DE ZATERDAGAVOND VOOR HET HUISDIER BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 DECEMBER VIJFDE BLAD Humor in het hondenbestaan Vrienden waarop u kunt rekenen PE7E schoone rege'en uit Charivarius' voortreffe lijke „Geschiedenis des Vaderlands" zijn een waardig punt van uitgang voor dit artikel en 'n uitnemend motto voor deze bizarre pagina, die aan het huisdier is gewijd. Inoerdaad, de trouw der honden is voor eeldig, en merkwaardig. Ik herinner mij gevallenmaar laat ik u liever dadelijk aan Pearl of the Piggelmay ot the Cottage voorstellen. Een telg uit een vermaard oud aristocratisch ges acht der draadhariee fox-terriers. Gezegde Pearl heeft een onoverwinnelijke passie voor de badkuip, die hij steeds als slaapplaats gebruikt, zelfs als er een plasje op den bodem nog staat. Eens sprong hij in ziin heiligdom, toen dit half gevuld was met waterDeze Pearl of the Piggelmay is zijn baas uitermate trouw. Deze baas bezit een zeilboot. En zooals u weet behoort een boot tegen den winter uit het water gehaald te worden, om op den kant opgekalefaterd te worden en in de loods zijn winterslaap te volbrengen. Zoo geviel het dat Pearl of the Piggelmay of the Cottage en de baas op zekeren navrant kouden dag naar het water togen, om de boot naar de werf te peddelen. De baas liet zich met een roeiboot brengen naar den overkant van een smalle vaart, zei tegen Pearl dat hij wachten moest, en beloofde hem in de taal van baas-en-hond, dat hij hem dadelijk zou ophalen. Doch zietoen de jol drie meter van den kant was..... sprong Pearl of the Piggelmay of the Cottage in het ijskoude water, er. hij zwom mee achter het bootje aan! Dit is een ontroerend staal van hondentrouw. M'n vriend zei: „Dat zou m'n vrouw nou nooit gedaan hebben!" Heel andere Ideeën wekt het luxe wezentje op. dat u vinden kunt in de driehoekscombinatie op de basis van dit blad. Een hand vol weelde. Een handvol verwendheid, een hand vol verbeelding. Een grijnzend kopje, een hondenfrats, gevat in 't glacé leer van een paar lieve handen. En welk een wereld van philosophische berusting spreekt er uit de edel aardige trekken van den wijsgeerigen Bull terrier; daaronder is de schater lach van het jeuedige Malthezerleeuwtje van een kwajongensachtige brutali teit, die wederom in een fel contrast is met de superieure minachting die het Chineesche Paleishondje, gemeenlijk Pekingees geheeten, door middel van zijn tong. zijn minuscule neus en zijn twinkel-oogjes demonstreert. Boven hem lonkt de rondborstige Engelsche Bulldog „met een lodderoog". Chien de Brie, ofwel Fransche herdershond poseert in den rechterbenedenhoek; met Fransche coquetterie laat hij zijn schitterende oogappels door het ruige haar glimmer Er zit niet zooveel copy in een kat a's in een hondtenzij men een kat heeft, die Imperia heet, en een pen zooals die van Couperus. Die verstond het om een romannetje over zijn poes (genoemde Imperia) te schrijven zoo losjesweg, u zoo onderhoudend causeerend over der poesen liefdeleven, haar realiteit met de andere poesen.de poes van den docter, de poes van een aristocratischen nietsdoener, haar lief hebberijtjes, haar gebrekjes en haar heel groote liefde voor den baas, maar vooral voor dieps rustige studeerkamer. Nee, over een poes scluijven is niet zo»gemakkelijk. Temeer omdat de hier afgebeelde, in geen enkel opzicht iets gemeen hebben met de mystieke kalterj,(waar wel copy in zit) der oud heid; want zou u'zich de witie, donzige onschuldjes m den schoen, kunnen voors ellen alsdegruwelijke. lugubere katten, die voorkomen in iedere milieu-schildering betreffende heksen? Bovendien, een poes (Imperia van Couperus uitgezonderd) Is nfet humoristisch. Heeft zij dit ook met de vrouw gemeen Wel weet ik van een kat, die