VICTORIA-WATER BINNENLAND STADSNIEUWS FLITSEN BIOSCOOP FEUILLETON. Het Mysterie van Heath Hover HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 15 DEC. 523 HET ROTTERDAMSCHE MOORD-MYSTER1E. DE ONTBREKENDE SCHAKELS De Telegraaf schrijft: De nasporin gen der politie Inzake den moord wor den nog met onverminderde kracht voort gezet. Weliswaar zijn, naar wij verne men, de aanwijzingen tegen v. O. zoo sterk, dat hij. gelijk gemeld onder zware verdenking staat bij den moord betrok ken te zijn. doch er ontbreken toch nog verschillende belangrijke schakels aan den keten, die noodig zijn om hem in derdaad daderschap of medeplichtig heid aan den moord ten laste te kunnen leggen. Naar deze ontbrekende schakels wordt thans ijverig gezocht. Het onderzoek der politie wordt echter zeer belemmerd door de vele onjuiste geruchten, die in de stad verspreid wor den. Wij schreven reeds, dat elk dier geruchten, hoe onwaarschijnlijk zij ook iijken, toch minutieus moeten nagegaan worden. Zoo zal men ook moeten onder zoeken, welke bet-eek en is gehecht moet worden aan een dreigbrief, welke door een inwoner is ontvangen. Deze brief luidt als volgt: Een dreigbrief. „H. v. B. je weet dat Je leven op het spel staat Je weet meer van den moord betreffende meneer lans van de oost- zeedijk, ik zal je niet verrajen dat weet je wel maar de sleutels die op zijn ge vist door de politie zullen je gauw ver rajen het geld van Meneer lans wat jij weggedoud hebt onder de grond in de aarde als de polltic dat vind ben ben je er bij Je kent het geheimzinnig teken. glj.S.t." Over dezen brief bevinden zich twee gekruiste beenderen, samengevat door oen doodshoofd terwijl de onderteekening gevormd wordt eveneens door twee ge kruiste beenderen met een doodshoofd en masker, waarboven vier kruisjes. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat de ontvan ger van dezen brief ook maar iets met het mysterie-Lans uitstaande heeft. De ze brief zal wel moeten toegeschreven worden aan de ziekelijke fantaste van een door Nick Carter-lectuur. bioscoop bezoek en sensationeele prikkelberich- ten omtrent de moordzaak verhit brein, maar men mag in een dergelijke zaak nu eenmaal geen enkel detail verwaar- loozen en ook deze brief moet worden nagegaan, hetgeen natuurlijk weer tijd kost. De arrestatie van v. O. De N.R.Ot. schrijft in een overzicht van den stand van het onderzoek van de moordzaak te Rotterdam over de -eerste arrestatie van den procuratie houder v. O.: „De politie had redenen genoeg om den procuratiehouder niet te laten blij ken, dat hU tot zekere hoogte verdachte was. Ontijdige onthullingen in enkele bladen en de omstandigheid, dat men juist op den dag waarop deze onthul lingen werden gepubliceerd reden had, te vreezen dat v. O. voortvluchtig was, zijn toen oorzaak geweest, dat de politie don Dinsdag na den moord, 's avonds laat is overgegaan tot een eenigszins ge forceerde arrestatie, v. O. ontkende ten stelligste iets met den moord uitstaande te hebben en na een langdurig verhoor moest hij op Woensdagavond weer op vrije voeten worden gelaten. „Maar zooveel wist men toch wel, dat imen overging tot het in beslagnamen van de boeken en weldra werden er malversaties in ontdekt. Dit leidde tot de tweede arrestatie van v. O., cp Vrij dag 7 December, des avonds laat in zijn woning aan de Obrechtstraat te 's-Gra- venhage.'