H. D. VERTELLINGEN FEUILLETON. Het Mysterie van Heath Hover BINNENLAND FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 DEC. 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Een vreeselijke winter. door W. W. JACOBS N.B.— Met het oog op het gevaar, dat' tegenwoordig de schrijvers van schot en smaadschriften bedreigt, wensch ik er nadrukkelijk op te wijzen, dat het onderstaande geen betrekking heeft op luitenant Neusverloren, van het regiment. Iedereen, die zou willen trachten onaangenaamheden te ver wekken tusschen een militair van twee honderd pond cn een vreedzaam burger .van honderd, zal door zijn zaakwaarne mers in rechten worden aangesproken. 29 Aug. 1916. Vandaag van buiten teruggekomen en vonden tot onze ver bazing ons huis nog op zijn plaats, en de soldaten nog in onbetwist bezit van de laatste restjes gras van de grasvelden ervoor. Evenals vorige jaren was het ook nu onmogelijk om in den tuin bloe men te plukken zonder over slapende onderdeelen van het leger te vallen; maar oorlog is borlog, en we trachten ons goed humeur zoo goed mogelijk te bewaren. 28 Sept. Het verontrustende gerucht doet de ronde, dat er bij de soldaten ge vallen van ruggegraats-verkrommlng zijn geconstateerd, veroorzaakt door het slapen op onvoldoende gerolde grasvel den. Ook schijnen ze op duisteren toon cn met veel lippen-gesmak van veeren bedden gewaagd te 'hebben. Een zeer gerespecteerde buurman van mJj, echter behept met een somberen kijk op de dingen des levens, zei dat hij Pharao (als hij niet al lang dood was) een elfde plaag van Egypte aan de hand had kun nen doen. waar kikkers en vliegen 'n ge not bij waren. 3 Oct. Alle bewoners van de stad zijn bezig de splinters van hun ledikan ten aan elkaar te lijmen, nu de inge kwartierde soldaten naar andere oorden verdwenen zijn, en er is een overstel pende vraag naar afsluitbare kranen voor biervaatjes. 15 Oct. Een vertegenwoordiger van het leger wenschte mij te spreken. In plaats van mijn ouwen vrind den ser geant-majoor- adm ïriistra fceur M eeren - berg, die gewoonlijk in dezen tijd van het jaar herleeft, bleek het eer. officier met een manhaftig uiterlijk en twee sterren te zijn. Een geweldige kerel, met een opvallende gelijkenis met den zoozeer beweenden Bismarck minus de snor en de drie haren op zijn kruin. Ik vroeg hem te gaan zitten. Hij koos een stoel, die niets dan armen en beenen en geen heupen had, en wrong zich erin. Hij ze., dat-ie Heuschgeboren heette en vroeg, wa.t ik liever bij mij ingekwartierd had één officier of een half dozijn solda ten. Hij zei, dat hij de officier was, en daar het den officieren^nlet geoorloofd was dezelfde atmosfeer in te ademen als een genreen soldaat, leek hem de keus niet moeilijk toe. Na een haastige en on. voldoende schatting van zijn gewicht, accepteerde ik hem. HU nam teeder af scheid van den stoel en vertrok. 16 Oct. Vandaag kwam ik sergeant majoor Meerenberg tegen. Ik stak den weg over om hem aan tc spreken, waar hij heélemaal door van streek raakte. Hij vroeg nonchalant zoo nonchalant als hij kon, tenminste hoeveel solda ten ik zou kunnen hgrbergen. Ik zei acht of op zijn meest tien. Ilij glimlachte me verrast en stralend toe. en haalde een reusachtig notitieboek uit zijn zak. Ik deelde hem zoo spijtig als ik maar ©enigszins kon mee, dat ik al een officier had. Hij zond me een blik loe, die eiken graad van duivelschheld overtrof, draaide zxh om en dragonder de een aardig dienstmeisje na, dat de vlucht nam in een manufacturen-win- kel. Toen ik nog eens omkeek, zag ik hem met een engelachtige grijns op zijn liefelijk gelaat voor het winkelraam op wacht staan. 