INGEZONDEN -a ge zijt *n1et te jong de Centrale HAARLEM'S DAGBLAD IN DEN WINKEL. Pannetjes. In den winkel verscheen ce mevrouw In de dure bontjas. Verder behoef ik haar niet te beschrijven, want zij deed dit zelf en wel in het volgende gesprek: „Meneeme»eik moet een nieuw pannetje hebben om eieren in te koken. Ziet u het vorige is "nu al op en ik heb bet toch maar drie jaar gehad vindt u dat niet kort?" „Neen mevrouw", zei de winkelier. „Ik wel het is my erg tegengevallen en ik moet het hebben om eieren in te koken en dan moet ik zeker een panne tje mot een steel hebben hebt u een pannetje met een steel?" „Ja mevrouw", zei de winkelier, en bracht een pannetje met een steel. „Dat is een klein pannetje vinlit u niet en ik moet er eiken dag vier eieren in laten koken want mijn man eet dl» ken dag een ei en mijn dochter eet eb ken dag een ei en mijn zoon eet eiken dag een ei en ik eet ook eiken dag een ei is dat pannetje niet te Mein voor vier eieren?" „Neen mevrouw", zei de winkelier. >rEn dit pannetje heeft geen deksel daar koken ze niet gauw in hebt u ook een pannetje met een deksel?" „Ja mevrouw", zei de winkelier, en bracht een pannetje met een dieksel. „Ja dit is nu een pannetje met een deksel maar gaan er wel vier eieren in hebt u hier soms eieren in huis dat ik zc er even in kan passen?" „Neen mevrouw", zei de winkelier. „Dat is wel jammer ziet u hoe weet ik het nu enfin dan maai- kookt een pannetje met een deksel niet gauwer over dan dat pannetje met een steel zonder deksel misschien valt dat mee? „Ja mevrouw", zei de winkelier „Ik hoop het ziet u want dat moet ik niet hebben want we hebben pas een nieuwen gaskachel en mijn man is zoo lastig en het is een heel mooie gas kachel dat zeg ik maar zoo ofschoon ik hem niet bij u heb gekocht dat moet u maar niet kwalijk nemen". „Neen mevrouw", zei de winkelier. „En hoevee! kosten nu die pannetjes zit de prijs eraan o dit met een steel kost negentig cent en dat met het deksel één gulden tien kost dait dekseltje twin: tag cent dat is duur of is het ook voor de hanavatjes?" „Ja mevrouw", zei de winkelier „Tk vind het duur dat het twintig cent meer kost maar ik kijk niet op die twee dubbeltjes daar is het niet om dit zul ik dan maar nemen pakt u het maar in en wilt u eens iemand sturen om naar den geyser te kijken die lekt cn mijn man vraagt kornt d&t nooit in orde en ik heb het laatst cok al eens gevraagd maar mijn man denkt dan dat jk het vergeten heb zeker omdat ik zoo'n haast maak met winkelen ziet u Sk doe de dingen maar liefst vlug af ik denk een winkelier heeft ook zijn tijd noodde en aan zooveel klanten te den» kon en dan zijn personeel dank u hebt u van veertig gulden terug o wat jam mer wat is dat tooh altijd een last dat groote banlkpapier schrijft u heb dan maar op o dan wou ik nog zeggen. Hier geleidde de winkelier haar tooffe, Bjk, suggestief naar den uitgang. Hot Ingepakte pannetje, aan een lusje, wipte mee op hot kostelijk bont. Het geratel Stierf weg terwijl de overige klanten, wachtend, elkaar vertwijfeld aanblikten. Na niet langer dan vijf minuten fcwam de winkelier terug. Zijn gelaat was volmaakt onbewogen, ondanks het verlies in arbeidstijd dat zijn winst op dat pannetje meer dan te niet gedaan moet hebben. „Mevrouwsprak hij beleefd tot- wie-volgde. Het Leven Is vol Stille Helden. En vrouwen als deze scheppen hen thuis esi in winkels. DE LINKS-SOCIALISTEN. CONFERENTIE TE AMSTERDAM. Zaterdag en Zondag werd door de linksohe groep in de SJXAF., gegroe peerd om het weekblad ..