BUITENLANDSCH OVERZICHT 'T CONFLICT TUSSCHEN PARAGUAY EN BOLIVIA EEN HOPELOOZE MACHTELOOSHEID GEMENGD NIEUWS op ;t SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 18 DEC. 1928 DERDE BLAD Slechte berichten. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hoewel de schermutselingen tusschen Bolivia en Paraguay reeds van vrij hevi- gen aard waren, hoewel men forten in nam. en met vliegtuigen steden bom bardeerdede officieele oorlog is nog niet uitgebroken. Inmiddels is ook in Paraguay de oor logspsychose stormachtig aangewak kerd. Evenals in Bolivia geven zich hier duizenden als vrijwilligers op! Intus- schen hebben de Paragueezen het fort Mariscal Lopez en twee andere sterkten terugenomen. Hierby viel een aantal dooden, terwijl vele gekwetsten van bei de zijden te betreuren zijn. En nu is het nog maar officieus oorlog 1 Stemt ironisch en bitter dat de machtige invloeden die aan het werk zijn om een officieelen oorlog te voor komen, tot nu toe in het geheel geen pucces hebben gehad. De Volkenbond, Kellogg, Koning Al- fons en de Paus, en vele anderen heb ben vergeefschen aandrang uitgeoefend om het noodlottige bloedvergieten te voorkomen. Beide staten, Paraguay en Bolivia heb ben zich in principe door middel van hun regeeringen bereid verklaard om tot onderhandelingen over te gaan. Maar deze bereidverklaring schijnt een leege phrase te zijn. Men negeert glad wenken van hoogerhand. en doet alsof men bereid is er gevolg aan te geven. De telegrammen omtrent den huidigen toestand luiden als volgt: Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat volgens daar ontvangen belichten bij de laatste gevechten- in het Gran Cha- cogebied 200 Paragueesche soldaten ge dood werden. De Boliviaansche troepen zouden bovendien een groot aantal ge vangenen hebben gemaakt. In tegen stelling tot dit bericht wordt uit Ascun- sion gemeld, dat bij deze gevechten slechts eenige soldaten werden gedood en een klein aantal gewond. Verder wordt gemeld, dat de Bolivianen tot nog toe drie forten hebben veroverd. Aan vallen op andere forten faalden, aange zien zij na een gevecht, dat acht uur duurde, door Paragueesche cavalerie werden teruggeworpen. Tot nog toe heeft Paraguay in het grensgebied 5000 man samengetrokken. De grootte van de Boliviaansche troepenmacht is niet be kend; uit La Paz wordt echter gemeld, dat men 3000 man versterking heeft zonden. NEW-YORK, 17 Dec. (V. D.) Volgens berichten uit Zuid-Amerika Is Bolivia in staat om ongeveer 200.000 man te inobiliseeren, terwijl Paraguay daar slechts 60.000 man zou kunnen te genover stellen. Uit Asuncion wordt officieel gemeld, dat de Paraguaansche troepen 3 forten terug veroverd hebben, zoodat op het cogenblik nog slechts Fort Boqueron door Boliviaansche troepen bezet is. Naar verder verluidt heeft opnieuw een Boliviaansch vliegtuig bommen gewor pen- op het Par ague esch gebied. De Boliviaansche gezant heeft de pan- Amerikaansche conferentie medegedeeld, dat Bolivia alle -bemiddelingsvoorstellen in overweging zou nemen De regeering moest echter eerst de verdere beslissin gen van hi Boliviaansche congres af wachten. De te Montevideo zetelende perma nente arbitragecommissie heeft in haar nota van antwoord aan Bolivia uitdruk king gegeven aan haar teleurstelling, dat Bolivia de tusschenkomst van deze com missie heeft afgewezen. