ONGELUK OF MISDRIJF? DATUMSTUKJES 46e Jaargang No. 13957 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 19 December 1928 ABONNEMENTEN P«, weck I 0.274 met geïllustreerd Zondagsblad t 0.32; per 3 maarden: Haarlem en I ADVERTENTIËN i_s regels t 1.73: elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents pet rerel. Abonnementen dorpen waar agent gevestigd is kom der gemeente) f 337^. Fo. per post door Nederland f 3.S7H. Losse nummers reductie. Annonces van Vraag en Aanbod 1-4 regels WJ cents, elke rege. meer 15 cents; buiten Arrondissement 0.06. Geil uslreerd Zondagsblad per 3 maanden f 0.57H, fo. per post f 0.65. dubbele prijs- Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringeir Levenslang* Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Direeteoren: J. C. PEEREBOOM en P. w. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-: Verlies van hand. voet of oog f 400 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-: Wyivinger f 150.-; Elke andere vinger f 50 Arm- of Beenbreuk f 100.- DIT NUMMER BESTAAT UIT EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA Een jonge vrouw 's nachts in de Ringvaart verdronken. DE POLITIE TE HEEMSTEDE HOUDT HAAR MAN VOORLOOPIG AAN. Haarlem, 19 December. Gemeenteraden. De Amsterdamsche gemeenteraad houdt vandaag zijn vyftigste begroo- tingszitting. Tevens Is de burgemeester jarig. Een blijde dag dus. Er bestaat kans dat in de 51ste zitting de eind stemming bereikt zal worden, en als dat lukt heeft het twee zittingen, korter geduurd dan de vorige maal, toen een „nieuw Nederlandsch record" voor be- grootingsduur werd gevestigd. Op de vraag, waarom er zoo ver schrikkelijk lang gepraat moet worden, kan niemand een antwoord geven. De raadsleden zelf weten het ook niet. Als u er met hen over sprak zouden zij u man voor man verzekeren dat zij er een hekel aan hadden, dat het huns in ziens onmogelijk lang duurde, en dat zij er in hun particuliere bedrijven en be roepen veel nadeel van ondervonden. Want de magere presentiegelden wegen alleen in uitzonderingsgevallen op tegen het geweldige tijdverlies. Aangezien de raadsleden persoonlijk niet vöor dat eindelooze gepraat voelen, en hun. kezers de verslagen er van steeds minder lezen de meeste men seden schijnen, vooral in begrotings tijden, het overzicht ruimschoots ge noeg te vinden om op de hoogte te blij ven, en gelooven de détails der tallooze speeches wel ongezien hapert er blijk baar iets aan de organisatie. Als men in de fracties de dingen beter regelde zou een goede eh zakelijke begrotings behandeling mogelijk zijn. Het is nie mand duidelijk waarom, nu het politie ke verdeelings-stelsel in fracties de ge meenteraden geheel beheerscht, het noc- dig is dat er bij de algemeene beschou wingen verscheidene sprekers voor elke fractie het woord voeren. Eén voor elke partij zou genoeg wezen. Blijkbaar tracht onze Raad, die pas in Januari aan de begrooting beginnen zal, zooiets te bereiken. Eenloffelijk stre ven. Moge het slagen! Weliswaar zijn wij hier nog ver verwijderd van het duuTrecord van Amsterdam, maar na dat de Raad van Haarlem in November 1926 tien zittingen aan de begrooting besteed hadden werden het er de vol gende maal in Januari 1928, al vijftien. In beide gevallen bewezen de resultaten dat er geen reden voor langdurige ge- dachtenwisseling was, want dé door B. en W. ingediende ontwerp-begrootingen werden vrijwel onveranderd vastgesteld. En de algemeene beschouwingen over gemeentepolitiek, en over den toestand en de toekomst van Haarlem in het bij zonder, waren zóo rijk aan herhalin gen, dat men die 'had kunnen houden in een kwart van den tijd die er aan be steed werd. Een paar jaar geleden Is er al door