1 Nov. Luitenant Heuschgeboren lieeft vandaag zijn tenten bij ons opge slagen. Ben vannacht verscheidene koe ren wakker geworden van een zonder ling geluid. Achteraf beschouwd denk ik. dat het laag vliegende Zeppelins zijn geweest. 2 Nov. Luitenant .Hiuschgeboren wil om tweehonderd vijftig gulden niet me wedden dat de oorlog, in 1922 over is. HU zet niets in. Nov. Hy wil me leeren bridgen, 4 Nov. Hij heeft gevraagd of ik kaai pokoren, 10 Nov. Luitenant Heuschgeboren heeft vandaag één van de regiments paarden rijlessen gegeven. Kwam uil zijn humeur thuis en is vroeg naar bed gegaan. 13 Nov. Vandaag nog een rijles. Ik hoorde hem aan één van de dienst meisjes vragen, of er luchtkussens in huis waren. 17 Nov. Hy hoeft zich bitter be klaagd over de lcgtrpaarden. HU zei dat het zijne zwakke kniet-n. zadelpijn en een doorzakkende ruggegraat had. en dat twee van zijn nekvcrvels verscho ven waren. 9 Dcc. 7 uur 's avonds. Eén van de ingekwartierde soldaten van verleden jaar. die een paar dagen verlof had, kwam me opzoeken om te zien of zijn bed er sinds verleden jaar op vooruit was gegaan. Hij liet zyn motorfiets in de garage achter en een harnekkige ben zinestank voor de eetkamerramen. Van 812 's avonds. .Heb samen met m'n bezoeker luitenant Heuschge boren een redevoering hooren afsteken over Wellington's stommiteiten. 12.5 's nachts. Wilde naar bed gaan. Was op het punt om het licht in de hal uit te draaien, toen ik ontdekte dat de luitenant kushandjes stond te werpen naar een kandelaar. Heb hem een drie kwart vol glas met cognac gegeven. HU zei, dat hij zich iets beter voelde en ging naar boven. Toen hij in zijn slaap kamer was keek hij omzichtig om zich heen. veegde met een grandioos gebaar m'n mooiste antieke spiegel) van den muur af en dook met z'n hoofd naar beneden op den grond. 12.15 's nachts. Heb hem op zUn rug gelegd en zyn voeten op zUn bed gesjord. Ze ploften weer op den grond, zoodra ze schooner waren dan het dekbed. HU werd wakker van het kabaal en klom zender hulp ln bed. 12-20 's nachts. Heb m'n inkwar tiering van verleden jaar naar de regi mentscommandant, kapitein Geranium, gestuurd. 12.25 .'s nachts. Heb een dosis cognac vermengd met wat wonderolie. Heb wel een gehoord, dat het zoo mak kelijk naar binnen gaat oelvyfel het echter. Luitenant Heuschgeboren spar telde tegen. Heb hem eraan herinnerd, dat hot de plicht van iederen Engelsch- man is cm een zekere hoeveelheid won derolie tot zich te nemen! Antwoord niet geschikt voor publicatie. Me akte een oogenblik later zijn excuses. Zei dat zUn hersens jn de war waren en dat hij dacht, dat hij een kolonel was. Heb hem gerustgesteld. 12.40 'snachts. De regimentscom mandant arriveerde in een lichtzinnige pyjama met zUn overjas er overheen, e met zijn blanke voetjes in een paar rood satUnen muiltjes. Hebben samei consultatie gehouden. Heb nader uitleg gegeven van mijn behandeling. Hij in- formeerde eerbiedig of ik dokter was. Zei van niet. maar dat lk alle kunstjes kende. Geef den patiënt eerst wonder olie. en stal hem dan op dieet. Kom hen iederen dag bezoeken om tc constatea- ren, dat hy geen voedsel zien kan. Als hij dan nog teek en en van te spoedige- beterschap vertoont, is een versterkend middel de eenige uitwegComman dant nijdig. 