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, is o.a. ook de Argentijnse he regeering bereid het conflict tusschen Bolivia en Paraguay te onderwerpen aan een vreed zame bemiddeling. Met betrekking tot berichten uit Zuid- Amerika, volgens welke de laatste Bo liviaansche leening. die in de V. S. werd opgenomen, bestemd is voor oorlogs doeleinden, wordt verklaard, dat dit geenszins het geval is. De leening is ge heel gebruikt voor aanleggen van spoor wegen. De regeering van Paraguay heeft Kel logg in een nota medegedeeld, dat zij volkomen bereid was, het bemiddelings aanbod der pan-Amerikaansche confe rentie te aanvaarden Bolivia had, vol gens deze nota. Paraguay zonder voor afgaande oorlogsverklaring aangevallen. Als reden hiervoor- heeft Bolivia alleen kunnen aanvoeren, dat Paraguay Boli via voldoening verschuldigd was. Ook het Argentijnsche bemiddelings aanbod is door Paraguay aangenomen. De positie van Argentinië in het con flict schijnt op het oogenblik nog niet zeer helder. Er bestaat evenwel geen twijfel, of de Argentijnsche regeering heeft onmiddellijk deel aan het conflict. In Volkenbondskringen vreest men, dat de president der Argentijnsche re publiek op de een of andere wijze on verwacht stelling zal nemen. Ongetwij feld zijn de machtsmiddelen vair den Volkenbond in een geval als dit bijzon der begrensd en gering. Wanneer de Volkenbondsraad in een buitengewone zitting bijeenkomt, dan verwacht men lange en uiterst moeilijke onderhandelingen. Het schijnt nog ge heel onzeker te zijn welke feitelijke maatregelen de Volkenbond zou kunnen nemen. Onmiddellijk na aankomst van Briand te Parijs zal hierover echt-er on derhandeld worden. De regeering van Chili heeft een nota aan Bolivia gericht, waarin onmiddellij ke beëindiging der militaire operatie en het onmiddellijk accepteeren van een bemiddelingsvoorstel wordt geëischt. op dat de onheilvolle gevolgen van een oor log vermeden zullen worden. De staten van Amerika hebben de plicht op zich genomen, niets te doen waardoor de Amertkaansche vrede in gevaar zou kun- nen worden gebracht, zoodat ook Boli via den plicht heeft, den vreedzamen weg te bewandelen. Deze Ohileensche nota is het antwoord op een nota van Bolivia, waarin aan Chili gevraagd werd. welke houding dit lajid in het conflict dacht aan te nemen. Zoo ziet men met leede oogen de mach teloosheid aan van die organen die ge roepen zijn om den oorlog, waar dan ook, te verhinderen. F. A. Ernstige wending in New Delhi. LONDEN, 17 Dec. (VB.) De laat ste berichten uit New Delhi melden dat in den strijd tusschen de regeerings- troepen en de opstandige stammen een ernstige wending is gekomen. Li het leger zou muiterij zijn uitgebroken, terwijl de opstandelingen Kaboel heb ben aangevallen. waar de gevechten thans nog in vollen gang zouden zijn. Een uitnemend plan. PARIJS, 17 Dcc, (N.T.A.) ..Excelsior" schrijft het volgende over de besprekingen van Lugano: De drie ministers van buitenlanösche zaken, Briand, Chamberlain en Stresemann, hebben zich o.a. verplicht geen rede, voeringen meer- te houden, die een ernstig misverstane zouden kurm'en te weegbrengen. Werkelijk, dit is een uitnemend plan. Beelaerts en de minderheden. Dandurarid, de Caiiadieesche afge vaardigde in den Volkenbondsraad, die in den Raad mededeelde, dat hij in de Maartzitting de quaestie der Raadspro- cedure inzake de behandeling van klachten van nationale minderheden in bespreking wist te brengen, verklaarde aan de Nederiandsche pers dat hij wel, ïswaar tot dit plan gebracht werd op rrond van de besprekingen dei' Volken, bondsvergadering van September over het minderhedenvraagstuk' op initiatief •an minister Beelaerts, doch diat hij de Volkenbonascommissie niet zal voor stellen het denkbeeld van Beelaerts tot schepping van een permanente Vol- kenbondtsccmmissie voor de behandeling dei- minderhedenklachten te aanvaar-, den. aldus het Hbld. Dandurand zal den Volkeribondsraad een anderen vorm voor het bereiken van het doel van Beelaerts in overweging jeven. EEN MEINEEDPROCES. Te Amberg (Opper Palts) zijn tijdens het proces tegen