HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN BEURSKR0NIEK. ZATERDAG 15 DEC. 1928 DERDE BLAD No. 3801 DE NAASTE TOEKOMST VAN DE VLIEGERIJ. Het belangrijkste onderwerp van de zen tijd is de vliegkunst en do hoe zy zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Geen dag gaat er voorbij of wij lezen er nieuws over in de dag bladen, maar krijgen daardoor aller minst een vasten indruk, want die be richten zijn veelal tegenstrijdig. Het volgende jaar zal Dultschland een vliegdienst op Amerika openen. Dr. Eckener heeft verzekerd, dat de groote Zeppelin voor Oceaan tochten niet ge schikt is. Nederland stelt een postdienst op Indië in de bestuurders van de K. L. M. verzekeren, dat ue vliegvelden op de route ongeschikt zijn om te landen. Zoo gaat het voort, de zekerheid die wil zoo graag zouden willen hebben, krijgen wij niet, ook niet door de tijding dat de la Cierva er in geslaagd is om al dalen de achteruit te vliegen. Hoe staat het er nu eigenlijk mee? Zullen wij binnenkort met hetzelfde onverschillige gezicht in een vliegtuig stappen als nu in een spoortrein? Of is het nog altijd een ge vaarlijke manier van reizen, alleen goed voor jonge (of oude) roekeloozen en lieden van groote haast? Een schrijver in het tijdschrift „Cen tury" van October Fitzhugh Green is in dit opzicht niet optimistisch. Door groo- ter schepen, treinen en automobielen te bouwen hebben wij ongetwijfeld kracht en eèonomie gewonnen. Geen van die voordeelen bestaat bij het vliegtuig. Wy kunnen de lucht die het ophoudt niet verbeteren zooals wij doen met spoor banen en auto-wegen. Tenzij er een nieuw beginsel op het gebied van lucht vaart wordt ontdekt (en er is er geen in 't zicht) zal het reusachtige vliegtuig nog niet gauw verschijnen. Nooit heeft het publiek vroeger in de geschiedenis onvermijdelijk gevaar aan vaard, nimmer hebben de natuurwet ten den vooruitgang der wetenschap zoo gestremd. Het aangenaamste dat zou kunnen gebeuren zou wezen, dat een geniaal man de wetten der zwaarte kracht kon omverwerpen. Green betoogt, dat voorloopig een betrouwbare luchtdienst met vliegtui gen, althans tusschen Europa en Ame rika, nog niet te verwachten is; Byrd verwacht, dat het nog 30 jaar zal duren, Lindbergh schat het op 40. Volgens de zen schrijver zijn de geslaagde vluch ten van 1927 geen bewijs voor het tegen, deel; Chamberlin geeft openhartig toe, dat hij feitelijk niet sturen kon, omdat hij niet wist, waar hij was, toen zijn kompas den dienst staakte (alleen zijn geluk, dat hij de Mauretahia ontdekte, maakte het voor hem mogelijk ergens in het midden van Europa te landen) en dat, toen hij daar kwam, alleen de sta tionssignalen hem aantoonden, waar hij was. Byrd geeft toe, dat hij door mist niet te Parijs had kunnen landen, indien hij daar aangekomen was; al zijn stuurmanskunst baatte hem niet, zoodra zijn kompas in de war raakte. Hij had het voordeel van 2 motoren, waarvan de een hem omhoog zou hebben gehouden, wanneer de ander te kort geschoten was, maar hij en zijn mannen zouden omgekomen zijn, wanneer hij .genood zaakt was geweest in het duister te landen. Lindbergh maakte de eenige vlucht, die een totaal succes was, naax het vasteland van Europa, maar hij er kent, dat 3 dingen in zijn voordeel wa ren: zijn motor werkte goed en bleef werken, zijn kompas wees goed en de wind bleef recht achter hem waaien; waarschijnlijk zou hij het leven verloren hebben, wanneer zijn motor gestopt had, zijn kompas tekort geschoten was en hij met tegenwind of mist te kampen had gekregen. In het laatste geval zou hij ieder middel om zijn positie te be palen of de richting naar land gemist hebben. De belangrijkste vordering, waarop wij kunnen hopen, zal bestaan in de toeneming van betrouwbaarheid der vliegtuigen; er is en zal blijven een langzame maar voortdurende winst aan betrekkelijke veiligheid, namelijk in sta biliteit, steviger bouw, betrouwbaarheid van den motor en bekwaamheid in de