DE GEMEENTE-BEGROOTING. PREDIKBEURTEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 DEC. 1928 Het afdeelingsverslag en de memorie van antwoord. VERLAGING VAN HET VASTRECHT VOOR GAS EN ELECTRICITEIT. NIEUWE WONINGBOUW-PLANNEN. Dc algemeene beschou wingen. Bij de algemecne beschouwingen in de afdeellngen is opgemerkt, dat het be leid van B. en W. in het afgeloopen jaar op verschillende wijze eenige be denking heeft ontmoet. Sommige leden constateerden in het beheer der gemeente een gemis aan de noodige kracht. Verschillende zaken wor den in Haarlem niet frisch aangepakt Positief werk is er in het afgeloopen jaar nagenoeg niet verricht; de zaken zijn slechts administratief gaande ge houden. Het financieel beleid schijnt in de eerste plaats gericht op bezuiniging. nL het niet ter hand nemen van nieuwe zaken- die geld kosten, besnoeiing van allerlei nuttige uitgaven, enz. Betoogd werd, dat nog veel te doen is op het terrein der volkshuisvesting, ter wijl het tempo waarin nieuwe scholen gebouwd worden te wonschen overlaat. De belastingen zijn in Haarlem niet zoo hoog, dat daardoor allerlei maat regelen achterwege moeten blijven. Hoofdgedachte bij alles mag niet zijn ■liet op peil houden der belasting. Andere leden voelden niet die zucht bij het College naar bezuiniging, terwijl zeker de volkshuisvesting en de scho lenbouw daaraan h.i. niet zijn opgeof ferd. Geklaagd werd, dat verschillende za ken die aan B. en W. gezonden zijn voor praeadvies slecpend gehouden worden. 0.a. de benoeming der schoonheidscom missie. Dit Ud meende, dat daaruit ge concludeerd kan worden, dat de wagen van het gemeentebestuur stroef loopt. Een ander lid merkte op, dat de last van rente en aflossing van geldleenin- gen in de laatste 5 jaar met 400.000 is vermeerderd. Gewezen werd op de jaarlijks toe nemende bedragen welke de gemeente uit de bedrijven put. Ook werd geklaagd, dat de bedrijven niet voldoende reserveeren. Een lid verklaarde momenteel zoo ern stige bedenkingen tegen het financieel beleid te hebben, dat hij, als aan zijn bezwaren ten deze niet wordt tegemoet gekomen, thans tegen de begrooting zal 6tcmmen. Enkele leden, hoewel van oordeel, dat de sai ar lc-ering van het gemeen te perso neel hier in het algemeen voldoende is, meenden toch, dat hier en daar eenige plooien noodig moeten worden gladge streken. Veel geld behoeft dit niet te kosten. Volgens een lid behoorde de 45-urlge werkweek voor het gemeentepersoneel te worden hersteld en het loon op minstens 40 per week te worden gebracht, bo vendien algemeen vacantietoeslag als recht. Gevraagd werd overlegging aan den raad van een financieel ovrezicht van 1027, teneinde hieruit de positie te kun nen beoordeclen als gevolg van de grenswijziging. In ven-band met de door enkele omliggende gemeenten en het p;EJ7. gevraagde schadeloosstellingen werd aan den raad in overweging gege ven als één man het college van B. en W. te steunen In hun streven om die schadevergoedingen zoo klein mogelijk te doen zijn. Verondersteld werd, dat Heemsteee zou teren op de schadever goeding aan haar door Haarlem te be talen. Aan het antwoord van B. en W. ont- leenen wij, dat het college de geoefende critiek niet kan onderschrijven. Dat er geen posLtief werk zou zijn ver richt, dat de zaken slechts administratief gaande worden gehouden (hetgeen ove rigens in verband met de grenswijziging op zich zelf reeds een taak van beteeke- nis is), dat het eenige doel zou zijn „be zuinigen", dat allerlei nuttige uitgaven besnoeid zijn, z'Jn beweringen, die niet bewezen zijn, terwijl de laatste zelfs on juist is. Wat men in politieken zin ver staat onder „bezuinigen" heeft in Haar lem niet, of nagenoeg niet plaats gevon den. Wat den flnancieelen toestand der ge meente aangaat wijzen