DE MISDADIGERS VAN CHICAGO. Door GISELA SELDEN—GOTH. (Dienst van de United Telegraph) DAMES IN RESTAURANTS Angstig, sidderend en bevend betreedt menigeen de drieimiliioenen»stad, vcora de city. de zakenwijk, die „loop" wordt genoemd, waar volgens de geruchten ieder oogenblik een revolverschot knal en iemand doodt. Ik ging zonder revol ver de .doop" in en weldra greep mi. het tempo, de bedrijvigheid en de gees; van deze Amerikaansche stad zoozce: aan, dat ik meermalen vergat, dat zij het tooneel is van de ernstigste misdrij ven, dat hier de laatste beide jaren niet minder dan 760 personen vennoord wer den. zoodat dagelijks een moord werd gepleegd, zonder dat er een liaan r.aa. kraaide. Zeer dikwijls wordt men er ech ter in de .Joop" aan herinnerd, dat in deze, op zichzelf niet groote zakenwijk de gevaarlijkste misdadigers samen ko: men Gaat men een bank binnen .om een cheque te incasseeren dan ziet men over al de portiers met geladen re^plvers staan: dit schouwspel wordt allengs van zelfsprekend Het verwonderde mij ech ter toch, toen een directeur mi) de in lichting van een groote bank liet zien en mij o.a. naar de kluislnrichting bracht, dat aohter ons op twee passen afstand een man met twee geladen re volvers volgde, ofschoon de zorgvuldig gesloten deuren toch ieder misdrijf om mogelijk maakten. Men moet trouwens in Chicago niet bepaald banken gaan zien, maar liever de groote slachtbcdry ven e. d.; het is storend voor die stem ming, wanneer men steeds achter zich een man met twee geladen revolvers •vvoet. En zoo is het bijna overal in de „loop"; verblijdt men zich ergens in den aanblik van een mooien auto, dan ziet men ook al den met een revolver gowa- ponden chauffeur. Van de misdaden zelf verneemt men evenwel meestal alleen uit de dagbladen Mon leest daarin, dat ce moovdonoai zeer voorzichtig te werk gaan dat hij als geoefend schutter zeer nauwkeurig mikt, meestal alleen het door hem uitgekozen slachtoffer treft en er steeds voor heeft gezorgd, dat hij onmiddellijk dc wijk lean nemen. Zelden wordt er een gepakt, zeidon ook wordt een verkeerde getrof fen. De getroffene kan niet verwachten dat de moordenaar door de menigte wordt achtervolgd, geen voorbijgange: diurft zich ln <lio zaak te mengen. Dat politiemannen dpn diader niet kunnen achtervolgen, daartegen heeft hij zich genoeg beveiligd Van de moordaansla gen der laatste twee jaren werd mee; dan het derde deel door de politie ali „geheime zaak" behandeld en niet ver: der vervolgd. Slechts in 22 pCt. van d; gevallen kwam het tot een bcliar.delinx van de zaak voor de rechtbanken, doch slechts m tien gevallen werd in de bei de afgeloopen jaren de doodstraf uitge sproken. Deze getallen worden voor een dee'. begrijpelijk, doordat Chicago eon bij zen der soort misdaden kent, dio zich maar in een bepaalden kleinen kring afspelen en den gewonen burger verder niet ra ken, namelijk de misdrijven van de Chi- cagcsche .gangs", tie georganiseerde benden gehuurde misdadigers. Gelijk iedere groote stad heeft Chicago huizen van ontucht en speelholen, die hier evenals in andere steden, verboden zijn Daar komt nog bij. dat in Chicago, even. als in geheel Amerika het gebruik van alcohol is verboden, dat evenwel groote vraag naai- alcohol bestaat, waaraan door een met eon kapitaal van mülloe nen werkende industrie van do bootleg- vors" word't voldaan. Drio belangrijke tukken van „bedrijf" werken derhalve in Chicago op onwettige basis; hun eigena ren kunnen zich bezwaarlijk tot den ge wonen rechter wenden, wanneer alcoho. IETS VAN DE GESCHIEDE NIS VAN DEN KERSTBOOM. Het Kerstfeest heeft, in den loop der reuwen, wat de uiterlijke feestviering betreft, vele veranderingen in de gebrui ken ondergaan en