besturing. Voor het eerste worden jaar lijks duizenden proeven genomen; de stevige bouw is zeer verbeterd om voorkomen, dat vliegtuigen in de lucht bezwijken en er worden allerlei pogin gen gedaan om de passagiers bij een mogelijken val te beschermen. De mo toren worden in laboratoria iaproefd, vooral voor tochten van langen duur. De vluchten van 1927 bewezen, dat een ma chine 50 uur achter elkaar of 35 urn: over zee kon vliegen. De grootste voor uitgang ligt in de opleiding van be stuurders en deze juist zal den groot- sten invloed hebben op het vliegen. Waarschijnlijk zijn er op dit oogenblik minstens 10.000 jonge mannen en vrou wen, die vliegen leeren, een aantal, dat- ieder jaar met eenige düizenden toe neemt. Toch verkeert de jonge man, die de aviatiek als loopbaan wenscht te verkiezen, in ongunstige omstandighe den; de nijverheid is verward, de we tenschap duister en het vak van be stuurder onbeduidend, tenzij hij er zich mede vergenoegt chauffeur te blijven. Het belangrijkste punt bi) het vliegen is aan de oppervlakte niet zichtbaar, namelijk de taak om het komende ge slacht, laat ik zeggen luchtvaardig te maken. Wanneer een man van middel baren leeftijd, die in ieder opzicht in gunstige conditie verkeert, maar die ge storven is in '95, plotseling in het leven terugkeerde en verplicht was een druk ken boulevard in Parijs of in New York over te steken, zonder te wachten tot het moment, dat de politie het verkeer stopzette, dan zou hij ontzet staan te kijken. De stroom van voorbijrazende motorrijtuigen zou hem in de grootste verwarring brengen, zijn moed zou tot het uiterste beproefd worden, voordat hij zichzelf zou kunnen bewegen om zich tusschen de 2 stroomen van vlie gende Jaggernauts te begeven. Toch zou een man van zijn leeftijd en die er geestelijk of lichamelijk niet beter voor staat, op dit oogenblik zijn weg zoeken door de 2 stroomingen en het trottoir aan den overkant veilig bereiken, voor dat een vliegende taxi het stof van zijn wapperende jaspanden jaagt. Het eenige verschil in deze twee mannen, de reden waarom de één verlamd is van vrees en de ander van den buitenkant beke ken onverschillig, is, dat de tweede man motorrijp of motorvaardig is ge worden; 20 jaar ondervinding van automobielen hebben hem geleerd, hoe hij hun vaart moet beoordeelen en hoe hij de gevaren moet wegen, die hem dreigen, wanneer hij zijn weg zoekt door het snelle verkeer. Precies hetzelfde gebeurt met de he- dendaagsche jonge menschen; zij zien vliegtuigen over him hoofd gaan. hun vrienden worden vliegers, parachute- springers worden talrijker, er komen zeer zeker ongelukken voor, maar ook ongelukken met motoren, spoorwagens en zelfs ongelukken met voetgangers. Het hedendaagsche kind groeit op met- het gevoel, dat het zeer natuurlijk ls. wanneer menschen vliegen en ook dat er sommige bij omkomen; dit gevoel heeft niets van het overblijfsel van angst, dat meesten onzer geërfd hebben, als re sultaat van de wetenschap, dat de ge broeders Wright kunsten hebben uitge voerd, waarvan de haren ten berge rijzen, van de afschuwelijkheden van menschen, die hun ruggegraat braken en verbrandden in hun vliegtuigen, om dat zij niet wisten wat zij deden. Het hedendaagsche kind groeit op met de wetenschap, dat in het algemeen een goede motor niet zal stoppen, dat het goed onderhouden vliegtuig geen vleu gel verliest zonder reden en dat de zorg. vuldige bestuurder niet afglijdt. Nu en dan komen ongelukken voor, maar nu en dan breekt een jongen ook zijn arm bij het schaatsenrijden. In die richting werken de hersenen van de jeugd in onze dagen. „Het zou onvoïled'g zijn, wanneer ik niet", zoo zegt de schrijver, „een woord in het midden bracht over het bestuur bare luchtschip. Het grootste der we reld is op dit oogenblik de „Los Ange les", maar de Engelschen en de Duitschers bouwen grooter schepen en zullen daar mede naar Amerika vliegen, zoodra deze klaar zijn. Toen de Duitschers met de „Los