Verzorg uw Handen met Purol HAARLEM'S DAGBLAD BEKENTENISSEN VAN EEN TOEWAN BAROE. STADSNIEUWS FLITSEN FEUILLETON. Het Mysterie van Heath Hover MAANDAG 24 DEC. 1928 VIERDE BLAD Bandoeng, de stad der Hoogvlakte, m. De aanhef Idie boven dit artikel staat k precies gelijkluidend aan de gids die in verschillende talen over Bandoeng gepubliceerd is. De rechtgeaarde Ban- deenger is uitermate trotsch op zijn stad. Deze locale trots komt meer voor, denkt u b.v. maar aan een Amsterdammer, die het heelt over het geliefde Rem brand! tplein of een Hagenaar, die u met voldoening op de statistieken wijst, die uitmaken dat in den Haag per hoofd der bevolking meer vleesch gegeten wordt dan in eenige andere stad van ons vaderland en daarmee de houten ham naar het rük der verdichtselen verwijst of een Groninger die u uit rekent dat Groningen de aooveelste stad van ons land, wat betreft het aan tal inwoners is en de zooveelste wat den handel betreft. Dat echter zijn van die locale patriottische eigenschappen die in '.t niet verzinken bij 't chauvinisme van een Baindoenger. De nieuwsbladen en gidsen bestrijden telkens de laster lijke aantijgingen van de dagbladen uit de kustplaatsen, die Bandoeng het kin derkerkhof noemen en geven uitgebreide statistieken en tabellen waaruit blijken moet, welk heerlijk gezond en goedkoop oord Bandoeng is, Bandoeng de stad der hoogvlakte. Schier elke gids en handleiding over deze plaats bevat een foto rn een der tallooze viaducten, waarover de trein heen gaat alvorens Bandoeng te bereiken en dan heet d)at niet „viaduct bij Bandoeng", maar victorie kraaiend staat daar onder: „Naar Bandoeng, ondanks alles!" Nu zal een ieder die Bandoeng be zocht werkelijk direct moeten toegeven dat de stad" een ongeëvenaarde schoon heid bezit wat ligging en aanleg be treft. Gelegen in de langwerpige hoog vlakte van Bandoeng is de stad in alle richtingen, door schitterend hooggeberg te omgeven. Het woeste onregelmatige hoogland met de telkens spits oprijzende vulkaankegels biedt het oog aan alle züden een schitterend schouwspel. Op elk oogenblik van den dag wisse len de aspecten, al naar mate de richting, waarin de zonnestra len invallen, andere kloven en dalen in het gebergte verlicht worden om spoedig daarna als de middagzon op zijn hoogst is in een blaiuwachtig waas te vervagen en onscherp te worden. Maar vooral als de zon weer daalt en de kortston dige Indische schemering begint is het een tooverachtig schouwspel de gekloof de kammen der gebergten als ragfijn kantwerk tegen de heldere avondlucht te zien afsteken. Wij zijn thans in den regentijd en slechts enkele avonden is nu dat schouwspel te genieten, maar die avonden zijn dan ook de moeite waard. De ondergaande zon kleunt den 'Onderkant der wolken, die overal pik zwart en dreigend de hoogste vulkaan- Igégefls omringen, bloedrood en van mi nuut tot minuut is het d&n een immer wisselend spel van Meuren, tooverachtig mcroi. Veelal is dan de lucht zoo hel der <6at de ingedeukte top van de Gedeh. zich op 80 K.M. afstand scherp tegen de hemel afieekeht, zoo scherp, dat met een der kleinere kijkers van het ob servatorium hier, de triangulatie-steen ©p den .top. duidelijk te onderscheiden is. Slechts kort duurt dit schitterend schouwspel. "Vlak nadat die zon onder is, wordt het snel duister en spoedig vervloeien d!e donkere berggevaarten ën d© donkere hemel. Het is geen won der dat Bandoeng gelegen is in deze schitterende omgevingen, in zeer korten tijd van een onbelangrijke