B. en W. er nog maals op. dat er grootc onzekerheid be staat over het bedrag der schadeloosstel ling. Zoolang dit vraagstuk, dat de ge- heeie financleelc positie van de gemeen te beheerscht, niet wordt opgelost, dient meer dan gewone voorzichtigheid in acht genomen te worden. Intusschen is het volgens B. en W. niet juist, dat de ge meente door dc annexatie in een slech- teren iinancleelen toestand zou zijn ge raakt. In 1928 Is door den raad 4.207.040 aan kapitaalsuitgaven gevoteerd. In ver band daarmede zal binnenkort een. geld- leening gesloten moeten worden. Betoogd wordt dat Haarlem de tot standkoming van de gemeentefondsbe lasting van harte moet wenschen. Voor zoover thans kan worden nage gaan, zijn de financieele gevolgen van het wetsontwerp de navolgende: Haarlem zal aan Inkomsten missen: 1. Uitkeering volgens de wet 24 Mei 1897 347.500. 2. 50 opcenten Personeel© belasting 335.000. 3. 125 opc. R.Ï.B. 1 1/2 pet. G.IJ3. netto 2.889.000. Totaal 3.571.500. Haarlem zal aan nieuw© inkomsten verkrijgen: 1. Hoofdsom grondbelasting gebouwde eigendommen 412,500. 2. Uitkeering uit het Gemeentefonds, volgens raming 1.566.000. 3. Verteringsbelasting, gesteld op hoofd som opcenten Fersoneele belasting f 1.000.000. Totaal 2.978.500. Blijft te dekken 593.000, ■welk bedrag gevonden moet worden óf door opcenten te heffen op de Gemeen tefondsbelasting. óf door verhooging der Verteringsbelasting. 30 opcenten zouden noodig zUn. om dit bedrag te vinden. BU heffing van 40 pocenten blijft de be lasting ongeveer gelijk aan de bestaande Betoogd wordt, dat de winsten lüt de bedrijven niet hooger zijn dan in an dere gemeenten. Het is de vraag of by dc thans bestaande tarieven de thans geraamde winst in de volgende jaren zal kunnen worden gehandhaafd. B. en W. zijn evenwel bereid om mede te werken, dat het vaste recht voor gas en elcctriciteit met 10 pet. zal worden verlaagd. De reserves der bedrijven zyn volgens B. en W. op een redelyk peil. Van B. en W. zUn geen nieuwe voor stellen te verwachten tot salarisverhoo- ging van hoofden van takken van dienst. (By de posten is in de afdeellngen is aangedrongen op verhooging van eenige jaarwedden, o.a. van den directeur voor den Hout en de Plantsonen. den inspec teur van het havenwezen, den directeur van Bouws cn Woningtoezicht en den directeur van den Stadsschouwburg). B. en W. stellen voor de motie-Peper inzake de 45-urlge werkweek niet aan te nemen. Die motie is in het Overleg be handeld, dat de tyd nog niet gekomen achtte voor een wijziging in het geheel van arbeidsvoorwaardenzooals dat als een compromis is aanvaard. Een scheidsgerecht voor ambtenaren. Hoewel de noodzakeiykheid nog' niet geveeld is, bestaat er by B. en W. geen bezwaar tegen de instelling van een scheidsgerecht. Die aangelegenheid zal eerlang in het Georganiseerd Overleg aan de orde gesteld worden. De Personeelsformatie. De Personeels-formatie voor werklie den is reeds 4 October ingevoerd. Aan die voor Ambtenaren wordt nog gewerkt. Het voorbereidingswerk eischt veel tijd. Verwacht wordt evenwel, dat de forma tie voor ambtenaren in de eerste helft van het volgend Jaar haar beslag zal kunnen krygen Telefoneeren met Spaarndam. Een verzoek van B. en W. om Spaarn dam op te nemen in het locale Haarlem' sche net is afgewezen door den Minister ran Waterstaat, omdat het grootste ge deelte van de aangeslotenen te Spaarn dam zich daartegen verklaard heeft in verband met het hoogere - abonnements geld. Jaarwedde ambtenaar B. S. Door eenige raadsleden ls een voor stel aangekondigd om het salaris van den ambtenaar van den Burgeriyken Stand alsnog te verhoogen tot 1500. Salarissen der Politie. In de commissie van overleg voor het politiepersoneel is in 1927 een adres be handeld over een herziening van