Angeles" naar Amerika vlogen, hadden zij geen vracht aan boord, een weinig ballast uitgezonderd; zij namen veel voedsel, brandstof, hulp-onderdee- len en bemanning mede, maar zij zou den geen lading soldaten of Iets anders, dat haar lange vlucht rechtvaardigde, hebben kunnen vervoeren, behalve bij wijze van proefneming. Er wordt nu een luchtschip gebouwd, dat 900 voet lang zal zijn en een nuttig gewicht kan medenemen van 10 ton, maar zijn snelheid zal niet meer zijn dan 50 knoo- pen in rustige lucht of niet veel meer dan een groot stoomschip van de gere gelde scheepvaart. Het bestuurbare luchtschip is dus tot nu toe als vracht vervoerder geen succes; haar snelheid is gering, haar leven is kort en haar prijs is zeer hoog, (6 millloen dollar), terwijl zij minder vracht vervoeren kan dan een visschersschuit." De conclusie van den schrijver ls der halve deze: vliegtuigen zullen veiliger worden, bestuurders betrouwbaarder en passagiers talrijker, maar er is geen aanwijzing voor, dat zij in de eerstvol gende 20 jaar even betrouwbaar zullen worden als spoorwegen of even talrijk als automobielen. Wat het bestuurbare luchtschip betreft, dit blijft een twij felachtige proefneming. J. C. P. J die destijds te Ouder-Amste! de admi nistratie controleerde en aldaar opmer kingen maakte, naar aanleiding waarvan men ter gemeente-secretarie te Nieu wer Amstel de voorschot-posten wilde doen eclipseeren. waarover Mr. H. Blau- pot ten Cate in zijn rapport uitvoerig schreef. WIE BETAALT CHELMSFORD? De exploitatie van der. kortegolfzen- der Ce Chelmsford (5 SW) kost jaarlijks niet minder dan f 120.000, welk bedrag voor een groot deel betaald wordt uit de opbrengst ran de bijdragen der Engel- sche luisteraars. Zeer terecht meeni men. dat dit eigenlijk niet te pas komt daar Engeland in de „doode zóne" ligt (5 SW werkt op 24 meter) en de Enge'.- sche luisteraars over het algemeen a! heel weinig belangstellen in Chelmsford. Daarentegen wordt de zender het beste gehoord in de Britsche Koloniën, maar niettemin Ls men daar niet geneigd in de kosten bü te dragen, zoolang hun het recht niet wordt toegekend invloed te mogen uitoefenen op de samenstelling van het programma. HET LAND VAN VOLLENHOVE. GROOTE VERBETERINGS- WERKEN. Gisteren heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Kan, bij Giethoorn de eerste spade in den grond gezet voor de eigenlijke ontwateringsweiken in het .Land van Vollenhove" het noordtelijk deel van Overijssel. Daarmede werd een daadwerkelijk begin gemaakt met één der belang rijkste en grootste landaanwinsten van de laatste jaren, maar ook het uiteindi Ingeluid van een opgerept en zeer moei lijk toegankelijk gebied in ons land, met een zeldzamen rijkdom op het ge bied van fauna en flora, meldt het Hbld DE GEMEENTE ADMINISTRATIE VAN NIEUWER-AMSTEL, HET PROVINCIAAL ONDER ZOEK REEDS BEGONNEN. Naax de Telegraaf verneemt, heeft het verzoek der Vrijzinnige Kiesvereeni- ging „Eensgezindheid" te Amstelveen aan den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland om een on derzoek te doen instellen naar de ge meente-administratie van Nieuwer-Am- stel, in de jl Zaterdag gehouden zit ting vna Gedeputeerde Staten een punt •van bespreking uitgemaakt. Besloten •werd, aan het verzoek, vervat in de motie van genoemde kiesvereeniging, gevolg te geven. Reeds jl Maandag is een tweetal hoofdambtenaren der provinciale grif fie naar Amstelveen gereisd, om een aanvang te maken met het gevraagde onderzoek. Dit zal nog wel een dag of tien in beslag nemen en zoo lang kun nen nog geen resultaten gepubliceerd worden. Het onderzoek is opgedragen aan de heeren A. H. van Deursen, verificateur aan de 3e afdeeling der provinciale griffie en J. H. Texlor, hoofdcommies aan genoemde afdeeling. Opgemerkt dient nog, meldt genoemd blad, d&t de RADIO EN POLITIEK. (Van onzen Londenschen correspondent) Eenigen tijd geleden leerden de radio luisteraars hier met verdriet dat de B B. C niet langer