districtsplaats tot een der grootste steden van Insulinde groeide. Deze plotselinge opbloei van Band'oeng is haast Amerikaansch ge weest. De eerste keer diat Bandoeng als plaats eenige be teekenis kreeg was toen d!e Gouverneur-Generaal Daendiels, al daar d'e zetel van he't regentschap ves tigde op de plaats waar die groote post weg de rivier Tjikapoendoeng kruiste. Dit gebeurde dn 1810. In 1840 echter- was Bandoeng nog steeds een onbelangrijke plaats, waar slechts 9 Europeanen, 14 Clii neezen, 30 Arabieren benevens een dikke tienduizend inlanders woonden. In die dagen had Bandoeng echter nog geen verbinding met de kustplaatsen. In 1862 iwerd Bandoeng hoofdstad der- Preanger regentschappen, maar de eigenlijke op bloei der stad begon in 1884 toen de eer ste spoorwegverbinding, thans minder gebruikt, over Buitenzorg en Soekaboemi tot stand kwam. De bevolking steeg nu zeer snel. De gids van den oud-Burge meester van Bandoeng, Reitsma geeft het volgende overzicht: in 1896 had de stad 30.000 inwoners, in 1906 47000 waar bij 2100 Europeanen, in 1920 was het in woneraantal tot 90.000 gestegen, waar van 9372 Europeanen en in 1926 waren er 16000 Europeanen terwijl de totale be volking tot 200.000 gestegen was. De ge- heele stad werd dus eerst in de laatste paar decennia aangelegd en maakt dan ook in zijn geheel een door en door mo dernen indruk. De straten 2^jn breed en goed aangelegd. Prachtige en uitgebrei de villawijken strekken zich rondom het centrum uit, waartusschen mooie en uit gebreide parken met machtige wa- ringin boomen en vijvers, waar de prach tigste lotusbloemen in bloeien. Bandoeng heeft zijn bloei voor het grootste ge deelte te danken aan het feit, dat lang zamerhand het besef wakker is gewor den, dat de kustplaatsen met hun druk kend heet klimaat feitelijk voor den Europeaan uitermate ongezond waren en slecht geschikt voor ingespannen ar beid. Eerst vestigden zich nu te Ban doeng die weinige Europeanen die blij vers waren. Spoedig kwamen er ver schillende hotels, waar talrijke bewo ners der warme kustplaatsen koelte kwamen zoeken. In 1916 werd besloten verschillende regeeringsdepartementen geleidelijk aan uit Batavia naar Ban doeng te verplaatsen. Aan deze plannen werd slechts ge deeltelijk uitvoering gegeven. In 1916 werd eerst het departement van oorlog overgebracht en 1921 volgde het depar tement van gouvernementsbedrijven. De toen intredende crisisjaren met de zware financieele zorgen maakte voorloopig de verdere overbrenging onmogelijk. De en kele bovengenoemde die thans reeds overgebracht werden, zijn ondergebracht in werkelijk bijzonder fraaie gebouwen. Bovendien is te Bandoeng de Technische Hoogeschool gevestigd in een merkwaar dig gebouw, waarvan de bouwtrant vol komen Inlandsch is, de steil der Me- nangkabouwers, waaromheen tevens een fraai park is aangelegd. Deze Technische Hoogeschool werd voor eenige jaren door particulier initia tief opgericht en is thans vergenomen door het gouvernement. Op het tijdstip van oprichting bestond in Indië een aanzienlijk gebrek aan ingenieurs. Toen eenmaal de eerste studenten afgeleverd waren; hadden de crisisjaren inmiddels hun intrede gedaan en de afgestudeer den konden slechts zeer moeilijk een aan stelling verwerven. Dientengevolge was de toeloop van studenten gedurende ver. scheidene jaren zeer gering en het to taal bedraagt momenteel niet meer dan 90. Aan toevoeging van andere facultei ten kon dan ook niet gedacht worden. Eerst thans schijnt de crisis