den boschiwachter Hösle, die van meineed beschuldigd werd de vrouw, dochter en zoon van beklaag de in de rechtszaal in hechtenis geno men, wegens het verleiden van een ge, tuige tot meineed ten gunste van den boschwachter. De vrouw kreeg een flauwte. NA 13 JAAR. In liet dorp Lichtenberg by Neu Ruppin heeft de weduwe Koepke bericht ontvangen, dat haar man die in 1915 op het Oostelijk front werd vermist en als gesneuveld gold, niet dood is, maar al die jaren in Siberië heeft gewoond. Hij is thans op weg naai- huis. De man is destijds zwaar gewond en invalide. (N.R.Crt.) IN DE HOOGE SFEREN DER MILLIARDEN. Naar aanleiding van het feit dat Engeland het zesde jaar van zijn afbeta lingen op oorlcgsschuld aan de Veree- nigde Staten achter den rug had en nu nog 56 jaar met betalen door moet gaan. merkt de Newyorksche World op dat het eeds de geweldige som van 964 mil- lioen dollars aan Amerika heeft af ge, dragen. Daar vóór de onderteekening van de fimdeeringsovereenkomst reeds 100 mil, iioen dollars betaald waren, overtreft de totale som aan betalingen reeds een mil liard dollars, d.i. ongeveer een vierde ge deelte van de oorspronkelijke vordering. Van deze betalingen betroffen echter slechts ongeveer 15 pCt. aflossing van de hoofdsom en de rest interest Bijge- olg is de hoofdsom nog maar met 3 2 pCt verminderd. De delging gaat dus langzaam in haar •erk, werk, aldus de N. R. Crfc. Het is moeilijk zich goed voor te stel len. vervolgt de World, welk een last de, ze betalingen voor het Brltsche volk be. teekenen. De totale betalingen geduren de het loopende jaar bedroegen 134 mil- lioen dollars. Deze som kan een fonds vormen waarvan de rente voldoende zou zijn of de twee grootc universiteiten Harvard en Yale te onderhouden, en men zou er al <Je uitgaven over een jaar voor ce eerste zeven Amerikaansche staten, in alfabetische volgorde, mee kunnen bestrijden. Als de offers met deze maatstaven ge meten worden, blijkt duidelijk hoe on, zinnig het is te verwachten dat zulk een overeenkomst in ce eerstvolgende halve eeuw onveranderd zal blijven. EEN NIEUW B. B. C- GEBOUW. 'Van onzenLondenschen correspondent) Het huis van de British Broadcasting Corporation, op Savoy Hill, in Londen, is nog zoo jong dat de muren nog geer. schijn van Londensch atmsferisch vuil dragen. Niettemin heeft de onderneming reeds een regeling moeten maken om over drie jaar een nieuw hoofdkwartier te hebben. Het is een bewijs van de snelle uitbreiding, die het jonge radio- bedrijf ondergaat. Het nieuwe gebouw komt. ln een der riantste deelen van het West End, even ten noorden van Oxford Circus, op grond die aan den eenen kan; door Portland Place, aan een anderen kant door Langham Street wordt begrensd; een paar stappen verwijderd van liet huis van het Nederlandsch Consulaat. De grond beslaat iets meer dan 2000 vierkante meter en het ontwerp van het gebouw, dat reeds beschikbaar is, doet zien dat het in strengen eenvoud zal worden opgetrokken, Architectonisch ef, feot wordt meer gezocht in de groepee- ring der blokken metselwerk dan in de coratieve details. De gezamenlijke vloe, ren maken een oppervlakte van 11000 vierkante meter. Er komen negen stu dio's, die aan zienlijk grooter zullen worden dan die van Savoy Hill. Drie verdiepingen hoog komt een .super studio" met een gaanderij, bestemd ocn publiek ten getale van 1000 gelegenheid te geven concerten van een groot or kest te hooren. De plannen voor het uit, sluiten van alle straatgeluid zijn inte ressant. De studio's komen boven elkaar in een machtigen middentoren van 2waar metselwerk en kunstmatig te luchten. Om dien middentoren liggen de administratievertrekken, die van de studio's in den toren zijn gescheiden door