DE GASONTPLOFFING IN LONDEN. DATUMSTUK JFS EEN TRAMLIJN STATI0NSPLEIN-ZANDV00RT? 46e Jaargang No. 13959 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 21 December 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN pCr week f 0.27H, met geïllustreerd Zondagsblad I 0.32; per 3 maanden: Haarlem en j ADVERTENTIËN 1—5 regels t 1.7b; elke regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Abonnementen dorpen waar agent gevestigd js kom der gemeente) f 3.571*. Fo. per post door Nederland f 3.87H. Losse nummers reductie. Annonces van Vraae en Aanbod 1—4 regels 60 cents, elke reget meer 15 cents; buiten Arrondissement f 0.06. GeTI.ustreerd Zondagsbiad per 3 maanden f 0.57H, fo. per post f 0.65. dubbele prijs. Onze Groentjes (Woensdag en Zaterdag) 1—4 regels 25 cents, elke regel meer 10 cents. Bureaux Groote Houtstraat 93, Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Gratis Ongevallenverzekering voor Week-Abonné» Uitkeeringen: Levenslang# Redactie 10600, Administratie 10724 en 14825. Postgiro No. 38810 Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Ongeschiktheid f 600.-; Overlijden f 600.-; Verlies van hand. voet of oog f400», Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 10122, 12713. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Duim f 250.-; Wijsvinger f 150.-; Elke andere vinger f 50 -; Arm- of Beenbreuk f 100.» 150.000 pond st. schade. VERSTEENDE GOLVEN. WONDER BOVEN WONDER GEEN DOCDEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ONZE GRATIS ONGE- VALLENVERZEKERING. Wij betaalden heden een bedrag van HONDERD GULDEN uit aan J. BOOGAARD, te Heemstede, Kerklaan, wegens een hem over komen ongeval, waarbij een zijner beenen is gebroken, DE ADMINISTRATIE. AGENDA. Heden: VRIJDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoor stelling, 2e serie roode kaart. „De twee de kans" (Dear Brutus) 8 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond: Evangelische Maatschappij. Ds. G. Huls man, Den Haag. 8.15 uur. Cinema Palace: „Op den Eenmans- wagen (Speedy)"; „Cleopatra". 8 uur. Luxor Theater: ,De Wolkenkrabber"; «De korporaal van Napoleon". 8 uur. Rembrandt Theater: „Kanonnen- vleesch". Tooneel: Het Hollandsche Visschers-quartet. 79; 9.1511.15 uur Standaard Theater: ,Haar Konink rijk": „De Vallei der «wdwenen Riv.er" Tooneel: Joanita en Maupie de Vries. 8 uur. Heemstede. Raadhuis: Gemeen teraad, 2.30 uur. H i 11 e g o m. Raadhuis: Gemeente raad 13/4 uur. ZATERDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: N.V. Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel (Cor v. d. Lugt Mel- sert) .Mensoh en Oppermensch", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en •s avonds. MISLEIDENDE ADVERTENTIES. De misleidende voorstellingen van handelaars in goederen op afbetaling vinden hun hoogtepunt in de adverten ties. Wij vonden er een in een Rotter - damsch dagblad, dat een kunststuk in zijn soort mag heeten onder het op schrift: IEDEREEN DRAAGT EEN MASKER. Dat is natuurlijk om de aandacht te trekken. Maar de firma zet dat er maar niet zóó boven, ze heeft er wel wat over te zeggen. De een van vriendelijkheid met veel verborgen leeds, een ander van stugheid met veel verborgen iaas- tenliefde. Sommigen dragen het masker van voornaamheid of be langrijkheid, in den grond overtuigd dat er toch heel veel „bazen boven baas" zijn en weer zijn er anderen die onder het masker van nederig heid knallen van verwaandheid. Je zou zeggenwat heeft c' at nu alle maal met het koopen van goederen op afbetaling te maken? Wacht maar. wij worden er langzamerhand heen geleid. Boven alles draagt iedereen zoo veel mogelijk het masker van wel gesteldheid