voorbij te zijn en worde een grootere toeloop ver wacht en worden dan ook de plannen voor uitbreiding weer opgerakeld. Alle Indische huizen zijn slechts een verdieping hoog en daar in Bandoeng de verschillende huizen bovendien met groote erven en huizen omgeven zijn heeft de stad een enorme uitgestrekt heid. Ondanks dat feit, is er toch iets zeer kleinsteedsch, wat velen toeschrij ven aan het feit, dat de stad een amb tenaren-stad is, maar er zijn dunkt mij andere en betere redenen. De voornaamste daarvan is wel. dat nagenoeg alle Europeanen elkaar ken nen en dat kennen bepaalt zich voorna melijk bij t ongunstige. Bij schier elke gelegenheid treft het u, dat zoodra u een naam noemt de gezichten van de aanwezigen een lichtelijk hoonende trek krijgen en al spoedig begint een uit te pakken, en van het ongelukkige afwe zige slachtoffer blijft niet zoo heel veel over. Zooals ik reeds boven vermeldde zijn de wegen in het algemeen in zeer goede staat en het verkeer daarlangs is zeer druk. Voor het doen van boodschappen in de stad maakt men meestal gebruik van een sado, een klein tweewielig wa gentje met een miniatuurpaard ervoor. Zelf neemt men plaats op het achter bankje de koetsier voorop en in een sukkeldrafje gaat het dan voort Het verdient in het algemeen aanbeveling om het achterdeurtje op te laten staan, opdat men zich spoedig in veiligheid kan stellen als het edel ros op hol slaat of het karretje neigingen begint te ver- toonen om te tuimelen. Dit vervoermid del is uiterst, goedkoop, hoewel niet snel. Gemiddeld is de prijs 15 cent voor de eerste tien minuten en 1 oent voor elke volgende. Vraag echter een sadokoetsier nooit hoeveel gij hem schuldig bent, want zonder blikken of blozen vraagt hij een driemaal zoo hoog bedrag. Gij betaalt hem eenvoudig wat u zelf goed dunkt en bij eventueele protesten ver- wenscht gij hem naar den beheerscher der onderwereld. Voor langere tochten gebruikt men meestal een auto en ook deze zijn buitengewoon goedkoop te kry gen indien men naar een plaats gaat waar meer auto's stallen. Voor een tocht van Bandoeng naar Lembang een afstand ongeveer 3/4 van Haarlem naar Amsterdam^ met een klim naar boven van 630 M. betaalt men na wat heen en weer-gepraat niet meer dan twee gulden of een rijksdaalder. De meests Europeanen hier bezitten echter zelf een auto en een kennis is al zeer gauw be reid u even weg te brengen. Het is eigenaardig, dat bijna 60 pet. van de wagens die hier in Bandoeng rijden Chevrolets zijn. De oorzaak is wel, dat de General Motors in Tandjong Priok een enorm filiaal gevestigd hebben. Wil men meer het Inlandsche leven leeren kermen, dan kan men zich naar de Passar Barve begeven, de markt waar u alles krijgen kunt, versohe groen ten, vruchten, visch, zoowel levend als een soort dat men tien K.M. ver ruikt, gedroogde garnalen, die ook een zeker parfum hebben, manden, kippen, en alles wat gjj maar bedenken kunt. Rondom de Passar zijn bovendien de winkels van Ohineesen, Arabieren en Bombayers. waar gij, als gij vol doende geduld hebt om langdurig en hardnekkig af te dingen alles voor de helft dei- vraagprijs kunt bekomen. Meestal dalen wij eens per week uit 't gebergte af om te fourageeren, proppen dan een auto vol en keeren aldus met proviand beladen naar onze haardstede de Bosscha Sterrewacht terug. Bosscha Sterrewacht, Lembang, 18 Nov. 1928. WAT NIEUW IS IN HET GROOTE GASTHUIS. DE RÖNTGENAFDEELING EN HUIS VESTING DER ZUSTERS BELANGRIJK VERBETERD. Het laatste jaar is men aan het