het zal waarschUn- Ulk iedereen verbazen, dat de Kerst boom, welke voor thans als onafschei delijk aan het Kerstfeest schijnt ver bonden. een naar verhouding korte ge schiedenis heeft. De Kerstboom, zoo nauw verbonden aan het Kerstfeest, is volgens deskun digen van vrij jongen datum. Naar het werk van den Zwitserscben onderzoeker Prof. Arnold Meyer, zou de oudste oorkonde over het gebruik var. den Kerstboom op het Kerstfeest mel ding maken van het Jaar 1605, toen de Kerstboom als zoodanig voor het eerst te Straatsburg werd gebruikt. Toen trachtte men het Kerstfeest door denneboomen te vermooien. welke boomen met veelkleurige papieren rozen en ook door appelen en suikerwerk wer den versierd. Naar wat tot nu toe is gebleken, was Straatsburg inderdaad, de eerste stad. waar de oude Germaansche geluksboom veranderde in den Kerstboom, zooals we hem thans kennen. Straatsburg schijnt ook, naar een bericht van Ba ronesse von Oberkirch (1785), do eerste stad te zijn geweest, waai- de Kerstboom wordt gestolen of andere dingen by in braken worden gestolen, wanneer hun oentrapartyen niet aan de bepalingen in contracten voldoen of indien hun dcor andere maatregelen schade wordt oerokkend. Zij moeten en willen echte: n bescherming hebben, vandaar dat zij »en eigen politie hebben gevormd. E?ni ge „jongens", die niet voor een klein ge. ruchtje vervaard zijn, vormen df .gangs", die de onwettige zaken van hun werkgevers beschermen, speciaal er oor zorgen, dat iedere „bootlegger" den teohol in zijn bepaalde gebied kan afle veren. De groote., bootleggers" gelijk b.v Al Capone, hebben steeds eenige van ie ze particuliere politiemannen ter be scherming bij zich Wanneer er nu iets onwettigs" gebeurt, dan kunnen c.ezc politieagenten de daders niet voor hun ligen rechter brengen, want een eigcr. rechtspraak hebben zü nog niet georga niseerd. Het belangrijkste middel in den strijd voor het ongehinderde commercieele verkeer op deze onwettige basis is de in den bokswedstrijd geschoolde vuist. Is die niet voldoende, dan nemen de leden van het gilde hun toevlucht tot revol vers. tot handgranaten en zelfs tot bom men. Deze wapenen bedreigen meestal alleen misdadigers, het optreden van deze „politie" raakt den gewonen bur ger nauwelijks. In Chicago bedienen zelfs politici zich nu en dan van dezs lieden, om eventueel een overwinning cp hun tegenstanders te verzekeren door hen onschadelijk to maken. De overheid staat vrijwel maohteloos tegenover deze „gangs", dc eigenlijke politie bemoeit zich nauwelijks met deze zaken. Natuurlijk bestaan daarnaast ook in Chicago do „gewone" misdrijven voorna melijk in den vorm van roof. Maar in tegenstelling met andere steden is in Chicago ook deze tak van misdrijf geor ganiseerd en wetenschappelijk gefun deerd. Een groote organisatie doet dienst om te weten te komen, wanneer en waar een groote som gelds wordt ge transporteerd. Ofschoon ieder trans port van geld angstvallig wordt be schermd, slagen deze nauwgezet voorbe reide roofovervallen toch telkens weer. Do beginnelingen in het vak overvallen zeer vaak in stille straten de argelooze voorbijgangers en dwingen hen, dreigend met den revolver, geld en horloge af te geven. Daarom wordt iedereen in Chi cago aanbevolen, niet een groot bedrag aan geld bil zich te dragen en het gou den horloge, indien aanwezig, door eer. dollarhorloge te vervangen. Meestal loopt zulk een roofoverval zonder bloedvergieten af; van roofovervallen leest men m de Dladen dagelijks, maar zelden, dat het d-r.