10 Dcc. De commandant verklaart, dat de ziekte het gevolg is geweest van iels, dat Heuschgeboren voor tabak aan ziet. cn waarmee hij liet huis, de offi cieren-sociëteit en de straten desinfec teert. 11 Dec. Heuschgeborendie op hoog bevel dertien pUpen van zijn dage- lyksohe zestien heeft moeten opgeven, verwensclit alles wat regiments-con- mandant heet. 14 Dcc. Hy heeft .verlof aange vraagd om het huwelijk van een oud tante by te wonen cn is van plan om in Londen een specialist te raadplegen, die sterke tabak aanbeveelt. 15 Dcc. HU vervloekt regiments commandanten en specialisten in één adem. Is verrast (en blUkbaar tekrr- gestald) omdat het breken van een spie gel me tot nu toe geen ongeluk heeft aangebracht. Ik voel me toch niet hee- lemaal op mijn gemak, voordat de plaatselUke lijstenmaker de schade her steld heeft. 10 Jan. 1917 Luitenant Heuschgebo ren probeert een tweede paard doormid den te ryden. 1 Febr. Het paard is doormidden. 3 Maart Had geen tabak meer, en heb wat van Heuschgeboren geleend. I-lob alle voorbehoedmiddelen behalve do wonderolie ingenomen. 4 April. 8.30 's avonds. Werd wak ker van een helsch kabaal en ontdekte dat mijn arme spiegel weer in stukken op den grond lag. Heuschgeboren zegt, dat de positie tusschen open deur en open raam hem waarschUnlIjk le mach tig was geworden. Geloof er geen woord VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1369 DE PIANOKRUK moeder vraagt vader om even de óictionnaire ts geven dan kan ncei Keesje erop zitten tilt hem op de diction- I besluit dat de pianokruk naire en bevindt dat hij I beter 1» zoo nog niet hoog ge: I noeg is I wacht even, die kan nog wat hooger gedraaid worde» het eerste draalen Wijkt- dan verkeerden kant op geweest te zijn maar dat is go,uw verholpen nu is het bijna hoog ges noeg als iemand nu neg even een kussen wil geven. hetgeen nu eindelijk het geweasohte succes brengt maar als hij ongeduldig wordt glijdt Keesje on dier tafel en hii beëindigt zUn maal op tante's schoot. .(Nadruk verboden.) (Urn verhaal van duistere krachten) uit het En gel sell van BERTRAM MITFORD 52) Mot een snellen blik zag hij ook nog, dat in een hoek een kleine tafel stond, bedekt met een kleurig tapijt, waarop zich een zilveren schenkkan bevond met oen aantal zilveren kroezen en eer. groo:e, gouden bokaal er naast. Het vuur wierp fantastische glansen op het edele metaal. Salaam broeders! zei hij, alleen maar om het benauwende zwijgen te verbreken. Er is hier geen sprake van Salaam (vrede), antwoordde de deftig uitziende vreemdeling met strenge, zeer diepe 6tem. GU hadt u eertijds gevoegd by de Broeders van de Nacht, wier teeken is de vU'fpuntig» ster gij werd tot bloed-broeder gewijd ge hebt hun trouw gezworen, en gij hebt ze verra den! Dat is niet de waarheid! antwoord de Mervyn, die een dergelijk begin ver wacht. had. Niet de waarheid? ging de statige Hind:.