en toch weten we van elkaar best hoe het er eigenlijk mee staat de zoogenaamde „binnen vetters" uitgesloten natuurlijk. Niet waar wij voelen het al welken kant het uitgaat. Aanstonds neemt het afbetalingsmagazijn zelf zijn masker wel af. Lees "den volgenden zin maar. waar de steller ons langzamerhand naar toe leutert. Welnu, onze taak helpt ledereen die degelijk genoeg is om niet ver der te vliegen dan zijn vleugels lang zijn. Wij zijn eigenlijk een Maat schappelijke Instelling geworden in den ioop der laatste veertig jaren en menigeen denkt met dankbaarheid aan ,.Het Huis van Vertrouwen". Lezers die deze advertentie zien. reke nen er natuurlijk op. dat zij gerekend worden tot die degelijke lieden, die niet verder vliegen dan hun vleugels lang zijn. Dat staat er wel zóó niet, maar Let wordt je bijgebracht. En dan die maat schappelijke instelling. Menigeen denkt met dankbaarheid (vaak ook met be rouw, vreezen wij) aan het huis van vertrouwen, waar hij, verlokt door de gemakkelijke betalingscondities, tenslotte ♦•och meer kocht dan hij betalen kon. Teen hij namelijk eenmaal den mooien "atalogus ontvangen en den dremoel van 'iet afbetalingsmagazijn overschreden bad. Misschien wel den chef zelf op visite gekregen. Wilt u da bijzon derheden weten van ons gemakkelijk betalingssys teem. schrijf ons dan een briefkaart met uw naam en adres ei. u ont vangt onzen geïllustreerden catalo gus over kleeding en meubelen in blanco gesloten enveloppe gratis, per keerende post. Komt u zelf, vraag dan bjj het binnenkomen naar den Chef, die ook gaarne op aanvraag bij u thuis wil komen praten. Wij zeggen: doe dat allemaal niet Vraag geen catalogi die u in een blanco, gesloten enveloppe worden thuis gestuurd blanco ei. gesloten, omdat verstandige huisgenooten u er van terug zouden kunnen houden dingen te koo- p.'n. waar gij geen geld voor hebt. Koop niet op afbetaling. Het is de weg. die ten verderve voert. Koop al)ren wanneer gij geld hebt om te betalen, dan hebt gij geen gunsten noodig. be houdt uw gemoedsrust en uw vrijheid en koopt ten slotte het goedkoopst. KERSTGROEN. Vandaag ls het de koreste dag Van alle in het jaar, De dag waarop wij 't moeten doen Met 't minimum van zon, En verder heeft het heden Nog voor velen dit bezwaar. Vandaag is ook de dag waarop De winter weer begon; Wij brommen allen min of meer Op nattigheid en kou. Wij kruipen om de kachel heen, De ramen blijven dicht, De weg is vieze modder en de lucht is somber grauw, Wij werken, eten in den schijn Van het electrisch licht; 't Is 's ochtends vroeg een heele toer, Om tijdig cp te staan, 't Is in het bed zoo lekker warm En buiten bed zoo kil. En als de klok je waarschuwt Dat je weer naar bed moet gaan. Dan kest het afscheid van den haard Je even sterken wil; Maar als je wandelt dcor de stad, De kille steenwoestijn, Dan raak je even een moment Van 't zwarte asfalt los. Dan waan je je een oogenblik In 't geurend bösch te zijn, Waar donkre sparren groeien Boven 't zacht fluweelig mos; Dan tintelt even in je neus De geur van hars en hout, Je ziet de zomerzon waarvan Het zcet te droomen is. De frissche er een e kerstboom. Als een afgezant van 't woud. Dat op dien koristen dag van 't jaar Naar stad gekomen is. P. GASUS. DE TOESTAND VAN DEN KONING. GOEDE VOORUITGANG. LONDEN. 