politieke strijdvragen van de microphon zou bannen. Deze noodlottige capitulatie (ze moet nood lottig worden genoemd daar politiek be drijf hier als elders niet van prima nut is) was het gevolg van gemeenschappe, '.ijken aandrang door de drie politieke partijen bü de gezaghebbende radio autoriteiten. In deze zaak toonden de drie partijen dat indrukwekkende een heidsfront. Zy waren als één man be :eerig een grooter gehoor te vinden voo: hun welsprekendheid Toen zy hoorden van de honderdduizenden ontvangtoe stellen in de huizen der massa kwam fi guurlijk gesproken het water in hun monden bü de gedachte aan de arge huishoudens, die zij aldus met hun woorden zouden kunnen overvallen Inmiddels is het niet zoo ver gekomen relukkig. mag men er aan toevoegen De politieke partyen waren eensgezind toen zfl het nieuwe oogstveld nog moes ten veroveren. Maar toen het voor her. open lag begonnen zü te redetwisten over de verdeeiing. De conservatieven eischen het recht op elk hunner twee critici te beantwoorden. De twee critici staan er op dat de conservatieven slechts één antwoord mogen geven op hun dubbele critiek. En daar geen de: disputanten toe wil geven, blüft het plan om per radio politieke redevoeringen uit te zenden, hangende Men mag veilig aannemen dat het overgroote ceel der luisteraars vurig hoopt, dat deze op schorting permanent aal zijn. „NACHTSAFES". BINNENKORT OOK HIER TE LANDE. De Midland Bank te Londen heeft onlangs zg. nachtsafes in gebruik ge nomen ten gerieve van hen. die sluiting der banken, dus ln den avond, nog groote bedragen ontvangen, zooals win kels, cafés en restaurants. theaters, bioscopen enz. Het Hbld. verneemt dat thans de In- cassobank te Amsterdam ook zal over gaan tot de installatie ran nacht-sa fes. Hierdoor wordt het haren cliënten mogelijk gemaakt op de uren, dat de bank gesloten ls, geldsommen en gelds waardige papieren in een speciaal daar voor geconstrueerde kluis te doen op bergen. De eerste dezer nacht-safes zullen binnenkort worden aangebracht aan twee bijkantoren der Incasso-Bank te Amsterdam en aan een te Rotterdam. MEER ENERGIE OVERDAG. De Federale radio-commissie van de Vereenigde Staten heeft aan een aantal stations toestemming verleend, om tij dens den dag met driemaal zooveel energie te zenden als 's nachts. Dit be sluit is genomen met het oog op de tal- looze verzoeken van de technische lei ders der zenders, die er op wezen, dat kortegolfstations by daglicht steeds meer van fading te lijden hebben en dat er slechts goede resultaten te bereiken wa ren, wanneer men overdag de energie verhoogde. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts PER REGEL. Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Doos 30-C0-90ct Tube SOct.Bij Apoih en Drogisten' De voortgezette economische stabilisatie in 1928. - Herstel Munt-unies. Mexico's financiën. De emis sies. De beurs. Amsterdam, 13 December. Het is teekenend voor de byzondere mate van stabilisatie, welke het jaar 1928 gekenmerkt heeft, dat nu, büna tegen het einde van dat jaar, wederom eenige valuta-maatregelen worden be raamd, die een bevestiging of bekro ning dier stabilisatie op economisch en financieel gebied vormen. Ten gevolge van de ontwrichtingen der verschillen de valuta's, was er na den oorlog van de diverse munt-unies. de Latynsche, de Scandinavische, niets meer overge bleven. Thans komt evenwel het ln dit opzicht verheugende bericht, dat dt leiders der circulatiebanken van Zwe den, Noorwegen en Denemarken zich voor de wederinvoering van de Skan- dinavische Munt-unie hebben uitge sproken. Voordat tot definitieve weder invoering zal worden overgegaan, zal eerst nog de kwestie der circulatie onderzocht worden. Doch de eerste stap, het initiatief is genomen. Een ander bemoedigend verschijnsel is de gedeeltelijke invoering van den gouden standaard in Spanje, welke overwogen zou worden. De Spaansche minister van financiën liet zich optimistisch uit over de toekomst