BUITENLANDSCH OVERZICHT NOG STEEDS ONZEKERHEID IN AFGHANISTAN. DE HERSTELKWESTIE. VELSEN'S KLACHTENBOEK, GEVAARLIJK kan men verkoudheid meestal niet VERLICHTING van deze onaangenaamheden vindt HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 24 DEC. 1928 Engelsche vrouwen en kinderen naar Britsch-Indië. T BELANGRIJKSTE NIEUWS Een onrustbarend telegram uit Kaboel meldt: De opstandelingen hebben aan de bui. tenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers te Kabcel een nota gezonden, waarin zü den buitenlanders verzoeken, de omgeving van de stad te vermijden, aangezien zij een nieuwen aanval op Kaboel zullen ondernemen. En een tweede telegram zegt: Met toestemming van de Afghaansche regeering zijn Zaterdag de vrouwen kinderen, die in de gebouwen van het Britse he gezantschap te Kabcel waren ondergebracht, per vliegmachine naar Britsch-Indië vervoerd. Een aantal te Peshawar gestationneerde vliegtuigen was voor dit doel naar Kaboel gevlogen, waar geland werd op het op twee mijl vah het Britsche gezantschap gelegen vliegveld. De Engelsche commissarissen der Britsch-Indische grensprovincies hebben maatregelen getroffen om de vrouwen en kinderen te kunnen opne men. Te Londen ontvangen berichten, dat het Afghaansche koningspaar per vlieg machine van Kaboel naar Kandahar is vertrokken, zUn tot nog toe niet beves tigd. In het vertrek der Engelsche vrou wen en kinderen ziet men een teeken, dat de Afghaansche autoriteiten nog op een langdurige voortzetting der onlusten rekenen. Het Afghaansche gezantschap te Londen verklaart daarentegen, dat de toestand gedurende de laatste 48 uur aanzienlijk verbeterd is. De rebellen zou den van de heuvels in de nabijheid der stad verdreven zijn en 35 mijlen zijn teruggeworpen. De regeeringsgetrouwe troepen zouden bovendien aanzienlijk versterkt zijn. Reeds eerder hebben wij geschreven dat men voorzichtig moet zijn met het onvoorwaardelijk aanvaarden van de ge ruststellende berichten uit Kaboel.Thans blijkt dat men er lang nog niet zeker van is, of de Aman Oellah's positie en die van zijn leger verzekerd is. De eenige conclusie kan voorloopig slechts zijn. dat er een buitengewoon groote onzekerheid heerscht, en dat men zich aan geen enkele voorspelling wagen kan. Ieder optimisme ben aanzien van den Afghaaïischen heerscher en diens troepen is vooralsnog ongemotiveerd. F. A. Overeenstemming tus- schen Poincaré en Von Hösch. Da regseringen der zes betrokken mogendheden hebben in aansluiting met de besprekingen, die over het in stellen van een commissie van Deskun digen werden gevoerd, besloten, het volgende communiqué te publiceer en: De heer Poincaré, president van den Frans oliën ministerraad en de heer von Hösch, Duitsch gezant te Parijs, heb ben de quaesties van het Instellen van een commissie van deskundigen over wogen en zijn het volgende overeenge; komen: lo. Het is uitermate wenschelijk, in het belang- van allen, dat behalve de deskundigen, dio van den aanvang af door d'e bij het G-eneefsche besluit be trokken zes regeeringen worden aam geween, ook onderdanen der Ver. Sta ten van de commissie deel uitmaken. 3o. De commissie zal naar het voor beeld der in November 1923 ingestelde eerste deskundigencommissie uit onaf hankelijke deskundigen bestaan die internationaal aaazin genieten en te vens gezag in eigen land bezitten,' en tfcle aan geenerlei instructies hunner regeeringen gebonden zijn. Het aantal leden zal twee voor elk land bedragen. Er bestaat cohter overeenstemming over, dat de deskundigen plaatsvervan, gers kunnen aanwijzen. 