ver, bouwen geweest aan het S t. Elisabeths- gasthuis. Vrijdagmiddag werden ver schillende genoodigden door den thans gereed gekomen nieuwen aanbouw rond geleid door den geneeskeenddrecteur van het ziekenhuis, dr. L C, Kersber gen en de doktoren H Ph. Joosten Hat, tink en mej. F. C. van Hasselt. De uit breiding is tot stand gekomen op een inpandig terrein. Aan de zijde van de Kleine Houtstraat kwamen er twee zit kamers bij voor mannelijke en vrouwe, lijke patiënten, vertrekken die door keu rige meubileering niets te wenschen overlaten. Aan denzelfden gang kon, den nog een magazijn, een geriefelijke badkamer en eenige kamers voor het verplegend personeel gebouwd worden. Aan de andere zijde kwamen vijf ka mers met l' bed voor patiënten eerste klasse en één kamer met twee bedden voor patiënten tweede Masse De gang bleek te nauw voor het inrijden met bedden, maai' het probleem werd af doende opgelost door aan de turnziföe een overdekte galerij te bouwen, welke vol licht en luchtig is en met planten vervroolijkt Het vroegere gebouw der centrale verwarming is tot een bijkeuken ge, worden, waar ,.de vaat gedaan wordt". Daartegenover hebben de zusters een ruime kamer gekregen in ouden stijl met een mooie schouw. Ziekenkamers zijn ook bijgebouwd op ruimte, die ge wonnen werd door het sloopen van het inwendige dei' gasthuishuisjes. Slechts de pittoreske geveltjes aan het Groot Heiligland bleven gespaard. Men mag betreuren, dat de antieke interieurs verdwenen, wat er voor in de plaats kwam is frisch, modern en gerie felijk. Behalve een ziekenkamer tweede Masse en een kamer van öe oveigangs, klasse werd voor dr. Van Hasselt een zuigelingenzaal ingericht. De zaal was al in gebruik genomen en in 16 wiegjes lagen de peuters, in een heerlijke om geving, heel rustig, bij het bezoek van wel een dozijn Haarlemsche doktoren, die aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven Ook het laboratorium heeft nu een tijdelijke, maar voldoende huisves, ting gekregen in een der vroegere gast huishuisjes. Tien van de twaalf huisjes zijn nog intact, de achtergevels met de puntdakjes, gezien door de mooie glas in lood ramen van het trappenhuis con trasteeren wel sterk met den nieuwen aanbouw. Deze huizen hebben nog geen bestemming, maar zullen er mettertijd een vinden. De bovenverdieping van cie twee verbouwde en van nieuwe puntda ken voorziene huisjes is ingericht tot Kamers voor de hoofdzuster en eenige andere zusters. Voor de inrichting, die de dames er aan gegeven hebben is maar één woord: dolgezellig. Knus vonden wij het ook in den ..Kippenren", een lange nauwe gang op den gemoöer* niseerden zolder, ter weerszijden waar van de jongste verpleegsters haar zit-, slaapkamertjes hebben, met een benij denswaardig uitzicht over een oud stadsdeel, hoog oprijzend de Groote Kerk op den achtergrond. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1374 HET OORDEEL De dames komen binnen om te zien, wat vader van den Kerstboom terechtgebracht heeft en je ziet ze zeggen, dat de boom scheef staat, dat de kaarsen anders gezet moeten worden, anders druipen ze op het kleed en waarom heeft hij in vredesnaam den leeljjken kant niet naar den wand toe gedraaid. (Nadruk verboden.) Het gemoedelijke van den ..kippen, ren" vindt men niet in de Röntgenka- mer. waar de vervaarlijke glimmende instrumenten er ernstig uitzien. Aan de Röntgenafdeeling is 30-OCO-— ter. kos, te gelegd, dr. Valken, de Röntgenoloog heeft een photografie-kamer voor de diagnostiek