breede ring-gaingen en zware mu, ren. Om klankbederf verdter tegen te gaan zal de centrale toren geen staal in zijn constructie hebben. De kosten van den bouw worden geraamd op een half millioen pond sterling. De B. B heeft met bouw noch kosten te ma ken. Een en ander is in handen van een syndicaat dat de B. B. C. gunsti ge financieele voorwaarden heeft aan geboden en haar bovendien de optie heeft gegeven in de toekomst het gan- sche gebouw, dat voorloopig ook kan, toren voor andere ondernemingen be schikbaar zal hebben in beslag te nemen. DE STERKE MAN. Van onzen Londenschen correspondent Dat de sterke man niet alleen ademt in het circus of op het tooneel van het variété werd een paar dagen geleden be, -ezen in een noordelijke volksbuurt van Londen. Daar stond een straatven ter stil met zyn kar op hoop van ne gotie. De man veroorzaakte aldus op, stopping van het rijverkeer en een po, litieagent maande hem tot doorrijden Dat was niet naar den zin van een mannetjesputter die in ledigheid op het trottoir stond En hij zeide tot den agent: Laat dien man met rust. Jij heb je brood, waarom laat je hem (den venter) niet het zijne verdienen? De mannetjesputter, door den agent gesom meerd door te loopen, weigerde en nam een dreigende houding aan. De agent greep hem aan maar de man brak zich gemakkelijk los. Toen de agent liet nog eens probeerde ging het losbreken nog gemakkelijker. Een ontstelde vrouw- kreeg het fluitje van den agent te pak ken en floot uit alle macht om bystand. Vijf agenten verschenen spoedig op het tconeel van de worsteling. Er waren er dus zes. Maar met hun zessen hadden zij niet de geringste kans den manna» tjesputter te overmeesteren. Een politie ziekenwagen kwam aanrijden. En toen de sterke man dit voertuig zag. ver klaarde hij rustig, rustig van leden en rustig van adem, dat hij nu mee zou gaan. Den volgenden dag werd het ge schil zonder handtastelijkheden voort, gezet voor den politierechter, die ver, onderstellenderwijs opmerkte dat de beklaagde zeer sterk moest zijn. Waar op de beklaagde antwoordde dat hij zich nimmer behoefde in te spannen en dat hij gemakkelijk een dozyn agenten kan staan zonder in de zaak van spierwer king zijn beste beentje voor te zetten. De agent, die het den vorigen dag het eerst met hem aan den stok had gekre, gen, verklaarde, dat de man bij de po, litie wel bekend was en dat men wist dat zelfs twintig agenten hem niet konden arresteeren indien hij zich wil de verzetten. Hij had „dubbele gewrich ten", verklaarde de agent.. De anatomie scire aanduiding is den deskundige waarschijnlijk duidelijk. De leek zal aannemen dat met het dubbel stel ge wrichten een dubbel stel spieren sa, mengaat. Het bezit van zulke formida bele physieke instrumenten kan nuttig zijn. Helaas waren 's mans geestelijke vermogens omgekeerd evenredig aan zijn lichamelijke. Hy was al eens uit een krankzinnigengesticht ontsnapt. En moest daarom als een gevaarlijk indivi, du worden beschouwd. De aanklacht was echter niet ernstig. En de ma gistraat kon niet anders doen dan den man weer vrijlaten Dat geschiedde voorwaardelijk. En de mensohen, die in zijn buurt wonen kunnen slechts ho pen dat hij onvoorwaardelijk zijn dub bele gewrichten zal gebruiken voor nut tigen arbeid. GOEDERENTREINEN IN BOTSING. Op de nieuwe spoarlyn Kattowitz Posen, vlak bij de grens van Opper^i- lezië, zyn twee goederentreinen met el kaar in botsing gekomen. Vier men- schen zijn daarbij gedood en zes ern, stig verwond. De materieele schade is ook zeer aan zienlijk: niet minder dan 44 wagons zijn vernield. Het verkeer op de lijn is gestremd (N.R.Ort.), BRAND IN BERLIJN. Te Berlijn is in de nieuwe Friedrich- strasse, in een van de drukste zakenwij