30. De commissie Z3l zoo spoedig mo gelijk bijeenkomen en wel voorloopig te Parijs. Do definitieve beslissing over de keuze der agenda biyft der commissie Voorbehouden 40. De commissie zal van de zes re- gecringen, overeenkomstig het besluit yaai Geneve van 16 September 1928. opdracht iirijgen voorsteilen voor eeil volledige en definitieve regeling van het schadevergoediugsvraagstuk uit te werken. Deze voorstellen zullen de rc> geling van die verplichtingen omvatten, welke uit de tussohen Duttsohland en de crediteur - niogenrih ed en bestaande verdragen eat overeenkomsten voort; spruiten. 50. Wat de benoeming der deskundi gen betreft deze zal op de volgende wijze geschieden: De deskundigen der bij het Goneefsche besluit betrokken crod'Lteur-staten worden door de regee.- rinigen dezer staten aangewezen, en ter keuze dezer regeeringen, heizij door haar zelf of door de Commissie van Herstel benoemd. PARIJS, 22 Dec. CN.T.A.) Naar Havas verneemt zal de cerate gedele geerde van Frankrijk in de deskundi gencommissie dc gouverneur der Fron- sche Bank Moreau zijn, diions plaats vervanger de onder/gouverneur Rist. De tweede gedelegeerde zal Parmentier zijn jnot professor Alix als plaatsvervanger. Felle campagne tegen Harriot. Een rechts-staand blad beweert dat ook Hcrriot bij het schandaal der „Ga zette du Franc" is betrokken, daar hij dit b J een bedrag van bijna 480.03 francs uit de openbare nv.d delen zou hebben deen toekomen. Welke het rochts.-st-aand blad is, dat doze zware beschuldiging uit, weid niet medegedeeld. Missoinen ls het de .Echo ae Paris", waarin Henrl de Kerillis een campagne tegen Herriot geopend heeft. HU schreef Vrijdag dat bjj de zaak der „Gazette" achter de „Quotidlen" Her riot getroffen wordt. Verder lezen wfj in het Handelsblad Léon Daudet neemt de gelegenheid te baat om moord en brand te sohreeu; wen, en in een Open Brief aan Poincaré in de „Action Franoaise" den minister president den raad te geven, maar lie ver heen te gaan. U hebt reeds, schrijft Daudet, de bandieten der „Bonnet Rouge" gedekt door ze op onwettige en anti»juridische wijze het bagno te besparen; u hebt reeds uw zwager, den moordenaar Lannes, gedekt, die te zamen met uw prefect Mariier een groot bedrag heefi ontvangen om mijn zoontje te vermoor den en die nu in de Vendöme woont, zond-er mij te durven vervolgen, even- min als Mariier. Thans dekt ge den afschuwelijken Hennessy, die een ban diet, een dief, een „ignoblo crapule" is. Daar kan de minister van landbouw het mee doen! Het bezoek, eergisteren door de stu denten van die „Action Francaise" aan het ministerie van landbouw gebracht en waarbij alles wat ze bereiken kom den kort en klein werd geslagen, heeft tot zeer uitgebreids politiemaatregelen in het Quartier Latin geleid. Dit is te begrijpelijker, omdat nieuwe dergelijke expedities op touw gezet werden, waar door men Poincaré op den duur hoop; te te dwingen zich van den heer Hen nessy te ontdoen De politie, die rich eenmaal heeft laten ven-assen, zorgt dat dit haar geen tweeden keer ge heimen zal en is tot een aantal arresta; ties overgegaan. Na de catastrophe. Een commissie van deskundigen, een hoofdingenieur-inspecteur van de volks; gezondheid, een lid va.11 de commissie van onderzoek naar ontploffingen in kolenmijnen en een hoofdingenieur van den Londenschen Graafschapsraad zul len onderzoek dioen naar de ontploffin gen in Bloomsbury, waar na twee da, gen en twee nachten van onrustige spanning eindelijk alle gevaar voor een herhaling van de gasontploffingen ge weken is, aldus het Hbld. Het onder zoek zal na Kerstmis plaats vinden en in het openbaar worden gehouden. Een N.T.A.