en een hamei- voor bes tra ling, de therapie, ter beschikking gekre gen. De laatste hebben de zusters al .,de kanonnen kaaner" genoemd, met het cog op het geweldige cylindrisohc mo. deme bestralingstosstel, dat bijzondere technische voordeelcn a3n groote veilig heid paart, omdat alle andere toestellen in een aparte kamer zijn onderge, bracht.. Door de verbouwing kreeg deze afaeeling veel meer ruimte. Er tegen over werd een moderne kraamkamer iiu gericht. Onder de gewelven der gebouwen von den wij nog een respectabele macliine. hal, waar de modernste regelingstoestel len aangebracht zijn om de centrale verwarming op temperatuur te houden en vele machines electrische energie herscheppen. Tevens worden er répara, ties «ATI huisraad verricht. Tenslotte is in den nieuwen aan bouw de vergaderzaal te vinden, die voor den inwendigen dienst gebruikt wordt en waai- ook de Geneeskundige Kring en de Bond voor Ziekenvei-plC: ging him vergaderingen reeds eenigen tijd houden. De nieuwe afdeelingen zijn bijna alle in gebruik genomen, de raadsleden en regenten van het gasthuis hebjjen ze reeds eveneens bezichtigd. Dr. Kersber gen en zijn staf van doktoren, labora= toriumpersoneel en verpleegsters zijn er mee gelukgewenscht en niet minder het publiek, dat er tenslotte het meest van profiteert. De verbouwing kostte 150-000. JAARBOEKJE REM. GER. GEMEENTE Verschenen is het Jaarboekje voor 1929 van de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente alhier. Het bevat, behalve een afbeelding van het Kerkgebouw dier gemeente en de portretten van wijlen de heeren Ratel band en Dr. A. P- Duinker. een inleidend woord van Mr. P. Tideman over .JDc stelling onzer Remonstrantsche Ge meente" en een artikeltje van W. B. Z. over ..Het interieur van onze Kerk". Verder verschillende inlichtingen be treffende de gemeente, haar instellingen. PERSONALIA. Geslaagd is voor het examen le- vensverzekeringswiskunde, afgenomen door de Vereeniging voor Verzekorings- Wetenschap te Amsterdam L. J. v. Vloo- dorp te Haarlem. By het politiekorps te Rotterdam is benoemd tot politie-agent de heer J. Bruins te Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». PER REGEL. OPRICHTING NEUTRALE ARBEI DERS REIS VEREENIGING. Vrydagavond had in gebouw Olympia :en vergadering plaats, om tot oprich ting te komen van een Neutrale Arbei ders Reisvereen iging. Te ruim 8 uur opende de voorzitter van de oprichtingscommissie, de heer C. Hensen, deze zeer druk bezochte ver gadering en zette in het kort uiteen, waarom geen samenvoeging tusschen Ned. Arb. Reisver. en List. v. Arb. Ontw. gewensoht is. Hü concludeerde dat op richten van een nieuwe Arb. Relsver- eeniging de eenigste oplossing is. om op neutraal terrein te blijven werken, want na aanneming van het bekende voorstel is in de N-A.R.V. slechts plaats voor personen van één richting. Daverend applaus getuigde van de instemming der vergadering en alle aan wezigen gaven zich als lid op. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. H,t resultaat van deze stem ming was, dat het bestuur als volgt werd samengesteld: C. Hensen, voondtter; P. G. van En- jelen. secretaris; A. v. Hesteren, pen ningmeester; de overige functies zullen nog worden verdeeld tusschen de hee- "n M. Th. Creemers, L. Vuyk, J. Wit en A. Ruygrok, De nieuw gekozen bestuursleden dank ten voor het vertrouwen in lien gesteld en zegden toe hun uiterste best te zul len doen cm liet nieuwe scheepje in veilige haven te brengen. Daarna was aan de orde de naam der nieuwe vereeniging. Na zeer uitvoerige discussies, vond het voorstel Romeyn aangevuld met een amendement van het bestuur, genade .