de sa larissen van de hoofdagenten en de agenten van politie. Besloten werd dit adres niet in behandeling te nemen. De verzoeken -betreffende dezelfde aangelegenheid door onderscheiden orga- nisatiën in de maanden Mei en Juni van dit jaar ingezonden, zyn bereids in een vergadering van bovengenoemde com missie behandeld. B. en W. hebben even wel, na kennisneming van het betrekke- lijke advies, gemeend een en ander niet in gunstige overweging te kunnen ne men. De verkeersagenten. De witte handschoen van den verkeers agent en de speciale verlichting van de door hem ingenomen plaats doen hem naar B. en W. meenen voldoende duidelijk uitkomen, zoodat een speciaal onderscheidingsteeken niet als een nood zakeiykheid wordt gevoeld. Lichtseinen voor regeling van het ver keer zUn slechts bruikbaar voor steden met een verkeer van zoodanige intensi teit als waarvan Haarlem voorloopig nog niet aan toe is. B. en W. overwegen de mogelijkheid van sluiting der Groote Houtstraat voor vrachtverkeer, dat niet voor de percee- len in die straat bestemd is, gedurende de zeer drukke uren. De Inspectrice. Tot aanstelling ran een inspectrice van politie is nog niet overgegaan om dat verschil van inzicht bestaat omtrent de verhouding van het toe te kennen salaris. Bij de begrooting kan een beslis sing genomen worden. Het ligt in het voornemen van den burgemeester om daarna spoedig tot benoeming van een inspectrice over te gaan. Brandkranen. Niet overal ln de geannexeerde ge deelten zyn voldoende brand kranen. Er is opdracht gegeven om tot by'plaatsing over te gaan. Mclkcontróle. In de afdeellngen werd er op gewe zen, dat de melkcontrole niet ls gelijk die moet zyn. Een zeer groot percen tage. ongeveer 17 1/2 pet. van de melk, had volgens den keuringsdienst pokken- bacillen. Bovendien is 419 keer gecon stateerd, dat in de melk stoffen aanwe zig waren afkomstig van ontsteking aan de uiers. B. en W. deelen mede, dat het in hun voornemen ligt binnenkort een voorstel te doen dat tot verbetering op dit ge bied kan leiden. De stank der grachten. Er is nog geen rapport van Dr. Romyn over zijn studie inzake de stank der grachten verschenen. Het onderwerp blijft de -belangstelling van het Gemeentebestuur houden. Mocht nog een rapport over dit onderwerp ver- schynen, dan zal het onmiddellijk ter kennis van den Raad worden gebracht. Het stoomgemaal te Spaarndam is hersteld. Het gelukkig gevolg hiervan zou kurihen zyn, dat ln de aanstaande zo mers misschien meer gemalen en dus gespuid zou kunnen worden, hetgeen tot eenige verbetering van den toestand van het grachtwater te Haarlem zou kun nen lelden. Een nieuwe zwemschool. In verband met het feit. dat aange drongen is op de uitvoering der plan nen voor een zwemschool ln de Amster- damsche buurt, deelen B. en W. mede dat dit jaar van hen nog geen voorstel te verwachten is. Sportterreinen. De beide permanente sportterreinen zijn te klein om ingericht te worden voor lichte athletiek met een sintelbaan, goed verzorgde springgelegenheden en bybehoorende accomoaatle, terwijl aan leg van een baan op een tydeiyk terrein financieel niet te verantwoorden is. Een beslissing omtrent een speciaal athletlek- terreln kan pas genomen worden, wan neer grond beschikbaar is voor een per manent sportterrein. Naar een goed ter rein wordt uitgezien. De bestaande terreinen worden in den zemer zoo goed mogeiyk voor athletiek ingericht; alle voor de beoefening noo dige hulpmiddelen zyn daar aanwezig. De Bouwverordening. Een algeheele herziening der Bouw verordening zou te veel voorbereiding eischen. Voorloopig zal daarom volstaan worden met een beperkte herziening. De Woningbouw. In verband met vragen in de afdeel in - gen worden door B. en W. uitvoerige mededeelingen gedaan over den Woning bouw. Na het debat in de raadszitting van Woensdag kunnen wy daarover even wel kort zyn. Er zyn thans 88 noodwoningen ge sloopt. 