£>e Socialist", in ,De Harmonie" te Amsterdam eer. conferentie gehouden, waar een aantal inleiders stellingen ter bepaling van het standpunt in een aantal zaken van de iüiksche socialisten opperde, aldus de Telegraaf. IDe heer J- de Kadi betoogde, aan de hand van zijn stellingen „Standpunt en taak der linksche socialisten", dat een oppositie slechts recht van bestaan heeft als zij inderdaad, ook een richting is. Noch de reformisten, die gelooven langs don weg van geleidelijke horvormingen binnen het kapitalisme het socialisme te kunnen verwezenlijken, noch de com munisten, die beweren, dat het kapita lisme in zijn laats ten doodstrijd is, hou den rekening met de werkelijkheid. Noo dig is een internationale politiek, welke omvat do arbeiders van West-Europa, van Sovjet-Rusland en de Oostonrijk- Fohc volksbewegingen. De eenheid zal tot i stand gebracht moeten worden, door do Soc. Arbeiders Internationale cn het I T.V.V. naar links te drijven. Nadat een aantal debaters het woord hadden gevoerd en door den inleider waren beantwoord, werden de stellin gen van den heer De Kadt in stemming gebracht en met een aantal stemmen tegen, aangenomen. Zondagmorgen werd de conferentie heropend met een inleiding van den heer F. v. d. Goes over zijn stellingen „Het Ministerlalisme in verband met de ko mende verkiezingen". Als wij thans gaan samenwerken met andere partijen, zegt .«pr., moeten wij over een schikking on derhandelen en in de huidige omstandig heden zijn wü de zwaks ten. der onder handelende partyen en zullen wy con- -> 5 moeten doen len koste van ons socialistisch beginsel. Erger vindt hy. dat de soc. tijdens de samenwerking steeds weer tot concessies overgaan, om dat bij elk geschilpunt zich weer de vraag voor doet: „Moeten wij de samen werking nu reeds verbreken?" Een an der bezwaar is, dat men met het oog op het samenregeeren vooruit steeds con cessies doet. Na de debatten worden ook deze stel lingen met een aanvullend amendement en een geringe wijziging met één stem tegen aangenomen. DINSDAG 18 DEC. 1928 In de middagzLtting werd begonnen met verkiezingen. De aftredende redac tie van het weekblad .De Socialist", de heeren Edo Fimmen, J. de Kadt en P. J. Schmia.*. werder. herkozen, evenals de voorzitter, de heer H. Schutjes en de secr.-penningmce.ster, de heer J. H. Oi- denbroek. Het bestuur werd verder uit gebreid met twee te Amsterdam wonen de leden en acht leden uit het land. De heer P. J. Schmidt voerde daarna het woord aan de hand van zijn stellin gen: .De algemeene economische grond slagen der links-socialistische politiek". Daarna worden de stellingen van den heer P. J. Sdhmidt over „Imperialisme en Koloniale politiek" in discussie ge bracht, aangezien hij zijn standpunt ge noegzaam bekend achtte en daarom een inleiding overbodig. Een aantal debaters voerde het woord, o.a. de heer Edo Fim men, waarna met- een kleine wijziging de stellingen, worden aangenomen met 2 stemmen tegen. DE MOORD OP DEN HEER LANS. Dc procuratiehouder blijft in het hui» van bewaring. Woensdag is de procuratiehouder v. O. als verdacht van zich te hebben schul dig gemaakt aan verduisteringen en valschheid in geschrifte en bovendien als verdacht van te zijn betrokken by den moord op den heer J. C. Lans, welke moord Donderdag 29 November is ge pleegd. naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. De wettelijke termijn van 6 dagen raakte dus om. Naar de N-R.Ct. verneemt is de ver dachte Maandagmiddag voor de recht bank in raadkamer geleid. De recht bank heeft daarop den termijn met 30 dagen verlengd. BOUWTERREIN. P. H. Meyer vraagt van de gemeente 635 M2 grond te koop op den hoek Santpoorterstraat—Molynstraat, tegen f 16. Er zullen 4 woonhuizen op gebouwd worden. —De N.V. bouw- en aannemersbe drijf „Persevero" wil 170 M2 grond aan de Zomervaart koopen tegen f 17 om daarop een beneden- en een bovenhuis te bouwen. TWEE KINDEREN GESTIKT. Te Wifctenau bij Berlyn zijn twee meis» jes van 11 en 10 jaar in een klein hou ten huisje dat ze met hun ouders en hun broertje bewoonden, door verstik king om het leven gekomen, aldus de N. R. Crt. De ouders waren 's avonds uitgegaan om een bezoek te brengen aan