- voort. In uw huis in Enge land werd u het teeken overhandigd: in uw huis in Engeland uw grocte huis met de beide vleugels, die het binnenplein beschutten en dat staat aan dc 'oreede zijde van het water.' Als Mervyn niet geleerd had. zich onder deze lieden over niets te verbazen, zou hij nu verbaasd geweest zijn. Hier werd Heath Hover nauwkeurig beschre ven en toch was de eenige man, die voor zoover hij wist, het gezien had. en die de brenger van het vreeselijke teeken geweest was, binnen zijn muren ge storven cn hoe hij was gestorven wist in Engeland alleen hij. Mervyn. En hier in deze Oosiersche wildernis ver weg in het onherbergzaamste deel van de Himalaya was nog iemand, en waren waarschijnlijk meerdere menschen, die' het wisten. Het teeken werd mjj niet over handigd! antwoordde hy. Niet overhandigd? herhaalde de ander langzaam terwijl hy Mervyn aan keek met een blik die scheen te bran den van een wraakzuchtig vuur. Niet eenmaal? het werd u zelfs tweemaal overhandigd. Deze schok was haast te groot voor de zelfbeheerschïng van den toehoorder. Hoe goed herinnerde hij zich dien stralend-en zomermorgen teen hij naar buiten keek cn de beide meisjes over het pad over den dam had zien aankomen, en hoe Melian het blinkende ding des van. Ik zal tot aan mijn. sterfdag toe' blijven gelcoven* dat hij sneefde in een nopelooze poging om luitenant Heusch geboren de waarheid, de heele waarheid, en dan ook niets dan de waarheid ie vertellen. 6 April Heuschgeboren zit weer in spanning te wachten op het ongeluk, dat me nu toch wel achterhalen zal. Hij zegt. dat ik geen twee keer een spiegel kan breken zonder dat er ongeluk op volgt. Ik! 9 ApriJ. Luitenant Heuschgeboren kwam naar me toe met een gezicht vol van tegenstrijdige emoties. „Het onge luk heeft je eindelUk achterhaald", zei hij met sombere voldoening,„We gaan den drie en .twintigste weg. Je zult liet zonder me moeten doen!" Uit: „DEEP WATERS". EFFECTEN GEZOCHT. ONTVREEMD UIT DEN POSTZAK? De Commissaris van Politie te Am sterdam, verzoekt by aanbieding van een of meer der navolgende geldswaardige papieren, zoo spoedig mogelUk het naast by zijnde politiebureau hiervan in kennis te willen stellen. Deze papleren zijn als vermoedelijk ontvreemd aangegeven. 1 nom. aandeel a 500 H.V.A. No. 3010 met talon, en dividendbew. No. 66 e.v. 1 idem a 1000 NX Tramweg My. No. 1605. met talen- en dividendbew. No. 50. 1 idem a 500 A.T.O. Siti Ardja No. 359, met talon- en dividendbew. No. 23 e.v. 6 idem a 1000 Malang Stoomtram MU. Nrs. 1926, 2210, 354, 1355, 2475. 279 met talon en dividendbew. No. 22 e.v. 4 idem a 500 Cultuur Mij. Gandasoli. Nrs. 314, 425, 728. 874 met talon- en di videndbew. No. 27 e.v. 1 idem a 1000 Nat. Bez. van aand. A. N. I. E. M. No. 2055 met talon- en dividendbewijs, vanaf No. 2 e.v. 100 idem 4 1/2 Gemeente Soerabaia 1928 a 1000 Nrs. 1057 t.m. 116 met talon en coupons vanaf No. 1 e.v. 10 idem Ned. ind. Escompto Mij. a 1000. Nrs. 16436, 16928, 17139 '42. 20851. 21321/2, 9793 met talon- en dividendbe- wys vanaf No. 85. 10 idem Ned. Ind. Escompto Mij. a 500 Nrs. 8870a/5a, 2323a, 2632a. 8365a, 8603b met talon- en dividendbewijs van af No. 35. 10 idem a 1000 N.V Cultuur Mij. Koerintji Nrs. 97/101, 135/7, 562/3 elk met talon- en dividendbewijs No. 5 e.v. 2 idem a 500 Oost Java Prauw My. Nrs. 21 en 75 met talon- en dividendbe wijs No. 4 e.v. 5 coupons No. 26 a 25 5 pet. Sema- rang Cheribon Stoomtram Mij. 1915, Nrs. 13640, 13859. 14989, 16615 en 16885. 1 coupon No. 59 a 20 4 pet. Serna- rang Cheribon Stoomtram My. 1899, No. 2333. 1 coupon No. 12 a 24 4 pet. obi. Mij. t. Expl. van Staatsspoorwegen, No. 1388. 2 coupons No. 9 a 15 6 pet. Neder land 1923 B. Nrs. 114198/99. 