101 zyn er nog over, die evenwel geleideiyk zullen verdwynen. In deze gemeente bestaan nog 122 on bewoonbaar verklaarde woningen, waar van er nog 36 bewoond zyn; de overige zyn ontruimd of als pakhuis of dergeiy- ke inrichtingen ingericht. Verder komen op de aangelegde ïyst van woningen, welke voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komen. 1235 woningen voor, waarvan thans 125 wo ningen in onderzoek zyn. Betreffende deze 125 woningen is dus binnenkort ee>n voorstel tot onbewoonbaar ^verklaring te verwachten. Op de bpo-rootintr voor 1929 (is even als voor 1928) een bedrag van 400.000 uitgetrokken, bestemd voor den bouw van een aantal goedkoope arbeiderswo ningen, teneinde de slooping van de noodwoningen te bevorderen en voort te kunnen gaan met onbewoonbaar verkla ring van de hieruit voortvloeiende ont ruiming. Volgens een voorloopigen onzet zouden voor dit bedrag ongeveer 138 woningen kunnen worden gebouwd met een stich- tingspriis zonder den grond van 2.900 per woning. De woningen zouden voor 4 kunnen worden verhuurd, indien Rijk en Ge meente te zamen een bijdrage van 50 per woning en per jaar verleenen. Over deze plannen wordt met het ryk onderhandeld. Overeenstemming is even wel nog lang niet bereikt. Voor den bouw van 50 woningen voor sociaal-achterlijken zal getracht worden steun van regeeringswege te verkrijgen, in den vorm van voorschot en/of bijdra gen. hetgeen op grond van de regeerings- circulaires mogelijk is. Burgemeester en Wethouders stellen zich voor in den loop van 1929 hieromtrent voorstellen te doen. Voorts zullen voorstellen gedaan wor den om een niet te groot aantal wo ningen voor valide arbeiders te bouwen. De huren zullen varieeren van 6 tot 7 gulden. Openbare Werken. De bewering, dat de dienst van Open bare Werken langzaam functionneert kunnen B. en W. in haar algemeenheid niet beamen. Het ligt evenwel in het voornemen van hun college, nadat .Ij dienst als bedrijf ls ingericht en func tionneert, te doen nagaan of hy ook efficiënter kan worden ingericht. De verhooging dei' spoor baan. Wat de verhooging van de spoorbaan ten westen van de gemeente betreft, zien B. en W. met genosgen, dat hier voor belangstelling in den Raad blykt te bestaan. Zooals bekend, heeft de ge meente hierover alleen geen zeggen schap, maar zyn hier andere lichamen en personen bij betrokken. Ook heeft dit vraagstuk een zeer be langrijke financieele zyde. Het college stelt zich voor ln het be gin van het volgend Jaar meer aandacht aan dit vraagstuk te wyden en dan voorzichtig maar regelmatig aan de op lossing verder te werken. De Precario. B. en W. deelen mede: Een herziening van de precarioveror- dening is in voorbereiding. Hierby zal rekening worden gehouden met de bekende arresten van den Hoo- gen Raad en het voorstel van Liemt. Demping Paul Krugervaart. De demping van de Paul Krugervaart wordt door B. en W. overwogen. De stand van de zaak maakt het niet ge- wenscht daarover verdere mededeelin gen te doen. Met de directie der werf Conrad wordt onderhandeld om te komen tot een ver betering van de brug by die werf. Het Hildebrand-gedenk- teeken. Door het Nationaal Comité tot Stich ting van een Hildebrand-geóenkteeken te Haarlem is in het begin van dit jc.