* ERNSTIGE FRAUDE IN DEN HAAG ONTDEKT. EEN BELANGRIJK TEKORT. Eenigen tijd geleden deden geruchten de ronde, dat de N.V. De Nederlandsche Meubelfabrieken, gevestigd in Den Kaag in financicele moeilijkheden verkeerde. Dit bleek juist te zijn. en na korten tijd werd het faillissement van genoemde vennootschap uitgesproken. Als curator werd benoemd inr. Last, advocaat en procureur in Den Haag. De directeur van de Nederlandsche Meubelfabriek is G. A., die tevens di recteur is van de coöperatie De Tijd. Zoowel door den persoon van den direc teur als door verschillende onderlinge transacties bestaat er een nauwe belan gengemeenschap èn samenwerking tus-f schen de Meubelfabriek en de Tijd. Toen het faillissement van eerstge noemde zaak uitgesproken was, oordeel de inr. Last het noodzakelijk, ook het faillissement van de Tijd en van A. aan te vragen. Daar het vermoeden van fraude be stond. werd een accountant aangewezen om een minutieus boekenonderzoek in te stellen. Hoewel dit nog niet ten einde is. heef', volgens de N. R. C. de accountant, de heer Andrles, een voorloopig rapport in •ediend. waarin h" acntcont. hoe er in de boeken van de Tijd geknoeid is. Ver schillende posten, welke geboekt behoor den te zijn, komen niet voor in de boe ken. en op andere punten zijn bedragen weggeradeerd, Op grond van dit voor loopig accountantsrapport heeft mr. Last een klacht ingediend bij de justitie tegen A., terzake van bedriegelijke bank- breuk ten naceele van De Tijd. De politie heeft- gisterenochtend A. in zijn woning in Den Kaag aangehouden en naar het hoofdbureau overgebracht, Na een kort verhoor is hij in verzekerd: politie-bewaring gesteld. De aangehou dene gaf verschillende van de *hem ten laste gelegde feiten tce. Hoe groet het tekort is, kan zoo lang het accountantsonderzoek niet is geëindigd nog niet worden opgegeven Aan de activa ontbreekt een bedrag van 40.000. Maar hier staat tegenover, dat er verschillende' goederen gekocht zijn waarop de politie beslag heeft kunnen leggen. De benadeelden zijn hoofdzake lijk personen, die bij De Tijd de z.g. spaarzegels kochten. DE MALVERSATIES TE GRAVE. MEER DAN 70.000. Bij nader onderzoek in zake de mal versatiën van den door het college van regenten van het Burgerlijk Armbestuur te Grave geschorsten rentmeester L. van dat bestuur, is komen rost te staan, dat de verduistering meer dan zeventig dui zend gulden bedraagt, en dat er valsch- heid in geschrifte heeft plaats gehad. Aanvankelijk werd de rentmeester voor eens verduistering van pl.m. 1100 op 6 December te 's-Hertogenbosch in be waring gesteld en reeds daags daarna, terwijl het onderzoek nog gaande was (door politie en accountant), op last van de rechtbank te 's-Hertogenbosch op vrije voeten gesteld, meldt de N. R. C, KENNF.MER LYCEUM. Jeugdconcerten. Door de directie van het Kennemer Lyceum is, met volle waardeering voor de algemeene Jeugdconcerten van de H.O.V. te Haarlem, in October een Jeugdconcert op bescheiden schaal ge organiseerd, op welk concert Dr. P. van Anrooy. onder assistentie van de zangeres Mia Peltenburg, een voordracht over Schubert gehouden heeft voor de leer lingen der hoogere klassen, leeraren en verscheidene ouders. Donderdag j.l. heeft Dr. van Anrooy zijn tweede les gegeven; ditmaal over Schubert's instrumentale muziek. Na een inleiding over de instrumentale muziek in het algemeen, en speciaal over de beteekenis van Haydn daarvoor, heeft Dr. van Anrooy aan den vleugel een analyse gegeven van het trio van Schubert in Bes dur en eveneens van het trio no. 5 van Beethoven