ken tusschen de Grossmarkthalle en Alexanderplatz en de beurs brand uitge broken. De b:-ar.d is waarschijnlijk ont staan in een pakhuis waar vuurwerk op, geslagen was. Het vuur nam zulk een omvang aan. dat al het materiaal, o.a. drie machinale ladders en 13 stoomspui ten. moest uitrukken cm het te bestrij den. Tegen den middag stonden alle dak meer, daar na 1932 de termijnen vol, 4 verdiepingen van een blok huizen, dat gens de overeenkomst nog zullen stij- om drie binnenplaatsen gebouwd is, in lichte laaie. DE MIJNRAMP TE BRUNSSUM. Rapport van arbeiders zijde. VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN VERWAARLOOSD. De voorzitter van den Algemcenen Nederlandschen M ijnwerkersbondde heer C. v. d. Bilt. heeft eer. rapport samengesteld en aan de regeering toe gezonden, waarin aan de hand der offi cieele getuigenverklaringen de oorzaken van de mijnramp op de Staatsmijn Hen drik, die aan dertien arbeiders het leven kostte, worden besproken en waar bij tot geheel andere conclusies wordt gekomen dan in het rapport van het staatstoezicht van de mijnen, mijndirec- tie en mijnraad. meldt de Tel- In het drie en zestig bladzijden druks tellende rapport wordt er de nadruk opgelegd, dat de verhooren der getuigen niet zijn geschied door het met het toe zicht op de veiligheid belaste staats toezicht, doch door de betrokken mijn- directie zelve, waarbij het staatstoezicht slechts aanwezig was, terwijl de verte genwoordigers der vakbonden bij het on derzoek en getuigenverhoor geheel ge weerd werden. De objectiviteit van het getuigenverhoor, overgelaten aan de eventueele overtreders, in di; geval de staatsmijndirectie zelve, welke tevens werkgeefster der getuigen is. is volgens het rapport dan ook zeer gering te noe men. Ondanks de bezwarende omstandig heden, waaronder door den Mijnwcr- kersbond getuigenverliooren konden worden afgenomen, tracht de bond in zyn rapport met overstelpend materiaal aan te toonen dat ter besparing van arbeid niet de noodige zorgen aan de luchtverversohing zijn besteed. Een groot aantal overtredingen van het mijnreglement heeft plaats gevonden en dagenlang vóór de ontploffing op de bewuste plaats moet daar reeds een gas mengsel aanwezig zyn geweest. Zoo blijkt o.a. volgens het rapport uit de getuigenverklaringen, dat één der arbeiders van den post, waar de ont ploffing heeft plaats gehad, den dag vóór de ontploffing naar den arbeids- controleur had gezocht om hem van het gevaarlijke van den toestand ter plaatse op de hoogte te stellen en dat, toen hij hem niet vinden kon, hij op den morgen van den dag van de ramp met de geschillencommissie afgesproken had, om na afloop van den dienst naar Heerlen te gaan en op het hoofdbureau te gaan klagen over den daar by voort during bestaanden gevaarlijken toe stand. Aan het einde -van dezen dienst vond de ontploffing echter reeds plaats. Merkwaardig noem; het rapport de verklaring van één der getuigen, kort vóór de ramp voorman op dien post was, maar tengevolge van onvol doende lucht zyn werk niet naai- behoo- ren had kunnen verrichten en toen we gens onvoldoende werk van voorman teruggezet was tot gewoon houwer. Aan de hand van deze en andere ge tuigenverklaringen constateert de hee: v. d. Bilt, dat hieruit kan worden af geleid, dat de aandacht van den opzich ter meer gericht was op prestatie dan wel op de veiligheid en aan de hand van weer andere feiten wordt op blad zijde 44 van het rapport gezegd: .Hier spreekt het systeem: de kolen zoo goed koop en in zoo groot mogelijk kwantum naar boven brengen om de productie kosten te drukken." En verder: „Het is het systeem van werken bij de ontginning da; allen, ge- wilden of ongewilden voordry ft. Men wil steeds boven elkan