Kamerleden geklaagd dat het publiek zoo weinig belangstelling meer toonde voor hun debatten. Wat voor de Kamer geldt doet zich niet minder bij de ge meenteraden voelen. En het is geen wonder. Dat de verkiezingen onder het nieuwe stelsel hopeloos saai zijn gewor den en een scort van stagnatie veroor> zaakt hebben weet iedereen. Dat het aantal kleine partijtjes en dus de poli tieke verdeeldheid tengevolge van dit stelsel zijn toegenomen weet ook ieder, een. Dat het aantal kleine partijtjes en dus de politieke verdeeldheid tengevolge van dit stelsel zijn toegenomen, weet ook iedereen. De groote programpunten van vroeger tijden ontbreken. Voor het begrip van vele menschen is er tusschen sommige politieke partijen, althans in hun gemeentebeleid, geen ander ver schil dan de partij-namen. Deze dingen rijmen slecht met toe nemende verbrokkeling en verdeeldheid, en met steeds langduriger debatten. Er is maar één gebied waarop wij in ons land neg verdeelder zijn dan op dat der politiek, en dat is het godsdienstige terrein. Het sarcasme van een grappiger collega in de Telegraaf, die vraagt waarom men ook de Beurs, hst leger en de gevangenissen niet in secten gaat in, deelen is niet bepaald onbegrijpelijk Met de rad-O-uitzending naar Inaië dreigt het weer denzelfden kant uit te gaan. Er heerscht onder de Hollanders in Indië in de practyk geen verdeeldheid op godsdienstig en politiek gebied men verdraagt elkaar daar in die opzichten veel beter dan hier. Het re sultaat kan dus alleen zijn dat men de onderlinge verstandhouding slechter maakt of hetgeen waarschijnlijk is ds menschen ervan weerhoudt om hun radiotoestellen in actie te brengen. Het publiek in Nederland zelf krijgt stesds grondiger genoeg van de einde looze verdeeldheden en de eindelooze debatten die tot niets leiden. Werks, lijk groote, belangrijke verschillen van levensinzicht bestaan in andere landen ook. maar- men debatteert er niet dccl- lcos over in opsnbare colleges. Het help: toch niets. En de kleine geschillen laat men liever zooveel mogelijk terzijde om in het voordeel van stad of provincie of land gezamenlijk zooveel mogelijk te be reiken In dit opzicht kunnen wy wer kelijk een voorbeeld nemen aan ds Engelschen, die heel wat practischer en zakelijker in hun openbare lichamen ar beiden. Het is te hopen dat de poging van den Haarlemschen Raad, om de begroolings, debatten op zakelijker basis voor te be, reiden, succes moge h9bben en een voor beeld voor andere gemeenten zijn. Mis, schien zyn dergelijke pogingen een voor, bode van een nieuwen, frisscher geest In de gemeenteraden, waarbij men de werkwijze zou kunnen gaan baseeren op de bestaande groote eischen van alge meen belang mplaats van op de be staande politieke en godsdienstige ge schillen die er met de haren moeten worden bijgesleept en in verreweg de meeste gevallen met de werkelijke taak van een gemeenteraad niets uitstaande hebben. Maat dit klinkt nog als een verre iilusie, een vrome wensch Laten de gemeenteraden de daling van de publieke belangstelling als een duidelijken wenk en een ernstig feit ter harte nemen. Op den duur is net als in de Kunst het publiek de beste cri, ticus. En dan geeft het niets om het te verachten. Want zijnerzijds veracht het nog veel sterker. Het komt eenvou, dig niet meer kyken en luisteren, en in teresseert zioh in andere dingen.... $.i*\ I IfrliU R. P. woord is aan Napoleon I: Als ik den vrijen teugel laat aan de Pers. zal ik geen drie maanden meer aan het bewind blijven. Dezelfde een paar jaar laterna zijn ontsnapping van Elba Vrijheid van vergaderen, vrije ver kiezingen, verantwoordelijke minis ters, vrijheid van drukpers dat alles wensch ik. Vooral vrijheid van drukpers! Ik ben ervan overtuigd dat het onzin is om de Pers te onder drukken. LEGERPOTTEN DES HEILS. 