in D- dur. Aan het slot van dezen middag heb ben de heeren Jos. de Clerck en F. de Nobsl een rondo van Schubert gespeeld, en a.s. Zaterdagavond zal voor de leer lingen, ouders cn genoodigden door de heeren Jos. de Clerck. H. B. S. Nol- thenius en F. de Nobel, een complete uitvoering gegeven worden in de aula van de school van de twee behandelde trio's. In het voorjaar 2al Dr. Van Anrooy deze lessen-reeks, misschien in ietwat gewijzigden vorm voortzetten. RAAD VAN TOEZICHT OP DE PROV. BEDRIJVEN Naar wij vernemen heeft Mr. M. Slin- genberg vóór eenigen tijd zijn lidmaat schap van den Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven neergelegd. De reden hiervan is dat de heer Slin- genberg meende dat er tusschen de ge meente Haarlem cn de provincie inzakt electriciteitsaangelegenheden een belan- genbotsing zou komen. Mr. Slingenberg zou dan voor de gemeente Haarlem moe ten opkomen en zoo zou hij in een dub bele positie geraken. DE VRIJHEIDSBOND. De afdeeling Haarlem van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", houdt een algemeene vergadering op Donder dagavond 20 December in de sociëteit „De Vereeniging". De agenda vermeldt om.Voorstel wij ziging reglement; Verkiezing van afge vaardigden der afdeeling volgens art 21 van het reglement. A.s. Kamerver kiezingen en de propaganda. Mededeelingen van het bestuur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a (>0 Cis. per regel. Stofzuigerhuis MAERTEN£ BAK f ELJORISSTRAAT 16 TELEF. No. 10756 Aoex Kiop-Veeg-Sloizuigers 1175.- TEN ONRECHTE VAN ZIJN VRIJHEID BEROOFD. Een puzzle. Mr. C'n. Polak schrijft in het Week blad van het Recht: Eenige weken geleden werd ik tot cu rator benoemd over een man. die, nada hij op verzoek van den eenen crediteu. was gegijzeld, op verzoek van een ande ren werd failliet verklaard. Toen de termijn voor verzet cn hooge beroep was verstreken, werd de man iuc vrijgelaten. Dadelijk nadat ik dit had b; merkt, wendde ik mij telefonisch tot he .ïuis van bewaring, waar men mij mede, deelde, dat men officieel niet beken., was met 's mans faillissement, en da het niet op den weg van het huis var oewaring lag, daaromtrent iniichtinge. bij de griffie der rechtbank in te win nen. Ik heb toen maar aangenomen, da: het op mijn weg lag, de griffie even op te bellen, en haar te verzoeken het huis van bewaring van het faillissement var. mijn curandus kennis te geven. Ter grif fie deelde men mij evenwel mede, da men officieel niet wist, dat de man zici. m gijzeling bevond, en dat het met oj den weg der griffie lag, zich te deze zake met het huis van bewaring in ver- oinding te stellan. De man, die reeds een dag te lang Ir. het huis van bewaring had vertoefd, is toen door ae welwillendheid van der. deurwaarder, die voor den gijzelende'., crediteur was opgetreden, toch op vrij: voeten gekomen Doch dit lost de vraag niet op, die mij sedert dien eenigszin verontrust en die aldus luidt: Op wien. weg ligt het, in het geval als het geken schelste, te voorkomen, dat de staat éér. van zijn burgers ten cr.rechte van zijn vrijheid beroofd houdt? NEDERL. ARBEIDERS REISVEREENI- GING. Men schrijft ons: Donderdagavond is door bovengenoem de vereeniging een buitengewone verga dering gehouden in het gebouw Olym- pia, ter bespreking van een samenwer king met het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling. De Bondsvoorzitter de heer J- Borsje. uit Den Haag hield een bespreking over ae fusie van beide