-r met Prof. Bronner eene overeenkomst gesloten om te komen tot verdere uit voering en beëindiging van het werk zoo spoedig als redelykerwys mogeiyk is. Er bestaat daardoor zoo deelen B. en W. mede gegrond vertrouwen, dat binnen afzienbaren tyd het gedenktee- ken zal zyn geplaatst. De brug over bet Z. B. Spaarne. Meerdere leden zouden er prijs op stel len Indien spoedig begonnen zou worden met de overbrugging van het Spaarne, tegenover de Rustenburgerlaan om hier door het verkeer over de Lange brug te ontlasten. B. en W. deelen mede: Het nuttig effect van de brug hangt sameen met de uitvoering van het ont worpen uitbreidingsplan. Deze laatste uitvoering is nog niet mogeiyk, maar met voorbereidende maatregelen zal worden voortgegaan. De havcnplannen. Er is gevraagd: hoe staat het met het rapport van de Haven commssie? B. en W. antwoorden: „Het bureau bestaat uit personen, die het, voor het rapport benoodigde werk als nevenwerkzaamheden verrichten. Het gevolg hiervan is, dat het werk niet by- zonder snel kan opschieten. Voorts moet Openbare Werken ook een groot deel van den arbeid leveren. Bekend is, dat de bureaux van Openbare Werken op het oogenblik overladen zijn met werk, zoo dat zy niet zoo spoedig de gegevens voor deze commissie kunnen verschaffen als wel gewenscht wordt". Rijkssubsidie KL O. B. en W. zullen nu de raad zich pas op 1 Juni 1927 uitgesproken heeft over deze quaestde niet met een nieuw voor stel komen. Bovendien zün de voorwaar den voor de subsldteerfng piet gewij zigd. Schoolbewaarders. De vraag naar aanstelling van bewaar ders aan de lagere scholen is door B. en W. nauwgezet overwogen. De omstandig heid, dat de kosten, werd tot invoering van dat instituut weder overgegaan, pijn. 109 pet. méér zouden bedragen dan thans, (d.i. pl.m. 26.000), deed B.- en W." niet aarzelen om het schoonhouden enz. der schoolgebouwen opnieuw op te dragen aan „Cemsto" voor den tyd van 4 jaar. Nijverheidscciierwijs v<v>r Meisjes. Ook het Nyverhelds-onderwijs voor meisjes heeft aanhoudend de belang stelling, maar B. en W. achten nog niet den tijd gekomen om stichting eener school voor dat onderwys, meer bepaaldelijk in het Noorden der ge meente, in beraad te nemen. Dc Meisjesschool voor M. O. Ook B. en W. zyn overtuigd van de wenschelijkheid tot betere huisvesting van de Middelbare school voor meis jes; plannen daartoe zyn in onderzoek De schoolbioscoop. Omtrent de schoolbioscoop zyn door B. en W. tal van adviezen verkregen, welke niet eenstemmig zyn, wat hev doen van een keuze bemoeilykt. De kennisneming van de kosten van inrichting en exploitatie doet het wen. scheiyk zyn, om de stichting van een schoolbioscoop opnieuw in ernstige overweging te nemen. Ziekenvervoer. Aan B. en W. Is gevraagd of zy be reid zyn te overwegen om, als de brandweerkazerne is ingericht, het .vervoer van zieken van gemeentewege te doen geschieden. B. en W. beloven die quaestie dan nader onder oogen te zullen zien. Bestrijding woridtoosheid Dat B. en W. ten aanzien van de bestrijding van de werkloosheid diligent z'jn blykt nader uit: lo. circulaire aan de Hoofden va® takken van dienst d.d. 5 November 1928, om zooveel mogelijk werk te la ten uitvoeren, of te bevorderen dat het uitgevoerd worde, gedurende dezen winter, 2o. het denkbeeld, dat wordt uitge werkt om in bescheiden mate arbeiders uit deze gemeente in het voorjaar in het oosten va® het land te werk te stellen; en 3o. het voortgang maken met de voorbereiding van duinbebossching, waaromtrent thans overleg wordt ge pleegd met de Nederlandsche Heide- Maatschappij. Do Houtbrug. Tenslotte deelen B. en W. mede, dat het in de bedoeling ligt in den nazo mer van 1929 met de verbetering van de Groote Hout-brug te beginnen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. BIJ VERSTOPPING, spijsverterings storingen, maagbraiiden, congesties, alge» meen gevoel van onwel zijn, neme men 'sochteids op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef"-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten cpgedane ervaringen is het „FranzsJosef'ïwater een uiterst weldoend afvoermiddel. 