van de peseta, de stabili teit van den wisselkoers zou gehand haafd worden en men zou den gouden standaard voor betalingen aan het bui tenland invoeren. De begrooting sloot met een surplus van 35 mill. pes. Omtrent den feitelijken toestand der Mexicaansche schuldenkwestie is nog weinig positiefs bekend. De Mexicaan sche regeering zou nu weer aan het In ternationale Bankierscomité een nieuw voorstel gedaan hebben, strekkende tot betaling, gedurende het tijdvak der financiëele reorganisatie, van een mi nimum bedrag plus een deel van de Staatsontvangsten. De Amerikaansche deskundigen zouden dit voorstel hebben aanvaard, doch op voorwaarde, dat de Staatsontvangsten dan onder een ze kere controle zouden blijven. Wat de Mexicaansche regeering evenwel niet kon toestaan. Nauwkeurige bedragen omtrent Mexico's betalingscapaciteit vooi het volgende jaar zün nog niet vastgesteld, doch thans noemt men weer een som van 25 mill, pesos of 5 mill, meer, dan het vorige voorstel van het Mexicaansche departement van fi nanciën. Op emissie-gebied sluit het jaar 1928 wel op merkwaardige wijze. Er werden in deze maand reeds talrijke aanzienlij ke uitgiften aangekondigd, waaronder diverse buitenlandsche tot beduidende bedragen. Van de nieuwe emissies noe men we: ƒ2.000.000 6pCt. obl. S. G. Métallurgique de Hoboken a 97 pCt.; 2.500.000 6 pCt. cum. pref. aand. en 12.500 gew. aand. zonder nom. waarde der Associated Rayon Corp., in eert. v. 10 pref. en 5 gew. aanu., tegen 1061/2 pCt.; ƒ500.000 4 1'2 pCt. obl. Wagenin- gen tegen 98 3/4 pCt.; ƒ2.900.000 41 2 pCt. obL leening Arnhem 99 5/8 pCt.; 800 aandeelen Cultuur Maatschappij Telgga Patengan 208 pCt.; Aand Class A der Associated Gas and Elec tric Company tegen 40 per aandeel, in verhouding van 1 op 5. De scherpe reactie op de New-York- sche beurs was oorzaak, dat onze markt in den aanvang nu niet bepaald opge wekt van toon was. De geheele markt werd er door beïnvloed en de koersen daalden over vrijwel de geheele linie. Later, toen men over de eerste misère heer Tertor de „lastige ambtenaar" is heen was en het bleek, dat de techni sche positie te New-York aanmerkelijk verbeterd was. kon ook hier de stem ming verbeteren, de handel nam wat toe, meer speciaal natuurlijk in Ameri kaansche waarden, waarbij vooral Bethlehem Steels op den voorgrond traden, die in groote posten door het publiek uit de markt genomen werden. Diverse geruchten verklaarden deze plotselinge voorkeur, o.a. een proces, dat de Mij. aan de Steeltrust aandeed om een som van 250 millloen, wat niet wegnam, dat ook Steels wat van het geleden verlies konden inhalen en een paar punten monteerden. De verbeter de stemming ter beurze kon evenwel toch niet verhinderen, dat het slot meestal iets beneden dat van vorigen keer kwam. In de bankafdeeling waren het vooral de cultuurbanken, die een puntje lager afkwamen. In de industriëele afdeeling sloot men dus ook niet op het laagste puilt. Voor al de laatste dagen was hier weer be langstelling voor Kunstzijdewaarden en Philips. Doch per saldo was het niveau toch algemeen lager in dezen hoek. Enka's slechts wonnen ten slotte een fractie. Overige .waarden, als Berkels. Calvé, enz. later vrij willig en vast, met aardige omzetten. Voor de kunstzijde-industrie is men niet algemeen optimistisch gestemd or het oogenblik. Men realiseert, dat de productie momenteel nog steeds veel sneller blijft stijgen. <jan de consumptie De jongste prijsverlagingen wijzen daarheen ook. Men hoopt, dat hierdoor aan de voortdurend opgejaagde produc tie eenige beperking zal worden opge legd. In de olie-afdeeling was niet veel belangstelling voor Koninklüke, die een paar punten inboette. Meer ging er om- tegen hoogere prüzen, in Gaboes, Per- lakken en Alg. Exploratie. Rubbers, zoo min als de andere cul- tuurafdeelingen, trokken niet veel be langstelling. Zoodat men hier niet tegenstaande de vaste grondtoon, in overeenstemming met de algemeene markttendenz