ver- eenigingen. Breedvoerig zette hij de voorgeschie denis uiteen en somde de redenen op die aanleiding hebben gegeven om sa menwerking te zoeken. Indien dit niet zou gebeuren dan had het Instituut plannen om zelf een rels- vereeniging in het leven te roepen en de N. A. R. V. zou daardoor geen reden van bestaan meer hebben. Ook zeide spr. dat het bestuur der afd. Haarlem onor ganisatorisch had gewerkt door de leden 3 maanden uitstel te geven van betaling der contributie en hun daarna in de ge legenheid te stellen eventueel nog te be danken. Dit laatste werd door een bestuurslid uit Haarlem sterk bestreden, daar dit verwijt niet het bestuur der afdeeling. dcch het hoofdbestuur In Den Haag treft dat de uitslag der stemmingen 3 maan den later aan de afdeelingsbesturen be kend heeft gemaakt, waardoor de leden niet behoorlijk voor 1 Oct. konden be danken en het bestuur als protest deze houding had aangenomen. Door vele le den werd betreurd dat het mooie werk van de N.A.R.V. thans weer verbrokkeld zal worden daar een zeer groot deel der leden zal bedanken en een nieuwe reis- vereeniging zal oprichten op neutraal gebied, waarmede men reeds in andere afdeelingen aan het werk is. Te meer werd het besluit der fusie betreurd daar dit slechts met 2200 voor en 2000 stem men tegen is aangenomen. Als gevolg hiervan meende het be stuur, dat nog steeds niet insiet, dat de N.AJt.V. geen reden van bestaan zou hebben al werd door het instituut voor Arbeidersontwikkeling een eigen reis- vereeniging opgericht, nu het besluit met een gering aantal stemmen meerder heid reeds is gevallen, niet anders te kunnen doen dan zijn functies neer te leggen. Alleen de secretaris deed dit Let. Daarna had een bestuursverkiezing plaats waarbij personen gekozen wei-den die bij S.D.A.P. of Instituut aangesloten zijn, de heer De Regter werd als voor zitter gekozen. Na sluiting werd door een zeer groot aantal leden een bespreking gehouden om tot oprichting van een nieuwe ver eeniging over te gaan. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1267 KIETELTEENEN Het is fijn om na een warm bacl in een wannen handdoek gerolc op moeder's schoot te zitten en het kan hem in die omstandig heden weinig schelen dat zij zijn haar droogt of zelfs zijn ooren en hij krijgt er bepaald plezier ui wanneer ze aan zijn armen be gint en zijn beenen maarals zijn teenen beurt komen dr I kan hij zich eenvoudig niet sti' I I houden en spartelt in alle richttn- j I gen en moeder en hij zijn beiden blij als de teenen droog zijn. (Nadruk verb-" REMBRANDT THEATER. Watt en H Watt als Wolvenjagers in -iet Rembrandt Theater. We hebben Watt en 14 Watt „al in de meest verschillende creaties mogen be-, wonderen; ze vertoonen zich nu op het witte doek als wolvenjagers. Ieder die veel filmen van deze twee Denen gezien heeft, kan zich zoo ongeveer indenken hoe zij zich in deze rol als moedige ja-, rers zullen gedragen: him eer en roem en populariteit danken zij voor een groot deel ook daaraan, dat zij, niettegen staande dat. hun publiek toch steeds boeien en lioogeUjk arauseeren. Met den eigenaar van een landelijk cafétje plus zijn vier stamgasten trek ken Watt- en 'A Watt mee als drijvers op de wolvenjacht. Een courantenberichtje. dat sprak van een troep wolven, die een deel van Jutland onveilig maakte, bracht de heeren op het idee een uitstapje naar dat bedreigde deel te maken, al was het alleen maar om eens een paar weker, onder de echtelijke tucht vandaan te zijn. De heeren amuseeren zich aller kostelijkst, wolven zijn er niet te beken-, nen, maar wel hebben ze bij hun landing een, naar zij oorspronkelijk dachten, ver: laten kamp- ontdekt, dat tot hun niet ge- •inge vreugde al spoedig bleek te zijn: het tentenkamp van een troepje jolig-.