15 coupons No. 15 a frs. 2.50 5 pet. Frankrijk 1922, Nrs. 114198/99. 15 coupons No. 16 a frs. 2:50 idem. 15 coupons No. 17 a frs.'2.50, idem. Het Hbld. verneemt, dat deze effecten behoord zouden hebben tot de waar schijnlijk ontvreemde mail uit den post zak van dc „Johan de Witt" DOOR DEN TREIN GEGREPEN. STATIONS-AMBTENAAR DOODELIJK GEWOND. Een droevig ongeval heeft Zaterdag avond plaats gehad aan het station DP. te Rotterdam. Toen de eleotrische trein van 10.01 uit Amsterdam binnenkwam, wilde de assistent-opzichter, de heer G. Oomsen. komende uit het seinhuis de rails oversteken, meldt de Tel. Hy werd echter door een der tree planken van den binnenkomenden trein tegen den grond geworpen en kwam met het hoofd cp een der naast liggende rails terecht, in bedenkelyken toestand werd de ongelukkige opgenomen in het Zie kenhuis aan den Coolsingel, waar hy Zondag aan zijn verwondingen overle den is. AUTOBUS TE WATER. 17 PERSONEN GERED. Zaterdagmiddag om 5 uur is een auto bus, kenunde van Delfzijl in de rich ting Groningen, ter hoogte van Ter. Pest door tot nu toe onbekend gebleven oorzaak van den weg geraakt en in het Damsfcerdiep gereden. De 16 inzittenden en de chauffeur konden zich redden en kwamen met een nat pak en den schrik vry, meldt het Hbld. cocds onbewust van eenig gevaar in haar blanke vingers hield. Dus was hij tijdens dit heele voorval bespied ge worden: eik van zijner bewegingen was' gadegeslagen van uit dc diepte van die bosschop, niet deer den braven Nashby met zijn verwarde vermoedens cn ver denkingen. maar door een lid van deze gevaarlijke, sinistere broederschap, aan welke hij zich gebonden had in een on gelukkig moment van nieuwsgierigheid. Maar- hoe ter wereld konden do bood schappers van die broederschap zich al dien tijd in de Plane-bcsschen hebben opgehouden, zonder door de boschwach ters of door de omwonende boeren op gemerkt te worden? Werkelijk, hier stond hij voor een onoplosbaar probleem. Het Teeken is me niet eenmaal overhandigd en ook niet tweemaal, het is me in het geheel niet overhandigd, antwoordde hij stug. De woeste, koperkleurige, gebaarde gezichten met de gloeiende oogeiv. waar in het schijnsel van het vuur vlamde, werden nog dreigender r.aar den spreker toegebogen. In zijn wanhoop zocht deze alle kronkelingen van zijn hersens af om een soort verdediging voor zich zelf bij elkaar te rapen, ofschoon liij heel best het nutteiooZe daarvan inzag. Zyn onverzoenlijke beschuldiger ging voort. Den eersten, die u het teeken bracht, hebt gü gedood. c ALS DE DRANKACCIJNS VERLAAGD WORDT. OM „DEN BORREL" OP PRIJS TE HOUDEN. Onlangs is een wetsontwerp inge diend. strekkende tot verlaging van den accijns op het gedistilleerd. De heffing van een hectoliter sterken drank zou verminderd worden van f 3 op f 1.80, of met 40 pet. Wordt dat ontwerp v/et, dan zal de prijs van ..den borrel" ook verminderd moeten worden. Dat vooruitzicht heeft handelaren en caféhouders den schrik om het hart doen slaan. En zij zijn doende een combinatie te vormen, die toL doel heeft den tegenwoordigen prijs van den borrel te handhaven cn de be langrijke accijns-verlaging in den zak te steken. Hat weekblad „De Vrijheid", orgaan van den Vrijheidsbond, brengt nadere bijzonderheden ovar dit kartel: De „Centrale Vereeniging" voor den Gedistilleerdhandel", aldus zou de naam luiden van de combinatie, is een fede