der uitkomen met het aantal wagens kolen, hetwelk is bovenge bracht en zonder dat opzet in het spel behoeft te zyn. slaat men geen acht op gevaarlijke omstandigheden, waaronder gewerkt wordt, met het nood lottig gevolg, als ons Nederiandsche mijnbedrijf getroffen heeft op den 13den Juli 1928". De conclusies. Ten slotte wordt in de conclusie h< volgende gezegd: „Wanneer door ons na de voorafgegane beschouwingen con clusie wordt getrokken uit de feiten de verklaringen en beschouwingen, neerge legd in de verslagen van den hoofd ingenieur der mijnen, den arbeiderscon troleur den heer Stoffer, de staatsmijn- directie en den mijnraad, dan meenen wy dat naast de hier voren aange haalde maatregelen door de directie voorgesteld, als verdere maatregelen moeten worden getroffen: lo. Een reorganisatie van het staats toezicht moet plaats vinden: 2o. Het aantal arbeiderscontroleurs moet wor den uitgebreid, zoodat voor iedere myn een ter beschikking is. 3o. Aan de arbeiderscontroleurs moet de bevoegd heid worden verleend, welke aan de controleurs van den arbeid bij de beidsinspectie is toegekend: 4o. Voor deze arbeiderscontroleurs moet een be hoorlijke rechtspositie worden getrof fen, opdat zy na hun dienstperiodc van vyf jaa.r niet broodeloos worden; 5o. Aan de beide grootste mijnwerkersbon den moet een plaats v~ -den toegekend in den mijnraad; 6'o. Het. moet onmoge lijk worden gemaakt dat zy een onver hoopt nieuwe ramp het onderzoek in handen kan berusten van een eventueel by de ramp betrokken mjjndirectïe: 7o. ntoet worden onderzocht of er wijzi gingen in het systeem van afbouw moe ten plaats vinden en zo^ ja. welke wijzi gingen; en 8o. Aan de vakbonden moet gelegenheid worden gegeven aanwezig te zyn bij onderzoeken en verhooren. als die by de ramp in de Staatsmijn Hen drik hebben plaats gevonden. DE GLADDE WEGEN. VELE ONGELUKKEN IN LIMBURG. De regen van gisterenmorgen heeft in geheel Zuid-Limburg een ernstige gladheid veroorzaakt. Tientallen onge- allen met auto's zyn gebeurd. De Geneeskundige Diensten te Heerlen en Maastricht en het Roode Kruis te Val kenburg en op andere plaatsen moesten herhaaldelijk optreden. Voor zoover be kend, zijn geen ernstige ongevallen te betreuren. De heer Quarles van Ufford uit Heer len is Zondagavond met zyn bobslee benedengestort. Hij bekwam een hersen schudding en is in het ziekenhuis te Heerlen ter verpleging opgenomen. De gladheid op de rijkswegen in het Gooi is zoodanig dat de autobusdien- sten HilversumAmsterdam van de Gooi-Express en de locale diensten Hilversum—Bussum en Blancum—Laren Bussum gistermorgen zijn stopgezet. Maandagmorgen is het dienstmeisje A van Veen. toen zU water wou scheppen uit de Ringvaart te Purmerend. door de gladheid van den weg in het water ge gleden. De heer De Vries, die het onge luk zag gebeuren, trachtte in liggende houding het meisje te redden en is toen eveneens te water gegleden. Met veel moeite gelukte het omstanders, beiden op het droge te brengen. Mej. Van Veen werd bewusteloos opgehaald en per ziekenauto naar het gasthuis ver voerd. De heer De Vries, die aanvan kelijk ongedeerd naar het scheen, naar zijn werkzaamheden terugkeerde, werd later eveneens per ziekenauto naar het gasthuis vervoerd, aldus d« N.R.Ct. GEVAARLIJK EGOÏSME. HET DRAMA VAN „DE NIEUWE ZORG". Men zal zich herinneren, dat ten aanzien van het vergaan van het schip ..De Nieuwe Zorg". op 23 Novembe: in het Volkerak. dcxn" een anderen schip per. J. C. Meyer, uit Sint Phlipsland, die met zyn schip, de „Wilhelmina Maria" in den bewusten nacht naast ,De Nieuwe Zorg" lag. ernstige beschul digingen zijn geuit aan het adres van sleepbootkapiteins in het Benedensas van „Roosendaalschen en Steenbergschen