20 Dec. fVD.) Hedenavond werd aan het Buckingham Palace be kend gemaakt, dat in verband met het feit, dat heden reeds twee bulletins zijn uitgegeven, het gebruikelijke bulletin van 's avonds half negen hedenavond achterwege zou blijven. Officieel wordt echter medegedeeld, dat de toestand van den koning bevredigend blijft. In het hedenmi'dag uitgegeven bulle tin werd mededeeling gedaan van een consult, dat tuesohen d.e geneesbeer'en die het bulletin onderteekenden had plaats gehad, teneinde vast te stellen, welke geneeswijze in de naaste toekomsi het best ken worden aangewend. De toestand van de rechterzijde van de borst is verbeterd en vertoont gemakke lijker ademhaling. De genezing van het empyema met zijn ernstige plaatselijke infectie zal echter noodzakelijkerwijs een langdurig proces rijn. Het hart komt langzamerhand weer op kracht en hoe wel de uitputting nog bestaat valt een lichte toeneming van krachten te con- stateeren. Het toekomstig ziekteverloop zal dus langdurig en niet zonder moei lijkheden zijn. De onderteekenende ge- neesheeren verklaarden echter, dat zij tot hun vreugde konden constateeren. dat de vooruitgang thans een steviger basis heeft. ZANDVOORT. AANBESTEDING. Ten Raadhuize van Zandvoort is he denmorgen een aanbesteding gehouden voor het bouwen van 16 arbeiderswo ningen in plan Noord te Zandvoort. Laagste inschrijver was J. A. de Haan te Wijk aan Zee voor 36,450. Betreffende de gasontploffing in Londen, die wij gisteren onder tele grammen nog juist vermelden konden vernemen wij nog het volgende: LONDEN. 20 Dec (V.D.) Het aantal gewonden bij de gasontploffing te Lon den wordt thans op 13 geschat, waarvan verscheidene ernstig rijn gewond. Bo vendien vertoornen zes personen teeke nen van gasvergiftiging. Donderdagmid dag te 5 uur, dus negen uur na de ramp bevonden zich nog vele brandweerlie den ter plaatse om zoo noodig onmid dellijk weer hulp te kunnen verleenen. Het betrokken district is geheel versto ken van water, gas en electriciteit. LONDEN, 20 Dec. (vp.) De gasont ploffing van Donderdagmorgen heeft buitengewoon veel schade aangericht. Het mag een wonder heeten, dat er geen levens te betreuren zijn, doch dat er in totaal sleohts 17 personen min of meer ernstig werden gewond. De uitwerking der ontploffing was verbazingwekkend. Hechte, vaste plaveisels en wegbedek kingen werden als papier gescheurd, ter wijl gaten van eenige meters in door snede en diepte geslagen werden. Op sommige plaatsen leek de straat op ver steende golven, groote hoopen plaveisel waren tegen de muren der huizen op eengestapeld. Het geheel deed aan een aardbeving denken. Het ontsnapte gas stroomde door de geheele buurt. Voorbijgangers liepen wankelend en snakkend naar adem heen. Verscheidene families kwamen bijna om door gasverstikking en kon den slechts met moeite uit hun met gas gevulde woningen ontvluchten. Dozijnen voetgangers werden neergeworpen. Win kelruiten werden verbrijzeld, de huizen schudden zoo hevig, dat veel slapenden uit hun bed vielen. Putdeksels vlogen in de lucht. Een werd tot een hoogte van wel 70 voet opgeworpen, viel vervol gens op een dak neer en drong door 2 verdiepingen heen zonder iemand te wonden. Een juist voorbijrijdende taxi werd omver geworpen, de chauffeur werd gewond. Overal brandden de gas- pypen. Werklieden met gasmaskers oc werden ijlings naar het tooneel vervoerd en ook de brandweer werd te hulp ge roepen. Den omwonenden werd ver zocht geen onbeschermde vlammen te willen gebruiken voordat hun officiee. weer daartoe verlof was gegeven. Bord jes met „Verboden te rooken" werden door de politie aangebracht aan de ver nielde lantarenpalen. In den namiddag ontstond een nieuwe ontploffing waardoor een huis van vijf verdiepingen in vlammen werd gehuld. De schade, toegebracht aan weg. gas- en waterleiding, telegraaf en telefoon kabels wordt geschat op ongeveer 150.000 pond sterLng. Het Hbld. schrijft nog: De straten, waar de ontzettende gas ontploffingen hebben plaats gehad, bie den een onbeschrijfelijken aanblik. De