-bericht uit Londen méldt nog, dat een deel der beschadigde gas buizen, nadat het gas er uit was ver, wjjderd, onder water is gezet. Den be» woners is weer toegestaan hun huizen te betrekken. Het straatverkeer is ech ter nog niet toegelatendaar de be strating nog niet normaal is. Algemeene staking? Naar de correspondent van het Jarl, Tageblatt" te Kopenhagen meldt dreigt de latente strijd dér Noor sche arbeiders tegen de verleden jaar inge voerde verplichte arbitrage te zullen leiden tot een algemeene staking. De vakvereenigingen hebben bepaald, dat deze staking te Bergen zal beginnen en zich van daar uit over het heele land zal uitbreiden. De minister,president Mowinokel ver, klaart, dat de regeering deze staking, die geen economische, maar een zuiver politieke aotie, gericht tegen het staats; l is, met alle middelen zal bestrij den (Hbld.) 't Roemeensche parlement geopend. Zaterdagmiddag is het nieuwe Roe meensche parlement in een plechtige gemeenschappelijke zitting van Kamel en Senaat geopend. De zitting had in de vergaderzaal van de Kamer plaats, waavan de ingangen reeds meer dan een uur voor den aanvang door het publiek werden belegerd. De troonrede werd. aldus de Tel., door prins Nicolaas voorgelezen en be, gint met vast te stellen, dat het groote vertrouwen, dat de regeering van de kiezers heeft ontvangen haar het gezag geeft thans de voor binnens en buiten and noodzakelijke hervormingen uit te voeren. Belangrijk bericht uit Belgrado. BELGRADO, 22 Dec. (W.B.) Naar de „Politika" uit goed-ingelichte kringen verneemt, heeft de Engelsche ;«-.ant met don voorzitter der Krcati; sche boerenpartij, dr. Masjek, te Agram een onderhoud gehad, waarbij Matsjek zou hebben voorgesteld, dat de gezant of de Engelsche regeering te Belgrado tappen zouden doen met het oog op een grondwetswijziging. Dr. Matsjek achtte het de beste op lossing, als de staat in zeven deelen werd gesplitst, n.l. Macedonië. Servië, de Wojwodina. Bosnië en Herzegowina. iloivtonegro. Kroatië on Slavonic. Zou men te Belgrado een dergelijke oplosstlng niet willen aanvaarden, dan zou dc kleinste concessie, waarop de Kroatcn zouden kunnen ingaan, het dualisme zijn, in dien rin. dat de ge. bieden aan den linkeroever van Savs cn Drina aan Agram zouden komen de over'ge aan Belgrado Kroatië zou ten zelf een federalistische staat kun nen wonden, mot Servië door een per soneels unie verbonden. In sommige politieke kringen acht man hot niet geheel buitengesloten, dat dn E:^goI:che gezant de rol van b.-mid delaar tussohen Belgrado en Agram op rich heeft genomen. Résumé over Kaboel. Naai- uit Moskou gemeld wordt, is bü het volkscommissariaat van Buitenland' sche Zaken oen uitvoerig bericht binnen' gekomen omtrent den toestand in Ka boel. Volgens dit rapport werd de Af ghaansche hoofdstad 14 December door een troep opstandelinten bezet, die on dersteund werden door hun in de stad wonende aanhangers De opstandelingen zijn tot aan het Turksche en Italiaan- sche gezantschap doorgedrongen cn heb ben deze aldus het bericht be schoten: 36 uur lang hebben de opstan delingen daarop het centrum der stad bezet gehouden. Eerst op 16 December zijn de rebellen door regceringstroepen, onder persoon lijke leiding van Aman Oellah, naar het Noorden teruggedrongen, waar zij steun vonden en weerstand boden. Den 17en December hebben de regee- ringstroepen met behulp van vliegtuigen en artillerie een nieuwen aanval onder nomen om de opstandelingen terug te dringen uit het dal Bagoe Matoe. De regeeringstroepen moeten daarbij zienlijke verliezen hebben geleden. Het bericht sluit met de bewering, dat gebeurtenissen van groote beteekenis zijn en dat het lot van Aman Oellah binnen enkele dagen zal worden be slist. Een verder telegTam van den ambas sadeur van de Sovjet-Unie te Kaboel is aan Litwinof gericht en zegt dat de Sovjet-ambassade gedurende de gevech ten haar werkzaamheden niet heeft on derbroken. De stad is zonder licht, daar de op standelingen de electrische centrale heb ben verwoest. Te Londen is. volgens de Tel., uit