der laatste dagen, per saldo meestal een puntje onder vorig peil sloot. Scheepvaarten lagen verwaarloosd, met als gevolg een geringe afbrokke ling der koersen over de heele linie. Suikerwaarden stil en tamelijk prijs houdend .terwijl H. V. A. zelfs nog per saldo eenige punten koerswinst kon boeken. Er is een onveranderd interim van 15 pet. aangekondigd. Verleden jaar werd als slot ook 15 pet. betaald, dus to taal 30 pet. Wanneer men nu bedenkt, dat men verwacht, dat de resultaten van 1928 zeker geen hooger dividend zullen mogelijk maken, dan ligt het voor de hand. dat de koers van ca. 680 pet. sterk overdreven is. Of, de geruchten van op timisten moeten waarheid bevatten, dat de Mij volgend jaar ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een extra-dividend (bonus-aandeel wordt ook veronder steld), desnoods uit de reserves, zou uitkeeren. Javasche Cult. Mij. declareerde een interim van 12 pet. Tabakken meestal verlaten en met een aaiende iendenz, zoodat men hier soms gevoelig onder vorig niveau af kwam. BEURSMAN. BEVERWIJK. GEMEENTERAAD Vrijdagavond vergaderde de Raad de- zgr gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Aanwezig alle leden. Bü het eerste punt der agenda, be noeming van eer. lid der schattingscom missie voor de inkomstenbelasting merkt de heer E ij k i n g op. dat de heer Smit. die dcor B. en W. wordt aanbevolen, niet over voldoenden tüd beschikt, om de functie waar te nemen. De Voorzitter zegt dat B. en W meenden, dat de heer Smit- voor deze functie de meest geschikte Candida at is. Oordeelt de Raad er anders over. dan kan men een ander stemmen: het is een. aanbeveling en geen voordracht. Benoemd wordt de heer V. P. Braun met 7 stemmen, de heer Smit verkreeg 4 stemmen, de heer EUking 1 stem. Tot leden van de Commissie ran Over leg voor de ambtenaren worden geko zen de heeren W. de Groot. W. Maters en J. Braun. allen aftredend. Tot leden van de Commissie var. Overleg voor de werklieden worden ge kozen de heeren K. Steyn. J. Groot en G. Welagen. allen aftredend. Tot lid van de Commissie van Toe zicht op de openbare Fröbelschool wordt benoemd mevr. J. P. Telders-de Fre- merie. aftredend. By de benoeming van een lid van de plaatselijke schoolcommissie meent de heer Visser, dat het gewenscht is hiervoor een raadslid te benoemen. De Voorzitter merkt op. dat de Raad dit zelf moet weten. Benoemd wordt de heer C. Dingier aftredend. Het voorste! tot vaststelling van een verordening ex. art. 4. eerste lid der Hinderwet (betreffende het oprichter van slachtplaatsen enz.) wordt aange nomen. De gemeenterekeningen dienst 1927 worden vastgesteld. De Voorzitter stelt voor de be- rrcotine 1929 te stellen in handen van de Commissie voor de Financiën. De heeren Groot en Eü'king heb ben hiertegen bezwaar. De Voorzitter zegt. dat het. ge schiedt in overeenstemming met de be trekkelijke verordening. Op voorstel van den heer Groot wordt besloten, de begrooting. nadat deze bü de Commissie voor de Finan ciën ls geweest, te stellen ln handen van een uit drie leden bestaande com missie. die over haar bevinden een rep ort heeft uit te brengen. De Voorzitter vraagt den heer Groot, of de Raad of spreker deze com- m'ssie zal aanwijzen. De heer Groot: „U mag het voor mü wel doen". De Voorzitter: „Ja, u mag; het is alsof het een heele eer ls". Ten slotte wordt besloten, dat de com missie door den Raad zal worden be noemd. Benoemd worden de heeren Groot. Et «king en Welagen. Bü het voorstel tot herziening van de laarwedde van den hulpbode (te bren- cen van 600 plus 75 voor ambts- kleeding op 1200 plus 75) meent de heer E y k i n g. dat het beter was ge weest, den hulpbode tot bode aan t* stellen. Toen deze kwestie in een be sloten zitting van den Raad werd be- soroken. waren alle leden van meening dat de hulpbode Damen benoemd zou worden. De heer E ij k i n g twijfelt er aan dat B. en W. de bevoegdheid hebben, bode te benoemen. De Voorzitter zegt. dat B. en