ratie van verschillende bestaande ver- eenigingen op het gebied van gedistil leerd-productie en -distributie. Volgers de statuten dezer vereeniging is haar doel, zoowel in het publieke als in het bedrijfsbelang, ongewenschte toestan den op het gebied van den handel ia alcoholhoudende dranken tc bestrijden en te voorkomen. De oprichters van de federatie rede neeren als volgt: Na de verlaging zal er weer meer ver- accynsd gedistilleerd verbruikt worden en dan krijgen we het te kwaad met de geheel-onthouders, die zullen schreeu wen: „hel, drarrkverbruüc neemt weer toe" en dit als wapen zullen bezigen om de plaatselijke keuze er door te halen. Daarom willen zij dat de nieuw te vor men federatie prysregelend zal optre den. Aan de leden der bU de federatie aangesloten vereenigingen zal v-orden opgelegd hun borrels te blijven verkoo- pen vcor den ouden pry's en ze ook niet grooter te maken Dan aldus de le zing, welke „de Vrijheid" ter core kwam steken de leden de meerdere winst in den zak, die uit de verlaging van den accijns voortvloeit cn alles blijft overigens bij het oude. DE TWUYVERWEG. De gemeenteraad van Zuiö-Schanvou- de nam in zyn laatst gehouden vergade ring het voorstel tot verbetering en het onderhoud van den Twuyverweg aan op den grondslag, dat St Pancras bij ople vering eigenaar van dien weg wordt. Alkmaar 8000 van de kosten oor ver breeding 'op zich neemt (in totaal op 42.C00 geraamd) en dat St. Pancras en de vier Langendijker gemeenten het on derhoud zullen bekostigen Hiermee heb ben alle zes gemeentebesturen het voor stel aanvaard en is de a.s. verbloeding en verbetering van den berucht gewor den Twuyverweg een feit geworden, meldt de Tel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTEN3 BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 APEX STOFZUIGERS F 90.- EEN NIEUWE PARTIJ. SOCIALISTEN IN LIMBURS. De opposanten in het bekende conflict in de S.D.A.P. in het gewest Limburg hebben Zcr.dag een nieuwe socialisti sche partij geformeerd, die den naam zal dragen van „Sociaal-democratische Volkspartö in Nederland". Tot voorzit ter werd benoemd hefc Statenlid en ge meenteraadslid de heer Van der Ploeg. Tevens werd in concurrentie met den bestaanden Alg. Ned. Mijnwerkersbond een nieuwe mijnwerkersorganisatie op gericht, de „Limburgsche Mijnwerkers- bond" genaamd, waarvan de heer v. d. Pleeg eveneens voorzatter is. O.m. werd besloten tot het uitgeven van een eigen orgaan voor partij en vakbond, dat voor- lcopig wekelijks zal uitkomen. Het ligt in de bedoeling, zoo vernemen wy, dat de opgerichte politieke vereeniging zich niet alleen zal bepalen tot Limburg, doch ook contact zal zoeken in andere pro vincies, van waar, naar de oprichters be weren. tal van sympathiebetuigingen in gekomen zijn, aldus de Tel. OPLICHTERS TE ENSCHEDé GESNAPT. JUWEELEN ALS ONDERPAND. Zaterdag 8 December werd een koop man le Enschedé van Rotterdam uit op gebeld en werd hem medegedeeld dat er een zaakje te bespreken was, waarmede veel geld te verdienen zou zyn. Ge noemde zakenman ging niet-naar Rot terdam hetgeen hem verzocht was. waarom de man die hem opbelde, P genaamd, vergezeld van een zekeren W- en een zekeren Ph. naar Enschedé kwam. In een café kwamen dc he er er, bij elkaar en daar werd aan voormelder, zakenman medegedeeld, dat dc drie personen epn bedrag noodig hadden van f 20.000. Zy wilden dat