-n de oogen der vergadering en wend be sloten dc vereeniging te noemen: ,Ne- derlandsche Arbeiders Toeristen vereeni ging". zoodat de afgevaardigden op de landelijke bijeenkomst dit voorstel der afdeeling Haarlem zuilen verdedigen. Na een zeer geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering en deelde nog mede. dat het in de bedoe ling ligt om reeds in Januari een lezing met lichtbeeld: -. een feestavond en een excursie te houden. TENTOONSTELLING CLUB „KENNEMERLAND". Bovengenoemde club houdt op 5 en 6 Januari haar eerste nationale ten toonstelling. Reeds meer dan 250 num mers zijn ingeschreven. Verscliillende, vooraanstaande lief hebbers hebben hier aan medegewerkt, door het schenken van eereprijzen en door in te zenden. Aan deze tentoonstelling is verbonden een afdeeling, waarin alleen door de groep van keurmeesters mag worden inge zonden. Voor deze tentoonstelling zijn reeds de volgende prijzen uitgeloofd: 4 bekers als eereprijzen voor de vier schoonste vogels: 1 lauwertak, 2 zllv. medailles, 5 med.. 12 eereprijzen. plus 50 gulden als eere prijzen welke verdeeld worden over de verschillende klassen. De tentoonstelling wordt gehouden in liet verkooplokaal De Ridder in de Ridderstraat. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEF No. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f!75.-~ EEN ZEEDIJK VAN 44 KM. TUS SCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. Medegedeeld wordt: Naar aanleiding van dc aanbieding van Italiaansch-Fransche züde voor een tunnel voor Spoorwegverkeer onder het Kanaal heeft de heer S. ten Bokkcl Huinink te Zandvoort zijn plan van 1925 voor het bouwen van een zeedijk door het Kanaal thans aan de Engelsche en Fransche Rogeeringcn aangeboden. Daaromtrent worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Over den massieven zeedijk, welke aan de zwaarste stormen het hoofd biedt, met een gemiddelde breedte van 136 M. op den bodem van het Kanaal en welks kruin ter breedte van 33 tot 45 M. op de groote hoogte boven hoogwater uitsteekt, kan een veilig spoor- en auto verkeer plaats hebben. De bouw van den zeedijk van kust tot kust kan trots het groote getijde-vcr- schil. zonder buitcigewoon risico plaats hebben door toepassing van het gcoc- troi-eerd systeem: .jhandliaving geduren de den gelieelen bouw van gelijke watev- niveaux aan belde züden van den te maken dijk", waardoor sterke stoomsncl- lieden worden voorkomen en ook de dichting van het laatste sluitgat zonder dichting kan geschieden. Aan de Engelsche en Fransche kust zullen groote zeesluizen dan de groot ste ter wereld beschermd door zware golfbrekers, in een ongestoord scheepvaartverkeer voorzien. De bouwkosten van dezen zeedijk. Incl. zeesluizen en verdere werken in 7 of 8 jaren te voltooien, bedragen 70.000.000 pond sterling. Vergeleken bij de bouwkosten van c. a tunnel, welke bij gelijke vcrkeers-capa- citeil minstens op 200.000.000 pond ster ling gesteld moeten worden, wordt het beeïrag van 70.000.000 pond sterling zeer aannemelük geacht, te meer, daar dc bouw van een dergel ijken zeedijk, zonder toepassing van het systeem meer dan het dubbele bedrag zou kosten met bovendien het enorme risico. niet alleen gedurende don bouw, doch spe ciaal in het laatste bouwjaar, dat bij de finale afsluiting door sterke stroom versnellingen van 15 tót 30 M. por se conde, de