W. volgens art. 179 p der gemeentewet het recht hebben, de benoeming te doen. De heer Groot meent, dat B. .en W. beter hadden gedaan tot bode te benoemen iemand die geen vaste inkom sten heeft; voor hulpbode had men dan wel een gepensionneerde kunnen benoe men. De heer Maters had deze zaak liever eerst in de flnancieele commissie willen bespreken. De voorzitter zegt dat hü er zooveel mogelijk voor zal zorgen, dat dergelijke zaken naar de commissie ver wezen zullen worden. De heer Tromp spreekt ongeveer in gelijken geest als de heer Eüking. Hij meent, dat geen hulp-bode noodig is. De Voorzitter is van meening, dat verschillende heeren de zaak niet begrü'pen. Een hulpbode is noodig voor het bedienen van de telefoon enz. De heer Steyn zegt, dat als men van meening is dat er geen hulpbode noodig is. men de consequentie moet aanvaarden en tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer de Groot verzoekt B. en W. het voorstel terug te nemen tot de begrooting. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat. B. en W. zijn er van doordron gen, dat een bode en een hulpbode drin gend noodig zün. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Bü het voorstel inzake het weder invoeren van meterhuur en tot herzie ning der gasprijzen, beveelt de heer Groot den Raad het indertijd door hem en den heer Visser ingediende voor stel aan, den prüs zoowel over den ge wonen als over den muntgasmeter vast te stellen op 9 et-, per M3. B. en W. stellen voor, de prüzen vast te stellen over den gewonen meter voor de eerste 40 M3. per maand 10 cl. per M3„ voor eiken M3. meerverbruik per maand 5 ct. en over den muntmeter 11 ct. resp. 5 ct. De heer Visser kon rich evenmin met het voorstel van B. en W. vereeni gen. Er is een strüd gaande tusschen het gasbedrüf en den brandstoffenhan- del; spreker meent, dat ae door het gas- bedryf gevoerde reclamecampagne mis leidend is. De lagere tarieven komen in hoofdzaak ten goede aan de meer-ge goeden. Spreker toont dit met eenige cijfers aan. De heer de Groot had liever een midden voorste! tusschen het voorstel van B. en W. en dat der heeren Visser en Groot gehad. Hü zegt niet voor het voorstel van de heeren Visser en Groo! te willen stemmen. De heer Welagen verdedigt het door hem ingediende amendement. De heerSteyn wijst er op dat Beverwijk op de oude fabriek nog een groote schuldenlast heeft. Met het voor stel van B. en W. wordt het mogelijk, de schuldenlast sneller af te wentelen. Bü aanneming van het voorstel der heeren Visser en Groot zon het gasver bruik afnemen en de gemeente het ga* duurder moeten betalen. De heer Zwager merkt op. dat In dertijd. toen de tarieven door den heer Vader, den adviseur, werden vastgesteld, de heer Visser daarmede accoord ging. Als de heer Visser spreekt, lükt het wel. alsof er een kolenhandelaar aan het woord is. in plaats van een raadslid. De heer Visser zegt dat hU in eerste instantie voor het voetstal-Vader was. doch eenige dagen later kwam hü tot andere gedachten en meende hü. dat er een grootere categorie der gas- verbruikers van de gasprUsveriaging bo- hoorde te profitceren. Spreker geeft den heer Zwager in over weging. niet persoonlijk te worden. HU zou evengoed kunnen vragen, of de heer Zwager meer gebaat ls bü den verkoop van gaskachels dan van kolenhaarden. Het- voorstel van B. en W. inzake cfen gasprüs wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Het voorstel betreffende de weder invoering van meterhuur wordt aange nomen met 11 tegen 2 stemmen. De heer Visser dient de volgende mo tie in: JDe Raad der gemeente Bever wijk. kennis genomen hebbende van de verkeerde voorlichting van den directeur, spreekt zün afkeuring daarover uit en gaat over tot de orde van den dag". Na eenige discussie trekt de heer Vis ser de motie voorloopig in. opdat de di recteur zyn cüfers kan toelichten. Het voorstel inzake het vaststellen der huurprijzen van de woningen aan den W'Ukermeerweg wordt na een langdurige discussie aangenomen. Het voorstel tot vestiging van een dag- nüverheidsschoo! voor meisjes wordt z. h. s. aangenomen. Bü het voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen een bewoner van een woning aan den W ijker meerweg tot het ontruimen ran het gehuurde perceel, zegt de voorzitter, dat met zachtheid noch met aanmaningen iets bereikt kon worden. De voorzitter deelt mede. dat van do 23 woningen er 4 zyn verwoond a f 2.85. 