-, vrooüjke meisjes. Er heerscht al heel auw een allergezelligste stemming in het kamp, aan wolven wordt niet meer gedacht, tot op een dag de oude zonder ling Thomsen zyn troep wolfshonden los "aat, die door onze jagers voor wolven worden aangezien Nu tcont elke wol venjager zich op zijn best, het is een sauve qui peut, ze weten niet hoe gauw :e de beenen zullen opnemen om in vei lige haven te komen. Wij, toeschouwers vermaken ons bij dergelijke kluchten uitermate en daarmede hebben deze films volkomen „SchuMigkeit getan" het is heerlijk, zoo weer eens van gan- scher harte te kunnen lachen. Van het zeer goede bypregramma wil len we in de eerste plaats noemen no. 3 van het programma, „Hollandsche Ste den". We hebben een zeer interessant bezoek gebracht aan Amsterdam en heb ben op ons gemak eenige der belangrijk, ste gebouwen monumenten en eigendom- melijkheden van onze goede hoofdstad bezichtigd Een aanbevelingswaardige manier om onze Nederlandsche steden met voornaamste bezienswaardigheden nader tot het publiek te brengen. Greti Gargani, „de meest phenomenale jon.g- euse ter wereld", zooals het in alle be jcheidenheid op het programma heet heeft de zaal in ver- en bewondering ge bracht voor li aar verregaande handig- held. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct*. PER REGEL. Opwekkend ea gezond ^natuurlijk Bronwater STANDAARD THEATER Een aardige revue cu een goede film. Tien dagen na 5 December doet het .voord revue je aan het feest van den Sint denken, want een revue biedt even veel verrassingen als de traditioneele „surprise" en het kan nog heel aardig zijn al ziet het er van buiten niet al te mooi uit. En in deze revue ontbreken „schitterende" décors, wordt in een so bere omgeving gespeeld en gedanst en gezongen, vooral véél gezongen, zoodai men de aankleed ing niet mist. Alex de Meester is een goede kracht uit wijlen Henri ter Hali's revues, liier staat hü bUna voortdurend op het too. neel, rijgt de ver-schillende scènes zoo'r, beetje aan elkaar en vermaakt bijna voortdurende het publiek, dat gul is met zijn lach en flink meezingt als 't ge vraagd wordt. De danseresjes zijn vrij goed, vlug, lenig, geschoold En er is een aardige finale die ettelijke malen harhaald moest worden. Zoo zal met zijn wijsjes van „Rhein- landmadel" en „Ramona", zijn dans en scherts en vroolyk spel deze revue wél publiek trekken. Als film „Isobel" naar het boek van Curwood Opmerkelijk goed is de fotC: grafie, het sneeuwland benoorden den zestigsten breedtegraad- toont zich ba: en daarin speelt zich het mooie, boelen de verhaal af van Isobel, van pelsjagers en eskimo's. LUXOR-THEATER Maciste in „De Keus der Bergen" en Pantserkruiser „Embden". Maciste, de sympathieke kracht- rnensch, viert deze week triomfen in het Luxor-Theater. Deze reus maakt meestal van zijn kracht gebruik om de zwakken bij te staan en de misdaad te straffen. Het is treffend hoe vol zorgen hU is voor het kind van zijn overleden zuster, maar ook hoe verschrikkelijk hü is in zijn gevecht o.a. met de wolven als deze zijn vriendin Maud belagen. Ook de gluiperige concurreerende gids krijgt zün portie evenals de valschaard George Muller. In al