Vliet" liggende, die geweigerd zouden hebben om beide schepen binnen te halen, in de hoop, dat. sü later de nood vlag wel zouden hyschen en dit hun recht zou geven, een hoog sleepgeld te eischen. Het Hbld. heeft naar den grond van deze beschuldigingen een onderzoek in gesteld, waaruit bleek, dat van wets overtreding geen sprake is. Een oud scheepsbevrachter, die in de binnenschipperij vergrijsd is. verklaarde aan het blad, dat het drama van ,De Nieuwe Zorg" een drama van egoïsme is, zoowel van den eenen, als van den anderen kant. Vroeger stelden sleepers en schippers onderling het zich tot een eereplicht elkaar in nood te helpen. Dat is afge- loopen. Men vraagt zich thans af: Wat Is myn voordeel en wat moet ik doen. Dat egoïsme heeft de verhoudingen toe gespitst en men doet niets anders meer dan voor geld. De schippers hijschen als het moet, de noodvlag en de sleepers doen slechts de voordeeiigste werkjes. In dit geval is het ongeveer hetzelfde geweest. De sleepbooten weigerden te helpen wijl daartoe geen dwang be stond, het stond hun vrij en de schip pers weigerden meer geld uit te geven. Gaandeweg werd het weer ruwer en nog werd de noodvlag niet geheschen. Wel heeft naai* beweerd wordt de schipper van De Nieuwe Zorg aan een passeerenöen kapitein van een veerboot nog gewaagd hem binnen te sleepen. hetgeen door dezen is afgewezen met de woorden: ,,'t Is te donker, ik ga naar huis". Dat evenwel zulk een verschrikkelijk drama zou gebeuren, heeft natuurlijk niemand kunnen bevroeden. Anders zou den de sleepbooten wel gesleept hebben en zou de noodvlag wel bijtijds ge heschen zyn. In onzen tijd. dertig jaar terug, zou zoo'n geval niet zijn voorge komen, aldus besloot deze zegsman. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL ran den Couberg te Valkenburg naar de H. J. M. V, GYMNASTIEK. Het jubileum van O. S. S. O. S. S. te Zandvoort bestaat op 5 Maart a.s. 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een regelingscom- missie samengesteld, welke bestaat uit mevr. Weenink en de heeren W. Rauch, J. van Raalte, E. H. Brokmeier. W. Lovink, Jellema, Weijdeman. P. L. de Vries, P. Meeth, Grimmon. Dinnewet, Korneman. S. v. d. Bos. L. v. d- Bos, Hoek. Rinkel, Werkhoven, Hoogeboom en Gunters. Het Dagelijksch Bestuur van deze commissie werd als volgt samengesteld: W. Rauch. voorzitter. J. van Raalte. secretaris en E, H. Brok meier, penningmeester. Het programma luidt voorloopig als volgt: 5 Maart: fakkeloptocht, feestavpnd. 9 Maart: feestavond voor de adspi- ranten. 10 Maart: receptie. 11 Mei: eereTavond. 12 Mei: nationale gymnastiekwed- strijden op het terrein van „De Zee meeuwen". Turnlust te Haarlem. He programma voor do op 19 Januari as. in de Gemeentelijke Concertzaal door Turnlust te houden uitvoering luidt als volgt: opmarsch en opening; vrije oefeningen meisjes; langestok- oefeningen jongens; vrije oefeningen meisjes; klassikaal brug jongens, even wichtsboom dames, zangspelen en dans jes meisjes, spelen jongens, vrije oefe ningen heeren, ringen dames, ringen heeren. klassikaal paard meisjes, halter oefeningen Jongens en heeren. knotoefe- nir.z dames, wandrek heeren, springtafel heeren, dans dames. Turnlust hield enkele openbare oefen avonden van de adspiranten voor de ouders. Deze propaganda-avonden had den veel succes. Bestuursleden waren aanwezig voor het geven van Inlichtin gen. Op Zaterdag 22 December wordt des avonds een Kerstfeest voor de adspi ranten gegeven in de groote zaal van kan ik U in 3 woorden zeggen: „Op de werking"! Wat heeft U aan een goed koop huismiddel, waar U geen baat bij vindt? Wenscht U echter een middel dat U wer kelijk van Uw lastige en gevaarlijke verkoudheid af helpen kan, neemt U dan COFFIEASPIRIN