-bij tot een schietpar tij is gekomen. De behoorlijke burgers van Chicago hebben natuurlijk een afkeer van deze misdadigheid. Zij vevlangen van de po litici energiek optreden, vooral tegoi de ..gangs", maar de politici zijn meestal voor deze benden nog angstiger dan hun kiezers. De burgers hebben daarom een particulieren veiligheidsdienst in het le ven gc-roopen, maar ook deze moet lan gen tijd geheel door do „gangs" be- heerscht zijn. Toen dit voorjaar de poli tieke misdrijven van de ..gangs" ee.i ontstellenden omvang aannamen, koos deze particuliere organisatie van de bur gers een nieuwen voorzitter. Thans treedt men iets krachtiger op, maar dit kan niet al te veel succes hebben, daa;' de bijzondere omstandigheden van de stad, voornamelijk dc prohibitie eerst grondig veranderd zouden moeten worden. met brandende kaarsjes werd versierd Het gebruik van den Kerstboom ver breidde zich van den Elzas door de Dultsch-Protestantsche landen, waarbij niet nauwkeurig is vast te stellen, wan neer het gebruik is overgenomen. Dat bij de Duitschers aan den Rechter - RiJnocver het gebruik van den Kerst- boom bekend was, kan blijken uit een gedicht van den Duitschen dichter Hobo', uit het Jaar 1803, waarin een mceüei vertelt, dat zy den Kerstboom versierde, terwijl haar kind sliep. Het ophangen van den Kerstboom aan de zoldering herinnert aan een oud gebruik, toen men takken van den zegen-aanbren- genden denneboom aan de zoldering vastmaakte. In Berlijn werd de Kerstboom eerst omstreeks 1810 gebruikt. In tal van Katholieke streken kent men het gebruik van den Kerstboom niet. Frankrijk leerde het gebruik ervan kennen ln 1870. toen de Duitsche sol daten het Kerstfeest vierden in den oorlog. Na den oorlog kwam ook ln Frankrijk de Kerstboom in gebruik. Ook in Noord-Italië vindt men thans den Kerstboom, evenals in Nederland, waar de Kerstboom al meer en meer in het gezin wordt opgesteld. In da 18e eeuw kende men in Zwit serland den Kerstboom niet. Toen was. net als ln Nederland nog. het St- Nico- laasfeest het feest van tie geschenken. Thans is het St. Nlcolaasfeest door he'. feest om den Kerstboom verdrongen. Een Engelsche dame heeft zich on langs in een tijdschrift beklaagd oyer dp manier, waarop dames tegenwoordig nog worden behandeld in Engelsche restaurants en tea-rooms. Het is wel merkwaardig wat zij me dedeelde Wij celpoven njet dat in Hol land op dat gebied dezelfde toestanden heerschen. Waarom, zoo vroeg de klaagster, krij gen in restaurants en tea-rooms de mannen a!tUd bet beste van alles: de besta plaatsen aan da beste tafels, de beste porties, de attentste bediening? Als ik een restaurant binnen kom wijdt niemand ook maar de minste aan dacht aan mij. Tenzij ik de brutaliteit zou hebben bij de kachel of bü de ver warming te gaan zitten in den winter of bij een raam in den zomer. In dat geval zullen de bedienende meisjes po- g.ngen aanwenden om mij „weg te kij ken". Maar als er een man binnenkomt, glimlacht de chef en zegt hem goeden dag. Als ik eenmaal zit duurt het eeuwen voordat iemand komt vragon wat ik wensch te gebruiken. Als ik do juffrouw die mij bedient om raad vraag kijkt ze mij met een kouden blik aan en zegt, dat alles wat op de kaart staat evon goed is. Maar de heeren worden onmid dellijk geholpen en als een heer om raad vraagt staat de Juffrouw hem vriendelijk te woord. Soms wordt een vrouw gewoonweg onbeschoft behandeld. Onlangs kwam een men een restaurant binnen en zag dat de plaats waar hij gewoonlijk zat nu ddor een jonge dame was ingenomen. Even een gefluisterd onderhoud met de bedienende juffrouw, die naar het meis. je ging en vroeg of zij haar plaats aan den heer wilde afstaan. Zij was nog lang niet klaar met haar lunch maar de juffrouw wachtte hot antwoord niet af. nam het bord van hot meisje weg en zette het op een andere tafel neer. (Hier willen wij de klaagster even ln de rede vallen met de vraag die zij niet doet: Wat