buren. Tijdens hun afwezigheid ontstond brand in de woning. Er out» wikkelde zich zeer veel rook en toen de ouders om middernacht huiswaarts keerden, vonden zij hun drie kinderen bedwelmd. De brandweer slaagde er in het driejarig zoontje met lamstmafcige ademhaling in het leven te houden, de meisjes konden niet meer wonden ge» red. NACHTVERGADERING TAXI CHAUFFEURS. De Centrale Bond van Transportar beiders en de Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders, (afdeeling Haarlem) hebben de werknemers in het taxi-be drijf opgeroepen tot een nachtvergade ring, te houden in den nacht van Don derdag op Vrijdag as. in ,De Centrale". Aan de orde komen: het opzeggen van thans geldende arbeidsvoorwaarden en diverse voor te stellen verbeteringen in het taxibedrijf. DE PRINSELIJKE TOERISTEN OP JAVA, Ei- was geweldige belangstelling van hec publiek bij de aankomst van de In- sulinde te Tandjong Priok, met welke boot het Belgische Kroonprinselijk paar aankwam. Ter verwelkoming waren aan wezig de Belgische Consul-Generaal, de heer G. van Schendel, met zijn echt- genoote en de Zweedschc consul-gene- raai. de heer F. Th. E. Fevrell. Verder begaven zich aan boord een dochter van den Gouverneur-Generaal en den inten dant van het paleis luit.-kol. J. W. Stoutjesdyk. De Kroonprins zeide, dat hij groofe bewondering had en zeer enthousiast was over hetgeen hij tot dusver van Indië had gezien. Vervol gens vertrok het Kroonprinselijk paar met gevolg in auto's van den Gouver neur-Generaal naar Buitenzorg, De menigte juichte hen zeer hartelijk toe. SPOORWEGONGELUK WARSCHAU, 17 December (Wollf» bureau). Gisteren zijn op den spoor weg tussclien Kattowttz en Posen twee goederentreinen tegen elkaar gebotst. Vier personen, waaronder de beide ma chinisten kwamen om het leven. Zes passagiers werden zwaar gewond. Vier en veertig goederenwagons wer den vernield. FUSELIER DOODELIJK GEWOND DOOR EEN KRANKZINNIGE. BANDOENG, 15 Dec. (Aneta). Bij het legerbestuur is een telegram uit Atjeh ontvangen, dat een losgebroken krankzinnige in de gevangenis te Tja- lang een Javaansch fuselier aanviel en verwondde. De fuselier is later aan de gevolgen overleden. HOOVER IN MONTEVIDEO MONTEVIDEO, 17 December (Reuter) De niouw gekezer. president der Ver» eenigde Staten. Herbert Hoover, is he den hier aangekomen. Hij werd ontvan gen door chn president der republiek en talrijke autoriteiten. Bij den uitgang van het station hieven een trcep beteo- gors dc kreet aan: „Leve Sandino". De betoogers werden door dc polit ie uiteen - gedreven. DE REBELLEN VALLEN KABOEL AAN LONDEN, 17 Dec. (VD.) Uit New Delhi wordt gemeld, dat de rebellen Ka- boul hebben aangevallen. Hevige gevech» ten worden geleverd aan den voet van de stad. In de Afghaarische hoofdstad heerscht groote ongerustheid. HILLEGOM. ANDERMAAL VERZET. De receptie van Dr. J. H. der Weduwen is andermaal verzet en nu bepaald op Zaterdag 22 Dec., om 3 uur. De ver trekkende geneesheer gaart binnenkort een pleizierreïsje maken naar Oost- Indië. DE NOODKERK. Het bouwen van een noodkerk voor de Ned. Herv. Gemeente is onderhands aanbesteed. Ingeschreven werd door de firma's van Wijnen voor f 3497, J. van der Jagt en Zn. voor 2734; A. Graeper voor f 2569 en B. Imthorn en Zn. voor f 2384. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. CONCERTEN. De Stem des Volks geeft Woensdag avond een uitvoering van het gemengd koor en van het mannenkoor. Boven dien worden twee tooneelstukjes opge voerd. Hiliegomsch Gemengd koor zal Don derdagavond een concert geven onder leiding van den nieuwen dirigent den heer W. Mizee van Leiden. Een sopraan- zangeres en een fluitist zullen welwillende medewerking verleenen. BEGROOTING. De gemeentebegrooting voor den dienst 1929 Is thans in druk verschenen. De eerste post die bij het bezien der uitgaven van den gewonen dienst op valt is f 