dijk niet voltooid zou kun nen worden. In dat geval zou het verwerkte mil- lioenenkapitaal zonder eenig nuttig ef fect te sorbeeren, een onverantwoorde lijk verlies beteekenen. Wordt daarentegen volgens het Inge diende plan de juiste werkwijze ge volgd. zoo wordt daardoor, met ver mijding van geweldig risico een machtig bouwwerk op veilige wijze tot stand ge bracht. (Fen verhaal van duistere krachten) 57) uit het Engolsch van BERTRAM MTTFORD Voor de laatste maal, gaat terug! riep hij. Maar als eenig antwoord kwam er een. vernieuwde, duivelsche schreeuw en de van wcede vertrokken gezichten •kwamen angstwekkend nader. Hij wilde •hot geweer weer aanleggen het zwaaide in zijn handen. De aarde onder zijn voeten, zwaaide mee. Wat was dat? Er volgde een diep grommend, rom melend geluid. In een oogenblik alle menschel: jke vijanden vergetend, rukte Heston zijn paard weg van achter het heuveltje, waar hü het had verborgen, steeg op en dreef het met spoor en woord ijlings het pad op. zijn vrienden achterna. Na een paar honderd meter sprong hü juist bijtUds uit het zadel, anders zou hij eruit geslingerd zijn. door de verschrikking van een sidderende in eenstortende wereld. Toen keek hü achter zich. Een krakend, knarsend ge bulder, dat zijn trommeMiezen pijn deed, sneed door de lucht. Hij zag de enorme moddermassa als een golf omkrullen; aarde, modder en steenen, zeker veertig voet omhoog werpen en daarna als een stortvloed de •helling afglijden. Hij zag den wanhopig, worstelende ruitergroep midden in den baan van de verschuiving. Het heele landschap veranderde onder zün oogen, een halve berg stortte naar beneden, steen en moddermassa's werden hoog in de lucht gespoten. En de ruim zestig Gulareai, die zich vol fanatiek vuur naar hun wraak hadden gespoed, werden van de aardbodem wegge vaagd De aardverschuiving had aan allen tegelijk een enkel graf bezorgd. Wel juffrouw Seyaird, zei Helston toen hij diep onder den indruk van het ontstellende natuurverschijnsel bij de vluchtelingen verderop aankwam, —vandaag is de hemel toch wel op onze hand! Ja! antwoordde zij op eerbiedigen toon. Zeker is hü dat. Wat een tooneel. Maar wat was het? Een aard beving? Net zoo'n aardverschuiving, als die het medderbed gevormd heeft, waar we doorgetrokken zün. met misschien een tikje aardbeving erbü, om het zaakje aan den gang te maken. Wij waren er net bijtijds door en dit is het einde yan den edelen Allah-din-Khan en zijn kornuiten. Er ligt nu niets meer tusschen ons en Mazaranzei Helston Varne, en hoe eerder we daar aankomen, hoe beter. Neen. juffrouw Seward, kijkt u niet meer achter u. Zat het liever heele- maal uit uw gedachten!, want Melian kon den blik niet afwenden van dien somberen kloof, die nu half versperd was door de ontzettende stuipbrekking der natuur, de gedachte aan de men- schen, die erdoor verzwolgen waren.... wel, het waren bloeddorstige barbaren, die bovendien haarzelf bedreigd hadden, maar ze had ze met haar eigen ver bijsterende oogen zien vergaan in de vreeselijke catastrophe van daareven. Ze wist echter, das, Heistoms raad verstandig was en probeerde dien te volgen. En de natuurlijke reactie van het geval in veiligheid te zijn, maakte het haar niet weinig gemakkelijk om daarin te slagen. BESLUIT. John Seward Mervyn lag achterover in zyn gewone leunstoel en rookte ziels vergenoegd zijn pijp. Het vuur brandde lustig in de diepe, ouderwetsche schouw en de kamer zag er precies zoo uit als dien avond, toen hü opgeschrikt werd