bestrating is over een groote lengte opengescheurd en er loopen diepe bar sten door het gewapend beton, waaruit blijkt dat de kracht van de ontploffing geweldig moet zijn geweest. Het Prin cess Theatre aan het noordeinde van de Shaftesbury Avenue is het middel punt van een oppervlakte ter grootte van bijna een kilometer naar alle kanten dat er uitziet alsof er een aardbeving is geweest. Overal waar houten plaveisel was. zijn de blokken ver weggeslingerd In Holborn zijn alle ondergrondsche lei dingen. gas. water, electriciteit en tele foon vernield. De Tarmacwegen (met DE RAILS-CHAOS OP Onze Wethouder van O "inbare Wer ken Mr. J. Gerritsz heeft in den ge meenteraad medegedeeld, dat het ge meentebestuur bezwaren heeft tegen de plannen van de N.Z.H.T.M voor haar nieuwe lijn Stationsplein—Kwakel. Leidsche Vaart. Het bezwaar geldt niet zoozeer deze lijn, als wel de verdere plannen die bij de tramdirectie moeten bestaan. Het gemeentebestuur is na melijk ovetruigd, dat de bedoeling var de tramdirectie is, om van die Lji in de naaste toekomst een nieuwe verbin ding StationspleinZandvoort te ma ken. Dan zouden de groote tramtreSnen door de nauwe Rozenstraat naar het Stationsplein rijden en daaT station- neerna, waardoor er nog moer trams op dit plein zouden komen te staan. Er is een verschil van meening tus- schen het gemeentebestuur en de tramcirectie over de vraag of de tram die wijrigicg kan invoeren op de be staande concessie Haarlem—Zandvoort of dat zij daarvoor een nieuwe moet aanvragen aan de gemeente Haarlem, omdat die lijn StationspleinKwakel dan geheel op Haarlem's gebied zou liggen en dus buiten het reglement op de in terloc ale lijnen zou vanen. Er is een teerpreparaat bedekt) vatten vlam en brandden lustig, wat de taak van de brandweer bijkans onmogelijk maak te. Straatlantaarns zijn kromgebogen en ruiten verbrijzeld. Tot een laat uur mocht niemand met brandende pijp of sigaar door deze straten loopen. daar er nog steeds gevaar voor ontploffing was. Er hangt een vreeseiyke gaslucht. Reuter seint ons: Er blijkt niemand gedood te zijn door de gasontploffing van gistermorgen. Er zijn echter zeventien personen meer of minder zwaar gewond naar het zieken huis gebracht, terwijl zeven personen door het gas bedwelmd werden. De Tel. meldt nog omtrent de laatste ontploffing: Om halfeen had een nieuwe ontploffing olaats tegenover de kerk bij St. Giles' Circus, op den hoek van High Street en Compton Street. Het plaveisel werd in de hoogte geslingerd en vlammen be gonnen uit de gaten in de bestrating op te laaien. Steeds verder breidde het vuur rich uit, totdat het een huls van vijf verdiepingen aantastte en de eerste étage in lichtelaaie zette. Een schrik voer door de menigte, daar velen in de meening verkeerden, dat het huis nog vol bewoners was. doch de politie had de mogelijkheid van een explosie voor zien en de bewoners hadden het huis een uur te voren moeten ontruimen. Eer. groot aantal films waren echter opge slagen op de eerste verdieping en een serie kleine ontploffingen volgde in het eebouw zelf. Langzaam kropen de vlam men tot de tweede en de derde verdie ping. Politie, arbeiders van de gasfa briek en vrijwilligers duwden intusschen de menigte steeds verder terug van het brandende gebouw, in verband met de mogelijkheid van nieuwe ontploffingen De brandweer stond voor een hopelooze taak en zij beperkte zich dan ook tot het beschermen der belendende perceelen d:e alle inderhaast ontruimd werden. Ten slotte slaazde men er in, het vuur meester te worden. De politie had het Intusschen lan-r niet gemakkvlyk. want niemand wist waar het vo.vende oogenblik een nieu we explosie zou plaats hebben. Gedurende het kofficuur, toen du'zen- •ien uit de Citv een kijkje kwamen ne men. was de chaos volmaakt. De bussen moesten de grootste omwegen maken en de voetgangers konden er gemakkeliik *en sneller tempo in houden. Omstreeks twee uur echter was St. Giles' Circus één onwrikbare massa voertuigen en voetgangers. Alle winkeliers en zelfs een bank in de omgeving hadden moeten sluiten. Waar de ontploffing f ontstond. LONDEN. 