te zeggen van den „heer", die het blijkbaar heel gewoon vindt dat een vrouw voor zijn plezier zulk oen behan deling heeft te verduren?) Geen dame wordt in een restaurant beleefd behandeld tenzij ril in gezel schap is. van een heer. Maar dan nög worden de kleinste porties altijd aan de dame, de grootste aan den heer ge geven Er komt eenige verbetering. Er zijn restaurants en tea-rooms, waar geen onderscheid wordt gemaakt tusschen de mannelijke en de vrouwelijke bezoe kers. En zoo moet het ln alle estgele- genheden worden. Waarom moeten vrouwen met minder beleefdheid wor den behandeld dan mannen? Een dame betaalt immers denzelfden prijs voor haar lunch of diner als een heer! Aldus de conclusie van deze Engelsche dame. Bestaat er voor de Hollandsche vrouw aanleiding de klachten van haar Erit- sohe zuster tot de hare te maken? Wij gelooven het niet! EEN GEVAARLIJK BEROEP. Onlangs had in Engeland op een Zon dagmorgen, tusschen Alton en Andover, een vreer.elijk spoorwegongeluk plaats. Een trein kwam aansnellen met een vaart van 50 mijl per uur langs een helling reoht op een groote lorrie aan, die dwars over den weg stond. De man die met de lorrie was komen aanrijden was er bij den overweg uitgesprongen en zoo hard hij kon vcggelooppn. In het volgend oogenblik botste de trein tegen de lorrie en een verschrikkelijke ont ploffing volgde. Groote wolken rook stagen op. Toen zy weggetrokken waren zag men de locomotief op zijn kant liggen. De wagens van den trein vorm den een chaotische massa. Dit was een in scèno gezet ongeluk voor een nieuwe Engelsche film. Het kostte 7000 pond steil mg. Ongelukken van deze soort zijn nog betrekkelijk nieuw aan deze zijde van don Atlantlschen Oceaan maar in Ame rika komen zy herhaaldelijk voor. Een verbazingwekkend filmongeluk werd eenige jaren geleden ..georganiseerd" in Sou Ui Rivor. in den staat New Jersey: een groote trein, met poppen als passa giers, reed daar van een spoorbrug een meer in. De locomotief sprong uit elkaar met een geweldigen slag. Toen de trein ln het water viel sprongen veertig film acteurs, geheel gekleed, er ook in. veicn van hen zonken en werden bewusteloos uit het water gehaald, terwijl de film- lotografen hun werk deden. Ongelukken by afgronden hebben al tijd veel succes bij de bioscoopbezoekers. Een an de meest sensatloneelo was dat, waarby een groote auto, een prachtige limousine, in volle vaart van cie oote klippen boven de Hudson-rivler afreed. Vijf film-operateurs stonden met hun camera's klaar boven op de klip en vier stonden beneden. Het was een buiten gewoon schouwspel, want dc auto vloog, met een vreeselijke ontploffing, over der. kop en sprong toen in duizend stukken uitéén. Een van deze stukken, een brok metaal dat op züri minst twee pond woog, ging rakelings voorbij het hoofd van een dor film-operateurs. Een ander schijnbaar ongeluk dut byna „echt" was geworden had plaats toen eon film-aeteurc, tevons bekwaam motorrijder, had aangenomen tuti speed in hot water van een Londensch dok te rUdcn. Hy zou van den motor springen op hetzelfde oogenblik dat dc machine in het water viel. Ongelukkl- gerwy.re bleef hy op het beslissende oogenblik met de voering van zfjn mo- torjas aan de machine haken en hij zou zeker verdronken zUn als door dc snel heid en door het gewicht van het mo torrijwiel de voering niet op het laatste oogenblik was gescheurd, waardoor de man zyn vrijheid van beweging her kreeg. Nog een ander ongeval werd ook door te veel realisme gekenmerkt. Het ge beurde te Brighton. Het drama werd afgespeeld Op een 80 voet hooge klip. Een man zou over den rand van de klip vallen. Het was de bedoeling dat hy rich zou laten vallen op een plank, die even beneden den rand van