21.995 voor jaarwedden der ambtenaren ter secretarie, welke voor 1928 waren begroot op f 11.103.33 en in 1927 bedroegen f 18.962.67. Bij raadsbesluit van heden (bedoeld wordt vermoedelijk Vrijdag a.s.) is voor het jaar 1929 aan de weduwe van Bur gemeester D. Wenthol't een toelage toe gekend van 1000. Voor de brandweer wordt uitgetrok ken f 1000 voor 400 M. slang en f 200 voor het vorst vrij houden der brand- kranen. Verwacht wordt <Jat 1 Juli 1929 het abattoir in exploitatie zal komen. f 400 is uitgetrokken voor een bij drage aan den houder van een zieken auto. Het onderhoud van straten en pleinen steeg tot f 9502, van wegen en voet paden tot f 8600, pompen en riolen daarentegen worden goedkooper, even zoo de gemeentereiniging. Er zijn 14 gemeentewerklieden, waarvoor f 20.957 is uitgetrokken, voor zoo ver niet onder andere posten vallende. De ondersteuning van werkloozen doro werkverschaffing is wederom uitgetrok ken met f 10.000, de subsidie aan werk lozenkassen bedraagt f 3000. De ontvangsten van den gewonen dienst opent met de mooie post van f 113.369.76 als batig saldo over 1927. De opbrengst van de 80 opcenten der belasting op de gebouwde eigendommen is stijgende, terwijl de 20 opcenten op ongebouwde vrijwel gelijk blijven, de opcenten op de personeele belasting gaan door het raadsbesluit vam 16 October terug tot f 10.000. De plaatse lijke 'belasting naar het inkomen zal moeten opbrengen f 195.300.681/2. Het Gasbedrijf zal een winst geven aan de gemeente van f 610.65, het waterleiding bedrijf f 475.48, terwijl de posten voor het abattoir voor memorie zijn uitge trokken. De kapitealdienst brengt de post van f 1250 voor den bouw van een perma nenten droogtoren der brandweer; het noodsl achthuis zal brandspuitenhuis worden. De Oude Beekbri$g en de Hippelaars- brug worden in 1929 gesloopt of verlaagd de kosten zijn f 3250. De volgende straten zullen de daarbij vermelde bedragen kosten: Hoogewerf- straat f 2860: Meerstraat f 9432; Brouwerslaan f 6030; Haven f 1792, Meer- dorpstraat f 3902, Kerkstraat en plein f 675. Leidschestraat f 12740, voor be tegelen en voetpaden. Weeresteinstraat f 18.067 voor voetpaden en rioleeren Loosterweg n f 15.960 voor rioleeren, van de Endelaan f 315. Loosterweg III f 1890, Stationsweg f 4500 voor trottoir noordzijde. Stratenplan „Elsbrcek"- f 60.000 welk bedrag aan de gemeente door d"e My. „Elles" terugbetaald wordt. Een auto-vrachtwagen zal f 2450 kos ten. een pneumatische faecaliën zuig- installatie op aufco-tractie f 6500 en een stoom- of motorwals f 7500. Dat zijn de drie belangrijke posten, gelijk ook de volgende van beteekenis zijn. Doortrekken van de Nieuwe Haven f 18225, verbreeden van de oude Haven f 29.750, baggeren van Hillegommer- beek f 10.000, stichten van een kantoor voor openbare werken met wagenloodsen bergplaatsen en gemeentewerf f 37.800. De thans bestaande worden te klein ge acht. De gewone dienst sluit met een totaal van f 580.950.76 en de kapitaaldienst met f 298-241 ontvangsten f 284,391 uitgaven, per resto f 13850. ZANDVOORT GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort gehouden op Donderdag 20 December 1928 des namiddags 7.30 uur. De agenda luidt: 1. Voortzetting van de behandeling der gemeente-begrooting voor 1929. 2. Benoeming van 4 leden der Fhran- cieeie Commissie. 3. Benoeming van 4 leden der Com missie voor de Bedrijven en van Pu blieke Werken. 4. Benoeming van een Gemeente-ge neesheer. 5. Benoeming van Schoolartsen. 6. Benoeming van 3 Regenten van het Oude Mannen- en Vrcuwengasthuis. 7. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van het Stembureau in School C. 8. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk- Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kepij dec inzender niet teruggegeven. BOSCH EN VAART TRAMVERBIN DINGEN, VERKEERS STA G NAT IE EN GEMEENTEBESTUUR Geachte Redactie, Myn ingezonden stukje over Bosch en Vaart en de tramverbindingen heeft aanleiding gegeven tot eenige schrifte lijke voorstellen van andere belangstel lenden. Een dezer voorstellen luidde: een tramlijn aan te leggen vanaf het Bosch en Vaart-kwartier via Wilhelnünapark. Tempeliersstraat, Kleine Houtweg. Turf markt, Klokhuisplein, Dit plan lijkt mij, hoewel getuigend van medeleven in een publiek belang, niet geschikt omdat er overal terecht naar gestreefd wordt, en dus ook in Haarlem met -haar nauwe straten gestreefd moet worden, naar opheffing of althans geen uitbreiding van tramlijnen. Als overtuigend voorbeeld van de be lemmeringen voor het ryverkeer, zelfs op ruimere wegen, door trams veroor zaakt wijs ik op de volkomen stagna' tie die dit verkeer tientallen malen per dag op het Plein ondervindt. Deze wordt veroorzaakt door het feit. dat de trams van en naar Heemstede vry regelmatig tegelijk op het Plein stoppen om een aantal, vaak niet vlugge passagiers op te nemen of uit te laten. De tramkaartjesverkoopende cn abon- nementencontroleerende wagenvoerders kunnen werkelijk niet sneller hun zware taak vervullen, maar niettemin wordt de stagnatie er toch ook nog grooter door. Ik hoop dan ook dat, indien de ver keerspolitie niet reeds thans in dien wantoestand verbetering kan brengen het Gemeentebestuur in elk geval voor zieningen zal willen treffen bij het vast stellen der plannen voor den bouw der Houtbrug. Inmiddels zou de halte van de tram uit Heemstede wellicht naar het begin van de Dreef kunnen worden verplaatst, welbekend uit den tijd der Bloementen toonstelling in Groenenaaal. Verder denkt bovengemelde voorstel ler zich het gebruik in van een gedeel te der nu nog bestaande Ceintuurbaan. Indien ik goed ben ingelicht dan zal. na den bouw van een nieuwen brug over het Zuider Buitenspa arne (waarvan binnenkort sprake schijnt te zyn) de electrische trambaan naar Amsterdam langs het Brongebouw rechtuit gebouwd worden naar het Spaarne, waardoor het traject Kleine Houtweg, Kampervest, enz. vervalt, die tramlijn dus geen reden van bestaan meer heeft en noodig di rect dient te worden opgeruimd. Een andere belangstellende deelt mede dat, behalve de Bostih en Vaarters, ook de bewoners van Heerenweg, Wester- houtpark, Wilhelminapark en Wagen weg eveneens slachtoffers der nieuwe en wonderlijk samengestelde verkeersrouten worden. Volkomen juist! De tramdirectie zou kunnen getuigen dat de halte Wagen weg een der drukste van de Ceintuur baan was. Het eenige wat al die bewoners, vol gens mijn meening, in de toekomst hel pen kan, is een goede autobusverbin ding direct naar het centrum der stad, via Hazepaterslaan, Dreef, Gr. Hout straat Spekstraat, Klokhuisplein, Jans straat, Stationsplein en desnoods ver der en vanaf Stationsplein via Jans straat Klokhuisplein, Spekstraat, Zijl straat, Gedempte Oudegradht, Gier straat, Dreef, Hazepaterslaan naar Bosch en Vaart en vice versa, met inachtne ming van de bestaande of te verande ren verkeersbepalingen. Indien de verruiming der Damstraat en Jansstraat noodig zal blijken, kan dit toch geen groot bezwaar meer opleveren waar met de eigenaren van eenige per- ceelen zeker wel overeenstemming te verkrijgen zal zijn. Ter zake van de door mij voorgestelde autobuslijn komt het mij voor dat de Directie der Electrisdhe tram toch wel inziet dat het zelf exploiteeren van autobus-lijnen belang voor haar kan hebben. Immers moet deze Directie aan Burg. en Weth. van Bloemendaal hebben ver zocht om een bespreking inzake de ex ploitatie eener. door dit College voorge stelde autobusdienst Vogelenzang—Duin lustpark. Indien een of meer vooruitstrevende gemeenteraadsleden van Haarlem zich nu eens onmiddellijk tot Burg. en Weth. van Haarlem wilden wenden met het dringend verzoek om, in het algemeen belang, onverwijld plannen te overwegen