20 Dec. (Reuter). Men meent te weten, dat de ontploffing ont stond in een tunnel, toebehoorerd aan den P. T. T.-d:enst. waain arbeiders van dezen dienst werkzaam waren. De ze ontploffing deed de hoofdbuis van het gas springen, waardoor veel gas ont snapte dat in brand raakte. De vlammen sloegen bij het afzenden van dit bericht gisteravond nog uit de straten op. Honderden zijn tijdelijk zon der onderdak. Daar nog steeds gas ont snapt. worden er de grootste voorzorgs maatregelen genomen om nieuwe bran den en ontploffingen te voorkomen. De schade is reusachtig groot. HET STATIONSPLEIN. nu alsnog door de tramdirectie conces sie aan de regeer ine aangevraagd voor de lijn Stationsplein—Zandvoort. Ons gemeentebestuur zal zich tegen het ver leenen van die concessie in den Haag verzetten. De minister zal dus uitspraak moeten doen. Als de minister de gemeente im het gelijk stelt, zou dit de eenige lijn zijn, die buiten het interlocale net zou val len en waarover de gemeente zeggings- schap heeft. Het lijkt ons niet onmoge lijk, dat als de minister in dien geest zou beslissen, de tramdirectie de lijn opheft, want men ls aan den Jansweg niet gesteld op het gemeentelijk toe- richt op de tramlijnen! Voor het beoordselen van de bezwa ren tegen het rijden van trams SU tionsple n—Zandvoort moet op twee factoren gelet worden. Namelijk hoe groot zuilen de tramtreinen rijn (een twee of drie groote wagens achter elkaaT?) en hoe zal het stationneeren op het Stationsplein geschieden. Inderdaad is thans ae toestand op het Stationsplein vrijwel onhoudbaar. Door dat er trams zijn mets smal en normaal spoor, liggen er thans niet minder dan Het woord is aan Oscar Wilde: De Droom is meer dan het Leven. 5 stél rails. Voor het overige verkeer is er bijna geen ruimte over. Een reorga nisatie op het plein is noodig. Maar ook de directie van de N. Z. H. T. M. is daarvan overtuigd. Zijn wij wel inge licht, dan is door de directie aan het gemeentebestuur toegezegd, dat in ver band met de as. opheffing van de Ceintuurbaan een plan wordt voorbe reid voor een wijziging der rails op het plein Als de Ceintuurbaan na 1 Ja nuari niet meer zal rijden blijven op het Stationsplein over de trams Haarlem- NoordHeemstede, de trams Haarlem- Bi oemendaal, Haarlem—Overveen en dan de nieuwe lijn Stationsplein— Kwakel. Alle lijnen uitgezonderd Haar lem-Noord—Heemstede rijden op smal spoor. Voor de trams naar Bloemendaal. Overveen en de Kwakel kunnen dus de zelfde rails worden. Voorloopig moet de tramdirectie nog niet- van "plan zijn om een verbinding StationspleinZandvoort in te stellen. Als die er komt, zal het nog wel eeni- gen tijd duren. Het zou van veel beteékenis voor het verkeer in onze stad zijn als over eenstemming verkregen zou worden over een reorganisatie op het Stations plein. Men weet, dat de gemeente van plan :s in de toekomst de hoek Kruisweg- Rozenstraat te verbreeden. Eenige perceelen rijn daarvoor reeds aange kocht, maar met de eigenaars van eenige andere panden worden nog on derhandelingen gevoerd. Eerst als de gemeente alle perceelen in bezit heeft, kan aan afbreken en verbreeden be gonnen worden. HET OFFICIëELE RAADSVERSLAG. VOORTAAN DOOR DE KAMERSTENOGRAFEN. (Van onzen Haagschen correspon