die bedrijven werkt hij mede om een misdaad te veradelen te gen zijn en Maud's vriend Ewert. Dit is een film waarin het publiek met dien goedigen reus Maciste mee leeft, zoodat het een succes wordt. Hoe geheel anders is het andere hoofdnummer: Pantserkruiser „Emb den", we zien hier de verschrikkingen van den oorlog en wel van den zee oorlog. We zien in het begin van den grooten oorlog de „Embden" de haven van Tsingtao verlaten, waarna het oor logschip eenige schepen in den grond boort. Als de commandant van de „Embden" het draadloos-station op Pe- nang wil verwoesten is hij even te laat, want er is al kennis gegeven van zijn aanwezigheid aan het Engelsche slag schip „Sidney". Er ontwikkelt zich een hevig gevecht, waarbij het voor ons zeer interessant is al de technische hulpmiddelen te zien en een idee te krü'gen hoe het er by een zeeslag toe gaat, maar boven alles komt het ver schrikkelijke van den oorlog naar vo ren. Het gevecht eindigt met het tot zinken brengen van de „Embden" en we zien aan het slot den commandant van de Embden aan boord van het Engel sche oorlogsschip. Dit is ook weer een propaganda voor den vrede. Allereerst hadden we een reisje ge maakt naar Breslau en weer veel schoons gezien. Het Luxor-Nieuws bevat als altijd veel actueels en is zeker niet het onbe langrijkste gedeelte van het programma. We kunnen een bezoek aan Luxor aanbevelen. CINEMA PALACE „De Tien Moderne Gebo den" cn „De Maagd van het Oosten". Alleraardigst die eerste hoofdfilm, die behalve de tien moderne geboden (wel ke een tienvoudige herhaling van ds aanmaning „Van een man!" plegen te zijn) allerlei pakkende scènes uit de tooneel- of liever: uit de revuewereld te zien geeft. Tod Gilbert, een arme musicus, heeft een liedje gecomponeerd, dat niemand voor hem wil uitgeven en dat geen thea terdirecteur in een revue wil laten zin gen. Maar de liefde van dt mooie en blonde Kitty overwint alles, ook de kui- perijen van een jaloersrhe kunstzuster en Tod wordt nu met één slag we zijn in Amerika! de gevierde man. Vlot en vroolyk is het spel en vlot cn vroolyk rolt deze buitengewoon frissche en pakkende rolprent naar het blijde einde, op haar weg begeleid door de goede muziek van het Cinema-orkest. De Maagd van het Oosten is een film werk van geheel andereu aard: roman tisch en Oostersch. Er komen gekleurde gedeelten fn voor die hen die van ge kleurde films houden ongetwijfeld zulle? bekoren. Romantisch en Oostersch! Dus veel rijke Oosbersche paleiszalon en tempels, veel bruine dienaren die hun meesters tot m den dood gehoorzamen, kerkerholen, prachtige gevechten tus schen Europeanen en Oosterlingen; een spannende vlucht van een Engelseh hoofdofficier uit liet paleis, waarin hij ^evangen zit: buitengewoon mooie opne mingen van heiige gevechten en dan na tuurlijk de liefde: de liefde voor een ge heimzinnige prinses die vooi prins speelt. Voorts intrigues, pogingen tot vergifti ging, geheime deuren en Oostersch wraakgevoel.... Hier is inderdaad alles aanwezig om deze film te maken tot een steeds in spanning houdende, soms 'n tikje griezelige film. al is zij dan soms een beetje drakerig. Een geschiedenis om /»n te droomen! Dat het Wereldnieuws weer „elck vrat wils" geeft behoeft nauwelijks gememo reerd te word-t-n Dat spreekt in de Ci nema vanzelf! (Een verhaal van duistere krachten) uit het Engelsch van BERTRAM MITFORD 60) De baardige ruiters, die haar eerst 200 schilderachtig hadden geleken, zag ze meer en