en tot uitvoering te brengen waarbij de belangen van de bewoners van boven gemeld stadsgedeelte gebaat zouden zyn. Bovendien ook de belangen van de gemeente Haarlem zelf, in wier finan- oieele lasten niet onbelangrijk door meer gemelde, meest welgestelde bewoners, in den vorm van belasting, wordt bijge dragen. Ik hoop en vertrouw dat Gemeente bestuur en tramdirectie in hun beider welbegrepen eigen belang, nu eens een snelle oplossing zuilen willen nastreven. Of is, zoodra de dienst op de Cein tuurbaan wordt gestaakt, hiermede voor de tramdirectie het recht vervallen vair tramberyding dezer baan zoodat B. en W. direct een autobusdienst kunnen instellen. Desnoods blijve de Ceintuurbaan nog gehandhaafd tot aan het tijdstip van de nieuwe tramhaan naar Am- sterdm. De Jansweg, Jansstraat en Klokhuis plein zullen over eenige jaren ook nog wel geasphalteerd kunnen worden. Zorgt de tramdirectie eventueel nog thans voor sneller verkeer op de Cein tuurbaan, dan zullen ook de bovenge melde bewoners hierdoor voorloopig ge diend zijn en de Ceintuurbaan zich in grooter populariteit mogen verheugen dan thans het geval is. De autobusplannen kunnen dan in middels grondig bestudeerd en overi- wogen worden. Mag ik, zoo noodig. la ter nog eens over een of meer dezer onderwerpen, uwe gastvrijheid inroe pen? Met dank voor de plaatsing. EEN BELANGSTELLEND INWO NER VAN HAARLEM. tGecn Bosch cn Vaarter). ONZE HALSEN TE SCHOON? Ofschoon gevoelig voor 's heeren Gra- tama's oordeelkundige repliek op mijn aanklacht, heeft zijn verdediging van Haarlem's absemie ter Londensche Ten toonstelling toch niet mijn algeheeie in stemming. Ik weet wel, ce grond waarop ik sta is Heiligland, maar slechts een schuchter muiltje schoeit myn ongewij- den voet. Dat een museum niet het allermooiste mag sturen is een standpunt als ieder ander. Ik voor mij zou er hoegenaamd niets voor voelen, een gala-voorstelling bü te wonen in hemdsmouwen of naar een nette receptie myn kantoorjasje aan te houdenmaar als de heer Gratama straks aankondigt, dat hy deze dingen juist nooit anders doet dan zóó dan zal ik de laatste zijn om er aan stoot aan te nemen. Een andere kwestie is: werd den heer Gratama om het allermooiste gevraagd? Is het niet wat overdreven om een psychologisch wel curieus product als die verzuurde „Regentessen van het Oude mannenhuis" nu ineens het allermooiste te gaan vinden en lijkt liet niet een tikje al te absurd om een werk als dit te weigeren, omdatde Nacht wacht toch ook niet naar tentoonstel lingen wordt gezonden! Daarentegen heeft de stad Amsterdam den loffelijken moed gehad, na rijp en deskundig overleg, de „Joodsche Bruid" in te zenden, een meesterstuk dat den fijnproevers meer schijnt te zeggen dan het „mooiste" uit wélk museum ook. Ais de heer Gratama zich dus op een Amsterdamsch voorbeeld wil beroepen is hier een heel geschikt. Ons terecht zoo zeer voorzichtige ge meentebestuur is natuurlijk meer een formaliteit dan een factor. Geleid door een meer veelstemmig dus minder een zijdig advies zou de decisie dezer ma gistraten vermoedelijk anders zijn uitge vallen zonder dat er voor den geest, van Hals directe reden ware ontstaan, rond hun vroede sponde te komen spo ken. Terwyl het blijkbaar zoo geschuwde gemurmureer der balsturigen (hou' je immers altijd, getuige deze regelen) met een ons „bevoegdheid" en een pond geestdrift uit de wereld zou zijn ge weest. D HOOGENDIJK. Mijne Heeren, Nog dit als antwoord op het boven staande schrijven van den heer Hoogen- dyk, ter ondersc'nijving van hetgeen u hem reeds Donderdag uit mijn naam antwoordde. De Halsen zijn het mooiste wat het Haarlemsche museum bezit en behooren, vooral door de Regenten van het Oude- Mannenhuljs, tot de allerhoogste uitin gen van de schilderkunst in d« wereld. Het werd, evenals in 1921 voor de Parysche tentoonstelling, onverantwoor