dent). Wanneer medegedeeld wordt, dat het officieele stenografische verslag der raadsvergadering van Haarlem voortaan verzorgd zal worden door den stenogra- fischen dienst van de Staten-Generaal dan is dat bericht niet heelemaal juist. Immers het is niet de stenografische dienst als zoodanig, die het Haarlem- sche werk zal komen doen. De dienst staat alleen ter beschikking Van de Ka mers en deze wordt niet uitgeleend. Het zijn dan ook de heeren van den Steno- grafischen dienst, als particuliere perso nen. die het stenografische werk in den Raad van Haarlem zullen ondernemen, zij het dan in de combinatie van de Kamer. Het corps stenografen van de Tweede en Eerste Kamer is op het gebied der stenografie een keurcorps. Aan de le den worden hooge eischer gesteld van vakkennis, maar ook van lntellectueele ontwikkeling. Er zijn taalkenners bij van meer dan gewone begaafdheid, één vertaalt herhaaldelijk werken uit de Noorsche talen, er zijn een tweetal doc toren in de rechten en ook enkele met M. O. Staatsinrichting. De tegenwoor- d'ge commies-griffier van de Tweede Kamer. Mr. Wery. is ook uit het corps dezer geroutineerde stenografen voort gekomen. Dit alles maakt, dat er heel dikwijls op de stenografen van de Kamers een beroep wordt gedaan om van samen komsten van gewichtige commissies en corporaties (van staatscommissies, van onderzoek by spoorwegongelukken, van vreote maatschappyen e.d.) het woor delijk versla? te maken, zy zyn ge wend voor heete parlementaire vuren te staan. Spreekt het een of ander Ka merlid wat onsamenhangend, de steno graaf brengt er orde in en het ..onsa menhangende" Kamerlid staat zelf ver wonderd. dat hy 't er zoo goed heeft af gebracht. Onlanes nog. tydens het be handelen van de Haagsche Gemeente- begrooting. heeft my een Haagsch Raadslid verklaard, dat de Stenografen (de Haagsche Raad wordt ook voorzien door de Stenografen der Kamer) zoo u:tmimtend werk leveren. De Kamerstenografen nu hebben een soort coöperatie gevormd (de commissie uit Kamers voor de Stenografie heeft dit natuuriyk moeten goedvinden), waar mede o.m. groote corporaties, gemeente raden en provinciale staten, onder de soepele leiding van den directeur den heer Steger, worden gediend. De in komsten daaruit komen den Stenografen ten goede. Het komt natuuriyk voor. dat er vergaderingen rijn. die samenvallen met die van de Kamer. Zooveel mogelUk poogt men dit natuurlijk te beoerken Maar ls 't onvermydelijk. dan komen d" reserve-krachten van het corns in he' reweer. Er zün natuurlijk a'tUd sol'.'c'- tanten genoeg voor het ambt van Ka mer-stenograaf. Onder deze rijn er die na aan *n niet gemakkeiyk practisch exa men te rijn onderworpen, tot de reserve- krachten gaan behoor en. Deze vallen dan in. voor het Kamerwerk of voor het andere werk. maar steeds onder de lei ding van een Kamerstenograaf. LIEBERMANN'S UITLEVERING. Beslissing Finsche kabinet uitgesteld. De Tel. schryft: Het Finsche kabinet besprak giste ren de kwestie-Liebermanc en de p?re verwachtte, dat. gezien de aanbeveling van het Hooggerechtshof, het kabinet de uitlevering zou goedkeuren. Het kabinet heeft evenwel zyn beslissing uitgesteld, daar minister Procope de documenten met betrekking tot het proces wenscht te bestudeeren. Thans wordt gemeld, dat het Hooggerechtshof zich inet eenstemmig vóór uitlevering heeft uitgesproken- 2000.— VERDUISTERD. DE DADER NAAR AMERIKA. Door het bestuur der Vereeniging van Winkeliers in Koloniale Waren „Ons Belang" alhier werd Donderdagavond by de politie aangifte gedaan, dat J. Z.. de penningmeester dezer vereeniging. een bedrag van ruim f 2000 verduisterd heeft De dader zou op 13 dezer vla Rotterdam naar Amerika uitgeweken zyn. De politic onderzoekt de zaak. Haarlem, 21 December. Wijlen Lehmann. Te Parys heeft in groote static en praal de begrafenis plaats gehad van monsieur le baron Rudolf Lehmann. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in FrankrUk van de republiek Liberia, vertegenwoordiger van deze re publiek by den Volkenbond, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier In de orde van Oranje-Nassau, commandeur in de orde van het Legioen van Eer, enzoovoorts enzoovoorts. Het geheele corps diplomatique woonde de begrafenis by. Er waren vertegenwoor digers van den president der Franscho Republiek en van den ministerpresident Polncaré. terwyi de president van den Senaat, Doumer. zelf aanwezig was.... En deze Rudolf Lehmann. op 58-Jari gen leeftyd overleden na een wondcr- ïyke loopbaan, besloten met een begra fenis zooals alleen aan de grooten der aarde ten deel pleegt te vallen, was van origine een Amsterdamsch Jodenjonge tje! Een echt Amsterdamsch joggle uit een gezin in de Jodenbuurt, dat In zeer bescheiden levensomstandigheden ver keerde. Toen hy een groote Jongen werd be gon hy zyn carrière met negotie. Later werd het handeL Hy was een gladde zakenman en een harde werker. Geen inspanning was hem te veeL HU zwoegde en verdiende geld als water, en geduren de ai die jaren van stuggen arbe:d moet zijn Jongens-illusie.zyn zucht naar praal en schittering en eerbewyzen hem nooit verlaten hebben. Een wonder- '.yke man die hard werkte otn zuiver goud te verdienen, met het doel om er klatergoud mee te bemachtigen. Dit laatste lukte hem ook. Niet in eens, maar geleidelijk Er waren vroeger vele kleine staatjes die geen officieele handels ver tegen wc ordgers te Amster dam hadden. Lehmann bood zich aan als honorair consul en trad dus be langeloos voor dergelijke staatjes op. zy decoreerden hem. hy kreeg ook steeds meer relaties in diplomatieke kringen, en tenslotte verliet hy Amster dam en ging rich op grooter gebied te Parijs vestigen Hy was toen al een zeer gefortuneerd man. Een hand vat aan zijn naam ontbrak evenwel nog. Hy verkreeg dit door eer. baronnentitel :e keepen van het vorstendom Monaco, en later solliciteerde hy met sucoes raar het ambt van gezant der republ.ek Liberia. Dit ls een Afrikaar.sche neger republiek „aan den Peperkust van Opper-Guln.'a" gelegen. E- wordt Erigelsoh gesproken. Om er kiezer te kunnen worden moet men negerbloed in de aderen hebben. Het republiekje heeft bijna een derde van de oppervlakte van Nederland en 11/2 a 2 miUloen inwoners, waarvan ongeveer 50.C00 als .beschaafde Negers" worden aangemerkt en bet Christendom belijden. De hoofdstad heet Monrovia cn de president natuurlijk ook een ntge- heet King. Verleden Jaar heef' hy nog een reis door Europa gemaakt. Men mag veilig aannemen dat Lehmann de belangen van dezen negerstaat, die een vry belangryken handel dryft. goed zal hebben behartigd Hy bleef ah yd een actief man. En de hooge onderschei dingen bleven hem toestroomen. terwyi hy, het joggte uit de Amsterdamsche achterbuurt, in zyn statige woning aan de Avenue du Bois de Boulogne treend? en rich in zyn kostbare limousine naar de Vred?sconf eren tie Het ryden. Wsr.t Liberia had „aan den oorlog deelgeno men". h«t was een geallieerde natie, en Lehmann was haar eerste vertegen woordiger ter Vredesconferentie. Later werd hy hetzelfde ,bU den Volkenbond, en verzuimde nimmer een vergadering van de Assemblée, hetgeen verleden jaar door den president der Hooge Vergade ring gememoreerd werd toen King, de Liberiaansche staatspresident, Genóve Bezwaren van ons gemeentebestuur.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1