bedrag in voorschot cp een partij juweel en ter W3artie van f 48.000 opnemen. Hadder, zy voor Februari a,s. het overige bedrag groot f 28.000 niet gebracht, dan zouden die juweelen het eigendom van den zakenman worden. Deze liet de juweelen keuren bij een juwelier en zij bleken inderdaad de waarde wel te vertegen woordigen. Hefc waren platina horloges met briljanten bezet, gouden en platina broches, ringen enz., vertelt de N. R. C: De zakenman vertrouwde dezen handel eveuwel niet en stelde de politie van het geval op de hoogte. De koop werd in schijn gesloten, doch t-?n het valies met juweelen aan den koopman zou worden overgedragen legde de politie beslag op het valies. Bij opening bleek in plaats van voor een waarde van f 48.000 slechts voor een bedrag van ongeveer f 14.000 aanwezig te zijn. De overige Juweelen waren geruild voor producten van minde re kwaliteit. De politie heeft het drie- lol in hechtenis genomen. B'j nader on- öerz.ek is gebleken, dat de juweelen afkomstig zijn van een tusschenhande- laar in Amsterdam, van Vien zy door die heeren in commissie waren ontvangen. Waarschijnlijk zyn zy van diefstal af komstig. P. en W. zijn ter beschikking van de justitie gesteld terwijl Ph. we gens gebrek aan bewijs is vrijgelaten. NIEUWE TRAJECTKAARTEN DER SPOORWEGEN. SLECHTS ééN MAAND GELDIG, Met ingang van 1 Januari 1929 wor den op de Nederlandsche Spoorwegen nieuwe tvajectkaarten ingevoerd, welke slechts één maand geldig zyn. De gel digheid kan ingaan op eiken c'.ag (dus niet meer alleen op den lsten eener maand). De prys bedraagt pier tariefkilometer: •eerste klasse 1.08; tweede klasse 0.84; derde klasse 0.60, met opwaartsche af ronding van de prijzen op geheele gul dens en met een minimum van 9, 7, 5, resp. voor 1ste, 2e en 3e klasse. De waarborgsom bedraagt 1 voor elke klasse. Een trajectkaart wordt onmiddellijk na inlevering der aanvraag gereed ge maakt en afgegeven, indien de geldig heid denzelfden dag aanvangt; indien de geldigheid later ingaat, mag de kaart niet eerder dan op den eersten dag van geldigheid afgegeven worden. Model en formaat zijn vereenvoudigd, aldus het Volk. PRINS HENDRIK JUBILEERT. 20 JAAR VOORZITTER VAN HET ROODE KRUIS. Zondag was het 20 jaar geleden. dat- Prins Hendrik bij Koninklijk beslui" werd benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Namens de vereeniging heeft he' bestuur aan het paleis in het Noovdeinde in Den Haag een bloemenhulde laten bezorgen, welke Z.K.H. op zijn ontbijttafel vond, met een brief, waarin het bestuur dank betuigde aan zijn voorzitter en de hoop uitsprak, dat de Prins nog vele jaren als voorzit ter leiding zal megen geven aan net werk van het Roode Kruis. ?»Iaandagmorgen om halftwaalf heb ben de leden van het dagelijksch be stuur der vereeniging den Prins hun cp- wachting gemaakt in het gebouw van het Roode Kruis, meldt de N. R. Ct. den! Hij had hiervan wel eens gehoord en wist, dat het in werkelijkheid een enkele maal wel gebeurde. Eet koude zweet parelde hem op het voorhoofd en hy keek verwilderd eni zich heer., een middel zoekend om sr.:l een eind aan zyn leven te maken. Hij liad een vluggen, pijnloozen dood verwacht, zooals d? gast. die onder het dak van Heath Hover gestorven was. Maar dit! AlQah-din-Khan's hveitalen stem brak de starre betoovering die over hem was gekomen. Zoek geen middelen, om aan dit lot te