meer als de heerzuchtïgen bar baren. die ze waren. De woestheid var. het landschap dat ze in het begin zoo schitterend van fantastische chaotisch- hoid had gevonden, begon gevaarlijk veel overeenkomst met. de kille hope loosheid van Dante's Hel te vertoonen. In haar wanhopige gemoedstoestand drong maar een straal van licht door. do gedachte dat Helston Varne zic'n In Coatos' kamp bevond, waarheen ock z\j op weg waren, toen hun plannen zoo onverwacht in de war waren gestuurd. Zij kon het denkbeeld niet van zich af zetten. dat hij boven alle andere men- sc'nelijko hulp was uitverkoren, om hen te komen zoeken en veilig naar de be woonde wereld terug te brengen. Hij was in haar gedachten nog altyi de sterke, rots waaraan ze zich in den nood zou kunnen vastklemmen, de betrouw bare raadsman en veilige gids. Iets van deze gedachten vertrouw de zU haar oom toe. Maar die schudde somber het hoofd. Rondom hem en haar sloten zich met fatale zekerheid de mazen van een net, dat zelfs de scherpe geest en de vindingrijke stoutmoedigheid van Hel ston Varne niet zou kunnen verscheuren. Het meisje had daar geen besef van en hü had den moed niet het haar te vertellen. Het was tijdens een van hun gewone middaghaltes. De gewoue gebeden die Melian eerst zoo bewonderd had en die har nu gruwelijk verveelden, waren afgeloopen en de mannen, in groepjes van twee of drie verspreid, verzorgden de paarden' of ruimden de kampbe- nocdigdheden op. Twee van hen praatten samen op slaperigen. half gedempten toon, en zonder dat zij het wisten, be vond Mervyn zich dicht genoeg bij ze. om ze te kunnen verstaan. En teen hoorde hü wat hem sloeg met stomme verbüstering en hem ver vulde met doodelijken schrik, niet voor zijn eigen lot, maar terwille van zün nichtje, dat hü liefhad als een dochter en dat hü nu door rijn onbehouwen, onvergeeflijke eigenzinnigheid in het verderf zou storten. Hy zelf zou moeten sterven, zün tijd was gekomen. Dien nacht zouden zy op de bewuste plek aankomen. Wel, hij had niet anders verwacht. Maar wat de vrouw met het zonnehaar betrof, als de Sirdar in Mazaran geen „Lakh" roe- püen voor haar betaalde of wanneer hy een expeditie uitstuurde om haar terug te eischen, wel dan waren er over de Perzische grenzen genoeg lief hebbers, die büna evenveel zouden wil len betalen voor een dergelijke comple teering van hun harem, als de grootste losprüs bedroeg! Zouden de autoriteiten een dergelijke som willen betalen, vroeg Mervyn zich met een dof gevoel aan het hoofd en brandende oogen af en zoo ja. zou door het gewone officieel getalm, heen en weer geschrüf naar hoogere autoriteiten de betaling niet te laat komen. En dan. konden de autoriteiten in dit onrustige grensgebied een dergelijken onbeschaam- den menschenroof over hun kant laten gaan, zonder een straf-sxpeditie te zenden? Eén ding wist hy zeker: als de hulp te laat kwam en Meiian eenmaal verdwenen was. zou ze onvindbaar blij ven. al ging het heele Indische leger met den onderkoning zelf aan het hoofd, ook aan de. zoek. En als een dergelijk lot haar trof. was het zyn schuld. Hij kon zich cat nizfc vaak genoeg verwij ten. Ky zelf zou d--n nacht moeten ster ven, dat stond geschreven. Hy had er vrede mee Maar hoe moest hü Melian redden? Dat was de eenige vraag, die nog van belang was, waarmee hij zün hoofd pünigde tot berstens toe. Eén gedachte drong zich steeds naar voren, een eind maken aan haar leven, tege- ly'k met het zü'ne! Maar hoe moest hü aan