'k Ben een vurig vredesminnaar En een vijand van den strijd. Nooit voelt zich een mensch zoo vreedzaam. Als ln dezen Kerstmistijd, Voor geweren en kanonnen. Voor een bom en een granaat. Mitrailleur en onderzeeër, Voel ik ronduit diepen haat; Als het rijk mij ooit zou vragen, Draag vrijwillig eens wat bij. Tot versterking van het leger, Zou ik zeggen; Niets van mij: Maar toch wil ik u nu vragen. Met een enkel vriendelijk woord, Steunt een leger met uw giften* Helpt een strijdend leger voort: 't Zyn geen bloedige gevechten. Die dit dapper leger veert, 't Is geen lanawinst en geen rijkdom. Waarop deze krijgsmacht loert; 't Is geen dood en geen verwoesting, Die zij langs haar pad verspreidt, Goud en roem en eerbewijzen. Zijn geen inzet in haar strijd; Geen kanonnen en granaten, Voert dit leger met zich mee, 't Is geen krijgsmacht voor den oorlog. Maar een leger voor den vrée; •t Is geen leger dat zijn weg baant, Door een woud van haat en nyd. Maar een leger dat zijn pad zcekt, Naar liefd' en barmhartigheid A's gij strakjes naar uw werk gaat. En ge ziet die Kerstpet staan. Laat er dan eens wat in vallen, Vriend, dan hebt ge welgedaan. P. GASUS. De Ringvaart bij de Cruquiusbrug te Heemstede, waar juffrouw v. R. verdronk. Het was Maandagnacht omstreeks 2 i uur De nachtwacht van de brug over de Ringvaart by de Cruquius te Heem- I stede, M. van Dongen, dommelde in zijn huisje een met een oliepitje spaarzaam verlicht houten hokje van eenige vierkante meters oppervlakte, dat naast de brug wachtersworung aan den dijk staat. Sliep of waakte hy? Hij weet het zelf niet meer. Maar plotseling werd hij opgeschrikt door hulpgeroep. Een man k.opte aan; help! help! mijn vrouw ligt in het water! Van Dongen liep naar de brug om aan den man een haak te geven, terwijl hij zei: „Z.e of je je vrouw zoo kunt red den, ik kom dadeiyk met meer hulp". Meteen ging van Dongen toen den. brugwachter F. Beers wekken. Die hoor de roepen: „Jong. kom er uit, er ligt een vrouw in het water". Het noodgeroep. Zoo gauw van Dongen gehoord had, dat de brugwachter wakker was, ging hy met een dreg die altyd in het wachthuisje is den man acnrerna. In het water zag hij wat zwarts, blijkbaar de rokken van ae vrouw. Hy goo.de de i dreg er op en haalde onmiddeliyk een lichaam aan den kant De vrouw toon de geen teekenen van leven meer. Maar van Dongen gaf niet meteen de hoop op. Hy legde de vrouw aan den kant van den weg en begon kunstmatige ademha ling toe te passen. Hij werd daarbij ge holpen door den brugwachter die in middels half gekleed op de plaats ge komen was en ook door eenige schippers, die met hun schepen voor de brug la gen te wachten en door het geroep aan den kant gekomen waren De brugwachter is daarop naar Dr. (Jolenbranaer gegaan en ook naar de po litie. Er was op het politiebureau slechts eén agent en die kon het bureau niet verlaten. De man heeft op een signaal hoorn geblazen, maar de agenten die surveilleerden waren blykbaar niet in de buurt. Daarop wist de wachthebben de agent niet beter te doen dan zoo' vertelde ons de brugwachter het adres te geven van een agent, die dan kon worden opgeklopt. Tenslotte kwam de brugwachter inderdaad met een agent weer by de Ringvaart, in dien tusschen- ty'd was ook Dr. Colenbrander gekomen, die een onderzoek naar de vrouw in stelde. maar slechts den dood kon con- stateeren. Hoe het ongeluk gebeurd zou zijn. Aan den politieagent en de omstan ders vertelde de man daarna iets meer over het ongeluk. Ik was zoo zei hy met myn vrouw op de fiets naar Vyfhuizen g.