New-Delhi een bericht ontvangen, dat bevestigt, dat de buitenlanders zich in volkomen veiligheid bevinden. Britsche militaire vliegtuigen hebben opnieuw boven de stad gevlogen. De Britsche am bassade heeft hen gewaarschuwd vooral niet te landen. De opstandelingen be-, vinden zich tusschen Jullalabad en Ka boel in krachtige vestingen. INGEZONDEN MED^D DELINGEN a 60 cents per regel. Zenuwachtig, Overspannen en Slaaeloos IWijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloos verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, ALG. NED. METAALBEWERKERS; BOND. Vrijdagavond kwamen de leden van de afd. Haarlem van bov-engenoemden Bond in huishoudelijke vergadering bij een in het gebouw „De Centrale". De voorzittei-, de heer v. Ees deelde mede dat het gelukt was het ledental tot boven de 900 op te vceren. De afideeling is met ruim honderd leden vooruitgegaan. De werkloosheid was volgens de me- dedeelingen van den voorzitter iets grooter dan het vorig jaar. Dit vindt zijn oorzaak in het ontsslag aan de werf Conrad, de stopzetting van de Haarl. Draad; en Draadnagelfabriek en wat seizoenslapte in het verwar- mingsbedrüf. De afdeellng was in een aantal ac ties gewikkeld tegen het veelvuldig over; werk dat den laatsten tijd in de ver schillende fabrieken plaats heeft. De vergadering deed nog eens een dringend beroep op dc leden mede te werken het overwerk te beteugelen. Uit het financieel verslag over het derde kwartaal 1928 bleek, dat niette-; genstaande de langdurige stakingen van dezen zomer de financieele toestand goed is, BLOEMBOLLEN-IN- EN UITVOER.. In November. Het Centraal Bureau voor de Stati stiek geeft cijfers betreffende in- en uit voer van bloembollen in de maand No vember 1928. Ingevoerd werd totaal 254.379 K.G, voor een waarde van f 181.968 tegen 253.350 K.G. in November 1927, verte genwoordigend een waarde van f 217.1G1. Verreweg de meeste bloembollen wer den uitgevoerd naar Engeland, nl. 805.593 K.G.. voor f711.604, tegen 706.433 K.G. voor f 630.841 in November 1927. Het geringst was de uitvoer naar Rus land: 3.602 K.G. voor f3.675. Toch is ook hie- een stijging te bespeuren want in November 1927 .varen deze cijfers 3.131 K.G. voor f 3,547. DANSINSTITUUT G. J. DE LANGE. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van hot dansinstituut G. J. de Lange zal Zaterdag 29 December een feestavond gegeven worden in het Gem. Concertgebouw. Onder leiding van me vrouw Annie DreyerBouman zullen 18 leerlingen „Paardendressuux" uitvoeren en 24 dames een Oostersohe dans. Ver der vermeldt het programma nog veel aantrekkelijks. Natuurlijk ook een hul diging. Er is een feestcommissie samen gesteld en nog een comité uit de leden van de Ned. Vereeriiglng van Dans- leeraren. UITBREIDING G. B. A. HENSEN De bekende zaak in vakkleeding en ondergoederen van den heer G. B. A. Hensen in de Paarlaarsteeg sinds veer tien jaar gevestigd, en twee maal uit gebreid heeft een derde aanzienlijke vergrooting ondergaan. Het huis op den hoek van de Koningstraat, waarin vroe ger een café gevestigd was, en dat aan wijlen den heer -Joles behoord heeft, kon aangekocht worden en Ls na een totalen wederopbouw bij den winkel getrokken Er zijn nu vijf etalages met ruime win kelramen en een ideale verlichting, aan- gebraoht door de firma Rijbroek te Haarlem. De gansche verbouwing werd tot stand gebracht door den aannemer J, P. A. Nellssen, die er iets zeer moois van maakte. De binnenhuis-architec tuur van den Haarlemsohen architect S. Zonneveld doet bijzondei' modern en Oorspronkelijk aan. Het schilderwerk ven de firma J. Truyens Zoon glanst onder het wijd verspreide „H. P.