'Bij Apoth. en Drog. verkr. NED. CHR. REI SVEREENIGING Inzet der jaarvergadering Met een allergenoegelijksten feest; avond in de Gemeentelijke Concertzaal, die door honderden bezocht werd, heeft de Nederlandsche Christelijke Reisver- eeniging haar jaarvergadering, welke te Haarlem gehouden wordt, in gezet. By ontstentenis van den voorzit ter, den heer T. Verschoor Jzn., had de tweede voorzitter, de heer T. K Roosjen uit Bloemendaal de leiding en opende den avond, waarby hij verzocht het lied no. 1 uit den Reisbundel der vereeni- glng te zingen. Ook werd psalm '19 vers 1 gezamenlijk gezongen. De heer N. Schenkman uit Amster» dam sprak een inleidend woord over de Noorsche reis, die de vereeniging zich voorstelt van den zomer te maken. Met jeugdig enthousiasme beval ook de gepensiormeerd luitenanhgeneraal We ber uit Den Haag deze reis aan en hij schilderde ei' op amusante en onderhou dende wijze de vele geneugten van. Een Duiteche film opgenomen aan boord van de „Monte Olivia" op een harer reizen was hem daarby zeer van dienst, de film is vol prachtige opnamen van middernachtzon en dryfys, watervallen en woest gebergte. Het schilderachtige der Noorsche steden en kleederdrachten en ook de onherbergzaamheid en for- sche schoonheid van IJsland, het land van Sjef van Dongen, kon de gene raal er mee aantoonen. Men was hem zeer dankbaar voor zijn explicatie. Mevrouw Hermine PoelScholten zong eenige liederen van Bach, Schu» bert, Schumann en Willem Andriessen en vond In Mevrouw Truus DaJhuisen Lasschuit een uitstekend begeleidster van haar mooien zang. Gracieus waren de plastische dansen van eenige damesleden van de Ohr. Gymnastiek Vereeniging .Kracht en Vriendschap", ander leiding van den heer D. C. van Alewijk en schalksch speelden een dame en een heer uit die vereeniging een pantomime „Hans en Lisel". Muziek tusschen de nummers bracht het bekende strykensenible van den heer Hogentoirk, dat buitengewoon om vangrijk is geworden. Het kweet zich heel goed van zyn taak. Op een vorigen avond - van deze ver» eeniging was het tooneelspel van de le den en vrienden der N. C. R. V. reeds verrassend goed gebleken. Het belang- rijkste deel van den avond werd ook dit maal door een tooneelstukje „Een reis» avontuur van leden der N.C.R.V.", in beslag genomen, dat op zich zelf al lang niet onaardig zoo vlot en feil loos gespeeld werd, dat het velen speet, dat na het vierde bedryf geen vyfde kwam. Het stuitje was bewerkt door den heer Dom de Gruyter, die ook de regie voerde en aan het slot welverdiend ge, huldigd werd, met mej. v. d. Horst en den heer Jansen, welke belangrijke rol len met buitengewoon succes vervulden, vooral de laatste. De andere spelers hadden van him rollen niet minder ge maakt, vooral niet zy, die voor be stuursleden speelden, zoodat men zich goed geamuseerd heeft. In de pauzes werden nog eenige lie» deren gezongen, waarop ce heer Rcos- jen op de gebruikelijke wijze sloot, DINSDAG 25 DECEMBER WOENSDAG 26 DECEMBER EGLISE WALLONNE Lundi 24 Déc. 91/2 heures: Veillée de Noël et ser vice de communion. Pasteur Mr. F. Ch. Krafft. De choeur de TEeiise chantera l'ora- torio de Noël de Saint Saëns. Mardi 25 Déc. 91/2 heures: Service de Communion Vendredi 28 Déc. 8 heures du soir: Service de prépa ra tion. DEUTSCH EVANG. KIRCHE M&ntag 24 Dez. Abends 7 uhr: Feier der H. Christ- nacht. Chorgesang. Dienstag 25 Dez. Vorm. 10 uhr: Pfarrer P. Holland. Weihnachtsfest Gottesdienst. Chorge sang. STADSEVANGELISATIE Nam. 3.30 uur: Kerstfeestviering voor de kinderen. Kerstvertelling met licht beelden door den heer Hoffmann. Me dewerking Mondorgelolub „Looft den Heer". Nam. 6 uur: Kerstsamenkomst. Me dewerking Chr. Zangkoor „Eben Haë- zer". Zang, viool, orgel. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK Eerste Kerstdag V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. Nam. 5 uur: de heer M. den Boer WILHELMINAKERK Ged. Oude Gracht Eerste Kerstdag V.m. 10 uur: de heer M. den Boer. Nam. 5 uur: Ds. A. M. Boeyinga. Tweede Kerst/dag V.m. 10 uur: Ds. J. W. Siertsema. Hulpkerk Jacob Geelstraat 9 Eerste Kerstdag V.m. 10 uur: Ds. A. M. Boeyinga. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREF. KERK Eerste Kerstdag V.m 10 uur: Ds. Byieveld. Nam. 5.30 uur: Ds. Byieveld. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. Byieveld. Nam. 3.30 uur: Kerstfeest met de kinderen. GEREFORMEERDE KERK „Blauwe Kruis", Oude Groenmarkt 20 Eerste Kerstdag .Vm. 10 uur: Ds. P A. E Sillevis Smitt Namiddag 5 uur: dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13 Eerste Kerstdag V.m. 6.30 uur: H. Dienst. V.m. 10 uur: H. Dienst. Nam. 6 30 uur: Vesper. Tweede Kerstdag V.m. 10 uur: H. Dienst EVANG. LUTHERSCHE GEMEENTE Eerste Kerstdag V.m. 10.30 uur: Ds. D. Dry ver. Tweede Kerstdag Vm. 10.30 uur: Ds. Th. G. Stellweg, uit Deft 1 Collecte voor het Verbeteringsfonds. REM. GEREF. GEMEENTE Maandag 24 Dec,: nam. 11.30 uur: Wydingsdienst door Dr. A. H. Haen- tjens. Eerste Kerstdag V.m. 10.30 uur: Dr. A. H. Haentjens. Tweede Kerstdag Nam. 7.30 uur: Kerstfeestviering der Zondagsschool. NOORDERKERK (Velserstraat) Eerste Kerstdag Vm. 10.30 uur: Ds. H. E. Beker. Tweede Kerstdag V.m. 10.30 uur: Ds. P. W. Foeken, Lithurgisehe dienst Beide dagen collecte voor de diaconie JANSKERK Haarl. Jeugdkerk voor ouderen. Maandagavond 24 Dec. 7.30 uur, zal dn de Janskexk een Kerstdienst worden gehouden. Er is gelegenheid tot fiet senstalling. Spreker: Ds. G. J. Waar denburg, Pred. te Haarlem. VRIJZ. JONGEREN KERK Maandag 24 Dec. nam. 7.30 uur: Kerstdienst in de Theosofia-Stichting, Nassaupleln 8, door Ds. C. B. Burger, ui-t Bilthoven. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN Eerste Kerstdag V.m. 10.30 uur: Ds. C. B. Hylkema. Nam. 7.30 uur: Ds. J. M. Leendertz. Tweede Kerstdag Vm. 10.30 uur: Ds. A. B inn erts Sz. De opbrengst der Collecte op beide Kerstdagen, is bestemd voor de Doops gezinde Ziekenverpleging alhier. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacoby nest raat 20 Eerste Kerstdag Vm. 6 uur: Kerstnacht. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: de heer B. v. d. Meer. Nam. 4.30 uur: Kerstfeestviering der kinderen van de Zondagsschool. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Openbare Samenkomst. Nam. 6 uur: Openbare Samenkomst. Tweede Kerstdag Nam. 3.30 uur: Zondagssohoolkerst- feest. Donderdagavond geen Samenkomst. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN TE HAARLEM (In het Gebouw van den Protestanten- Bond, Vestcstraat). Eerste Kerstdag V.m, 10.30-uur; Ds. A. Trourw. Onder werp: „Keizer-en Christus". Zang van het kwartet, onder leiding van Mej. Betsy Dykstra. BAPTISTEN-GEMEENTE Lokaal Parklaan 21 Eerste Kerstdag V.m. 10.15 uur: De heer A. de Jong. Nam. 5 uur: Open-b. Kerstfeesbvie- ring (Toegang vrij). Tweede Kerstdag Nam. 4 uur: KerstfeestvierIng met de Zondagsschool. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenesscrgracht 65 Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors. On derwerp: „Kersthouding of Kerststem ming?" Matth. 2, 11. (Met medew. v. h. kerkkoor). Nam. 4 uur: Kerstfeestviering Zon dagsschool. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. J. v. dl Schors, on derwerp .XTie bestendigheden in een onbestencUsen tüd". 1 Tim. 1:15. Nam. 4uur: Liefdemaal voor ge meente, vrienden, en belangstellenden. (Met medew. v. h. kerkkoor). VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheimpark Maandag. 24 Dec. 