- weest. Wy hadden slechts één fiets, een damesrijwiel. Ik reed daarop en mijn vrouw zat achter op den bagagedrager. Onverwacht zyn wy van den wsg afge raakt en in het water gevallen. Zelf her ik aan den kant gekomen.... Verder vertelde Beers ons nog hei- volgende: Ik zag, dat de man het kcud had. Daarcm zei ik: je bent ook zeker nat. wil je örege kleerer. hebben „Graag", zei hij. In het wachthuisje hebben we toen het kacheltje goed op gestookt en ik heb den man andere kleeren gegeven. De natte kleeren heeft hy hier toen laten liggen. Later is ook de inspecteur van politie met nog een agent gekomen. De inspec teur heeft een en ander gevraagd en bekeken. Wy konden toen verschillen de feiten vaststellen. Het ongeluk is ge beurd nog altijd is de brugwachter hier aan hst woord tusschen de brug en de eerste kromming van den Meer weg. Op de kromming staan anders al tijd vroonwagens, daar is namelyk een klein kamp. Dus ongeveer 75 Meter van de brug af. Wy zagen een spoor waar de fiets blykbaar van den weg naar het water gereden is. Ongeveer 6 a 7 meter verder lag de fiets nog in het water. Een politieagent heeft die met een haak aan den kant gehaald. Van Dongen zei dat hy ongeveer op diezelfde plaats het lijk der vrouw gevonden had. Op de plaats Waar de vrouw verdronk. Met den bulpvaardigen brugwachter zyn wy naar de bedoelde plek gegaan. Met paaltjes waren de punten voor la tere herkenning aangegeven, zoodat liy ons gemakkelijk de juiste plaats kon aanwijzen. Hoe was uw indruk, geheel als was er alleen van een ongeluk sprake? Ja, op dat moment dacht ik niet anders. De brugwachter van Beers antwoord de op deze laatste vraag precies het zelfde. Maar hU liet er op volgen, nu ik eenmaal later andere dingen gehoord heb, Is er misschien reden om te gaan twyfelen. Deze man kwam heel vaak over de brug en kende de situatie dus uitstekend. De weg is wel slecht, maar rechts niet slechter dan Tuks. Ik begrijp niet waarom de man geheel links gerc- den heeft. Verder vernamen wij nog, dat de voorloopig aangehoudene de 3l-jarige rijwielhersteller A. J. von R., woonde in een van de straten van de Indische buurt te Heemstede. Hy was ongeveer 2 jaar getrouwd, zyn vrouw was de nu 29-jarige Dina de M. uit Haarlem af komstig. Uit het huwelijk was een kindje geboren, dak nu 14 maanden X 1 de plaats waar tc zien was, dat dc fiets van den weg op de berm gekomen is. X 2 ongeveer 6 a 7 .Meter verder is de vrouw uit het water gehaald; daar is ook de fic^ gevonden. De man en de vrouw kwamen van vyfhuizen. Zij reden de brug over en draaiden den Meerweg op. Het opmerkelyke is, dat de man toen geheel links op den weg gereden heeft. Hij moei op de plaats met een kruisje aangegeven, van weg geraakt rijn en met vrouw en fiets in het water terech- gekomen zijn. De inspecteur van politie de heer Kemper heeft na zyn onderzoek termen gevonden om den man voorloopig mee te nemen naai' het politiebureau om een nader onderzoek in te stellen, omdat er zyns inziens omstandigheden waren, die deden betwyfelen of hier van een on geluk sprake was. Het lijk van de ongelukkige vrouw is later door de politie met een brancard weggebracht. De nachtbrugwachter van Dongen ver. klaarde nog. dat de man toen hU hem in zyn huisje kwam wekken, gezegd had. dat hy van te voren ha-d om hulp geschreeuwd had. Ik heb het evenwel aldus van Dongen niet gehoora. Het kan best zyn. dat ik even ingesla pen was. Was het donker? zoo vroegen wy. Geen gelukkig huwelijk. In de omgeving van de woning van van R., hebben wy nadere inlichtingen ingewonnen. Mensohen die hem zeer goed kenden, verzekerden ons, dat het huwelijk niet gelukkig was. Kort vcor het trouwen had v. R. eerst verteld, dat het engagement af was, omdat „men niet by elkaar paste". Maar eenige weken later was het tcch tot een huwelijk ge komen. De omstandigheden hadden daar toe aanleiding gegeven. Gelukkig waren de menschen niet met elkaar. Bovendien ging het met de za ken van R. niet best. Eenigen :yd geleden is hy in staat van faillis sement verklaard, welk faillissemen: Juist deze.