de klip was bevestigd maar hy viel over de plank in plaats van cr op en kwam ln zee te recht» Als hy niet een uitstekend zwem mer was geweest had niets hem kunnen redden, want hy was half verdoofd door den val. Voor ecu Engelsche film werd eons het, wrak yap een gr.oole stoomboot door een FUpi Maatschappij gekocht. Er moest n.J. in deze film een wrak „opgeblazen" worden. Het wrak lag, gestrand, op een zandbank. Acht filmspelers ginger, naar het wrak maar er stond zulk een storm dat zij er door de golven afge spoeld werden. Velen van hen werden meer of minder ernstig gewond. Den volgenden dag werd een nieuwe pog.ng gedaan. Zeven filmacteurs klom men op een vlot aan den kant van het wrak toen het ontploffingsmiddel dat in het wrak was aangebracht, te vroeg ontplofte, pen der acteurs werd in zee geworpen en met moeite door een red dingsboot opgevischfc. Als ik geen journalist waszou ik tóch nog geen film-acteur willen zyn! DE VROOLIJKE KANT Ik oen gisteren van een 10 Mete; hoogeii ladder gevallen. Verschrikkelijk! Je had dood kun nen zyul Maar ik viel van de tweede sport van onderen! Mijn familie is vermeerderd sedert ik je het laatst gezien heb. Töch waar? Een jongen of een meisje? Een schoonzoon! Dame: Waarom werk je niet als je zoon honger hob? Landlooper: Ik heb het geprobeerd mevrouw, maar ik word er nog maar hongeriger van! Zeg Kitty: hoe denkt je vader over my? Het moderne meisje: Ik weet het niet. Hij is nooit op als ik thuis kom en hy is uit als ik opsta! Onderwyzer: Als ik je tien appels geef om ze tusschen drie menschen te verdeelen, wat doe je dan? Leerling: Dan maak ik er eerst ap pelmoes van. Ik heb jou meer lief dan myn leven! Nou, in aanmerking genomen het leven dat je lUdt ls dat niet zoo'n erg wonder. Gast: Kellner, ik heb nu al vyf keer o;n een glas water gevraagd en ik heb het nog niet! Kellner: Neem me niet kwaiyk meneer, ik dacht dat u een grapje maakte Mevrouw (tot dienstbode die haai dienst komt presenteeren): En wat je uitgaansavonden betreft ben ik bereid je halfweg tegemoet to komen. Dienstbode: O, dat hoeft niet mevrouw. Er is altyd wel iemand die my thuisbrengt! De dokter zei dat hy my in zes we ken Op de been zou helpen. En heeft hy woord gehouden? Ja. Na 6 weken moest ik myn auto verkoopen om zyn rekening te kunnen betalen. Op een automobieltentoonstelling be keek een heer een auto met byzondere aandacht. „U schijnt u hyzonder voor dit merk te interesseeren", zeide de verkoopcr. „Mag ik u misschien eenige byzonaor- heden mededeelcn?" „O neer, dank u", was het antwoord. ..maar dit is het eenige merk, waardoor ik nog niet overreden ben".,.. Er wordt beweerd dat er een goed koop vervangingsmiddel voor anthra- cict is uitgevonden. Een huisvader beklaagde zich on langs dat ccn brandstof fenhandolaar hem oen vervangingsmiddel voor an- thracict had geleverd, maar het was niet goedkoop. Na een jaar getrouwd geweest te zyn, heeft een filmactrlce scheiding aange vraagd. wy vermoeden dat overvloed van werk haar verhinderd heeft het eerdei te doen. Dame (tot bruidegom): II; heb jullie nog geen cadeau gegeven omdat ik graag iets nuttigs en origineels wilds geven. Eruidegom: Mag ik u dan misschien een wenk geven? wy hebben 47 visch- couvcrts gekregen. Als u daar nu eens een trawler by gaf? Eerste vriendin: Ik vind het toch zoo vreeseiyk aan myn 25en verjaardag te denken Tweede vriendin: Wat gebeurde er toen? Verbeeld je: de kapper heeft van morgen een uur noodlg gehad om myn haar to golven! Maiu- had je dan in dien tyd niet een wandeling kunnen gaan maken? Een professor was byna verdronken en werd juist op het laatste oogenblik nog uit het water gehaald. „Wat vervelend nu," zei hy tot zyn redders, „liet schoot me daar