t Zooals U uit bet BAYER'kruis op de verpakking blijkt, is het een product van het over dc gehcele wereld bekende huis en dus daarom Uw vertrouwen waardig. KRACHTSPORT. Een jubileum. De districtsbond Amsterdam en omstre ken. waarbij de verecnlglngen uit Am sterdam. Zaandam. Wormervcer. Alk maar. Beverwijk en Haarlem zijn aan gesloten. zal in 1929 haar 20-jarig be staan vieren. Het is den bond gelukt om ln Haar lem beslag te leggen op de groote zaal van het gebouw .Bloemhof" waar Za terdag 5 Januari een groote feestavond met bal zal gehouden worden. Hierbij zal het dubbel mannenkwartet „Cres cendo" en het dubbel saxafoon-kwartot van 't Gemeentelijk Waterlcidlngbedryi- personeel. beiden uit Amsterdam, mede werking geven. Op Zaterdag 9 Maart zal een groote feestavond plaats vinden ln het gebouw „Handwerkers Vriendenkring'' te Am sterdam. HONKBAL. Kampioenschap van Amerika. De World-series, de uit vier wedstrij den bestaande strijd om het kampioen schap van Amerika, hebben een sensa tioneel verloop gehad, door dat the New York Yankees alle vier wedstrijden wis ten Winnen. Dat was voornamelijk het werk van „Babe" Ruth en Lou Gehrig. Amerikaansche bladen hebben al uitge rekend. dat het slag-gemiddelde van the Yankees zonder Ruth en Geinig minder Is, dan dat van de tegenpartij, the Cardinals uit St. Louis. Deze twee waren dan ook in buitengewonen vorm: bijna ontelbaar is liet aantal records die door hen in deze laatste wedstrijden verbeterd zijn. 't Was voor Gehrig pas het derde sei zoen in de eerste klasse. In de world- series behaalde hij een slaggemiddelde van 0.545, terwijl in dc competitie een speler met een gemiddelde van 0,300 een uitstekend slagman genoemd wordt. 11U maakte vijf runs van de zeven en twin tig, waaronder vier homeruns, doch door zijn toedoen kwamen nog vier andere loopers „thuis". Nog twee jaar is hy verbonden voor 25000 dollar per jaar. Ruth kwam al voor den negenden keer in de World-series uit. Ook een record. Hij begon al in 1915 en ditmaal was liet de zesde keer. dat hij de Yankees zoo ver bracht. Hij zorgde in tier wedstrij den voor negen runs, waaronder drie home runs. Kolonel Ruppert zal wel geen spijt hebben dat hij Ruth verleden Jaar, hoe wel na cenig gekibbel, weer voor drie jaar engageerde. BILJARTEN. JUBILEUMSWEDSTRIJDEN BL! D. E. S. De jubileums wedstrijden, uitgeschre ven door ,Door Eendracht Sterk", zijn thans geëindigd. Deze wedstrijden heb ben den volgenden totalen uitslag gehad Afdeeling A. „Benoorden het LP' (Amsterdam)— D. E. S. 738—813; „De Zon" (Heems kerk)—D. E. S. 675—859; „Insulindc" (Amsterdam)—D. E. S. 737—812; „Ex celsior" (Llsse)D. E. S. 650—854. D. E, S. ongeslagen, zilveren beker. „Benoorden het LJ" en „Insulinde", bar. rage om den tweeden prijs: plaque. Afdeeling B. H. E. T. E. IJ."(Amsterdam)D. E. S. 595—590; .Haarlem Noord"D. E. S. 615505; „Vondel" (Amsterdam)D. E. S. 549594; „Rembrandt" (Amster dam)—D. E. S. 653—509. „Haarlem Noord": zilveren beker. „Rem brandt" zilveren plaque. Afdeeling C: „Ons Genoegen" (Zaandam)D. E. S. 510695; „Ceintuurbaan cn O." (Am sterdam)—D. E. S. 595—619; „Amster dam" (Amsterdam)—596—627; „Voor Ons Genoegen" (Amsterdam)—D E. S. 521—688. D. E. S. ongeslagen, zilveren beker. „Ceintuurbaan en O." zilveren plaque. BILJARTBOND VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De heer W. H. Verheyde. die jaren lang secretaris van den Haarlemschen Biljartbond Is geweest, heeft voor deze functie bedankt. Het secretariaat zal nu tijdelijk worden waargenomen door den heer G. W. Metz, voorzitter van voor melden bond. In den heer Verheyde verliest deze bond iemand ipot een gogd organisatie vermogen

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9