ontkomen, tweevoudige verrader, want, indien niet de een. dan de ander! Indien gij deze straf ontkomt, zal de vrouw met het gouden haar in uw plaats daar liggen. Bij het graf van den profeet, zoo zal hefc geschieden. ■,"r Sluiers wuifden voor zyn oogen en hij wankelde. Hy dwong zich met een uiterste wilsinspanning om deze plotse linge zwakte te boven te komen, opdat zij niet zouden denken, dat h'y hen te snel af geweest was en hun duivelsch dreigement zouden uitvoeren. Groot2 God, was dit een afschuwelijke nacht merrie nu hij voor zulk een keuze werd gesteld? Den dood had hij verwacht, maar deze uren van helsche foltering? En hij zou ze moeten lijden of Melian* Deze duivels kenden geen genade, dat wist hy. (Wordt vervolgd.). Dat héb ik niet gedaan. Integen deel. ik redde hem van een dood in hefc ijs. Luister broeders. En Mervyn gaf een relaas van da gebeurtenissen van dien ijskoudsn nacht. Hy deed zijn ver haal boeiend en duidelijk. Wel heb ik hem niet van een wis sen dood gered? besloot hii. terwijl hii ract een gespannen verwachting, die hy hoopte dat verborgen zou blijven, naar de hartstochtelijke gezichten om zich heen keek. Maar zUn hart stierf in hem, toen hij op die gezichten zag dat er voor de flauwe hoop op genade die hy had gekoesterd, geen verwezenlijking was. Dat heb je gedaan, toen gij nog niet wist wie hij was! hernam de rijzige man. die tot woordvoerder en aanklager uitverkoren scheen. Zijn oogen waren mot een dwingenden gloed op het gezicht van den Engelschman gevestigd, zijn stem klonk als de roep van een onont- koombaar fatum. Mervyn stond als versteend. De klank van de stem. en het magnetische waar van ze vergezeld ging, schenen hem weg te voeren in het verleden, deden de or.tsteltenissen van dien nacht opnieuw werkelijkheid voor hem worden. Werk tuigelijk hief hij een Ioome har.d op en streek ermee over zijn voegen. Hy zag zichzelf als in een droom. Maar de woor den die nu klonken deden hem ont waken, heelemaaL En ze werden ge sproken dcor Alia-din-Khan. Gij .tweevoudige verrader! zei het opperhoofd met een stem als metaal uw ongehoorzaamheid zcu gestraft wor den met een korter., zekeren dood. De Punt van de Ster. Maar- voor uw dubbel vergryp en uw moorddadig verraad, zal de straf langzaam en langdurig zyn. Zie! Mervyn volgde de richting van een uit gestoken vinger on. Fly merkte nu voor hefc eerjt eer. vreemd voorwerp op, dat in dit vree selijke gewelf stond, niet ver achter hem. Het was lang en had d'en vorm van een cocdkist en nu de twee, die achter hem stonden, toortsen ontstaken aan het vuur in het midden, zag hij het ding een anderen vorm aannemen; dien van een badkuip. Het stond op metalen pooten en het was zelf ook van metaal, oer oud blijkbaar en bedekt met lugubere voorstellingen. Ze verbeeldden het dood martelen van gevangenen in eenzelfde folterwerktuig als nu voor hem stond. Een brandend vuur was er onder afge beeld en het hoofd en de schouders var. een man staken er boven uit; de oper. mond, de starende oogen, de verwron gen trekken, lieten geen twijfel omtrent de onverdragelijke pijnen waarmee het slachtoffer gekneveld werd. Mervyn staarde en het bloed scheen in zijn aderen ie bevriezen. Hier zag hij het lot voor zich, dat hem te wachten stend. Uren zou hij in dat bad moeten liggen om langzaam gekookt te wor-

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6