zijn oaas, een bekend Haarlemsch autoriteit, dik wijls een eindweegs op zijn weg naar kantoor vergezelde, door de stille straten aan den buiten kant van de stad, en die eindelijk, het hart vol weemoed om het afscheid, miauwend weer huis waarts keerde. is aanheeft kunnen lezen, is de vrouw, volgens Shaw, alleen maar met succes te bestrijden met bespijkerde schoenen en een pook en zelfs dan nog niet altijd met succes. Shaw heeft vergeten dat er een middel is. deugde lijker dan spijkerschoenen en wat dies meer zij, namelijk: de muis. Dit feit bewijst misschien de waarde van een ander kernwoord, cén van Óscar Wilde, die de vrouwelijke mensch een „sphinx zonder geheim" noemde. Want zou de vrouw, als zij een ondoorgrondelijke, myste rieuze sphinx was, waarvoor men haar zoo graag houdt, zich zoo maar door haar tegendeel in alles, het muisje, van haar voetstuk laten werpen? Deze gedachte lijkt ons ten eenen male onaanvaard baar. De muis heeft dus bewezen dat de vrouw óf geen sphinx, óf een „sphinx without a secret" is. En daarvoor mogen wij de muis dankbaar zijn. AU.en de witte muis heeft het tot de positie van huisdier kunnen brengen. Dit nederige schepseltje verdient wel even de aandacht. Kent u wel een schooner wezentje in dit genre? Zie die elegance van bewegingen, Iet eens op die onrustig-dwalen- de en glanzende bloedkoralen oog jes en op die wit-zijde-ach- tig glimmende vacht. "Waarlijk, dit is een juweel jconder de huis dieren. Een droeve, dank'bre buk, toen stierf der Keenen god. 7 wee honden voigaen 'i lijk naar 'i graf, en bleven wachten En waken bij hun baas, veel dagen tang en nachten. Zij raakten niet aan voer en ar ank, aie men hun gaf, Maar lagen stom en stil en stierven oo het gr at. Ais gij ail met geioon, aan maken wij geen ruzie. Maar ik geloof het wel laat mij nu mijn idusie Want honden zijn zoo goed, zoo teeder en zoo trouw. Dat 'k heel wat menschen graag voor honaen ruilen zou Een hond is nimmer scheto, noch zuur, noch kwaiijk-nemena, Noch huichelachtig-lief en schijn-vroom, zalvend, teemend, Noch ijael, noch pedant, noch vitterig en klein, Noch lomp, noch koua en wreed zooais wij menschen zijn. En is er leed geschied, aoor vijanden of vrinden, Roep dan uw hond, en streel zijn kop, om rust te vinden. (Uit: „De geschieaems des Vaderlands" van Charivarius) „Een-handvol-hnan" zou het onderschrift kunnen luiden voor de foto die den cirkel in het midden gedeeltelijk vult. Dit parmantige stuk pluimvee hoort - hoewel het meer een nut'igheids-o iject dan een huisdier is - toch op deze pagina thuis. Al was het alleen al omdat door zijn kla terend gekraai de zon - zooals 't zelf verondeistelt - opgaat en omdat wij daarmee onze dagelijksche beslom meringen beginnen. Overigens is de haan een benijdenswaardig wezen. Want hoe heerlijk moet het zijn. om jezelf te kunnen verbeel den dat je de zon doet rijzen door je morgenzang! Welk een roeping ben je je dan bewust te vervullen. Maarzou het soms waar zijn dat wij danwat onze illusies aangaatallen min of meer. haan'sch zijn Één der onverklaarbaarste verschijnselen, die het \Touwelijk karakter kenmerken, is de bij kans neurotische afschuw van muizen Zoo- aTs u onlangs in onze rubriek. „Hei woord Zooals de papegaai er de clown van is. De papegaai bekleedt in het huisgezin de positie die de nar vroeger aan het hof innam. Hij mag alles zeggen. En hoe raarder, hoe onoeschofter, hoe indiscreter hij is. des te luider wordt hij toegejuicht. Vooral papegaaien die spraak onderricht genoten van min of meer ongepolijste zeelieden, schijnen verbijsterend en krakend te kunnen vloeken. Diergelijke vogels brengen het meeste geld op, zegt men. Alweer een bewijs dat vele menschen een „bliksem"alleider noodig hebben voor hun verdrongen