-licht", dat de firma Keiler en Macöonald le verde. Met de ateliers in een frisch lokaal op de tweede verdieping, het magazijn op de eerste et-'age en een gedistingueerd privékantoor achter in, een goederenlift, centrale verwarming en overal de beste outillage heeft de heer Hensen een ge- I bouw gekregen, waarmee wij hem geluk- .wensohen kunnen. gemaakt. HET TOONEEL VEREEN. ROTTERDAMSCH HOFSTAD TOONEEL. Mensch en Oppermensoh van George Bernard Shaw Wij leven in een zeer snel tempo, zoo vlug, dat zelfs een Shaw reeds begint te verouderen, Zijn „Menscli en Oppermensch" althans schijnt ons veel ouder toe dan het in werkelijk heid is. En toch was dit stuk al thans in Engeland bij zijn ver schijning .modern". Het is niet zoo zeer de geschiedenis van Violet, die door haai- familie behalve door Jack Tanner wordt uitgestooten, omdat zü moeder zal worden om onmiddel lijk weer in genade te worden aange nomen, wanneer het blijkt, dat zij in het geheim reeds officieel getrouwd ls, welke verouderd aandoet, maar de geheele sfeer van het stuk, althans in I en in. Wij voelen meer nog dan vroeger dat de drie vertoonde be drijven allerminst den titel van Mensoh en Oppermensoh rechtvaardi gen. Van den 'oppermensoh zien wij niets en van den Don Juan eigenlijk al even weinig. Ja zelfs de revolution- nair, die Jack Tanner heet te zijn, verdwijnt met het boek in rood laken in den pruilemand en komt pas weer te voorschijn in het aanhangsel, als het stuk reeds uit is....! Wij zouden Jack Tanner zooals wij hem zien hoogstens licht rose kunnen noe men. Eigenlijk is Mensoh en Opper mensch althans in den vorm, waarin wij het vertoond krijgen niet veel meer dan een geestig en amusant blijspel, dat in III zelfs even het Duitsche „Lustspiel" nadert. Maar Shaw zou Shaw niet zijn, als hU ons met zijn schitterend vernuft, dat wij om in den stijl van dit stuk te blijven wel over vernuft mogen noemen, ons niet aldoor boeide en vermaakte. Een stuk van Shaw bevat doorgaans meer werk dijken geest dan 5 gewone blijspelen te zamen. Men luistert aldoor met een glimlach om de lippen, een glimlach die telkens weer in een hartelijken lach uitschiet. Een avond met Shaw is altijd een amuse ment van hoog allooi, want al moge het stuk als geheel reeds „op leeftijd" zijn, de geest van Shaw blijft altijd jong, ongewoon en frisch. De weder opvoering van zijn „Mensch en Op permensch" was voor ons en zeker ook voor de leden van het Tooneel- verbond dan ook een bijzondere vreugde. Voor Louis Gimiberg is dat reeds de derde bezetting, waarin hij in Mensch en Oppermensch optreedt. In 1910 bij „Het Neêrlandsch" was hij Hector Malone, maar bij de reprise door dit zelfde gezelschap in 1918 zagen wij hem reeds als Jack Tanner, welke rol hij ook nu met zoo veel entrain speelt. Levendig, met het noodige aplomb, het tooneel aldoor vullend, is Gimberg een voortreffelijke Jack Tanner, van Pie Carelsen in de rol van Ann kreeg hij telkens het tegenspel om de tooneelen, waarin Jack zich. tegen Ann tevergeefs verweert, volkomen te doen slagen. In deze scènes culmineer de telkens de voorstelling. Ann was meer ivtouw dan meisje, maar met -een tegenpartij als Gimberg was dit wel noodzakelijk. Nu konden wij erin geloioven, dat deze vrouw au fond sterker was dan haar „voogd". En hoe boeiend, hoe lucht en geestig was aldoor het spel van Fie Carelsen. Reule is nu voor de derde maal Oc- tavius Robinson. Dat hij na 18 jaar nog Ricky Trcky Tavy speelt .pleit voor de eeuwige jeugd van dezen ac teur-, maar hiermee eindigt ook onze lof. Wij zagen niet Octavius maar Reule, zooals wij bijna altijd onveran derlijk Reule zien in de rollen, die hij speelt. Hij gaf niet de minste teeke- ning van dezen romantisch aangeleg- den dichterlijken jongen nian. In n stond hij zelfs zóó ver van de eigen lijke rol af, dat het bepaald pijnlijk werd om aan te zien. Nee, dan