- dagen opgeheven was wegen? gebrek aan actief. Maandagavond vco; kaar vertrek naar vyfhuizen was dr vrouw in een bakkerswinkel geweest om breed te halen, zy had teen san den winkelier gezegd: „dit zyn mün laatst; centen De politie heeft versch:l!snde voor- werpen in beslag genomen. Niet alleen het rywiel (waarvan de dynamo af stond, maar dat wil nog niet zeggen, dat van R. zonder licht gereden heeft, omdat de mogelijkheid bestaat, dat de dynamo door den schok in ruststand gekomen is), maar ook de kleeren van van R.. die in het wachthuisje waren achtergebleven. UK die kteeren zou gebleken zijn, dat van R. niet geheel kopje onder gegaan Is. Dinsdagmorgen heeft <je burgemeester van Heemstede Jhr. van Doorn, met dc Justitie uit Haarlem een onderzoek tor plaatse aan de Ringvaart ingesteld. Er zyn teen peilingen gemaakt. Het water was 2 meter van den kant af 1.15 M. diep. 3 meter 1.25 en 4 M. 1.30 M. 's Middags is ook door den burge meester als hulp-officier van justitie een huiszoeking gedaan in de woning van van R. Daarmede gingen eenige uren ge moeid. In de omgeving zijn de bewoners zeer begaan met het treurige lot der vrouw en het Jonge kindje, dat nu tydelljk by kennissen een onderdak heeft gevon den, OVER HET ONDERZOEK. Het onderzoek van de Heemsteedsche politie heeft Dinsdag tot in den nacht voortgeduurd. Heden werd het weer voortgezet. De aangehoudene is nog steeds in het politiebureau ln voorloopigo bewaring. Ons werd verzekerd, dat niet alleen de politie maar ook de Justitie ln hetgeen by het onderzoek gebleken ls alle termen aanwezig acht om hom voorloopig vast te houden. Nadere me ting heeft aangetoond, dat de afstand tusschen de plek waar v. R. met de flets den weg verlaten heeft en de plaats waar het lyk en de fiets gevonden zyn, 8 meter bedraagt. De ambtenaren met het onderzoek belast kunnen niet aan nemen, dat v. R. 8 meter over den h:b- beligen berm gereden heeft. De berm is niet steil maar vol kullen en andere oneffenheden. Voordat v R-, die 8 meter over den berm gereden had, moest zoo wel hy als zyn vrouw gelegenheid gehad hebben om af te springen. De vrouw is slechts 2 Meter van den kant gevonden. Het water is daar slechts 1.25 M. diep, zoodat voor v. R. mogeiyk most zy.i geweest om zUn vrouw te redden. Bovendien liggen er steenen aan den kant van de Ringvaart, waardoor het ook nog onwaarschijn'.yk is, dat v. R. daarover heen gereden is Aan de politie heeft v. R. verklaard, dat zijn vrouw blijkbaar zoover van den kant gevallen was. dat hy haar niet meer zag. Wel heeft hU haar luidkeels om hulp hooren roepen. Daarop werd hem geantwoord, dat hy de zwemkunst eenigszins verstaat, zoodat 't vcor v. R. mogeiyk moet zyn zyn om zyn vrouw te grijpen en te redden. De aangehoudene ontkent pertinent, dat hy zyn vrouw met opzet te water geworpen heeft. Er is sectie op het lUk verricht. Er zUn geen bijzondere dingen daarby aan het licht gekomen, alleen is komen vast te staan, dat de vrouw door verdrin king cm het leven gekomen is. Verwacht wordt, dat ds Justitie heden nog toestemming zal gaven voor de be grafenis van het slachtoffer. Sr is dcor den vo"*.:rmond beweerd, dat er „een vouw in het spil" zcu zyn. Het onderzoek heeft wel aangetoond, dat er fltf er. to; een meisje in bét gezin van ivan R. kwam. maar er is riet de minste reden om te denken, dat er eenige ver houding bestaan heeft tusschen haas

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1