juist nèt te binnen dat ik kan zwemmen!" Een dokter heeft gezegd dat men een nachtmerrie kan hebben met de oogen open. wy kunnen ons het afschuweiyi; soort behangselpapier voorstellen dat hy bedoelt. Klant: Die wagen dien ik van u gekocht heb loopt niet. Automobielhandelaal-: Ja meneer: u vroeg een auto die niet veel benzine ge bruikte! In den restauratiewagen: Kellner, ik wacht nu al een half uur op myn lunch. O meneer, dat hindert niet. De trein is toch twee uur over tijd! Kan jouw wouw koken? Ja, zU kan koken. Maar ik kan niet eten wat zij kookt. GEEN QUEUES MEER. Wie Londen kent, kent ook de queues bij de schouwburgen en music-halls, waarin de ir.enschcn uren en uren staan te wachten om een plaats of plaatsen in een der lagere rangen te bemachtigen. Zij nemen vaak vouwstoeltjes en lectuur mee en allerlei straatkunstenaars doer, hun best om den wachtenden den tijd te korten. Deze „artisten" maken soms bij de queues een niet onaardige recette. New-York kent de queues by de thea ters niet omdat een jonge man, 35 jaar geleden, een goedkoope manier bedacht om met zijn meisje naar den schouw burg te gaan. Hy placht zich in verbin ding te stellen met kappers, kleine krui deniers en andere zakenmenschen die een paar vrijtoiljetten hadden gekregen omdat zy voor de een of andere voorstel ling reclamebiljetten in hun zaken voor de ramen hingen. Hij kocht die wijbil jetten voor een klem bedrag of kreeg ze voor niets. Alleen op deze wijze kon hij zyn meisje een prettigen avond bezor gen. Thans koopen elke week 350.000 men schen hun plaatsbewijzen voor de thea ters volgens de methode, die zich uit het idéé van genoemden joneen man ont wikkelde. Deze, Joseph of Joe Leblang, begon een kleinen sigarenwinkel. Hij verza melde vrijbiljetten op de boven-omschre- ven wijze en verkocht ze weer aan rijn toonbank. Het duurde niet lang of hy had een heel leger jeugdige wielrijders in zyn dienst die de stad doorkruisten, op zeek naar goedkoope biljetten. Na eenigen tijd overtrof de handel in die biljetten dien hy begonnen was om de menschen naar zijn winkel te lokken, verre den handel in sigaren. Leblang verkocht zyn sigarenzaak en vestigde zich als verkooper van goedkoope thea- terplaatekaarten in een lokaaltje ergens in de theftterlniurt van Broadway. Langzamerhand kwam hij ook in rechlstreeksche verbinding met directeu ren van schouwburgen, die hem eerst met het doel reclame te maken voor een voorstelling, een twintigtal plaatsbewij zen verkochten en hem er steeds meer afstonden, tot hy er wel 000 op een avond weer van de hand deed. En thans kan men „by Leblang" zelfs kaarten voor dc opera koopen, die ner gens anders te krijgen zyn. Wie van reeds genomen plaatsbewyzen geen ge- truik kan maken, zendt ze „naar Le blang". Deze koopt' ze tegen véél ver minderden prijs en verkoopt ze met winst. zyn lokaaltje heeft hy vervangen door een groote zaal, waarin op groote borden als op een effectenbeurs, de namen van de stukken staan aangegeven en de prij zen waarvoor voor die voorster'ngen plaatsbewyzen zyn te krijgen. Leblang heeft soms stukken die een slechte pers hadden, als bijvoorbeeld „Abie's Irish Rose", er by het publick „in" gebracht. De directeuren van der schouwburg, waar het genoemde stuk werd opgevoerd, waren al ten einde raad toen zy besloten eenige kaarten voor den lialven pvys aan Leblang af te staan. Het „schellinkje" raakte hierdoor vol, langzamerhand ook eenige andere lagere rangen. Zoo werd het1 stuk bekend by het publiek enhet is 5 jaar achter elkaar onafgebroken gespeeld! En zoo komt het dat er te New-York geen queues meer zyn. Wie naar een schouwburg wil gaan tracht daar eerst kaarten te koopen en ais hy niet kan krygen wat hy wenscht gaat