12 a f 3.85, Aan huur is ontvangen f 472.20, er is nog f 49.90 huur te vor deren. Het voorstel inzake de ontruiming ontlokt wederom een breedvoerige dis cussie. Vele leden hebben bezwaar tegen de uitzetting; het geldt hier een gezin met 7 kinderen. Het wordt ten slotte aangenomen met 4 stemmen tegen. Het voorstel Inzake de vaststelling der loonen der slachthuisknechts wordt aangenomen. Aan het slot der vergadering deed da voorzitter nog eenige mededcclingen inzake de schoolkwestie met de gemeen te Wük aan Zee en Duin. Naar aanleiding der ingekomen adres sen van de sigarenmakersorganisaties en inzake de steunvcrlccning wordt beslo ten, deze zaak in een as. Donderdag to houden raadsvergadering met de be trokken organisaties te bespreken. Na de rondvraag volgt te nuidernacht sluiting. IJMUIDEN. PERSONALIA, Het raadslid de heer P. Schaar, voor zitter van dc afd. IJmulden van den Algemeenen Ned. Metaalbewerkers bond ls benoemd tot lid van den Bondsraad van genoemde organisatie. GEVONDEN VOORWERPEN. (Willcmsplein) Damespantoffel, 2 rüwielmerken. sleu tel, schoolétoii; rozenkrans, werkpak, hca renportemonnale, hondenrlcm, glassiiü- der. (Engelmundusweg) Groene mantelceintuur, schop, krui wagen, bruine portemonnaie. Holl. her dershond, reticule waarin R.-K, kerk boek en zakdoek. KALENDERS. Het jaar 1928 is welhaast ten einde, hetgeen te bespeuren valt ln de steeds groeiende stapel kalenders op onze re dactie. Zoo ontvingen wij als een der mooiste van den uitgever H. J den Boer te Raam een zesbladlgen kalender, getec- kend door H. N. Polderman. Plaat en data zün een geheel, hetgeen ais nadeel heeft, dat de letters niet al te sterk con trasteeren met de versiering. Maar de litho's zün goed, vooral de eerste: Den. nen in de sneeuw. Polderman doet zich kennen als een knap teekenaar. De druk is goed. Leo Leon heeft voor de Koninklijke Paketvaart Maatschappij een fraai ka# ienderschild in rood. bruin, blauw en zil ver op bruingrüs fond ontworpen, waar in een kleurige plaat van den Indischea schilder Eland Ls opgenomen. Letters en cüfere zyn duidelijk, het geheel riet er keurig uit. De uitgeversmaatschappü „Kosmos" zond ons een kalender „Aan den Water kant" van den schilder A, Hemelman. Zün vier platen zün wat somber van kleur, de Maas voor Rotterdam is wel het beste, 't Schild is sober gehouden, de letters zijn goed en duidelijk. De Victoriasbron te Obcrlahnstetn heeft een eenvoud igen, groo ten. maand, kalender laten ven-aardig en en een klei neren, die goed in rood en zwart is uit gevoerd, per week dient afgescheurd te worden en practisch is om er aanteeke- nlngen op te maken. Erg smaakvol is de maandkalender van de Amsterdamsche Maatschappij van Levensverzekering, ontworpen door Erna van Osselen en mooi uitgevoerd in zwart, steenrood en goud op crème pa, pier.Een kalender waar men mot ge, noegen op zal kijken. De Bond van Daadwerkelijke dieren bescherming te Amsterdam heeft een in soperdiepdruk uitgevoerden kalender uitgegeven die een zestal plaatjes van verschillende goed-verzorgde dieren be vat. De bladversi iring is eenvoudig, en zeeft iedere twee maanden een toepasso» lijke spreuk. Tot slot voorloopig is er een weekkalender van de Ounard,lJne. die als reclame-object te prijzen is doch ook als kalender. De rcodc schoor,teen neemt vrijwel het geheele schild in be slag, daarvóór is het blok aangebracht dat wit op zwart de data geeft. Een goed specimen van reclame-kunak

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9