kreeg Roebudk Ramsden beter zijn deel. Louis van Gasteren, die sterk gehandicapt werd, doordat zijn costuums en zijn pruik op reis van Groningen naar Haarlem zoek waren geraakt, gaf ons in zijn spel volkomen dezen conservatief, die zich zelf voor vooruitstrevend en een man van ont zaglijk gewicht houdt. Zijn woorden klonken als lood zoo zwaar en zijn spel was van kostelijke contrastwerking te genover dat van Jack Tanner. Een zeer goeden Strucker zagen wij van Pierre Ba lied ux, eenvoudig, kor daat, precies wat het weren moest. En Herman Schwab gaf al zijn routine aan de rol van Mr. Maclone. Uitste kend ook was het kleine rolletje van mej. Ramsden bezet. Met Enny Hey- mans-Snijder schreed de vrouwelijke burgerlijke conventie over het tooneel. Van mevrouw Whitefield kunnen wij dat moeilijk zeggen. De moeder van Ann is door Shaw veel geestiger getee- kend dan wij haar Zaterdag zagen. En aan Violet kwamen wij bepaald aanmerkelijk te kort. Haar komst in I werd allerminst een moment en mej. Broedelet wist aan deze tooh zeker niet onbelangrijke rol in het stuk absoluut geen relief te geven. Violet werd geen figuur, wat zij toch moet zijn. De goed bezette zaal toonde zich zeer tevreden en heeft aan het slot de spelers met hartelijk applaus gehul digd. Het Tooneelverbond heeft met Shaw's stuk voor zijn eersten avond een gelukkige keuze gedaan. J, B. SCHUIL. VEREENIG ING VOOR VOLKENBOND EN VREDE. De heer Mr. W. E. van Waveren heeft de functie van secretaris der afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede neergelegd. Het se cretariaat zal worden waargenomen door den heer Mr. L. G. van Dam. Waarschijnlijk zal op 10 Januari a.s. door de afdeeling tezamen met den kring Haarlem der Nooit-meer-Oorlog-Feae- ratie eene lezing worden georganiseerd van den bekenden Duitschen Generaal- majoor a. D., Dr. h, c. Freiherr von Sckoenaich, wiens hoekje „Vom vorigen zum Nachsten Krieg", dat met een voorrede, van den Franschen generaal Perëin cn den Engelschen generaal Ha milton verscheen, grooten opgang heeft De Water- en Vuurtoren of het Mislukte Monument. Te midden van een hobbelig land schap, bestaande uit door den wind af geknaagde lage duinen diepe kuilen en in aanbouw zijnde woningen, verheft zich mei zekeren trots onze grauwe betonnen watertoren, een hoog vierkan- gebouw van iet-of-wat verouderde archi tectuur. Wat er omheen ligt heet op de kaart het Musschenbuurtplantsoen; In werkelijkheid lijkt het evenveel op een plantsoen als een auto op een boeren wagen, tenzij men over zooveel fantasie beschikt, dat men het dorre gras aan ziet voor bloeiende heesters en r-'.s uit het lood geraakte schuren voor fraaie landhuizen. Overdag ziet niemand iets bijzonders aan den toren en geen vreemdeling za' vragen „wat voor toren dat is". Al zi^ Je nergens water en al zie je geen uit gebouwd reservoir zooals bU de oude torens, iedereen begTijpt, dat het een watertoren is. En dankbaar zal een ieder die in de hoogte de wijzerplaat heeft ontdekt, van de gelegenheid gebruik maken om z'n horloge gelijk te zetten of z'n pas inhouden of versnellen ai naarmate de tijd hem mee of tegen valt. Op dit kwartet van wijzerplaten met h-et daarachter gelegen uurwerk diende leder IJmuidenaar torbsch te zijn. Want ls het daar niet aangebracht door neen niet door. op last van het gemeente-bestuur van Velsen, als een dankbare herinnering aan die halve eeuw na de opening van het Noordzee kanaal, een gebeurtenis, die voor onze gemeente van zulk een groote beteeke nis is geweest? Na veïe en vele jaren nog zullen de kantoorbediende die naar zijn kantoor gaat, de visch-losser die aan de beurt is en de zeevisscher die varen moet, op hun beurt het gemeentebe- stuur in stilte danken voor dit hooge Monument. Dat dit