's nachts 12 uut. Gezongen Mis. Eerste Kerstdag Nam. 8 uur: Vesper en Lof. Tweede Kerstdag V.m. 10.30 uur: Gezongen Mis. Zaterdag 29 December Vm. 7.30 uur: Stille Mis. LEGER DES HEILS Schagchelstraat 26 Maandag 24 Dec.: nam. 2.45 uur: Sa menkomst voor Vrouwen. Eerste Kerstdag V.m. 6 uur: Bidstond. Nam. 7.30 uur: Kerstsamenkomst. Tweede Kerstdag V.m. 10 uur: Heiligingsdienst. Nam. 7.30 uur: Sluiting. Kerstfeest. SCHOTEN NED. HERV KERK Jullanakerk (telefoon voor hard- hoorenden). Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. Blauw. Nam. 6 uur: Ds. Blauw. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. L. D. Poot, Pred. te Haarlem. Collecte voor het fonds voor noodl. kerken en personen en voor den bond van evangelisatiën in en ten bate der Herv. Kerk. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE AFD. HAARLEM-NOORD NED. PROTESTANTEN Eerste Kerstdag V.m. 10.30 uur: Ds. J. M. Erkelens, Doopsgez. Pred. Amersfoort. Tweede Kerstdag Nam. 7 uur: Kerstfeest. CHR. GEREF KERK Eerste Kerstdag V.m. 10 en nam. 5.30 uur: Ds. v. Sme den. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. v. Smeden. Nam. 3.30 uur: Kerstfeest met d® kinderen. BLOEMENDAAL NED HERV KERK JEUGDDIENST IN MARANATHA Eerste Kerstdag V.mc 10 uur: Ds. J. C. van Dyk. Collecte voor Kinderzorg. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK Eerste Kerstdag V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. J. C. Brud« saard. Tweede KerstdaJg V.m. 10 uuur: Ds. J. C. Brussaard. NED. PROTESTANTENBOND Eerste Kerstdag Vm. 10.30 uur: Prof. R. Caslmir, van 's Gravenhage. Onderwerp: De Wacht bij de kribbe. OVERVEEN (Kerk Ramplaan) Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. J. van der Spek, Heemstede. Collecte voor Kinderzorg. Tweede Kerstdag Nam. 6.30 uur: Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING Eerste Kerstdag Geen dienst Tweede Kerstdag Dr. W. A. F. Korff, Ned. HerV, Pred, Heemstede. HEEMSTEDE NED. HERV. KERK Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. Korff. Zang van Mevrouw E. ter Brake-* Sandtimann. Tweede Kerstdag Vereenigde dienst. V.m. 10 uur: C. J. Ds. Warners, Vlootpredi'kant. In alle diensben op Kerstmis collecte voor het Schulddelgingsfonds van Nieuw-Vredenhof. KAPEL NIEUW VREDENHO? Joh. v. Oldenbarnevcldslaan Eerste Kerstdag V.m. 10.30 uur: Ds. Briët. Zang van het Kerkkoor. GEREFORMEERDE KERK Heemstede (Koediefslaan) Eerste Kerstdag V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H. Ba- vinck. Collecte voor de Zending onder de Joden. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. J. M. Bavinck. Collecte voor de Evangelisatie ia België. NEDERL. PROTESTANTENBOND Afd. HeemstedeBennebroek. Eerste Kerstdag V.m. 10.30 uur: Ds. J. Ph. Makkink, van .Leiden. HALFWEG NED. HERV. KERK Eerste Kerstdag V.m. 10 uur: Ds. B. Bal jon. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Geen dienst. Nam. 3 uur en 6 uur: Kerstfeestvie ring met de kinderen der Zondags school in de kerk. SANTPOORT NED. HERV. KERK Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Koorgezang, Collecte voor noodlij dende kerken en personen. Tweede Kerstdag Vm. 10 uur: Geen dienst. Nam. 5 uur: Kerstboomviering. NED. HERV. EVANGELISATIE Eerste Kerstdag V.m. 10 uur: Ds, L. F. v. Leeuwen, Haarlem. GEREFORMEERDE KERK Eerste Kerstdag Vm. 9.45 en nam. 5.30 uur: Ds. U, W. de Jong, em. predikant. BEVERWIJK DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eerste Kerstdag V.m. 10 uur: Ds. J. D. v. Calcar. Met medewerking van het Zangkoor. Tweede Kerstdag Geen dienst. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Eerste Kerstdag Vm. 10 uur: Ds. J. D. van der Veen. van Den Helder. IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND Eerste Kerstdag Nam. 7.30 uur: Ds. D. Haars, Doops- gezz. pred. te Nieuwe Niedorp, Tweede Kerstdag Nam. 6 uur: Kerstfeestviering in het Kerkgebouw,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10