delijk geacht deze kostbare doeken aan ae gevaren van een reis bloot te stél len. Dit werd besloten voor er iets bekend was wat er met andere schilderyen als „de Nachtwacht" of het „Joodsche bruidje" zou geschieden. Dat sommige autoriteiten er anders over denken en de aan hun zorgen toe vertrouwde schilderijen aan een derge lijke tentoonStelliing afstaan, moeten zij weten, hier is men voorzichtiger ge weest en heeft het risico niet aan gedurfd. De toekomst zal uitmaken wie het bij het rechte eind heeft en of het cul- tureele belang niet meer gebaat is bij een angstvallig bewaren van ons hoogste kunstbezit dan bij een telkens afstaan er van aan buitenJandsche tentoonstel lingen, Met de meeste hoogachting, uw dienstw. G. D. GRATAMA, Directeur Frans Halsmuseum. IN MEMORIAM HUBERT LAROCHE. „Cadetten van t oude Gascon jé Van Castel-de Carbon- Jaloux". Nog schalt Laroche's machtig geluid in m'n ooren, den roem en luister der Gasconjev cadetten als in een visioen voor ons oproepend, neg hoor ik Cyra no's doodssnik „Mijn panachenog hoor ik de schoone stem lokken en stree- len. en heel Cyrano's bloedend hart uit storten; in de onsterfelijke balconscène en 't is al verstomd. Die stem, dat wondere instrument, van een souplesse en nooit falendt zui verheid, die het luisteren er naar tot een muzikaal genot maakte, de stem, die wist te donderen en bevelen, kon grauwen en bijten, maar ook vleien en liefkoozen, ze is voor altijd tot zwijgen gedoemd, geworden tot niets dan een schoone herinnering méér. O, er zal genoeg over Laroche ge schreven worden, en door wie 't beter kunnen dan ik. maar toch is het mij een behoefte, hier eenige bescheiden rege len te wijden aan de nagedachtenis van één der grootste tooneelkunstenaars, die wij ooit in ons midden hadden. Wel lijdt dc dramatische kunst in. ons land zware verliezen, de laatste jaren: Greet en David Lobo, L. H. Chrispijn, Jean Louis Pisuisse, Henri Brondgeest, Wilh, van der Horsten thans ook Hubert Laroche. Want hij mocht dan Vlaming vair geboorte zijn, we beschouw den hem, door zijn jarenlangen arbeid in Nederland, toch als een van onze too. neelspclers. En hoeveel schoons heeft hij ons in z'n Hollandsche jaren niet geschonken, en hoe gul! Hoe gaf hy zich aan een rol. gansch en al. met heel de uitbun digheid van z'n Vlaamsch temperament. Hij speelde niet, hij doorleefde z'n rol, was een mensoh in vreugde of smart, en die vreugde en smart doorleefde hy zóó intens, dat elke vol van hem werd tot een brok trillend leven. Bon ar don„Isidore Lechat" .Mark Violier". „Tartuffe" „Géronte", „Cyrano". „Mefisto", in bonte rij trek ken ze aan mijn herinnering voorbij, en allen werden tot monumenten van schoonheid. „Bonardon" maakte hij van een vlug onbeduidend Fransch draakje door zijn magistrale creatie van de hoofdrol tot een aangrijpend drama, hij liet je mee leven in den trots en glorie op den zelf groot gemaakten naam, meevoelen, z'n martelenden angst en onzekerheid, hui veren van ontzetting bij de benauwende INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. om Uw leven te verzekeren. Het noodlot kent geen leef tijd. Voor de Centrale is Uwe jeugd echter in zooverre van beteekenis. dat zij voor een geringe premie U een be langrijk kapitaal kan aan bieden en dus Uwe familie veilig stelt. Vraag eens tarief. RUNSTRAAT. DEN HAAG realiteit van z'n smartulting in de laat ste acte, om je eindelijk, wanneer dat gruwelijk zenuwkrampen overging in gewoon natuurlijk schreien, als een ver lichting dikke tranen mee te doen hui len, met den armen Bonardon. En nog gewéldiger was geloof ik zijn Isidore Lechat, hij hield je vast, van z'n eerste entréo. als drukke schreeuwe rige parvenu, tot aan z'n laatste, jam merlijk tragische sortie, dat ontzettende oogenblik, als hij 't tooneel afwaggelde, het lijk van z'n zoon tegemoet En niet alleen was 