een wapen komen? Zü hadden hem alles wat maar op een wapen leek af genomen, toen hy gevangen genomen was. En bovendien, er was toch nog al tijd een kansje, dat zü het er goed zou afbrengen: had hy het recht haar die kans te ontnemen? En gedurende den heelen tocht dien middag was hy zwijgzaam, broedend over het wanhopige, onoplosbare pro bleem. Een uur voor zonsondergang hielden ze halt bij een onaanzienlijk, vuil uitziend dorp. Het was Mervyn niet ontgaan, dat verschillende nieuwe per sonen zich bü den troep hadden ge voegd, waarschünlijk bewoners van her dorp. Onder de nieuw-aangekomenen be vond zich een man van een ryzig, nobe' voorkomen, maar veel aandacht schonk hy er niet aan. Zoo merkte hy bijvoor beeld niet dat die vreemde zyn gebeden met een vurige devotie opzegde die bij de anderen ontbrak en de voorgeschre ven bewegingen me: grooten nadruk uit voerde. waarbij zyn donkere oegen in het bruine gezicht van fanatieke» gloei schenen te stralen. De anderen wierpen den man steelsche blikken van bewon dering en vereering toe. Toen ze zich opnieuw op weg begaven bracht Mervyn z(jn paard naast dat van Melian. Nie mand probeerde het te beletten want een poging tot ontvluchten zou toch on middellijk verhinderd zün. Lieve kind, ik heb je een heeleboe'. ellende bezorgd! zei hü en de klank var. berustende wanhoop in zyn stem sloeg het meisjes kil om het hart. Ik had Dooit moeten toestaan, dat je met me meeging, maar nu is het te laat. Luister goed. Als mü iets mocht overkomen zuilen ze jou wel voor een losprüs vrü laten. De regeering zal die betalen, ik bezit wel niet veel in de wereld, maar wat ik heb. heb ik aan jou vermaakt. En als ik niet zoo'n ezel geweest was. om je hierheen te brengen, hadden we nog een heelen tÜd samen gelukkig kunnen zijn, we hadden immers niet op Heath Hover hoeven te blüven. Wat ik zeggen wou is dit: als mü iets over komt. meet je eischen dat ze Je naar dan Nawab Shere Dil Khan brenger. HU is het opperste hoofd van de Gu- larzai, deze hier staat onder hem. Ik zal de woorden voor je opschryven in het Hindcestani en je moet ze uit Je hoofd leeren. en steeds maar naar hem 'olijven vragen. Mervyn tastte in zyn zak en schroef nog .-teeds steelsgewüs in zyn zak de woorden op een enveloppe, die hü ge vonden had. En je moet nooit toonen dat je bang bent, en al maar vragan om bü Shere Dil Khan gebracht te worden. Probeer nu ongemerkt dit pa pier aan te pakken Mooi zoo! En dan moet ik je nog wat zeggen. Melian keek den spreker aan en haar oogen vulden zich met tranen, uit de toon waarop haar oom sprak en uit de instructies die hij haar opgaf, begreep ze dat er gevaar dreigde.... waarschün- !Uk vrü spoedig. Lieve oom Seward, wat zou u kunnen overkomen? drong ze aan. Kom, kom, eerst hebt u mij telkens moed in gesproken. nu meet ik probeeren bij u den moed erin te houden. Ze zullen ons toch geen kwaad doen als ze van plan zün een iosprys voor ons te vragen! Ja, je hebt gelijk kleintje. Ze zul len ons geen kwaad doen, antweorde hy mat, maar toch is het beter, dat we op alles voorbereid zün. Als je een maal bij Shere Dil Khan bert. 'oen je veilig. Hü is een betrouwbaar man. Miar deze hoofden gedragen zich 2lof ze heer en meester zün; anders waren we hier heelemaai niet. Ik zal eraan denken! antwoo-dde zü- Maar, opperde ze opeens. waar om beroept u zichzelf niet op hem, nu, direct voor we verder gaan? (Wordt v tcigdJ*

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6