door het opengaan va nde deur in den hoek. Zelfs dc wind, die onstuimig om de dakkapellen van Heath Hover zwier de. deed hetzelfde geluid liooren als tóen hoewel hü nu geen sneeuw meebracht, want de herfst was nog niet heelemaal voorbij. Het zwarte poesje, dat nog niet zoo heel veel grooter was geworden, hoewel "net vrüwel volwassen was, was nog even donzig en speelsch als vroe ger. Het was op Mcrvyn's knie gespron gen en zat daar te spinnen. Schenk jezelf nog eens in, Varne, zei hij, terwijl hij de vierkante flesoh naar zün buruman toeschoof. En nu kunnen we eens praten. Nee, maak je maar niet ongerust, ze kan ons niet hooren', zei hij. toen hij zag dat zijn gast naar de zoldering keek. waar het geluid van op en r.eer gaande voet stappen verried, dat Melian bezig was r.aar bed te gaan. Helston Vame zat eveneens behagelijk weggedoken in een gemakkelijke stoel, bereidde zichzelf op zün gemak een whiskey-scda en stak een nieuwe püp aan. In de eerste plaats moet je me eens vertellen, ging Mervyn voort. Ik heb je het niet willen vragen voor we hier terug waren, waar het heele drama begonnen is. maar hoe ben je in vredes naam cp de gedachte gekomen, dat ik iets te maken had met die orde van de Ster? Op die gedachte ben ik hier in huis gekomen' Hier? Hoe en wanneer in 's hemels naam? Dat zal ik u vertellen. Weet u nog dat u op een goeden dag van Clance- hurst terug kwam en mü in die oude rommelkamer vond? Toen had ik juist de ster ontdekt en kon nog net dat oude buffet op zün plaats schuiven, voor u binnenkwam! Even stilte. Ik zal u nog verder in verbazing brengen. Mr. Mervyn! ging He!ston Varne voort. Voordat het. daar te recht kwam, lag het onder een ronden steen op het; pad naar den dam. U bracht het weg. terwijl u mij zoolang in den kelder gevangen had gezet, Dat heb je nu eens mis. Varne! grinnikte Mervyn, hoewel niet heelemaal Het ding. dat onder den steen lag heb ik verplaatst terwül jij in den kelder zat, maar dat was niet hetzelfde exem plaar, dat jy achter het buffet gevon den hebt. Dat werd me pas na jouw eerste bezoek allervriendelijkst thuis bezorgd en dat tweede teeken was het, dat ik boven verstopte. Je weet na tuurlijk alles van die dingen. Ik heb tenminste den indruk gekregen dat je aardig op de hoogte bent van de ge heimen van de orde. Dfl-t zou je tenminste wel kunnen veronderstellen van een van de, leden van den Geheimen Raad van de Orde. die u tot den dood in het oliebad ver oordeelde. was het lachend gegeven antwoord. Ja. ik heb rr.e altijd erg geïnteresseerd voor die geheimzinnige organisaties, maarhü wachtte even. ik heb het toch op een minder ris kante manier gedaan dat u. Mr. Mervyn. Je kunt bij zooiets beter ze'.f buiien schot blijven! En deze theoretische ken nis, plus een dosis brutaliteit cn een nog groot ere dosis stom geluk, hebben het, mogelijk gemaakt u en Miss Melian uit de klauwen van die kerels t.e halen. Hij vertelde cr natuurlijk niet bü dat hü een deel van zün kennis te danken had aan wat naar de be grippen van de broederschap „ver re was: aan de mededeeüngen van Hus sein Khan. Maar zijn gastheer scheen toch iets van de waarheid te vermoeden, want hü vroeg: Maar je moet toch het Teeken gehad hebben om je te legimi- teeren? Hoc kwam Je daaraan. Helston Varne wuifde afwerend met zün hand Ook stom geluken verder be roepsgeheim! Mervyn lachte veelbeteeker.end en begreep dat het verstandiger wre om niet op dit onderwerp door te gaan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13