hij naar Leblang en koopt daar wat hy kan krij gen voor aanzienlijk, gereduceerden pvys. Meer dan 200.000 menschen. maken thans geregeld gebruik van dit systeem, tenminste dat is het aantal van hen die een dollar per jaar contributie aan Le blang betalen. Wie geen „vast lid" :s van Ireblang's bureau moef voor elke plaats die hu bij Leblang koopt tien cent extra betalen. OVERLAST VAN ROOK. Rooklooze steden zyn al gedurende eenige eeuwen do droom geweest van al len die mot stedenbouw te maken hebben, Maar uit alles blijkt, dat, al zün wy in de laatste 50 jaar in vele opzichten voor uitgegaan, de rooklooze stad nog altijd een droom is. In Engeland vooral hebben de steden veel van den rook te lijden en daar be staan dan ook talrijke organisaties om het publick duidelyk te maken welk een geweldige schade wordt veroorzaakt doordat kooldeeltjcs onverbrand^ de schoorstecnen ingaan. Na elke '„fog" (dikke, gele, met rook vermengde mist) toonen statistieken aan voor hoeve: waarde er jaarlijks door vernield word:. Dan trekt de mist open de menschen zijn lat alles weer vergeten. Maar er zUn altyd eenige enthousias ten die, jaar in jaar uit, het Britsche publiek er op blijven wijzen, hoe dwaas het is goede waardevolle kool-produc ten de lucht te laten bedreven terwijl door gezond verstand te gebruiken en wetenschappelijke methoden, van den vuilen rook nog uitstekend gebruik te maken zou zyn. Hot vraagstuk van overlast door rook is niot nieuw. Fteeds in 1273 werd in Londen liet' gebniik van kool als brand stof verboden als schadelijk voor de gezondheid on in 1257 kon Eleanor, ge malin van Henry III, niet in Nottingham wonen omdat zij daar hinder had van rook. Maar ook in die dagen werden de wet ten slechts gemaakt om er niet aan te gehoorzamen. Bierbrouwers, ververs, smeden gingen alieeD kool branden in- plaats van hout en dc edelen die naa: Londen kwamen om de zittingen van het Parlement by te wonen, hadden zoo'n last van den rook, dat zy een anti-rookactie gingen voeren. In 1300 werd een Koninkiyke Proola- matie uitgevaardigd waarby het aan handwerkslieden verboden werd kool in hun fornuizen te branden. De Procla matie had niet de minste uitwerking en toen werden strengere maatregelei. genomen Er werd een commissie be noemd en deze kreeg opdracht aan a. degenen die kool ia hun fornuizen brandden een zware boete op te leggen en zoo dit nog niet hielp, hun fornui zen te vernietigen. In één geval werd zelfs ook de eige naar van het fornuis vernietigd. Hy wei gerde nl. het bevel van den Koning op te volgen en werd daarom tor dood ver oordeeld voor het branden van kooi in ionden. 4 BIOGRAPHIEEN IN EEN NOTEDOP PIETER LANGENDIJK 1685—1156 Tot de achttiende eeuwsche dichters, die lang vergeten zyn behoort Pieter Langendijk niet, al valt een vergelijking, die wel eens gemaakt is met den thans klassieken Molière in het nadeel van den Haarlemschen blyspeldichter uit. Op schoolvoorstellingen in het bijzon der worden Langendijk's blij- en klucht spelen nog opgevoerd, misschien moer om de historische waarde als tyd,spie gel. dan om den geest, die niet altijd even fyn is. Hoewel hy vooral dichter van blijspelen bleef heeft Lar.genaijk in zyn leven veel leed gekend, dat hem berokkend werd door zijn eigen moeder en zijn eigen vrouw. Pieter's vader heet te Arend Kort, maar vond het nocdïg dien naam te verwisselen voor een van langeren adem, en noemde zich naar zyn geboortedorp by Alkmaar. Pieter zelf werd te Haarlem geboren op 25 Juli 1G83 en verloor toen hy nog pas zes jaar was tot zyn groot ongeluk zijn vader. Diens weduwe was verkwistend en weinig oppassend, den „linnenwin kel", dien zy begonnen was, liet zij ver- loopen en Piet, dien zij naar Amsterdam gestuurd