze zich te slapen. Sir Anthony sliep zwaar en werd door onrustige droomen gekweld. Toen hij wakker werd was het eerste wat hij hoorde het fluitje ran Mark Fagan. Hij wist wat dat beteekenóe een vondst! HOOFDSTUK XXVI. Do dansende Beer. Het w-as twee uur in den middag. Een troep bandieten zat bij elkaar, sommi gen deden, gymnastische oefeningen en een paar staljongens waren bezig de paarden af te wrijven want er was des morgens een expeditie geweest, die zeer naar den zin van de ..Roode Vos" ge slaagd was en waarbij zy zooveel ge roofd hadden, dat zy voor den heelen winter provisie hadden. Boven de kan teelen staken aan lange spietsen de hoofden der laatste slachtoffers, een af grijselijk gezicht, dat een vreemde te genstelling vormde met het yroolyke lachen en de pret op de binnenplaats. Beweging aan ce pcort trok hun be langstelling: luid klonken de stemmen van de mannen van de wacht en daar- tusschen andere, vreemde stemmen. Een gedeelte van de marman spoedde zich naar den ingang: ze rekten hun halzen uit, nieuwsgierig om te vernemen wat er aai ae h^r.d was; ze wisten wel dat het geaii onraad was, aniens zouden zy waars ihuwiJide trompetsignalen hebben gehoord. Een brullend gelach steeg op toen ze zagen wat er te doen was. die woeste kerels waren als kinderen, blij met een nieuw stuk speelgoed. Door de poort kwam een klein man netje met een grappig gezicht aange stapt; zyn gezicht was met houtskool zwart gemaakt; een kleine bontmuts stond zwierig op zijn bol; aan een ket ting, die aan zijn middel vastgemaakt was. leidde nU een geweldigen bruinen beer, die nu eens op vier pcoten Uep dan zich weer hoog oprichtte terwijl hy zijn kop heen en weer bewoog Het beest had op zijn borst een groot bord hah- gen met een mededeeling in het Duitsch dat het het eigendom geweest was van den Prins van Hessen, die eenige maan den tevoren gestorven was. Dansende beren waren toentertijd aan de hoven van Europa zeer in trek om de gasten te vermaken Maar een der gelijke vertooning was nieuw voor de bewoners van het fort op den Blauwer. Berg. De berenleider en zijn beer voerden allerle- kunsten uit de kleine man was zoo vlug als een aal en het groote beest zco komiek lomp en zwaar ln zyn be wegingen. Steeds verder kwamen zij de binnenplaats op. terwyi de berenleider nu en dan zUn muts ophield en een diepe iging maakte als er wat inge gooid werd. Zij kwamen tot voor het v*rbiiJf van de ,.R.' »Je Vos"; het gelach er. gejoel drong tot binnen de n.uren door. Gylo werd naar buiten gestuurd cn toen hü verslag had uitgebracht verscheen hij met zijn meester in hoogst eigen per soon; belden strndvt» het schouwspel met. belangstelling gade te s aan. De ..Roode Vos' verdiende zUn by- naam ten volle; züt kleine oogjes, die vlak bij e'"mar stonden, waren bruin rood. terwijl over zyn haar een vlara- mend-rooie gloed lag. Een degenhouw had een lltteeken op zijn vcorhcörd ach ter gelaten, terwijl w een van zijn coren miste: zijn boven lichaam was gowe'rMg kracht'? gebonuvd. mi ar z"n K-cr.n wa ren zco verschrompeld en k'e'n r'?of zij tot een ander lichaam behoo-d-n. Na een pcorie badu'r'd? Salvio het Veine iranrctje om wat dlcVerbil te komen. Terwijl het dier met zün mes ter den roofridder naderde, zei deze grijnzend: Dat beest is een beetje loom. een naar gloeiende staven yzer onder zyn "coten zullen hem wel harder latea dansen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11