ondeugden, ofwel een rempla^ant, die straffeloos mag demonstreeren wat zij zoo ongaarne moeien nalaten. Er zijn papegaaien die ontstellend veel op menschen ge lijken, maar de grooiste ramp lijkt mij de papegaai die zekere Amsterdamsche buurt onveilig maakt, omdat hij van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat drenzend kin dergeschrei voortreffelijk nabootst en die dan ook alleen „ten gerieve" van „buurvrouw die zingt" is aangeschaft Dan maar liever de lorre van m'n vriend die, ter be groeting met gespreide vleugels tegen je op klautert en zijn snavel lusschen je lippen dringt bij wijze van kus. .Roep dan uw hond. en streel zijn kop om rust ievinden" Mei het motio dezer pagina willen wij eindigen. Dit kernwoord van Charivarius heeft groote al zijn er nurksen die meenen dat alle u t materialisme - honger en dorst - voortvloeit. Hen wil ik antwoorden: „Laai mij nu mijn illusie". Uw hond zij het een herder, een setter, een spaniel, of zelfs een luxe-moi melije, dat Kitty, Poppy, Duddy, ot Beauty gehee en is. of maar een vertegenwoordiger van een ondefiniëerbaar ras, zoon of dochter van onbekende, ook weer ondefinieerbare ouders is u lief, niet waar? Is altijd vriendelijk voor u. Is altijd blij als hij u ziet, bedriegt of verraadt u nooit, nietwaar? Welnu, laat dit u genoeg zijn. laat dit u ge noeg reden tot dankbaarheid geven. .....Aldus is deze pagina gewijd aan alle trouwe huis dieren, aan alle honden, katten, papegaaien en witte muizen, aan alle ongelukkige zwervers, die eens meer of minder hebben bijgedragen tot het geluk van den mensch. En komt u nu als 't u blieft niet aandragen met uw bezwaren, gij hygiënisten en vijanden van huisdieren over lastLaat u den dierenvriend (zoolang hij het niet al te bont maakt) toch zijn illusie. Of, zoo gij dan niet voor zijn sentimentaliteifen gevoelig bent beschouwt dan hei toonbeeld van el ende hieronder, een symbool van honden- weedom en -smart en al" u daar dan nog koud voor blijitja dan is het hopeloos Het !s mijn bedoeling u zoo, van den hak op den tak, door deze kolommen druks te voeren, opdat u, spelen derwijs als 't ware, eenigen aandacht aan het trouwe, gezellige huisdier wijdt dat zoo innig deelneemt dik wijls aan ons leven. En dan vraag ik uw aandacht voor het plaatje rechtsbovenaan, het plaatje van het paard, liet hondenbeest, en de vuilnishoop. De hond die snuffelt in den rommel doet weliswaar om zijn vorm {die zijn betere aikomst verraadt) niet direct aan diegenen denken die aan den zelfkant van het hondenleven staan, toch is er iets in dit tafereel dat ons even boeit 'k Herinner mij een Fransche film „Rien que les heures" van Caval- canti. Vier en twintig uur „ParijsParijs van midder nacht tot middernacht. Parijs in heel zijn elegance en in al zijn weerzinwekkendheid. Weerzinwekkendheid van armoede, zwervers die slapen in gooten, onder bruggen, temidden van vuilnis en afval, of weggedoken in een portiek, of zoomaar langs de boulevards tegen de huizen aan, op den grond, in een winkelraam of op een bank. Deze eenzame, bevende figuren ontmoeten huns gelijken alleen In het hondendom. Want er zijn honden die het best hebben, maar er zijn er ook die, als zij spreken konden, met Honoré de Balzac zouden zeggen: „lei bas rien n'est complet que Ie malheur". (Hier op aarde is alleen het leed volmaakt). En aan dit woord doet even het plaatje in den rechterbovenhoek denken, dat als een dissonant is in de vroolijke combinatie van het honden-, poesen-, papegaaien- en witte muizen vertoon. Mistroostig is de houding van het paard, mistroostig is de aan blik van den straatrommel, mistroostig is de snuffelende, zoe kende hond met al zijn hangende haren.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15