Monument in den korten tijd van z'n bestaan min of meer een voorwerp van bespotting is geworden, is louter en alleen te danken aan den auctor intellectualis, die het voorwerp zijner vinding wilde doen verlichten. Want ondanks tallooze met levensge vaar, volbrachte experimenten, ondanks dat mannen van het vak al hun be kwaamheden hebben toegepast, is men er niet in geslaagd, een practische ver lichting aan te brengen. Met het ge- vo'.g. dat des avonds de geheele kop zich baadt in een zee van licht. En als nu vreemdelingen des avonds langs den IJmuideratraatweg tuffen of uit d-en trein den hei-verlichten toren te aanschouwen krijgen, zafl ongetwijfeld niemand hunner denken, dat zü zich be vinden in de nabijheid van het gebouw dat ons allen laaft met het klare „ge meen fcepils"; zü zullen women, vóór zich be zien het licht, dat den zeeman in den donkeren nacht den weg wijst naar de veilige haven. Onze gemeente is niet gelukkig met haar monumenten. Het monument voor de in den oorlog omgekomen zeevisschers ging den weg op van de studiebeurs. Het uurwerk in den watertoren maakte van deren toren een vuurt-oren. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Ct». PER REGEL. noemen, maar de verschijnselen zijn bijzonder on aangenaam. U door het gebruik van Italiano, hetwelk U boven dien nog doet genieten van den heerlijken smaak. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct* en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. SCHOOL VEREENINGING „DIE RAECKSE" 'n Gezellige feestavond. Voor him jaarlij kschen feestavond moeten de organisatoren uit de school- vereeniging der H.B.S. A. „Die Raeckse' een tien hebben. Ze hebben 'm voor het welslagen misschien meer „geknepen" dan voor een proef, maar 't was niet noodig. Er moet lets van je-zelf in het geleverde werk zün, iets boven het ge wone uitkomende, als je een tien krijgt. En dat was er in deze fuif in 't algemeen al, omdat het zoo'n oorspronkelijk idee was om een revue op te voeren. Een ar- tisten-revue aan de klein-kunst, het cabaret, het chanson en den dans. Van him zelf legden re er in geest, talent en ambitie, de „famous dancers Edna and Bay", die zoo elegant „Ramona" in be wegingskunst herschiepen, „the three Johnsons act", met hun liedjes aan de piano. Er was een openingslied gezongen, dat insloeg als de heele revue. „The four pretty Babies" zongen van Miss Annabel Lee, who's wonderful, who's marvellous, en bezaten zelf die eigenschappen, de „Prize fighters" deden hun leeraar in de lichamelijke oefening minstens zooveel eer aan als „the American Boys" him English master. Kan de sfeer van het cabaret en die van de revue beter getroffen worden, dan door het optreden van een humo rist, de heer Kol, en de grande finale, waarin alle revue-artisten oaxophone- spelers bleken te zijn? De leiders, de heeren J. H. Boukema en A. P. H. Klink hamer hebben buitengewoon goed proef werk in dit „vak" gemaakt-, en hun disci, pelen niet minder. Iets van zich zelf, dat gaven ook de tooneelspelende Raeckse-leden, die zich lieten gaan In hun rollen en zoo uit muntend vlot en doorleefd spel te zien gaven. De dames Anny Lieve, Lita Berk hout, en Else Weski, de heeren H. van Aalten en H. B. Roos maakten van wel de dankbaarste, maar ook de langste rollen iets superieurs. De heer R. Borg- greve, van ouds de regisseur van Die Raeckse, leeraar aan de H.B.S. A heeft ze geleerd de moeilijkheden glansrijk te overwinnen, het resultaat was verras send, en de hem gebrachte hulde den toeschouwers uit het hart gegrepen. Van zoo jonge en zoo weinig in de gelegen heid tot oefenen gestelde dilettanten hebben wij nog nooit zulk onberispelijk acteeren gezien als in de drie bedrijven van „Truusje Meyer", een vrooiyic spel door Jan Grosfeld