had om bü YVlitem Sewel talen te leeren moest mee naar Den Haag, waar zij een nieuwe negotie begon. Pie ter had in Amsterdam behalve Latijn en Engelsch ook teekenen, etsen en schilderen geleerd en probeerde door die kunst later in zyn onderhoud te voor zien, wat niet al te best ging. Een weef getouw machtig geworden rustte hy niet voor hy damast en 'fyn linnen weven kon. Dat bezorgde hem een positie* op een „weefzolder", waar hy onder het werk zijn dichterlijken geest den vrijen loop kon laten. Zyn eerste vers was een gezwollen lofdicht op zyn vriend, den rymelaar Jan van Gyzen, geschreven ia 1707. Het werk van Cervantes inspireer de hem tot een grootschere kunstuiting, zyn eerste blyspel „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho". Dit had hij ais lG-jarige in 169D gemaakt, na de her ziening in 1711 beleefde het een succes volle opvoering. In 1715. een vruchtbaar jaar voor den tooneeldichter, volgden „Krelis Louwen" en „De Wiskunste naars" zyn andere bekende in 1712 uit gegeven comédies „De Zwetser" en „Het wederzijdsch Huwelijksbedrog". Het jaar van den windhandel, 1720, verschafte hem stof tot de biyspelen „Quincampoix" en „Arlequin Actionist". Naast Fran- scho en Spaansche schelmenromans "'erlaaide of bewerkte hy ook eenige treurspelen en maakte ernstige gedich ten, die zwakker zyn dau zyn blijspe len. In 1721 keerd de dichter uit Am sterdam in zyn geboorteplaats terug, waar hy factor werd van de aloude re derijkerskamer „Trou moet Blyckcn". Elk Jaar moest hy daarvoor het jaar dicht leveren. ZUn moeder stierf in 1727, maar in hetzelfde jaar trouwde hy Johannetta Maria Senepart, die. van een zelfde wuftheid. zUn zorgen onver minderd deed voortduren. Hy droeg ze met stoïcijnsche kalmte zoolang zy z'n boekery en prentenverzameling maar met rust liet. Intusschen dwong zij hem met het teel:enen van patronen weer te verdienen wat zU er met drinken en verkwisting door joeg. zy is de lichtzin nige vrouw zooals hy die in zijn ver maarde „Spiegel der Vaderlandsche kooplieden" schildert. In 1747, acht jaar pa haar dood, dwong armoede hem zijn kunstzinnigen inboedel te gelde te ma ken. De Haarlemsche regeering be hoedde liem op kiesehe wyze voor broodsgebrek door hem in 1749 op zyn 66e jaar aan te stellen als stadshistoric- schryver, waarby hy een woning kreeg ln het Proveniershuis. De dood verraste hem by de voltooiing van „De Stad Haarlem en haar Geschiedenis" op 26 Juli 1756. ZUn herinnering leeft hier ook nog voort in een straatnaam. .WIT GOUD. Platina heeft langzaam maar zeker het goud verdrongen als liet materiaal voor trouwringen. Het eenig bezwaar is de kosten: het is duurder dan goud. Nu is evenwel een nieuw materiaal ontdekt: „wit goud". Het z'et er juist alt als platina, maar kan gekocht wordm voor een derde van den prijs van dat metaal. Met wordt verkregen door goud met andere metalen te vermengen. Afgescheiden van het gewicht zal het voor de meeste menschen moeilUk zUn, platina van wit goud te onderscheiden. Platina is een van de zwaarste metalen. Er wordt een geschiedenis verteld van Iemand die op een verkooplng een oud, Ieelyk presse-papier zag. Hy nam het op, was verwonderd over de zwaarte van het voorwerp en deed er een bod naar. Hy kreeg het voor twee kwartjes. Toen liet hy den presse-papier onder zoeken en zooals hy trouwens al uit het gewicht had gemeend tg moeten af leiden liet voorwerp blecK uit platina te bestaan. Toen hy hot verkocht verdiende hjj or een goede vijf en twintig gulden aan, Specialist: Hst beste voor U is om alcohol on rooken or nan to geven cn lederen avond om 10 uur naar bed te gaan. Patiënt; —En w§tis op-aon-na-hct-bwta, doktor?.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16