't hier de mach tige uiting van z'n temperament, die je in een greep als van een klauw vatte, maar hoe wonderlijk fijn kwam hier zijn typeerkunst aan het licht. Die lawaaieri ge protser, meedoogenlooze zakenman vóór-alles, deze geldmaniak, met één enkel gevoelig plekje in z'n verhard ge moed: de trots op z'n miserabelen déca denten zoon, hij werd nooit geheel onsympathiek, want hy was eigenlijk zoo kinderlijk in zijn trots op zijn geld. kasteel, schilderijen, zijn zoon, die „def tig" geld stuksmeet, en op zijn eere naam „le chat-tigre". En om dat echt menschelijfce dat hij in dezen Lechat liet leven, kon je medelijden voélen met dien armen ge broken kerel aan het slot. En Cyrano! Och daarmede souden boekdeelen 4e vullen zijn. Het is niet doenlijk, in enkele regels te wijzen op al het schoone, dat hy in deze rol ge schonken heeft. Het werd een gamma van alle menschelijke aandoeningen: liefde, hoop, vreugde, smart, zelfverlooche ning, heldenmoed, weergalooze bravoure, sprenkelend vernuft, dit alles leefde in éénen mensch, en deed hem voor ons schitteren als een zeldzaam juweel, met ontelbare facetten, flonkerend in de schoonste kleuren. Tartuffe. Een naam, voor wie hem eenmaal in deze rol zagen, onafscheide lijk aan Laroche vefbonden. „Tartuffe is niet aan een tijdperk ge bonden, 'hy is van alle tijden, want Tartuffe is niet één bepaald persoon, maar de „Huichelarij", die de wereld beheerscht", zei Laroche me eens, een bittere uitspraak misschien en zijn Tartuffe werd waarlijk een verpersoon lijking van het monster Huichelarij, hij werd een monster, uiterlijk en inner lijk, een monster van verdorvenheid, verborgen onder schoonen schijn. En naast deze rollen, grootsch van op zet en uitwerking, staat in mijn herin nering die uiterst fijn en sober gespeel de figuur van den tooneelspeler in Tris tan Bernards geestige stuk „le Oo medien", zyn jubileum-stuk. Verwonderlijk scheen het, dat Laroche de man van den grooten stijl, voor zijn 40-jarig pubileum juist dit stuk koos maar wél moet deze rol van den comédien pur sang hem na aan 't hart hebben ge legen, in de slotwoorden, die de tooneelspeler, gewond in z'n liefste il lusie spreekt: maar morgenavond sta ik weer op de planken!", trilde heel zijn aanbiddende liefde voor de kunst, die zijn leven vulde en tot wier grootste discipelen hij behoorde. Hij is thans heen gegaan, nog op "t hoogte punt van zijn kunnen, een leegte achterlatend als weinigen, en eerbiedig herdacht door allen, die ons tooneel liefhebben. Hubert Larocherust zacht. C. VAN BOMMEL—KOUW. Bloemendaal 17 Dec. 1928. Haarlem, 16 December 1928. Orayenesterlaan 24. Den Heer Hoofdredacteur van Haarlems Dagblad. WelEdelgeboren Heer, Met buitengewone belangstelling las ik in het nummer van j.l. Zaterdag dc geschiedenis van den Hout. U vermeldt o.m. dat in 1702 de Hout vergi-oot werd doordat „het Hobbelig- Bobbelig Veld" bij het bosch werd ge trokken Onze vaderen hebben blijkbaar een deel van dat veld onbebosclit gelaten, en nu is het misschien niet oninteres sant voor de Haarlemmers om te weten, dat een deel van dat „Hobbelig-Bob - belig" veld ten huidigen dage nog steeds ongerept daar ligt, en zóó voor ieder als „historisoh-natuurmonument" te be wonderen valt. Dit natuur-monument is zeer gemak kelijk te vinden; het ligt in de nabij heid van de Fonteinlaan en wel tus- schen de bekende „paaltjes". Wilt U de*belangs tellende lezers van uw blad eens op deze bijzondere merk waardigheid wijzen? Hoogachtend. J. H. A. EVERS. Gaarne, ofschoon zonder genoegen. Wij begrijpen en beamen de bitterheid des geachten inzenders. Wij fietsen ook eiken dag over dit historische natuur monument, en hebben het al vaak be schreven en op zijn vernietiging aange drongen. Laat ons de hoop niet op geven. B. on W. zijn diligent. Ree?.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12