en Leo Post. Het succes, dat bleek herhaaldelük bij open doek, was volkomen. De school zü t-rotsch op zulke goede krachten. Bij het dansen, dat in.den na-avond gezelligheid bracht, bleek, dat de fuiven van deze schoolvereenigiug meer en meer een reünie worden voor oud-leer lingen der laatste jaren, en daardoor ook door bezoek van ouders, steeds druk ker en steeds gezilliger worden. Een in tieme feestviering, waarin men den di recteur der H.B.S. A ir. M. Voorzanger met diens echtgenooten en de belang stellende leeraren graag betrekt. Een voortreffeiyk geïnstalleerde Jazz-band droeg er niet minder dan alle andere medewerkenden toe bü om de prettigste indrukken aan deze fuif te vestigen. J. B, SCHUIL VOOR DEN P. H. O. H.-I.-ZENDER. Wij vernemen, dat onze medewerker de heer J P. Schuil is uitgenoodigd om oor den Holland-Indië-omroep voor drachten te houden voor de jeusd. VELSEN. DE VERONTREINIGING VAN HET NOORDZEKANAAL. De Noordhollandsche Bond van Af» dieelingen van de Hooföafdeeling „Zoete watervisscherü" der Nederlandsche Hei demaatschappij besloot in zijn laatste vergadering, gehouden be Zaandam, er kentelijkheid te betuigen jegens de Ge zondheidscommissie te Velsen voor haar krachtig optreden tegen de water; vervuiling van het Noordzeekanaal an zijkanalen door het afvalwater van de papierfabriek der N.V. Van Gelder Zo» nen te Velsen. HILLEGOM. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag. Het voorstel van B. en W. voor f 400 deel te .nemen aan het garantiefonds der bloemententoonstelling werd aan genomen roet 2 stemmen tegen, die van de heeren Füma en Paase. Beide wa ren van oordeel dat het bedrüf zelf voor de garantie heeft te zorgen. De benoeming van leden van raads commissies wegens periodieke aftreding verliep heel gewoon; alle aftredende werden hei-koren, ook voor het Bur- gerlük Armbestuur. De gemeenterekening sluit met een batig saldo van f 113.222.46. De begrooting van het waterleiding- bedrüf van het gasbedrijf en van het Burgerlijk Armbestuur zijn goedge keurd. Een vraag over de vooruitzich ten van het gasbedrijf werd optimis tisch beantwoord. De gemeentebegroot-ing voor 1929, is door een commissie onderzocht, welke rapporteerde, dat de indruk zeer gun stig is. Algemeene beschouwingen wer den gehouden (door den heer FU'ma over het batig saldo, verbetering der wegen, woningbouw versiering, kinder speelplaats, en een schoolarts. De heer Loerakker sprak over den post van f 1400 voor een ambtenaar ter secretarie, de werkverschaffing, de reserve van f 13.000, en loonsverla ging voor de arbeiders. De heer Klaver hoopte, idat de bur gemeester een goede huisvader voor de gemeente zal zün, en voorts betoog de hij, dat de begrooting te ruim is •opgezet, alsook alle raadsbesluiten niet goed doordacht zün. De heer Vermeer was ongerust over financieele, sociale en economische po litiek. De heer Vooren handeldeover de linancian en de belasting, waarna de heeren van Houten en Jansen de Zon- dagrust behandelden. De voorzitter beantwoordde de ver schillende sprekers, waarop nog weer debat volgde. De begrooting is daarna in haar ge heel goedgekeurd. De van den Endenlaan westrijde zal gebltumeerd worden, kosten f 10.000. Een stoker aan de gasfabriek kreeg een vaste aanstelling; een rapport der gascominissie werd aangehouden tot de volgende vergadering. SANTPOORT. SOU DEO GLORIA. Het harmonie-gezelschap „Soli Deo Gloria" geeft Woensdag a.s. (Tweede Kerstdag) een concert in „Zomerlust", echter niet onder leiding van zün direc teur den heer H. A. Maas. doch onder directie van den heer C. Oudendijk, den vroegeren dirigent.' Het programma vermeldt om. ,.F2o- rentiner Marsch" van J. Ricik en „Ballet Egyptian",

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14